Cryptocoryne - pěstování
Jirko, mám v jednom flamingo, hudoroii i tropicu
a všechny tři jsou pěkný. Jen hudoroii má dva nové listy, ale zatím zelené. Není ani od p.Růžičky. Tak doufám, že je to ona. Bohužel ti neřeknu hodnoty vody, protože to neměřím. Nemám testy. Mám ale pod pískem trošku zásobního substrátu. Ani nevím, jestli to sem patří
C. hudoroi od Růžičky mám nejnověji také, tak uvidím. Tropicu mám taky, ale z
www.bucephalandraeu.com/…, takže uvidím (dokonce mám v jednom akváriu obě spolu). Poreferuju.
Jedna, kterou jsem koupil jako C. hudoroi, ovšem od Růžičky, takže je to nějaká úplně jiná. A druhá koupená jako C. wendtii Tropica, od té první prakticky k nerozeznání.
Můžeš to vidět na nejstarších fotkách z prezentace Národního akvária (nejlíp hlavní fotka ze 17.04.2017). Nejsou to detaily, ale je to vidět i tak - žádný nádech, náznak, kdepak, prostě temně fialové čepele listů, jeden jako druhý.
Ale Flamingo Ti stejně závidím... jednou si ho taky pořídím.
Která kryptokoryna má hypermangánovou barvu?
No já to mám trochu z jiného krajíce, protože já na rozdíl od Tebe si s vodou vyloženě hraju. Takže typicky když jsem pořídil osmózu, tak jsem vodu spíš zlepšoval (z tvrdé na měkkou a z pH nad 7 na pH cca 6.5), a přesto kryptokoryny protestovaly. (A cejlonské navždy ztratily nádhernou hypermanganovou barvu.)
vaaclav: Mám v jednom akvárku asi osm druhů, a vždycky jsou rozdíly v jejich reakcích.
Maq napsal: Jenže co je u kryptokoryn vylepšit podmínky?
Mně se zdá, že kryptokoryny reagují stejně negativně na každou změnu, a potom zase rostou, pokud nejsou podmínky vyloženě nevhodné.
Pokud není rozpad velký, pak se jedná o drobný impulz. Něco se trochu zhoršilo. Protože se většinou zhoršuje voda, stačí drobná výměna na "krok zpět" - návrat do stavu, kdy to ještě bylo přijatelné. Další drobné výměny jsou na to, aby se vytvořila "drobná rezerva".
Romant: Dobrá otázka!
Který listy ochcházejí? Starší a nebo nově vyrůstající že se ani nerozvinou a hned jsou na bláto?
Ten rozpad ale nemají všechny kryptošky.
Jenže co je u kryptokoryn vylepšit podmínky?
Mně se zdá, že kryptokoryny reagují stejně negativně na každou změnu, a potom zase rostou, pokud nejsou podmínky vyloženě nevhodné.
Uvažuji takto: Když se rozpadlo jen několik listů, není problém zásadní a asi stačí jen trochu vylepšit podmínky, aby to přestalo.
Ted jsem ji dlouho nestrihala, a kdyz, tak bych pochopila ,ze mi uhniva ten pahyl, ne cely list. Jdu to vyndat a vymenit.
Na filtr teda sahat nebudu vubec, kdyz uz, tak poradne, nebudu to rozebirat vickrat.
Mluvíme o tvých Dveřích do léta?
Může být filtr, ale taky za tím může být tvá snaha C. aponogetifolia omezovat. Někde jsi něco fikla, ono to uhnilo - a tak.
Ok. Toto je jemný začátek. Nic drastického jako rozpad půlky rostliny. Takže stejně jemná náprava. Když vidíš rozpadlý list, vyndej ho a vyměň hned 10% vody (stačí).
Když jsem měl rozpad, měnil jsem 10% vody klidně i každý den nebo obden. Podle potřeby.
Filtr: Bacha na to! Žádné drastické čistění! Opatrně! Pokud máš kryptokorynu aktuálně náchylnou na rozpad, vyčisti ho jen trochu. Ne víc, než 1/4, co bys udělala, kdyby bylo vše ok.
Já teda hnojím krypty málo jenom při výměně vody. Tj. asi tak po třech týdnech
Do hnojivove alchymie jsem se nikdy nepustila. Da tomu cas, celkem asi 7 listu z asi 5 rostlin neni takova tragedie, jen me to hrozne zarazilo.
Ahoj, přidáváš občas nějaký komplexní hnojivo? Může to být nedostatek nějakých prvků, např. mangan, železo atd..?
Vzdycky poustim vice mene studenou/vlaznou vodu. jako je mozne ,ze byla studenejsi, nekontrolovala jsem to. No uvidim, pokud se psychicky odhodlam, podivam se na ten filtr no. Listy ustrihnu, furt jich mam dost, a uvidim.
Egeria se nakonec nekde zjevila a zacina trosku rust. Neni to nic oproti te 54, tam se ztrojnasobila za dva tydny.
A nedávala jsi při výměně např. moc studenou vodu? Mě tohle jedna cryptocoryna udělala v létě, kdy jsem při výměně vody dával v rámci ochlazení akvária studenější vodu. Celá se skoro rozpadla, ještě teď se dává dohromady a přitom ostatní byly v pořádku.
Je mozne, ze takhle reaguje ta moje na to, ze je potreba vycistit filtr? Prichazim o dalsi tri listy, svetlaji, zloutnou, je jen otazka casu, nez se rozpadnou. Ryb je ted paradoxne mene nez predtim, znecisteni a prerybneni nepredpokladam.
Filtr jsem prala naposledy nekdy vloni, strasne nerada nato saham, protoze nehlede na to, jak to udelam, vzdycky to skonci tak ,ze stojim na staflich, nad akvarkem, cumlam nechutnou a velmi kratkou hadici od rozstrikovaci rampy a snazim se udelat podtlak, aby se rozjel filtr. Vzdycky.
1 13.11.2017 20:04 Angus68 – Re: JirkaŠčobák
Za palec- omluva- přehmat, ale neva
Jirko, nemám jí dlouho, ale už malinké listy jsou hodně růžové. U starších zelená pouze středová žilka a okolí
Uvidím jak bude vypadat po delší době, ale pochybuju, že zezelená úplně
Nestalo. Myslím, že táto rastlina má tú ružovú výrazne geneticky zakódovanú. Nejaký jednotlivý list zelený alebo hnedý byť môže ale vždy je aspoň pár listov, ktoré tú ružovú (alebo jej odtieň) obsahujú. Ak je komplet celá rastlina bez ružovej, podľa mňa ide o iný kultivar.
Stalo se ti někdy, že by Flaminga měla zelené listy bez nádechu růžové? Vám někomu jinému?
paradoKs napsal:S CO2 je to vždy lepší
Bez CO2:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Podľa mojich skúseností je intenzita ružovej závislá hlavne od obsahu dusíka a fosforu vo vode (viď článok v časopise Akvárium č. 32)
Jsou to hybridi, také jsem měl za to,že pocházejí z wendetky,ale jednou jsem u popisu rostliny viděl nějaký jiný základ. Mě zkušenosti jsou také všelijaké a záleží na zdroji nákupu. Jednou jsem rostlinu i vracel,protože růžová nikde. Taky se mi stalo,že půlka čepele listu byla hnědá a druhá růžová. To bylo pěkné
Jinak se priklanim z mých zkušeností,na vybarvení listů má největší vliv správný poměr živin. S CO2 je to vždy lepší
rybicky.net/fotogalerie.php… Podle mě světlo udělá hodně. Nicméně moje zásadní otázka zní, jestli se někomu z vás někdy stalo, aby měl u Flaminga vyloženě zelené listy, jako na obrázku Dennerle
www.aquascaping-shop.de/… Lucie.aqua má na fotce to, co z nám já - širokou paletu barev a různě barevné listy. Nedá se říci, že by rostlina (nebo nějaký list) byla zelená bez růžového odstínu.
Mám tu zkušenost, že i několik let jetý substrát nemusí kryptoškám stačit a když se to ještě podpoří něčím zásobním, výsledky se záhy dostavují.
Edit: To dno je pro kryptošky moc jemný, tedy zase podle mě.
Dovoluji si přidat fotku na téma Flamingo...
Romane dno je Fluval stratum shrimp, co jsem koukala tak se dnes už neprodává (jasně, otázka je proč), je to nepálený jíl bez živin, teď už ovšem po letech provozu notně obohacený
Ale mně vyhovuje moc, cuba i flaminga v něm od začátku jdou hodně dobře, nikdy jsem neřešila v tomhle akvárku řasy ani slepou hladinu... Kdyby byl ten substrát ještě k mání, koupila bych ho znova.
Fakt myslíš, že za málo vybarvený flamingo může substrát když v něm kytky jinak jedou jak draci?
Dno a jeho kvalita, tedy za mě.
Mám stejnou zkušenost s flamingy jako ty, můj zdroj byl ten kelímek od Dennerle.
Nikdy se mi úplně nevytratil růžový nádech, a to už jsem s nimi zkoušela psí kusy, na emerzu mi dokonce vykvetlo.
Přidám další zamyšlení, a ráda si vyslechnu jiné názory...
Můj postřeh k flamingům je, že světlo rozhodně není jediný faktor ovlivňující barvu.
Myslím že svůj vliv má i proudění vody, a mám i podezření, že naopak příliš silné světlo té růžové barvě nesvědčí.
Největší trs flaminga mám v miníčku 12l, čistá výška vodního sloupce ode dna nahoru je 14cm, flaminga "lížou" hladinu, a přesně 7cm nad nimi (běhám tu s metrem
) doslova smaží LED lampička, do minulého týdne (tedy cca 2 roky) to bylo 7,2W LED, což mi přijde celkem dost... flaminga jedou jak zběsilá, okolní cuba taky.... ale flaminga prostě nemají tu pravou růžovou barvu.
Takže shrnuto - v miníčku nemám filtr a mám tam celkem dost silné osvětlení a flamingům se velmi daří, ale nechytají tu správnou barvu.
V akvárku které jsem měla dřív a které mělo filtr a docela určitě slabší osvětlení, jsem měla flaminga listem menší, zato lépe vybarvená.
Takže kde je zakopaný pes?
Setkal jsem se v jedné uzavřené skupině na FB s tvrzením, že Flaminga, která mám, nejsou Flaminga a skutečné Flamingo je jiná rostlina.
Cituji:
"Mam presne tu od Denerrle a je to kytka s Indie a to co popisujes ty jde o uplne jinou kytku kterou nazvala tato firma toho krizence jako Purpurea. Kdyz se podivas na tu kytku tak zaklad roste proste jen zelene az dostane jine osvetleni a dojde ji draslik v mediu scervena."
Skutečné Flamingo podle toho člověka může mít zelené listy
www.aquascaping-shop.de/… a ten člověk prý udržuje Flaminga zelená. To se mi ale nezdá, protože mám Flaminga skoro dva roky v různých nádržích a nikdy se, ani po dvou měsících v polotmě zcela nezbavilo růžového nádechu. Bylo zelenorůžové, špinavěrůžové, hnědozelenorůžové, ale do zelena nikdy nešlo. Náledně je ale z podstaty divná fotka od Dennerle, protože tam některé listy doopravdy i celkem svěže zelené jsou. Dovede to někdo vysvětlit?
Taky mi vrtá hlavou, že nejpravděpodobnější druh, ze kterého Flamingo vzniklo, je srílanská C. wendtii, ale ten člověk mluví o Indii.
Má Flaminga po dvou měsících v polotmě:
rybicky.net/fotogalerie.php…
P.S. Mám Flaminga od Larixe a od něj jsou fotky tady na rybičkách
.
Ona zmíněná C. X Purpurea je na webu Dennerle úplně zelená bez stopy po růžové.
ano ano ,ve stejnem mnozstvi, mela to byt tanganika, na tvrdou vodu, parametry se nemenily posledni dobou.
Ja vim, ja vim, je mi to jasne, to akva neni uplne zdrave, ted koukam, jak se tam vraci zelena rasa na ty kameny, ruducha na ulity, echinodorus nema ani jeden novy list.
Jen se ve me pere fakt, ze uz mam pet let ty same ryby a chci neco pridat
) Jdu vymenit vodu, kdyz uz pracuju zdomova, tohle me fakt nevytrhne.
Doporučuju výměnu 10% vody pokaždé, když se něco rozpadne.
Co se změny týče - hladinové ryby bych na tvém místě neřešil a že ti dobře roste, si vážil.
Tak sem se spatne podivala, z jednoho trsu to byly asi 3 listy, ale jeste nekolik jinych listu z jinych trsu, jeden anubias...hmm neco je asi spatne. mozna je to spojene se zmizenim tech dvou poslednich leptosom, ktere asi umrely, ale ja je nenasla na vyndani. Budu to bedlive sledova.
Clanek mi moc nepomohl, ta sama kryptokoryna mi tam az moc dobre zije uz 4 roky. Jdu ten trs vytrhnout, at mi to pres vikend nekazi vodu, vymena vody probihala v utery, takze to snad nejake pujde.
Mam jen takovy dotaz mimo, premyslela jsem nad vymenou kveteny, a to primarne z duvodu, ze kvetina ma listy dlouhe tak 100 cm a vali se mi to po hladine.
Chtela bych to misto u hladiny vyuzit na njeake hladinove ryby.
Je mozne takhle velke/stare rostliny opatrne vytahat, a s nekym vymenit, idealne z Prahy (stejne parametry vody), nebo to kvetiny nedaji?
Dekuji
Žloutne, rozpadá se, ano. Na tyhle jsem nesahala, jsou to odnože těch tří původně zasazených ze zakládání akva.
Jdu si přečít článek.
Zdravím, nemá někdo zkušenost s tím, že by mu u kryptokory kalatkolisté odešel celý trs?
Jednou za čas jeden list nebo celý řapík, ale teď je to jeden z asi osmi trsů co mám. Pravda je narvaný úplně v rohu pod filtrem a ještě jsem si všimla, že jsou na listech trsy ruduchy.
Nedávno sem přidala Echinodorus a nechala jsem tam plavat i nejakou tu egerii, ta ale nevypadá, že by se chytla.
Starší reakce
Moje jsou zespoda červené i v místní hodně měkké vodě. Ve stínu jsou vyšší a na světle nižší, ale červené jsou všechny.
Já krypty normalne otrhavam,kdyz se listy ustrihnou tak zbytky stejne uhnijou. Takze vezmu list a skubnu
.
Dle meho jim to i svedci,ale delam to jen u běžných druhů,ty narocnejsi tak rychle nerostou
Tohle ti zaručit nemůžu ale spodní strana listů by měla být minimálně růžová.
A je šance že ta co ji tam mají zelenou zčervená, když bude ve stínu vyšší rostliny? Vápník teda nemám..Voda je spíš měkká
Je to o konkrétních podmínkách, kdysi jsem je měl, slabé světlo, vápenec ve dně a mateční rostlina měla 40-50cm s temně rudou spodní stranou listu. Jakmile jsem začal svítit a vyměnil dno byly poloviční až třetinové a už né tak barevné.
Ahoj, mám dotaz, viděla jsem v Hornbachu Cryptocoryne affinis Tady na obrázku má spodní stranu listu červené, ale tam byla čistě zelená. Je to jiný druh, nebo zčervená v konkrétních podmínkách?
Starší reakce
Měl jsem asi 15 Cryptocoryne striolata v akváriu u stropu a nejdou tam. Rozpadávají se jim listy. Jednu jsem přesunul do sklenice na severním okně a už má třetí list a roste. Zkusil jsem v jiných nádobách na denní světlo a zjišťuji, že by možná mohlo být jen nesmí být zařasené. Takže dnes další dvě do sklenice a koule, kde se vyskytují jen řasy, co nevadí.
Jinak zajímavé, pokud to u C. striolata není o vodě, ale o světle.
Starší reakce
Jen jestli jsem Ti to nepsal já...
Raději si to zjisti u vodárny, ať nedělám planý poplach.
Dostala jsem ju už v tomto stavu.
Žeby sa nedostatok horčíka prejavil tak rýchlo po presťahovaní do novej vody?
Alebo s tými fľakmi už prišla k tebe?
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 11 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 16764x