Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Režim osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Režim osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 23:31 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Usine
No myslím, že polemizovat o stromech je drobek bezpředmětné, jelikož ten strom tam může být i desítky let neli stovky, což se o kytkách obzvláště těch akvarijních říct nedá, tudíž pokud tam ten strom je tak tam porostou jen takové kytky kterým stín vyhovuje, náročnější na světlo porostou prostě tam kde stromy nejsou, určitě se přikláním k intentzitě osvětlení než době. Osobně využívám odpolední pauzy hlavně v létě, kdy nám do pokoje prochází docela dost odpolední světlo, tudíž v době kdy jej je nejvíce, nechám aspoň nahoďku vypnout celé osvětlení, kytky toto přijímají stejně z prostředí kolem akva, a aspoň se mi v parních letních dnech akva trošku odvětrá, avšak si myslím co se vybarvení kytek a podobných aspektů týče, tak je lepší intenzivní nepřetržité cca. 12 hod. světlo, X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 23:23 Usine Re: Johan
A jak je to s rostlinami které pod stromy nerostou? Těm to zhasínání asi vadit bude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 22:31 Muž ČUPR [204] - TetryRe: Sid
Sid napsal: Zkuste si prostudovat něco o světelném kompenzačním bodu. :-)
: Při zvyšující se intenzitě světla se zvyšuje rychlost do určité hranice omezené množstvím chloroplastů, při snížené intenzitě světla může nastat tzv. světelný kompenzační bod, tj. rovnost fotosyntézy a respirace) - už tomu rozumím...! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 22:21 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ČUPR
Johan už se k věci vyjádřil. Já bych jen dodal: při vší úctě k p. Ratajovi, ne všemu, co kdy napsal, jsem ochoten věřit. :) Nakonec - některé dříve prezentované myšlenky už stihl "upravit"...
Co se týče významu intenzity ozáření vs. jeho délka, trvám na tom, že délkou ozáření intenzitu nahradit nelze. Zkuste si prostudovat něco o světelném kompenzačním bodu. :-)
Koukám, že máme téměř stejnou nádrž a stejné osvětlení - viz: Osvětlení: 1x T8/18W/830, 1x T8/18W/840
Nádrž, kterou mám v prezentaci, není moje. :-) Já jsem prezentaci svého akviška zrušil, abych nedráždil... :-D Mimochodem - do svého akva 80x40x35 svítím aktuálně 5x 18W... :)
Co se týče nádrže v mé prezentaci, ("něco" v prezentaci mít musím, jinak nemohu využít žádnou z výhod zdejších stránek...), zas tak "téměř stejnou" nádrž nemáme; ta "moje" má výšku jen 35cm, vaše 53cm. A to je podstatný rozdíl. :-)
Světelný režim u mé nádrže mám "s polední pauzou"; svítím stylem (zhruba) 5-3-5 hodin. Do akva přidávám CO2 z tlakové láhve, elmagventil sepnutý se světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 22:13 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
Usine napsal: Zhasnutá světla v poledne ... není nic přirozeného nechat rostliny usnout a pak je znovu vzbudit. :-)
Přirozené to je. Zvlášť pro rostliny, které rostou v místech se stromy. Prostě tam, kde na ně celý den nepraží slunce. Když to přeženu, tak spousta rostlin roste na místech, kde je hodně "tma" a může tam růst jen proto, že čas od času na ně trošku svitne slunce, fotosyntéza jde na chvíli do plusu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 22:07 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ČUPR
Hlavní a nejdůležitější zásadou je, že doba osvětlení v hodinách je mnohem důležitější,než intenzita světelného zdroje. Toto je podle mě důležité akorát pro rostliny mírného pásma (a to ještě né všechny)
Potřebná doba osvětlení se nedá nahradit intenzivnějším zdrojem světla, který je v činnosti po kratší dobu. Pro většinu akvaristy pěstovaných rostlin to je naopak. Podle mě budou mít mnohem větší přírůstky s třeba devíti hodinovým dnem než s patnácti (kdyby vložená energie byla stejná)
Čím svítit? Rostliny vidí světlo jinak než lidé. Nejlépe reagují na infračervené, proto je vhodný svět.zdroj, kde převládá žlutá a červená složka záření. Dnes se vyrábějí spec.zářivkové trubice vhodné k osvětlení rostlin,takže tato otázka přestává být problém.... Tisíckrát rozebíráno v jiných tématech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   23.05.2009 21:56 Usine Re: ČUPR
Zhasnutá světla v poledne je jen fígl jak zvýšit obsah CO2. Nikdy jsem to ale nedělal a ani to není nic přirozeného nechat rostliny usnout a pak je znovu vzbudit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 21:56 Muž ČUPR [204] - TetryRE: Sid
Vycházím z článku Karla Rataje - viz citace:
Hlavní a nejdůležitější zásadou je, že doba osvětlení v hodinách je mnohem důležitější,než intenzita světelného zdroje. Potřebná doba osvětlení se nedá nahradit intenzivnějším zdrojem světla, který je v činnosti po kratší dobu. Měření světla je zbytečné, protože rostliny si snadno zvyknou na slabší osvětlení. Nezvyknou si však na příliš krátký den. Čím svítit? Rostliny vidí světlo jinak než lidé. Nejlépe reagují na infračervené, proto je vhodný svět.zdroj, kde převládá žlutá a červená složka záření. Dnes se vyrábějí spec.zářivkové trubice vhodné k osvětlení rostlin,takže tato otázka přestává být problém....
Proto bych rád uvítal, kdyby mi sem napsali úspěšní pěstitelé akvarijních rostlin jejich denní režim osvětlení. Já zatím svítím 10:00 ÷ 22:00 hodin a přemýšlím o přestávce krátce po poledni. Ale nejsem si jistý do kdy do kdy a zda je to správné. Čas jistě ukáže, ale nerad bych přišel o první výsadbu za více než 2 000 Kč. Proto ten dotaz...

Edit: Koukám, že máme téměř stejnou nádrž a stejné osvětlení - viz:
Osvětlení: 1x T8/18W/830, 1x T8/18W/840

Můžeš mi prosím napsat jaký je Tvůj světelný režim? Případně jakým způsobem "krmíš" rostlinky CO2 Děkuji předem!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 21:40 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ČUPR
...Vím, že není tak důležitá intenzita, jako doba...
Tak to víte špatně. :) Je tomu právě naopak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 21:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ČUPR
Pro akvária? To je asi jedno. Vše má své pro a proti. Když člověk nemá svůj ověřený způsob, který mu vyhovuje, tak si to prostě musí všechno vychytat. ;-)

Pokud máš rostliny z mírného pásma (Hottonia inflata, Ceratophyllum atd.), tak je lepší svítit déle. Když to sou hlavně rostliny z tropů, tak stačí i devět hodin...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 21:03 Muž ČUPR [204] - Tetry – Režim osvětlení
Chtěl bych se rád zeptat zkušených pěstitelů akvarijních rostlin, jaký používají režim osvětlení. Většinou jsem zde četl svítit 12 ÷ 13 hodin denně nepřetržitě, ale tato teorie je v některých případech již vyvracena. Důkazem toho bylo i několik mých návštěv odborníků akvaristů a zhasnutá akvária kolem poledních hodin. Teď se možná může někdo právem čílit, proč jsem se jich tedy nezeptal a ptám se zde, ale v té době to pro mne nebylo aktuální. S pěstováním rostlin nemám valné zkušenosti a tak se ptám zkušených, jaký používají denní režim osvětlení. Vím, že není tak důležitá intenzita, jako doba....

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 2 ...... [3]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5545x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11074?od=101