Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 a řasy

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
CO2 a řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:36 Muž xOB [83] - CichlidyRe: filipsi
Kytky uz jsou pridany, sice ne 200 jak psal Sid, ale dalsich 20 jich tam bude, fotka je stara mesic. Zkusim pres velikonoce nafotit novy fotky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:31 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
Myslím, že by v tomto případě bylo jednodušší a hlavně bezpečnější použít přeci jen KNO3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:27 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: xOB
...co je lepsi, snizit osvetleni nebo prerusovat?... vypinat pri snizenem osvetleni CO2 nebo nechat bezet?...
Osvětlení snížit a CO2 nechat běžet. :-)
EDIT: Těch kytek byste skutčně mohl přidat! Asi tak 200... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:14 Muž filipsi [1295] Re: xOB
Nechat bezet. Nechapu, na co tolik svetla, vzdyt v akva podle fotek je velmi malo rostlin. Dalsi "obet" minimalne 0.5W/l, lepe 0.7?
Klidne bych zkusil misto kno3 velmi, velmi zredenou cpavkovou vodu, pridavat velmi pomalu, tak, aby aby koncentrace nh3 po aplikaci byla tak 0.03mg/l. Pridavat opatrne, u noveho akva opatrne dvojnasob. Ale pozor, opravdu jen pro toho, co si spocita, nasledne bude merit, co to dela. S rybami by to nemuselo dobre dopadnout v pripade neuvazeneho davkovani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 15:02 Muž xOB [83] - CichlidyRe: filipsi
Ok, dekuji za rychlou radu. Zkusim stahnout osvetleni pres den, kdy nejsem doma, at se vecer nekoukam do tmavyho akvarka.
BTW, co je lepsi, snizit osvetleni nebo prerusovat? Jo a CO2 je napojeno na jednu rampu, vypinat pri snizenem osvetleni CO2 nebo nechat bezet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 14:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: xOB
Snížit osvětlení a zvednout koncentraci NO3 pomocí KNO3 na 5-10mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 14:33 Muž filipsi [1295] Re: xOB
1. Snizeni osvetleni
2. N
.
.
.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 14:27 Muž xOB [83] - Cichlidy
Mam cerstve 1 mesic zalozene akva, dodavam CO2 z bomby, ale zatim bojuji se sinici. Vyssi osvetleni (320W na 576litru), rostlinky rostou jako z vody, ale sinice buji a na starsich listech se objevuje biogenni odvapneni.
CO2 aplikuji pres obracenou petku, do ktere zespodu bubla CO2 (cca 1 bublinka za 2sec) a z vrchu vali voda z filtru, ci-li bezeztratove rozpousteni CO2. Bohuzel CO2 se nestiha rozpoustet a za tyden je pullitrova petka z pulky plna CO2.
Parametry vody pH 6,8 | kH 8,5 | gH 12 | NO2 0 | NO3 0
Obzvlaste NO3 asi bude potreba zvysit
Sinici jsem zrejme nastartoval jilovyma kulickam do dna (Bivoj), tam kde jsem je pichnul, tam sinice buji nejvic. Uz jsem je skoro vsechny vytahal, ale sinice vali dal.
Zatim je tam minimum rybek, vcera jsem pridal vetsi pavi ocka, snad "pohnoji"

Potrebuji potvrdit ci vyvratit moje napady k reseni situace:
1. Nutno zvysit NO3 pro vyssi rostliny (PMDD s obsahem KNO3, pripadne jen roztok KNO3)
2. Casta vymena vody, bohuzel NO3 ve vstupni vode kolem 15, takze si moc nepomuzu
3. Lepsi rozpousteni CO2, ale uz nevim jak lip, aby se to rychleji dostalo do vody
4. Snizeni osvetleni - to bych ale nechal az na konec
5. Zvysit pocet ryb, ktere budou hnojit.
6. Zatim neresit, mesic je docela malo

Dik za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 11:08 meleri
tak toto téma mě zaujalo. hlavně protože asi rok a půl jsem bojovala s řasami a špatně rostoucími rostlinkami. nedávno jsem zakoupila rostlinky přes internet a najednou mám po 16ti dnech džungli..taky dodávám CO2 a moc to pomáhá..Chemii vůbec nerozumím, ale jak mi kdysi poradil Sid, stačí prostě rychle rostoucí rostlinky, odkalovat, nepřekrmovat a hlavně do toho nerýpat a roste to! Taky si myslím že ty rostlinky co se prodávají ve zverimexech jsou ve špatném stavu, a kdo ví jestli si ty řasy člověk nepřinese s nima..takže moje zkušenost je-kupovat kvalitní rostlinky na netu nebo od akvaristy, a poroste to samo.

:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 10:32 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jrk
Tak, tak... Uvidíte. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 10:01 Muž Jrk [143] Re: Sid
Zhodnotil jsem situaci a podnikl jsem tyto kroky: 1. Snížil jsem intenzitu osvětlení na 2x15W. 2. Zavedl jsem PET-CO2, dle návodů na těchto stránkách (5l PET + 2ml kvasnic sušených + 200ml cukr + 1500ml vody). Už asi 14 hodin bublám, ráno dle měření a odvození z Tillmanovy tabulky bylo CO2 v 5:00 na hodnotě 13mg/l (včera touto dobou 4mg/l). Tak uvidím, co odpoledne jak přijdu z práce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2009 09:44 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jrk
Myslím, že se orientujete správně. :-) Svítit takto intenzivně do akviška s omezenými zdroji CO2 s sebou nese rizika, že se bude dařit těm organismům, kterým vyhovují dané podmínky - nízký obsah CO2, vyšší pH, silné osvětlení... Pro sinice jak dělané. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 23:45 Muž mirlun [48] - RostlinyRe: Sid
tohle mi taky vrtalo hlavou, ale ne tak dokonale. také jsem zlepšil osvětlení a dostavily se sinice. no a udělal jsem krok snížení osvětlení a tak uvidím. vím, že tenhle text nikomu nepřispěje, ale jsem nadšen z téhle níže uvedené myšlenky. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 23:15 Muž Jrk [143] Re: Sid
Děkuji za odpověd! Jestli jsem správně pochopil, tak při takovéto intenzitě osvětlení nedostačuje CO2 ve vodě pokrýt potřebu rostlin, čímž dojde k nerovnováze, která se projeví tak, jak jsem popsal. Takže řešení jsou: 1. přidávat CO2 nebo 2.omezit osvětlení. Zkrátka dosáhnout vyvážených poměrů vhodných pro růst rostlin. Zkusím omezit osvětlení na 2x15W a uvidí se jaká bude odezva poměrů v akváriu... Ještě jednou díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 22:37 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jrk
Vcelku výstižně jste popsal nejen projevy, ale i důsledky nadměrného osvětlení, které není v souladu s dostupností CO2. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 22:09 Muž Jrk [143] – Použít CO2?
Prosím o radu: Pravděpodobně v souvislosti se zvýšením intenzity osvětlení (15W->4x15W) v mé nádrži Jrk 63 došlo k tomu, že vzrostlo pH (7,4->7,8) a pokleslo KH (8st-6st). Mimochodem i NO3 (25mg/l->15mg/l). Měřeno kapkovými testy "Rataj". To asi znamená, že poklesla hodnota CO2 asi na 30% oproti tomu, jaká byla za sníženého osvětlení (10mg/l->3mg/l). Pravděpodobně díky tomu se začlo dařit řasám. Snížil jsem průtok filtru na nezbytné minimum a začal měnit vodu 2x týdně. Řasy začly ustupovat, ale bohužel místo nich se objevily sinice a jak se jim daří! Jsou úplně vzorové, nádherně bublinkují. Takže jsem opět zvýšil proudění filtru, odstranil sinice dle možností mechanicky narušil a odsál. Aplikoval jsem 2,5ml Sera pond crystal. Vím, není to řešení. Jde o to aby více prosperovaly rostlinky. Těžko říct jestli CO2 spotřebovávají řasy a sinice nebo rostlinky.
Stačilo by začít hnojit (podpořit růst rostlinek) nebo je nezbytná aplikace CO2 (z toho mám třošku obavu)? Jaká je optimální hodnota CO2 (15mg/l)?
Prosím poraďte, díky...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2009 10:48 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: FranzFritz
Stále jste mi nevysvětlil, v čem spočívá ta podstata, díky níž řasy spotřebovávají daleko více CO2 než jiné rostliny... :-O
A ani na Rejpalových stránkách, na které jste mě odkázal, odpověď není. Na to tyto stránky znám dost dobře a nejen je, ale i zdroje, ze kterých p. Pelikán čerpal... :)
(Zkuste to také - jít ještě "dál" nebo "hlouběji do problematiky", než vám nabízí Planta aquariana... :-))
Ze všech rostlin, které v akvárku znám, mají největší přírůstky řasy, tudíž mají daleko větší spotřebu všech potřebných látek než pomalu rostoucí rostliny.
Pokud porovnáváte přírůstky řas s přírůstky pomalu rostoucích rostlin, je logické, že řasy z tohoto porovnání vychází lépe. Dokonce při porovnání s rychle rostoucími rostlinami budeme muset hledat "rychlíky", kteří řasy v tomto směru předčí. :-)
Příčinu bych viděl v rozdílné rychlosti množení buněk na jedné a na druhé straně. Ale o to tu přeci neběží!
Jak poznamenal Johan - řasy mohou mít i v prostředí s vyšší koncentrací CO2 nad vyššími rostlinami převahu právě proto, že jiné vlastnosti tohoto prostředí vyšším rostlinám nevyhovují.
Také se snažím hledat souvislosti v přírodě, ale vždy si musím uvědomovat, že akvarijní nádrž není příroda. Platí zde v mnoha směrech jiné souvislosti!
Ještě bych doplnil, že jedním z dalších důvodů k těm Johanem vyjmenovaným můžeme přiřadit skutečnost, že řasy obecně dokážou využívat CO2 v koncentracích, na které vyšší rostliny "ještě nereagují". Jestliže tedy najdou řasy vhodné podmínky, (a to platí i pro akvárium!), rozbují se, získají nad vyššími rostlinami nádskok a snaží se svého konkurenta zlikvidovat.
Souhlasím s vámi, že ze zvýšení koncentrace CO2 v zařaseném akva mohou těžit i řasy, ale na druhou stranu podpoříme vyšší rostliny, které jsou v boji proti řasám pomocník č.1!
A jak už úplně všichni víme, je třeba jít proti řasám především rychle rostoucími rostlinami a ty přídavek CO2 bezesporu ocení. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 10:02 Petr2 Re: FranzFritz
No, CO2 mi běží pořád včetně noci, raději ani nekontroluji, kolik ho tam mám. Myslím, že hodně přes optimum pro ryby, ale ještě nechcípají. Řasa občas někde kousek, téměř neviditelná. Zato rostliny mi rostou tempem až 5-10 cm denně :-( Pomalurostoucí jen cca 1-2 cm, ale i tak je to dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 09:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: FranzFritz
V těch pramenech to není důsledkem zvýšeného obsahu CO2, ale jejich teplotou, popř tu nejsou rostliny, které by v takových podmínkách rostly (nízká teplota, nestálost, mechanický stres).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 09:04 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Sid
Nejsem vědec ani odborník v dané problematice. Ale vím, že když je v jakékoliv vodní nádrži zvýšené množství živin (minerální, organické látky, kyslík, CO2)začnou se nejrychleji množit řasy. Jak jsem psal už výše, viděl jsem hodně přírodních pramenů obsahujících CO2 (kyselky) a v žádném si nevzpomínám na žádné vodní rostliy. Jen ohromná množství nádherně rozrostlých, douhých řas.
Když má nějaká rostlina vysoké přírůstky hmoty, musí tuto hmotu z něčeho tvořit. Tak jako všechny rostliny potřebují i řasy ke svému růstu uhlík. Ze všech rostlin, které v akvárku znám, mají největší přírůstky řasy, tudíž mají daleko větší spotřebu všech potřebných látek než pomalu rostoucí rostliny.
Jak už se tu zmínil Lukša, taky jsem viděl akvária, do kterých se přidává CO2 a ve všech jsou řasy. A docela pěkné :)
Jak už jsem psal výše. Kvalitně zpracovaná je tato problematika zde: planta.aquariana.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 08:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: FranzFritz
FranzFritzi, asi jste přehlédl, že jsem vás požádal o vysvětlení, tak se připomínám. Tohle je problematika, která mě hodně zajímá, takže jak je to s tou podstatou řas, která způsobuje, že řasy spotřebovávají daleko více CO2 než jiné rostliny, což jak předpokládáte, by mělo v případě přidání dalšího CO2 za následek vzrůst produkce řas? :-)
FranzFritz: ...Předpokládám, že po přidání dalšího CO2 by vzrostla produkce řas, které jsou už svou podstatou spotřebovávají daleko více CO2 než jiné rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 21:51 Muž Lukša [18] filipsi
Děkuji za radu.Asi to nechám tak jak to mám budu sytit CO2 pořád a hlidat CO2 test lterý zatím ukazuje že je to v normě.Ale jinak jsem nechtěl zavádět vzduchování ani začít čeřit hladinu.Tahle debat došla k tomu že jsem napsal to s tím učitel viz dole.Jinak moc děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 20:44 Muž filipsi [1295] Re: Lukša
+ prisavnik: Ne, i pokud nevzduchujes a hladinu neceris, co2 z vody vyprchava (pokud jim vodu sytis, pridavas ho), jen ne tak rychle, jak kdybys ceril.
Rovnovazny stav - ale my tim, ze co2 pridavame, nutime vodu ho prijmout, menime jeji chemismus. Viz kyselina uhlicita, cs.wikipedia.org/… , jeji disociace. Pokud co2 pridavat prestaneme, co2 vyprcha (pri cereni rychleji), a ustali se na urovni ktera je pro danou vodu, teplotu a tlak normalni (viz. napr tilmanova tabulka).
Je pomerne dulezite tohle pochopit, pokus se poustime do nejakych vetsich pokusu se sycenim co2. (a nez o tom nekdo cokoli zacne psat ;-) )
Doporucuju i vyborne Raviolciny clanky o chemii pro akvaristy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 19:00 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: FranzFritz
Ako citam tak to je coraz zlozitejsie. Takze zalezi na chcemistru urcitej vody. Ak je vo vode nejakeho plynu viac ako rovnovazny bod pre dane podmienky, tak sa rychlejsie straca. A naopak ked ho je menej, tak sa rychlejsie doplna. To by znamenalo, ze pridavanim Co2, by bolo velmi ucinne len do toho rovnovazneho bodu. Ale pridavanim vascieho mnnozstva Co2 by bolo neefektivne. To znamena zeby sa Co2 rozpustalo vo vode nerovnomerne voci objemu plynu. Podla tohto by bolo skoro nemozne dostat sa na hodnotu ,ktora by bola smrtelna pre ryby. Ale prax je uplne ina. Otrava Co2 je velmi casta, aj ked to s Co2 len o trosku prezenieme. Zeby bol ten rovnovazny bod az desi vysoko kde koncentracia Co2 je smrtelna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 18:22 Muž Lukša [18] FranzFritz
No mě to také připadá divné že by CO2 ničilo řasu.Protože aplikuji CO2 které je na stalém testu CO2 v normě a řasy tam mám + sinici.Jinak nevzduchuji ani hladinu nečeřím.Takže CO2 z vody odchází jen přes rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:59 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Lukša
Pokud vodu uměle nasytím CO2, tak vháněním vzduchu opět vyrovnávám množství plynů ve vodě. Asi je to začarovaný kruh. Když přidáváš CO2, měl bys asi snížit přivzdušňování vody.
Tak jako suchozemské, tak i vodním rostlinám svědčí vyšší množství CO2. Ale že by zvýšená koncentrace CO2 měla vyhubit řasy, o tom silně pochybuji. Viděl jsem hodně přírodních pramenů obsahujících CO2 (kyselky) a vžádném si nevzpomínám na žádné vodní rostliy. Jen ohromná množství nádherně rozrostlých, douhých řas smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:38 Muž Lukša [18] FranzFritz
Takže pokud do vody dodávám Co2,nechal bych vodu CO2 nasytit a pak zavedl vzduchovani tak CO2 bude vytačováno na nižší hodnotu?Nebo hodnota CO2 nebude klesat při aplikaci vzduchu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:36 . Re: filipsi
filipsi napsal: ...mnozstvi jednotlivych rozpustenych plynu zalezi i na chemismu (slozeni) konkretni vody (ne ciste H2O), a na tlaku.
přesněji na Henryho konstantě, možná v budoucnu na přísavníkově konstantě, kdo ví? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:19 Muž filipsi [1295] Re: Lukša
Ano, pan chemikar je moudry muz. Jen jeste zapomnel (nezeptal si se), ze mnozstvi jednotlivych rozpustenych plynu zalezi i na chemismu (slozeni) konkretni vody (ne ciste H2O), a na tlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:17 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Lukša
Ten tvůj učitel má pravdu. Citace z článku:
Při provzdušňování však ve skutečnosti dodáváme všechny plyny obsažené ve vzduchu a urychlujeme vyrovnání úbytku (či vyprchání nadbytku) kteréhokoliv z nich na rovnovážnou úroveň, jaká by vznikla ve vodě bez probíhajících biochemických procesů. Provzdušňováním tedy z vody nemůžeme vytěsnit jiný plyn rozpuštěný ze vzduchu, pokud nevzniká působením organismů přímo ve vodě akvária nebo do vody není přidáván uměle (např. zařízení na přidávání CO2 do akvária - může vést - a zřejmě podle doporučení i vede k přesycování vody v akváriu oxidem uhličitým; pak ovšem provzdušňování vody může skutečně snižovat nadbytek CO2 ve vodě akvária...).
Kdo by chtěl fundovaný výklad, může studovat zde: planta.aquariana.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:09 Muž Lukša [18] Re: prisavnik
Dnes jsem se ptal ve škole pana učitele (chemikáře) jestlikyslik vypuzuje oxid uhličitý z vody.Řekl mi že všechny plyny co se ve vodě rozpustí tak lze vypudit pouze zvýšením teploty.Takže podle něho jak se někde píše že kyslík vypuzuje oxid uhličitý je blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:07 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
Pokud je o2 ve vode vic, nez rovnovazny stav pro dane podminky, ano, rychleji se ztraci. Pokud je ho mene, rychleji se doplnuje. Tak to plati pro vsechny plyny. Zaroven opravdu velmi silne cereni diky tlakovym razum snizi mirne hladinu obsahu rozpustenych plynu pro rovnovazny stav.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 16:44 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: filipsi
dokonce v zarostlem akva, dost osvetlenem, muze zvyseni pohybu vody znamenat i zvyseni obsahu co2 ve vode.
To znamena ze pri pohybe hladiny sa O2 z vody rychlejsie straca?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2009 16:30 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
No, zkusim to, snad srozumitelne a nezamotam to moc.

Silne cereni (vzduchovani, proudeni vody, skrapeni) "vyhani" (rychleji) co2 z vody, pokud ho je tam vic, nez je pro vodu pri danem chemismu, tlaku a teplote prirozene. Pokud ho pridavame, bude zaroven rychleji vyprchavat (kdyz mame dost ucinny difuzer, budou pouze vyssi ztraty). Kdyz ho nepridavame, neudela to vcelku nic, dokonce v zarostlem akva, dost osvetlenem, muze zvyseni pohybu vody znamenat i zvyseni obsahu co2 ve vode. Jasnejsi?
Pri nitrifikaci se Ph snizuje hlavne kvuli tomu, ze snizujeme mnozstvi amonnych soli. Takze tady ano, zvetseni filtracni hmoty a mnozstvi bakterii muze znamenat snizeni Ph.

Ono rady pro (a od) "Karla" jsou vesmes dobre, stejne jako tato, jen nekdy vychazeji nebo vedou k fakticky chybnym predpokladum/zaverum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 15:55 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Sid
Karel mel ve svem AQ neustale problemy s rasou. Rostliny mel blede a neduzive. Zistil, ze Ph vody je prilis vysoke, skoro 8. Napadlo ho vymenit filtr. Misto maleho vnitrniho filtru, ktery mohutne ceril vodu, umistnil do AQ velky hranol z polyuretanovem peny s cerpadlem. Vytok cerpadla umistnil asi 10 cm pod hladinou a citlive prizpusobil rychlost filtrace...Ph sa samo upravilo kolem 7.
Citoval som clanok z prirucky pekne akvarium od Karola Rataja.
Co mohlo znizit Ph? Ako som sa dozvedel pri nitrifikacii sa znizuje Ph. Zeby sa Ph znizilo len koli vacsiemu objemu filtracnej hmoty? Alebo ze sa prestala cerit hladina vody? Tz. menej kyslika.
Proisim o vyjadrenie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 10:22 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: prisavnik
Že by nová teorie? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 10:12 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: filipsi
Neni to presne tak. Cim sa viac kyslika rozpusti vo vode (cerenim hladiny) tym padom stupne aj Ph. S Co2 ho zas vytlacame z vody a Ph pojde dolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 10:06 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
Trochu mi unika souvislost mezi Ph, mnozstvim rozpusteneho kysliku, a mezi mnozstvim rozpusteneho co2 a kysliku. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 09:57 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Sid
Ano, riasam sa dari vo vodach s vyssim Ph, tz. vo vode kde je viac kyslika. Preto niektori odporucaju pridavat Co2 aby sa ich zbavili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 08:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: FranzFritz
Jak je to s tou údajně vyšší koncentrací CO2 v proudu vody s bublinkami vzduchu než v okolní vodě, to se snad vysvětlilo... :-) (Nebo trváte i nadále na svém? Pokud ano, pak bych vás chtěl upozornit, že větší koncentrace CO2 se naopak může tvořit v částech akviška tam, kde dochází k aerobnímu rozkladu organické hmoty. Ovšem vzhledem k tomu vašemu proudění vody s bublinkami vzduchu pochybuji, že by kdekoli v akva bylo možno najít "citelně" vyšší koncentraci, než jinde...
Ještě bych se rád vrátil k tomuto vašemu výroku:
Předpokládám, že po přidání dalšího CO2 by vzrostla produkce řas, které jsou už svou podstatou spotřebovávají daleko více CO2 než jiné rostliny...
Já se domnívám, že na zvýšení koncentrace CO2 sice mohou řasy reagovat pozitivně, ale co považuji za důležité je, že na tuto změnu pozitivně zareagují i vyšší rostliny. Jinými slovy, všechno, co podpoří růst rostlin, poškodí ve svém důsledku řasy. Zvýšení koncentrace CO2 však není samospasitelné a neobejde se bez dalších opatření k optimalizaci podmínek pro vyšší rostliny a k likvidaci řas.
Nejvíc mě ale zajímá, jak byste vysvětlil, že již svou podstatou spotřebovávají řasy daleko více CO2 než jiné rostliny? :-)
Kdyby tomu tak bylo, znamenalo by to, že řasy by rostly jen v prostředí s vyšší koncentrací CO2, než vyšší rostliny. A i když nároky na koncentraci CO2 se u vyšších rostlin mohou druh od druhu i výrazně lišit, nemyslím si, že by řasy nerostly v prostředí chudém na CO2 - naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 07:36 Petr2 Re: kristian
Nespletl. Pro některé rostliny možná 20-30 vhodné je, ale osobně bych to nedoporučil. Nula je málo a přes 5 už je k zamyšlení. A 10 považuji za max, respektive mi při této hladině přestávají růst některé kytky. Jak psal Sid, 5-10 je ideál. Tedy za předpokladu, že uděláte fosfor limitním. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 23:06 Zdenek58 Re: Jurasek
Sekl se o dva řády...
cs.wikipedia.org/…
www.tzb-info.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 22:59 Muž Jurasek [137] Re: FranzFritz
Voda, která je vháněná do vody, je plná vzduchových bublin, které obsahují 4% CO2, tedy normální vzduch Nesekl jste se o řád? CO2 je ve vzduchu dost málo, něco se mi plete, že kolem 0,4%. Jistý si tím úplně nejsem, ale je to dost málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 22:56 Muž FranzFritz [207] - TetryRe: Sid
Je to logické. Voda, která je vháněná do vody, je plná vzduchových bublin, které obsahují 4% CO2, tedy normální vzduch, který dýcháme. Kdežto z okolní vody bublinky již unikly a zůstal v ni jen rozpuštěný CO2. Ne všechno CO2, které vženeme do vody, se ve vodě rozpustí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.03.2009 22:25 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kristian
20-30mg NO3/l ideální? Pro některé snad, ale pro všechny asi ne. :-)
Já to vidím na cca 5-10mg/l jako "optimální" pro většinu rostlin. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 22:23 Muž filipsi [1295] Re: kristian
Ja beru jako "idealni" 10. Ale vzhledem ke zpusobu a presnosti mereni .... proste kdyz "zmerim" neco, co se mi zda nekde mezi nulou az dvaceti, jsem spokojeny. Jak je to ve skutecnosti ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 22:17 Muž kristian [80] Re: Petr2
Petr2 napsal: to znamená NO3 okolo 5
nespletl jsi se trochu? jen 5mg/L ? pokud me hlava neklame tak 20-30mg je idealni pro rust rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 22:11 Petr2 Re: Metz
Metzi, nepanikař. Rada je velmi jednoduchá. Celý postup, jak se zbavíš těch řas a dalších nepříjemností, lze rozdělit do několika kroků:

1. zredukuj rybí posádku na polovinu
2. dvoj až ztrojnásob osvětlení
3. změř si vodu v akva i vstupní na fosfor a NO3
4. objednej si PMDD a denním dávkováním udržuj hodnoty v rozumných mezích, to znamená NO3 okolo 5 a fosfor někde okolo 0,3 - 0,4.

No a to je asi tak vše. S krokem 2. budeš asi muset ještě zavést CO2, ale to je v pohodě. Uděláš to rád, neb ti kytičky budou dělat jen radost.

Kroky 1-3 jsou na týden, krok 4 také. Takže za 3 týdny až měsíc můžeš mít super akva bez řas. Jen pak asi budeš muset vyměnit některé kytky, protože třeba Ceratopteris by ti během týdne zaplnil celé akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 21:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: FranzFritz
Tento proud (vody) obsahuje více CO2 než okolní voda.
Proč myslíte? :-)
Předpokládám, že po přidání dalšího CO2 by vzrostla produkce řas, které jsou už svou podstatou spotřebovávají daleko více CO2 než jiné rostliny.
Tuto informaci máte odkud? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2009 17:59 Muž DavidDizzer [26] Re: kristian
filtr který má za 450l/hod je stlumený skoro nejméně...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 2707x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10743-co2-a-rasy?od=51