Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » O » Osphronemidae Česky guramovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Oblíbené akvarijní ryby často chované v našich akváriích - mimo jiné čichavci, rájovci a bojovnice.

Zástupce této sladkovodní čeleď nalezneme v jižní, jihovýchodní a východní Asii (od Pákistánu po Korejský poloostrov).

Charakteristický pro ryby z této čeledi je přídavný dýchací orgán labyrint, který rybám umožňuje dýchat atmosférický kyslík. Labyrint vzniká 3-4 týden věku ryb z horní části prvního žaberního oblouku.

Všechny druhy mají silně vyvinutou péči o potomstvo. Mnohé druhy staví pěnová hnízda (pak je nutné do akvária umístit plovoucí rostliny a usměrnit proud vody z filtru), jiné odchovávají potěr v tlamě.

V době tření jsou samci teritoriální, jinak se jedná zpravidla o mírné, společenské ryby, vhodné do společenského akvária.

Jsou to všežravci.

S výjimkou Čichavce zakrslého nejsou náročné na prostředí a nízký obsah kyslíku ve vodě. Přesto by voda měla být filtrována.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Perciformes - ostnoploutví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 15 rodů se 124 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
Zajímavost:
Jedním z druhů této čeledi je Gurama velká, ryba která dosahuje velikosti až tři čtvrtě metru. Je specialitou asijských jídelníčků.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Osphronemidae