Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Režim osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Režim osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2020 01:09 Muž chameleon [63] Re: vlka
Ďakujem všetkým za rady, takže osvetlenie by malo byť nastavené správne? :-D rastliny sa zatiaľ nesťažujú a ryby sa ešte nemajú ktoré smich Plánujem strihať limnophilu ktorej sa očividne dosť darí, už je skoro na hladine, takže tam rýchlo bude viac rastlín, poprípade počkám dlhšie pred pridaním rýb nech sa všetko poriadne rozrastie hmm Pauza pomedzi mne osobne nevadí, akvárium je na pomerne svetlom mieste kde však nie je priame slnko nikdy, takže úplná tma v ňom nie je, a aj keď nesvieti svetlo tak je v ňom všetko stále pekne vidno, hlavne nech to prospieva rastlinám :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.12.2020 21:17 Brodys Re: vlka
Tak ta pausa je myšlena právě kvůli rostlinám a spoustě lidem nevadií, když jsou třeba v práci. Dokud jsem nepoužíval CO2,tak jsem jí takévyužíval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2020 21:11 Muž vlka [3444] Re: afc1886
Jeden nemá vždycky čas prohlédnout si prezentaci. Já jen že mám akvárko na koukání a ne abych 4 hodiny denně měl v AQ tmu. Copak denní světlo má režim 4hodinové přestávky ? 8W na 35 cm výšky, ať zasadí spoustu rostlin, přidá nějakou plovoučku a má po starosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.12.2020 20:14 R Muž afc1886 [14681] Re: chameleon
Když nedodáváš CO2 do akvária, tak ta pauza má něco málo do sebe, ale ve tvém případě bych hlavně dodal ještě co nejvíce rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2020 15:55 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: chameleon
Ahoj, já to mám podobné, svítím naprosto stejné časy, ale mám jen 30L a LED taktéž 1000lm maximum, ikdyž já to mám o něco málo stažené dolů.
Dej tomu čas, ono se to projeví, jestli se Ti to povedlo vybalancovat nebo budeš muset něco změnit. Ale za mě zatím dobré, myslím.
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2020 19:47 Muž chameleon [63] – Intervaly svietenia
Ahojte, týždeň dozadu som si založil svoje prvé akvárium a nastavil osvetlenie podľa toho čo som sa dočítal tu, ako je nastavené a intervaly svietenia sú aj v prezentácii, ráno 8-12 a poobede 16-21. Sú tieto časy vhodné do takéhoto akvária s toľkými rastlinami ako je v prezentácii na fotke aj s tou 4 hod medzerou? Alebo to mám nejako upraviť? Osvetlenie je LED 8W. Všetky rastliny zatiaľ žijú nevyzerá žiadna z nich že by sa jej nedarilo, limnophila vzadu dokonca už aj značne podrástla :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2020 09:24 Muž 11pirat11 [1] – Zmena osvetlenia - koľko svietiť?
Borci zmenil som (Rio 180) 2xT5 45W biela+plant za 2xChihiros S823 50w.
Rovnaka dĺžka ale diametrálne iný výkon, ešte k tomu tie T5 som tam mal 2 roky čiže ich výkon išiel dole. Svietil som cca 9 hodín.
Chápem, že 1w T5 nie je 1w LED.

Ako odporúčate nastaviť teraz svietenie, keďže pôjdem aj náročnejšie rastlinky napr. Reineckii mini a pod.
Mam programovateľný stmievač, zatiaľ som nastavil
1hod 25%
1hod 50%
5hod 75%
1hod 50%
1hod 25%

Diiki za každú radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 17:39 Anďaska Re: Cataria
Že začátku stačí 6 hodin a pak postupně přidávat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2019 17:35 Žena Cataria [13]
Ahoj, je od začátku založení akvária lepší svítit tak, jak chci svítit třeba až tam za měsíc budou rybky a akvárko bude zaběhlé nebo mám začít svítit míň (kratší intervaly) a postupně je prodlužovat na chtěnou délku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2018 21:24 Muž jarovo [1695] Re: RE5PEKT
ne tak teda neviem ale chýbajú mi tu nejaké príspevky kde som na to práve reagoval. Práve tam mi slavko písal o reakcii rýb na vysoké NO3 a odpovedal som že je to pre mňa ďalšia informácia ano Ale v pohode, realizoval som prídavné osvetlenie a zbieram poznatky o chovaní rýb pri vypínaní svetla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2018 18:14 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: jarovo
Dalo by se to řešit postupem, jaký jsi psal.. ale nějak jsi úplně ignoroval slavko, který psal: "skúste nám prezradiť stav NO3"čímž ti naznačil, že problém může být jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 20:38 Muž jarovo [1695] Re: zervan
ako je to pri rozsvietení neviem / som v robote / ale večer pri zhasnutí sa Aterinky dúhové, volne "visiace" v priestore, viditeľne trhnú a zmiznú do rastlín. Tak som rozmýšlal ako tento stav zmierniť alebo odstrániť - aby nedošlo k zraneniu rýb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 20:22 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jarovo
Pri zhasnutí sa mi rybky neľakajú - to skôr ráno pri rozsvietení. Keď sa zhasne, tak proste v pokoji utlmia aktivitu (Tetry čierne sú ešte aktívne, ak v izbe svietim, tým šero nevadí vôbec). Hoci mám v pláne pridať postupné nabiehanie svetla (aj som ho tak zapojil, že je tam viac odstupňovaných okruhov), zatiaľ som to nerealizoval a riešim to tak, že sa svetlo zapína, až keď je vonku aspoň nejaké svetlo a ak som vtedy doma, tak chvíľu pred zapnutím v akváriu ešte zapnem svetlo v izbe, nech sa pripravia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 20:16 Muž jarovo [1695] Re: slavko
podľa testov JBL pred dvoma týždňami nameraná hodnota 10, v sobotu pred údržbou 1mg/L - zmenšil som počet rýb o 20ks a pridal ďalší filter
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2018 17:52 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarovo
Kým začnete meniť svetlo, či zavádzať stmievanie, skúste nám prezradiť stav NO3...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 16:47 Muž jarovo [1695] – postupné zhasínanie svetla
mám otázku na skúsenejších - večer pri vypnutí svetla sa ryby dosť vyplašia, mám originál Juwel Led 2 x 29W osvetlenie. Dalo by sa to riešiť napríklad pridaním LED pásika ktorý by zapínal cca 10 min pred zhasnutím a vypínal 15 min po vypnutí hlavných svetiel? Juwel LED neumožňujú postupné zhasínanie. Alebo ako to riešite - budem rád za podnety ako to riešiť.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 12:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: PetaH
Tak to bude len efektové večerné svetlo, ale nijako neublíži, keď sa bude svietiť ním aj cez deň, ale nijako to ani nepomôže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 10:37 PetaH Re: zervan
Jedná se o akvarijní set HAILEA Biotop Nature E-40 bílý (40l, 7W) 47x25x42,5cm. V popisu mají pouze LED světlo 7W. Intenzita se dá tlačítkem upravit u bílého i modrého zvlášť, když to rozsvítím na nejvíc, tak svítí to modré poměrně dost, ale modrého je tam pouze 8 led světýlek, bílého 60 led světýlek, ale přesto mi přijde, že když rozsvítím modrou samostatně, tak to svítí dost. Dneska teda svítím oběma najednou, ale co je správně, to nevím. :-/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 10:23 Muž irigi [2] Re: Petra H.
V době zakládání akvária bych doporučil stáhnout dobu osvětlení cca na 8 hodin. Než se v akváriu ustaví rovnováha ekosystému a než se tam objeví živočichové, prospívá dlouhá doba svícení spíš řasám. Zakládal jsem své první akva v lednu, svítil jsem skoro 16 hodin a výsledkem byla spousta řas na listech rostlin. Jakmile se akvárium zaběhne, tak bych to klidně vrátil na těch 12 hodin.

Co se týká barev, odpovědět asi nechám někoho zkušenějšího. Rostliny pro fotosyntézu využívají červené a modré světlo (které jsou obě obsaženy v bílém světle), ale jestli je modré světlo doplněk pro lepší dojem při případném svícení v noci, nebo jestli nějak významně ovlivňuje rostliny, nevím. Svítit přes den oběma by podle mne neměla být chyba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2016 21:57 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Petra H.
O aký set ide? Ako intenzívne svieti o modré svetlo? Porovnateľne ako biele? Alebo len veľmi slabo, že ho sotva vidno? Napr. na svietidle FLUVAL T5 HO je moderé svetlo len z dvoch modrých LED a je to akože nočné svetlo, skôr pre parádu, prakticky nepoužiteľné, lebo sa prepína pevným spínačom, nemá zvlášť kábel, ktorý by sa prípadne dal dať na časovač.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2016 20:33 Petra H. – Jak svítit v akváriu
Prosím o radu naprostému začátečníkovi, snažila jsem se něco načíst, ale buď tomu nerozumím (fyzika není moje silná stránka) a nebo říká každý něco jiného. :-/

Mám malé akvárium (40 litrů) kupované jako komplet a součástí je led osvětlení bílé a modré (o ruzné intenzitě). Zda bude dostačující se asi teprve uvidí, protože jsem se dočetla, že u setů bývá osvětlení někdy nedostatečné, svítím tedy na nejvyšší výkon, cca 12 hodin denně s tím, že uprostřed dne je 2 hodiny pauza. Ale přiznám se, že vůbec nerozumím rozdílu mezi světly různé barvy. Svítím klasickým bílým a v noci je úplně zhasnuto. Ale k čemu přesně je tam to modré světlo? Někdo píše, že se díky němu rostliny a ryby lépe vybarvují? Někdo zase, že je jen na vzhled někdo že je k ničemu a škodlivé, tak už nevím, jak svítit - kdy bíle, kdy modře a nebo oběma současně? A v noci tedy musí být akvárium úplně zhasnuté nebo je to modré jako noční a může se s ním svítit třeba celou noc?

Omlouvám se za začátečnický dotaz, ale opravdu jsem to nepochopila. Moc děkuji za objasnění, ideálně "jak pro blbého", já se neurazím :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2014 16:53 Žena 77Dasa [1] - společenské akváriumstres při svícení
Pár dní tomu jsem tady řešila problém se svícením v akváriu během dne.
Teď jsou ryby jako vyměněné,očividně se cítí lépe a nejspíš tomu pomohlo hustější osázení rostlinama. Nemají kolem sebe tak "prázdno",jediný,kdo se teď schovává je panceřníček.Ještě pár plovoucích rostlin na hladinu a bude to ok.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 21:28 Muž Xavi [12] - RostlinyRe: 77Dasa
Skusil by som nejake prirodzene ukryty pre ryby: vacsie rastliny, pridat aspon docasne plavajuce rastliny, pripadne vhodny koren nech sa maju rybe kde schovat. Ani nie tak kvoli zatieneniu ale koli clenitosti Akva. Nech ma kazda rybka svoj listok za ktory sa moze schovat(aj pred inymi rybkami) a uzit si kusok sukromia.
Nehovorim ze to vyriesi problem ale podla fotiek v prezentacii posobi tvoje kava trosku "prazdno".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 18:31 Žena 77Dasa [1] - společenské akváriumRe: zervan
JJ,moznosti maji vice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 17:52 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: 77Dasa
Tetry čierne majú naozaj radšej šero, slabšie svetlo, vtedy sú aj najlepšie vyfarebné a často "šantia" (a také neónky už aj zaspávajú). Ale zase ani pri svetle by nemali byť nejako výrazne v strese. Majú sa aspoň kam skryť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 17:45 R Muž romant [27987] Re: 77Dasa
Po rozsvícení světla, jsou ryby téměř vždy méně vybarvené a i méně aktivní a to platí i o akváriu, které je více osvětlováno denním světlem. Za tu půl hodinu se to tzv. srovná, chytnou barvu a začnou být živější, adaptují se na ty nový podmínky po rozsvícení světla. Ovšem reakce na rozsvícení může být i opačná a to že začnou tzv. vyvádět, poplaší se a zase nějaký čas trvá než se jejich projev dostane do normálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:47 Žena 77Dasa [1] - společenské akváriumRe: Johan
Neciti se tam dobre prave v dobe sviceni,kdyz je jeste svetlo.Prvni pul hodinu jsou nevybarvene,schovane...atd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 15:46 Žena 77Dasa [1] - společenské akváriumRe: Marcel G
Ahoj, stresem je to urcite,otazkou je,co ten stres u nich zpusobuje. Bylo zmineno nepravidelne sviceni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 09:45 Marcel G Re: 77Dasa
Přemírou světla to určitě nebude. Pochybuju, že vaše 15W zářivka T8 vám dá u dna větší šajn než moje LED osvětlení (které mi tam praží přes 100 µmol PAR), nebo zářivkové osvětlení kolegy novotňáka (které má dokonce 150 µmol PAR, což je na zdejší poměry už opravdu hodně silné kafe). A rybky ani krevetky se nám (řekl bych) neschovávají. Souhlasím tedy s Johanem, že problém bude jistě jinde → stres.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 06:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 77Dasa
Spíš než přemírou světla to bude tím, že se v akváriu ryby necítí dobře a tím, že svítíte nepravidelně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 01:36 Žena 77Dasa [1] - společenské akváriumRe: Koště
No,takhle se to dá taky vysvětlit. Pohyb kolem akvária.Ale kolikrat nejdu kolem ani 2-3 hodiny,takže vážně nevím,proč jsou přes den v době svícení tak "posrane"Asi vážně moc ostré světlo... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 01:32 Koště Re: 77Dasa
Ahoj, nemůže to souviset s pohybem okolo nádrže?

,,Pokud je v místnosti tma,tak jim svícení vůbec nevadí."

Že by byly rybky vystresované z nějakých vnějších pohybů a v noci už je pro ně okolí ve tmě a tím klidné?

Jen mě to tak napadlo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2014 23:01 Žena 77Dasa [1] - společenské akvárium – doporučená délka svícení
Mám zářivku JEN 15W - (T8)
Akvárium je umístěno v místnosti,kde je přemíra denního světla (okno zhruba přes celou šířku stěny)Takže nesvítím v akváriu tak jak by se mělo.
Pokud svítím rybám ve dne,jsou vetšinou někde schované,nevybarvené a očividně ve stresu.
Když svítím až se trošku setmí,první čtvrt hodiny se to opakuje,pak až začnou normálně plavat a během chvíle se vybarví.Pokud je v místnosti tma,tak jim svícení vůbec nevadí.

Nějaké řešení???? V akváriu nemám žádnou řasu- hnědou,ani zelenou-

Kryptokoryny rostou hodně pomalu,ale to je u nich normální,šípatkovec naopak rychle,každý týden zastřihávám.
Až stonkovky dorostou ke hladině,nechám je se položit,ať trošku utlumí záření.
Spousta lidí tady i v jiném fóru řeší,jak je osvětlení 15W u akvária nad 50l málo a já zatím mám očividně opačný problém.Napomáhá tomu i světlé dno,ale snad už brzy zaroste ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 21:36 Muž . : Hunter : . [17]
Zdravím, mám osvetlenie, je to prakticky taký komplet, OMS, stačilo tam vložiť trubice, akurát je do po nejakej hodine dosť horúce, je to normálne že sa to tak rýchlo prehrieva ? a škodí to tomu nejako ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2012 07:58 yenya Re: xXx
Podle toho, kolik svítíš celkem. Asi to nevadí, ale proč to takhle máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2012 23:44 xXx – PROMĚNLIVÁ DOBA SVÍCENÍ
Ahoj, nevíte někdo, jestli rostlinám škodí, když jim svítím o víkendu o dvě hodiny déle, než ve všední den? Čili jestli rostlinám vadí proměnlivá doba svícení. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 13:13 Muž trnorep [43] Re: romant
Já vím, akvaristika vyžaduje trpělivost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:55 R Muž romant [27987] Re: trnorep
Tak pokud za 14 dní nebudeš pozorovat změnu, tak to neměň hned zase zpátky, to by se rostlinám moc nezamlouvalo a žádného efektu by jsi se nedočkal. Chce to trpělivost a nějakej základ z něhož se to CO2 má tvořit, jinými slovy je třeba si pohlídat odkalování a nečinit to tak často, prostě dle potřeby hromadícího se detritu. Ta první doba svícení by neměla být kratší než 4 hodiny, tak aby se rostliny stačily řádně nadechnout. Pauzu 2-3 hodiny a posléze to tzv. dosvítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:27 Muž trnorep [43] Re: muťa
To je mi také jasné :-) Ale korunka ke korunce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:27 Muž trnorep [43] Re: romant
Překopal jsem to z pohnutky a na zkoušku, jestli to opravdu změní množství CO2 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:25 Muž muťa [554] - RostlinyRe: trnorep
No to pochybuji, že ty dvě hodiny pauzy něco na vyúčtování změní. Já tu pauzu zavedl, když jsem na začátku bojoval s řasou - ony to totiž nemají rády - a od té doby jsem to už neměnil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:22 Muž trnorep [43] Re: muťa
Tak nevadilo, ale elektrárna mi poslala loni zajímavé vyúčtování :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:21 R Muž romant [27987] Re: trnorep
Pokud jsi to udělal z nějaký pohnutky a víš co se tím přerušovaným režimem v akváriích snažíme docílit, tak potom ano. Pokud je to uděláno, že to někteří jiní mají, tak si o tom nejdříve něco přečti, proč se vlastně ta pauza dělá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:21 Muž fido16 [631] Re: trnorep
čauky 2 hodinovou přestávkou ničemu neuškodíš ba naopak rostliny i ryby si na to zvyknou. je to dobré pro rostlinky kvůli co2. Já to takhle preferuji už rok a sleduji že mi to pěkně roste a žádná řasa. Oproti 250L akva tam je to boj :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:18 Muž muťa [554] - RostlinyRe: trnorep
Já svítím podobně - viz níže - a nemyslím si, že by to něčemu mělo vadit. Ale pokud, dosud nevadilo u tebe jak jsi svítil, tak to neměň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 12:12 Muž trnorep [43] – Svícení
Jsem si dnes přenastavil spínací hodiny na dobu svícení 9:00-13:00 a pak 15:00-22:00. Předtím jsem svítil 9:00 - 21:30. Nebude to rostlinám vadit? Bude akva dostatečně dlouho osvětleno? Ptám se pouze na váš názor, protože si nejsem 100% jistej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 11:23 Muž muťa [554] - RostlinyRe: walris
Já bych řekl, že to nevadí. Pokud ovšem světlo nezapínáš už třeba v 7 ráno. To by pak mohlo být světla příliš. Nebo dej polední pauzu ve svícení. Já svítím 10:00 - 22:00 s pauzou 13:00 - 15:30.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 11:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: LiborSprysl
svítím takhle pravidelně od založení akva, jinak je v pokoji tma celý den, a kytky rostou, ryby taky. btw. čemu, nebo komu by to mělo vadit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 11:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: grunda
říkal kdo, že to nikomu a ničemu nevadí? smich Já znal jednoho takového týpka a ten zase nesvítil vůbec, tvrdil, že pod vodou je stejně tma... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 11:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: wlaris
já svítím od 14:00 do 24:00 a ničemu a nikomu to nevadí

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5545x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11074