Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rio 180 a Chihiros WRGB II

 

Články » Rio 180 a Chihiros WRGB II   Vytisknout tuto stránku 

Rio 180 a Chihiros WRGB II

Publikováno: 14.12.2020 • Autor: © Ackroyd • Rubrika: Osvětlení

Ako už názov napovedá, tento článok bude o integrácii svetla Chihiros WRGB II do akvária Juwel Rio 180, bez výrazného narušenia jeho vzľadu.

Na počiatku bolo svetlo.... (alebo príbeh ktorý môžete preskočiť :-D)

Približne pred rokom a pol som kúpil nové akvárium Rio 180 s LED osvetlením Multilux. Toto svetlo sa mi na začiatku zdalo prisilné, navyše mi chýbala možnosť jeho regulácie a postupného zapínania a vypínania. Z tohto dôvodu som sa pomerne skoro (po pol roku) rozhodol svetlo vymeniť. V tom čase niekto predával svetlo Juwel Helialux LED (nie Spectrum) s kontrolérom DAY-NIGHT pomerne lacno, preto som neváhal a svetlo vymenil.

Medzičasom som v celku vychytal hnojenie, plus dávkovanie CO2, pridal mierne náročnejšie rastliny a pomaly začal ľutovať výmenu svetla :-D Pôvodné svetlo Multilux, možno malo papierovo menej W, avšak tým, že malo trubice vysunuté viac od seba, bola nádrž oveľa lepšie presvetlená. Svetlo Helialux je veľmi úzke a preto, keď v strednej časti akvária podrastú rastliny nedostáva sa dostatok svetla k rastlinám umiestneným  úplne vpredu a vzadu. Myslím že na bežné rastlinné akvárium, by mohlo byť toto svetlo dostačujúce (vyfarbenie sa mi naozaj páčilo), avšak ak chcete pestovať vpredu hustý koberec, a vzadu náročnejšie červené stronkové rastliny, je toto svetlo mierne nedostatočné. Niežeby tieto rastliny pod týmto osvetlením nerástli zdravo, to rozhodne nie, avšak neboli také nízke a rozvetvené akoby som chcel.

Tak som sa znova rozhodol svetlo vymeniť. Pôvodne mi zrak padol na svetlo Helialux Spectrum. Avšak ako som sa dočítal, nevýhoda úzkeho svetla a nie úplne vysokého výkonu je tu rovnaká ako v prípade svetla Helialux LED a preto veľa ľudí siaha po týchto svetlách rovno dvoch. Keď som si narýchlo vypočítal, koľko by to stálo (2× svetlo, kontrolér, Y splitter, nové kryty) došiel som k sume cca 600 €. Nebudem klamať - trošku ma to odradilo. Potom som si ale povedal: „Hej, si predsa konštruktér, niečo vymysli! Musí to ísť aj inak!“ a pustil sa do vymýšľania.

Výber svetla:

Moje požiadavky boli:

- RGB/WRGB

- Ovládateľný svetelný profil

- Dostatočný výkon

- Väčšia šírka svetla

Na základe týchto požiadaviek padla moja voľba na svetlo Chihiros WRGB II 90 100W. https://www.akvaland.sk/chihiros-led-wrgb-ii-90--100w-90-110cm-s-kontrolerom/

 

Nevýhody tohoto svetla, s ktorými som sa musel popasovať:

- Väčšie prehrievanie telesa svetla ako bolo v prípade svetla Helialux,

- IP krytie neumožňujúce svetlo namontovať úplne pod kryt, kde by v ňom vznikal kondenz.

 

Dôležitá poznámka - Akvárium som chcel mať zakryté z dvoch dôvodov:

1. kocúr

2. Vedľa akvária je projekčné plátno a nechcel som aby svetlo z akvária naň dopadalo pri pozeraní filmov.

 

Technické riešenie:

1. Chcel som aby okolo svetla mohol voľne prúdiť vzduch (zabráni vzniku kondenzu a umožňuje nahromadenému teplu zo svetla uniknúť.)

2. Takisto som chcel, aby svetlo nedržalo len na 3d tlačených dieloch (preto som v dizajne ponechal aj pôvodné kovové nožičky.)

Základom celého dizajnu je  3D tlačená konzola z PETG rovnaká na oboch stranách pozostávajúca z 3 dielov. Táto konzola vymedzuje pohyb svetla a slúži ako držiak pre dva hliníkové štvorcové čierne profily 15 × 15 × 1 mm, ktoré slúžia ako podpora pre „krídla“ krytu. Jednotlivé diely sú dokopy stiahnuté skrutkami DIN 912 M3x30 a zdola poistnými maticami .

F

F

F

Napájací kábel svetla prechádza dutinou v konzole a vychádza do zadnej časti akvária. Nové „krídla“ krytu som vyrobil z materiálu Gutagliss hobbycolor 3 mm čierny. (fotka je ilustračná)

F

 

Zvolil som tento materiál, nakoľko sa veľmi ľahko reže bežným olamovacím nožíkom a je pomerne ľahko zohnateľný v predajni Obi za cca 10 € (podľa veľkosti).

Pôvodné držiaky svetla (4mm oceľový drôt ohnutý do L) som v spodnej časti nastriekal čiernou farbou, nech je dizajn „čistejší“.

Výsledok mojej práce je tu:

 

F

F

F

 

 

F

F

Nakoľko bývam v teplom byte, a chcem, aby počas leta dochádzalo k lepšiemu prúdeniu vzduchu pod krytom, pridal som na kryt ešte dva malé 12V ventilátory, ktoré som k spokojnosti používal aj na staršom kryte, a ktoré mi v lete celkom pomohli. V zakrytom akváriu mi totiž stačilo, že sa tam vzduch ohriaty svetlom nezdržal a mal kam uniknúť a teplota bola hneď o cca 2 stupne nižšia. Časom uvidím, či tieto malé ventilátory pomôžu aj v tomto prípade

F

Musím povedať, že s výsledkom som spokojný. V akváriu je teraz viac svetla, a len čas znova ukáže, či som sa vybral správnou cestou. Ak by sa niekto chcel inšpirovať mojím riešením a mal by záujem o STL súbory pre 3D tlač, môžem mu ich poskytnúť.

Na záver pridám fotku aktuálneho stavu. Svetlo je tam zatiaľ namontované len týždeň, preto časom v mojom albume pribudnú snáď kvalitnejšie fotky už aj s náročnejšími rastlinami.

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 9x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 14.12.2020 Upraveno: 14.12.2020 Přečteno: 612x

Schválili: slavko *** 14.12.20 • Anthrax *** 14.12.20 • ctibum *** 15.12.20

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Osvětlení
03.06.2006*****Kryt na akvárium24261x
09.05.2014*****Lacný kryt s osvetlením - výroba931x
24.08.2012*****Odvětrání krytu osvětlení890x
08.11.2010*****Úprava stávajícího akvarijního osvětlení2584x
04.09.2012*****Odvětrání vzduchu pod krytem838x
29.12.2013*****LED osvětlení akvária s čipy CREE3733x
02.08.2012*****Výroba LED osvětlení pod vodu842x
16.09.2014*****LED reflektor 2 - pohled do reflektorové duše1189x
01.06.2011*****Žiarivky- rozdelenie a označenie1929x
09.11.2014*****Univerzální ovládání osvětlení1346x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 1 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [1] 11pirat11® 16.12.20 20:46
Mam presne to iste akvarium a riešil som nové svetlo, ja som tam mal ešte pôvodne T5 2x45w co nestačilo na rastliny. Nakoniec som išiel jednoduchsou cestou a kúpil 2x chihiros S823 50w a namontoval ich do patic. Nie je to síce WRGB ale rastlinám sa evidentne polepšilo. Na tvoje riešenie by som sa nezmohol.
Super práca ????

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1878-rio-180-a-chihiros-wrgb-ii