CO2 a řasy
Přečti si co je to tekuté CO2
cs.wikipedia.org/…
Polymer izomeru glutaraldehydu, známý jako polycykloglutaracetal je využitelný jako hnojivo pro vodní rostliny. Nicméně vzhledem k množství uhlíku v doporučených dávkách je jeho užitečnost sporná[3]. Udává se, že je biologicky využitelným zdrojem uhlíku pro vyšší rostliny, nikoli však pro řasy. Není však dostupný na trhu USA (používání je zakázáno). Biocidní účinek glutaraldehydu ničí většinu řas již při koncentraci 0,5 - 5 ppm. Tyto úrovně nejsou škodlivé většině vodní fauny a flóry. Někteří akvaristé pozorovali nežádoucí účinky těchto koncentrací na některé vodní mechy, játrovky a vodní mor.
Zacala jsem davat tekuty CO2 a pridala kytky,taky jem prestala tak casto cistit filtr...vypada to,ze rasy umiraji
Starší reakce
0 05.02.2017 19:27 Petas33 – Rhizoclonium
Zdravim chci se zeptat u kořenu rostlin a na substratu mám liapor.Se mi často vytvari řasa Rhizoclonium.Nekdy se objevi na valisnerii par steticek ale nic strašného.Četl jsem že při zvýšení co2 by mely tyto problémy odeznít?.Pomuže přidani třeba tekutého c02 od rataje ?
Starší reakce
napsal jsi to dobře "některé" Ja jsem poskodil pri odkalovani více druhu a nikdo nedoslo ke shození listu... dle mého nazoru jde spise o zmeny parametru vody,ale kdo ví
Mas tady jen archivovanou prezentaci, ale jestli je to ono, vyres filtr, to co vidim na obrazku je k nicemu, alespon z pohledu nitrifikace, objem filtracniho media k velikosti akvaria je uz na prvni pohled spatny.
Nektere kryptokoryny velice rychle shodi listy jen proto, ze jsou mechanicky poskozeny, treba pri udrzbe akvaria, coz pri projeveni se jen nekde, povazuji za pravdepodobne.
To CO2 provozujes uz rok a ani ho timto zpusobem nepridavas do vody nijak drasticky, takze to bych vynechal ve vsech ohledech.
to že se ti rozpadly kryptokoryny není nic neobyčejného a nemyslím si,že by za to mohlo co2,spíše došlo k nějaké změně parametru vody,nebo jsi udělal nějakou změnu ty,třeba velké výměny vody? osvětlení? říka se tomu kryptokorynová nemoc,sice jsem ji ještě neměl a to dělám změny často,ale spousty lidi ji řeší...
ohledně kryptošek a jejich problemu zde:
rybicky.net/forum/2468-cryptocoryny-problem Zajímalo by mne, zda někdo pozoroval negativní vliv CO2 na rostliny a za jakých podmínek.
Došlo mi k rozpadu asi 2 kryptokoryn, přičemž ostatní kryptokoryny a další rostliny jsou v pořádku. Přidávám CO2 jednoduše, že do ponořeného uříznutého vršku PET-lahve napustím CO2 a nechám ho pomalu rozpouštět/unikat asi i zpětně, a to asi tak už rok a najednou nyní se mi během pár dnů několik rostlin rozpadlo. V nádrži kromě několika krevetek je ještě pár šneků, teplota mezi 20-23 st. C.
Kdybyste věděli něco o negativním vlivu i na ryby či krevetky, prosím také informaci. Děkuji a zdravím
Starší reakce
jojo je to pravda krásně to řasu spálí - easy life carbo
Naprosto perfektně řečeno
.
p.s.:Já,když se někde zmiňuji o PMFE,tak mám vždycky na mysli právě flourish excel,proto uvádím,že je to stejné jako easy carbo.
jozkablack napsal:Takže přípravek: Easy Life EasyCarbo nemá cenu vůbec objednávat. Nejspíš bych vyhodil jen peníze co?
"Tekutý uhlík" (EasyCarbo, Flourish Excel, PMFE) obsahují organickou sloučeninu (glutaraldehyd), nikoli CO2. Rostliny si musí tuto organickou sloučeninu uvnitř svého organismu na CO2 teprve přeměnit. Ve vodě se proto koncentrace CO2 po aplikaci tekutého uhlíku nezmění (na pH to nemá vliv). Glutaraldehyd je tedy organický zdroj uhlíku, zatímco CO2 je anorganický zdroj uhlíku. To, zda umí řasy využívat ke svému růstu i glutaraldehyd dosud asi nikdo nezkoumal, ale vypadá to, že spíše ne, protože by měl podpořit růst rostlin, ale nikoli už růst řas. Při určitých koncentracích působí tekutý uhlík na [všechny] organismy toxicky. V malých dávkách dokáže zlikvidovat řasy a citlivější druhy rostlin (mechy, egeria apod.). Ve větších koncentracích ti pak v akvárku pozabíjí všechno živé - viz
prirodni-akvarium.cz/… .
PS: PMFE a Flourish Excel (nebo EasyCarbo) úplně to samé není. PMFE je čistý 1,5% roztok glutaraldehydu, zatímco Excel je vylepšená verze (výsledek dlouholetého výzkumu firmy Seachem).
Ano,opravdu je to to samé,jen si to fy. PlantaGrow míchá sama u nás (Kralupy nad Vlt.).
Právě jsem si objednal PMFE od PLANTA grow. Zdá se to bejt stejný jako easy carbo, ale o 50% levnější. Při doporučeném dávkování to mám na cca 100dnů. To už by mělo být znát, jestli to k něčemu je. Děkuji za echo.
Já s pomocí PMFE(easy carbo) řasu úspěšně takřka zlikvidoval,když to aplikuješ přímo na ní,zničíš jí,ale "popálíš" i rostlinku-na to pozor(ale to už bylo napsáno níže).PMFE je to samé jako Easy Carbo,jenom levnější:
www.plantagrow.eu/… jozkablack napsal: Takže přípravek: Easy Life EasyCarbo nemá cenu vůbec objednávat. Nejspíš bych vyhodil jen peníze co?
EasyCarbo riasu zničí, v 2-4 násobnej odporúčanej dávke normálne do akva, alebo koncentrované priamo na riasu... Nedávno som ho použil, podľa rady autora MCI - mal som nejaký čas zenedbané akva (po nehode s CO2). Bolo pekne zariasené... Množenie rias sa mi podarilo zastaviť ešte v lete, ale tie čo tam boli stále rástli, v machu a podobne. Pridával som CO2, no bez úspechu. Potom som pridal EasyCarbo a vyzerá to, žo to bol zásah. Len pozor, spolu s riasou spálilo aj Didiplis diandra a Blyxa japonica, síce nie celkom, ale poriadne. Asi som to prehnal...
Já ho nikde nenašel a výraz, že je to uhlíkové hnojivo je velmi široký pojem.
Nevím o co jde.. Já bublal do 500l. Tohle je jen otázka množství kvasnic či směsi.
Easy Carbo ruduchu zlikviduje, musíš ho ale aplikovat přímo na řasu (injekční stříkačkou) a né jen do vody. S CO2 to nemá nic společného, možná jmenovaný uhlík, ale jelikož se nedopídíš složení ... čert ví.
Njn...ale kvasničák mi na 240l je k ničemu a do CO2 setu s plnitelnou lahví investovat tisíce nechci. Moc možností nemám
Já bych v tom CO2 zas tak nepodceňoval, ale tento výrobek bych kvůli CO2 nepořizoval.
Marcel G napsal: CO2 ve skutečnosti růst řas značně podpoří (stejně jako podpoří růst rostlin). Takže čím více CO2, tím lépe se bude řasám dařit. O tom, že by CO2 řasy ničilo, nemůže být tedy ani řeč.
Takže přípravek: Easy Life EasyCarbo nemá cenu vůbec objednávat. Nejspíš bych vyhodil jen peníze co?
Starší reakce
CO2 ve skutečnosti růst řas značně podpoří (stejně jako podpoří růst rostlin). Takže čím více CO2, tím lépe se bude řasám dařit. O tom, že by CO2 řasy ničilo, nemůže být tedy ani řeč.
A když se do tý vody, kde se ten hadr namáčí, ještě přidá trošku octa, nebo kys. citr. tak to jde opravdu samo.
Jak jsem zjistil, spousta lidi nema zarivku "vysvicenou", ale totalne zas... pardon, znecistenou, rikajici si uz dlouho o vlhky hadr. Ono koupit novou je take reseni, po dvou letech spravne reseni, ale nekdy ten hadr uplne staci, umi divy
.
tohle se mi děje, když už mám starší zářivky
co2 určitě řasy nezničí
Vytvořila se mi v aq štětičková řasa i když měním vodu a odkaluju každý týden. Pravidelně měřím hodnoty vody. Používám 3kg co2 s reaktorem který rozbije bublinky co2 na malinké. V místech kde vypouští reaktor co2 do vody je černá štetičková řasa nejvíc!!! Co2 je dobré pro rostliny a na snížení Ph ale na řasu určitě ne
Starší reakce
OT: Já mám pH metr, který umí měření v nastaveném intervalu ukládat na paměťovou kartu. Nějaký pátek už takhle svoje akvárka monitoruju a naměřené hodnoty si házím do grafů. Z grafů mi jednoznačně vyplývá, že rozhodující vliv na odplynění CO2 má čeření hladiny. Samozřejmě, že CO2 bude z vody unikat i při nehybné hladině (nemyslím teď mastnou hladinu). Prostě zde bude snaha vyrovnat koncentrace ve vodě a nad vodou. Když opravdu intenzivně čeřím hladinu (takové malé vlnobití), tak CO2 klesá poměrně rapidně. Když otočím rozstřikovací rampu mírně dolů a na hladině není jediná vlnka (i když se hladina mírně/pomalinku pohybuje), koncentace CO2 klesá jen nepatrně a velmi pozvolna (zaznamenal jsem skoro stejné hodnoty, jako když vypnu čerpadlo - téměř žádný rozdíl). Pokud to máš ve svém akvárku jinak, pak musí u někoho z nás vstupovat do hry ještě něco jiného.
Právě že to dělám PH sondu mám stále v akváriu. Pochybuji že proud z hladinou ani nehne když se dnes kvůli distribuci CO2 doručují rozstřikovací rampy. Stačí hladinový sběrač a čistá hladina. Jo slepá hladina to je něco jiného ta nepustí nic.
OT: Pokud se nehýbe hladina (čerpadlo je namířené dolů), tak uteče přibližně stejně CO2 jako když je čerpadlo úplně vypnuté. To si můžeš klidně ověřit prostým monitorováním pH.
Takže samotné čerpadlo má na to opravdu malý vliv. CO2 přece neuniká uvnitř akvária, ale přes vodní hladinu. Takže co se děje dole (jestli tam voda proudí jako o život) je irelevantní. Podstatné je to, co se děje s hladinou. Pokud se díky čeření několikanásobně zvětší její plocha (přes kterou může CO2 z vody vyprchat) ... to rozhoduje. Jak říkám, zkus to sledovat pomocí pH metru.
Jestliže máš 2/3 dne CO2 vypnuté tak mi neříkej že nic neuteče pokud je čerpalo namířeno kamkoliv, čerpadlo (600) 200 l/h v 50 litrovém akváriu udělá už slušný proud.
OT: Výkon filtru sám o sobě na odplynění CO2 takový vliv nemá (pokud se nejedná o tzv. wet/dry filtr). Podstatné je spíše provzdušňování vody (nikoli výkon filtru). Pokud vývod z filtru namířím dolů, tak aby se nečeřila vodní hladina, tak mi CO2 bude z vody unikat velmi pomalu (a v menší míře), než když budu hladinu hodně čeřit (ať už pomocí filtru nebo pomocného čerpadla).
Burčák se většinou dávkuje nonstop takže CO2 a tím pádem i pH nic moc nekolísá, to tobě obsah Co2 musí kolísat, protože ho určitě vypínáš a silný filtr ti ho vyžene z vody když svítíš jen 7,5 hodiny.
Ne nepapouškuju. Píšu z vlastní zkušenosti.
Easy Life EasyCarbo není CO2 a neovlivňuje množství CO2 ve vodě. Je to jiná forma uhlíku.
rybicky.net/forum/15164
cs.wikipedia.org/…
A nenapsal jsem že to JE burčákem, jen že u něho je problém s stálostí množství CO2, které dodává a to je zcela určitě pravda. Existují způsoby jak to minimalizovat, ale ta nestálost tam je.
To se na mě nezlob ale to tu papouškuješ naučené věty, které nejsou podle mě pravdivé. Burčákem to asi nebude. Co ti co používají místo CO2 tekutý uhlík Easy Life EasyCarbo. Ty by musely být samá řasa, ale opak je pravdou.
Souhlasím s tím, že snížením intenzity osvětlení se určitě sníží i poptávka rostlin po CO2. Na druhou stranu si kladu otázku, kolik z těch našich akvarijních rostlin (obzvláště těch "modernějších") je opravdu plně sumberzních? Podle mého názoru potřebuje spousta rostlin více CO2 hlavně proto, protože mohou být zvyklé žít nad vodou, a pod vodou proto potřebují být trochu více "dotovány" tím naším umělým CO2. Prostě jsou to takové vyšlechtěné druhy, které snesou být sice více-méně trvale pod vodou, ale za cenu neustálého přihnojování pomocí CO2. Takovým rostlinám pak asi snížení osvětlení pomůže jen částečně (a možná vůbec).
Nejde jen o množství CO2 ale také o jeho stabilitu, což je právě u kvasnicových metod asi to nejproblematičtější. A nebo za to může i něco jiného ....
A co takhle když je nedostatek CO2 tak místo abych ho tam tlačil, tak zajistit aby nebylo potřeba ... třeba snížením množství světla - dá se na to jít i jinak ....
To máš pravdu ale i ti co mají CO2 a třeba i z lahve tu řasu mají také, takže tím to asi nebude. Nějakým způsobem podpořit rostliny má logiku ale není to všelék.
Já sám tomu moc nevěřím, ale jestli je šance, že by to mohlo fungovat, tak proč ne ? Kvasnicové CO2 si jde udělat vždy...
Starší reakce
Osvětlení 2x 25W (navíc rychle stárnoucími a výkon ztrácejícími "GLOGLO") na akviško takového objemu je docela málo. Roli bude hrát samozřejmě i výška akva a to, zda máte zářivky osazeny reflektory. V každém případě ale bude světlo při splnění ostatních podmínek limitujícím faktorem pro výběr a kvalitu růstu kytek...
...rastliny sa z rezimu prijimania HCO3- sa nemusia prepinat a netrva im to tyzden,lebo oni chcu prijimat CO2 najjednoduchsie a nemusi ho zlozitejsie ziskavat z HCO3-...
Podle mne jste to pochopil správně: mají-li vyšší rostliny dostatek CO2, je to pro ně "jednodušší" způsob, jak přijímat uhlík, než když jej musí získávat z HCO3. Navíc jsou rostliny, kterým to ani dost dobře nejde; ty vyžadují volný CO2 ve vodě, jinak je s nimi zle...
Aby to nebylo tak jednoduché
, ještě existuje rozdíl v nárocích jednotlivých druhů rostlin na koncentraci CO2. Takže některé, aby se jim dařilo, potřebují CO2 "hodně". Ale platí, že i na poměrně "malé" zvýšení volného CO2 reagují (všeobecně) kytky pozitivně.
Řasy umí čerpat CO2 i z velmi nízkých koncentrací, na které už běžné rostliny "nedosáhnou".
Parametry mojej vody su:
Kh 7,5
P 0,5
Fe 0,5
NO2 <0,1 mg/l
NO3 10-20 mg/l
CHSK 3
PH >7,4
Objem nadrze cca 170l, cisty objem vody cca 140l. Osvetlenie mam 2x25W aqua-glo a sun-glo. Pravdepodobne ich vymenim za philipsky alebo osramky a rozmyslam o dalsich trubiciach. Ale to by chcelo novy predradnik a patice. Myslite,ze by som mal pridat este jednu trubicu??
Vetsinou ano, zrychli. Nicmene do prostredi, kde je dostatek svetla a zivin, je vhodne co2 pridavat, protoze to pak byva limitujicim prvkem v rustu rostlin. Pote nastane zlepseni, i ubytek ras. Ale at si to nikdo nepredstavuje tak, ze zacne pridavat co2 a po tydnu je akva krasne, rostliny bujne, rasy pryc.
Otazka znie: Pridanim CO2 sa zrychli aj rast rias??
A ak som dobre pochopil,tak rastliny sa z rezimu prijimania HCO3- sa nemusia prepinat a netrva im to tyzden,lebo oni chcu prijimat CO2 najjednoduchsie a nemusi ho zlozitejsie ziskavat z HCO3-. Tzv. prepinanie nastane iba,ked sa mnozstvo CO2 znizi. Pri dostatku sa nemusia prepinat. Najlepsie by bolo keby mi to potvrdil nejaky chemik moju uvahu. A este poprosim odpoved na predchadzajucu otazku.
V tomto článku
maniakva.sweb.cz/… je docela pěkně popsáno, jak rostliny přepínají svůj systém přijímání CO2 při dostatu a nedostaku CO2. Rostlinám to trvá dny i týdny, řasám hodinu.
Tak jednoduché to není...
Řasám je vcelku jedno, jestli do vody CO2 přidáváte nebo ne. Zato vyšším rostlinám to zdaleka jedno není - vyšší koncentrace volného CO2 (spolu s dostatkem živin, světla a přiměřenou teplotou) obvykle znamená intenzivnější růst. No a intenzivní růst vyšších rostlin je to, co se řasám líbit nebude...
Takze ked mam vela rias tak nie je vhodne pridavat do vody CO2??
0 18.04.2009 19:19 Rasto – CO2, riasy, kvasinkovac
Mam par otazku. Prijimaju riasy CO2?
Dik za odpovede
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 2726x