CO2 rozpouštění ve filtru
Tak jsem dal na tvé rady, a na přívodu CO2 jsem nechal Lipové dřívko. Čerpadlo tiché a rozmetá to několikanásobně více bublin než před tím
Rampu jsem pootočil, aby to rozmetalo více dolů a fakt super. Mám velikou radost. U mé prezentace dávám video jako inspiraci
Klidně to lipové dřívko strč do té trubky hluk bude menší a fungovat to bude docela dobře, taky jsem to tak dělal.
Díky, jen mě napadlo,že by byla větší úspěšnost rozpouštění, než stávající lipové dřívko. A to produkuje velmi jemné bubliny, které unáší proud z výpustě přes celé akva.
Jen blbý že mě to napadlo, když to nemohu vyzkoušet. Došla mi láhev
Zítra vyzkouším jak to bude s hlukem a rozpouštěním se, zda budou létat z rozstřikovací rampy bublinky a dám vědět.
Když to zastrčíš přímo do té nasávací trubky tak ano ale nebude to klasický reaktor, jen čerpadlo bublinu co2 rozmlátí na menší a vyplivne do akvária. Bude to trochu chrastit.
Myslíte, že může hlava od Atmana IP-202, podle nákresu fungovat jako reaktor?
Starší reakce
Díky za radu, netušil jsem, že se to dá koupit samostatně, popravdě jsem to ani nehledal. Akva je poměrně čerstvé, ještě není zarostlé.
asi OT
dle mě to jako reaktor nijak závratně fungovat nebude...
spíš bych si objednal toto
www.akvaristik.eu/… a měl alespoň funkční skimmer...
jinak na té fotce nevidím nějak moc rostlin, takže otázka je, jestli je vůbec co2 i vzhledem ke světlu skutečně potřebné... ?
Ahoj, myslíte, že to bude fungovat jako reaktor nebo to bude dělat spíše neplechu? Vyhrabal jsem doma starý skimmer, ze kterého jsem stejně ztratil vršek a akorát do něj zapadlo lipové dřívko. Zapíná se společně s elmag ventilem. Začínám s CO2, tak bych nerad dělal něco špatně. Dle mého by to mohlo kysličník lépe rozpouštět.
Starší reakce
Na výstup z filtru. Bakteriím ve filtru sice CO2 neublíží, ale ty potřebují kyslík, takže na vstupu by se snížila účinnost nitrifikace ve filtru.
Nechci tě odrazovat ale zrovna na tenhle plast si dost lidí stěžuje že dost praská. Teď záleží co se ti líbí, pokud mlha v akváriu nebo bez ní z reaktorem.
Ahoj,
precetl jsem celou diskusi, ale prispevky jsou jiz starsiho data a tak se radeji zeptam na aktualni trend
Je lepsi napojit CO2 na hadici pri
vstupu do filtru nebo spise na
vystupu filtru ? Jedna se o externi filtr EHEIM 350.
Napojeni bych videl pres vnejsi atomizer, neco jako:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Predem Vam dekuji za pomoc.
Starší reakce
...Tak já jsem si tedy něco našel...CO2 se na hemoglobin váže jen málo, na rozdíl od CO...
Jsem rád, že jste se reagoval na mé doporučení - efekt je nesporný.
(Škoda, že podobně nezareagoval 150koni, a mou snahu pomoci mu degradoval na úroveň pejorativního výroku "Hledej, Šmudlo!"...
)
Že se CO váže na krevní barvivo mnohem pevněji, než CO2, je pravdou. Stejně jako to, že se na něj váže i CO2, což má za následek zhoršení kapacity přenosu O2.
S "Bohrovým efektem" IMO velmi úzce souvisí i jev, na který jsem souběžně poukázal = acidóza.
Zjednodušeně: porušením acidobazické rovnováhy vinou zvýšené koncentrace CO2 dochází ke snížení pH organismu, důsledkem čehož je rozvrat celé řady probíhajících chemických reakcí, vedoucí až k jeho smrti.
Tak já jsem si tedy něco našel o tom vázání CO2 na hemoglobin a není tomu tak, lapání po vzduchu má to co do činění se změněným pH krve->menší afinita kyslíku na hemoglobin. Říká se tomu Bohrův efekt. CO2 se na hemoglobin váže jen málo, na rozdíl od CO.
Cim vetsi je akvarium tim je riziko nizsi ...
Sledovani ph pomoci drop checkeru a chovanim ryb je nejlepsi ukazatel...
Drtiva vetsina akvarijnich rostlin nepotrebuje toxicky vysoke hodnoty co2 neslucitelne se zivotem ryb...
...jde o to, že jak to s Co2 přeženeš, tak se sníží obsah O2 a ryby taky lapají po vzduchu u hladiny. To je pro mne známka toho že CO2 vytláčí kyslík z vody...
Ryby při nadbytku CO2 ve vodě nelapají po vzduchu proto, že by se snížil obsah O2, jak už vám vysvětlil, Silent, ale proto, že se CO2 váže na krevní barvivo a sníží se tak jeho schopnost vázat a distribuovat O2.
Dám vám další stupidní radu: kdybyste se o vlivu CO2 na rybí organismus chtěl dovědět více, vyhledejte si (třeba i na těchto stránkách) informace na téma "otrava CO2", příp. "acidóza".
To máš pravdu ale v tomto případě, že jsi překročil hranici na rybách vidíš a můžeš dávkování přizpůsobit ale na bakteriích nikoli. Třeba to pro bakterie není tak dramatické jako pro ryby ale také opak může být pravdou a bakterie můžou živořit v daleko nižší koncentraci než ryby. Celé toto vlákno je podle mne založeno pouze na doměnkách a tak jsme tady rozděleni na dva tábory. Tábor opatrných a tábor statečných.
Podle mně pokud se to opravdu přežene tak ano. Na druhou stranu při rozumném dávkování bych v tomto systému neviděl problém i když sám jsem ho nikdy neprovozoval.
A může to samé platit pro bakterie ve filtru?
Pokud to s CO2 přeženeš a ryby visí u hladiny není to ani tak z důvodu, že by klesl obsah O2 (ten zůstává cca stejný), ale proto že obsah CO2 dosáhl toxické hranice.
Jde o to, že jak to s Co2 přeženeš, tak se sníží obsah O2 a ryby taky lapají po vzduchu u hladiny. To je pro mne známka toho že CO2 vytláčí kyslík z vody. Takže je ho ve filtru opravdu dostatek, když se tam plnou parou žene Co2 ? Celkem mi je to jedno, protože to dávkuji burčákem přes šutr a později bude z flašky přes reaktor. Jen by mne zajímalo, kde je opravdu pravda
Ono ide aj o to ze filtru postacuje ovela menej kysliku ako dostava standartne.
Ked napr. vypadne na hodinu elektrina? nic sa nestane.To je v podstate to iste ako ked znizime prietok - tiez sa dostane menej O2 do filtra a nic sa nedeje.
...všichni píšou že Co2 kyslík vytěsňuje...
Všichni určitě ne.
Na těchto stránkách se o údajném "vytěsňování kyslíku kysličníkem uhličitým" psalo mnohokrát.
no všichni píšou že Co2 kyslík vytěsňuje
nejsem chemik, tak nevím. OK, možná ho míň není,ale snad jsi pochopil podstatu mé reakce. prosím brát můj názor čistě obrazně
...obsah CO2 aplikovaný přímo do sání bude minimálně o 30mg/l vyšší a samozřejmě kyslíku pro bakterie potom nižší...
Proč by měl být při aplikaci CO2 přímo do sání filtru obsah kyslíku nižší?
...Bolo by to pomerat.Teda rozdiel pH vody v akva a tej co vyteka z filtra.Ale nakolko filtre maju slusny prietok rozdiel pH bude zanedbatelny a podla mna kv.testom nemeratelny...
Jako bych to už někdy četl.
(Ovšem v češtině...
)
Bolo by to pomerat.Teda rozdiel pH vody v akva a tej co vyteka z filtra.Ale nakolko filtre maju slusny prietok rozdiel pH bude zanedbatelny a podla mna kv.testom nemeratelny.
CO2 dělám klasicky(cukr,kvasnice) a jelikož mi to vše bez problémů funguje(ryby i rostliny),tak nemíním nic měnit.Problém s tímle filtrem Eheim řady Prof. 3e mit tedy určitě nebudu.Nemíním se o tom přít,jen jsem psal,jak to funguje u mne.
Já se bavil spíše obecně o principech...
Vadit to nebude, nicméně bych sledoval kolik CO2 spotřebuji na rozumnou hladinu v akvárii alespoň 20mg/l ... podle toho jednoduše se dá odvodit zda bylo nastaveni optimalni a nebo například použít jiný difuzor, aktivní vnitřní reaktor...
nevím zda ten filtr má dostatečný výkon aby dostal CO2 po celé nádrži..
Netvrdil jsem že je to ideální do vstupu filtru viz. důvody co jste tu uvedli (ikdyž s některým bych na 100% nesouhlasil), ale otázka zněla zda to nebude vadit a já si myslím že vyloženě u typu filtru co má Alda to vadit nebude - má totiž vnitřní filtr. U externích filtrů je to samo trochu jiné, ale podle mě to také problém není.
Já osobně jsem to chtěl vyzkoušet a pokud to bude fungovat tak se začnu rozhlížet po možnosti umístění CO2 za filtr, ale bohužel ten filtr nemám zase tak silný a tak si nejsem jist jestli ho dál zpomalovat ještě externím reaktorem.
chceme měnit PH vody ve filtru nebo v akvárii?
Chápu jak to máš, měl jsem to taky tak, ale předělal jsem to za filtr s aktivním reaktorem a eihle, spotřeba CO2 z láhve klesla a vyšší hladinu CO2 ve vodě zvýším rychleji...
Až si jednou koupíš filtr co automaticky odvznušnuje například Eheim řady Prof. 3e, budeš mít problem, filtr funguje tak že hromadí vzduch v sobě, to samé udělá s CO2 a potom ho naráz jednou za čas vyfoukne... budeš mít velkou spotřebuji protože tímto principem se do vody příliš CO2 nedostane..
Je to jeden z mnoha duvodu proč se CO2 doporučuje dávat za filtr, nicméně tak jak to máš ti to bude fungovat ovšem dokud....
Mám zavedené CO2 do filtru tak,že prochází kostkou akvacitu do sání filtru,lopatky hlavy mi ho "roztříští" a potom jdou maličké bublinky z filtru ven.
lhajek napsal: když se zamyslíme, tak když CO2 rozpustím v akva a zvýším tak jeho koncentraci ve vodě, tak ta voda je stejně nasávána filtrem včetně již rozpuštěného CO2 a filtr funguje také tak jak má. Tady bych si dovolil oponovat s množstvím obsahu CO2 proudícím do filtru. Když se teda opravdu zamyslím ... Umístím reaktor na výstupu z filtru do akva v nádrži a budu dávkovat 50mg/l (prosím brát hodnoty pouze obrazně) za dobu, než se dostane voda znova do filtru bude mít daleko nižší hodnoty, protože Co2 se částečně uvolní z vody vodní hladinou a částečně ho spotřebují rostliny, ne-li úplně. Do vstupu filtru mi jde tedy pouze obrazně 20mg/l a méně ne li nula(podle počtu rostlin). Kdešto dávkování CO2 přímo do sání filtru bude obsah CO2 proudící do filtru 50mg/l. To znamená že obsah CO2 aplikovaný přímo do sání bude minimálně o 30mg/l vyšší a samozřejmě kyslíku pro bakterie potom nižší. O tom, jaký to má vliv na bakterie nehodlám jakkoli spekulovat, protože to nevím. Záměrně jsem napsal použití reaktoru , nikoli difuzoru, abych odboural spekulace o tom že se vše difuzorem nerozpustí a že je ztrátový.
Lépe je mít na výstupu CO2 z filtru, například za filtr zapojit sera co2 aktivní reaktor, kde lopatky smíchají co2 s vodou na dostatečně malé a do akvária....
Dále tímto způsobem se nemění PH ve filtru vnějším ale až za filtrem, ve filtru potřebujeme spíše než vysoký obsah CO2 tak vzduch, který je součástí vody.
V zásadě, pokud se daří rostlinkám neřešil bych kde mám připojené CO2. Pokud bych zařizoval novou nádrž nebo chtěl dodržet doporučení řídil bych se zapojit CO2 za výstup z filtru a mít dostatečný výkon filtru, čím více tím lépe...
CO2 mám pouštěno do filtru asi 3 roky a žádný problém mi nevzniknul.
Tiez som uz velakrat nad tymto uvazoval.Takto v podstate bude len o nieco vyssia koncentracia CO2 vo filtri.A ked sa mnozstvo neprezenie -tak to nemoze sposobovat ziadny problem.
Ja mam este tu vyhodu ze mam hadicu k filtru nieco cez 2 metre - tak ze by sa bubliny ani nedostali do filtra.
Tak ze niekedy to asi vyskusam.
Také ženu CO2 cca 14dní přes filtr EDEN 511 a jsem maximálně spokojen. Určitě lepší než difuzor v akváriu. Mám vývod hadičky se zastrčeným cigaretovým filtrem daný přímo do nasávání v akva.
Myslím si že CO2 do filtru by nemělo mít žádný negativní dopad na osazenstvo filtru, protože když se zamyslíme, tak když CO2 rozpustím v akva a zvýším tak jeho koncentraci ve vodě, tak ta voda je stejně nasávána filtrem včetně již rozpuštěného CO2 a filtr funguje také tak jak má. Takže pokud by vadilo přidávání CO2 přímo přes filtr, tak by vadilo v podstatě jakékoliv dodávání CO2 do akva.
0 10.08.2012 00:03 Alda – Fan + s přívodem Co2
Dobrý den, právě zkouším po založení akva různé distribuce Co2 po nádrži. Krom reaktoru (JBL taifun vysokého cca 24 cm) a skleněného difuzoru (od Dennerle) teď také zkouším právě transport přes vnitřní filtr Fan 2 plus. Upravil jsem ho následovně: V dolní části (snímatelný kryt filtr. náplně) jsem vyvrtal dírku do které jsem přivedl hadičku s CO2. do vývodu vody z filtru, jsem nastrkal tři kousky vzduchovacích hadiček a pomocí nerez. drátu upravil směr proudění vody (1. rovnoběžně s hladinou při zadní straně; 2. stejným směrem jen skloněný asi o 45°; 3. vede směrem doprostřed akva a též je skloněný), čímž jsem dosáhl nejen "víru" v akva, ale též transport na kobercovky na dně. Musím konstatovat, že vrtulka rozbije Co2 na poměrně malé bublinky o něco málo větší než z difuzoru a dopraví je pomocí vývodů těměř po celém akva. Jediné co mi přijde na závadu je to občasné hlasitější "drcení" CO2 vrtulkou. Chtěl bych se ale zeptat, nevíte jestli ta přítomnost Co2 ve filtru může mít nějaký negativní dopad na bakteriální kulturu v náplni?
Starší reakce
Každopádně být Vámi,zauvažuji o jiném filtru.Poměr průtoku a objemu filtračního média mluví za vše
čerpadlo,např.Atman At-201 50-400l/h a kostka biomolitanu Vám udělají daleko větší službu,než ten tzv.honič vody Hailea.Cena je něco přes 220Kč a máte to i s regulací průtoku.
Mam akva 112 l. Filtr regulovat nelze /heilea 700/....mohu tu rozstrikovou rampu otacit smerem dolu, pripadne zvetsit jeji otvory /snizim silu proudeni/....
Jestli máte tu rampu příliš nahoru a čeří Vám hledinu,tak si budete Co2,které jste do vody rozpustil,zase z vody tím pohybem hladiny vyhánět ven.Také nepíšete,jak velké akvárium máte,proto nemůžu říct,jestli bude distribuce Co2 dostatečná.Abych se vátil k tomu pohybu rostlin v proudu.Není to vůbec naškodu.Ba naopak.Rostlinám přiměřený proud vody prospívá.Spíše bych snížil průtok vody filtrem.
Udelam to tak, ale rostrikovou rampu mam od hladinou a s merovanou spis nahoru, ale voda mi celym akva proudi, bude takto ta distribuce po akva ucina? Nemohu otocit to proudeni dolu, ptz by to moc hybalo rostlinama.
Neumístujte ho do dna ,ale klasicky na přísavku,co nejníž v akváriu.A když bude bublinky Co2 z difuzoru,unášet proud způsobený filtrem,bude účinek rozpuštění ještě vyšší.
To zvladnu vyrobit v pohode, jen ted kam ho umistit, do dna se moc vrtat nechci, tak proto me napadlo to reseni do filtru.....
Zatim nedavkuju nic, ale chystam se /vsechno mam jiz vyrobene/ a budou to kvasnice.
Z čeho dávkujete Co2?Z kvasnic ,nebo z Láhve?
Nemam na ucinejsi zpusoby dostatek financi.... Nebo je ucinejsi zpusobn lipove drivko ci vzduchovaci kamen?
Není to nejlepší řešení.Existují daleké účinější způsoby rozpuštění Co2 ve vodě.Difuzory,reaktory,atd.Na foru je tady toho o této problematice napsáno spousta.
Je mozne aplikovat CO2 do vnitrniho filtru? Hadicku bych pripojil k prisavani filtru /misto hadicky pro prisavani vzduchu, kterou nepouzivam/? Ma s tim nekdo zkusenost?
Starší reakce
Mohl by se ti filtr zavzdušňovat. Může trochu i chrastit, jak vrtulka rozmlátí bublinu.
Přidat reakci
[1] 3 4
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 2315x