Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Roční zkušenost s provozem externího filtru Atman CF-1200

 

Články » Roční zkušenost s provozem externího filtru Atman CF-1200   Vytisknout tuto stránku 

Roční zkušenost s provozem externího filtru Atman CF-1200

05.02.2013 • Autor: © Zoidik • Rubrika: Technika

Rád bych se podělil o zkušenosti po roce provozu tohoto externího filtru.
Začal bych jedním příslovím. „Každá rada drahá, ale vlastní zkušenost k nezaplacení“. V textu pochopíte proč. Abych navázal na předchozí článek „Zprovoznění externího filtru Atman CF-1200“, tak si zopakujeme mé subjektivní výhody a nevýhody tohoto filtru, které jsem viděl při jeho sestavování.

Nevýhody:
Absence Ikea návodu pro blby.
Nevhodné spojování plastových součástí.
Nevhodné napojení hadic z/do filtru na plastové trubky v akváriu
Možnost regulace průtoku pouze přiškrcováním ventilů
Přívodní trubka vody na dno filtru složená z košů s filtrační hmotou

Výhody:
Tichý provoz
Malé rozměry

Možná jsem do výhod měl připsat i cenu, ale když teď tak koukám po internetu, tak cena ve srovnání s filtry Eheim pro podobné objemy jako je CF-1200 je tak nějak plus mínus nějaká koruna stejná. Rád bych se i zmínil o poměru cena/výkon, ale jelikož nemůžu porovnávat s jinou značkou, tak to přenechám jiným, ale přece jenom toto téma ještě trochu později naťuknu a nenechám ho bez povšimnutí.
No a teď již ke zmíněným výhodám v minulém článku.
Malé rozměry. Proč jsem je vlastně zmínil v článku o oživování tohoto filtru? No jo vlastně, už vím. Když jsem koukal na původní akvárko o objemu 112 litrů a představil si ho 4× větší, tak jsem si říkal, že to není možné, aby tak relativně malý filtr zvládal filtrovat takový objem. Tento filtr je papírově do objemu 450 l. Je mi jasné, že by zvládal i dvojnásobný objem, ale samozřejmě za určitých podmínek, které si jistě zkušený akvarista dokáže představit. Hodně rostlin, málo ryb produkujících detrit a pravidelné odkalování, ale to už je zase o něčem jiném.
Další výhodou je tichý provoz. Ano, tohle byla jedna z věcí, která mě docela mile překvapila za tu cenu při zprovoznění a i po roce je filtr skutečně tichý. Vlastně teď nejhlučnější část akvária jsou bublinky vycházející ze vzduchovacího kamínku. Teda dvou. Proti starému filtru, který se řadil do kategorie honičů vody, došlo k výraznému ztišení celého akvária. Pokud by se mi párkrát nezavzdušnil mojí blbostí, tak o něm vlastně ani nevím, že mi někde vrčí jeho motorek. Samotný filtr mi stojí na parketách a nevytváří ani hlučné a nepříjemné vibrace. Po této stránce musím tento filtr pochválit.

Myslím, že chválení bylo dost, tak se teď můžeme pustit na tu druhou kapitolu, a to jsou mnou viděné nevýhody. Některé níže třeba pochválím, některé třeba jenom okrajově zmíním a z některých třeba udělám takovou záležitost, že případné zájemce odradím od koupě tohoto filtru, ale k tomu je potřeba číst až do konce.

Jednou z nevýhod byla absence Ikea návodu pro blbce. No přiznám se, že v některých chvilkách jsem se zapotil, v některých jsem totálně zapomněl na existenci určitých fyzikálních zákonů a někdy jsem byl prostě blbej já. Ano, čtete dobře, já byl blbej. Pravdou je, že třeba takové napojení plastových hadic, které vedou mezi filtrem a sacím košem a rozstřikovací rampou, tak mohl být návod trochu lépe zpracovaný, jelikož přijít na to, jak jsou přichycené, byl docela oříšek, ale po akademické čtvrthodince jsem to odhalil. Matice nasadit na ventily, nasunout hadici a matici našroubovat zpět, čímž se hadice přitiskne k ventilu. Jak jednoduché ve své podstatě, ale mě to teda pěkně potrápilo.

Jako další bych se trochu rozepsal o možnosti regulace průtoku pouze přiškrcováním ventilů. Tohle je vlastně taky jenom taková blbina. Pokud filtr nasaje nějaký větší bordýlek, který jím projde bez zachycení, nebo snad nějaký rybí prcek, tak se může šprajcnout ve ventilu a když je potřeba ventil zavřít, tak to prostě nejde a člověk si říká, proč to nejde. Tak se ventil otevře, zavře, otevře, zavře, otevře zavře, dokud to prostě nejde. Stalo se mi to asi dvakrát, ale ventil se rozhýbal a bylo to v pořádku. Byla to vyloženě náhoda, nevím, co to způsobilo, ale i tak si myslím, že kdyby byla elektronická regulace průtoku, tak by se toho taky moc nestalo. Ale to nic nemění na nutnosti ponechání ventilů pro zavření okruhu pro provedení údržby. Takže by to vlastně bylo zbytečné kur… no, jak se tomu v odborném světě říká? No, takže jsem ve finále rád za to, že je to vlastně tak, jak to je, a s odstupem času to jako nevýhodu ani nevidím.

Jak tak koukám, tak jeden z dalších bodů je nevhodné napojení hadic na plastové trubky. K tomuto budu velmi stručný. Zatím žádný problém s tímto nebyl, tak jediné co mohu podotknout, a omlouvám se, jestli se budu opakovat, tak by to chtělo nějaké zajištění, aby se snížila pravděpodobnost sklouznutí hadice z plastových trubek. Na trubkách, které vedou z akvária, jsou sice z výroby udělané dva zářezy, které zabraňují sklouznutí hadice, je pravdou, že voda v akváriu není zrovna moc studená a většina z nás si topí na teplotu kolem 25°C, tak hadice se stane díky teplu měkčí a pružnější, tudíž ty zoubky mají určité využití, ale zub času jednoho krásného dne zapracuje… Ano, dá se to dodělat doma (všemi tak oblíbený systém DODO), není s tím problém. Využít se dají i klasické stahovací pásky v případě pochybností o pevnosti spoje.

Další zmíněnou nevýhodou bylo složení přívodní trubky ve filtru pro přívod vody dolů z filtračních košů. K tomu ani nevím co napsat. Prostě se musí kontrolovat, zda koše po provedení údržby na sebe řádně dosedly, těsnící gumy mezi koši těsní, jak mají, a že tam nejsou mezery, které by oběhu vody nedělaly dobře. U tohoto si budu trvat na tom, že se nejedná zrovna o vhodné konstrukční řešení a jako vhodnější by mi přišlo, co bylo zmíněno v článku o oživení filtru, čili celistvá trubka vedoucí z horní části až dolů, na kterou by se nasadil vrchní kryt, a koše s filtračními hmotami by měly v sobě průchozí otvor, kterým by ta trubka prošla.

Teď si z původního seznamu vezmu na paškál poslední bod, který mi tam zbyl. A to je nevhodné napojení plastových trubek vzájemně na sebe. Zmiňoval jsem, že je to formou spojovacích dílů z měkčího plastu, než jsou samotné trubky. Pravdou je, že s tímto jsem měl nedávno docela problém. Koukám na akvárko a zděsil jsem se, že se mi nehýbe hladina. Okamžitá kontrola funkčnosti filtru a po zjištění, že filtr filtruje, jsem se zaměřil na hadice. Zeď byla suchá, voda na podlaze taky nebyla, což bylo vlastně dobré znamení, tak jsem se zaměřil přímo na trubky v akváriu. Ano, právě jeden z těchto spojů povolil a naštěstí se tomu stalo tak v akváriu, takže škody nebyly, ale mám obavy, že by se tohle mohlo stát kdykoliv, kdekoliv a v nejhorším případě, když zrovna člověk nebude doma. Z bezpečnostních důvodů bych si představoval ideálně šroubené spoje. Trochu teflonové pásky na utěsnění závitů se dá vždy někde nějak sehnat, takže by ani nemusely být problémy s těsností závitů.

Tak to by byly rozepsány postřehy, které vznikly při oživení a následném ročním provozu filtru. Asi by bylo docela divné, kdybych po roce provozu neměl i nějakou jinou výtku, než to čeho jsem si všiml tenkrát při oživování. Tak teda tady jedna je. A vzpomeňte si na to přísloví ze začátku. Když jsem si na fóru pročítal informace o externích filtrech a občas se i na něco zeptal, tak mi bylo doporučováno filtrační vatu ihned vyndat a nahradit filtračním molitanem. A ano, musím uznat, že pánové, kteří mi tohle doporučovali, měli plnou pravdu. Opět tohle můžu doporučit i já všem ostatním, kteří se rozhodnou tento a nejen tento externí filtr pořídit. Tak už víte, co bylo myšleno tím příslovím na začátku? Když už jsem u těch filtračních medií, tak ještě budu pokračovat. Filtrační vatu jsem měnil po cca 3 měsících provozu, ono to bylo spojené s celkovým vyčištěním filtru. Takže vlastně byla další investice do filtru. Cenu si už přesně nepamatuju, ale myslím, že to bylo kolem 200 Kč. Když jsem ty molitany koupil, tak jsem doma ani nezkoumal, jestli jsou v balíku dva nebo jeden. Prostě jak to bylo, tak jsem to vzal a dal do posledního koše, kde byla vata. Potom jsem si všiml, že tam byly ty molitany dva. No, nechal jsem je v tom posledním koši. Každý jestli má tloušťku tak odhadem 1-2 cm. Najednou mi ta tloušťka přišla docela málo na filtrační objem jednoho molitanu, tak jsem byl rád, že jsem tam další přidal. V dalším kole čištění, které následovalo po dalších asi 3-4 měsících, jsem si koupil keramické kroužky. Ne že bych to na filtračním výkonu nějak poznal, ale přece jenom je to další možnost pro nitrifikační bakterie, kde se můžou usadit a dělat svoji práci. Současně s doplněním keramiky do filtru jsem upravil počty molitanů v jednotlivých koších. Do této doby jsem měl ve spodním koši jeden molitan, keramiku a dva molitany místo vaty. Jelikož se mi zdálo, že se filtr zase docela rychle ucpal, tak jsem se při čištění rozhodl vyjma přidání keramiky taky upravit počty molitanů v prvním a posledním koši. Takže momentálně filtr funguje ve spodním koši s dvěma molitany, keramikou od výrobce plus další balíček z akvaristiky a v posledním koši jeden molitan. Přijde mi, že filtr se momentálně tolik neucpává a není třeba ho tolik čistit, takže vlastně lépe funguje nitrifikace.

Pokud to mám shrnout, tak jsem pořídil filtr za cca 2500 Kč, další molitany za 168 Kč a další keramické kroužky. Odhadem stály kolem 100 Kč. Takže v součtu mě ten filtr přišel na cca 2800. Jak jsem již zmínil na začátku, nevím, jak jsou na tom konkurenční filtry s objemem filtračních hmot, zda v základu poskytují přibližně stejné množství jako můj Atman, nebo zda nabízejí více či méně, ale myslím, že tato dodatečná investice se celkem vyplatila a získal jsem tím další užitečnou filtrační hmotu.

Víte jakou si pokládám otázku? Při představě, že jsem absolutní začátečník (ne že bych nebyl) a někde si přečtu, že rovnováha v akváriu se udržuje mnohem lépe ve větším než v menším, tak si pořídím krásných 350 litrů a tento papírově vhodný filtr do 450 l aby byla nějaká filtrační rezerva. Do akvária si vpustím deset krásných mečovek, deset mollyn, nějaký ancistrus a hejno neonek nebo červenohubek, aby se neřeklo, že je to pouze směs červené a černé barvy. Při rychlosti rozmnožování těchto živorodek, žravosti a produkci přírodního hnojiva, tak si neumím moc představit, že by tento filtr stíhal dělat svoji práci bez častějších vnějších zásahů se základním obsahem filtračních hmot. Tímto bych pouze chtěl doporučit případným zájemcům o tento filtr, aby hned při jeho koupi pořídili i jednu náhradní sadu molitanů, umístili je, jak jsem popsal o pár řádků výše, a jedno balení keramiky.

Na závěr všem přeji hodně štěstí a zdaru s akvaristikou a v případě pořízení tohoto filtru investujte rovnou do dalších filtračních hmot.



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 14x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 05.02.2013 Upraveno: 05.02.2013 Přečteno: 853x

Schválili: Johan *** 05.02.13 • romant *** 05.02.13 • Bob66 ** 05.02.13 • alpaka ** 06.03.13 • Jarka *** 24.12.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
11.11.2015*****Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit645x
26.08.2017*****DIY - akvarijní kontrolér/regulátor teploty, automatické topení a chlazení, osobní zkušenost554x
26.02.2017*****Výroba držáku akvanářadí618x
03.06.2006*****Automatická krmítka17214x
03.12.2010*****CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil4146x
21.03.2011*****Jak si vyrobit vlastní půdní filtr2541x
09.03.2014*****CO2 z tlakové lahve - skládáme si svůj set z ověřených levných komponent11323x
09.02.2010*****Hagen AquaClear 203199x
19.03.2013*****Výroba krmítka1195x
20.02.2018*****Výroba krytu z lehčeného PVC1259x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
11.08.2014*****Jak jsem měnil staré dno za liapor900x
11.06.2014*****Muzeum mušlí Vieste - Itálie244x
23.09.2013*****Akvaristika, aneb co si o ní myslím a jak na ni pohlížím830x
21.06.2013*****Oceánografické muzeum v Monackém knížectví - díl druhý368x
21.06.2013*****Oceánografické muzeum v Monackém knížectví - díl první386x
20.02.2012*****Zprovoznění externího filtru Atman CF-12001135x



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1149-rocni-zkusenost-s-provozem-externiho-filtru-atman-cf1200