Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Režim osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Režim osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 11:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: walris
U společenské nádrže je to celkem fuk kdy se krmí, u chovných nádrží by to řád alespoň trochu mít mělo. Souvisí to a aktivitou ryb. Po rozsvícení, odpoledne a před zhasnutím je to ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 10:48 R Muž romant [27987] Re: walris
Pokud má to svícení pravidelný denní režim, tak bych to jako problém neviděl. Já krmím různě, jak si vzpomenu, někdy vůbec. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 10:38 Žena walris [0] - Sumci
Chtěla bych se zeptat, jestli rostlinám nebo rybám vadí svítit déle do noci. Např do 23. hod. Chodím spát pozdě, svítím s pauzou cca 11 hod, ale uvědomila jsem si, že občas si je prohlížím možná až dost pozdě :) A taky kdy nejdéle se doporučuje ryby krmit. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 15:17 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: fido16
Já pauzy nedělám a kytky rostou tak, že mě to až znervózňuje. :-D
Mimochodem - o kterém ze svých akvárií píšete, že vám to pěkně roste. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2012 12:36 Muž fido16 [631] Re: romant
Já dělám taky 3 hoďky pauzu od 12 do 15 v mém rostliném akva a roste mi to pěkně :-). něco na tom bude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 21:12 MoonBlade Re: Sid
Já asi ne protože CO2 nevedu. Kytkám se daří dobře i bez něj. Spíš si říkám jestli trochu neušetřit na elektrice. Ale rád si počkám na nějaké výsledky. Osobně mi to příliš biologicky smysl nedává, naštěstí nejsem biolog
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 20:53 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: romant
Tak to si počkám, jestli se někdo z tazatelů přihlásí s takovým poznatkem. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 16:04 R Muž romant [27987] Re: Sid
Však oni to tazatelé také poznají. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 15:58 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: romant
A v čem pozorujete rozdíl oproti stavu, kdy jste pauzu v osvětlení nedělal. :-)
Tak nějak lépe to roste, že? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 08:19 Žena petulinakk [2016] Re: romant
Děkuji :-) zkusím pro začátek 9-13.30 a 15.30-22 (nebo 22.30)? a uvidím jak se na to budou tvářit :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 23:25 R Muž romant [27987] Re: MoonBlade
CO2 a jeho potřeba a spotřeba rostlinama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 23:24 MoonBlade Re: romant
V jakém smyslu osvědčila? Nenapadá mě důvod, proč by při nízkém osvětlení měla pomoci :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 22:38 R Muž romant [27987] Re: petulinakk
Mě se právě u méně osvětlených nádrží(kolem těch 0,3W/l) ta polední pauza dobře osvědčila. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 22:33 Žena petulinakk [2016] Re: Silent, romant
Moc díky oběma, u toho menšího kde to tak funguje CO2 nepoužívám, u toho většího kde právě dobu svícení řeším, CO2 mám - z tibi krystalů což něco dává, ale takové "grády" jako z burčáku nebo CO2 systémů to nebude :-)

Polední pauzu zrovna od 12-14.30 jsem zkusila proto, že v tu dobu je byt hodně "prosvícený" nebo jak to nazvat - nedopadá sice do něj ještě přímé sluneční světlo, ale je to i tak nejsvětlejší část dne.

Nemám ale s různou dobou svícení nejmenší zkušenosti, a u toho většího akvárka mám vzhledem k slabšímu osvětlení a různé skladbě rostlin co do náročnosti větší obavy z experimentování naslepo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 22:22 R Muž Silent [5949] Re: romant
Taky používám "polední pauzu". Svítím od 9 do 14 a pak od 16 do 22 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 22:19 R Muž romant [27987] Re: petulinakk
Klidně s polední přestávkou, jenom bych tu dobu prvního svícení držel na minimálních 4 hodinách a potom tu 2 hodinovou pauzu a pak dosvítit na těch 10-12 hodin. Za ty dvě hoďky počátečního svícení ty kytky nezačnou ještě řádně fungovat a Ty jim uděláš hned pauzu, ale proti gustu, když to funguje. ;-)
Edit: Tu polední pauzu je dobré používat u akvárií bez dodávání CO2 z venku, jinak by to pozbývalo smyslu, prostě nádech, výdech , nádech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 22:14 Žena petulinakk [2016]
Jak by jste vy zkušenější viděli ideální dobu svícení pro akva 126l (100l čistého objemu), 2x18W (ano ze setu), více info - prezentace Waterworld...?

V menším akva 30l/18W mám nastaveno 9.30-12 a 14.30-22.30, nevím jestli je to ideální ale funguje to bez problémů.

Do většího akva v úvodu dotazu jsem koupila spínací hodiny dnes, ale protože osvětlení je v přepočtu na litry slabší, zvažuju zda zavést také "polední přestávku", nebo svítit nepřetržitě? A kolik?

Za jakoukoliv radu i kritiku budu ráda :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2010 14:08 Muž filipsi [1295] Re: Dedo
Ono take v prirode nikde tak intenzivne rostliny toho typu jako v akva nerostou - v prepoctu na mnozstvi vody (a abychom zaroven jeste chteli aby nerostly rasy)...
Prinos prerusovani je hlavne v tom, ze se ve vode zvysi obsah co2, a rosliny opet maji "kde brat".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2010 12:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Dedo
no logiku to ma... staci si uvedomit ze sice slunce +-sviti stejne, ale na vodnu hladinu dopada v prubehu casu ruzna intenzita.... nezapominej treba na stin od mraku a vegetace....
proto i zastineni na par dnu se da pripodobnit k poradne zatazene obloze pri neprijemnym pocasi

takze se nedivim tem kteri rano postupne rozsveci osvetleni a vecer ho postupne zhasinaji, ani se nedivim tem, kdo delaji poledni pauzu

kazdy se sam rozhoduje podle sveho svedomi, umu, prostredcich a vkusu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2010 12:11 Muž Dedo [0] - Rostliny – Preušované svietenie
ahoj Občas sa objaví názor o prerušovanom svietení a jeho dobrom vplyve na zastavenia rastu rias. Ako príklad uvádza prerušenie osvetlenia raz denne na 2 hodiny (11.oo - 13.oo). Nedáva mi to logiku, nakoľko v prírode denné osvetlenie sa neprerušuje. Má niekto s tým skúsenosť?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 19:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: švíco
Největší prospěch pro rostliny bude mít asi hned po ránu a po přestávce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2009 11:11 švíco – Přidání zářivky
Ahoj, potřeboval bych radu. Svítím 16W na 18l čistého objemu. Pořídil jsem náročnou kobercovku a rád bych umístil do přední části krytu ještě jednu 8W zářivku. Svítím: 8-14hod.... 16-21:30hod. Takže dodržuji 2hod přestávku. když jsem přestávku zrušil, tak se objevila zelená přisedlá řasa, teď s přestávkou je vše zase OK. Tu třetí zářivku bych rád zapínal jen na omezenou dobu ve svícení, kdy bude mít největší účinnost? hned ráno třeba od 9-11hod a potom od 17-19hod? Co myslíte? nerad bych to se světlem přehnal... CO2 používám. díky všem za názory

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 16:07 Muž vladislav [106] - CichlidyRe: Sid
Fotka k příspěvku V předchozím akváriu jsem měl Osram 840 a 865..A kytky rostly stejně dobře jak pod zářivkama od Juwelu ,které mám ve stávající nádrži..Bez CO2 a jakéhokoliv hnojeni..Snažím se mít své akvárium co nejvíce přírodní..V tom posledním příspěvku od Sída je velký kus pravdy... palec

Ale jak jsem napsal - nerostou-li vám pod "8xx" kytky podle vašich představ, chyba sotva bude v "8xx"...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 15:54 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: JuraS
Tohle je o 77 ce na webu...
To, co ve vašem komentáři následuje, je psáno u každé druhé "speciální" zářivky... (Jak není ideální pro růst rostlin etc. ...) U každé "první" speciálky je zase psáno, jak není vhodná pro nádherné vybarvení ryb nebo korálů nebo nevím čeho... :)
Co má podle vás k rostlinám "blíž" - OSRAM 77 FLUORA, která "je speciální zářič pro rostliny a akvária; spektrální rozsah tohoto zářiče je především v modrém a červeném pásmu. Díky tomu je mimořádně vhodný k ovlivňování fotobiologických procesů..." nebo OSRAM 965 BIOLUX, která "vykazuje podobný spektrální průběh jako sluneční světlo..." ?
(Taky jsem to opsal z katalogu Osram. :))
Já bych dal přednost "napodobenině slunečního světla". :-)
Ale jak jsem napsal - nerostou-li vám pod "8xx" kytky podle vašich představ, chyba sotva bude v "8xx"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 13:21 JuraS Re: Sid
ty od hagenu vyměním tak za půl roku..až se "osvítí" ať se ta cena za ně aspoň trochu vstřebá do vody...o té 77 ce jsem hafo četl na webech o masožravkách a pak je to de fakto to stejné co prodává hagen pod názvem floura-glo..jen ceny má za cca 500 a víš..ta moje 270,-
Tohle je o 77 ce na webu
Fluora
Lineární zářivky, průměr trubice 26 mm, patice G13. OSRAM FLUORA® jsou zářiče pro rostliny a akvária. Vydávají zvláštní světlo v modré a červené části spektra. Jejich spektrální účinky příznivě ovlivňují fotobiologické procesy. Proto také podporují růst rostlin. 77 FLUORA® je speciální zářič pro rostliny a akvária. Spektrální rozsah tohoto zářiče se nachází především v modrém a červeném pásmu. Díky tomu je mimořádně vhodný k ovlivňování fotobiologických procesů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 13:08 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: JuraS
Podle mého názoru celou věc zbytečně komplikujete. Ale mohu být s tímto názorem sám, že ano?! :)
Můj názor - vyhoďte Sun-GLO, nahraďte je "830" a "840". Pokud vám pod těmito zářivkami rostliny neporostou podle vašich představ, chyba není v osvětlení.
Světelná pauza - ano, pokud potřebujete zvýšit koncentraci CO2 v průběhu dne. Při umělém sycení, natož s kontrolerem, však pauza vcelku postrádá smysl.
Není pravdou, že v přírodě ke kolísání intenzity záření nedochází - právě naopak.
Za 300,- vám vyrobím hnojivo, které budete moci cíleně aplikovat do vašeho akva po dobu asi tak 1 roku. :)
FLUORA 77... Zkuste výhradně touto zářivkou svítit kytkám v jednom akva a ve druhém "840" a porovnejte výsledek.
Ne vše, co nese název Fluora, je pro kytky to "nej"! :-)
Třeba zubní pasta Fluora... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 12:51 Muž Yirka [9123] Re: akvaristik
Doposud jsem se zdržoval jakýchkoliv komentářů k vašim příspěvkům. Ale komerce z nich začíná vyčuhovat tak, že radíte více pro prodej než pro dobro tazatelů. Takové to kupte si speciální hnojivo pro terčovce, či tepelný kabel je to nejlepší pro rostliny je opravdu na hraně. Pokud byste byl více akvarista a méně obchodník (chápu že to asi ve vašem případě nejde) těžko byste některé věci mohl tak vehementně propagovat.
Cena hnojiva je... a dávkuje se... Je tu sekce inzerce tak se zkuste prosadit tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 12:49 JuraS Re: akvaristik
díky za info..cena je příjemná..dávkování hnojiva bude cestou "kapačky"..bude je otázka ta, že jsem měl soupravu na kapačku připravenu ale rozebral jsem ji pro jinou věc...dávkování do akva možná vyřeším i jinak..dám pryč difuzer..v celé sestavě je pak tlak jak v galusce..na dno komory filtru dám zatíženou kostku bioakvacitu a zespodu se do ní zapíchne zdravotní jehla (proto jsem rozkuchal ten aparátek) a bublinka se bude muset prodrat tou houbou..a cestou se rozpustí..možností je hafo..každopádně filtr bude v budoucnu (až najdeme po rekonstrukci kuchyně) smršťovací folii celý utěsněný a tak jediná cesta co2 z filtru bude trubkou do akva...a co2 radit nepotřebuju..nejsem prvnička..šlo mi jen poradit jestli mám obměnit 865 a nebo 840 a případně je mezi sebou prohodit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 12:24 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: JuraS
Myslím, že sycení by fungovat mělo, jak navíc píšete, hýbe to hodnotou pH. Fakt je, že já odobně nedoporučuji míchání pomocí čerpadla, protože když se CO2 dostane do kontaktu se vzuchem, odejde společně s ním z vody pryč. Pokud budete měnit systém, doporučoval bych spíš bublinky z difuzoru nasávat vtokem do vnějšího filtru, to by mělo být daleko účinější. Výtok z filtru by neměl čeřit hladinu. Se zářivkami Osram nemám zkušenosti, používám jiné značky (Dennerle, GLO), ale teplé světlo je pro rostliny velmi důležité. Osobně bych ho dal doprostřed krytu a svítil bych nepřetržitě. Když se instaluje CO2 do nádrže, chcíli to trvá, než se to celé aklimatizuje, raketový start je se zpožděním tak 1-2 týdnů. Navíc ze začátku mezi sebou bojují někdy různé druhy řas. Určitě je potřeba kontrolovat obsah CO2 ve vodě. Jinak rostlinám velmi vyhovuje topný kabel. Zvláště u tohoto typu akvária, kde je nutno stále dohřívat je výhodné topit odspodu. Cena hnojiva je 300 Kč, je to koncentrát, dávkuje se to po kapkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 11:43 Muž kortezhugo [983] Re: JuraS
..."specialne"...je sirokopasmova to je vsetko a za to je draha....ked das spolu napr.830+840+865 spektrum sa prekrije a si da sa povedat na tom istom...
...mozno to ma efekt ked mas osvetlenie iba z jednou trubicou...-co nie je tvoj pripad...
...ale ako chces...neodhovaram ta od toho...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 11:21 JuraS Re: kortezhugo
77 je speciálně na kytky proto se jmenuje floura
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 11:20 Muž kortezhugo [983] Re: JuraS
...to svetlo mas pomerne "studene" - miesto 77 - daj 830 alebo 827...podla mna to bude dobre... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 11:13 JuraS Re: kortezhugo
tak zatím mi nikdo nenavrhl jakou zářivku vyměnit za flouru 77..asi to rozseknu sám..dám do zálohy tu 865 která je umístěna uprostřed krytu a svítí od 9.00 do 21.00..co2 bude za chvíli řízeno controllerem a tak to na dobu svícení nebude potřeba synchronizovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 10:54 Muž kortezhugo [983] Re: xOB
Nekde jsem cetl, rostlinam vyhovuje behem dne svetelna pauza na "regeneraci". Presel jsem na tento system sviceni a rostliny rostou ja divy"....moze to mat "efekt" - ale podla mna ide "len" o to ze pocas tej prestavky stupne obsah CO2 vo vode...
...podla mna ak je CO2 vo vode "dost" - prestavka je zbytocna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 10:12 JuraS Re: akvaristik
Co2 je do akva dodáváno takhle..prozatím...difuzer Boya c-170 je umístěn pod čerpací hlavou atman na které je zespodu nasazen košíček (ten od něj) stoupající bublinky jsou nasávány a hnány do akva cca metrem hadice 16 která je napojena na 40 cm vertikální rohovou rampu s 2 mi řadami dírek v úhlu 45 stupňů..zespodu trubka ucpána kvůli čistění kouskem houby na nádobí..
v plánu (filtr je chujovo umístěn mojí chybou tak blbě, že se k němu dostává těžko)..je vyměnit košík od atmana za cca 10 cm trubky z plastu do které navrtám zboku velké množství děr. a na difuzer nasadit trubičku 10 cm z plastu do které taky z boku navrtám hafo velkých děr a celou ji ucpu asi filtrenem...mělo by to fungovat tak aby čerpadlo sálo vodu z většího prostoru komory a aby bublinka z difuzeru se musela prodírat tak dlouho až se rozplyne a co se nerozplyne bude stejně nasáto do čerpadla..mám dvě bomby a tak můžu laborovat a nebudu mít výluku v bublání...je to takhle dostatečně srozumitelné ?

co stojí takové hnojivo pro disky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 09:33 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: JuraS
Přiznám se, že PMDD neumím používat, resp. s ním nemám žádné zkušenosti. Používám denní hnojiva od Dennerle, nebo klasiku od Tetry. Dennerle nemá české stránky, ale české návody k prodávaným produktům dělám já. Mohu se zeptat, jak je rozpouštěno CO2 ve vodě?


dennerle.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 09:26 JuraS Re: akvaristik
Hnojiva : akva dostalo kompletní nečištěné dno z 60 lt + tablety od tetry pro růst rostlin + jávský mech a ricii jsem přicvaknul sponkovačkou ke dřevu + přihnojoval jsem (kvůli řase teď ne) PMDD komplet (mám namíchaný komplet i s fosforem) další PMDD bude jen s potřebnými komponenty...jaké speciální hnojivo je pro disky ? Sycení co2 hýbe pH takže aspoň akvariem prochází..sytím ve výstupní komoře vnějšího biofiltru, na měření jsem odebíral vodu ze vstupní komory filtru (je v protějším roku) a odebíral jsem i z akva z protilehlého rohu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 09:18 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: JuraS
Přesvědčil bych se, zda se ve vodě CO2 skutečně nachází. S takovýmto svícením by rostliny jít měly. Druhá věc je hnojení rostlin, bez podpory hlavně železa bude s růstem taky problém. Ta fluora je určitě podpoří, přes poledne shasínat se někdy doporučuje, ale dělá se to hlavně při bujení řas. Pokud se co2 na noc vypíná, trvá potom nějakou dobu, než se voda zase nasytí. Problém co2 je v tom, že se z vody rychle vylučuje a špatně se rozpouští. Já bych v tomto akváriu elmg. ventil neinstaloval. Samozřejmě to vyřeší ten controller.
Pro akvária s terčovci se dělají speciální hnojiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 09:06 JuraS Re: xOB
to by šlo ale nemám jen rostlinky ale i ryby..a akva je de fakto v šeru takže nevím co by na to řekli terčovci..to jsem zapomněl napsat co mám za ploutve....a v přírodě žádná pauza na regeneraci není....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 08:59 Muž xOB [83] - CichlidyRe: JuraS
Osobne bych svitil jinak
1x30W 840 7-12 a 15-21(pripadne o doby nez chodis spat)
1x30W 865 7:15-11:45 a 15:15 - 20:45 (odviji se od casu zahasnuti -15 minut)
2x30 7:30-11:30 a 15:30 - 20:30 (odviji se od casu zahasnuti -15 minut)
Nekde jsem cetl, rostlinam vyhovuje behem dne svetelna pauza na "regeneraci". Presel jsem na tento system sviceni a rostliny rostou ja divy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2009 08:02 JuraS – Potřebuji poradit
Potřebuji pomoct. V akva 100*50*50 mám kryt z lamina s trubicemi T8 cca 10 cm nad hladinou vody bez krycího skla. Kryt je vylepen pečícím alobalem, odraz je tedy zajištěn. Používám 3 glomaty - 1*30w, 1*30w a 2*30w. V krytu jsou umístěny trubice takto - 1 úplně vzadu u stěny a 4 vepředu u čelního skla.
1. glomat 1*30W - 30w/840, doba světla 7.00 - 18.00
2 a 4. glomat 2*30w - 2* 30w sun-glo, doba světla 11.00 - 14.00 -simulace poledního světla
3. (de-fakto uprostřed krytu) glomat 1*30w - 30w/865, doba světla 9.00 - 21.00
Co2, je prozatím na samostatných hodinách od 8.00 - 20.00, během 14 dní bude mít controller.
Problém je, že i při sycení co2 nemají rostlinky "raketový" růst a připadá mi že trpí..vidím to, že by potřebovali posílit světlo. Včera jsem sehnal osram fluora 30w/77. Za kterou trubici bych ji měl vyměnit ? Případně doporučíte mi někdo jiný světelný režim ?
Díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2009 19:24 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Zabacek
Myslím, že to je i hodně o tom jaké druhy rostlin v akva máš, chápu ty co jsou zastánci co nejvíce přirozených akva bez zbytečných udělátek typu CO, topítka, UV lampy, Osmózy atd.,ale podle toho co píšeš tam máš docela dobře a rychle rostoucí kytky, odolné atd., např. taková douška mi rostla i v akva kde jsem nesvítil vůbec byla to malá porodnička, a nechal jsem ji pouze na pospas denímu světlu, rostla kupodivu krásně, dokonce se mi líbila více jak ve velkém akva. S tím CO,a všelijakými přípravky, technikou je to pouze o tom, že když chce chovat či pěstovat něco víc náročného, jako např. kytky typu Alternathera, ryby typu Discus, mořská akva atd., tak pokud chceš mít z chovu radost, tak se mnohdy bez udělátek typu CO, Topítek, Velké intenzity světla atd. neobejdeš. ano X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2009 17:08 Muž Zabacek [2] Re: ČUPR
Nevim jestli to knecemu bude ale ja svitim od 5 20 do 10 30 a pak od 16 00 do 22 30 akvarium je umisteny asi 5-6 m naproti oknu. Nepouzivam zadne CO2 pouze obcas Planta min. Kazdy 3 - 4 tydny vyhazuju z akvarka spoustu kytek a nebo presazuju ty co me sezerou krunyrovci a na hladine znich vyrostou krasne nove. Co se tyce rostlin tak mam vodni mor nebo douška hustolistá (roste do dlouhych slouhounu tak ho jen rostrihavam), Ceratopteris cornuta (rohatec žluťuchový) (mnozi se mi neskutecnerychle na hladine), Echinodorus (nevim jaky) (vyhazuje kazdych par tydnu slahounyna zakoreni). Akvarium je zalozeno par mesicu a na rostouci mnozstvi zeleniny si nemohu stezovat spis bych ji potreboval zabrzdit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2009 12:12 zrada Re: beowulfx
beowulfx napsal: změna osvětlení v průběhu dne je vice přirozená než nonstop svícení třeba 100 dní vkuse, v přírodě se může taky kdykoliv zatáhnout, může taky pár dní pršet, takže moc nezasvití atd. Akvárium není příroda. Až na pár „cvoků“ si také nikdo, to co je ve skutečnosti pod hladinou opravdového potoka, tůně nebo jezera, mít v akváriu nepřeje. Takové akvárium by se ve zdejší hitparádě umístilo na beznadějné pozici. Kytky v přírodě se samozřejmě potýkají s výkyvy intenzity osvětlení, to ale neznamená, že jim to vyhovuje. Kdyby to záleželo na nich, jistě by si přály slunečno po celé své vegetační období. Zhasínání uprostřed dne neuškodí, protože místnosti v tu dobu bývají osvětlené denním světlem dostatečně a na noční režim se život v akváriu stejně nepřepne. Že by někdo seriosně prokázal jeho přínos neřkuli nezbytnost, o tom nevím.
Ekologové zhasnutí ocení, protože po dobu takové odstávky spoří akvarista palivové články. Několikrát jsem slyšel, že taková odstávka pomohla proti zcela přírodnímu úkazu a to proti výskytu řasy. Vyloučit to nelze, stejně tak, jako nelze vyloučit úspěšnost vhodné motlitby. Vsadit na čistou vodu je ale jistější.
Režim osvětlení je jen jedním z více koleček, které mají vliv na chod akvária. Když v akváriu někdo svítí 10 hodin denně a pak, aniž by provedl nějakou další změnu, rozdělí osvit na 5hodin-2hodiny pauza-5hodin, nic se nestane. Stejné to bude i opačně. Kytky se otevřou a zavřou stejně podle svého chronometru. Pokud se nejedná o nějaký extrém, dá se to považovat za neškodný rituál, který k takové činnosti, jakou je zájmová akvaristika, patří. Kdybychom neměli svůj zaručený recept na úspěch, nebavilo by nás to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2009 11:09 Usine Re: Johan
Já jsem o stromech a přírodě nezačal. Není zhasnutí jako zhasnutí. Někdo má akvárium u okna jiný v úplné tmě. Takže bych byl opatrnější s doporučením o vypínání a délkou svícení. Je to poměrně dost individuální. Srovnávat sílu slunečních paprsků z osvětlením akvária také moc nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 23:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
To byl příklad s jednoduchým přirovnáním hmm . Kolik druhů pěstovaných rostlin roste v místech, kde na ně dopadá celý den přímé světlo? Těch je fakt jen hrstka.

Ale to je fuk. Přirozené, nepřirozené.. bavíme se o akváriu a pěstování. To s růstem v přírodě nemá nic společného. A když vypnutí světla umožní svítit od probuzení po usínání, tak proč ne :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 23:47 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: beowulfx
Tak nějak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 23:39 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Sid
S tímto taktéž souhlasím, je fakt, že změna osvětlení v průběhu dne je vice přirozená než nonstop svícení třeba 100 dní vkuse, v přírodě se může taky kdykoliv zatáhnout, může taky pár dní pršet, takže moc nezasvití atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 23:35 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Usine
Jak si myslím, že je to s rostlinami v otevřeném terénu, to jsem se pokusil popsat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2009 23:33 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Johan
Usine: Zhasnutá světla v poledne ... není nic přirozeného nechat rostliny usnout a pak je znovu vzbudit.
Johan: Přirozené to je. Zvlášť pro rostliny, které rostou v místech se stromy. Prostě tam, kde na ně celý den nepraží slunce.

Ještě bych k té "přirozenosti" dodal: domnívám se, že v přírodě se v průběhu dne může změnit jak intenzita, tak kvalita záření velmi výrazně. Takže sepnutí a vypnutí stále stejných zářivek ve stále stejnou dobu má k přirozenosti hodně daleko. :)
Ale je pravdou, že hodně lidí se domnívá, že taková jednotvárnost v osvětlení (čas, intenzita, kvalita) je pro rostliny vhodnější. Já o tom dcela pochybuji. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5545x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11074?od=51