Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rájovčík rájovčík - Parosphromenus quindecim

 

Atlasy » Ryby » Česky » R » Rájovčík rájovčík 

Vivarium
Vivarium
Česky   Rájovčík rájovčík
Latinsky   Parosphromenus quindecim

VelikostTeplotapHTvrdost
32231
cm°C|dGH
42865

Čeleď: Osphronemidae (guramovití)
Věd.popsáno: Kottelat & Ng, 2005
Původ: Jihovýchodní Asie - Malajsie, Indonésie - Kalimantan, Sumatra, Borneo
Chov: Velice obtížný
Lokalizace: Celá nádrž
Dop.počet ryb: Pár.
Min.vel.n.: 20 l pro pár, tento druh vyžaduje více prostoru, než ostatní druhy rodu Parosphromenus sp.
Krmení: Živé, drobné - Artemia, Daphnia, Moina, larvy komárů, octomilky nejsou vhodné - ryby nejsou zvyklé přijímat krmení z hladiny
Někdy přijímá i mražené krmení, ale více prospívá na živém
Pohlaví: Samice jsou méně barevné, bez barevných pruhů v hřbetní, řitní a ocasní ploutvi. Obě pohlaví jsou schopná měnit barvu v závislosti na náladě - při agresivitě výrazně ztmavnou. Během třetí jsou barvy samců výraznější, samice oproti tomu blednou.
Odchov: Tření v přírodě probíhá v jeskyních - nutno dodat květináč nebo postavit jeskyňku z kamenů, někdy si vytvářejí „jeskyňky“ z listí. Někteří samci navíc postaví v jeskyni bublinové hnízdo. Po vypuštění jiker jsou vkládány do hnízda, případně se je pár snaží umístit na stěnu jeskyně. Samec zůstává v jeskyni, zatímco samice brání její okolí. Potěr se vykulí za 4-6 dní. Samec se o něj stará ještě další 3-5 dní, poté malé rybky opouštějí jeskyni a rodičovská péče končí. Ze začátku potěr přijímá trepky, velice rychle si zvykne na artemii.
Snášenlivost: Jednodruhová nádrž, případně poměrně dobře snáší přítomnost klidných ryb, například malých razbor. Jednotlivé druhy Parosphromenus sp. by neměly být chovány společně, aby se zabránilo hybridizaci. Z hlediska odchovu je nejvhodnější je chovat v párech, neboť rodiče si potěru často nevšímají. Pro ostatní ryby v nádrži je však vítaným zpestřením jídelníčku.
Charakteristika: Jedná se o drobnou, nádherně zbarvenou rybku, které obývá velmi měkké a kyselé black waters v JV Asii. Bohužel přirozené biotopy celého rodu Parosphromenus jsou ničeny, a tak těchto ryb v přírodě výrazně ubývá. Prosperují v hustě zarostlých nádržích s ne příliš silným osvětlením, filtrace nemusí být silná, ale je nutné každý týden měnit 5-10% objemu akvária. Náhodně prováděné výměny vody, stejně tak jako výměny většího množství vody, se nedoporučují. Tyto rybky jsou velice náchylné a potřebují neustále velice dobrou kvalitu vody.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Parosphromenus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Rájovčík (česky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/rajovcik_rajovcik