Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čichavec pruhovaný - Trichogaster fasciata

 

Atlasy » Ryby » Česky » Č » Čichavec pruhovaný 

Vivarium
Vivarium
Trichogaster fasciata | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Jiří Domes
Čichavec pruhovaný | © Radek Volavka
Čichavec pruhovaný | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Nicky

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Čichavec pruhovaný
Latinsky   Trichogaster fasciata
Slovensky   Gurama pásikovaná

VelikostTeplotapHTvrdostCena
8226540
cm°C|dGH
10287.51570

Čeleď: Osphronemidae (guramovití)
Anglicky: Banded gourami
Synonyma: Polyacanthus fasciatus (Bloch & Schneider, 1801), Colisa fasciatus (Bloch & Schneider, 1801), Trichopodus bejeus (Hamilton, 1822), Trichopodus colisa (Hamilton, 1822), Trichopodus cotra (Hamilton, 1822), Colisa ponticeriana (Valenciennes, 1831), Colisa vulgaris (Cuvier, 1831).
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Bloch & Schneider, 1801.
Původ: Jihovýchodní Asie
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Cca 10 let.
Dop.počet ryb: Chovat v páru.
Min.vel.n.: 80 litrů.
Krmení: Všežravec. Živé, mražené, vločkové, granule, přikrmovat zelenou potravou. Nevhodným krmivem pro čichavce rodu Trichopodus jsou nitěnky (Tubifex). Dlouhodobé krmení nitěnkami (někdy už i krátkodobé), hlavně v zimních měsících, mívá katastrofální následky. Podmiňuje totiž nejen přenos nemocí, ale nevhodnou jednostrannou skladbou živin snižuje odolnost ryb a podporuje vývoj infekční vodnatelnosti (vředovitá forma) a rybí tuberkulózy. Obě nemoci jsou jen obtížně léčitelné a často na ně vyhynou i početné a dosud velmi úspěšné chovy.
Pohlaví: Sameček má hřbetní ploutev protaženou vzadu do špičky a je barevnější. Samička je menší, plnější v bříšku, a má zakulacenou hřbetní ploutev.
Odchov: 26 °C. Střední nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3-4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit, tráví vaječný žloudek. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu (vířník, nálevník, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo Sera Micron...). 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce (silné vzduchování, nebo proud vody má za následek umlácení potěru). Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.
Snášenlivost: Kromě období tření mírumilovná ryba, která se hodí do společenského akvária. Občas lekavá, citlivá na otřesy. Samci jsou k sobě agresívní a v době tření svádějí urputné souboje. V menší nádrži je proto možné chovat jen jednoho samce, ve větších, dobře osázených nádržích, kde se slabší samec může ukrýt, lze chovat více kusů.

Charakteristika: Rybky jsou lekavé při otřesech a prudkých pohybech u nádrže. Doporučuje se chovat je ve společnosti stejně mírných rybek, jinak se bude schovávat. Vyžaduje prostor pro plavání. Nádrž hustě osázená s úkryty pro samičky. Čistá voda a dobrá filtrace. Nádrž musí být zakrytá, jinak mohou vyskočit nebo se nachladit. Je to odolná ryba, nenáročná na prostředí. Potěr ostatních ryb samozřejmě považují za příjemné zpestření jídelníčku.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Trichogaster (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Čichavec (česky)
Zobrazit další ryby rodu Gurama (slovensky)
Trichogaster fasciata | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Jiří Domes
Čichavec pruhovaný | © Radek Volavka
Čichavec pruhovaný | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Nicky
Čichavec pruhovaný | © Nicky

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/cichavec_pruhovany