Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryny - problém

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryny - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.07.2022 22:42 Žena Beastie [314] Re:
Dovolím se odporovat s teplotou. Pokaždé když mi zežloutly listy a začaly odehnívat, bylo to způsobeno tím, že jsem nalévala vodu buď moc studenou nebo moc přímo na listy. Nebo moc velký teplotní rozdíl. Pokaždé v létě a trvalo jim pár týdnů než se srovnaly, je snazší je ustřihnout u stopky u těch co začínají žloutnout, samy se nespraví ale vyhání nové listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2022 17:35 Muž ajajak [228] Re: tramtra
Ano, mají kořeny všude Kryptošky jsou plevel. Chtějí docela dost hnojit do dna. Třeba NPK. Jestliže přisadil nové ty byly vitální tak to mohla být ta příčina proč staré padly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2022 16:44 Žena tramtra [3202] Re: marvvin
Někdy jim vadí, když jim stáhneš na kořeny, nebo kamkoliv do dna, protože mají kořeny všude, možná rozpad způsobilo zrovna to přisazování nových rostlin. Binec jsi, hádám, už odsál, sleduj ty nové, jak reagují. Jestli máš z jiného akvária třeba růžkatec nebo jiné kytky tohohle ražení, hoď je tam, než se staré kryptokoryny vzpamatují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2022 16:12 marvvin Re: Passenger77
tak nevim jaka zmena parametru vody by mohla nastat, s akvariem jsem nic nedelal ... je to hodne lowtech, jen svetlo a zatim bublifuk, ktereho se nekdy doufam zbavim ... kdyz se nebudou kryptokoryny rozpadat ale rust ;) neprobehla ani zadna udrzba, vymena vody, jen dolevam odpar ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2022 14:18 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: marvvin
Teplota myslím ne, ale rychlá změna parametrů vody.
Jedná se asi o kryptokorynovou nemoc, pokud jsou středové růžice rostlin v pořádku, znova obrazí. ;-)
viz.třeba zde:
rybicky.net/clanky/1303-jak-predchazet-rozpadu-listu-u-cryptocoryne
surpanblog.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2022 13:58 Muž ajajak [228] Re: marvvin
Teplotou to myslím nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2022 13:03 marvvin – rozpad
Ahoj, v akvarku mam jen ruzne druhy kryptokoryn a par anubiasu, prislo mi jich malo(kryptokoryn), tak jsem jich par pridal, s tim se mi jeste podarilo, ze v tech vedrech jsem neuhlidal teplotu a vylezla mi az nekam k 28 stupnum, a krom tech novych kryptokoryn se mi v podstate skoro vsechny ty starsi rozpadly, zbyla jen hromadka blemcave zelene hmoty ... teplota se srovnala, co ted? mam cekat ze znovu obrazi? za jak dlouho? nebo rovnou poridit nove?
nevim co je pricinou, jestli to, ze jsem pridal nove kytky nebo ta teplota ... tipuju spis teplotu, vylezla za dva dny tak o dva, tri stupne ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2022 22:42 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: lubo2302
Mně začli růst po 4 měsících :-D A kdysi bohatě listěné je to teď pár listů. Tím chci sdělit, neztrácet naději. Kdyžtak pošli fotku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.04.2022 09:58 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lubo2302
Tak doufej že ti úplně nezmrzli a zasadil bych je a počkal, jak to dopadne. Kryptošky jsou potvory a nemají rády změnu prostředí, takže pouští listy a musíš počkat než začnou znovu růst. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2022 22:00 Muž lubo2302 [0]
ako zachranit kryptokorene ? Boli zaslane postou len bohuzial balik meskal a niektore rastliny ked som zasadil boli uplne skrutene do hnedociernej farby a par listov zacalo hnyt. Pridal som hnojivo a zvysil CO2 tak cca po2 dnoch zacali ist nove listy ale na okncoch zacinali hnednut.

A este hydrocotyla tripartita listy sa uz dako pozbieralilen farba je stale viac do zltozelena
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 17:17 Muž vlka [3444] Re: hon
Pokud je to jeden ze sta, utrhnout a vyhodit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2021 15:33 Muž hon [0] – List Kryptokoryny
Fotka k příspěvku Ahojte. Jeden (jediny) starsi list po cca 14 dnech nejednou vypada takto.
Kryptokorynova nemoc, ancistrusi nebo endlerky? Diky za info.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 21:14 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Silvie
To je jenom draslík a stopové prvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 19:02 Žena Silvie [18] Re: Jája
Hnojim asi mesic i do vody bioflorem
Polovicni davku kazdou vymenu vody
Jinak se mi dela slepa hladina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 18:45 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Silvie
Možná by to chtělo hnojit i do vody, alespoň trošku - tím bych začala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 13:46 Žena Silvie [18] Re: _Rob_
Je tam všude, kuličky do dna invital. Vlozeno při sazeni, tzn 3 měsíce zpátky. Přidat?

Všechny moje rostliny strádaji. Už zbývá jenom pořídit RO tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 12:59 Muž _Rob_ [80] Re: Silvie
Cryptocorynám bych přidal hnojivo ke kořenům třeba Bivoj Rataj. Spíš vypadají, že strádají. Konečně i ostatní rostliny nepohrdnou výživou ke kořenům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2021 11:18 Žena Silvie [18]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj vespolek

Moji cryptocoryne, zatim jedine poradne kytce v akvariu se přestalo dařit. Hadam tedy k. nemoc? V akva nic co by zralo rostliny neni. Aspon uz z ni ale slezla rasa.
Neuvedomuju si zadnou radikální změnu, vodu menim jak mam. Je pravda, ze přitom vzdycky hodne prostriham a omladim limnophilu, protoze mi hnedne. Jinak všechno ostatni roste naprd :-(

Co udelam?. Pockam a ona zase obrazi?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 19:24 Muž Waly [0] Re: Jája
No, alespon mi to bylo pod tím názvem dodané :-)
Edit: Je možné že je to echináč. Jsem ho dostal darem. Fotil jsem ho kvůli tomu že ty listy míval taky hezčí. A ten ancík po nich občas přejede tak je to možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.12.2020 17:28 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Waly
Podle mě ti odchází emerzní listy. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 16:04 Silviebaris Re: Waly
No mě to připadá jako tohle rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_walkeri .. a nebo tahle www.google.com/…#
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 15:25 Muž RAP [1549] Re: Jája
Taky mi to jako kryptokorýny nepřijde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.12.2020 15:08 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Waly
A jsou to kryptošky? Nějak se mi to nezdá. Ta třetí fotka mi připadá jako echináč a předchozí dvě kryptošky taky nebudou. Máš jejich název? Skoro bych řekla, že to je práce ancistruse.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 23:49 Muž Waly [0] Re: ctibum
Od samého založení akvária. Pak tam mám ještě parvu- cca 3 týdny a taky žloutnou listy. Není focena, je za kořenem.
Edit: Jo, a koupil v invital
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 23:20 R Muž ctibum [6872] Re: Waly
Jak dlouho je máš a kde jsi je pořídil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 23:16 Muž Waly [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj akvaristi,
Najde se někdo kdo mi mrkne na hodnoty vody? Nejak mi nejdou cryptokoryny listy ve špatném stavu a ani moc nekoření. Hodnoty vody mám v prezentaci. Co mám přidat, ubrat...Děkuji za reakce
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 23:00 Žena vero-ni [134] Re: Wanderer
Tak u mě byly asi zvyklé na ty pravidelné teplotní šoky :-) ale tohle akvárium nevytápím a vždycky jsem zkusila odhadem, jestli je dopouštěná teplota vody podobná. U mě to bylo asi opravdu tím měsícem, kdy jsem neměnila vodu. Ale je jich škoda, to ano :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2019 18:36 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Planorbella
Vždyť jo, reagovala jsem na to, co napsal NHKG, že napouští studenou vodu při každé údržbě. ;-) Když to tak dělá při každé údržbě, nemají s tím kryptokoryny problém. Ale nepřivyklé rostliny to rozhodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 15:22 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: hrochy
Však ano, zesklovatěla jenom část akvária, ta co byla ve studeném proudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 15:05 Muž Planorbella [643] Re: Kaira
Ale zároveň to musí být celkem časté a zvykat postupně pomalu. A časté v tom smyslu, že to třeba nesmí být jednou za rok ale častěji např. jednou za týden, podle toho, jak často se mění voda. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 14:27 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: NHKG
Ono je taky jiné, když dostávají tyhle studené koupele běžně, a jiné, když normálně teplota příliš nekolísá a pak jednou klesne. Kryptokoryny si zvyknou na ledacos, ale musí to být pravidelné. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 13:56 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: Wanderer
Já myslím, že při napuštění hraje roli, zda jde studená voda přímo na listy nebo bokem. Nalévám studenou vodu vždy mimo kryptokoryny a žádné potíže. Pak jsem se jednou zapomněl a nalil to omylem přímo na ně a listy celých trsů šly do kopru. Po čase obrazily, ale šok to byl hrozný... Pro mě, co jsem to za troubu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 12:56 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: NHKG
Ten teplotní rozdíl byl obdobný, jenže to bylo rychlé, několik minut napouštění. Navíc studená voda se drží u dna, takže si v tom pobyly, než se to stabilizovalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 12:48 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Wanderer
O kolik ti klesla teplota? Nevytápěná akvária napouštím studenou vodou. Někdy to znamená i pokles z 26C na 20C během dvou hodin a Cryptocoryny na toto nereagují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2019 12:44 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: vero-ni
Já mám zkušenost, že tohle mi udělaly když jsem si nepohlídal teplotu napouštěné vody a dal moc studenou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.10.2019 22:31 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vero-ni
Nesahat obrostou. Pokud jde o druhé akvárium musíš na ně zvolna aby se to neopakolvalo a postupně je otužovat. rybicky.net/clanky/1303-jak-predchazet-rozpadu-listu-u-cryptocoryne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2019 22:26 Žena vero-ni [134] – Rozpad listů
Ahoj,
prosím o radu, akva První podvodní. Po delší dovolené (měsíc) jsem neuvážené vyměnila tak větší polovinu vody - nedošlo mi, že se to kryptokorynám nebude moc líbit.. Tak po dvou dnech se jim kompletně rozpadly listy, a to byly krásně rozrostlé... Listy a to, co z nich zbylo, jsem ostříhala a odsála. Ale teď otázka: obrostou časem zpátky nebo je třeba je odstranit i s kořeny?? A jak postupovat v druhém akváriu, Oblaka ve skalách, kde výměna ještě neproběhla a kryptokoryny jsou zatím zdravé?
Díky moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2018 20:32 R Muž romant [27982] Re: UndeR
UndeR napsal: Použil jsem jílové kuličky od Rataje. Jsou tam přibližně 3 týdny... :-O Stále čas na určení trendu, jsou vcelku pomalý, oproti jiným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 20:24 Muž UndeR [80] Re: romant
Použil jsem jílové kuličky od Rataje. Jsou tam přibližně 3 týdny... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2018 20:05 R Muž romant [27982] Re: UndeR
No asi tak, já nejsem žádnej pitaval, já když potřebuju, použiju klasiku v podobě jílových kuliček a ty zatlačím pod kořeny rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 19:24 Muž UndeR [80] Re: romant
A na nedostatek jakého prvku by mohly tyto příznaky poukazovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 17:57 R Muž romant [27982] Re: ctibum
Tak už jsem zažil, že k tomu přenastavení nedošlo a musela se udát ještě jiná změna aby to bylo akceptováno a byla to změna výživová, tedy ve dně bylo již hodně spotřebováno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 17:49 R Muž ctibum [6872] Re: romant
A není to o tom, že si na tu změnu časem zvyknou? Byť teď odejdou, tak se to, co zbyde "přenastaví" a vyžene nový listí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 17:31 R Muž romant [27982] Re: UndeR
Podle mě, jim tzv. "něco" v té vodě vadí, tedy to upravení poměru může svojí roli sehrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 17:17 Muž UndeR [80] Re: JirkaŠčobák
Moc se mi od RO upouštět nechce, protože voda co nám tady v Brně teče z kohoutku je nic moc. A potom co jsem začal používat vodu z RO tak se všem rostlinám v akváriu začalo zdánlivě víc dařit, tedy kromě Cryptocoryny... Jinak jakmile jsem začal používat vodu z RO tak jakoby zázračně zmizely problémy s úhynem tetry krvavé, které jsem tady na fóru taky řešil. Nevím jestli to s tím může mít souvislost, ale zkoušet to...no nevím coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 17:14 Muž UndeR [80] Re: romant
Měním pravidelně jednou týdne 80 litrů vody z čehož je 30 litrů z RO a zbývajících 50 litrů je přímo z vodovodního řadu. Bylo by tedy možným řešením upravit poměr? Upřímně od RO se mi moc nechce upouštět, protože bydlím v Brně a zdejší voda není jak všichni víte nic moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 23:31 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Jak může být habaděj volného CO2 v krasové vodě, kde to CO2 skončí jako hydrogenuhličitan? High-tech koncentrace CO2 se v přírodě vyskytují velmi vzácně a ve vápenaté vodě je to myslím v podstatě nemožné. Leda by to byl nějaký minerální pramen.

Konkrétní biochemický mechanismus? To po mně chceš moc. Rostlinou biochemii jsem studoval před dvaceti lety, jeden semestr, a nepamatuju si z toho víc než fotosyntézu. Ale když zadáš dotaz do googlu, vypadnou nějaké články: onlinelibrary.wiley.com/… www.nature.com/… ...

EDIT:
tady je to hezky zpracované: biology.stackexchange.com/…

www.actahort.org/…

Toxicity symptoms of CO2 have been observed at 10,000 ppm CO2 in the air after six days in seven plant species. Je to na zelenině (kvůli akvaristům tohle nidko nezkoumá) a mechanismy ve vodě budou určitě jiné, ale 10000 ppm je pro srovnání ekvivalent cca 15 mg/L, tedy polovina toho, na co se obvykle cílí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2018 23:13 Maq Re: Kubaa
(1) Máš-li prameny k otázce, že CO2 jako takové může škodit rostlinám, moc rád si je přečtu. Zajímá mě to.
(2) Tím spíš víš-li o něčem, co dává souvislost mezi "vápnomilností" a "škodlivostí CO2".

K tomu druhému poznamenám, že nevěřím, že C. affinis nadbytek CO2 z přírody nezná. Není to rostlina z horských bystřin s minimem DOC a obsahem CO2 v ekvilibriu se vzduchem. Roste v nížinách, leckdy v pomalu tekoucích vodách, na jílovitých půdách. Jediné co je jisté, že často (vždy??) jsou to toky pramenící ve vápencových oblastech, čemuž asi odpovídá alkalita, pH a obsah vápníku ve vodě. Ale CO2 tam bude nejspíš habaděj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 23:00 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Může být. Ale tohle je první na ráně. Světlo to nebude, affiniska roste i na slunci. Co tedy? Snad substrát - s nedostatkem vápence. Třeba poměr CO2 a Ca...

Negativní vliv CO2 se obecně velmi zlehčuje, ale já na to mám svůj názor. Je to biologicky značně aktivní látka. A nikoliv (jen) kvůli vlivu na pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 22:56 Maq Re: Kubaa
No, budiž, ale to bychom museli eliminovat ostatní proměnné. Těch je několik. Především bychom museli mít potvrzeno, že se nedaří zrovna v akváriích se sycením CO2. Jenže tak to není; např. to co napsal vaaclav představuje změnu hned několika zásadních parametrů současně.
Mně osobně se škodlivost nadbytku (s mírou) CO2 zdá velmi nepravděpodobná.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10290x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2468-cryptocoryny-problem