Anubias - problém
0 12.12.2020 21:22 los.emilos Dnes uhnil dalsi anubias, tentokrat barteri pestovany od začátku pod hladinou... Měnil sem jen vodu cca třetinu... Už mu narustal první list tak sem doufal že to bude v poho, rano vymena vody, teď večer rostlina ztratila polovinu listu včetně toho noveho, obalen šlemem, stejně jako ten anubias předtím. Raději sem je z paludaria vyndal. Nejaky tip na rostliny do 10 cm hloubky. Je mozne že jim dělal problem raseliný substrat ktery při rosení určitě musi uvolnovat latky do vody? Snažím se najit důvod takoveho rychleho uhynu, když se vetsinou pise že anubias je nenarocna rostlina... Holt začátky jsou vždy těžký
Starší reakce
Není kam, mám malou hloubku, rosim co to jde a doufam že nový listy (teda jestli budou) to už zvladnou...
Udělal jsi velkou chybu už v prodejně byl pod vodou a jak ho vyndáš zvadne, okamžitě ho strč pod vodu jestli mu ještě nějaký list zbyl. Pokud ne tak to nech tak oni zase vyrostou. (možná)
0 04.12.2020 18:19 los.emilos – Vadne
Koupil sem Anubias congensis. Dle cedulky od aqua daho, na prodejně jen pár dní. Jelikož se všude píše že jsou pestovany emerzne, zkusil sem ho umístit do paludaria. Při umístění do vodní plochy (stonek a kořeny do vody, listy nad vodu) měl pekne pevné listy, bohužel po několika dnech začal vadnout. Většina listů, jeden po druhém během dvou dnů,úplně zmekli a nyní se valeji ve vodě. Co může být za problém? Teplota vody je 25st. a vzduchu 23. Mám vadnouci listy ostříhat a nechat jen ten nejmladší? Je možné že sem mu ublížil tím že sem na něj nechal asi půl dne kapat odstatou vodu ( byla trochu studenejsi cca 17-18 st.) Zkouším hledat informace o emerznim pěstování na netu, bohužel neúspěšně, tatam jsou časy kdy se na internetu daly najít užitečné informace..
Starší reakce
Ďakujem za názor. Máš pravdu, nie je to veľmi presný spôsob, skôr orientačný. Zatiaľ nemám iný test doma, len Sera gH test. Vybral som z akvária nevhodný kameň, o pár dní odkalím a vymením 1/3 vody a uvidíme. Musím sa poobzerať po nejakom presnejšom testovaní vody.
Jenže test proběhl lakmusovým papírkem "735 v 1" a zdání přesnosti mu má dodat to digitální zpracování. Nástřel to dá, že máš tvrdou a zásaditou vodu, to je z toho celkem zjevné, ale jestli to je 7.5 nebo 8.5, to už úplně jisté není. Anubias by tu tvrdší zásaditou vodu ale měl zvládat bez větších obtíží.
To pH má celkom prekvapilo, bolo to pri posledných testoch vždy v norme.
OK, počkať teda s ďalšími krokmi? Čo nové rastliny? Mám niečo zasadiť? Anubias má nový list.
Už nějakou dobu pozoruju zelenou tečkovanou řasu na anubiasech. Ostatní rostliny to nemáj, takže málo fosforu to nebude. Teď jsem si všiml, že list na fotce má svoji polovinu ve stínu kořene a tam řasa není. Souvisí to tedy se světlem? Svítím 9-10h. Listy jsou ale na vrchu kořene, blízko hladině.
Tak dusík ti tedy opravdu nechybí. Ten kámen je venku ale má to setrvačnost. Pokud nemáš velmi tvrdou vodu už ve zdroji, tak by se ti ta tvrdost mohla postupně snížit. Chce to chvilku času, jako každá změna v akváriu.
Celkem vysoké pH a vápenatá tvrdost.
Zkus vyměnit polovinu vody.
Ahoj, hodnoty vody zmerané dnes pred obedom. Tretí deň svietim 7 hodín, kameň som vytiahol včera večer.
Tetra Aquatics Measurement results - 21. November 2020:
Nitrate mg/l - 42
Nitrite mg/l - 0.02
Total hardness °dH - 16
Carbonate hardness °dH - 15
pH value - 8.2
Chlorine (CL2) mg/l - 0.1
Carbon dioxide mg/l - 3
Pravdu máš, je tam celkem velký děrovaný kámen. Ten může výrazně ovlivňovat hodnoty vody.
Navíc při zvětšení fotky si nejsem jistý, jestli ten Anubias není zahrabán ve štěrku.
No já jsem doufal v ty hodnoty vody.
I kvůli tomu mořskému kameni, tam ti taky může nepříznivě ovlivňovat vodu. Ne snad vzhledem k anubiasu, ten snese snad vše, ale k ostatním rostlinám a následně řasám.
Obojí
Zle som sa vyjadril, je to odkalenie klasickým odkalovacím zvonom. Čo myslíš tým krátkym osvetlením? Myslíš krátkosť trubice, alebo krátkosť času svietenia?
OK, zruším to prerušované svietenie a posilním to na 7 hodín neprerušovane.
Mezi výměnou vody a odkalením dna je propastný rozdíl,při pouhé výměně neodstraníš rozkládající se sedimenty uložené v substrátu.Jestli se Ti zanáší filr do čtrnácti dnů,tak by bylo vhodné změnit hustotu filtračního média na hustotu 10-20 PPI. Osvětlení v setu je krátké,mělo by osvětlovat všechny rostliny,nebo změnit jejich skladbu,podle jejich nároků na osvit.
Ta doba svícení je špatná. Ráno se kytky sotva probudí a už jim zase zhasneš. Vzhledem k součastnému stavu akvária, bych přerušované svícení nedělal. Určitě bych přidal rychlerostoucí stonkovky a prodloužil odpolední svícení na 6-7hodin.
Doplnil som info do profilu:
Svietenie nastavené od 05:00 do 06:30, od 16:00 do 21:00 hod.
Raz za 7 až 10 dní vymením 1/3 vody v akváriu. Filter čistím raz za 2 týždne. Po dlhšom čase vydáva divný zvuk a nenasáva dobre vodu. Chcem ho vymeniť.
Můj dojem je, že při ancistrusovi, živorodkách a 4 neritinách ve 41 litrech vody ti dusík chybět nebude. Ale je to jen takový předpoklad.
Jinak by to chtělo prezentaci doplnit o přesnější informace.
Říkáš, že testuješ proužkovým testem. Sice to jsou testy orientační ale jaké ti vycházejí hodnoty? Víš hodnoty zdrojové vody?
Co tam konkrétně máš za světlo a jak dlouho svítíš? Přijde mi, že to akvárko je dost nerovnoměrně osvětlené. Ale fotka může klamat. Nezkoušel jsi dát anubias někam do kouta, kde není tolik světla? A na jeho místo nasadit něco víc rychlerostoucího?
O údržbě se v prezentaci nezmiňuješ vůbec. Tohle jsou všechno faktory, kvůli kterým tam mohou ty řasy být.
Ja som to tam zle uviedol, slimáky sú 4, Gibbiceps už dávno nie je. K tomu chemizmu by sa dalo pristaviť, keďže na niektorých fórach som sa dočítal aj to, že rastliny v mojom akváriu pravdepodobne nemajú dostatočný obsah niektorých prvkov (Dusík, Draslík).
Áno, máš pravdu. Dal som ich tam v počte 2 kusy na čistenie rias a oni sa mi takto odvďačili.
Rybu nie, ale podľa príspevkov to môže spôsobovať Neritina zebra.
Díval jsem se do prezentace,jsou v ní čtyři Neritiny ,ale navíc i Ancistrus
s Gibbicepsem.Jeden načne a další zkázu dorazí,na druhou stranu zdravotní stav rostliny může negativně ovlivňovat chemizmus a osvětlení v nádrži.
Mně tohle dělala Neritina, takhle ohoblovat Anubias pro ni nebyl problém. Máš ji v akváriu, bude to ona, žere řasu na listech, ale poškodí i je samotné.
rybicky.net/nadrz/27106/d175872.jpg
Nemáte v akváriu rybu, která by ten anubias "hoblovala"?
Viete mi prosím poradiť, čo im chýba? Zatiaľ som sa tématike hnojenia veľmi nevenoval, viackrát som použil prípravok sera Florena v potrebnom dávkovaní. Ale úspech sa nedostavil. Ďakujem vopred za radu.
Starší reakce
Eventuálně je může přichytit na ten kořen nebo nějaký kámen.
Dakujem, otici uz nie su, mali krupicku a skor uhynuli ako som ich stihla vyliecit. Anubiasy viem ze su zle zasadene, mam lepidlo skusim.ich prichytit na ten koren...
Dakujem vam
Nemůžeš mít ty anubiasy takhle utopené v substrátu. Tam mohou být jen kořínky, ten hlavní stvol musí být nad ním.
Ahojte, mam v zabehu 10l. cca mesiac krevetkarium este bez kreviet a na anubiase sa mi medzi stonku a listom spravil hnedy flak.je to na viacerych listoch. Je to odhnivanie alebo nieco ine?
Dakujem za radu
Starší reakce
Jo, to bude ono.
Děkuji moc za tip
Jakto že se mi to začalo dělat až když jsem začal hnojit?
Zkusil jsem předešlý problém řešit přidáváním hnojiva PMDD.
Částečně to pomohlo - nové listy se už nerozpadají.
Pořád ale nové listy rostou pomalu nerozvinou se do plného tvaru.
Navíc se mi ale objevil nový problém.
Na starých listech se objevují hnědé fleky, které nejdou otřít.
Je to řasa něco něco jiného?
PMDD hnojím 12 ml každý den do 290 L akvaria.
Prosím pomoc, co je v mém akvariu špatně?
Starší reakce
Ahojte.
Mým Anubiasům něco schází.
Poměrně často vyráží nové listy, ale ty se ani po několika měsících zcela nerozvinou a zůstávají malé (viz fotky).
Svítím 6,5 hod., po 3 - 4 týdnech měním 1/3 vody, nijak nehnojím, hodnoty vody v normě.
Ve 290 L akvariu mám pouze 10x Cichlidka Thomasova a 1x Ancistrus.
Co rostlinkám chybí?
Předem díky za rady.
Starší reakce
Ak používaš Seachem Iron mal by si na meranie použiť tento test Seachem MultiTest Fe Železo, JBL mi S.Iron nenameral.Ak máš tvrdú vodu tak čítaj tu a môže Fe nasať aj substrat a filter, no a Anubiasy asi nie sú v substrate- takže Fe vo vode:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Děkuji. Železo byl můj velký typ naměřené hodnoty ukazuji téměř nic ale každý den přidávám Seachem Iron na doplnění železa s stejně se nedaří to dostat do přijatelné hodnoty. Nevěřím ze to akva ma takovou spotřebu železa. Díky za názor
Běláním a sklovatěním listů se zachováním (zpočátku) zelené žilnatiny se alespoň u suchozemských rostlin projevuje nedostatek železa, nebo nedostatek hořčíku (který brání vstřebávání železa rostlinou). Bohužel prakticky totožné projevy může mít i naopak přehnojení těmi stejnými mikroprvky. Na poli tím člověk zas tak snadno nepřehnojí, takže je skoro jisté, že jde o nedostatek. V akváriu myslím, že klidně přehnojit jde, zvlášť pokud je např. voda z nějakého železitého zdroje. Asi nebude jiná pomoc než se podívat na zoubek vodě co liješ do akvária + dopočítat kolik tam ještě dodává hnojivo.
0 20.04.2020 17:27 Cannot – Anubias
Ahoj, nesetkal se někdo s podobným problémem Anubias mi žačina dělat takové bílé fleky. Všechny potřebné prvky pravidelně měřím a doplňuji od Seachemu. Díky za pomoc
Starší reakce
Ahoj, v akva mam celkem 4 anubiasy a jen tento zacina zlobit. Foto je skrze mirny mlecny zakal. Tech par svetlejsich listecku mel uz pri nakupu, ale jejich rozklad se zacal stavat realitou az po umisteni do akva. Pripadne info v prezentaci Harakiri...
Starší reakce
Tamčo, je na Pepanově břehu, na přímém světle. Doteď vytvářel listy panašované, až nyní jsou poslední tři lístky zelené.
V podstatě s tebou souhlasím jen to nebude echinodorus. Ale Anubias nana Marble.
Tome a nechybí mu trochu světlo? Jo je to Anubias, zvládá stinná místa, ale obecně třeba panašované pokojovky rády hodně světlá stanoviště (ne teda přímé sluníčko). Jestli se to teda vůbec dá dávat do souvislosti s akva rostlinami...
Koupil jsem si emerzni Echinodorus Marbl Queen a měl krásně panašované listy. Pod vodou se bílé skvrny skoro stratily takže rozdíl emerz submerz bude ta příčina.
Ahoj, zhruba před rokem jsem si na Aquateře Olomouc koupil anubias s krásně panašovanými listy, nyní pozoruji, že nově rostoucí listy, jsou zcela zelené. Dá se tato ztráta nějak zvrátit? nebo je to nevratný jev?. Děkuji
Starší reakce
Diky za info, googlil jsem na toto tema a nejsem si jisty, jestli jsem spravne pochopil, znamena to, ze mam malo CO2? Pridavat CO2 nechci, tzn, ze bych mel snizit osvetleni (nyni 8 hodin) a pridat vice rybek? (nyni pouze 6 rybek) Dekuji moc za odpoved.
Jak píše Honza, je to biogenní odvápnění.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18121x