Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvaristiko, jaká si byla a kam kráčíš ?

 

Články » Akvaristiko, jaká si byla a kam kráčíš ?   Vytisknout tuto stránku 

Akvaristiko, jaká si byla a kam kráčíš ?

Publikováno: 11.01.2010 • Autor: © achyles73 • Rubrika: Zábava

Akvaristiko, jaká si byla a kam kráčíš ?

Tak jsem se rozhodl, že zase něco tady napíšu.
Akvaristice se věnuji 20 let, ne nějak profesionálně, ale rozhodl jsem se vrátit k živorodkám.
Podle mě skvělé a nádherné ryby, dnes bych řekl trochu nedoceněné. Jenom mě mrzí, jak jsou dnes choulostivé, jak lehce onemocní a jaké zakrnělé rybky např. mečovky se dnes v akvaristice prodávají, tak je mi z toho trochu smutno.
Když jsem kdysi ještě za komanču začínal, nebyla žádná super technika a bylo s podivem, co všechno ty ryby vydržely. Vzpomínám na mého prvního samečka gupky, kterého jsem měl ve skleněné nádobě, co jsme měli v kuchyni na sůl a cukr  ( taková s tím uchem ), vím, že tam vlezly asi 2 litry vody, jedna malá rostlina, bez světla a bez filtru. Potom mi otec ještě dokoupil samičku a ono vše, a to musím zdůraznit, vše fungovalo úplně perfektně. Dokonce jsem měl i mladé. Dneska když se projdu po akvar. prodejnách, je mi špatně .Opravdu jsem neviděl prodejnu, kde by neměli problém. Není to ovšem jenom jejich chyba. Chovatelé za cenu nejvyšších zisků.
Používají UV lampy, sypou do akvarií chemikálie a léčiva no a pak se není co divit, že jak si rybky přineseme domů, že plavou břichem vzhůru. Jako začátečník jsem nemusel mít ani moc peněz, dneska ti, co začínají, no, je mi jich líto. Bez drahé techniky, po úpravu vody, různé testy a já nevím co ještě, budou mít co dělat, aby jim to fungovalo. A navíc je to škoda právě pro akvaristiku, vždyť si to představte.
Jste začátečník, natěšený, jak vám to půjde, a vy kupujete ryby a vám to chcípe a chcípe no a pak se nas...... a skončíte s ušlechtilou zábavou.
Nedávno jsem si pořizoval mečovky, né v obchodě, ale od známého a nemůžu si je vynachválit, jací jsou to nezmaři. Když jsem pro ně byl, tak jsem myslel, že mi do sáčku nalije vodu z akvária, on ale natočil vodu přímo z kohoutku. Voda byla jak mléko, samý chlor. Na moji radu, že to ryby nevydrží, odpověděl s ledovým klidem, že ty vydrží všechno. No a věřte, nevěřte, mám je dodnes a neumřela ani jediná. Takže jestli ryby z nějakého velkochovu nebo od známého, tak moje volba je jasná. Jo a ještě k té UV lampě. Nechci ji odsuzovat, protože v případě sterilizace vody v akváriu, nemusí to být úplně marná věc, ale jak jsem psal předtím, používá ji dnes skoro každý a kdo ji nemá a koupí si schoulostivělé ryby, je ztracen.

Mám trochu strach jestli ta akvaristika nebude za dvacet let trochu moc přetechnizovaná a že člověk už nebude muset ani hnout prstem a všechno bude naprosto dokonalé ! Snad se ta příroda nedá a my budeme muset ty naše mozkové závity aspoň trochu používat, jestli ty naše ryby něco nepotřebují. Pokud nám v tomhle bude radit technika, pak si přestaneme rozumět i mezi sebou a to by mě hodně mrzelo.Ale tak špatné to s akvaristikou ani s náma snad není a ani nebude
Možná né každý se mnou bude souhlasit, ale je to můj názor na dnešní akvaristiku.
P.S. Jinak každému přeji, ať mu akvárko vzkvétá, žádné nemoci a jako bonus hodně potěru.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 10x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 11.01.2010 Upraveno: 11.01.2010 Přečteno: 1376x

Schválili: Johan * 30.11.12 • Bob66 * 05.12.12 • alpaka * 14.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
18.03.2011*****Tolerance1164x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
18.02.2008*****Akce Hradec Králové 2008 - mentální sekce rybičky - net na výletě8449x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1052x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog778x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2313x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [14] savan® 01.12.12 10:32
Super článok,plne súhlasím

Reagovat na tento komentář [13] lukis® 14.12.11 15:49
technika me bavi, je to druhy rozmer :)

Reagovat na tento komentář [12] sirPavol® 12.07.11 22:00
No ja som zacal len nedavno, ale ked pocuvam ako sa to vyvíjalo...

Reagovat na tento komentář [11] dikard® 17.02.10 19:08
ked som ja zacal z akvaristikou to bolo dost davno ale poviem vam takmer ziadne osvetlenie ziadne filtre bez nejakeho bublinkovace a tie moje zivorodky sa kotili ako sialene potom som presiel a zacal chovat akary potocne a nemal som ich dlho a vyliahlo sa mi cez 100 ks bez zasahu je skoda ze potom som z akvaristikou musel skoncit ale teraz som zacal od zaciatku no a je to hroza tolko veci sa zmenilo ked som kupil gupky tak po tyzdni mi skapali 3 samice a samec no ale uz som sa postupoval podla "noveho" postupu a i tak.... tak nachylne a tak zbytocne predrazene preslachtene su tie dnesne ryby :( zlate dobre stare casy

Reagovat na tento komentář [10] Malapa® 09.02.10 20:31
Čichavec zakrslý je klasická ukázka, jak se akvaristika mění. Myslel jsem si, že jsou rybyky mizerné kvality jen díky tomu, že jsou to dovozy z Azie. Koupil jsem pár, který jsem stihl vytřít než stačili chcípnout, což byla otázka několika týdnů. Odchoval jsem čichavce, pěkně si je vykrmoval a těšil se jak další generace budou prosperovat, jako za starých časů. Jakmile čichavci dosáhly pohlavní dospělosti, začalo to chcípat a bylo po nadějích. Kde je zakopaný pes netuším, vzdal jsem to prvním pokusu, přeci jen aktuálně jsou mým hoby živorodky a ancistrusi.

Reagovat na tento komentář [9] gaume® 09.02.10 15:00
Clanek mi uplne mluvi z duse, sice nepamatuju, co ostatni, s akvaristikou jsem zacala v deviti letech, coz uz bylo po revoluci, ale fungovala jsem bez jakekoli chemie (coz se snazim i ted), s obycejnym pudnim filtrem a jak to slapalo! Mnozili se mi vsechny zivorodky, pancernicci i ancitrusi, naprosto bez zasahu. Ted uz se nerozmnozi za cely zivot ani nektere zivorodky, proste to maji v sobe.

Reagovat na tento komentář [8] petastastna® 07.02.10 18:55
já měla třeba největší problém se zakrslými čichavci,měla sme čtvyři páry. Všechny rybičky kolem byli v pohodě, a zakrslí po pár týdnech umřeli a netuším čím to bylo... kdyý se zeptám táty, když byl v letech jako já tak s rybičkama takové problémy neměl...

Reagovat na tento komentář [7] radovanovo® 06.02.10 18:54
Díky za článek! Je to přesně tak, ale bohužel to přináší doba - není za tím nic jiného než touha (někdy až nutnost) dosáhnout rychlého efektu, účinku a finančního zisku! Je to stejné i v jiných oborech!Čím více, tím lépe! Na kvalitě nezáleží! Důležitá je cena a kvantita!
Když vám rybka chcípne, koupíte si novou...
Pohybuju se v zahradničině a tam je to samé - noví šlechtěnci mají trumfnout ty starší, přitom nejsou pořádně vyzkoušené a otestované...Hlavně s nimi udělat díru na trhu! Takže sice budete mít například úžasnou barvu květu u nějaké kytky, ta kytka ale bude polehávat, bude náchylná na choroby a bude vymrzat....
Akvaristiku jsem dělal, když mě bylo slabých náct...vše se dělalo na koleni, nebylo moc techniky, táta mi dělal kryt na akvárko a topítko z žárovky...jó to byl časy! Choval jsem živorodky a vše bylo ok, rostliny mě rostly jak divý...K akvaristice jsem se dostal na podzim 2009 úplně náhodou, když mě známí dali akvárium se vším všudy i s rybami za dveře (úprava bytu) a starej se!!!!
Od té doby (podzim/zima 2009) sbírám informace, šmejdím po internetu, učím se a koukám, co vše se dá sehnat, pořídit, dočíst, jak jsou akvaristické obchody specializované a přeplněné zbožím a vším na co si člověk vzpomene! Vůbec jsem netušil, že exituje něco jako aplikace CO2 a podobně....

Zas na druhou stranu dnešní doba skýtá obrovské možnosti a rozhodně akvaristika nemusí být jen o drahé technice a o penězích! Záleží na nás, kam až si dnešní akvaristickou dobu pustíme k tělu. Rozhodně už dnes ale musíme více hledat, srovnávat a přemýšlet. Skvělé je, že je dnes běžný internet a člověk může z tepla domova cestovat po celém světě, nebo zjistit cokoliv o akvaristice v jakéholiv zemi!
Tuším, že jednou příjde doba, kdy si šlechtilé rybek budou hlídat i
ony kvalitativní znaky (odolnost, nenáročnost,..)...

Reagovat na tento komentář [6] Pepan® 31.01.10 01:34
Přesně jste vystihl to, co si myslím i já. Bavím se akvaristikou už nějaký pátek a když tak sleduji diskuse ohledně CO2 a jánevímčehovšeho, tak si připadám jako z jiného světa. Kytky mi rostou jako blázni i bez chemie a rybičky taky nepotřebují, aby technika kolem nádrže připomínala dobře vybavenou fabriku. No a štěrk v mém nejstarším akvárku ještě pamatuje totalitu a nedá se říci, že by to bylo na ůkor kvality. Dík za hezký článek.

Reagovat na tento komentář [5] poltergeist® 30.01.10 12:04
Naštěstí mezi akvaristama je a bude vždycky několik jedinců, který tyhle moderní trendy nebudou využívat.

Reagovat na tento komentář [4] jajaapaja® 21.01.10 23:35
Musím napsat že když jsem si tento článek pročítal.Tak jsem vzpomínal jaké to dřív bylo.Čtyřlitrová láhev byla muj začátek.Pak mi strejda daroval 10 l rámové akvárium.A to už jsem si myslel.Topení žádné jenom žárovka.Vzduchování taky nebylo.A Paví očka se množíli jak pominutý.A souhlasím stím že dnes se bez moderní tachniky neobejdem.

Reagovat na tento komentář [3] kubasan® 20.01.10 16:57
velmi pekne napisane a trefne

Reagovat na tento komentář [2] candino® 20.01.10 09:14
no neostáva ničmenej, len súhlasiť....podobne to bolo aj u mňa...
je to niekedy smutné....

Reagovat na tento komentář [1] doklwnik® 18.01.10 19:52
K oslabení rybek dochází šlechtěním, šlechtěním a šlechtěním... Moderní technologie a móda lezou všude. I do akvaristiky. A takhle to dopadá. Pěkný článek vystihující situaci. Škoda gramatických chyb... Více fotek z ,dřívějška' a nynějška by tomu dodaly správnou atmosféru ...

Další články tohoto autora
04.01.2010*****Jak mi to nešlo a pak konečně šlo z rostlinami4325x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/348-akvaristiko-jaka-si-byla-a-kam-kracis-