Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládáme akvárium krok za krokem

 

Články » Zakládáme akvárium krok za krokem   Vytisknout tuto stránku 

Zakládáme akvárium krok za krokem

Publikováno: 03.06.2006 • Autor: © Pethan • Rubrika: Začínáme

V tomto článku Vám chci ukázat, jak si založit akvárium. Nebudu se zde zabývat věcmi jako, kde akvárium umístit a podobnými, neboť jsou velmi individuální.

1.krok - Nádrž

V dnešní době se už používají převážně akvária lepená. Já mám také akvárium lepené, pouze jsem hrany olepil černou lepící páskou, protože silikonové lepidlo bylo už hodně zaneřáděné od řas. Nejdříve akvárium řádně očistím teplou vodou, nedoporučoval bych žádné saponáty a nic podobného, protože potom je třeba akvárium velmi pečlivě vymýt, takže pokud to jde, nepoužívejte saponáty. Teď tedy akvárium umístíme na předem vybrané místo. Pod akvárium doporučuji použít polystyrénovou desku pro vyrovnání nerovností, protože pod dvěstělitrovým akváriem nám i malé zrnko písku může způsobit prasknutí, které nemusí nastat hned, ale třeba až za pár let. Pokud mám akvárium na místě, můžu ho umýt ještě jednou.

F

2.krok - Pozadí

Nyní je čas nainstalovat pozadí akvária. Já jsem prozatím volil pozadí tapetové, ale budu vytvářet pozadí polystyrénové, které nainstaluji dodatečně. Působí více esteticky než plakátová pozadí. Pozadí akvária se dá také vytvořit například z břidlice, ale akvárium tím nabere na váze, proto doporučuji polystyrén.

F

3.krok - Dno

Ještě zkontroluji, zda jsem akvárium umístil na vybrané místo přesně, protože od této chvíle akvárium začne rapidně přibývat na váze. Na dno je vhodné použít křemičitý písek o zrnitosti kolem pěti milimetrů. Neměly by zde být žádné ostré kameny, protože by se o ně mohly ryby poranit. Písek, ať už zakoupený v akvaristice a nebo donesený z přírody, je dobré řádně proprat a převařit. V akváriu by se mělo dno od zadní stěny ke přední svažovat. U zadní stěny tedy volím výšku dna klidně pět centimetrů a u přední např. dva centimetry. Tento svah vytváříme kvůli snadnější práci při odkalování, nečistoty se nám budou držet u předního skla. Potom je také dobré do dna nainstalovat například hadičku vzduchování, pokud ho budeme používat.

F

4.krok - Napuštění akvária, sázení rostlin a dekorace

Nyní doporučuji napustit si část předem odstáté vody. Bydlím na vesnici, takže nemusím vodu chemicky upravovat, jinak doporučuji vodu ošetřit přípravkem proti chloru. Napustíme tedy část vody (asi tak jednu pětinu) a nyní můžeme na dno naaranžovat dekorační předměty a také můžeme začít sázet rostliny. Pro dekorace platí, že by dekorační předměty jako kameny, jeskyně a podobně neměly mít ostré hrany, aby nedošlo k poranění ryb. To samozřejmě můžeme dělat i bez vody ale mně se lépe manipuluje s rostlinami, pokud už je v akváriu část vody.

F

Když máme rostliny zasázené, dopustíme do akvária zbylou část vody, ale doporučoval bych dopustit vodu tak deset centimetrů pod okraj, při instalaci vybavení nevytlačíme vodu ven. Zatím mám v akváriu pouze několik rostlin, protože zbylé jsem měl v době zakládání teprve objednané, ale akvárium by mělo být osázeno hustě. Nyní je ta správná doba, abychom začali instalovat příslušenství. Začal bych filtrem, já používám závěsný vnější filtr Millenium 2000. Potom nainstalujeme topení, teploměr, připojíme motorek vzduchování a nakonec nainstalujeme osvětlovací kryt. Nyní dopustíme vodu do požadované výšky.

F

5.krok - Vpuštění ryb

Takto založené akvárium necháme minimálně týden, aby nám vzniklo uvnitř správné prostředí pro ryby, rostliny trochu zakořenily (můžeme je trochu přihnojovat) a aby bylo vše připraveno pro standardní provoz. Během tohoto týdne doporučuji mít spuštěný filtr a také svítit, jako při běžném provozu. No a po týdnu je akvárium připraveno k provozu a k vpuštění ryb.

F

© Pethan

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 13x Nelíbilo se: 3x Zveřejněno: 03.06.2006 Upraveno: 03.06.2006 Přečteno: 99557x

Schválili: Bob66 *** 13.11.12 • alpaka *** 30.11.12 • Rex **** 01.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
25.04.2017*****Atman 201 a upevnění bioakvacitu404x
19.09.2015*****Návštěva akvaristického tržiště v čínském Pekingu886x
09.06.2020*****7 praktických tipů, jak správně a bezpečně umístit akvárium139x
02.05.2013*****Filtry a výběr filtru1841x
29.01.2015*****Zdarma a nezávazně vyzkoušejte nové prémiové krmivo Dennerle – Ryba je kámoš, ne žrádlo1122x
14.10.2014*****Moje nedělní odpoledne (pro začínající akvaristy)1055x
10.11.2018*****Výstava Exotika v Lysé nad Labem 2018 - druhá část210x
14.11.2014*****Systém kolobehu vody v prírode27x
13.09.2014*****Jak jsem pořídil "úsporně" větší akvárko152x
27.05.2012*****Jak jsem se dostala k akvárku, aneb chybama se člověk učí54x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 16 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [16] ® 29.12.16 12:36
Bohužel musím mít také připomínky, voda na vesnici muže být také dosti chlorovaná, na to pozor. Nejlépe je vodu nechat odstát jeden den, bez jakékoli chemie. A nelíbí se mi ta rada, že po týdnu můžeme pustit ryby. Jsem sice začátečník, ale už mám za sebou první zklamání, dala jsem po třech týdnech od založení do akva první obyvatele, (krevetky) a 9 z 10 mi pomřelo a to jsem dělala vše, jak tu radí zkušení. Takže co teprve jen po týdnu. Nemyslím to zle, ale tyhle články o založení akvaria čtou hlavně začátečníci, tak by měli být opravdu informačně správné. :-)

Reagovat na tento komentář [15] melrok1® 31.01.13 22:33
chlor je plyn nechaj postat 15 minut a nebude ponom ani pamiatka ... viac problemov narobia napr stare potrubie alebo tvrda voda

Reagovat na tento komentář [14] predator3313® 23.10.12 23:41
Nikdy sem neslyšel o připravku proti chloru... nechat vodu odstát a dobre.. a po tydnu by se tam rybkam ještě nemuselo líbit ;)

Upravit Reagovat na tento komentář [13] ® 10.02.12 20:11
Děkuji, zítra si dělám akvárko..

Reagovat na tento komentář [12] kotas® 04.02.12 19:29
Pěkný :)

Reagovat na tento komentář [11] kamcaKr® 22.03.11 23:38
Také bydlím na vesnici a vodu máme chlorovanou až příliš..
Ale HLAVNÍ chybou článku je poslední bod- po týdnu vpouštět nové ryby?? to není vhodné..Filtr se musí zaběhnout a to trvá nejméně tři týdny. Vznikají v něm nitrifikační bakterie a během druhého týdne zaběhávání filtru je vysoká hodnota dusitanů a dusičnanů, což je pro ryby toxické.

Reagovat na tento komentář [10] katterinecka® 26.09.10 11:12
Příjde mi to trochu zavádějící informace, že pokud je někdo na vesnici tak nepotřebuje používat přípravky proti chloru. To jako že se na vesnicích chlor nepoužívá a ve městě ano? Spíš by tam mělo být pokud má někdo studnu (ale tu můžou mít i lidé ve městech). Ovšem můj názor je, že při dostatečném odstátí vody jsou přípravky proti chloru zbytečné

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 10.07.10 10:51
Odstrašující příklad pro ostatní.Doufám,že se to nikomu nestane.Aspoň všici víme,naco si dávat pozor.

Reagovat na tento komentář [8] gustav1959® 20.06.10 19:07
Mně taky začalo protekát akvárko 54l tak jsem ho slepil lepidlem na akvárko a stejně to protékalo zase na jiném místě.Tak jsem radši koupil nové.Teď bych potřeboval poradit s rostlinami i když jsem je přihnojil a svítím jim celou noc a mají stalou teplotu 25stupňů hnědnou.Na dně mám bílý štěrk a na něm se taky tvoří hnědé tečky.Předem dík za radu Gustav

Reagovat na tento komentář [7] voko® 07.04.10 16:12
Dobrý a poučný zážitek.

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 07.01.10 20:11
Věcné a přesné......a foto super.

Upravit Reagovat na tento komentář [5] ® 02.11.09 20:07
Možná to bylo i tou celou. Jestli jste to nechávala do 500 tak možná na to použil nějakej levnej humus co nedrží tak pevněa je levny

Upravit Reagovat na tento komentář [4] ® 02.11.09 20:07
Možná to bylo i tou celou. Jestli jste to nechávala do 500 tak možná na to použil nějakej levnej humus co nedrží tak pevně.

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 13.07.09 14:33
Ahoj. Tak jsem se snažil držet tohoto návodu a u kroku kdy napustím část vody a pak sázím jsem narazil. Jendak mě rostlinky vyplavávali a tím se sázelo hůř a taky se mi ta voda pěkně zakalila a po zasásení rostlin a napustění celého akvárka vodou, se celkově ta voda zdála býti dosti zkalená. Zkusil jsem tedy sázet bez vody a sázelo se mi přijemněji a také voda po napustění byla skoro čistá bez zakalení. Navíc jsem sázel odzadu dopředu zjedné strany na druhou. Nejprve jsem zjistil kolik asi písku potřebuju tím, že jsem si ho rozprostřel po dně tak jak jsem si přál dno ve výsledku mít. Poté jsem většinu písku nahrnul na jednu stranu a vložil první rostlinu vzadu. Zahrnul pískem do předpokládané výšky a přiložil další a tak dál. Před tím, když jsem tam měl tu vodu, jsem rostliny do písku sázel tak, že jsem vyhloubil prsty díru, vsunul a přihrnul, ale stále mi kamínky neumožňovali natáhnout kořeny na výšku a rostlinky pak občas vyplavali. Při druhém postupu jsem však rostlinku přiložil s nataženým kořeny a přihrnul. Je to podle mne šetrné a docela i rychlé. Žádná z rostlinek mi při napouštění vody pak neměla tendenci vyplavat. Napište mi prosím svoje názory a zkušenosti. Třeba jsem při prvním pokusu dle návodu dělal něco špatně.

Upravit Reagovat na tento komentář [2] ® 30.07.08 14:20
TO NIKA : Skoč si semhle levnaakvaristika.cz/…

Reagovat na tento komentář [1] mirlun® 08.10.06 00:48
zdravím, dovolím si doplnit malou vychytávku o tapetě na pozadí ze stránek: www.akvarko.cz/… Fototapetu je možno připevňovat jak zevnitř (pokud je k tomu určena), tak z venku. Pokud je tapeta umístěna uvnitř, barvy nejsou nijak zkreslené, ale s tapetou se pak obtížně manipuluje a navíc často zarůstá řasou. Z těchto důvodů je lepší připevnit ji z vnější strany akvária. V případě, že by byla pouze přilepena, zdálo by se, že je při pohledu do akvária matná a nevýrazná. Proto je vhodné ji potřít minerálním (stačí i rostliným) olejem a teprve potom přitisknout fototapetu natřenou stranou na sklo akvária. Nutné je přebytečný olej vytlačit ven. Vytlačujte jej ale jen jedním směrem např. dolů, aby se akvárium moc nezamastilo. Pozor, ať se vytlačený olej nedostane do vody. Olej vyplní prostor mezi sklem a vlastní tapetou, kde by jinak zůstala vzduchová mezera, která způsobuje to, že tapeta vypadá matně a nevýrazně. K vytlačení oleje se dá použít například gumová stěrka. Kraje je pak nutné přelepit po celé délce páskou (izolepou), aby nedocházelo k vysychání oleje. Před vlastním oblepením páskou je ale nutno okraje fototapety odmastit, aby isolepa dobře chytla. (převzato z uvedeného webu) děkuji vám za stránky: rybicky.net !!! mirek

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/451-zakladame-akvarium-krok-za-krokem