Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Noční osvětlení akvária (150 cm) za 274 korun snadno a rychle!

 

Články » Noční osvětlení akvária (150 cm) za 274 korun snadno a rychle!   Vytisknout tuto stránku 

Noční osvětlení akvária (150 cm) za 274 korun snadno a rychle!

Publikováno: 21.01.2011 • Autor: © ČichavecTom • Rubrika: Osvětlení

Vážení přátelé akvaristé,

po technickém dokončení mého akvária (kryt, denní osvětlení) jsem začal po internetu pokukovat po návodech na výrobu nočního osvětlení, neboť mi přišlo zajímavé mít možnost sledovat noční život ryb, zejména těch, které jsou aktivní převážně v noci (např. Ancistrus). Při hledání jsem narazil na zajímavý názor jednoho nejmenovaného člověka, že prý od té doby co si pořídil noční osvětlení, tak má pocit jako by měl další nové akvárium. Nemohu nesouhlasit s tímto názorem.

Při hledání postupu výroby jsem však celkem rychle dospěl ke zklamání, protože na českých webech mě žádný návod nezaujal a obecně mi přišlo, že takových postupů u nás mnoho neexistuje nebo jsou složité, drahé, případně s mizerným výsledkem. Dokonce ani po prohledání anglicky psaných webů jsem nebyl o moc chytřejší. Co se týče problému s tím, jaké přesně diody použít, aby to vypadalo dobře a světla bylo tak akorát, nerušilo ryby a stále bylo dobře vidět co se děje uvnitř nádrže. Napadla mě různá řešení s plynulým stmíváním, avšak ta byla také příliš drahá. Nakonec jsem v GM Electronics objevil tohle (zadejte si úplný název do google):

LED modul vodotěsný 3× autoled, modrá, 98 × 15 mm  --- 12,40 Kč za modul, 10 modulů stojí 124 korun a vyjde takřka přesně na metr padesát. Není potřeba přidávat žádné další součástky jako jsou rezistory ani nemusíte nic počítat.

a

Adaptér síťový nastavitelné napětí 3 - 12V/560mA stabilizovaný --- 150 Kč, lze použít pro maximum 26 modulů (přes 4 metry). Jeden modul potřebuje 20mA, vynásobte počtem modulů a vyjde vám kolik mA musí mít zdroj (v GM elektro mají stejný typ s různými proudy mA). Pokud použijete silnější zdroj nic se neděje. Je lepší nemít to nadoraz a nechat rezervu, proto jsem použil tento i pro mých LED 10 modulů.

Rozhodl jsem se, že to zkusím a intenzitu světla jsem případně schopen regulovat počtem LED modulů, navíc mohu kombinovat modré a bílé moduly na střídačku a docílit tak vyváženého odstínu modré. Přišlo mi, že většina nočních osvětlení, která jsem viděl na internetu byla na mě příliš modrá. V reálném světě je měsíční svit ve sladké vodě spíše do bílého odstínu, zatímco ve slané vodě je více do modra. Rozhodl jsem se pro kompromis a zvolil kombinaci 5ti bílých LED modulů a 5ti modrých LED modulů. Tímto rozhodnutím jsem si maličko zkomplikoval postup, protože moduly jedné barvy jsou navzájem propojeny a ustřihnou vám přesně takový počet, jaký si řeknete. Pokud se tedy spokojíte s čistě bílým osvětlením, nebo jen modrým osvětlením, tak si řekněte kolik metrů chcete a je hotovo. Stačí vám pak napájet dva přívodní dráty od adaptéru a můžete se kochat. Jestliže se rozhodnete pro mou složitější verzi, musíte moduly nastříhat po jednom kuse a napájet je na střídačku zpět do série. Jak se mi to povedlo nebo nepovedlo můžete posoudit sami na níže umístěných fotografiích. Takže se do toho pustíme.

F F

(fotky jsem v počítači upravil tak, aby se výsledek co nejvíce blížil realitě - pokud bych toto neudělal, fotoaparát exponuje automaticky do co nejsvětlejšího obrazu. První fotografie je v úplné tmě, druhá se zapnutým tlumeným pokojovým osvětlením)


1, Připravte si pájku, cín a kalafunu (ta není nezbytná, ale lépe se s ní pájí - cín tolik „nelepí“). Pokud nemáte toto vybavení k dispozici, pořídíte jej taktéž v GM Elektro a vyjde vás na zhruba 200 korun odhadem. Berte to nejlevnější co mají, na tuhle blbinku to stačí. Doporučuji se vyhnout klasické trafopájce s „očkem“, obzvláště pokud máte jen jedny nervy. Pokud jste studenti a je pro vás každá kačka dobrá tak je možné se držet jednodušší varianty, nechat si ustřihnout jednobarevný pás LED modulů v jednom kuse a přívodní napájecí šňůru „zacuchat“ na přívod k modulům a dobře zalepit elektrikářskou samolepící páskou.

F F

 

2, Nastříhejte moduly po jednom kuse na dvě hromádky - modré a bílé zvlášť. Odizolujte konce všech vodičů (stačí 2-4 mm). Použijte k tomu ostrý nůž, palcem přitlačte bužírku na ostří a opatrně objeďte dokola. Pak stáhněte zubama. Dávejte si pozor ať drát nepřekousnete - pokud se vám to stane víckrát tak vám nevyjde celková délka osvětlení na délku akvária! Odizolované vodiče doporučuji rovnou zakroutit aby se netřepily při pájení. Vemte adaptér, ustřihněte mu koncovku a také odizolujte konce vodičů. Zkontrolujte nastavení adaptéru a ujistěte se že je přepnut na 12V.

F F

F

 

3, Napájejte na střídačku (nebo v jiném poměru, např. dva modré, jeden bílý atd.) moduly. Pokud se vám stane, že jste zapomněli, který je poslední nebo pomícháte hromádky nastříhaných modulů, použijte adaptér ke zjištění barvy. Stačí přiložit kontakty k modulu. Pokud nesvítí, prohoďte dráty. Při pájení dávejte pozor na polaritu při zapojení modulů - bílý drát vždy na bílý, šedý na šedý. Druhá věc na kterou musíte dát bacha je umístění dvou rezistorů (mezi první a druhou diodou na každém modulu) - musí být všechny na stejné straně a nesmíte to mít na přeskáčku jinak vám to nebude svítit celé a budete to pak zbytečně předělávat. Pájet doporučuji tak, že vezmete pájku, uděláte malou kuličku na oba vodiče které chcete spojit, necháte ztuhnout. Následně dáte oba konce (kuličky) k sobě a pájkou jednu opatrně roztavíte - kuličky se slijou dohromady. Pokud cín začne lepit a nechce se mu pryč z hrotu tak použijte kalafunu - trochu jí roztavte hrotem a naberte maličko na cínový drát - při dalším pájení se roztaví spolu s cínem, který pak nebude lepit. Po spájení vždy lehkým tahem vyzkoušejte pevnost spoje. Zatím nepřipojujte adaptér, k tomu se dostaneme.

F

 

4, Zaizolujte pájené spoje elektrikářskou lepící páskou. Vždy nejdříve omotejte jen jeden spoj tak aby nebyl vidět drát (viz. obrázek) a potom omotejte i kolem druhého spoje. Dráte se samozřejmě nesmí nikde vzájemně dotýkat a na to dejte obzvlášť pozor!

F

 

5, Úplně nakonec připájejte adaptér. Předtím si ale zjistěte zda vám z akvárka dosáhne k zásuvce. Pokud ne (můj případ) prodlužte si přívodní drátky nějakou klasickou dvojlinkou podobné té, která už je součástí adaptéru a opět spoj zaizolujte lepicí páskou. Pak vyzkoušejte zda vám osvětlení funguje a můžete se pustit do dalšího kroku.

 

6, Už máte téměř hotovo! Zbývá jen instalace osvětlení do akvária. Já jsem použil silikon, kterým jsem přilepil na vnitřek krytu. Pokud nemáte po ruce silikon, můžete použít nějaké vhodné lepidlo, nebo vruty. Něco určitě doma najdete a pokud ne, tak si připište na nákupní seznam. Dejte pozor na to, kde máte zářivky. Doporučuji noční osvětlení umístit pod úroveň zářivek, jinak vám budou vrhat do akvária nepříjemný stín. Já jsem osvětlení přilepil na přední stranu krytu, tak aby světlo snáze dopadalo na pozadí akvária.

F F

 

7, připojte do zásuvky, nejlépe přes časovač (vypnout dvě hodiny po zářivkách a zapnout dvě před nima), nastavte přepínačem na adaptéru voltáž na hodnotu 7.5 V (nejnižší intenzita, při menším napětí už diody nesvítí. 9 a 12 V je zase dle mého názoru moc, ale posouzení nechám na vás). Nyní se můžete začít kochat pohledem na akvárium tak, jak jste ho ještě předtím neviděli. Věřte mi, stojí to za to! My jsme hned po zprovoznění doma viděli párek čichavců jak společně tančil v romantickém přítmí. Za normálního osvětlení jsme je nikdy takto se vzájemně dvořit neviděli - asi se styděli :o) A už se nemůžeme dočkat až přestěhujem ancistruse z malého akvárka!

Tak ať se vám daří a jste s výsledkem spokojeni.

Tomáš Vosáhlo aka „ČichavecTom“

http://www.plantagrow.eu

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 42x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 21.01.2011 Upraveno: 21.01.2011 Přečteno: 5328x

Schválili: Johan ***** 01.12.12 • Bob66 ***** 13.01.13 • alpaka ***** 14.01.13 • slavko ***** 27.06.16

Související články
09.09.2012*****Bezdrátové noční světlo1221x
17.05.2017*****Jednoduché noční osvětlení s regulací intenzity a barevného tónu360x
16.12.2010*****Noční LED osvětlení5987x
Další články z rubriky Osvětlení
14.03.2012*****LED osvětlení akvarií - IV.5732x
24.08.2012*****Odvětrání krytu osvětlení889x
31.08.2010*****Jak zabránit přehřívání (větráček)2103x
29.12.2013*****LED osvětlení akvária s čipy CREE3713x
13.10.2012*****Kryt na akvárium s LED osvětlením2099x
05.04.2015*****LED osvětlení MAXXO2734x
23.11.2010*****Výroba vlastního krytu a osvětlení8426x
20.04.2011*****LED osvětlení malého akvária4396x
17.12.2010*****Levný „provizorní“ kryt2667x
17.05.2017*****Jednoduché noční osvětlení s regulací intenzity a barevného tónu360x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 39 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [39] janesik1xjakep® 26.02.16 13:50
Vypadá to zajímavě, asi bych to i zkusil, jen stejná otázka jako pat., jak je to s tím chlazením?

Reagovat na tento komentář [38] patamatix® 23.01.14 22:47
Zajímavé,asi vyzkouším. Otázka zní vydrží tyto moduly bez chlazení? Já měl led pásek a ten po půl roce umřel.

Reagovat na tento komentář [37] padr® 15.10.13 16:36
Doporučuji ebay:
www.ebay.com/…
www.ebay.com/…
celkem 150 Kč, pásky jsou v silikonovém pouzdru, stačí jen připájet konektor a sehnat trafo na 12V.

Upravit Reagovat na tento komentář [36] ® 24.08.13 13:40
V GM elektro už uvedené moduly bohužel nemají. Nedaří se mi je jinde najít. Nemá někdo z přítomných tip, kde pořídit??? Děkuji.

Upravit Reagovat na tento komentář [35] ® 24.06.13 19:43
Velmi pěkné a inspirativní. Hned jsem si objednal komponenty a jdu to taky zrealizovat :-)Díky

Reagovat na tento komentář [34] LinaDee® 30.03.13 23:11
Pěkné!

Reagovat na tento komentář [33] predator3313® 30.10.12 21:06
:) vypadá to hodně luxusně!

Reagovat na tento komentář [32] Squit® 23.05.12 14:32
nadchlo mě toto noční osvětlení. Našel jsem součástky a můj dotaz je jestli máte někdo zkušenost s tím LED modulem "teplá bílá". Jen s bílou mi ta barevná kombinace přijde podle fotek strašně studená jak z hororu. V reálu to může být jinak foťák i monitor zkreslují. Přemýšlel jsem prostřídat modrá-bílá-modrá-teplá-bílá-modrá atd. nějaké zkušenosti? Díky

Reagovat na tento komentář [31] WW2collector® 24.11.11 00:37
@Arnux dnes jsem je videl v HADEXu . a byvaji na aukru

Upravit Reagovat na tento komentář [30] ® 25.06.11 12:07
Pro Cichavec Tom: dík za pomoc, noční osvětlení jsem vyrobil pro akva šíře 100 cm v kombinaci 4x modrá/bílá teplá. Používám to v kombinaci před rozsvícením hlavních zářivek na 12V a noční na 7V. Při nočním je to dosti tmavé (na můj vkus) a tak mě napadá zařadit do okruhu 1 červený modul.Nezkoušel jsi to?

Upravit Reagovat na tento komentář [29] ® 10.04.11 15:04
Nevite kde by se tyhle moduly daly sehnat krome GM Electronics?(nesehnal to nekdo v nejakym bauhausu nebo nekde)

Reagovat na tento komentář [28] Honza2305® 06.04.11 21:43
Čichavec Tom: právě že rostlinky nemám, takže mi jde v podstatě pouze o to, zda dají diody dostatek světla a spíše jak by to vypadalo...

Reagovat na tento komentář [27] ČichavecTom® 06.04.11 20:27
Honzo, nevím zda diody poskytnou dostatek světla pro rostliny. Zkus se podívat na parametry běžných zářivek - podstatný parametr je světelný tok udávaný v Lumenech (Lm). Wattáž je zde mimo hru, protože diody mají malý příkon, takže se nelze řídit doporučením 0.5W na litr vody. Pokud se ti podaří nacpat tam dostatek diod k dosažení obdobného světelného toku jako dávají zářivky, které bys normálně použil tak by to mělo fungovat. Jen pozor na spekrální složení světla z diod. Asi bude potřeba nakombinovat teplé a studené abys měl nějaký rozumný rozsah vhodný pro rostliny. Doporučuji si o tom nejdříve něco přečíst. Anebo jít do zářivek pokud nemáš chuť experimentovat ;o)

Reagovat na tento komentář [26] Honza2305® 03.04.11 21:16
Pro Čichavec Tom:
Ahoj, nápad skvělý! Dělám generální rekonstrukci akvária 180x50x60 (dxhxv), Amerika, pouze cichlidy, bílý křemenný písek, kořeny a vápencové skály, žádné rostliny... a řeším nové osvětlení. Rozhoduji se mezi standardníma aqua-zářivkami a kompletním LED osvětlením. Chci udělat noční osvětlení přesně podle tebe, určitě to je skvělé a jednoduché řešení. Chtěl bych se tě zeptat, jestli by bylo možné udělat i s těchto LED diod hlavní "denní" osvětlení. Bílé LED diody bych nalepil na hliníkovou rampu. Myslíš že by to bylo dostačující pro tuto velikost akvária a co chlazení? Bylo by třeba? Díky Honza

Reagovat na tento komentář [25] danyto® 28.03.11 20:00
Pro Arnux. Volný konce zaizoluj každej zvlášť a nech je tak. Trafo nech to co tam je, je to v pohodě. Dneska sem to uvedl do provozu a je to pecka, trochu sem vylepšil konstrukci, ale tímto bych chtěl poděkovat za dobrej nápad a základní návod.

Upravit Reagovat na tento komentář [24] ® 27.03.11 11:54
Chtel bych se zeptat jelikoz jsem v tomhle naprosty amater..co se udela s tema 2 dratama na konci?(na jeden konec je napojeny adapter, ale co ten druhy-tam se ty konce jen obali paskou kazdy oddelene? nebo snad dohromady?)A jeste jedna otazka(mam mensi akvarium) slo by pro napajeni 3-4 modulu(tj. 60-80mA) pouzit 300mA adapter(neni uz to moc velky rozdil)?

Reagovat na tento komentář [23] ČichavecTom® 27.01.11 17:47
Nody, dej vědět jak to dopadlo...

Reagovat na tento komentář [22] Nody81® 26.01.11 11:19
díky za návod.je super.zrovna jsem si byl koupit potřebné věcičky a hned se do toho dám

Reagovat na tento komentář [21] ČichavecTom® 25.01.11 11:39
standardní časovač v zásuvce. Dvě hodiny po zhasnutí denního osvětlení a dvě hodiny před jeho rozsvícením.

Reagovat na tento komentář [20] Martinak® 24.01.11 22:27
A jak máš vyřešené zapínaní a vypínaní?

Reagovat na tento komentář [19] ČichavecTom® 23.01.11 10:10
Ano LED pás je jednodušší. Bohužel mi přijde že je na něm až příliš diod a moc to svítí. Na mém řešení se mi líbí, že světlo není příliš modré ani čistě bílé a kydž nastavím adaptér na 7.5 V tak je to akorát a vypadá to fakt dobře :o)

Reagovat na tento komentář [18] kortezhugo® 23.01.11 08:59
dobry clanok...
ale ako pisal 2lizard -pouzitie LED pasu je este jednoduchsie

Reagovat na tento komentář [17] JUCHA® 22.01.11 22:18
Tak do toho bych se snad pustil i já...

Reagovat na tento komentář [16] Žabka® 22.01.11 22:03
Tak na ten vulkán som teda hoooooodne zvedavá :D...Ale ty si toho schopný:)

Reagovat na tento komentář [15] deCORF.OBRAEN® 22.01.11 15:20
ejhaaaa..jednoduché a efektné..vdaka za návod

Reagovat na tento komentář [14] Sylvanius® 22.01.11 02:45
...tady tahle verze je dražší, ale pro někoho, kdo se nechce zaobírat nákupem i té nejlevnější pájky :-)
www.gme.cz/…

Reagovat na tento komentář [13] Sylvanius® 22.01.11 02:40
...SUPER INSPIRACE, jsem amatér, chyby mě ještě stále nutí do nových a nových výdajů, tak každá koruna dobrá :-) DÍÍÍKY

Reagovat na tento komentář [12] Lucky005® 21.01.11 23:10
mozna bych spise pouzil misto el. izolacni pasky smrstovaci buzirku, ale jinak ok.

Reagovat na tento komentář [11] ČichavecTom® 21.01.11 21:17
Díky všem, jsem rád že se líbí.

Žaba: přesně o to mi šlo, mám sice elektro školu, ale štvou mě všechny ty návody kde tě nutěj spočítat si odpor a podobný nesmysly... Navíc mi nešlo jen o nízkou cenu - samozřejmě že to jse i levněji - ale snažil jsem se aby to vypadalo co nejlépe.

A teď už na to prdím, jdu odpočívat. Na jaře bude návod na aktivní vulkán do akvária :-D

Reagovat na tento komentář [10] Konhi® 21.01.11 20:10
Název jako z teleshopingu xP pěkně udělaný, akorát myslím že by to šlo možná trochu levněji ;) Každopádně až ti to zaroste a bude to žít, bude to úžasný, zvlášť s tím 3D pozadím :) Každý kdo má větší akva a pojede podle tebe se se záporným komentem nepotká ;)

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 21.01.11 18:33
Je to parádně napsaný + výbornej návod jak na to, ale co je hlavní, tak to nejsou podobný bláboly jako sem píše invalida. Takový články jako je tenhle by se tu měly začít množit, protože z tohodle se člověk alespoň něco dozví a je to další důvod, proč sem na tyhle www stránky chodit

Reagovat na tento komentář [8] Žabka® 21.01.11 17:14
Teda Tome, ty nezaháľaš. Je vidieť, ako ťa to baví. Akvárko je s LED osvetlením úžasné:) Nad niečim podobným premýšľam. Tvoj článok je super, zrozumiteľný aj pre stredne ťažkých imbecilov čo do elektriky, ako podotkol Grond?) Palec nahoru:)

Reagovat na tento komentář [7] ivuska® 21.01.11 16:58
Vypadá to docela dobře... dobrý typ, až budu zasejc vymýšlet, co nového udělat, či zlepšit na akvárku. Vypadá to, že bych to mohla zvládnout i já (za drobné asistence mého šikovného tatínka :-D)

Reagovat na tento komentář [6] Grond® 21.01.11 15:44
Pěkný! Dík za návod. Sám jsem se minulý týden koukal, jak bych tuhle vychytávku zbastlil. A nikde jsem nenašel návod určený nám, kteří máme elektrotechnické IQ v rozmezí 35 - 49, t.j. středně těžká imbecilita.
Celkem jsi mě namlsal, takže to asi zkusím.
Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty. Od nich proud se rozlévá do stodoly, do chléva :-)

Reagovat na tento komentář [5] sindljan® 21.01.11 10:54
Celkem pěkně jednoduché řešení. Kdo je trošku technický nadšenec a chtěl by si zabastlit, tak se dělají docela pěkné RGB led diody, na kterých lze naladit téměř libovolný barevný odstín.

Reagovat na tento komentář [4] 2lizard® 21.01.11 08:58
Celkem pracné.
LED pásek v silikonu (6LED/5cm) v ceně 15,-Kč/5cm, na mé akvário v délce 120cm stačilo 20cm /při použití plné délky 1m mi přišlo, že je tam až moc světla/.

LED pásek - 60,-Kč
Trafo na LED - 150,-Kč /dá se použít stará nabíječka z mobilu/
Celkem 210,-Kč

Práce jen připájet 2kablíky k LED pásku a opatřit smršťovačkou - výhoda usazení - LED pásek má samolepicí proužek.

Ale jinak článek velmi dobře napsán.

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 21.01.11 08:40
Super článek dávam 5 hvězdiček.ps akorát místo izolace bych použil smršťovací bužírky.

Reagovat na tento komentář [2] lucius® 21.01.11 08:08
Perfektní článek, naprosto jednoduché a levné. Řešila jsem přechod při vypnutí osvětlení a nechávala jsem ještě nějakou dobu rozsvíceno v místnosti. Toto není problém vyrobit a rybičky budou zase spokojenější a my taky. Díky.

Reagovat na tento komentář [1] koyack® 21.01.11 07:33
Skvěle napsáno, že to chápu i já. Nebylo by možné napsat podobný článek o dením LED osvětlení, nám neelektrikářům by to moc pomohlo.

Další články tohoto autora
08.02.2011*****Výroba 3D pozadí/skály z polystyrenu, cementu, balakrylu a laksilu8000x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/603-nocni-osvetleni-akvaria-150-cm-za-274-korun-snadno-a-rychle