Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čichavec medový - Trichogaster chuna

 

Atlasy » Ryby » Česky » Č » Čichavec medový 

Vivarium
Vivarium
Trichogaster chuna | © půlpy
Čichavec medový | © půlpy
Čichavec medový | © půlpy
Čichavec medový | © ivaha
Čichavec medový | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Čichavec medový
Latinsky   Trichogaster chuna
Slovensky   Koliza medová

VelikostTeplotapHTvrdostCena
4246425
cm°C|dGH
6287.51970

Čeleď: Osphronemidae (guramovití)
Anglicky: Honey gourami
Synonyma: Colisa chuna, Trichopodus sota (Hamilton, 1822), Polyacanthus sota (Hamilton, 1822), Colisa sota (Hamilton, 1822).
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Hamilton, 1822.
Původ: Asie: Indie a Kambodža.
Chov: Snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Cca 10 let.
Dop.počet ryb: Chovat pár s jinými klidnými a malými rybami.
Min.vel.n.: 40 litrů.
Krmení: Všežravec. Živé, mražené, vločkové, granule, přikrmovat zelenou potravou. Nevhodným krmivem pro čichavce rodu Trichopodus jsou nitěnky (Tubifex). Dlouhodobé krmení nitěnkami (někdy už i krátkodobé), hlavně v zimních měsících, mívá katastrofální následky. Podmiňuje totiž nejen přenos nemocí, ale nevhodnou jednostrannou skladbou živin snižuje odolnost ryb a podporuje vývoj infekční vodnatelnosti (vředovitá forma) a rybí tuberkulózy. Obě nemoci jsou jen obtížně léčitelné a často na ně vyhynou i početné a dosud velmi úspěšné chovy.
Pohlaví: Samečci jsou výraznější, v době tření mají černé břicho a ostře žlutou hřbetní ploutev.

Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: 28 °C. Menší nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3-4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit (tráví vaječný žloutek). Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu (vířník, nálevník), popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce /silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru/. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.
Snášenlivost: Klidná, mírumilovná ryba. Lze ji chovat v hejnu (1 samec, více samiček, více samců jen ve větších akváriích). V době tření mohou samečci mezi sebou bojovat, ale bez následků, pokud je nádrž osázená rostlinami.
Charakteristika: Vyžaduje akvárium s klidnými mírumilovnými rybami, prostor pro plavání. Nádrž hustě osázená s úkryty pro samičky. Čistá voda a dobrá filtrace. Nádrž musí být zakrytá, jinak mohou vyskočit nebo se nachladit. Ideální je nádrž s nižším sloupcem vody.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Trichogaster (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Čichavec (česky)
Zobrazit další ryby rodu Koliza (slovensky)
Trichogaster chuna | © půlpy
Čichavec medový | © půlpy
Čichavec medový | © půlpy
Čichavec medový | © ivaha
Čichavec medový | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/cichavec_medovy