Co se to děje s rostlinami?
Ahoj mému echinodoru začaly hnědnout listy, později zbydou jen žilky z listu ostatní shnije.
Mohla by to způsobovat moje ancačka? Věděla jsem že existuje riziko, ale opravdu jsem ji musela dát do většího akva už přerůstala to malé. Nikomu ji dát nemohu (a kdyby to nebylo nutné) tak ani nechci. Znám jediného kamaráda co je akvarista a ten ancíky už má (a dost velké).
Kdyby to bylo ancíkem, (vím že ho to nejde nebo jen těžko) šlo by ho to odnaučit nebo případně dávat nějaký doplněk, aby mi ho nehobloval? Dávám spirulinu. Nebo něco, po čem by echinodor rychle rostl a ancík by ho nestihl hned okousat.

některé listy jsou ještě zelené.
Kdyby to ancík nedělal, čím by to asi bylo?
Fotku bohužel udělat nemohu (v nejbližších dnech), protože mi nevím proč mobil nechce ani za boha nic vyfotit-pořád to píše že je plná paměť přitom tam nic nemám, ani žádně fotky nic..
Ahoj a snad se nic takového nestane někomu z vás

Ja by som v malých dávkach pridával samostatne namiešané Fe a Mg, opakujem denne v malých dávkach
Starší reakce
No, škoda že nebývame bližšie, premeral by som všetky hodnoty, čo mám k dispozícii

Mimochodom, Pogostemon a Alternanthera (čo vidím na fotke v prezentácii) sú rastliny, ktoré mi proste nejdú, vôbec.
Ja skúsim ísť cestou zníženia dusičnanov (teda nepriamo i draslíka) a ak zaberie, tak skúsim samotný draslík zvýšiť, aby som vedel, či je to teda ním alebo dusičnanmi. Inak zrovna test draslíka som si nešikovnosťou trochu pokazil - rozbil vrchnú časť skúmavky, ale už od začiatku som si vypočítal postup, pri ktorom ušetrím polovicu testovacích zložiek a stačí mi spodná polovica skúmavky - akurát mi hrozí, že sa porežem o rozbitý vrch. Uvažujem o tom, že si časom kúpim nový test, potom by som prípadne lacno odpredal ten poškodený (k nemu stačí dokupovať náhradné náplne).
Dušan mám ten istý problém s deformaciou mladých listov už vyše dva roky zvýšil som dávky vápnika aj horčíka ale nepomohlo to.Pri čítaní Vaši príspevkov som si uvedomil že nadmerné dávky draslíka bránia vstrebávaniu vápnika.Doteraz som draslík nemeral pretože test sa mi zdal drahý. Dávky K2SO4 som dával polovičné oproti KNO3 takže to mohlo spôsobiť nadbytok draslíka.Podľa Tvojich a Vaaclavových skúseností skúsim úplne vylúčiť K2SO4.Dúfam že to je príčina mojho problému

.
Pozeral som staré zápisky (na toto je fajn denník akvária), záznamy meraní, ale aj fotky, ktoré mám v počítači a zistil som, že tento problém s Ludwigiou som už mal viackrát. Vždy to bolo po tom, čo som mal vyššie dusičnany v mäkšej vode. Problém je, že pri hnojení KNO
3 ťažko od seba oddeliť dusičnany a draslík, draslík meriam zriedka, no skôr sa mi to javí tak, že nie draslík, ale samotné dusičnany korelujú s výskytom problému. Nejako zvlášť som si to však nevšímal, no skúsim sa na to zamerať a pozorovať, bude to na dlho. K podobným záverom dospeli aj v diskusii:
www.aquaticplantcentral.com/… (ako zhrnutie experimentov v diskusii
www.aquaticplantcentral.com/…) Akoby vyššie dusičnany komplikovali prijímanie vápnika. Trochu mám problém s tým, že sa snažím kombinovať dosť rozdielne rastliny - niektorým vyhovuje viac dusičnanov, iné začnú mať problémy. Niektoré začnú stagnovať a hynúť pri mäkkej vode (napr. Samolus), niektoré pri tvrdej (napr. Cabomba furcata). A tak sa snažím balansovať kdesi uprostred

No, chcelo by to proste viac akvárií, ale to momentálne nejde.
Je to moc draslíku Kno3 ho obsahuje opravdu hodně. Já bych ho držel do 10.





Ludwigia repens sa pokazila - mladé listy sú akési akoby pomačkané, zvlnené a malé, podobne Cabomba furcata má vrcholky podivné (doteraz bola v pohode). Na ostatných rastlinách nebadám problémy. Ide o nedostatok vápnika?
Vápnika by mal byť dostatok (tvrdosť cca 9 °dGH, vstupná voda Ca 35 mg/l, Ca:Mg = 2,3:1), lenže vystúpil mi dosť draslík - na cca 30 mg/l. Draslík stúpol preto, lebo akvárium má akosi veľkú spotrebu dusičnanov, tak denne pridávam až 4 mg/l dusičnanov v podobe KNO
3, aby som ich držal na úrovni cca 10-15 mg/l. Problém sa objavil po tom, čo som dosť zvyšoval hnojenie dusičnanmi.
Ak je to teda deficit vápnika, stačí pridať sépiovú kosť? (azda ocenia i krevetky) Malý kúsok som skúsil dať, no len jeden z viacerých sa ponorí, iné plávajú na hladine (mám v pohári, či po čase klesnú). Alebo je nutné zohnať si iný zdroj dusíka, napr. dusičnan vápenatý, či amónny? Ešte nedávno som pri výmene vody dodával aj draslík (v podobe síranu), to som už ukončil. Tiež som pre istotu ukončil pridávanie horčíka, lebo nemám test na horčík samostatne, ak by ho bolo priveľa voči vápniku.
Já bych řekl málo dusičnanů,ale počkej si i na názor nějakého zkušenějšího akvaristy přes rostliny.

Rostlinám vypadávají listy a nevypadá úplně v pořádku.. co s tím? Jako hnojivo používám Profiplants Complete.
0 27.11.2016 12:28 patrik332 –
Re: Maq No prezentaci jsem měl založenou, jen bez hlavní fotky..chtěl jsem ji zveřejnit až jak bude zaběhnuté...každopádně už jsem ji zveřejnil...
Nově založené akvárium je těžká situace i pro rostliny, ale nelze poradit pro nedostatek údajů. Nejkratší cesta je zřídit prezentaci akvária, z té by mělo být zřejmé vše podstatné. Potom někdo jistě poradí.
0 26.11.2016 23:24 patrik332 – rozpad rostlin

Zdravím, potřeboval bych pomoct, mám nově založené akvárium (týden), zatím bez ryb a nerostou mi rostliny, na egerii to jde poznat nejvíc - jakoby se rozpadá..postupně hnědne a mizí, anubiasy se také rozpadají. Bacopa se nerozpadá, ale vůbec neroste a kryptokoryny jakbysmet. Mám pocit že v akváriu je taky sinice, nebo rozsivka, nejsem schopný to určit...
pH:7,8 teplota 25°C. děkuji za jakékoli nápady.
Starší reakce
Ty jo, tak to mě opravdu nenapadlo. Mockrát děkuji za odpověď

Co takhle poškození od toho "tekutého uhlíku".


Vrcholky této Ludwigy se začaly měnit z krásně červené na tuhle barvu.. Nevíte, čím by to mohlo být??
Děkuji
Starší reakce
Akva už jede asi 10 let, jen jsou přidány kytky, které nebyly a nový filtr a světlo. Hradba je kvůli Ancíkovi, je to jeho domeček, ten by mi to neodpustil

, ale máte pravdu , je děsnej

Je to čerstvě založené akvárium a chybět nebo přebývat může cokoliv. Radím nesnažte se to řešit nějakým hnojením, to chce čas.
Jediným průšvihem je podle mě ta hradba, ale rostlinám by vadit neměla...


Zdravím, prosím o radu, mám v akva Limnobium a moc neroste, pořád se dělí a přibývá rostlinek, ale zůstávají maličké. Může to být malým množstvím živin ve vodním sloupci? A druhý dotaz, hygrophile se začaly kroutit listy, ale jen na jedné rostlině. Nevíte čím to je? Díky ..
Jak dlouho ti akvárium v tomto složení funguje? Dej celkovou fotku, prosím.
Jinak, moc pěkné emerzní rostliny (inspiroval jsi mě se spatiphyllem).
Pokud nedáš hlavní fotku nikdo mimo redaktorů to neuvidí. Seznam rostlin ryby a další věci tam klidně dát můžeš, psát si deník atd. Teď si to možná pamatuješ a za čes je to někdy zajímavé počtení. Jinak ten sanytr radši potravinářský z drogerie.
www.almipraha.cz/… 
To asi nebude ono. Nové listy ceratopterů i dalších kytek nejsou vybledlé, vypadají normálně. A ty echinodory a anubáče mají flekaté jen hodně staré listy.

Normální dusičnan draselný zakoupitelný v zahradnictví? Jaké je dávkování na litry?
Prezentaci (zatím) dělat nechci, jinak bych ji tu už dávno měl. Foťák nemám a za ty rozmazaniny z mobilu se potím studem už teď

Jinak se jedná o riparium, hydropony (šáchor, spathiphyllum) tvrdě bují a žádné negativní příznaky nevykazují. Jsou tam od začátku, ale teď to houští poněkud zhoustlo, takže mě napadá, že konkurence těchto emerzních rostlin přesáhla určitý bod snesitelnosti...
Fajn, zkusil bych si vyhledat pojem chloróza, měl bych toto podezření.
Nevím jestli ti někdo řekne z jedné fotky co rostlině chybí když nemáš prezentaci akvária. Asi bych zkusil přidávat trochu KNO3 je v tom i draslíku dost. To je ale jen hádání.



Další fotky:

Zdravím, potřebuji poradit. Odchází mi rostliny Ceratopteris siliquosa, které přes rok byly mým oblíbeným dominantním rychlíkem - každé dva týdny jsem prostříhával a vyhazoval kyblík listů. Koncem léta začaly stagnovat a odcházet, nyní mi zbývá už jen pár živořících dceřinných rostlin. Kapradina vyhání sice pořád nové listy, ty se ale zhruba po dvou týdnech začínají kroutit a hnědnout. Na starších listech echinodorů a anubiasů se objevují hnědé fleky. Celou dobu existence akvária přihnojuji Dajana tabletami. Jedná se o nedostatek draslíku? A pokud ano, které dobré (a dostupné) hnojivo bych měl použít?
Starší reakce
Relativně slabé světlo omezuje výběr rostlin, které se s ním spokojí. To je fakt. Ale z fotografií se to nedá odhadnout.
Vzal jsem za prokázané, že dno je v pořádku.
Pořád zbývá velká otázka ohledně té studniční vody. Nikdy nebyla testovaná? Ani při kolaudaci?
O tekutém CO2 byste měl vědět, že je to jedovatý prevít, který neublíží pouze v malých dávkách. Jenže ty neškodné dávky jsou tak malé, že se skutečným přidáváním CO2 je nelze srovnat.
Minerální hnojení je cesta na tenký led, protože pak musíte mít vybavení na poměrně přesnou analýzu vody. Je také dobře možné, že výhody z hnojení nejrychleji využijí řasy...
Protože máte pravděpodobně vodu bohatou na rozpuštěné minerály, nedostatek živin je nepravděpodobný. Za normálních okolností je limitujícím faktorem růstu rostlin relativní nedostatek CO2. (Ale CO2 není nutností! I bez něj může být akvárium krásné a fungující; dokonce je to snadnější.) Čili nehnojit.
Výměny vody: Obecně ovšem ano, jenže my stále nevíme, jakou vodu ve studni máte. Můžete si tam při každé výměně přilévat nějaký jed, třeba amoniak.
Dracaena a další: Jestliže některé rostliny nerostou, a jiné ano, je to normální. Se ztrátami se musí počítat. Alarmující je stav, kdy všechny kytky jdou do kytek. Podle fotografií se zdá, že Vám tam něco přecejen roste. Zkuste zabrousit do místního atlasu rostlin a doplnit nějaké nenáročné rostliny.
Takže abych to shrnul, odstranit dracénu, nehnojit, nepoužívat tolik CO2, často měnit část vody, dopřát ancíkům k jídlu něco lepšího než jsou květiny a světlo by mělo stačit? Každopádně děkuji všem mnohokrát za rady!

Ne. Nein. Nět. No!
Zasadit hromadu rostlin a čekat.
OK, tak to je taky možné a hodně to omezím. Nemám tam substrát, nepomohly by takové ty hnojivové kuličky či tabletky?
To tekuté CO2 ti není nic platné, je to vlastně zředěná desinfekce. Její používání může poškozovat rostliny tak jestli jsi to nepřehnal z dávkováním.

Dno je z flexiobkladů (černé, bílé a červené - 1-2mm). Nechával jsem si ho namíchat v avkaristice v Bráníku. Ryby jsem spíše rozdával, jelikož jsem akva dostal darem ale byly v něm moc velké ryby na pouhých 112 litrů - předchozí majitel vybíral spíš na krásu a velikost, než rozumem (rozdal jsem 3 velké čichavce, 2 velké ancíky, 2 mřenky červenoploutvé a 2 přerostlé skaláry). Dokupoval jsem 13ks neonek, 2 xify vídeňské a 2 paví očka. Z původního osazenstva tam zbyli dva sekavci, dva ancíci a dva čichavci.
Tam toho bude špatně víc.
Přelisťování z emerzní do submerzní formy většinou neprobíhá tak dramaticky a u všech rostlin současně.
Na hnojení a CO2 se vykašlete, tam není nedostatek živin, spíš naopak.
Zřejmě bylo akvárium od počátku nesprávně založené. Kolikrát už jste doplňoval/nahrazoval ryby?
Studniční voda může mít nejrůznější parametry. Může být třeba přeplněná dusíkem.
Z čeho je dno?
Zbav se ancíků a až pak řeš kytky...
Děkuji vám oběma za rady. S tou dracenou jsem si to myslel taky, ale jako vždy, jsem naletěl na burze a nechal se přemluvit, že to je akarijní kytka. Akvárko jede už od března, nejdříve jsem vsadil na rychlerostoucí (i teď tam nějáké jsou), ale po chvilce mi je ancíci přes noc buď vytrhají nebo prostě a jednoduše ožerou a než kytka zvládne alespoň povyrůst, je po ní. Hledal jsem tedy nějáké tužší, které by jim nechutnaly. Ostatní prostě zežloutnou, udělají se v nich díry a po chvilce už je taky lovím na hladině a je po parádě...

Opravdu to nemůže být světlem? Na 112 litrů mi přijde 2x T8 18W málo. Ještě jednou díky.

Wendy2 napsala: přelisťují z emerzní formy a submerzní, přirozený proces, znovu obrazí, odstátím voda nezměkne ;), ale taky bych brala, kdyby to bylo tak jednoduché
ta kytka s bílým lemem nejspíš není akvarijní, červené jsou náročnější na světlo a hnojení, do začátku určitě vol nenáročné a rychle rostoucí a dej jim víc času než dva týdny, něco se určitě chytí a bude prosperovat
jinak i ve studniční vodě roste dost rostlin a nemusíš laborovat s CO2, hnojením, nespolehlivou dešťovkou...
Ta panašovaná kytka je Dracaena. Okamžitě vytáhnout. Není to akvarijní kytka.
přelisťují z emerzní formy a submerzní, přirozený proces, znovu obrazí, odstátím voda nezměkne ;), ale taky bych brala, kdyby to bylo tak jednoduché
ta kytka s bílým lemem nejspíš není akvarijní, červené jsou náročnější na světlo a hnojení, do začátku určitě vol nenáročné a rychle rostoucí a dej jim víc času než dva týdny, něco se určitě chytí a bude prosperovat
jinak i ve studniční vodě roste dost rostlin a nemusíš laborovat s CO2, hnojením, nespolehlivou dešťovkou...
0 18.10.2016 11:45 Blik – Odumírání rostlin



Zdravím, v mém akvárku pokaždé po cca 2 týdnech odejde většina kytek (hnědnou, žloutnou, trhají se, dělají se v nich díry, rozpouští se až na žilky...). Máme vodu ze studny, nechávám ji odstát ale i tak si myslím, že je až moc tvrdá. PH je vysoké - 7,4. Používám tekuté CO2 od Rataje, hnojím Bioflor od Rataje. Akvárium má 112 litrů. Nemohlo by to být světlem? Dle mého je 2x18W (T8) strašně málo. Bohužel mám kryt, kde není moc možností přidat další zářivku, nebo to bude tou vodou - už jsem ze zoufalství uvažoval i nad dešťovkou.... Budu rád za jakoukoliv radu, děkuji

Že by mělo ostré hrany mi nepřijde, Hrabala jsem se v něm jakou dobu, ale dobře

díky za radu, sezenu jiné..

A ještě doplním kolegu, vznikají v tom kapsy, do kterých zapadá například nespotřebované krmivo a hnije, místo aby se rozkládalo...
1. moc hrubé
2. ostré hrany
3. pravděpodobně obsahuje vápenec
Bohužel, velmi mnoho lidí upozorňuje na fakt, že akvaristické obchody často prodávají štěrky s těmito vadami. Takže není spolehnutí.
Na tomto fóru jsou vlákna věnovaná substrátům dna (nemusí to vždy být písek), a tam je spousta užitečných informací.
Osobně nedoporučuji přidávat do dna speciální výživné substráty. Vypadá to lákavě, ale pokud člověk neví přesně co dělá, může si tím snadno založit na problémy.
Díky, ale můžete mi prosím ještě vysvětlit, v čem je tak špatné a co se tedy může stat? Chci tam mít krevety, ale tipuji, že s tím to vůbec nesouvisí. Moc hrubé?.. díky

Doporučil bych, dokud tam nejsou ryby, to naprosto nevhodné dno vyměnit...! Jinak budeš za půl roku velmi nemile překvapená a stejně ti nic jiného nezbyde...
Jasně, máš ho z akvaristiky. My víme...

Dobrá, děkuji

Neřeš po 14 dnech provozu akvária nějaký žlutý listy.

Rostliny co jsi zakoupil budu v drtivý většině kytky emerzní, tedy ty rostliny přelistovávají na podmínky submerzní a co je nežádoucího půjde pryč, dále to může souviset s nedostatkem světla, s nedostatkem živin atd. Prostě po 14 dnech je velmi brzy na to, aby to někdo smysluplně zvednul a pregnantně poradil.

Ta se žlutými listy je Hygrophila corymbosa var. Minima, žluté jsou spíše ty spodní listy. Ta červeno zelená (lidwigia repens) je v pohodě, na té jsou jen ty kuličky.. kuličky se objevily až později, nejspíše az druhý týden zabíhání. Bude to nejspíš nějaký bordel, z rostliny se dá v pohodě sundat, ale nevím z čeho, když v akvarku nic není..:/
Podľa mňa sú 2 týždne príliš krátko na riešenie žltnutia listov. Rastliny žili v inom prostredí, staré listy možno zhodia a nové už budú v poriadku. Inak žltnutie starých listov býva v zabehnutom a dostatočne osvetlenom akváriu spôsobené nedostatkom dusičnanov. Tá rastlina je možno nejaká Ludwigia?
Guľôčky na fotke veľmi zle vidno, nie je to len usadený neporiadok z odhnitých listov a podobne? Je to tam od začiatku, či všetko bolo čisté a objavilo sa to?
Přidat reakci
1 ...... [43] ...... 201 202
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 164074x