Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvaristika, aneb co si o ní myslím a jak na ni pohlížím

 

Články » Akvaristika, aneb co si o ní myslím a jak na ni pohlížím   Vytisknout tuto stránku 

Akvaristika, aneb co si o ní myslím a jak na ni pohlížím

Publikováno: 19.09.2013 • Autor: © Zoidik • Rubrika:

Chtěl bych se tak trochu zamyslet nad tím, co vlastně akvaristika je, co si pod ní představujete vy? Lidé, co si pořídí akvárium jako výplň svého volného času, nebo jako dekoraci, či pro radost, ať už větší, nebo menší, tak v něm chtějí chovat vodní živočichy. Je jedno, jestli to jsou ryby, krevetky, šneci, krabi, axolotli, žabky, nebo pěstovat různé rostliny, ať již submersně nebo emerzně. Prostě chtějí, aby jim akvárium dělalo nějakým způsobem radost, a tomu ho přizpůsobují. Což je určitě fajn, na tom se shodneme jistě všichni.

Někdo před pořízením akvária studuje dostupné informace v dnešní době na internetu, někdo ještě sáhne po chytré knížce. Někdo to dělá více, někdo méně a někdo bohužel vůbec a řekne si, že to přece nemůže být nic těžkého. Taky že to nic těžkého není, ale přece jenom je vhodné si o tom něco málo nastudovat. Strávit každý den hodinku nebo dvě čtením ve večerních hodinách ještě nikdy nikoho nezabilo, přece tu chvíli bez fejsbůku vydržíme. Věnovat tomu měsíc, tak určitě získané teoretické vědomosti již nějakou váhu mají, ať už se budeme bavit o tom, jak velké akvárium chceme, jaké dno, rostliny, rybičky, dekorace atd. Přece jenom se nám potom bude akvárium zařizovat mnohem lépe a teorii můžeme konečně začít převádět do praxe. Na našem webu jsou velmi dobré články, které popisují, jak založit akvárium, a tak proč si je nepřečíst. Aspoň bychom třeba přestali vídat tolik stolitrových akvárek s osmi závojnatkami, nebo číst, jak si někdo chce dát do dvoustovky dva sumečky žraločí s argumentem, že jich takto viděl spoustu. Ono to hlavně chce chtít si něco najít, přečíst a nastudovat. Copak si člověk pořídí psa, aniž by si něco přečetl o tom, jak se o něj starat? Pravdou je, že se psem je to o něco intuitivnější. Pití, žrádlo, venčení a naučit ho poslouchat alespoň základní povely jako ke mně, lehni, sehni, zůstaň, pokud člověk netouží s ním chodit na nějaké výstavy a soutěže. Nicméně tak jako tak, má člověk za něj určitou zodpovědnost a ne jenom za něj, ale za každého živého tvora, kterého si pořídí, jenom u psa v podstatě odpadá vytvoření životních podmínek. Teda ne, že by se mu nekoupil nějaký pelíšek, nebo neudělal nějaký výběh, ale takové to podstatné už existuje několik milionů let, jenom je na člověku, jaký mu udělá příbytek.

Ale vrátím se teď opět k rybičkám, ať moc neodbíhám od zamýšleného tématu. Při pohledu na různé prezentace, které se zde vyskytují, si mnohdy říkám, že jsem břídil a zase u dalších si říkám, že ti moji svěřenci se přece jenom nemají zcela nejhůř. Ale vždy to může být lepší, tak se snažím průběžně něco sem tam zlepšit. Horší je, pokud si člověk řekne, že to může být i horší a je spokojený s tím, jak to má. Znáte to přísloví, že spokojení jsou pouze blbci? Pokud vidím nějaké akvárium, o kterém si myslím, že by se dalo trochu upravit, vylepšit, zkvalitnit, tak pár řádků k němu napíšu a záleží na majiteli, jestli si to přečte a usoudí, jestli to je nesmysl, nebo jestli na tom fakt něco je, a pokusí se to upravit. Je mi více než jasné, že to nejde mnohdy udělat hned a že některé věci jako třeba koupě externího filtru je finančně poměrně náročná, a mnohdy jsou peníze potřeba úplně někde jinde, což bychom si my, komentátoři, měli také uvědomovat a nečekat zázračné změny po jednom nebo dvou týdnech. Rozpadne se manželská postel, nebo se potřebují vyměnit okna, opravit střecha, nebo cokoliv jiného. Akvárium si člověk pořizuje převážně proto, aby mu dělalo radost. Aspoň trochu znalému člověku je potom ale jasné, že mu musí taky něco obětovat. Nejčastěji to bývá čas a peníze, co padne akváriu na oltář.

Ale teď o pár slov zase zpět. Pokud má někdo nevědomky akvárium přecpané, nebo velikostně nevyhovující obyvatele, a dozví se to, tak přece není nic jednoduššího, než si dát inzerát, zda se někdo ujme obyvatel, nebo se zeptat po okolí a něco s tím udělat. Je-li člověk k tomu ochotný, tak není problém, horší je, když si umane za každou cenu si ty ryby držet, dokud to bude únosné… Lidi jsou prostě různí, s tím se nedá nic dělat.

Teď se budu trochu opakovat s větou, že člověk si dělá akvárium proto, aby mu dělalo radost. Ale taky je si potřeba uvědomit, za jakých okolností tu radost akvárium udělá, že jo. Když bude nacpané různými barevnými rybami? Ano, radost to člověku udělá. Nebo když tam bude mít jedno velké hejno teter, razbor, gavůnků, danií. Ano, taky to potěší. Nebo třeba když tam bude spousta krevetek. Ono akvárium se dá zařídit na milion způsobů, nechci trávit čas do důchodu, abych tady vyjmenovával všechny možné, nebo i nemožné (pravdou občas viditelné) kombinace všeho možného. Tohle je pouze jedna stránka věci, taková ta pohledová. Je to barevné, je to plné, je to pěkné, super, mám akvárium, co mi dělá radost. Jenže co když dělá radost jen a pouze mě? V takovém případě se může stát, že mi začnou mé oblíbené rybičky umírat. Jedna, druhá, najednou dvě, tři, čtyři současně. Ejhle, najednou moje radost z krásného plného barevného akvária je ta tam. V lepším případě si člověk sedne k počítači a začne hledat na fóru možné příčiny, jestli se s tím někdo už setkal, nebo ne. Ano, samozřejmě, že setkal, ale u mě je to přece jenom trochu něco jiného. Mám o pět rostlinek méně a místo razbor mám tetry, takže to určitě nebude ta samá situace. Najednou odpověď, že si mám přečíst, co napsal romant o pět řádků zpět. Jenže to jsem četl, ale je to u mě něco jiného, jak jsem přece psal. Tak se opět začne dlouze vysvětlovat, co je kde špatně. Ale tak budiž, tohle bych ještě pochopil, opakování je matkou moudrosti, ale když si tazatel ani nepřečte, co se psalo níže, aby zkusil prověřit svoji šedou kůru mozkovou a popřemýšlel trochu, tak je to hodně špatné. Snaha se přece jenom cení. Další možností je extrémní výskyt řas a opět začíná kolečko popsané u rybek, když umírají, takže to nebudu znova rozepisovat, bylo by to zbytečné, že jo.

Po takovýchto nabytých zkušenostech řekněme s dětskými nemocemi, kterými si projde většina začínajících akvaristů (právě mi prolítla hlavou vzpomínka na mé začátky), tak se jich asi většina trochu vzpamatuje a uvědomí si, že by asi ještě měli přece jenom něco málo dostudovat. Myslím, že dosažení tohoto stavu se dá považovat za jistý druh úspěchu. Nebo ne? Během studia člověk zjistí, že nemá třeba vhodnou kombinaci ryb, nebo že některé rybky by měl mít ve větším počtu, některé v menším, některé potřebují vyšší akvárium než delší, některé delší než vyšší a některé dokonce vůbec. Při tomto studiu ho některé ryby dokonce zavedou i mezi rostliny. U jedné rybky je uvedeno, že potřebuje jemnolisté rostliny, další plovoucí rostliny, další tuholisté, protože jemnolisté ráda likviduje. Tak se koukne do akvária, co tam vlastně má za složení a pokud to človíček myslí aspoň trošku vážně, tak se zamyslí a řekne si, že by s tím asi měl něco udělat, že to nemá zcela vhodně udělané. Další získané teoretické vědomosti si může začít převádět do praktických a najednou se zpětným pohledem zjistí, co že to všechno dělal na začátku špatně a kroutí sám nad sebou nechápavě hlavou. Já si ji teda nad sebou mohl celou vykroutit, když jsem ji otáčel jako sova. Pokud člověk takovéto své zkušenosti má ještě snahu předávat dál, nově příchozím nováčkům, kteří se pouze nechtějí chlubit svým 60l akváriem s dvěma skaláry, tak je to určitě chvályhodné. A celý tento kolotoč může začít opět nanovo, ale jako bonus máme mezi sebou dalšího, aspoň trochu znalého hobby akvaristu, který si uvědomil své chyby a má snahu radit ostatním, aby se chybám vyvarovali. Ono se sice říká, že „chybami se člověk učí a na cizích si buduje kariéru“, ale také je pravda, že „každá rada je drahá, ale vlastní zkušenost je k nezaplacení“, ale určitě spousta lidí mi teď namítne, že takto se učit na živých tvorech je při nejmenším neetické.

Takže teď takové malé shrnutí. Kdy nám bude dělat akvárium radost? Jak mnozí již určitě pochopili, tak nebude dělat radost pouze, pokud je tam hodně barevných rybiček, co plavou nahoru, dolů, pozřou, co se jim naservíruje, a pak z toho udělají krásné dlouhé hovínko přes celé akvárium, ale bude nám dělat radost, pokud bude fungovat tak, jak má, a naše péče o něj bude zcela minimální. Čili jednou denně nakrmit a jednou týdně vyměnit vodu. Rostlinky porostou, rybičky si budou spokojeně plavat, i nějaký přírůstek bude, nebude řasa a nebudou úhyny. Ano, v tomto stavu nám bude dělat akvárium radost. Někdy je cesta hodně trnitá, ale když se podaří, tak výsledek stojí za to.

A kam že jsem se to chtěl touto strašnou hromadou písmenek dostat? Tak ještě chvíli počkejte, jestli jste u toho vydrželi až sem. Psal jsem o nějakém prostoru, počtech, velikostech a pár dalších věcech. Nevím, kolik z nás si to vlastně uvědomuje nebo ne, ale vždyť každý z nás vlastně tvoří svůj vlastní ekosystém. Žádné akvárium nebude nikdy stejné, i když Ivanka i já si pořídíme velikostně stejné akvárium, dáme do něj říční písek, stejný počet i druh rostlin a stejné ryby. Kde jsou ty rozdíly? Už to začalo říčním pískem, Ivanka si ho nahrabe v Otavě a já v našem potoku Rakovci. Další rozdíl je ve vodě, kterou do akvária nalijeme, přece jenom se budou v nějakých parametrech, třeba jako pH, tvrdost, minerály lišit. Oba můžeme i používat jiné krmení, které taky má určitě vliv na vodu, rychlost růstu ryb, jejich zažívání a celkovou prosperitu, i rychlost růstu rostlin může být rozdílná, rychlost reprodukce ryb… Rozdílů by se našlo spoustu. A právě tyto na první pohled drobné rozdíly, které v obou akváriích budou panovat, jsou zásadní. Každé akvárium je vlastně jedinečné a tím, jak k němu přistupujeme, jak se o něj staráme, jak nakupujeme rostlinky, rybičky, šneky, jak prostě celkově zasahujeme do jeho chodu a funkčnosti, tím si v podstatě hrajeme na bohy, kteří řídí svůj malý svět. A ten svět je na nich, ať se to líbí nebo nelíbí, plně závislý.

Jak vlastně pohlížíte vy ostatní na akvaristiku? Jak ji vnímáte? Sdílíte můj názor aspoň částečně, nebo ho máte diametrálně rozdílný? Nebojte se v diskuzi pod článkem vyjádřit svůj vlastní názor, ať už je jakýkoliv.

P. S.: Omlouvám se za tolik písmenek, ale už delší dobu jsem přemýšlel, jestli tohle napsat, nebo ne, dostal jsem totiž takovou filozofickou náladu. A děkuji Ivance za konzultaci ohledně vhodnosti vydání článku.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 25x Nelíbilo se: 3x Zveřejněno: 19.09.2013 Upraveno: 23.09.2013 Přečteno: 824x

Schválili: Johan *** 23.09.13 • romant *** 23.09.13 • Mrakoplash *** 23.09.13 • Rex *** 17.10.13 • alpaka *** 10.11.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
12.08.2015*****AS-FISH - Systém pro čištění odpadních vod z akvarijních pěstíren336x
03.09.2012*****AKVARISTIKA217x
07.07.2011*****zahľbenie do akvaristyky21x
09.06.2010*****Příběh mého akvária570x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
07.03.2011*****Úvaha : Nevhodná nádrž1476x
20.01.2016*****Autorská práva808x
17.01.2015*****Ryba je kámoš, ne žrádlo660x
20.02.2015*****Děláme pro své chované miláčky vše správně?412x
24.12.2012*****P(R)ODAVAČI, ANEB PRO RADU DO OBCHODU RADĚJI NECHOĎTE77x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 15 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [15] Zarax® 24.11.13 13:40
Skvělej článek :) Já tedy ještě akvarista nejsem, zatím jen již skoro měsíc studuji tyto stránky a příští měsíc si akvárko konečně pořídím, ale se vším souhlasím :) A názor či důvod proč chci s akvaristikou začít? Asi proto, že si chci hrát na boha jak jsi psal na závěr, chci vytvořit co nejlepší živý kus přírody u sebe doma, o který se budu co nejlépe starat a sledovat jak ten svět žije a to mi bude přinášet radost :)

Reagovat na tento komentář [14] zleva® 21.11.13 13:01
Nezbývá než souhlasit a držím se proto hesla : Rybka není spotřební zboží. Říkám si, že to nemůžu dělat špatně, když moje "holky" dosahují dlouhověkosti ( 5, 7, 10 a dokonce i 16 let)Jen jak poučit ostatní, když se třeba ani poučit nechtějí...

Reagovat na tento komentář [13] predator3313® 18.11.13 16:49
Trochu obsáhlejší článek, ale když člověk dojde až na konec, nezbývá než souhlasit.
Pro mě je akvaristika stejně jako chov dalších živočichů které mám doma možnost se učit o živých tvorech jinak než z učebnic, a především nikdy nekončící zábava, protože když už si člověk myslí že ho nic v akvárku nemůže překvapit, něco se tam objeví :)

Reagovat na tento komentář [12] visek® 05.11.13 15:36
ja mel akvarko jako relax po praci.nyni mam cas a zjistuji ze udelat rybam prirozeny prostredi je makacka.chodim na zive krmeni obcas dost daleko.hlidat vodu atd.zjistuji ze to ziva televize

Reagovat na tento komentář [11] Raviolka® 04.11.13 12:57
sovereign - Velmi trefné!

Upravit Reagovat na tento komentář [10] ® 28.10.13 13:15
pro mě je akvaristika takovej relax. ve škole se pořád něco učim o chovvu ryb, ale rybník nemám a rád se starám o to, aby ve vodě bylo vše ok a akvaristika mi přináší možnost, kde se takto realizovat a sám pak na sobě vidim, jak se vyvíjí můj cit pro péči o ostatní, ať už je to akva nebo každodenní život. bejt akvaristou je dobrá cesta, jak člověk může nastavit hranice svý sobeckosti a ještě fajn koníček.

Reagovat na tento komentář [9] 79M® 25.10.13 09:07
dobrej článek,ale bohuže musím říct, že jsou i akvaristi,kteří mají svou pravdu a to co se kde píše,nebo to co kdo říká je nezajmá. Přece koupit nějaké to akvarko,dát tam pár šutrů, nalít vodu, zasadit pár umělejch rostlinek a vpustit rybky,není přece žádná věda! A taky si myslím, že je problém hned u zdroje. Člověk, kterej neví a z nějakého důvodu si chce pořídit akva, zajde do zverimexu a koupí si co se mu líbí. Prodavající chce prodat, tak se mnohdy ani neobtěžuje poradit co a jak, důležitá je asi tržba! A to píšu z vlastní zkušenosti. Když jsem se o tento krásnej koníček jako je akvaristika začal zajmat víc a nastrádal nějaké informace a i vlastní zkušenosti ,bylo vše jinak. Takže můj názor je ten, že je dobré si něco nastudovat i před návštěvou nějakého zverimexu, ať člověk ví, co ho může čekat, případně nebyl ošizen. Tím ale nechci říct, že je to všude stejné.

Reagovat na tento komentář [8] Horác® 23.10.13 09:07
viridiviolaceus: To ses tu zaregistroval jen kvůli tomu, abys nám vzkázal, že si tu honíme ega v diskusních vláknech a při psaní článků? Kristepane ...

Reagovat na tento komentář [7] TatianaP® 21.10.13 18:49
,,chvalim clanok,je dobre citatelny a prinuti to cloveka sa aj zamysliet...moj otec mi raz povedal: "pokojne si zadovaz zviera,zariad pekne akvarium,ale vzdy pamataj na to,ze mas zodpovednost za zive tvory,ktore su na tebe zavisle..ty sa vies najest,napit,vyvetrat miestnost ked je tam puch,ale rybky cakaju na teba,same si nenajdu v akvariu potravu,ani nevymenia vodu,aby sa im lepsie dychalo..len zdrave akvarium je pekne"... A mal svatu pravdu!

Reagovat na tento komentář [6] Marek13® 19.10.13 20:24
Super článok - kvalitná "akvaristická filozofia". Akvárium je pre mňa pokus o vytváranie krásy. Každý chce občas niečo vytvoriť, pokiaľ možno, aby sa to hlavne jemu, ale aj iným ľuďom, páčilo.

Nie každý má vzťah k akvaristike. Ináč, to vôbec nechápem :-) A preto my, ktorých to priťahuje, sme určite aj tak trochu spriaznené duše, máme určité spoločné predstavy o živote, najmä pokiaľ ide o formu oddychu.

Reagovat na tento komentář [5] sivon® 18.10.13 18:32
100% souhlas s Marcelem G - pro mne ještě navíc nesmírné uklidnění po rušném dni - sednout si a jen se dívat do akvária, bez nutnosti honem běžet něco dělat.

Upravit Reagovat na tento komentář [4] ® 18.10.13 11:38
Já si pod akvaristikou představuju koníček, který mě kdysi nadchnul svojí krásou a rozmanitostí. Je to pro mě takový malý kousek živé přírody, který můžu mít doma v obýváku, a který přede mnou vykouzlí nějakou pěknou scenérii, která je na rozdíl od obrazu živá, a neustále se vyvíjí a mění. A kromě toho estetického zážitku a pocitu sounáležitosti s přírodou je to pro mě i zdrojem poznání, když se snažím zjistit, jak co funguje, a jak se o ten kousek přírody lépe starat. Takže se vlastně nevyvíjí jen to moje akvárko, ale já sám a moje poznání. Tohle znamená akvaristika pro mě.

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 17.10.13 22:14
omg, proč je každej druhej akvarista hned odborník na ekologii vodních živočichů, jejich chov a chemismus vody, hned jak vyčte pár mouder z nějaký hobbystický knížky či webu a nějakej čas udržuje akvárko s akvarijníma rybkama naživu. Pak získá pocit, že by se s ostatníma měl o všechno, co ho zrovna napadne podělit a jemu podobní akvaristé se snaží v nějaký takový diskuzi ukázat, že tématice rozumí ví, než on a takhle si tu masírujete svoje ega.

Reagovat na tento komentář [2] invalida® 17.10.13 19:06
No ty vo.e...rybičky pro radost? To na Tebe bude řvát spousta kovanejch vodborníků...jinak tě chápu.

Reagovat na tento komentář [1] LinaDee® 17.10.13 17:31
Víc takových článků a slova tesat do kamene....

Další články tohoto autora
11.08.2014*****Jak jsem měnil staré dno za liapor877x
11.06.2014*****Muzeum mušlí Vieste - Itálie244x
21.06.2013*****Oceánografické muzeum v Monackém knížectví - díl druhý368x
21.06.2013*****Oceánografické muzeum v Monackém knížectví - díl první385x
05.02.2013*****Roční zkušenost s provozem externího filtru Atman CF-1200832x
20.02.2012*****Zprovoznění externího filtru Atman CF-12001122x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1273-akvaristika-aneb-co-si-o-ni-myslim-a-jak-na-ni-pohlizim