Výměna vody
Tak nejednoduší je to nasát ústy, nebo část hadice potopit do akvária zaškrtit a rychle přendat přes okraj a pustit. Můžeš si tam nandat i takový ten mačkací balonek možností je spousta ale nejsnadnější je ta první.
A u vypousteni to mate v kyblu na hadici z akvaria napojenou nejakou pumpicku,aby zacla voda tect do kyble a z kyble hadici do sprchy? Nebo cim tu vodu ‘rozjizdite’?
Ahoj, nevím jestli budu užitečný
. V mém případě z akvária hadicí přes terasu do vysázených brambor a do akvária z vany v patře (v níž je napuštěna voda před údržbou) 12m dlouhou hadicí se škrtícím kohoutkem, pač na tom převýšení už má trochu tlak
Odkalování je do kýble, aby kdyby byl nějaký tvor nechtíc nasát, tak abych se o něj nepral venku se slepicemi. Voda z kýble je pak věnována pokojovým rostlinkám.
Já mám ve sprchovém koutu kýbl a rozdíl hladin je asi metr a funguje to skvěle.
A zvon utahne odvod vody z akvarka ve vysce jednoho a pul metru(spis mene) do 10m vzdalene kuchyne ci zachodu ve stejne vysce? (Zachod by byl niz nez akvarium samozrejme)
Místo toho rozprašovače má odkalovací zvon.
Ale to je napousteni ne? A co vypousteni akvaria pres hadici. Jak to funguje?
Doporučuji, napojím hadici a jenom se dívám.
Ja používám půl palcovou hadici přímo do záchodu. A mám tam to plastové ůčko z pračkové hadice. Pasuje to přesně a mám jistotu, že to nevypadne. Další výhoda je že nesprasím vanu nebo umyvadlo. Stačí jen splachnout a je čisto.
Mozna se zeptam hloupe, ale jak presne probiha odsavani vody z akvaria do odpadu?
Jednoznačně tam i zpátky hadicí. Je to rychlé, účinné, čisté a hlavně, pro ryby bezprblémové.
Mam teda jen stovku, ale treba se bude hodit jako inspirace.
Osobne menim vetsinou tak ze mam 30L kanystry (jeden spinava, jeden cista), jsou i vetsi ale uz to bude tezsi facha.
Ale napada me treba externi filtr a vystup nevracet do akva ale potahnout hadici (levnou zahradni) do odpadu. A novou v kanystrech nebo, pokud nenechavate odstat tak se da poridit redukce z vodovodni baterie zase do hadice.
40 let to hrnu hadicí rovnou z vodovodu a zpátky do odpadu. Část vody nechávám na zalévání pokojovek. Je to super hnojivo zvláště pokud odkaluješ.
4 kýble je zanedbatelné množství. Je lepší tu vodu nechat odstát. Ale kdysi jsem to taky řešil hadicí přímo z kohoutku. Teď mám stále nachystáno 500 litrů vody ve dvou nádržích samozřejmě i s filtry. A po týdnu měním.
Ahoj kolegove
Jak prosim resite vymeny vody u 150-200l nadrzi? Tahate se s kybliky nebo uz je ‘nutne’ mit nejake cerpadlo a hadici vedenou do odpadu (zachod ci drez) a naopak vodu z kohoutku ci privodu vody vest hadici do nadrze? U 60k v mem pripade, je to 10l kyblik tydne - cca…takze odhadem by to u 150-200 byly 3-4 kybliky tydne..teoreticky…coz je uz celkem na hrane.
Majitele 150-200 litrovek.. tahate se nekdo s kybliky nebo resite vse hadici? - dumyslna reseni jsou mimo me moznosti. Bud kybl a nebo hadice z akvarka do 10m vzdalene kuchyne.
Zajima me, jak to ‘velkonádržníci’ delaji v praxi - takovy pruzkum rekl bych: ). Vim, ze to nakonec bude na mne. Na mem pohodli a moznostech - pokud vubec nekdy dojde na sen o velke nadrzi
Dám tomu savu ještě jednu šanci.
Nejsem si jistý, ale možná se (více) uplatňuje kyselina chlorná(?).
Má mnohem silnější antibakteriální a antivirový účinek, než chlornan, a přitom je zároveň "mnohem přátelštější k lidem i zvířatům".
Ten "plak" jsou obvykle kolonie bakterií a dalších mikroorganismů, které by měly i před naředěným Savem "prchat". Zkuste ten vodní kámen. (Ne ve varné konvici! Tam je lepší kyselina citronová a var. Žádný ocet!!! Smradu jak v Cařihradu.
)
Používám neředěné Savo Originál. Hadice neprolévám, ale plním Savem. Menší předměty, např. rozstřikovací rampy nebo difuzéry CO
2 ponořím do nádobky se Savem.
Poté, co Savo předměty (v podstatě téměř dokonale!) vyčistí, tyto opláchnu/propláchnu tak, aby mohly dál bezpečně sloužit svému účelu.
Zkuste tak ošetřit třeba vodním kamenem a řasami pokrytý plovoucí teploměr.
Mám klasický originál s chlorem.
Pozor, dnes už vyrábějí SAVO, které neobsahuje chlornan sodný. Nesmrdí po chloru a nevím jaké má desinfekční účinky, obsahuje pouze tenzidy.
Úplně stejné jako Ty.
Mám stejnou zkušenost jako Beastie.
Tak to jdeme vyřešit do detailu.
Ředíte to savo nebo to prolijete 1oo% neředěným savem?
Případně jak dlouho savo necháváte působit, než hadici proplachnete?
Já právě savo trošku naředila a nechala jsem ho půl hodiny působit. Samotnou mě překvapilo, že to nezabralo. Protože např. dětské hračky do vody i ve více naredenem roztoku sava a vody to vždycky vyčistí. Zbaví to jak počínající plísně, tak i takového toho "plaku", který se po čase udělá z vody.
...pořád nějaké spóry, plísně, řasy. Savo nepomáhá, proplachy nepomáhají. Prostě vyhodit...
Pomocí Sava Originál odstraňuji i nánosy vodního kamene, natož řasy nebo plísně. Co to máte za Savo?!
Jednou jsem zkusila, uřízla jsem kus houbičky na nádobí, smotala to do ruličky a narvala to do hadice. Pak jsem jí připojila na vodovodní baterii a pustila velký proud, aby tu houbičku vytlačil a přitom otřel a očistil ty stěny té hadice. byla jsem překvapená množstvím bordelu a od té doby to jednou za čas takhle propláchnu a jsem spokojená. Možná se vyplatí to zkusit.
Jinak je to samozřejmě na materiálu, k jakémusi odkalovači mám takovou tlustší průhlednou malou hadičku, pořád nějaké spóry, plísně, řasy. Savo nepomáhá proplachy nepomáhají. Prostě vyhodit...
Voda v ní vždycky trochu zůstane nechce ji nechávat na světle a když to jinak nejde jednou za rok jí proliji savem.
Nijak, mám 20m, vodu z ní dostanu klasicky (konec dole a hadici držím nahoře) a uklidím. Při další výměně nejdříve čerpám vodu z akvária takže případné zbytky jdou do odpadu a pak teprve napouštím.
Dobrý den, jak vysoušíte hadici po výměně vody? Mně se v ní vždy drží dlouho vlhkost, takže se mi v ní tvoří nějaká řasa. Předem díky za rady.
Já bych doporučil poté, co život této bety u vás(!) bude ukončen, (třeba tím, že ji darujete někomu zkušenějšímu), s nákupem nové nespěchat a nejprve si toho co nejvíc nastudovat, ať se nemusíte ptát, jestli betu před umístěním akvária do myčky nádobí vyndat nebo nechat v něm...
1.Vodu měnit a beťáka nevyndávat.
2.To jsou rozsivky protože nedostatečně svítíte chtělo by to aspoň 8 hodin nebo i více s automatickým rozedníváním a stmíváním i 12.
3.Ne
4. Tyhle rybky jsou pěstovány a prodávány v hrozných podmínkách a tak jejich životnost je někdy opravdu nízká, pokud přesně nevíte čím léčit tak ji nesprávnou léčbou většinou ještě trochu do nebíčka pomůžete.
0 17.10.2023 15:10 Nika777 – Výměna vody
Dobrý den, budu se ptát asi jako blbec, ale nikde na netu jsem to nenašla a v obchodě, kde jsme Betaka kupovali tvrdila jedna prodavačka něco a druhá opak.. Jsme úplně začátečníci, takže nechceme dělat chyby.
Takže otázky zní…
1. má se Beťák při výměně vody a čištění akvária dávat pryč, nebo nechat? Já mám pocit, ze je ve stresu v obou případech, když ho lovím ven, i když ho tam nechám, co je správně?
2. Na skle se nám dela vždy cca po týdnu hnědý šlem, čím to muže byt? ( jedna ryba, 30l akvárií - máme filtr, topitko, rostliny, svítíme cca 2-3 hodiny denně )
3. Dávat přírodní produkty nebo “chemické” přípravky určené pro betaky na údržbu body?
4. Včera mu napuchlo jedno oko, máme jen jednoho, našla jsem řízná doporučení, jak léčit, mate nějakou radu?
Moc děkuji
Verca
Těžko říct, když neznáme jaké druhy pěstuješ. Některé mají ty kořeny takto běžně.
Trpělivost růže přináší. Máš to ještě v záběhu. Založeno v září?
Naopak bych růst kořenů kvitoval s povzděkem.
Zjisti si jakou máš vodu. Třeba tím doplníš dusičnany dostatečně. A taky něco produkují krevety a živorodky (nepřímo).
Ok, vdaka za odpovede, tych dusicnanov asi mam naozaj malo, rastliny zacali vyhadzovat tzv "aerial roots" ktore vyhadzuju vraj vtedy ked ma rastlina nedostatok zivin- otazka je ako doplnit tieto ziviny/dusicnany? Staci kupit nejake na to urcene dusikate hnojivo? Alebo davat viac krmiva pre ryby? Aktualne mam v 30l akvarku asi 15 krevetiek a 4 gupky
Ideální je jednou týdně 1/3 vody, doplníš si chybějící prvky pro růst ryb a rostlin a hlavně naředíš koktejl bakterií a plísní co ohrožují zdraví osazenstva.
Ahoj, NO
3 -Dusičnany je ideální mít okolo ~25mg/l pro růst rostlin. Otázka, jakou máš vstupní vodu a jestli si touto masivní výměnou vody nedestabilizuješ podmínky v akváriu...
Zdravim, treba vykonavat odporucanu vymenu vody v akvarku 1-2x tyzdenne 30-50% vody ak mam hodnoty amoniaku/dusicnanov/dusitanov take ake maju byt, a nemam ani problem s riasami?
Cpavok 0
Dusitany 0
Dusicnany 5-10
Dik
Jojo už je skoro pryč ještě chvilku počkám až bude úplně fuč a vyčistim akva a pak podle potřeby docistim.
Nn takovou chybu už neudělám ale bylo tam moc mrtvejch prcku co se mi pokazdy dostanou do filtru sice jsem neustále doma tak je zachranuju ale byly jsme na dovoleny a neměl je kdo vysvobodit a tak tam pošli. všichni jsou na ten filtr ujetý
teď tam vegetěj mimi krevety
Jestli ses zbavila nálevníků, tak výměna vody ničemu neuškodí, právě naopak. Jenom opatrně na to vyluxování dna a čištění filtru současně.
Také krmim jednou dene a jeden den v tydnu mají půst krmim tak aby hned vše zmizlo ale občas když spěcham ruka ujede
ale zase ne moc. Rybky se brzo budou stěhovat do 120 tak v tomhle už moc dělat nechci proto jsem se ptala jestli bych mohla častěji čistit takže děkuji za radu
Vodu můžeš měnit v intervalu, v jakém to akvárium potřebuje, ale osobně bych spíš přidala rostliny a hlavně přestala překrmovat - taky mám živorodky a až na výjimky jsem nepozorovala, že by nějak zásadně znečišťovaly dno, protože mám hodně rostlin a krmím jednou denně a menší množství (synkovi občas ujede ruka, to pak mají den dva půst).
A není v té nádrži třeba moc živorodek a málo rostlin?
Zdravím mám dotaz ohledně mého akva 60l kde mám cca 25-30 živorodek( přejmenovala bych je na prasatka) xkrevet a 3 šneky čistým každý týden ale po 2 dnech to akva vypadá jak kdybych ho nečistila mohla bych jednou týdně udělat velké čištění ( odkalení,skla…) a třeba po 3 dnech jen vyměnit trošku vody a ,,vyluxovat” bordel?? Rostlinka uprostřed a ta vepredu to nějak nedává té vzadu se celkem daří
Není zač. O počet ryb nakonec ani nejde...ty čísla NO3 ukazují že k hromadění látek v akváriu dochází. Zanedbávanou údržbou by situace byla spíš horší než lepší. Ve Vašem případně bych v těch výměnách pokračoval, pakliže je to možné přidal bych rychlorostoucí kytky a u Vašeho dodavatele vody požádal o obecný rozbor vody, který by měl mít veřejně dostupný. Odstranil bych ten bílý kámen ze dna, jinak bych se ve dnu zatím nehrabal. Dále je to o dalších informacích co máte v akváriu použité, jaký máte aktuálně připojený filtr, jaké máte světlo, jak dlouho svítí te...?
Dekuji za reakci rybarovi, jen poupravim ze mam v akva jen 4 zivorodky a pak tam mam parmicky ctyrpruhe a neonky. Zivorodek jsem se zbavil protoze tvorily strasne moc odpadu.
Tedy přesně podle našeho návrhu, "ať si každý dělá co chce".... Karásek psal o radu. A vy radíte nesmysl a pak je Vám to i jedno.
Karásek třeba psal, že po výměně vody má hladinu NO3 10 mg/l a před výměnou 25-50mg/l. Takže ty pravidelné výměny části vody asi nebudou úplně špatně. V akva má kupu živorodek, takže ředění nahromaděných prvků je dobrá volba. Předpokládám že i fosfor bude vyšší. Voda okolo Olomouce je alespoň dle webu dosti tvrdá, takže možná i ta RO není úplně nesmysl. Když má člověk místo, může udělat 100-200l vody z RO. Tu pak míchat až pro potřebu konkrétní výměnu vody. Ale jak jsem psal dříve, RO není první věc která je nutná proto aby akva fungovalo.
Ať si každý dělá , jak chce . Jen jsem napsal co může udělat . Možná by na něco došel . Pokud vyleje 50% vody každý týden a nedoplňuje potřebné složky ,tak je tam ,kde je .
A ještě k té pravidelné výměně vody co provádí Karásek. Určitě to není nic špatného a naopak měnit 5 litrů za měsíc je koledování si o problém. Kromě toho, že se dnes již tolik ve vodárnách nechloruje, tak stačí vodu nechat chvíli odstát a plynný chlór vyprchá. Mnoho lidí co má velká akvárka mění vodu hadicí připojenou přímo na baterií a rovnou do akvárka a kytky a ryby prosperují úplně v pohodě.
Týdně měním 50% vody s minimálním odstátím. Také si zadělávám na problémy?
Vše co děláš je nesmysl. Pokud do toho akvária válíš stále chlór co tam poroste ! Kdyby si měnil jednou měsíčně 5 l vody ,tak to pochopíš . Potom změř vodu před a po výměně a uvidíš, jak to dopadne .
Myslis ze ji menim moc casto? Sem myslel ze pravidelna udrzba je dulezita
Ahoj,
jak již psal Václav, pravidelná výměna vody je velmi prospěšná. Nemyslím si sice že hlavním důvodem může být NO3 a nadbytek prvků. Někdy je to i opačně a v akváriu nějaký prvek může chybět nebo být v nepoměru s jiným. Za předpokladu, že parametry té vstupní vody nejsou samy o sobě nevhodné, pravidelnou výměnou vody si zajistíte větší stabilitu systému. Nějaký prvek tím ve vodě "naředíte", nějaký částečně dodáte. Ideální je si nechat udělat rozbor vstupní vody a třeba té akvarijní například po půl roce fungování. Pak je možné dále upravit hnojení podle potřeby. Každé akvárium je jiné a přesný návod neexistuje. Někdo mění 30% za 14 dní, někdo 50% týdně, někdo jen dolévá vodu (tohle ale není nejlepší typ) a všem akvárium funguje.
Co dat na hladinu voďankovec? V minimálním proudu se mu daří dobře a dělá nádherný velký růžice, který se snadno udržují. A hlavně umí dobře odčerpávat NO3. Pak by se nemusela tak často měnit voda, jak píše vaclav. Je to o tom najít rovnováhu, aby se nehromadilo NO3.
Pokud neměníš vodu v akváriu se začnou hromadit látky jako třeba NO3 a pokud tam není nějaký konzument budou pomalu stoupat někdy to může trvat i docela dlouho, než akvárium zkolabuje. Výměnou vody odstraníš i nežádoucí bakterie a parazity z vodního sloupce a trocha desinfekce v podobě chloru taky neškodí. Kdysi jsem četl článek o pěstiteli pavích oček udržet ty dlouhé krásné ploutve se mu dařilo jen za stálého přísunu chlorované vody z vodovodu pak se přestěhoval do RD a měl vlastní studnu a byl konec. Já bych měnil 1/4-1/3 vody týdně chtělo by si to ale změřit vodu v akváriu a podle toho přizpůsobit výměny.
Když jsem si já prvně koupil test na NO3 z hrůzou jsem zjistil že bych musel měnit vodu několikrát týdně abych mě kleslo NO3 na rozumnou mez tak jsem se dal na rostliny a ubral rybky a dneska ho tam musím dodávat.
Mám takovou hloupou otázku, ale jak často měnit vodu v jednom z mých akva. Je to 54litrů, filtr jen malinkatý bublifuk, pár anubiasů a najas, žádná rostlinná exploze. V akva je teď 5 dospělých tylomelánií, 5 prcků, jeden faunus ater a jeden clithon. Krmím jak listy tak zeleninou jednou za 3-4 dny, nechávám to tam, nestíhám to vyndat, nic nezbývá.
Moc časté výměny mi nepřijdou chytré, ale mám problém odhadnout, co by bylo moc málo. Třeba 10% za týden? Nebo radši větší objem za déle času. Akva má 24°. Díky
Vždy je třeba mít dostatek rostlin a dostatečné osvětlení. Rostliny stabilizují podmínky a zajistí rychlejší zajetí akvária. Po založení tam hodit nějaké rychle rostoucí druhy, jako řečanka nebo Egeria a jak postupně narostou dekorativní, pomaleji rostoucí druhy, tak plevel postupně ubírat až zmizí úplně.
No hlavne treba niečo naštudovať aj o nárokoch pre plánované rybky a pozrieť témy pre začiatočníkov ohľadom zakladania a údržby. Tam inak asi aj patrí táto diskusia.
Ďakujem za radu, tak teda skusim zohnat väcsie akarium
V tých 11-ich litroch. To nie je dobré ani moc pre tú bojovnicu. Výmena vody sa nerobí 100% (ak si to myslel tak) - ani kamene nie je dobré pravidelne drhnúť často...
0 07.03.2022 14:07 Mark – Choroby v akvariu
pred zhruba rokom som sa rozhodol že s kúpim rybku, bojovnicu aby som bol presný .Zohnal som si 11 litrové akvárium ,v ktorom som každý týždeň vymieňal vodu ktorú som nechal odstáť . Všetky kamene som umyl pri každom vymenení vody ,o zhruba asi 3 polroky mi umrela na pleseň, aj ked som jej po kvapkách dával fungistop nuž som si kúpil 2 rybky guramky, rôznych druhov, jedna z nich ale zomrela na zápal plynového mechúra. Môže byt problém v štrku , vode, krmive alebo kameňoch? Viete mi poradiť v čom by mohol byť problém? : sad :
Záleží jak se s tím chceš mazat, mám na té půl coulce nasazený zvon(nějaký laciný průhledný se síťkou), přes samodomo adaptér z hadice 12/16 a odkaluji rovnou do té vany,kde pak vyperu předfiltr. Žádné čerpadlo se mi tahat nechce, takže u vany lehce cucnu a voda už teče. Sílu sání si lze nastavit dle toho, jak hluboko do vany umístíš výtok hadice. Pak hadici profouknu, nasadím přes adaptér gardena na umyvadlovou baterii, sundám zvon a hned napouštím. Pak vodu z hadice vyfouknu, smotám a nazdar.
Já odkaluju do 18l nádoby (dřív jsem v ní nechával odstát vodu), pak se přečerpá do petek na zalívání. Zbytek pak nasadím čerpadlo a valí to do záchodu, bez čerpadla by to šlo taky, dokonce by tím šlo i odkalovat, ale v tu chvíli už to prostě není potřeba a s čerpadlem to jde rychleji.
Normálně bych na tu hadici nasadil nějaký odkalovací zvon, půjde to i bez zvonu, ale je průhledný a trošku lepší na manipulaci. Nebo jako já do nějaké nádoby a pak tím zalívat, rostlinám se ta prohnojená voda plná detritu velice líbí.
Používám 1/2"
A používáte na odkalování hadici 1/2", jo? Jsem si říkal, jestli by nebyla lepší 5/8" nebo 3/4".
Záleží na výškovém rozdílu hladina - odpad na délce hadice nezáleží já mám asi 10m. Jinak mám to tak na jedné straně zvon a druhý konec mám ve vaně a ještě v kýblu pak ho jen nastrčím do zahradního šroubení našroubovaném místo sprchy. Montáž pár vteřin. Vodou z akvária (částí) zalévám svoji botanickou zahradu na chodbě.
Odkaluju 15m hadicí naprosto bez problému. Neboj se toho. Stačí i celkem malý rozdíl mezi hladinou a odpadem a jede to.
Tomu rozumím, také to dělám kvůli zdravotnímu stavu, kdy nemohu tahat kýble s vodou.
Jen jsem si představoval, že vypouštění vody z akvária bych dělal odsávačkou, abych odebral nečistoty ze dna. Ale obávám se, že když odsávačku připojím k 20m dlouhé hadici, tak moc sát nebude. Jako voda asi odtékat bude, ale nebude mít takový tah, aby brala nečistoty ze dna.
Mám 20m zahradní hadice 1/2 coul na 6 baru, je to asi gardena, pletená, takže krásně tuhá. Ty levný lámací šmejdy nemůžou do domu. Na konci adaptér na baterii. Vypustím do vany, vymáchám předfiltr a pak napouštím rovnou z umyvadla Vodu mi ohřívá bojler, ryby i krevety to zatím vždy zvládly.
Nenapouštíš celý akvárko, takže teplejší i studenější voda se promíchá s tou v akvárku a o moc se nemění. V létě jsem záměrně dopouštěním snižoval teplotu o cca 2°C, teď v zimě to dělám od oka a teplota se většinou změní maximálně o stupeň a během pár hodin se zase srovná. Nemám teda ryby, který jsou citlivý na výkyvy teploty, jinak bych dopouštěl s teploměrem.
Co se týče zahradní hadice, určitě se nezalomí tím, že bude z barelu ven, na to je dostatečně pružná, ta se zalomí jedině když je přetočená a hodně se za ni zatáhne, dělají to jak ty nejlevnější tak ty nejdražší. Čím dražší, tím menší riziko zalomení. A to se ti povede maximálně ve chvíli, kdy s ní zalíváš nebo hodně manévruješ, natažení z barelu nebo umyvadla do akvária s kontrolou nemůže zalomení způsobit. Další podle mě výhoda je ta, že je neprůhledná a protože to jsou hadice na zahradu, tak maximálně připravená na to, aby se tam drželo co nejmíň řas a podobně. A k tomu ještě velká výhoda obrovskýho výběru spojovacího materiálu a podobných blbostí. A v nejhorším můžeš vždycky vyměnit za něco jinýho, 20m hadice je investice 250Kč.
Musel by ti hodně kolísat tlak v řádu, aby to byly nějaké výrazné změny někdo dokonce dolévá pomalu i studenou vodu.
Jo, toho se trochu bojím. Přeci jen mám plynový kotel s průtokovým ohřevem vody a je docela problém nastavit konstantní teplotu na výstupu.
Někdo se bojí napouštět namíchanou vodu rovnou z vodovodu já to tak dělám roky a tohle odstávání má taky svoje mínusy hlavně je to hrozný vopruz.
No já budu napouštět odstátou vodu z barelů. K tomu mám čerpadlo s přípojkou na hadici 16/22, ev. by asi šla použít hadice 5/8". Přeci jen mi z kohoutku teče hodně studená studniční voda... S tou 1/2" nevím, no. Asi by to také šlo, ale obávám se, že když se mi někde zlomí, tak odsávačka moc odsávat nebude.
S tím tvým problémem mám letité zkušenosti. Měl jsem už leccos a jednoznačně vyhrála plastová průhledná hadice mám i silikonovou ale to bylo šlápnutí vedle a o zahradních ani nemluvím. 1-2 ročně napustím savem a je jak nová, bacha na zbytkovou vodu v ní můžou se v létě a na světle vytvořit sinice a po čištění pak zůstane růžový flek.
Koupil jsem tu nejlevnjší zahradní hadici 1/2", bohatě stačí. Na jednu stranu rychlospojku a na baterii našrouboval redukci (dělá to třeba Gardena, mají v každým hobby marketu), na druhou stranu dal spojku/opravku a do ní se vejde tuším 16/22, možná byla potřeba nahřát v horké vodě. Na to pak při vypouštění píchnu čerpadlo, hadici hodím do záchodu a při napouštění odpojím čerpadlo a hadici cvaknu na baterii. V rámci úprav mně ještě zbylo vtokové koleno od Tetry externí filtrace, tak jsem do toho píchl tu hadici, z druhé strany kvůli manipulaci ještě kousek hadice a jde to krásně zavěsit za akvárium, drží, nikde nic nepadá ani nelítá, nevíří dno.
Zahradní hadice se láme zcela minimálně, doma to není peklo, jak s 30m hadicí venku na bubnu. Ty akvarijní 16/22 jsou tvrdý jak šutr, tam nebudeš mít problém s lámáním, ale bude chtít pořád držet smotanej tvar a budeš s tím bojovat, myslím, že se na to moc nehodí a vzhledem k ceně si radši kup kvalitní málo lámavou hadici 1/2". Třeba Gardena se skoro neláme, ale určitě existuje i levnější značka podobných parametrů.
0 31.01.2022 11:22 coldric – Hadice 16/22 - bude se kroutit?
Ahoj akvaristi, abych nemusel tahat kýble s vodou, tak si chci napouštění a vypouštění akvária (250 l) usnadnit přívodem/odvodem vody dlouhou hadicí. A tady se chci zeptat. Když koupím 20m hadice 16/22, bude se kroutit a lámat jako to dělají běžné levné zahradní hadice? Ještě jsem zvažoval, že bych koupil klasickou zahradní hadici 5/8", ale pro manipulaci s hadicí doma by se mi více líbila právě čirá akvarijní hadice 16/22. A tak než ji objednám, tak by mě zajímalo, zda má sklony ke kroucení a lámání se.
Docela se mi nezdá, že by paní někdo jen tak odbyl a nic jí nevysvětlil.
U telefonátu kde si zákazník stěžuje na kvalitu dodávané vody, prodáváme kontakt na pracovnici, která s ním celou věc probere, vysvětlí a v případě potřeby zajistí i odběr a rozbor vzorku vody.
To už jsme asi ale mimo původní téma.
Ahoj Davide.
Je to tak. Do části Brna (i na Lesnou) jde voda normálně ošetřená v plynným chlorem, ale z důvodu havárie na dálkovém přivaděči šla v podstatě stejná voda jinou cestou, kde se k ošetření používá oxid chloričitý.
Všimlo si toho hodně lidí.
Ahoj Petře, ale už jsi nenapsal, že se měnila technologie úpravy vody z plynného sycení, kvůli havárii a opravě vodovodu od prameniště do severních částí Brna. Ja bydlím na Lesné, jak víš, a to je jedna ze zasažených lokalit. Osobně bych si té změny možná nevšiml, žena jen ráno říká, že je to více cítit. Je to asi dost subjektivní věc
Doma ve Vyškově máme vodu z prameniště Dědice a napouštím přímo z kohoutku, kde je mix studená a ohřívaná přes Quadrigu. Je pravda, že už dlouho jsme Chlór necítili, ale švagrová bydlí v Brně a když se na ten Chlór ptali, tak jim bez vysvětlení důvodu řekli, že si budou muset zvyknout...
Ono stačí, aby jim nevyšly odběry a prostě přidají víc chloru. Očividně jim to teď nevychází v Brně, u opatovické přehrady jakožto povrchové vody to taky nemusí vyjít.
Čekám, kdy na tento příspěvek o chlorovaní bude reagovat někdo z Brna.
Tam si teď v některých částech města lidé opravdu hodně stěžovali na závan chóru.
Voda se při začátku své cesty, ať po úpravě nebo u podzimní vody při vyčerpání doošetří k distribuci a potom se ještě na některých objektech dochloruje. Vše měřeno a hlídáno.
Ale v Brně voda z vodovodu cítit je..
Jinak já do velkého akvária vodu pouštím přímo, z koupelny, také používám rychlospojku od Gardeny.
U malého akvária nechávám přes noc v kanystru odstát 10 litrů vody.
Ve zmíněném Brně jen pracuji, bydlíme mimo, vodu nám dodává jiná vodárenská společnost a u nás cítit není.
Dávám vodu rovnou z vodovodního řadu. Mám rychlospojku na baterii v kuchyni a jedu z ní,pak vždy dám seachem prime a vše v pořádku jedu to tak už 3 rok s tím že teď jsem se přestěhoval do bytovky a založil nové akva a je tu akorát jina tvrdost.
Možná jak kde ... Třeba v paneláku je to většinou tak, že je to naprosto stejná voda. Jen je ohřívaná a má umělý oběh - prostě čerpadlo, aby nezůstala nikdy moc stát. Jestli se něco tím oběhem nějak výrazně změní netuším. Rozhodně se tam žádná "chemie" nepřidává.
Informace o odstátí vody jsou spíš ze starší literatury, z doby, kdy se voda dost chlorovala pořád. Teď se spíš ošetřuje UV zářením, případně jinou chemií (ale ne přímo chlorem). Chlor je jen v případech katastrof - poruch vodovodu, výskytu bakterií.
I z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že za komoušů voda chlorem smrděla. Posledních minimálně dvacet let už ne.
Ano, teplá voda v bytech nebývá pitná. Rybám většinou nevadí, ale není to jistota. Kamarád takto přišel po výměně vody o všechen potěr v malé odchovně. Výjimečně se i někde používají technologie, které jsou vyloženě pro ryby nevhodné.
Taky liju vodu hadicí přímo z vodovodu. Když nastavím hodně malý průtok (dopuštění několik hodin), tak topítko stíhá tu vodu dohřát.
Ja také presne nevím,ale manzel mne stále upozorňuje, že studená je pitná a teplá užitková více chemicky upravována, ale když se to zředí,tak to asi zadny problém není
Nevím, o jaké chemii mluvíš více jak 30 let liji do akvária smíchanou vodovodní vodu a nic se neděje.
No z vodovodu, ale jelikož je to ta studená, tak to je pitná, zatímco v teplé je chemie navíc;) ale když ji nechám v pokojové teplotě, tak to v tom množství nebude mit asi zadny extra vliv;)
Při velikosti mé nádrže je jednodušší vylejt barel než tahat hadici přes celý byt
Děkuji všem,jen jsem se chtěla ujistit
A ta odstátá voda je odkud? Pokud také z vodovodu tak bych to neřešil a dával vodu rovnou z něj. Napojíš na sprchovou baterii namícháš trochu studenější a rovnou do akvária.
Již drahně let na výměnu používám studenou vodu přímo z řádu.
Ten pokles o 1 až 2°C, pokud nechováš nějaké extra speciality, nehraje žádnou roli. V zimě i v létě.
Takže klidně nalejt tu odstátou studenější,protoze ve výsledku a v tom množství to neudělá v akváriu takový rozdil?
Je to jedno, ten rozdíl je minimální.
Ahojda, prosím nekamenujte mne, možná je to hloupá otázka, ale nějak nevím co je tedy dobře.
Pokud se má do akvária dolévat odstátá voda a stejné teploty, tak tu odstátou vodu ohříváte? Kdyz ji nechám u nás v bytě odstát, tak určitě nemá 25°C (většinou má tak 21-22°C) a pokud bych dolévala vodu teplou rovnou z vodovodu, tak zas nedolevám pitnou vodu, ale užitkovou, která v sobě má dost chemie.
A jak tedy?
Děkuji
Jestli ho máš tak ho použí ale pokud ne tak se na to nekupuj.
Teplotu tu si pohlídam, tak vodu nechám odstát třeba jen 3 hoďky, mám přidávat do vody Betta aquatan ? Je to pro tu rybu důležite ? Nebo jak jsem se dočetl tady, nic zásadně důležitého to není..
Odstátá voda je bez kyslíku a většinou to nemá efekt ani na odstranění chloru, protože se může používat jiná látka, co tak rychle nevyprchá. Hlavní je správná teplota. Schválně se jí napí a jak ti bude chutnat oproti čerstvé vody z kohoutku.
0 04.05.2021 18:30 Pavel – Odstání vody, teplota voda
Ahojte, mám 2 dny v akváriu (18 litrů) novou bettu. Akvárko se měsíc a půl zabíhalo, rostliny pěkně rostou a voda krásně čistá, tak jsem tam už dal rybu. Zítra bych měl mít pravidelnou týdenní výměnu vody ale pán co mi ji prodával říkal že týden nemám měnit vodu co dám novou rybu do akvárka ( akvárko je vytápěné i filtrované ). Je tomu tak ? Žádné přípravky do vody nedávám, pří výměně vody si napustím studenou vodu a nechám ji odstát do příští výměny. Není to spíše na škodu nechat ji tak dlouho odstávat, když se uvadí že stačí přes noc ? Nyní když je v akvárku ryba, bude asi vhodné vodu ohřát na zhruba podobnou teplotu ? Vodu mám v 5 litrovém skleňáku, napadlo mě dát skleňák do kýble s teplou vodu a přihřát aspoň na 25 stupnů. (PS: je normální že ryba skoro furt plave, jen chvíli odpočivá a poté plave s jedné strany akvárka na druhou furt dokola, co jsem se dočetl betty tak akční nebývají ) Díky
Podle mě je nejlepší na tahání vody kolem akvária al-pex, svěrné šroubení, kolena, téčka, přechodky, spoje jsou stoprocentní, zabírá to oproti ppr méně místa a hadice se dají dobře ohýbat, kde není potřeba kolen. Když se bojíte nespolehlivosti ventilů pro dopouštění, tak stačí použít dva v sérii, mosazné s elektromagnetem, nebo přinejhorším pračkové, ale se šroubením, žádné spony a pružné hadice. Toho bych se bál.
Doma nemám chlor, takže vodu rovnou ze studny do akvári. Když se mění denně třeba 10 tina akvária, tak se teplota vody moc nezmění, naopak to ryby otuží. V přírodě, také nemají pořád stejnou teplotu vody.
Tak to potom třetinu objemu obden.
Aj kým nemám ešte rybičky a akvárium ide "naprázdno"?
Já být tebou najedu na klasický režim 1/3 týdně, nic tím nezkazíš spíše naopak ale klidně můžeš ten první měsíc měnit i častěji.
Ahojte, mám takú otázku ktorú neviem nikde nájsť. Mám pár dní po založení prvého akvária, a teraz neviem či meniť vodu alebo nie, poprípade ako často. Našiel som tu jeden príspevok kde hovoril že nemení vodu vôbec, a až deň pred rybami a deň po pridaní rýb vymenil 1/3 vody, a potom už normálne každý týždeň 1/3. Mám akvárium aj s rastlinami, no tým by to teoreticky nemalo prekážať že sa voda nemení keďže tam nie sú ryby ktoré by ju nejak príliš znečisťovali. Nejaké rady ako ste to robili po založení vy?
Nádrž tu má prezentaci, velikost tam uvedena je a jakou používám vodu a odkud se bere, to tam taky je popsáno
Na odstátí vody mám momentálně stolitrový sud a nějaké 30 l potravinářské kbelíky.
_ucx_ napsal: Já jednak měním denně jen asi 30 litrů, že ani ta ledová voda nepředstavuje problém (občas mi v ní dokonce kousky ledu plavou), s nádrží to nehne o víc než o půl stupně.
Kolik ma tvoje akvarium ze menis denne 30 litru vody a pokles teploty je 0.5 stupne? A kde bydlis ze ti z kohoutku nebo jineho napousteciho zdroje plavou kousky ledu? Jsi ze Sibire?
Nechavas vodu tedy odstat nebo jak to provadis pokud mohu vedet? Musis mi to nejak objasnit protoze jsem se ptal na konkretni vec...diky moc
Zrovna HDPE je z plastů asi nejméně problematický. Bisfenol A prakticky neuvolňuje a ftaláty taky ne.
IBC kontejner z HDPE, do toho bych určitě nešel...
Tak já bych zase snesl zedničinu,ale elektrika
Určitě to musí být fajn, ale za mě u větší nádrže třeba 500l a víc....
V roce 1988 jsem si svařil svojí první pětistovku a od té doby měním vodu přímo ze sprchové baterie namíchanou na trochu studenější než je v akváriu. V domě se vyměnily rozvody ze železa na plast pak jsem to udělal i v bytě měnila se kotelna i celé rozvody k baráku. Dělal jsem to v neděli protože se tvrdilo že to byla nelepší voda když nejely fabriky. Dělám to dodnes jen je jedno který den.
Rozumím. Mé myšlenky se ubírají spíš k IBC kontejneru v technické místnosti, menší domácí vodárnu, separátní potrubí až k nádrži a samozřejmě přímý přepad z komorového filtru do odpadu. V tom IBC kontejneru potom dvojice topítek, jedno krmené ze solárních panelů přímo po DC a druhé spínané ručně pro případ dlouhého nepříznivého počasí. A pak už bude jenom stačit si odměřit, kolik litrů vody za minutu přiteče a podle toho nastavit časový spínač.
Nejvíc mě na tom projektu ale děsí ta zedničina s tím spojená. Navařit PPR trubky je triviální, napojit to na odpad taky, elektronika kolem toho, to je taky legrace, ale to sekání a pak štukování a malování, bordel všude kolem, to je depresivní.
Tak jasně,taky se můžeme otrávit z karmy...... Stát se může cokoli, ale když to takhle lidem funguje, nehodlám to měnit. Dopouštím přímo z umyvadla vodu o cca 24 stupních asi 50 litrů, takže i pěkně naředěná a vypouštím do vany, kde to pak všechno opláchnu. Když si vzpomenu na konvice a kýble.....fuj
Já jednak měním denně jen asi 30 litrů, že ani ta ledová voda nepředstavuje problém (občas mi v ní dokonce kousky ledu plavou), s nádrží to nehne o víc než o půl stupně. Ale i tak jí většinou nechávám v teple pár dní odstát.
Na bojlery a různé další zdroje teplé vody bacha. Sice mohou být bezproblémové, ale také nemusejí -- a to nehovořím ani tak o legionelle, ale jde spíš o hrozící otravu takovými kovy, jako je třeba měď nebo zinek.
Mám doma Quadrigu, hadicí napouštím přímo z kohoutku a jen rukou zkouším, abych dopouštěl vodu stejné teploty jak zůstala v AQ...
Nám doma teče normálně i teplá
A bojler jednou za čas projde automatickou dezinfenkcí zvýšením teploty.A i kdyby ne,legionella ublíží spíš lidem než rybám a podívejte,jsme v pořádku.
Ať má akvárium 50 nebo 500 litrů, tak pořád postupuji stejně,
0 12.12.2020 19:03 Brdakuzzz Jak to delate ted v zime kdy z kohoutku tece ledova voda aby ryby nedostali teplotni sok? Asi se moc neporucuje jim michat studenou vodu s teplou protoze by mohla obsahovat bakterie? a neni mi moc jasne jak treba kdyz ma nekdo akvarium 500 litru a meni treba tretinu vody jak jinak by to mohl delat? diky diky diky
Vem si metr a na hraně akvária si udělej fixkou rysku 1/3 a 1/2. Kup si hadici (Já mám ty průhledné) co ti dosáhne až do koupelny. Na konec hadice si pořiď hák na vypouštěcí hadice k pračce
www.nipponcec.cz/…
Kýbl do vany na konec hadice ten držák a na druhý konec odkalovací zvon s dlouhým tubusem Něco jako tohle
www.petcenter.sk/…. Ve vaně nebo sprše na baterii odšroubuješ přívod k ruční sprše a koupíš si na ní třeba tohle jen přiměřené velikosti.
www.zavlahy-eshop.cz/… Doporučuji měnit ze začátku aspoň 2x týdně 1/2 obsahu nádrže.
Ahoj, normálně odpusť vodu, kterou chceš vyměnit a potom napusť vodu přes sprchovou hlavici přímo do akvária. Pořiď si třeba
obchod.remont-cerpadla.cz/… , hadici a
www.hornbach.cz/… .
- o baktériích už ti napsala Silvie, že se není třeba bát
- žádnou chémii pro úpravu vody nepotřebuješ
- rybky spíše umřely kvůli tomu, že byly brzo nasazené (viz _ucx_)
- voda hnědne od kořenu, což je normální a ničemu to neškodí, spíše naopak
- to na kamenech a rostlinách není od té hnědé vody, ale jsou to rozsivky
- na ten bílý povlak nespěchej, on opravdu časem zmizí a pomoct ti s tím můžou šnečci
Za mě bych do toho tvého akvária přidal nějaké rychlerostoucí rostliny.
Ryby tam přišly příliš brzy, čili otrava amoniakem nebo dusitany je důvodem jejich úhynu. Uvnitř a na rostlinách se nejspíš tvoří hnědá řasa, což se u nově založených nádrží běžně stává, bílá usazenina na dřevě je zpočátku taky celkem běžná. Když měníš vodu postupně, má to jen poloviční účinnost oproti výměně téhož objemu vody najednou. O bakterie ve filtru se neboj, dvě hodiny vydrží... Jak máš výměnu provádět konkrétně, to je na tobě, někdo má dlouhou hadici, někdo kýble, někdo sud.
Já když měním vodu,prvni odeberu daný množstvi vody,a pak dotemperovanou z konvice doliju zpět,nepouživám odstátou,filtr vydrži i několik hodin bez činnosti,takže odeber těch daných 40 litrú a pak je tam dolij zpět..najednou..ono tím,že to měnis takhle,tak tu vodu ředíš a ve finále máš vyměnéno jen 20 litrú a ne 40..přiklad,nedokažu to zmérit,kolik a jak se to naředí..
Ahoj,
jak mám správně vyměnit vodu v 180l akváriu? Myslím si, že to doposud dělám nějak blbě. Akvárium mám 3 týdny a snažím se každý týden měnit 1/3 až 1/5 vody (je to juwel rio 180l - mám vnitřní filtr, mám tam dno, dekorace a hladinu nemám až po "strop" akvárka, ale jen po rysku, takže čistý objem si odhaduju tak na cca 150l) - tzn. snažím se měnit cca 40l každý týden...
A nyní možná přichází má chyba - vodu měním v kýblu a dělám to tak, že vždy jeden kýbl odpustím, pak do něj naleju čistou vodu z vodovodu, nechám odstát (cca 15 minut) a pak naleju do akvárka - tento postup opakuju, dokud nevyměním těch cca 40l. Dělám to takto, protože nechci, abych měl delší dobu filtr bez vody, aby mi tam neumřely bakterie. Na druhou stranu - nebylo by správnější nejprve prostě těch 40l odčerpat a teprve poté tam těch 40l nalít?
Nechci mít ale kvůli akváriu x kýblů, takže jak mám nechat tu vodu odstát a navíc nebude vnitřnímu filtru vadit, když bude nějakou dobu bez těch 40l vody?
Při výměně vody pak nedávám žádnou chemii, jen Seachem Flourish jako hnojivo pro kytky.
Obávám se, že můj dosavadní postup je problematický... Jednak mi umřely všechny zajížděcí ryby (4x ancistrus), zároveň mi voda v akvárku celkem hnědne a zahnědávají mi z toho např. kameny či rostliny (viz foto). Navíc se mi začíná tvořit zevnitř na skle akvária jakási usazenina, která vypadá jako taková bílá šmouha (viz foto) a k tomu tam mám bílý povlak na kořenu a jedné rostlině (to jsem se ale v jiném vlákně dočetl, že by to mělo zmizet, nicméně mám to tam už skoro 3. týden a spíše se to rozrůstá na tom kořenu, než že by to nějak mizelo).
Prosím o pomoc, jak tu vodu správně měnit? Častěji? Anebo odpustit těch 40 l (tzn. cca 4 kýble po sobě) najednou a pak to tam i najednou nalít?
Hnojit máš až když si o to rostlinky řeknou
ty tam nemáš skoro žádný kytky, není ani hnojit co, být Tebou držím se nejdříve mého komentáře v prezentaci a zbytek řešit až po tom
Při týdenní výměně vody, ne příliš siném světle a přiměřené osádce ryb to většinou není nutné něco dalšího přidávat.
Ještě otázka mimo téma. Mám na dně hnojivo ktere je prikrite kremicitim pískem. Je třeba ještě necim prihnojovat rostliny ?
Klasika je 1/3 vody týdně a přípravky na vodu nepoužívej, jsou to vyhozené peníze a jen bůh ví co probíhá za reakci a co se ti ukládá do dna.
Jak často měnit vodu v akvárku? Včera jsem sibzalozil 54 litrove. Jaké přípravky používáte na vodu ? Uvítam jakekoli rady atd. Diky
Díky, o tomhle jsem ani nevěděl, díky moc všem
Jo, to je přesně ono, kamarádka má podobný v práci a funguje bezvadně. Ještě se dělá podobný z průhledného plastu, ale ten po necelém roce používání praskl. Podle mě je to zde u Rogera mnohem jednoduší a ekonomičtější řešení, než na hadici dávat čerpadlo.
Já používám tohle:
www.hornbach.cz/…
Nejde-li to prostým opakovaným zmáčknutím, stisknu a prstem ucpu výpusť a pak to nasaje s jistotou. Je docela dobře možné, že to bude stačit a obejdeš se bez čerpadla.
Aha, to jsem nevěděl, měl jsem obavu abych nekoupil nějakou hlavu která by to nezvládla
díky
Horní hrana akvária je asi 140cm od podlahy, odpad je níž (vana) a nasávat mě to už právě nebaví
, hadice má 20m, akvárko má výšku 50cm a objem 200l hrubého
Pokud chceš konkrétní rady, měl bys upřesnit, jak vysoko je u Tebe akvárko/odpad a cca kolik vody má to akvárko. Pokud je odpad níž, není třeba ani elektrické čerpadlo, stačí dát na hadici např. "balónek", který Ti pomůže s úvodním nasátím bez toho, abys na začátku musel "nasát pusou". Lze si pomoci i naplněním hadice vodou, ale při delší hadici se s tím blbě manipuluje.
Z akvária do odpadu to zvládne hocijaká čerpacia hlava, pretože to treba len naštartovať. Keďže je odpad nižšie, než akvárium, ďalej to už ide samospádom.
Ahoj, nenašel jsem vhodnější téma, prohlížím se po výtlačném čerpadlu který bych použil při výměně vody. Máte nějaké doporučení? Podle čeho se orientovat? Jedná se o vytlačení vody z akvária do opdadu.
tu je jeden konkrétny prípad:
www.topin.cz/…
jedná sa o veľmi agresívnu vodu:
agresívne CO2 3,3 mg/l
voľné CO2 30,8 mg/l
KNK 3,3
pri takýchto vstupných parametroch má význam sa zaoberať prípadnou toxicitou OPV, ale paušalizovať a strašiť akvaristickú verejnosť nie je tiež na mieste...
Nerez je výrazně horší vodič tepla než měď, nerez výměník proto vychází pro stejný výkon výrazně větší (a tedy i dražší). Měď taky zabíjí některé bakterie už při stopovém množství, toho se využívá například v lihovarech, kde se přesně z toho důvodu používají měděné trubky.
Kde přesně jsou dnes výměníky, to nevím, bývaly v lokálních výtopnách, teď se celá sídliště přepojila na centrální zdroje tepla (velké elektrárny, např. Mělník, Temelín apod.), je fakt, že některé výtopny se zrušily, takže ten přesun výměníků do domů asi dává smysl.
Já už jsem k tématu napsal dost, je na každém, co si kdo z této debaty vybere. Konkrétní mnou naměřené hodnoty vodivosti máš o pár příspěvků níže. Při dočasných odstávkách, opravách, haváriích, atp. jsou ty rozdíly často dočasně i řádově vyšší a je to loterie, kdy se do toho některý akvarista zrovna trefí.
Pracovně se k těmto datům dostávat celkem pravidelně a proto bych tuto problematiku opravdu nerad zjednodušoval na černobílé vadí/nevadí, nebo na rady typu "dělám to celý život a nic se neděje". Tato suverénní moudra jsou platná pouze pro Vaše konkrétní akvárko/osádku a pro Váš konkrétní zdroj vody, ať už teplé, nebo studené.
Jen se pak nedivte nevysvětlitelným úhynům ryb při nárazové/dočasné změně parametru vody. Lidem bez příslušného vzdělání to vůbec nedojde a chybně hledají příčinu ve všem možném okolo.
ja bohužiaľ nemám možnosť merať vodivosť, ale rád si pozriem hodnoty, ktoré tu uvediete.
ZDRI to tady nedávno popisoval... Další věc - teplá voda z kotle/bojleru/teplárny. V návaznosti na stav rozvodů může obsahovat (a také často obsahuje) nezanedbatelné množství bordela. Horká voda je mnohem korozivnější a navíc při lokálně velmi vysoké teplotě prochází i spoustou kovových armatur v různém technickém stavu. Při své práci jsem opakovaně řešil problém s degradací vnitřního obložení zásobníků TUV, které významně kontaminovali TUV. Většinu toho viditelného chytí sítka/filtry, ale i tak je to problém. Udělejte si malý test - změřte si doma TDS/vodivost teplé a studené vody (samozřejmě po srovnání teplot). Zejména u TUV z teplárny budete překvapení, kam to vyletí.
áno, ale potom sa to začalo vyvíjať iným smerom.
Tak ešte k tomu zásobovaniu sídlisk:
Vodárenské spoločnosti dodávajú len pitnú vodu. Pre hygienické účely (sprchovanie) sa táto pitná voda v minulosti ohrievala vo výmenníkových staniciach, zvyčajne jedna pre niekoľko bytových domov. Ohrev sa riešil zásobníkovými ohrievačmi o objeme niekoľko m3. Dnes (aspoň u nás) sú pri rekonštrukcii teplárenských rozvodov rušené a meranie spotreby tepla na vykurovanie ako aj samotný ohrev pitnej vody sa realizuje v suterénu/prízemí bytového domu. Na tento účel sú najvhodnejšie doskové nerezový výmenníky tepla, ktoré sú priestorovo veľmi nenáročné a nedochádza k degradácii kvality vody oproti studenej pitnej vode. Tolerancia na Cu v pitnej vode je 2 mg/l, ale z bežných rozborov je (u nás) táto hodnota mimo rozsah merania (pri menšej hodnote sa udáva len - do 0,15 mg/l).
PS: Ak by bola OPV taká bohatá na mikroprvky (Fe, Cu, Zn...) ako sa tu niektorí obávajú, tak by sme nepozorovali zlepšenie kvality rastlín už pri malých dávkach tenso-cocktailu alebo inej zmesi mikroprvkov z PMDD.
Řekl bych, že TUV (OPV) se řešila spíš v souvislosti s centrálním rozvodem (sídliště)...
so všetkým čo píšeš súhlasím, napriek tomu v tom problém z akvaristického hľadiska nevidím. Musel by to byť veľmi špecifický prípad, aby sa to prejavilo,
napr. z hľadiska tých baktérii: predimenzovaný zásobník s minimálnym prietokom vody (t.j. spotrebovanie chlóru) a bez pravidelného navýšenia teploty v zásobníku za účelom likvidácie baktérii (legionella)
Pri starých systémoch je skôr problém vznikajúce inkrusty na povrchu napr. medeného výmenníka, ale to znižuje účinnosť odovzdávania tepla a naopak bráni v oxidácii Cu.
Ak by sa aj jednalo o veľmi mäkkú vodu, v ktorej pri ohreve inkrusty nevznikajú, ten prietok zásobníkom je obvykle taký veľký, že obohatenie vody o Cu nenameriaš testom. Keby to tak bolo, životnosť zásobníkov by bola tragická.
Normami stanovené hodnoty stanovené pro pitnou vodu jsou velmi tolerantní (určené z hlediska vlivu na lidský organismus při nějaké zprůměrované konzumaci) a pro některé vodní živočichy nepřijatelné. Ohřívaná voda je také více korozivní než studená (do studené se vejde více rozpuštěného kyslíku a ten se při ohřevu uvolňuje) a také bakterie se v ní množí mnohem rychleji.
TÚV je starý výraz, dnes sa používa OPV (ohriata pitná voda). Úžitková je nesprávny/nepresný pojem - zvyčajne sa jedná o vodu z vlastného zdroja napr. na polievanie.
V prípade, že sa ohrev pitnej vody realizuje prietokovým ohrevom s nerezovým výmenníkom v suteréne bytového domu, a boli realizované výmeny rozvodov resp. sa jedná o novšiu stavbu s plastovým rozvodom vody, tak s tou kvalitou nebude problém.
Edit: ak by sa aj jednalo o starý systém, neobávam sa, že hodnoty Cu, Zn, a Fe prekročia koncentrácie stanovené pre pitnú vodu. A ani zďaleka sa nepriblížia na hodnoty z PMDD resp. EI. Ak máte testy, môžete zmerať
hádat se s Vámi nebudu..ono stačí použít normální selskej rozum..Nemám na to čas a dohady mě ještě nebaví...kdo chce at tomu věří...kdo se zamyslí musí mu bejt jasný že se není čeho bát..v takové vodě nemůže být takovej obsah např. olova ,mědi atd..aby to akvárku ublížilo...mějte se
Tak si zpětně přečti co jsi napsal
...TUV je teplá užitková voda...
a co z toho vyplývá ? to co říkám... je to normální voda..každá změna at je to teplota nebo tlak můžou ovlivnit jak píšou třeba chuť či se tam může něčemu dařit víc co nechcem apod,ale je to stále voda co je zdravý nezávadná...
ono to že je v zákoně vedena tak nebo onak je uplně jedno...nikde není zakázáno takovou konzumovat,či s ní vařit atd..a užitková nebe teplá užitková je jen definice v zákoně...
Ano přiznávám že to ve větším paneláku být může pokud bydlí v něm...můžeš to mít stejně a viděl si někde nebo slyšel si od někoho někdy že by řekl že nemá doma pitnou teplou vodu ale jen užitkovou?? pokud teče do domácnosti musí splnovat určitý parametry nezávadnosti a nesmí se s ní nikomu nic stát...
Proboha,kdo pije teplou vodu...
Tak možná někde ve sklepě maj nějaký několika kubikovej bojler...ale ta spotřeba elektřiny na ten ohřev...
je možný že to může bejt,neříkám že to nejde...když sem bydlel v paneláku několik let zpátky tak to stejně fungovalo jak já píšu... a i kdyby to bylo centrálně myslíš že by ohřívali nějakou užitkovou vodu ??? tohle by si nikdo na triko nevzal !!! viděla si někdy někde nějaký takový upozornění že je taková voda nevhodná k pití? vem si kolik lidí si ze spěchu zalije instatní kávu teplou vodou přímo z kohoutku a podobný zvyky co lidi dělaj z lenosti a ze spěchu a věřili by tomu že pijou užitkovou vodu ???
Já bych řekl, že jo. Stejně jako teplá voda do radiátorů. Chtěl bych vidět ten "bojler nebo něco" pro 12 pater do výšky a 3 domácnosti na patro
Jistě to ale nevím. Jen vím, že ji tak účtují. A tepla je k****sky dražší.
A v paneláku to je jak prosim tě? Neni náhodou dodávana centrálně?
slavko napsal: Ja len upozorním, že teplá voda nemusí (a často nie je) pitná, ale úžitková. Rozdiel je v tom, že sledovaných je menej parametrov ako pri pitnej vode a úžitková potom môže obsahovať rôzne škodliviny, napr. ťažké kovy...
Tak tohle mě celkem dostalo
Nevím jestli to někde funguje jinak,ale do domácnosti máš normálně přípojku na pitnou vodu a to studenou. jen pak dále záleží jestli tuhle vodu pustíš z kohoutku studenou jak je přivedená do domu,nebo tuto stejnou vodu před kohoutkem ohřeješ (bojler apod.) pořád máš tu stejnou pitnou vodu ale budto studenou nebo ohřátou...
nebo ty máš teplou vodu do baráku přivedenou už z vodáren? myslím že ne
Tak to musím zaťukat. Mně nejde jen když mám jen opravdu malý průtok.
K té teplé vodě. Uznávám, že mám vlastní zdroj a přírodní vodu takže to řešit nemusím, ale myslím si, že to jen jaká si ochrana vodáren. Když se doma při sprchování napijete taky neumřete
, ale to je jen spekulace, za zdraví neručim.
_ucx_ napsal: Kotel nevadí.
Díky nechám to tam, z logistického hlediska je to pro mne nejlepší řešení.
Krevety otrávené určitě byly, jen jsem přemýšlel nad tím jestli byl vadný ten Prime nebo v tom akva vznikala nějaká nepředvídatelná reakce ve složkách vody, dna atd. A jestli se někomu nestalo něco podobneho. Ale jak píšeš, na jistou příčinu, asi nikdo nepřijde.
Jen je to takový typický příklad mého štěstí se zvířaty.
Kotel nevadí.
To druhé bude nějaká otrava, ale těžko už teď zjistit, čím.
Ahoj lidi.
Jsem muž z pravěku, který dále nechává vodu odstát, ale mám k tomu jeden dotaz. Myslíte, že kůže vadit, když ta voda stojí v malém kumbalku (cca 1,5x1m), kde je plynový kotel - je to kotel se samostatným přívodem vzduchu přes fasádu a spodiny jdou rovnou do komína - tzv turbo ( tedy aspoň myslím, nejsem topenář).
Mám v té mistnosti 50 litrový barel s atestem na styk s potravinami.
A pak jedná taková zkušenost, jestli se někomu nestalo něco podobného.
Jednu dobu jsem k výměně používal Prime. V akváriu s krevetami jsem měnil cca 30% vody, rovnou z vodovodu, ošetřenou dle návodu Primem a ohřátou pomocí horké vody z konvice na identickou teplotu. Při téhle výměně během pár minut po nalití najednou polovina Japonek se začala motal, zmodrala, vypadalo to že mají křeče, ležely na zemi, občas sebou mrskly a zmateně lítaly po celém akva, některé rychle uhynuly, jiné to daly, ale při další výměně se stalo to stejné a nakonec to nedala žádná. Nidky jsem nepřišel, jestli ten Prime byl vadný, nebo to bylo něčím jiným, ale ryby na to nikdy nereagovaly a ten Prime jsem používal ve 4 jiných akva - bez krevet. Po druhé zkušenosti s úmrtím krevet jsem ho vyhodil. Od té doby jedu odstátou vodu.
Nestalo se někdy někomu něco podobného?
Stručně, jasně napsáno. Patřím mezi ty, kteří napouští přímo z řadu. Teď v zimě naleji 3-4 kbelíky teplejší, aby nebyl pokles teploty tak velký.
Článek na téma odstátá vs čerstvá voda napsal Roman Slaboch(Sorex). Bohužel si nemohu vzpomenout, kde ho hledat.
Ber to tak, že kolem vody je spousta vědy, není to jednoduchá problematika a nemyslím si, že by to kdy někdo z nás amatérů zvládal na 100 %. Naštěstí to většinou úplně není potřeba. Těch základních principů je jen pár a i když to vypadá jako dost hroznej guláš, tak to není zase tak strašný.
Tak to náhodou vím zcela jistě, jelikož vodu piji rád, čerstvá vyhrává. A co víc, když jedu za přáteli do středních Čech na Kokořínsko tak mi tam voda absolutně nechutná, mají tvrdou vodu a je nechutná, to samé když jsem jezdil na vedení naší firmy na Prahu 9, nechutná, ta naše mi chutná moc. Ale je to zajímavá myšlenka
Kdysi jsem se na tohle věčné téma bavil z kamarádem a on mně říkal abych se napil čerstvé vody a pak té den odstáté. Ta která mě více chutná tu ať naliji do akvária.
No, tak si to shrnu, abych měnil vodu v mých akváriích to je celkem víc jak 120L vody, tu bych měl v obýváku odstát, pak se modlit aby v tom nebylo něco bůh ví co, jelikož takové množství je skladovat hodně nepraktický tak ji mixovat s teplou vodou je ideální, ovšem za předpokladu že údaje které mi absolutně nic neříkají (jako vodivosti, reakce chlóru, reakce pH s nízkou alkalitou, pokles teploty o 5st apod...) budou ok, no nevím, asi bude snazší to vylít a sklo rozbít a dát do tříděného odpadu
kluci, tohle téma bych zrušil, zrovna teď v období kdy řeším výměny čerstvé vody a s tím spojené možné problémy se Sewelkami jsem toto téma neměl otvírat. Toto mi děláte naschvál
jsem zvědav k čemu všemu tady dojdete
Bez rizika je inertní nádoba, v nádobě akvarijní topítko, klidně už s nefunkčním termostatem a teploměr. V nádobě předehrát na teplotu vody v akváriu ±5 °C a pak měnit. Ve slušně vytápěné místnosti, máme-li možnost vodu nechat odstát a měníme-li vždy jen nanejvýš třetinu obsahu akvária, většinou postačí bez topítka (klidně i víc než třetinu, pokud se teplota nádrže a místnosti liší jen nevýznamně). Pokud je to méně než patnáctina, tak se tím není potřeba zabývat vůbec, to s teplotou v nádrži už prakticky nehne.
Já mám doma také minimální rozdíl mezi teplou/studenou (nový čistý zásobník, krátké rozvody).
Ale třeba v práci (velký centrální bojler) už je to 215 vs. 300 uS/cm. A u kamarádky na vzdáleném sídlišti ještě víc. A když jsem řešit ten zabordelený kotel (mmch. pár let starý a pěkně drahý), měla voda přes 1000 uS/cm a hlavně podle rozboru v laborce i šílené hodnoty mědi a nějakých dalších sloučenin. Domácí si rozbor zaplatili, protože chtěli reklamovat na ČEVAKu kvalitu dodávané vodovodní vody...
Já bych to ale celkově nedramatizoval, jen bych si rozmyslel nějaká paušální moudra typu - "per to tam rovnou z vodovodu, ničemu tu nevadí"... A kdo má doma citlivky a chce mít klid - studená do potravinářského barelu/skla + horká z nerez/skleněné rychlovarné konvice.
Edit to Ctiburn - ! pozor, TUV nikdy není podle normy pitná voda!
Voda v radiátoru (a ve městech v ÚT) je zcela jiný rozvod.
PS - proč jsi to smazal? teď není jasné, na co reaguji...
Já jsem to dělala ze začátku také tak, že jsem měnila vodu za mix pitné a teplé užitkové, rybky mi umíraly. Od té doby, co měním za odstátou pitnou, tak není problém. Takže teplou užitkovou bych určitě už nikdy do akvária nenalila.
TDS/vodivost teplé a studené vody (samozřejmě po srovnání teplot). Zejména u TUV z teplárny budete překvapení, kam to vyletí. Tak jsem si ten test udělal rozdíl 20 µs/cm vzhledem k tomu že do akvária liji nějaký mix takže ten rozdíl bude podstatně menší. Je pravda že nejsem zásobovaný z teplárny ale blokové kotelny vedle v baráku.
ZDRI napsal:v minulosti mi kompletně "odešel" hustý prales Kryptokoryn poté, co jsem v zimě dopustil 1/3 ledové vody přímo z vodovodu.
Kryptokoryny jsou na to hodně citlivé, hlavně když tu studenou vodu máš ještě namířenou přímo na ní.
Ano, tam jde konkrétně hlavně o reakci chloru se sloučeninami dusíky = různé chloraminy.
Podrobně viz např.
www.stpcr.cz › vvi-2007-02_s91
Michale, toto není nic nového, to jsem určitě neobjevil já
Matně si pamatuji na jedno staré, ještě předlistopadové číslo časopisu Akvarium-Terarium, kde se o tom psalo. Autor tam vysvětloval právě tuto souvislost, proč větší výměna bordel vody může vyvolal zdánlivě bezdůvodné onemocnění nebo i úhyn ryb. Tady je spousta pamětníků, možná to někdo dohledá. A o souvislostech organické látky/chlor/toxicita toho je napsáno spousta, něco už jsem postoval v tématu aktivní uhlí. Já se o tom hodně učil na VŠZ (organická/anorganická chemie), konkrétně prof. Kalač byl na toto velký specialista a odborník.
Tady je zrádná právě to nepředvídatelnost - u spousty lidí to dlouhodobě nevadí a pak (zdánlivě bezdůvodný) hromadný úhyn.
Chlor zabije různé bakterie a to poměrně spolehlivě. Jenže pak reaguje s organickou hmotou (známá je například reakce s lidským potem v chlorovaných bazénech a proto se vyžaduje sprchování před vstupem do veřejných bazénů) a vznikají z toho značně toxické sloučeniny (totéž v platí i pro bróm a jód), tzv. halidy.
ZDRI napsal: Je zde navíc jedna dost důležitá souvislost - reakce chlóru + organických látek ve staré akvarijní vodě. Zejména při vyšším pH při tom vznikají toxické látky (souhrnně označované AOX), které jsou nebezpečné i ve velice nízké koncentraci.
Toto ma veľmi zaujalo. Myslel som si, že práve organické znečistenie tvorí akýsi "nárazník" na prípadný chlór vo vodovodnej vode, pretože vzájomne zreagujú.
Mám vyššie pH (asi ako väčšina čo neupravuje vodu cez RO) a práve nedávno som po dlhšej dobe (možno 2 mesiace) robil výmenu vody cca 50%. Už na pohľad si to akva pýtalo, ale práve po výmene si zdravotný stav niektorých rýb zhoršil. Na možno 3-4 rybách sa objavila krupička, ktorú si už dlho nepamätám. Stres zo vzniknutých toxických látok, ktoré spomínaš, by to vysvetlovali.
9 06.02.2020 11:17 ZDRI [1415] Na toto není jedna univerzálně platná správná odpověď, záleží na konkrétní citlivosti ryb/živočichů, parametrů doplňované vody a stavu akvárka.
Já do "normálního" Obýváku také nenechávám vodu odstát, jen ji radši dotemperuji horkou vodou z konvice. Ale do Sulawesi nádrže bych to určitě neudělal, tyhle krevetky jsou opravdu citlivé. Totéž zkušenosti z minulosti - když jsem měnil akarám/kančíkům - rovnou studená z vodovodu, vše OK. Čerstvým importům z Afriky jsem to udělal jednou a půlka osádky lehla.
Je zde navíc jedna dost důležitá souvislost - reakce chlóru + organických látek ve staré akvarijní vodě. Zejména při vyšším pH při tom vznikají toxické látky (souhrnně označované AOX), které jsou nebezpečné i ve velice nízké koncentraci. A nespoléhejte na to, že dnes už se vodovodní voda tolik nechlóruje. Ano, chlóru se dává méně, někde se jen ozónuje, ale při zhoršení parametrů vody nebo periodickém preventivním proplachu může být jeho koncentrace překvapivě vysoká.
Další věc - teplá voda z kotle/bojleru/teplárny. V návaznosti na stav rozvodů může obsahovat (a také často obsahuje) nezanedbatelné množství bordela. Horká voda je mnohem korozivnější a navíc při lokálně velmi vysoké teplotě prochází i spoustou kovových armatur v různém technickém stavu. Při své práci jsem opakovaně řešil problém s degradací vnitřního obložení zásobníků TUV, které významně kontaminovali TUV. Většinu toho viditelného chytí sítka/filtry, ale i tak je to problém. Udělejte si malý test - změřte si doma TDS/vodivost teplé a studené vody (samozřejmě po srovnání teplot). Zejména u TUV z teplárny budete překvapení, kam to vyletí.
A netýká se to jen živočichů, v minulosti mi kompletně "odešel" hustý prales Kryptokoryn poté, co jsem v zimě dopustil 1/3 ledové vody přímo z vodovodu.
Akvárium je bez kytek, takže na to neumím odpovědět.
Asi je každá ryba jinak citlivá, ale pokles o 5° si myslím, že zvládnou všechny.
Třetinu studené vody přímo z řadu dolévám i při výměně vody u altů a terčů a žádný problém.
Tiež si myslím, že sa to s tou opatrnosťou preháňa, lebo ryba na to musí byť adaptovaná. Ryby v rybníkoch sa bežne vyhrievajú pri hladine a keď sa vyplašia, v momente sa ocitnú v hĺbke niekoľko metrov kde je teplota pokojne o 5-10°C nižšia.
Otázne je ako je to v tečúcich tropických vodách, ale pokles 2-3°C po výmene mi nikdy nerobil problém.
Pri rastlinkách to nemusí platiť, lebo tie evolučne neboli nútené adaptovať sa na krátkodobé výkyvy teploty. Ty si zaznamenal nejaké problémy po tejto nehode?
Jen technická poznámka, ono možná záleží i které ryby, některé to dát nemusejí, a některé to neřeší.
Nicméně TUV se neříká teplá
užitková voda jen tak. Nikdo negarantuje kvalitativní parametry, často potká různé měděné výměníky apod. Nota bene venku nemám nádrž na teplou dešťovou vodou
Nedávno jsem vychladil Manacapury až téměř na smrt. Večer jsem otevřel přívod vody, chtěl jsem jim trochu ochladit, ale zapoměl jsem na to. Šel jsem domů a když jsem ráno přišel, tak nádrž byla orosená jako pivo, teplota vody 14°C. Všechny ryby ležely na dně. Chtěl jsem je sesbírat, ale všiml jsem si, že dýchají, ale tempem tak jeden nádech za cca 5s. Tak jsem začal pomalu ohřívat a v poledne už zase všechny normálně plavaly a večer už žraly. Žáden úhyn.
Tak si myslím, že ochlazení o 4-5°C při běžné větší výměně vody není nic, co by ryby neměly zvládnout.
_ucx_ napsal: Já si nedovedu představit, že bych v nádrži, kde má být třeba 29 °C, vyměnil 100 - 200 litrů přímo z kohoutku...
Otázkou je, zdali je těch 29°C nutných.
Dále i v přírodě dochází k poklesům teploty a většinou to je celkem rychlé. U WF skalár mám 27°C a týdně měním 1/3 až 1/2 objemu akvária bez problémů. Naopak, ryby jsou živější a hladovější.
Tak doby kdy tekla z kohoutku jen studená voda jsou dávno pryč ani já je už moc nepamatuji. Na baterii si namícháš teplotu jakou chceš dokonce si můžeš koupit digitální průtokový teploměr když už to chceš přesně.
Já si nedovedu představit, že bych v nádrži, kde má být třeba 29 °C, vyměnil 100 - 200 litrů přímo z kohoutku. Pokles teploty prudký a velký (a než se to promíchá, tak už tuplem). Se současnými sudy (60 - 220 litrů) se to zatím nějak dá, ale pokud pořídím tu dvoukubíkovku do obýváku, tak budu i tohle nějak muset vyřešit v příslušném měřítku. Problémem větších IBC kontejnerů ale je, že je nelze protáhnout standardními 70 nebo 80 cm dveřmi.
U třístovky vodu taky měním z akvária do vany pěkně samospádem a potom zpět přímo z baterie.
Hadice cca. něco přes 8 metrů délky.
Akorát k napojení na baterii používám zázračnou věc od Gardeny
rybicky.net/fotogalerie.php…
A hadici v akváriu drží plastové udělátko z Číny
rybicky.net/fotogalerie.php… Celou dobu co mám 500 l tak to měním rovnou z kohoutku nedovedu si dost dobře někde nechat odstát 100-200 litrů vody. Dělám to sakra dlouho, začínán čtvrté desetiletí.
Jsi asi ještě mladej, plnej elánu, energie, nadšení a tak všeobecně ...
Ta kyblíkovaná se dá hrát s nádržemi tak do půl kubíku, dál ale už ne. Pak časem nastane okamžik, kdy vedlejší škody z vycákané vody a ztraceného času překročí náklady na hadici, čerpadlo a nějaký sud na temperování či ohřev vody.
Mě kyblíkovaná taky nevadí. Takhle je to rychlejší a za stejnou dobu stíhám obě akva. Pravda, v létě je to trochu složitější, protože vodou z akva zalévám záhon před panelákem a okno je na druhou stranu než koupelna.
Pokud neodkaluji a měním jen vodu, stíhám i další věci.
0 05.02.2020 19:01 Silviebaris –
Re: RAP A to já se ráda s kýblikem proběhnu...
OT
Socrates napsal: ... koupelna je fakt daleko, to už je na deset metrů ...
Já to mám z koupelny k 240 taky cirka 10metrů. Normálně vyměním vodu, hadici pak stočím a uklidím do skříňky. Nenacákám při nošení vody a nemusím hlídat, kolik vody mám v kbelíku při odkalování.
Dám to dohromady.
No ano, těch posledních pět vteřin, to je to, co potřebuju a co jsem si představoval.
Já taky
rybicky.net/nadrze/25088-200…
Koukni do složky "Technika"...
Já s tím jen vypouštím odsátou vodu, ale určitě to pojede i naopak, když koupíš dostatečně silné čerpadlo.
To zní lákavě, ale tohle už bych asi doma před velkou porotou neobhájil
byť by to bylo obložený čímkoliv
3 04.02.2020 22:45 ZDRI [1415] Napojení přímo na vodovod je občas nepoužitelné u choulostivějších živočichů. Já používám dva 60 l barely - do jednoho hadicí vypouštím špinavou vodu z akvárka (použiji na zalití kytek/zahrady). Do druhé napustím a nechám odstát/vytemperovat čistou vodu (popř. ji i upravím minerály). Dříve jsem napouštěl slabou rezervní čerpací hlavou (AquaEl Circulator 500), ale to jsem musel barel pracně zvedat do výšky na okenní parapet. Teď mám čerstvě toto výtlačné čerpadlo
www.rostlinna-akvaria.cz/… , bez problému s ním napustím akvárka i z barelu na podlaze.
Můžeš si koupit plastový sud nebo menší IBC kontejner a obložit ho nábytkovými deskami v tom správném odstinu, aby to ladilo ke zbytku pokoje. Může mít i kolečka, aby se s ním dalo manipulovat, v sudu může být topítko, snímač hladiny, čerpadlo, hadicové nástavce atd.
Jo, takhle to chápu, jen by se mi tam hodil ještě ten vstup a na něj hadici do kanystru, abych nemusel kupovat ohromnej kýbl, kam by se mi čerpadlo vešlo.
Edit: Prostě pracuju s kanystrem, jestli mi jako rozumíte
Já si představuju jednu hadici z čerpadla do mýho třicetilitrovýho kanystru odstátý vody (kterej věčně zvedám na stůl) a druhou hadici z čerpadla do akvárka a jedeeem.
Ale nevím, jestli nemám blbou představu.
Normálně a jednoduše na horní výstup připojíš hadici do akvárka, ponoříš do kýble/sudu/demižónu, zapojíš a čerpáš...
Je to v principu v podstatě to samý, jako čerpací hlava u vnitřního filtru.
Rozumím ti, já si nedokážu představit vykládaný kbelíky odstáté vody do akvárek
řeším to hadicí a je klid a manželka neprotestuje
Hele, fakt ne, pod dřezem v lince mám napevno falešnej šuplík a nechci nic přidělávat a předělávat
Navíc, jak říkám, já dávám aspoň pár hodin odstátou vodu. Pro mě je čerpadlo ideál, ale koukám, že než aby mi někdo řekl, jak funguje, tak mě tu furt všichni budou přesvědčovat k přestavbě obýváku.
Pro info, pod dřezem se dá udělat připojení na hadici, nemusíš šroubovat perlátor, stejně tak u vody na pračku, když zajdeš do OBI a řekneš co na co chceš tak ti poradí
když si to připojíš pod dřez, máš hadici schovanou, baterii hyzdit nebudeš a vlk se nažere a koza zůstane celá
Chápu, my máme studnu s měkkou vodou.
No, mně by se spíš líbilo to čerpadlo, už kvůli odstátý vodě.
Stačí navštívit hobbymarkety oddělení zahrada a instalaterské potřeby s tím, že i u naši designové baterie v kuchyni šlo odšroubovat perlator a místo nej dat redukci, na kterou už dáš plastový pinčl na zahradní hadici.
Jak to teda funguje? Tipuju vstup a výstup, na to nasadit hadice?
Když pohrozíš, že zhyzdíš baterii v kuchyni pokud ti nedovolej tahat vodu z koupelny, tak to „byt“ zvládne.
Právě... koupelna je fakt daleko, to už je na deset metrů, zase tim nechci obtěžovat celej byt
Určitě máš jinde jinou batterii. Já vodu napouštím hadicí z koupelny. I když kuchyňský dřez je blíž.
V klidu sedět by se mi líbilo, tak mi poraď něco na tohle
www.ikea.com/…
Nápad skvělý, ale pro uživatele RO naneštěstí nepoužitelný
. Spíš řeším jak bez námahy dostat vodu z akva, jenže záchod je moc daleko a dřez moc vysoko
tak mi zbývají jen ty kýble.
0 12.01.2020 16:44 Jarden Sk –
Re: DH Určite také akvaria tu sú, a v podstate aj to tvoje tak funguje-je to otázka svetla a živín ktoré akva produkuje a vstupnej vody-čo obsahuje a ak tvoje akva nevykazuje vysoké hodnoty, tak si to vyladil a budeš to len jemne korigovať.Akvárium sa však neustále mení či už množstvo rastlinnej hmoty alebo žiarivky sa opotrebujú a podmienky sa zmenia alebo pridáš či ubereš ryby a zase sa to všetko trochu rozladí.Je to živé prostredie-a to je na tom zaujímavé a poučné.Určite sa niekto ohlási, čo to má takto vyladené, je veľa takých nádrží...
Asi zůstanu u cyklu 1x za 3 týdny a zatím to nebudu dál prodlužovat. Nechtěl jsem zpochybňovat zavedená pravidla. Spíš jsem zkoušel, jestli se tu třeba ozvou lidé, kteří mají akvária, kde je více ryb nebo jiných živočichů a vše jim funguje dlouhodobě (roky) bez častých (týdenních) výměn vody.
No konečně se někam dostáváme
. Václave tím průšvihem myslíš třeba větší pravděpodobnost výskytu nemocí a různých plísní je to tak? Tak vodní želvy jsou velice odolná stvoření, když vemu v potaz v jakých vodách v přírodě občas žijí, tak běžné akvárium, kde jsou schopny přežít ryby je pro ně křišťálová studánka. V akváriu mám jen parmičky a black moly a to jsou taky velice odolné ryby, často se používají jako zkušební rybky pro záběh akvária. Nechci, aby tady někdo nabyl dojmu, že budu prodlužovat cyklus výměny vody tak dlouho, až mi začnou chcípat ryby. Ale na druhou stranu, je potřeba stejná kvalita vody třeba pro choulostivé terčovce jako pro odolné, dalo by se říct krmné rybky?
0 12.01.2020 16:01 Jarden Sk –
Re: DH No to je práve to, že keď je už problém v akva a začneš robiť väčšie výmeny vody, tak je to väčší problém /velké výkyvy prostredia/, ako keď to robíš pravidelne a ryby a rastliny sú na to zvyknuté.Ak sem tam vynecháš jednu výmenu tak to by nemal byť problém...Podľa toho čo píšeš a aj podľa obrázku je o akva dobre postarané, tak to nebude žiadny problém ak si prispôsobíš údržbu podľa podmienok- sám uvidíš čo a kedy to potrebuje.
Tak výměna vody není jen o chemii ale ve vodě se množí spousta mikro organismů a nejsou to všechno jen prospěšné druhy. Pokud neměníš vodu kumulují se v akváriu a je většinou jen otázka času než vypukne nějaký průšvih.
Samozřejmně pokud se začne zhoršovat kvalita vody, začnou růst řasy, tak budu měnit vodu častěji to je logické a něco takového ani nemusíš zmiňovat. Spíš jsem chtěl zavést diskusi směrem, jestli je nutné měnit vodu často, pokud nemám problém s řasami a parametry vody (dusičnany) se nemění.
3 12.01.2020 15:09 Jarden Sk –
Re: DH Pozri napísali sme ti názor, ešte to doplním, máš dosť dusičnanov už vo vstupnej vode okolo 27mg/l, takže výmenou vody ich budeš držať aspoń na cca 30 mg/l záleží kolko vymeníš vody a keďže kŕmenie flákať moc nemôžeš tak amoniak a NO3 sa ti môže stupňovať ak nebudeš meniť vodu a odkalovať.Do vody nehnojíš tak dodáš výmenou aj nejaké minimum živin. Ja moc slimáky a ryby ako boj s riasou neuznávam, ale keď ti to pomohlo-fajn. Poznám akvaristu čo nemenil vodu rakom v akva roky a dolieval len odpar a žili aj v tom čaji čo sa tam vytvoril, takto som tiež choval ryby keď som bol začiatočník /dnes by som to už neurobil/ a nechcelo sa mi starať o akva. Robíš to aj pre ryby a želvu-je to tvoja vec-tvoje živočíchy a tvoja zodpovednosť ako sa rozhodneš.
Množství vody je pořád stejné, měním zhruba 25%. Když jsem měl problém s řasama, tak jsem měnil týdně i 40%. Stejně to nepomohlo, štětičkovou řasu mi odstranily až parmičky siamské a od té doby po ní není v akváriu ani stopa. Taky jsem měl velký problém s přisedlou řasou na čelním skle, otíral jsem každý týden při výměně. Pak jsem pořídil 6 neritin a od té doby sklo nemusím čistit. Tady na fóru se razí názor, že na všechny problémy pomůže častější výměna vody a že řasožrouti řeší jen následky. Já už jsem byl nešťastný a jeden čas jsem měnil vodu dokonce 2x týdně a štětička si rostla vesele dál. Řekl bych, že řasožrouti mi pomohli překonat období, kdy se akvárium zabíhalo.
Myslím si nebo alespoň doufám, že mám akvárium v biologické rovnováze, mám vyřešen odvod dusičnanů v podobě rychlerostoucích valisnerii, okřehku na hladině (pravidelně vyhazuji) a hydroponicky pěstovaného potosu (roste jak blázen). Takže nevidím důvod pro tak časté výměny vody. Je to u mě otázka 5-10 minut, netahám kýble, mám hadici napojenou na vodovod a odpad, takže nejde o lenost, spíš si myslím, že je to v mém případě zbytečné. Ale samozřejmě nemám 10-20 leté zlušenosti, jako někteří borci tady, proto se radši ptám a čékám na logické zdůvodnění, proč by to mohlo nebo nemohlo fungovat.
To ti nikdo se zárukou neřekne. Podle mne menší výměna 1x týdně lepší než velká jednou za 3týdny.
Jen tak ze zvědavosti, proč prodlužuješ ten interval výměny?
Vzpomínám si, že jsem před mnoha lety měl v normálním AQ (rámové něco přes 100 litrů) Paví očka, Mečovky a další rybičky spolu s Želvou nádhernou. Vodu jsem nikdy pravidelně neměnil a želvičku jsem dával pryč, až když měla dobrých 15 cm v průměru. Krmil jsem ji syrovými játry, kuřecím masem, Nitěnkami a odrostlejším potěrem od Pavích oček. A nikdy se nic nestalo. Jo, jednou se ozval řev naší malé dcerky z obýváku a když jsme dorazili ze dvorku, měla želvičku zakouslou v prstu, stála uprostřed obýváku a řvala jak tur. Ale soužití té želvičky a rybiček bylo v pořádku.
1 11.01.2020 09:21 Jarden Sk –
Re: DH Ahoj, pripojím svoj názor.Vymieňam vodu každý týždeň cca 50percent a ak je v akva nejaký problém hlavne s riasou, tak vymieňam aj 2x v týždni.Hnojím ale intenzívne a mám silné svetlo a CO2. S názorom NHKG súhlasím a myslím si že v akváriách, kde sa intenzívne nehnojí, nie sú nutné časté a velké výmeny vody, ale ak je intenzívnejšie napadnuté riasou tak jednoznačne by som výmeny doporučil/riasy vylučujú látky, ktoré blokujú rast rastlín-Alelopatia-opisuje D.Walstad/.Velmi záleží aj na kvalite a množstve živín vo vstupnej vode-sú akváriá kde sa čerstvou vodou hnojí, tak je to spôsob ako ušetriť, nehovoriac o tom, že sa zbavuje voda aj odpadu /napr. humínové látky majú problém spracovať baktérie a hromadia sa/ v-je to predsa len uzavretý systém oproti napr. tečúcim vodám v prírode.Oproti velkým uzavretým systémom /nádrže,rybníky/v prírode je akva miníčko a tam stabilizovať podmienky je náročnejšie-veď sa hovorí, že čím menšie akva, tým je systém krehkejší.
Tak to si rozhodně nemyslím, můžeš to trochu podrobněji rozvést? Z jakého důvodu by to tak mělo dopadnout? Koukni tady na ten odkaz, jsou to paludária pro stejný druh želvy, jako mám já. Ten člověk se zabývá chovem už hodně dlouho (10+ let)
www.sawbacks.at/…
Cítím trochu zklamání, zrovna od zkušeného akvaristy jako jsi ty, bych čekal, že se mi aspoň podívá do profilu, než začně vynášet moudra. Není želva jako želva, podobně jako není ryba jako ryba ....
Ten týden platí pro běžná akvária. Samozřejmě u akvárií s minimem ryb stačí vodu měnit mnohem méně, ale jen dolívat odpar nejde. Časem se ti začnou v akváriu nějaké látky hromadit a nemusí jít jen o dusík.
Mám akvária, kde měním vodu jen 1x za měsíc a mám tam jen pár velkých ryb. Ale aspoň mi se v takových akváriích moc nedaří rostlinám.
Ale ty pokud máš tu želvu, tak je vše marné. Podle mě časem přijdeš o ryby, rostliny a z akvária bude "žumpa".
Chci se zeptat zkušenějších akvaristů, co jsem tak četl tady na fóru, doporučuje se dělat pravidelné výměny vody každý týden od 20-40%. Mám 1,5 roku založené akvárium, 200 l kde je želva (10cm /100g) a asi 20 malých parmiček. Zhruba po roce, kdy jsem prošel různými fázemi všelijakých druhů řas, se akvárium ustálilo, řasy téměř zmizely a hodnoty dusičnanů se držely pořád na stejných hodnotách jsem přešel na cyklus výměn 1x z dva týdny. Kvalita vody zůstala stejná, takže jsem přešel nedávno na cyclus 1x za 3 týdny. A pokud se po pár měsících kvalita vody a stav v akváriu nezhorší, tak bych chtěl cyklus ještě prodloužit. Je to dobrý nápad nebo mám zůstat u třech týdnů? Jak často děláte výměny ve vašich akváriích, pokud tam máte ryby (třeba nějaké větší, ne pár neonek). Předpokládám, že třeba u čistě rostlinných akvárií nebo u akvárii, kde je 5 malých rybek, by se částečné výměny nemusely dělat vůbec, stačí jen doplňovat odpar.
Nerozumím proč nějaké čerpadlo. Napojíš hadici na kohoutek nebo sprchu pustíš vodu a hotovo. K tomu přece nepotřebuješ žádné čerpadlo. A nevím jak na Slovensku, ale zde bych z chlorování vody při výměně cca 60-70 litrů vůbec neřešil. Měním přímo z řádu již 10 let a nikdy nebyl problém.
0 22.09.2019 00:12 trichopter – výmena vody
zdravým,,Chcem sa spýtať,chcem meniť vodu priamo z vodovodu hadicou.Mám viac menej jednoduche rastliny a v akva guramy zlate,mrenky machove,párik ostriežkov purpurových,tetra krvava,pancierniky2ks ,kolikza krpatá jeden pár a pár ryb neivem názov.Začali mi vymierať prísavníky, jedna tetra...Može to byť chlorom?Žiadnechoroby nie je vidno.Akva je zhruba230 litorv vody.Filter eheim profi2075.Svetlo2*meter studená led 9,4W +jeden meter tepla biela14,4W-Akva s hlbkou60cm.Ako riešite presne výmenu? treba radšej počkať kýmm chlor vyprchá ,alebo to nevadí ,niekto to nerieši, nikto kýbluje odstátu vodu.Ja mám akva vysoko radšej by som naplnilhadicou,Má niketo nejý tip kde by osm kupil nejakú pumpu a napríklad ,menil vodu z vane odstátu?
Dik za tipy
Ja mám tiež 54-ku, ale husto zarastenú. Je tam Betta a Ottocinclusy, teplotu udržujem na tých 26°C čo je vhodná teplota pre oba druhy. Aj keď u Otíkov horná hraničná. Mením minimálne raz týždenne tých 30% vody. Deň predtým ju naberiem z vodovodu, studenú do veľkej nádoby, a nechám odstáť do druhého dňa. Teplota sa stabilizuje na izbových 22°C, potom z kanvice dolejem par deci horúcej a premiešam. Kvôli Otíkom zvyknem tesne pred výmenou do tej nádoby strčiť na pár minút vzduchovací kamienok a trochu ju prekysličiť. Neviem či to má nejaký zmysel, ale snažím sa Otíkov pri výmene čo najmenej stresovať
Těch 30% týdně bych bral jako minimum, když je akvárium v opravdu dobrém stavu. Nechci Tě nijak podceňovat, ale začátečníci často pokládají za "dobrý stav" něco, co by pokročilý akvarista nebral.
Takže raději víc, určitě to neflákat.
To záleží na spoustě faktorů (počet ryb, množství sypaného krmení, citlivost ryb na znečištění vody, kvalita vovodní vody, ...). Ale obvykle se mění 1x týdně 30%. Pokud uvidíš, že se rybám nedaří, tak pak je potřeba měnit častěji.
0 08.05.2019 16:33 Evča – vymena vody
Jak často se musí měnit voda v zaběhlém akva (54 l), když je tam málo rostlin? Stačí to jednou týdně?
topítko mám ,na netu jsem se dočetl teplota 24-26,prezentaci udělám později
Tak pro bettu je i těch 24 málo. Máš tam topítko? Prezentace akvária by dost pomohla.
mám tam bojovnici ,akvárko je už přestavěné
Říká se, že by neměla být chladnější o víc jak 5°C. Ale bude dost záležet na konkrétní rybě, čím menší rozdíl, tím líp.
Já většinou napouštím vodu přímo z vodovodu, ale jde to řešit trochou vařící vody z rychlovarné konvice a pak dobře promíchat.
0 08.11.2018 18:19 micuda – výměna vody
Jakou teplotu by měla mýt odstátá voda určená k výměně když v akvárku je teplota 24,5. Akvárko má objem 19 l a měním 3l.Jde mi o to aby tam nebyl teplotní skok pro rostliny a rybu.V létě to bylo ok ale ted nemohu dosáhnout větší teploty odstáté vody než19 stupnu.Díky
Dík, vybral som Atman AT-306 2000l/h
Nejde až tak o vzdálenost ale o rozdíl výšek jedné a druhé nádoby. Pak nebude problém vytipovat vhodné čerpadlo.
0 20.06.2018 17:27 Milan – čerpadlo na odkalovanei
Zdravím,
Chcem si ulahčiť týždennú výmenu vody v 570 l akváriu.Doteraz behám s vedrami.
Mám JBL Aqua In-Out set. Plánujem ho napojiť na čerpadlo a čerpať vodu do suda cca 10m vzdialeného.
Potrebujem poradiť aké čerpadlo kúpiť.
Ďakujem.
To jo, taky bych to s přesným dodržováním parametrů nepřeháněl. Ale jestli párkrát za sebou do 25°C napustíš polovinu objemu 8°, tak cryptocoryny začnou protestovat a zesklovatí. Taky záleží jaký je to druh, budou i odolnější, kterým to nemusí vadit. Každý si tu zkušenost holt musí udělat sám...
5 02.06.2018 15:39 rufus – voda
K tým cryptocorynam si dovolím trošku oponovat. Ľudia sa im boja aj pomaly vodu meniť. Netreba ich rozmaznávať. Nalejem vodu z vodovodu a hotovo. Než si zvykne tak opadá ale potom je to v poriadku. Prvú som dostal k mojim 8mim narodeninám. Teraz mám 43 a stále rastie. Nikdy som nebral ohľad či jej bude sedieť teplota a nebodaj Ph... Sťahovala sa so mnou 6x za tie roky.
Jo když jsem dával čolky do studeny vody kvůli množení, tak jsem tam ja blbec napral cryptocoryny a byly za tejden v háji
)
Plánuju hlavně anubiase a echinodory..
Ještě bych dodal, že pokud máš cryptocoryny, tak bych si tu teplotu napouštěné vody hlídal. Může to u nich způsobit sklovatění listů - cryptocorynovou nemoc. S popsaným souhlasím, pořídit hadici a zrušit kýble. Koníček má člověka těšit a ne aby byl jeho otrokem
Samozřejmě že i napouštím je to poměrně robustní hadice a nevadí jí škrcení nebo zalomení, mám jí už poměrně dlouho.
S tou silikonovou i napouštíš? Přímo z vodovodu? Jde mi o tlak...
0 28.05.2018 21:53 dudak [1894] PVC hadice, s výztuží ze syntetické příze, kupoval jsem tady
www.gumex.cz/…
když napouštíte studenou, je dost tuhá, ale když dáte teplou, pěkně změkne, ani v ohybech se ale nebortí
Zelenou. Koupil jsem ji asi před patnácti lety.
Přešel jsem z levné zelené na dvouvrstvou, byla to velká úleva
Já mám Neptun comfort fix 13 mm 1/2" a zatím spokojenost.Koupeno v Bauhausu
Nejlevnější hadice se hrozně rády lámou, podle mě jsou nepoužitelné. Já jsem koupil žlutou hadici "noname" co byla někde v akci a na první pohled vypadala docela tuze. A funguje už pár roků naprosto perfektně. Akorát bych potřeboval delší...
Gardena je hrozně drahá.
Od té doby co jsem si pořídil tuto redukci.Tak kanystry skončily ve sklepě
Podle potřeby. Dovedu si představit akva, kde se voda nebude měnit nikdy a jen dolévat, dovedu si představit i opačný extrém.
Ve svém 250l akva měním podle potřeby 5-12%. Neodstátou vodu.
Koukni do denníku nádrže
rybicky.net/nadrze/24568-akvarium-na-pracovnim-stole Zapisuju VŠECHNY výměny.
odstátá voda není potřeba, normálně si koupíš dlouhou hadici, tou to vypustíš a pak redukce na sprchu s rychlospojkou a tou to rovnou napustíš, jak to jednopu zkusíš, tak se ke kýblům už nikdy nevrátíš. Ideální je na konec hadice ještě nějakej držák, třeba jako je držák hadice na pračku a taky se hodí nějaká síťka na konec hadice aby to nenasálo ryby a při napouštění na tu hadici dávám molitan z malýho filtru, aby to tolik nevířilo dno, případně ještě na dno kus polystyrenu. chloru se není třeba obávat, v odchovných nádržích měním i 100% vody za čerstvou a bez problémů, u 1/3 bych asi ani neřešil teplotu a normálně jim dal studenou, pokud nemáš nějaké choulostivé ryby.
jak často měnit vodu v 250l akva ? filtr bych ml mít vlastní výroby a netuším jak mám vyměnit třetinu vody což je zhruba 90l doteď jsem měnil vodu po kýblech (10l kýbl) vždycky nabral vodu do kýblu nechal odsttá druhej den jsem vzal druhej kýbl a odpustil desetinu z 100l akva... vyměnil za tu odstátou a to jsem dělal jak vocas obden... dopadlo to tak, že na to dlabu a dělám tohlecto jednou za tejden... a už mě to nebere..
jak to děláte vy? a u 250l akvária si nedokážu představit kde budu brát odstátou vodu na tuhle výměnu.. leda použít ten přípravek no.. ale 9 kýblů se mi přes celej byt nosit taky nechce... nějakej nápad jak to dělat ? dík
Tak s rybama to udělej takto. Den před a den po vpuštění první party vyměň polovinu vody a toto opakuj i při dalším zarybňování. Tedy jako mimořádku a v řádným týdenním intervalu onu obligátní 1/3 objemu.
Myslíte třebas 1 za 4dny že by to bylo lepší? Potom až tam budou ryby tak to postupně změnít na těch 7dní?
U čerstvě založených akvárií je lepší měnit i častěji.
Ano a takto to budeš dělat už napořád, tedy zvláště až tam budou ty ryby.
0 12.12.2017 22:28 Mirek – dotaz na vodu
Zdravím, zeptám se blbě ale nedá mi to
mám od soboty 9.12.17 založené 54L akvárium je zatím bez ryb než se řádně zajede, otázka zní jestli sačí vyměnit jednou za 7dní vodu v množství 10-15L?
Heleďse, bez prezentace, fotek problému, a hromady údajů o akváriu (které k prezentaci patří) asi nic moc nevymyslíme.
Navíc Eleocharis nyní pěkně kvete!
Už rozumiem. Tak to bude tiež v pohode, vstupná voda má asi 7mg/l Mg
2+ (ak sa bavíme o Prahe), dohnojenie na 10mg/l nie je žiadna obrovská zmena.
Takže cimrmanovská slepá ulička, "tudy ne, přátelé!"
Má niekto ďalší nápad?
Test JBL, hodnota je v zeleném poli, tzn. OK!
10ml/l Mg Plus od Profiplants? To by bol stonásobok odporúčanej dávky. Nemyslel si 1ml/10l?
Alebo tých 10ml/l je výsledok testu?
Mg od Profiplants. Po výměně klesne na 8-9 mg/l. Poměr vstupní vody Ca:Mg je 5:1
Horčík 10mg/l? To ako čisto Mg2+ (čo by bolo skoro +2,5°dGH), alebo horkej soli, či inej zlúčeniny?
0 03.10.2017 20:29 Libcin –
Re: Maq Většinou hned a pokud řízek heteranthery zasadím do ADA substrátu (ne zásobního), tak shazuje spodní listy a to dost intenzivně. Pak se po pár dnech zbrchá!
0 03.10.2017 20:26 Libcin –
Re: Maq Voda kterou přidávám po výměně do akva má menší NO3 než v akváriu. Pak sice přidám hnojivo s NO3, ale opatrně, aby se mi moc nezvýšil draslík. Železo doplním na 0,2 a fosfor doladím na 1,2, hořčík na 10ml/l. Doplním i mikroprvky.
S jak dlouhým odstupem po výměně a jak dlouho to trápení trvá? Jak se to projevuje? Čím dalším se nová voda liší od staré?
Heteranthera se trochu trápí po výměně.
A ty jsi nějaký problém v tomto směru odsledoval?
0 03.10.2017 19:59 Libcin – Pokles dusíku
Zdravím! Mám dotaz, jak reagují rostliny na pokles dusíku při částečné výměně vody? Může být pro ně problém pokud je dejme tomu hodnota dusíku před výměnou 20mg a po výměně 15mg?
Aha už vím co myslíš. No ještě musím popřemýšlet
Proto jsem psal, že záleží také na tom, co tam chce chovat a pěstovat. U nás má v zimě studená voda kolem 7°C. Měním cca 40% vody (v akváriu držím 29°), kdybych tam poslal ledovou rovnou z kohoutku, tak během 5ti minut srazím teplotu z 29 na 20 stupňů a nevěřím tomu, že se to bude rybám líbit
EDIT: rozhodně si myslím, že je lepší být připraven na všechny alternativy, dokud to jde snadno, než později (až bude vše schované) řešit, jak dostat k akváriu teplou vodu
Já nemyslel ohřívač, jenom nějakou termobaterii, kde by sis nastavil teplotu směsi teplé a studené, dává se to občas do sprchy
Průtokový ohřívač si myslím že je zbytečný vzhledem k tomu že se voda dělá většinou v plastu tak už není problém ve sklepě kdykoliv strihnout trubku a vložit T kus. a dotáhnout až k akvu. Jinak teplou vodu jsem chtěl hlavně kvůli tomu jak kolega píše že se někdy stane že musím vyměnit více jak polovinu vody v akva a to je potom voda jako led. A to se nebavím v zimním období kdy je voda studená víc. Vodu beru z řádu. S tím sifonem vůbec nevím jak to vyřešit. Možná to dopadne tak že se na něj vykašlu a dám si pod okno sud na vodu a budu to vypouštět hadicí a pak vodou zalívat zahradu.
Tak ji řeš, já jenom říkám svůj vlastní názor podpořený mnohaletou zkušeností.
Rybky si studenou vodu při napouštění užívají, zejména skaláry a pancéřníčci. Také po takové výměně výrazně vzrůstá jejich rozmnožovací apetit. Měním třetinu vody, asi 90l, v dvoustovce a nikdy jsem neměl problém, rybky jsou zdravé a dlouholeté.
Já bych teda teplou vodu řešil, při výměně třetiny vody v akváriu za studenou z kohoutku může klesnout teplota vody v akváriu klidně i o 6°C a to mi teda přijde hodně. Osobně se snažím neměnit skokově teplotu o více, než nějaké 2°C.
Pračkový sifon pochopitelně ucpávku má. Je to kulička na pružině, která se pohybuje při tlaku vody a buďto propouští nebo ucpává.
Osobně bych teplou vodu vůbec neřešil. Léta páně dopouštím při výměně vody studenou přímo z řádu a nikdy jsem neměl problém.
Pračkovej bych asi nedával, nejsem si jistej, jestli tam není potřeba trochu tlak. Jinak vodu bych dotáhnul teplou, buď bych to řešil termohlavicí někde v technické místnosti, odkud bych do akvária vedl už jenom jednu trubku, nebo udělat přípravnu vody (sud, RO, malé čerpadlo) - vše záleží na tom, co ti teče z kohoutku a co tam budeš chtít chovat a pěstovat.
No budu muset pouvažovat zda dám i teplou. Studená bude. Jediné co bych ještě potřeboval tak nevím jaký tam dát sifon ty pračkové se mi nějak nezdají. Nevypadají že mají nějakou přepážku jde mi o to aby mi nešel smrad do baráku
Pokud máš odpad a uděláš přepad, můžeš měnit vodu kontinuálně a bude ti stačit studená. Ale pokud chceš měnit více vody najednou, budeš potřebovat i teplou...
No spíš jsem to myslel tak že u 600stovky máš větší objem. Než u nějaké 30tky kde vypustíš jedním nacucnutím skoro celé akva.
To predsa nema s objemom vela spolocneho. Zalezi od toho kolko % vody menis. Ak vymenis 50% v 30tke aj 600ke, tak zmena teploty bude plus minus rovnaka.
Taky jsem přemýšlel jen nad studenou. Myslím si že 600 litrů to snese jak nějaká 30tka do které naleješ 5 litrů a je studená jak kdyby topení ani nebylo.
Těžko říct. Mně by na napouštění stačila studená... Zas tolik toho za sebou nemám, abych to mohl posoudit...
Snad bude. Myslíš že mám tahat jen studenou vodu nebo i teplou?
Luxus
No vodu mám pořešenou ta bude. Odpad též
Nezapomeň si tam přitáhnout vodu a odpad...
0 09.08.2017 20:48 R afc1886 [15246] fido 16 zde položil dotaz
rybicky.net/forum/7481… a diskuze došla až k výměně vody,tak tady pokračuje vše co se týká vody.
Jedná se o dřevostavbu. Odpad musí být jedině veden podlahou a co se týče vody, tak ta se tahá stěnou. Spíš mě ale zajímá, zda to jde nějak pořešit přímo do toho akvária, abych nemusel tahat hadice.
Tahal bych teplou vodu, nejlépe s nastavitelnou teplotou. Z čeho je dům postaven? Raději než do desky bych asi sekal do zdi, pokud to použité cihly dovolí.
Stalou teplotu by řešila i termostaticka baterie.
Ano už jsem to viděl na odkazu od kolegy, Je to super vychytávka!
Ale zůstanu u vany a sluchátka. Vyhovuje mi že si reguluju teplotu na vytoku do vany ( chvíli trvá než se teplota to na tom průtokovém kotli ustalí) pak jen přepnu čudlík a teče to do akvária. Nehledě na tom že tu hadici tam mám už od vypouštení...Dřez mám výš než akvarko...
Jj, ve spolecenskym akva si s tim taky nelamu hlavu. Ale akva s poterem a mladyma rybama nemam odvahu nalit studenou.
Kdybych nejakym zpusobem byl schopen zahrat vodu v hadici, byl bych spokojen.
To neřeším. Skaláry jsou v mé hodně tvrdé vodě bez šancí z jiker něco mít, pancéřničci přibudou 2-3 za rok a řeší přirozenou obnovu, 90% jejich jiker je samozřejmě požráno. Vyhovuje mi to tak.
A poter? A kdyz chcu vymenit vic vody?
Asi mám otužilé ryby, ale v zimě v létě doplňuji těch 60-70 litrů studenou a nikdy jsem neměl problém. Spíše naopak, rybky výrazně zbystří, pancéřníčci i skalárky jdou do 2-3 dnů do tření.
DavFM napsal: Uz jsem kdysi nekde cetl o problemu zpusobenem teplou vodou, slepene zabry u pancernicku.
Měním týdně kolem 100 l vody namíchanou na potřebnou teplotu rovnou z řádu, pancéřníčků mám cca 15, vypadají spokojeně, o slepených žábrách jsem nečetla, tak nevím
Myslela jsem tenhle
www.rucni-naradi.cz/… , asi se to nezobrazuje správně. Nevím, co máš za baterii, my máme běžný rozměr a pasuje to.
No ja teplou nepouzivam, dolivam do kanystru vodu ohratou v konvici, pokud tedy nenecham rovnou kanystry pres noc odstat.
Uz jsem kdysi nekde cetl o problemu zpusobenem teplou vodou, slepene zabry u pancernicku.
To je dobrý!
Jenže já mám typ co má perlator s vnitřním závitem, ne vnejší jako tento typ. Ale to je jedno už jsem si zvykl na tu vanu...
Mixuju rovnou teplou z prutokoveho kotle.
Ryby žijou, kytky rostou, žádný problém...
mám taky vodu z vodovodu v paneláku, o vodivosti nemám páru
, takže se tím nezatěžuji a nemám problém
Z bojleru klidne, ale ja mam teplou z vodovodu v panelaku. Studena voda ma vodivost 110 mikrosiemens, ta tepla (vychlazena) ma vodivost 130 mikro. Takze neco navic tam je.
Navic mam obavy z toho, ze u te teple vody klesne kvalita a ani to nebude muset nikdo moc resit, preci jen na teplou je jina norma nez na pitnou.
Ani prave ne. Dam tam zachodovy ventil a az to cvakne, hodim to do dalsiho akva. Cca 8 minut jedno. To tak akorat odsaju dalsi.
No ono tech 3l/min není mnoho. Při tretinove vymene vody u vetsiho akvaria (třeba u me by dopousteni trvalo hodinu) nebo u tvých menších ale máš jich hodně by to byla práce na celý den.
No to je prave to, mam ted 8 akvarii (a v regalu je jeste misto na dalsi), takze dalsi topitko a pomale dopousteni neni pro me reseni, ani financne,ani casove. U jednoho akvarka by nebylo co resit, tam by to takhle bylo v pohode.
Ja uz jsem si to pocital a pri nejakem prutoku 3 l/min mi vychazelo cca 1,5kW. (1litr o 1°C za 1hodinu potrebuje 1,16W). Staci mi to na tech +-20°C, to pak bude pokles o 1-2°C,podle mnozstvi a to uz je zanedbatelne.
Ja ku te teple vode z vodovodu nemuzu najit odvahu. Ja vim, ze na 99% nemuze nastat problem, ale toho 1% se bojim. Bylo by to nejjednodussi reseni, nejlevnejsi v pořízení i provozu, ale...
Kup si ještě jedno topítko do akvária a vodu napouštěj pomalu tak, aby se stíhala ohřívat. Průtokové ohřívače a podobná řešení mi přijdou trošku komplikované.
Nevím,co na tom nechápeš?Vyměníš adaptér,neboli sítko a už se jede.
obchod.remont-cerpadla.cz/… Jen poprvé vyměníš perlátor a ten už zůstane napořád.
Tento problém stále těším. Dle mne je nejlepší řešení prutokovy ohrivac. Tady ovšem pozor. Bývají o výkonu 3.5kw. Budou li na více zatížené větví (el. Obvod) bude vyhazovat pojistky.... kdyby byl prutokac o 2.5-3kw bylo by to ideální ale žádný takový jsem nenašel. a hlavně aby voda nebyla ve styku s medenymi součástmi.
K tomu vyrobenemu topitku... 1.5kw je málo na ohřev vody. Ohřál bys to o pár stupňů. Mohu spočítat ale uz odhadem to je jasné ze výstupní voda nebude vyšší jak 20st při obstojnem průtoku.
Používám teplou vodu z vodovodu už 30 let nevím čeho se bojíš. Jen jí od oka pouštím trochu studenější.
Momentalne tohle taky zacinam resit, protoze kazdy den cca 60l v kanystrech, z toho uz me boli zada.
Jenze tohle reseni, tedy z ventilu se studenou vodou, ma jednu velkou slabinu, na kterou uz nedavno kolega LaKatos upozornoval. A sice to, ze dopoustite studenou vodu. Tenkrat jsme mu vysvetlili, ze EI je nesmysl a bylo hotovo
No ale co tim? Nechce se mi pocitat kalometrickou rovnici, ale je jasne, ze pokud do akvarka pri vymene dopustite 25% ledove vody o teplote cca 12°C, tak proste ten pokles bude velky, navzdory veskere teplotni zasobe v kamenech, sklu atd. Takze co s tim?
Premyslel jsem nad prutokovym ohrivacem, ventliem udelat odbocku a doladit vystupni teplotu. Ale chtelo by to ten prutokac nejdrive videt vevnitr, zda se mi, ze tam voda jde pres měď.
Napadl me i papiňák (stejne se nepouziva) se dvema průchodkama postaveny na sporak, ale to jsem zavrhnul hned, znacne humpolacke
A nebo si vyrobit pořádné topítko,nerezova patrona s tělesem do bojleru, řekněme 1,5kW (vykon bych asi nejprve dopocital s ohledem na pozadovany prutok), to by asi taky slo. Pro predstavu, neco jako UV lampa ale misto zarovky tam bude topitko
Ale pokud by nekdo mel nejake elegantni reseni, ktere se bezne pouziva, sem s nim. Nejak to prece v tech odchovnach musi delat? Nebo proste se toho nebat a pouzivat teplou vodu z vodovodu?
No nevím které myslíš, vidím celou stránku různých rychlospojek ale většina je s normálním 3/4" závitem na zahradní kohouty/ nebo pračkové. Možná ten první mosazný by to mohl být.
Já mám v kuchyni IKEA baterii a ta na té výtok hubici má jiný závit- menší a jiné stoupání. Nevím rozměry, možná něco existuje ale u mě instalatérství o tom nevěděli že by něco existovalo.
Je pravda že v dnešní době se dá asi sehnat vše ale zas tak moc jsem nepatral. Sundam spruchu a je to. To vychází stejně jako sundavat perlator, dávat redukci a pak zase zpět.
Ještě to má výhodu přepínání - mixuju vodu do vany a až mám požadovanou teplotu, přepnu to do sprchy a teče to do akvária.
Jinak pod dřez už další kohout dávat nechci, je tam málo místa. Musel bych to pořád vylkizet...
hellmut napsal: Ale současný trend je v kuchyních stojánková baterie na pracovní desce, která nemá sundavaci ramínko. Stačí tohle udělátko
www.google.cz/… Nacvaknu, připojím hadici a napouštím.
Redukce na hadici na perlátor se vyrábí a prodává, přijde mi to jako nejjednodušší řešení.
To byla první věc, kterou jsem si zjišťovala, jak to bude s vypouštěním a napouštěním, když si pořídím velký akvárko
, varianta "kýblování" byla nepřijatelná
Určitě. Je spousta variant. Někdo rád posiluje a nosí vedra. Další ma nataženou vodu i s odpadem az k akvariu atd...
Každému to vyhovuje jinak, dělám to podobně jako hellmut, protože mám koupelnu k akváriu nejblíž, stačí mi hadice 8 m. Pračku mám v kuchyni, ta je na druhé straně bytu, navíc ventil kdesi za ní a těžko přístupný.
Proc to delat vse tak slozite. Pod drezem nebo jeste lepe u pračky je jistě rohový ventil. Na něj stačí dát tecko a dalsi kohout s hadici. Za tou pracnou to je nejlepší. Je tam i ideální místo na odložení/ulozeni hadice. No a jak potřebuješ napustit akvarko, zalít kytky na terase nebo doma tak jednoduše otevřes ventil vytahnes hadici z poza pracky a chodis a zalevas v případě velikonoc slejes radne treba přítelkyni/zenu
Ale současný trend je v kuchyních stojánková baterie na pracovní desce, která nemá sundavaci ramínko. Nehledě na to že večným sundavánim a zase nandavaním, to ramínko respektive těsnění na něm půjde do kopru...
Nejlepší, nejrychlejší je vana/sprcha.
Ze sprchové hadice sundat sluchátko (většinou to jde snadno rukou) místo něj dát redukovaý dvojnipl 1/2"-3/4" a na to krásně pasuje koncovka nejběžnější zahradní hadice...
Já trouba léta nosil vodu v kyblu neboť jsem pořád přemýšlel kdo mi vysoustruží redukci abych nasadil hadici místo perlatoru té kuchyňské baterie. Protože pokusy přetažení silnější hadice přes ramínko končily potopou na podlaze
Přitom stačilo koupit o 6 m delší hadici a dát jí z té vany...
Takhle to mám já.
Nejen v koupelně je voda....
Zrovna tak můžeš připojit třeba pod kovovou pákovou baterii v kuchyni a pod. Jednoduše odšroubuješ převlečnou matici ramínka a našroubuješ hadici s plastovou koncovkou o stejném závitu. Investice pár korun.
Normalne kúp hadicu, hrubú asi ako palec a v obchode s vodou a kúrením redukciu na batériu, mosadz alebo plast, určite ti niečo poradia. Ja mám priesvitnu zelenú z baumaxu 7m a mosadzný závit na sprchu a ľutujem že som to nekúpil už skôr, meniť vodu polievačkou a lavórom je održku makačka, zabrať dostáva aj podlaha a koberce, predsalen vždy nejaká ta kvapka spadne... Najbližšie uvažujem už o vodovodnej batéríí rovno nad akvárkom, tá prestavba za to stojí. Veľa šťastia
Pokud je trávník níž než akvárium není problém. V létě s vodou z akvária zalíváme zahradu...
Z okna bych hadici mohla taky vyhodit
Akvárko mám hned vedle, ale je bohužel níž než parapet.
Ta hadice z youtube není špatná. Není tak monstrózní, jak ty zahradní. Dala by se nějaká taková sehnat i závit na vodovodní baterii?
Já mám klamerku pro fotografy:
www.aliexpress.com/…
Odkalování a vypouštění: Jeden konec klamerkou přichytím do akvária. Druhý já vyhodím z okna na zahradu na trávu (ty ho asi budeš muset dát třeba do vany a nějak zajistit. Pak pomocí výstupu z filtru napustím hadici a jak už to jede samotížkou jemně odkalím. Pak klamerkou přichytím hadici k akváriu a jdu něco sledovat na počítač vedle akvária než se vypustí tolik vody kolik potřebuju.
Napuštění: Klamerkou přichytím konec hadice do akvária a druhý na sprchu. A pak v klidu v koupelně pustím vodu a jdu něco sledovat na počítač vedle akvária. A je napuštěno jen zajdu vypnout přívod vody, umístím pomocí klamerky konec hadice nad hladinu v akvárium a jdu do koupelny rozpojit hadici. Pak hadici motám od konce v akváriu, aby se vypustila.
Důležité je pořád být u akvária a sledovat co se děje. Jak člověk na chvilku někam odběhne, může se tam "zapomenout" a pak se vypustí celé akvárium nebo při napouštění přeteče.
ve me ta roztazitelna vubec nevzbuzuje duveru... ta kdyz ti bechne tak kybel bude jeste zlaty
Tak ta roztažitelna se mi zamlouvá
A na druhém konci co vedeš do akvárka je možno mít taky nějaký ventil? Než pustím v koupelně vodu a doběhnu z koupeny do obýváku, aby mi do akva netrýskala voda proudem.
Zahradní hadici máme na zahradě. Ta je tvrdá.
15m není tak moc, když si koupíš hadici třeba tuto
www.xdomacnost.cz/… , ta nezabere moc místa nebo klasickou třeba
www.decodoma.cz/… k tomu tu redukci co ti radil NHKG a máš klid a nemusíš pak vytírat rozlitou vodu
Koupelnu mám 15 metrů daleko.
Vykašlal bych se na čerpadlo a místo toho koupil hadici dlouhou tak, aby dosáhla do koupelny. Hadice se natáhne od akvária do sprchového koutu/vyny/záchodu a můžeš rovnou odkalovat a upouštět vodu bez nošení kýblů. Na napouštění se napojí buď místo sprchovací růžice, nebo na vodovodní baterii.
A ušetříš si práci s kyblíky skoro úplně. Já kyblíky používám jen na propláchnutí filtračních náplní.
EDIT: Sem pomalý. Používám normální zahradní hadice - hadici mám 20m. Mezikus na sprchu (vypuštěcí ventil) jsem koupil u Ptáčka.
EDIT2:
obchod.remont-cerpadla.cz/… nebo něco podobného koupíš v hobby marketech. Vodu můžeš vzít z libovolné vodovodní baterie v domě (třeba i z kuchyně/záchodu). Akorát do kuchyně asi nepůlde vypouštět akvárium, dřez bývá moc vysoko.
A jaké hadice se k tomu dají použít? Najdu někde nějaké schéma zapojení a použití?
a nebylo by lepší napouštět hadící přímo z baterie než tahat kbelíky???
Potřebovala bych doporučit nějaké vhodné čerpadlo, které by mi z kýble na zemi bylo schopno načerpat vodu do aqua. Zatím to řeším tak, že dám na parapet sedací kostku a na kostku kýbl a z něj vedu hadici samospádem do aqua. Ale měním 4 deseti litrové kýble, takže mě to už nebaví.
Z aqua vodu odčerpám při odkalování.
Maq napsal: Glutaraldehyd brutálně předávkovaný to jistě mohl způsobit, jak píše romant. Ale taková dávka by nejspíš zabila i rostliny, a o tom zmínku nevidím.
Ještě mě napadá jedna možnost, a to je náhlý vzestup pH při tak velké výměně vody. Otrava amoniakem. Údajný "divný zápach" a náhle zvýšená koncentrace NO2- by tomu mohly nasvědčovat.
No rostliny odešly a odcházejí teď.Ludwigie zašla všechna,anubiasům flekatí a chřadnou staré listy.Takže možná taky odejdou...
Uvidíme co přinese čas...A jestli se tohle akvo ještě podaří zmátořit...
Hlavu vzhůru! Nebylo všechno jenom špatně. Zkus to znova a malinko líp.
Valisneria byla rozrostlà všude a rozpadala se...Proto její zbytky šly pryč
Možná jo.Nebo já nechat akvárko akvárkemm...
A to je přesně ono, lidi se ve své touze po dokonalosti zbavují funkčních věcí, tedy třeba té valisnerky, každá prosperující rostlina je pro akvo požehnáním.
pitris65 napsal:Stejně to chci celè trochu předělat když už nemám ryby...
Všechno zlé je k něčemu dobré.
Povídáme si o katastrofě, a během chvilky vyplynuly na povrch různé "drobnosti", které jí předcházely, a nejspíš k ní přispěly. Bordel pod filtrem, molitan zřejmě těžce zasviněný, dřevo jako hrom, rostliny se nedařily, puškvorec do toho... Máš vlastně ideální příležitost to celé pořádně promyslet, poštudovat, a začít výrazně líp! Synek zaslouží čokoládu...
Ok.Chtěl jsem něčím schovat tu velkou kostku..Byla tam i Valisneria var.nana,ale šlahouny byly před celé akvàrko..
Ten Acorus vyhoď.
Byla tam i Ludwigie hodně přerostlà.Po prořezání se jí už tak moc nedařilo.A z toho plevele jak řikáš se tam moc rostlin neudrželo...A měl jsem jich tam za ty roky hodně.Buď moc nešly,nebo se ztratily nebo uhnivaly nebo je ruzcupoval projev akva.Anubiasy jdou bezvadně.I ta Hnědovka...No možná že ten Acorus půjde....Stejně to chci celè trochu předělat když už nemám ryby...
Ano, i to zapadá do řetězu událostí.
Najdi si ho tady v atlase. On když je větší a odehnívá mu oddenek, dá se tam cítit čpavek.
Tobě tam vůbec převládají pomalu (ne)rostoucí rostliny, což není moc dobré. Rostliny zlepšují kvalitu vody v míře, v jaké rostou. Takže opovrhované "plevele" jsou pro zdraví akvária nejprospěšnější. Anubiasy rostou pomalu a Acorus pod vodu vůbec nepatří.
Jak dlouho tam máš ten Acorus?
S tou kostkou máš pravdu,bývá tam binec.Jednou cca za půl roku ji pořádně výletu.Tentokrát až tak špinavá nebyla.Ale lehce jsem ji propral...Sedí mi na písku pro svou velikost aby bylo potopené čerpadlo.Zkracovat ji nechci...
No prostě asi tím tekutÿm uhlíkem jsem zničil všechny ryby v akváriu.Ale kytky vypadají ok.Teda aspoň zatím.Vymenil jsem dnes vodu.Je lehce zakalená.Uvidím jestli si s tím kostka pořadí..Už nemám k zničení žàdné ryby..
A moc děkuji za postřehy a moje možné chyby.
Tak jestli ta voda opravdu tak "voněla" je to podle mých zkušeností(i čichových) jasný důkaz hnití a ten kořen se prostě nabízí jako první volba, poodkrýváš další možný zdroj, tedy pod tou kostkou ,jedna snad vychtávka, kostku nechávám na něčem posazenou, aby pod spodní hranou byla několikacentimetrová mezera a když to z technických důvodů není možné, pod kostkou odkaluji i tehdy, i když nikde jinde ne. Pod kořenem je dobré postupovat stejně, tedy v takto "velkým" akváriu rozhodně, velká nádrž si s tím snadněji poradí. Při příštím proprání kostky doporučuji to pořádný vymlácení, neb mám podezření že tvoje kostka je právě ten typ, který je plný černýho kafe a svojí funkci plní jenom na povrchu. Prostá výměna i tak velkého množství vody s obdobným parametrem vody akvarijní nemůže nadělat takovou paseku.
Anubiasy mám na kamenech a na kořenu.Ano,smrdělo to tak nějak.Ale voda byla měněna cca před 10 dny 1/3 vody.Molitan jen tak zlehka proprán od toho bince.A odkaleno hlavně pod nim-sila!.U kytek jen otrháno pár lístků Anubiasů a konce Hnědovky.Přidán Anubias v košíčku a zahrabán štěrkem.Nepřipadalo mi to moc brutální zákrok.Občas jsem to takhle podniknul...Je fakt že vody jsem vyměnil hodně.No v každým případě je to sice krutá zkušenost,ale o to líp se to bude pamatovat!Když už nemám ryby,půjdu do změny dna na tmavè(s ponecháním části starého)a začnu znova od začátku...Zajet pořádně akva a postupně nové osazenstvo.Zřejmě modré neonky dostanou přednost před Ohnivkama a nějaké malé panceřníčky.Snad tady nějaké seženu...Času dost.
Aha tak k tomu se jeste povedlo. Predavkovat. Tak tomu uz se rika smůla jak psal romant sled udalosti.kdy sance neco udělat už byla velmi malá.a výsledek znaš.
Na čem rostou ty anubiasy? Myslím si že na kořenech, zde bych možná hledal tu prvotní příčinu ohoho zápachu před výměnou vody. Jestli byl ten zápach podobný tomu jak smrdí stojatá voda v letním rybníku, potom by to do sebe i zapadalo, no a ten glutaněco to jenom dorazil. K tomu čištění filtru, ono je občas nutný tu kostku pořádně vymlátit, protože uvnitř se nachází blátíčko černý jak kafe, což je nefunkční odumřelý koktejl, filtr funguje jenom v několika cm na povrchu a když se do něj trošku více sáhne, je to v podstatě novej filtr, ale jeho regenerační schopnost je daleko rychlejší než když je úplně novej. Ta poučka o odkalování a čištění filtru zároveň se nemusí vždy dodržet, ale ten zásah nesmí být brutální, to prostříhání rostlin taky nepřispěje ke kvalitě prostředí, ale zase platí, že to samo o sobě nemusí nic znamenat, ovšem když nastane řetěz událostí, jako ve tvém případě, už to svojí roli sehraje. Ta sůl byla správně, o účincích při narušené nitrifikaci(při přítomnosti živočichů) je toho zde popsáno vcelku hodně, ale zásah byla tak razantní, že to nepomohlo.
Ještě můžeš být rád, že neublížil sobě. Jenom polít se tím sajrajtem může špatně skončit.
Vyplývá z toho varování pro nás všechny - tekutý uhlík, a vůbec všechny přípravky držet z dosahu dětí...
... a všech dalších osob, které by mohlo napadnout pomoct...
Zápach byl před výměnou...A teď zakalení zřejmě od mrtvých živočichů.Voda vyměněna a ještě vyloveny neživé 2 malé neonky a taky ancik co nebyl vidět víc jak půl roku..První obyvatel akvária vůbec....
Jinak ta katastrofa tím nalitim tekutého uhlíku..Malý syn chtěl tátovi pomoct ale rybám moc nepomohl..Ani jsem mu za snahu nevypadal,jen že se tam nic nedává,jedině se mnou...
Po 3.5 letech provozu bys mohl vědět ze velkými zásahy do akva se muze voda rychle zmenit v jedovatou sr..ku.tvuj popis tomu skvěle nasvědčuje hrabání ve dne vyčištění filtru a vymena vody =vse najednou = no2 na ntou.
but se hrab jen ve dně a vymena vody. částeji za sebou ob den (denně) podle velikosti zasahu do dna ale ten filtr nech na později.i kdyz filtr vymachas v akva vodě bakterie jsou v nem na polovine a trva než se zregeneruji.a zacnou plnit svou funkci.na 100% pokud si ho vyplách jinak tak tam zadny nebyli a osazenstvo sis otrávil no2. Ale to už tu bylo receno mnohokrát.
Glutaraldehyd brutálně předávkovaný to jistě mohl způsobit, jak píše romant. Ale taková dávka by nejspíš zabila i rostliny, a o tom zmínku nevidím.
Ještě mě napadá jedna možnost, a to je náhlý vzestup pH při tak velké výměně vody. Otrava amoniakem. Údajný "divný zápach" a náhle zvýšená koncentrace NO2- by tomu mohly nasvědčovat.
Ahoj všem!Poraďte mi prosím někdo!Akvárko mám asi 3,5roku.Bylo zaběhnuté,funkční,snad i v pohodě,ale:
Vyměnil jsem odpoledne cca 75 procent vody,odkaleno,lehce protrháno...Vyprána biokostka.Voda nějak podezřele páchla.Přidán štěrk Black onyx 2-4 mm.
Po odpolední výměně vody uhynuli večer už 3 Ohnivky a jednu nemůžu najít.Dàle vylovena jedna neonka a 2 jsou nezvěstné.Taky jednu lorikàrii nevidím...Co se to děje????Filtr jede normálně a byl vyprán ve vodě z akvária...Přidána jen lžička soli na víc jak 3 kýble vody.Ostatně jako vždy při výměně.V vyměnil jsem ještě víc jak kýbl vody,ale do noci by!o po všech rybkách z akvàrka.Ráno jsem ještě vylovil 2krevetky japonské a přesídlil do druhého akvàrka.Změřil No2 a stupnice mi nestačila kolik ho tam bylo...O den později voda silně zakalenà apiskořky se snažily opustit akvárko.Musim vodu vyměnit.Možnà jsem nevytáhl všechny uhynulé živočichy..
Netušíte prosím někdo co se mohlo stát???Nerad bych tu chybu v budoucnu opakoval...
Ale no tak to snad ani nejsou akvária.
To jsou skleněné nádoby se štěrkem, plastem a vodou...
Spíš bych to realizoval obden v polovičním objemu oněch nádržek, ale když tam budou živý rostliny a ta voda bude mít odpovídající teplotu, tedy ne nižší než 26st. bude to pro kondici ryb tím lepším řešením.
0 17.11.2016 16:04 Dena – Výměna vody ve dvou menších akváriích s Bettami
Zdravím a žádám o radu, zda lze vyměnit komplet celou vodu v menších akváriích vždy s jednou Bettou a zřejmě pqncéřníčkem a dvěma šnečky. Mám připravenou odstátou vodu, vodu z reverzní osmózy a kondicionér, po vyčištění nádrží. Viz přiložené foto. Díky za Váš čas a pomoc, aby rybky bylyfit jako doposud.
tonof napsal: stále sa mi deformujú mladé listy.Nemôžem prísť na príčinu...Diagnostikovat přesnou příčinu problému pouze na základě vizuálních příznaků bývá velmi obtížné. A dělat to systémem "pokus-omyl" také nemusí být příliš užitečné, protože málokdo používá správné (vědecké) postupy, takže i když se mu někdy může podařit příčinu problému odstranit, často si nemůže být jistý tím, co přesně za tím bylo. Můžeme zvýšit dávku živin a myslet si, že problém byl v nedostatku nějaké živiny. Ve skutečnosti se ale klidně může stát, že zvýšením dávky některé živiny se odblokoval přísun jiné živiny, nebo se urychlily některé reakce, některé živiny se vysrážely atd. Možností je nepřeberné množství. Akvárium je svým způsobem velmi složitý systém a my máme pod kontrolou jen nepatrné množství proměnných.
Vďaka za reakciu
,stále sa mi deformujú mladé listy.Nemôžem prísť na príčinu, preto sa chytám každej slamky. Skúšam mierne odchylky od tvojich odporúčaných hodnôt hnojenia. Myslíš že môže byť v zdrojovej vode nejaké nevhodné látky ak sa mi v 15 l akva vytierajú kardinálky ktoré v pohode rastú aj na suchom krmive.
Snad nevadí, když zareaguju, i když nejsem Václav.
Myslím si, že níže uvedené hodnoty Ca a Mg by neměly působit žádné problémy. Hořčík bych se snažil držet spíše na 10 mg/l, ale jinak by podle mých zkušeností měly být tyto koncentrace vápníku a hořčíku pro rostliny dostatečné.
Václave,moja zdrojová voda má Ca:30-40mg/L, Mg:5-10mg/L, vodivosť 20-30mS/m, Ca+Mg:1-1,4mmol/L. Môže táto mäkká voda spôsobovať deformáciu nových listov.
Dnes (6. den po napuštění a osázení akvária) ph mezi 6,5 - 7, KH 4, NO2 0,15 . Ampulárie a 2 krunýřovci vypadají OK. Poradíte co dál? Děkuji.
Děkuji za info, vložila jsem fotku sem do vlákna.....
Asi bych trochu zvedl KH jestli používáte CO2 tak 4-5KH je akorát. Rostliny v příliš měkké vodě hůře rostou.
Děkuj za info. Mám tedy ph zvyšovat? V akvárku budou ryby pro ph 6 - 8....
V odstavci č.20 se dozvíte že při našem pH a tvrdosti se nitrifikace značně zpomaluje.
is.muni.cz/…
-obecně vzato ano,ale za určitých okolností ve vztahu k objemu vody a druhu ryb
-osobní zkušenost je ,že používání lávových kamenů je vhodné tak od obsahu 150l a výše,ovšem užití při menším objemu se nevylučuje ,pouze je potřeba častějšího proplachu.
Prý: Lávový kámen má ideální podmínky pro vytváření množství kolonií nitrifikačních bakterií, které udržují křišťálově čistou vodu.
-trochu odbočím,
-nemáte prezentaci,proto nelze nahlédnou,zarazil jsem se u spojení lávových kamenů ve vztahu ke krunýřovcům
-lávové kameny jsou povrchově docela ostré,hrubé a navíc porézní,lze tedy k velikosti ve vztahu k udané litrové hodnotě soudit o docela omezený prostor .
-neobáváte se případných oděrek kůže v souvislosti se zaplísněním?
-láva je porézní a budou se tam zachytávat řada kalových částic,které budou částečné míře podléhat hnilobnému procesu,při nedostatečném průplachu bude podporovat nitrifikaci.
-již jsem předeslal není prezentace, pouze múj náhled k uvedeným ůdajům
Měnit a to denně, jinak půjdou krunýřovci kukat. Rozjíždějící se nitrifikace dovede spolehlivě zabíjet.
Zdravím. Před 5 dny jsem založila nové akvárium, 60 l, z části použita stará voda (v ní vykoupán i nový filtr a lávové kameny), přidány startovací bakterie, šneci ampulárie, rostliny + hnojivé kuličky, štěrk propraný v horké vodě. Každý den 1 vstřik Rataj CO2 vital. Od začátku v akváriu čistá voda bez zákalů. Včera vypuštěni 3 krunířovci, bez problémů.... Mám po 1 týdnu od založení měnit vodu? Kamarád mi radí, at´ ještě počkám, at´ nechám vodu zestárnout... Jak jsem již psala, nyní - 5. den - je voda stále čistá.... PH 6,5, tvrdost 2. Testy NO2 a NO3 teprve zítra dostanu poštou, u nás jsou sice 3 ZOO obchody, ale nikdo je neprodává
Katka napsal: romant napsal: Tak ten přípravek ryby nezachrání, ty zachrání právě ta denní výměna min. 1/3 vody.
Takže nechat 1/3 vody a pak dolit čistou a nechat i ryby a rostliny a zbytek co mám v akváriu nebo to mám vytáhnout očistit a pak to tam dat vše i ryby jak budu mit dolitou vodu děkuji
A ještě jsem viděla nějaký odkalovac nepomohlo by i to
Nechat všechno jak je a denně měnit 1/3 objemu vody.
romant napsal: Tak ten přípravek ryby nezachrání, ty zachrání právě ta denní výměna min. 1/3 vody.
Takže nechat 1/3 vody a pak dolit čistou a nechat i ryby a rostliny a zbytek co mám v akváriu nebo to mám vytáhnout očistit a pak to tam dat vše i ryby jak budu mit dolitou vodu děkuji
Tak ten přípravek ryby nezachrání, ty zachrání právě ta denní výměna min. 1/3 vody.
0 08.10.2016 13:16 Katka Akvárium je 60 na 40 je tam asi 15 rybicek mix je tam bojovnice dalmatinek čistící co jsou prilepeni na skle neonky a různé malé která nevím jménem máme ho asi týden od jedné známé i s rybami a je neméně před 3 dny a rybky plavou nahoře je tam teploměr a filtrace a světlo z vrchu nejsem žádná chovatele ryb ale je asi blbost je měnit každý den na a manžel koupil přípravek na clear aqva do vody děkuji
Jak je akvárko staré,jaká je technika,jaké rybičky?Otázek je moc,proto by bylo nejlepší zřídit prezentaci akvária,nebo aspoň zveřejnit fotku celého akva.
Jak už řekla Wendy2 ty zavojnatky tam nemají co dělat.Podívej se tady
rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska .Přípravek proti řasám je zbytečný,stejně jako sponzorování čezu a jim podobných kvůli topení.
0 08.10.2016 12:31 Katka – Arvarko prosba o pomoc
Dobrý den chci se zeptat mám akvárka 60 na 40 cm..mám v něm mix rybičky ale pořád mám kalnou vodu...když ji vymenim hned na druhý den je voda kalna...akvarko jsme dostali darem takže nenu nové bylo pouzivane i s rybkami máme přípravky do vody ale nepřijde mi že to zabírá...můžete mi poradit co s tim
v 60 litrech nemají závojnatky co dělat, i kdybys měnil vodu denně, nikdy to nebude dobré, pořiď jim odpovídají akva, anebo je někomu věnuj, prodej, vrať kde jsi je vzal, a do těch 60 l si pořiď třeba hejno teter...
0 08.10.2016 12:05 Ludva – Zakalena voda
Dobrỳ den,mam 60 litrové akvàrko.V něm 4 zavojnatky cinske.Stale mam kalnou vodu,jako bi byli rybky v mlze.Voda je stara mesic a pridan i pripravek protirasam.Teplotu nastavenou na 24 stupnu a filtr.Dostavaj krmeni dvakrat dene trosku.Posledni dobou nechtej zrat a plavou na povrch se nadechnout.Muzete poradit,jak vicistit vodu a co mam delat.Dekuji Ludva
Okamžitě odkal uhnilé listy, detrit, který nejnověji vznikl, nesežrané krmivo a pavučiny!
Neměnil bych víc, než 50% vody, ale každý další den, možná celý týden, bych dělal výměnu cca 15%.
P.S. Priorita je zastavit rozpad listů kryptokoroyn. Mě se to v tomto akváriu definitivně povedlo až po měsíci:
rybicky.net/nadrze/24494 a další měsíce trvalo, než se stav vrátil k stavu před rozpadem.
Radikální řez není nutný! Nemáš totální infekci ani nedošlo k totální otravě!
Já to chápu, to je mi jasné. Jen mi šlo o to zjistit zda je zrovna toto něco nebezpečnýho... Tak jsem zjistil, že by to měli být vířníci nebo buchanky, ale nepodařilo se mi zjistit jestli je to v pohodě a neřešit nebo hrozí nějaký nebezpečí a řešit to...
zkus si dát pod mikroskop kapku z filtru a zjistíš, že je tam z těch mikrooganismů celá zoo
.
0 04.10.2016 20:25 SatanekD – Pohyb ve vodě :-)
Tak jestě jedna věc. Mám toho vážně odsud načteno hodně, ležím tu v tom už po večerech velice dlouho, ale teorie neni praxe a proto bych potřeboval další radu
. Co to je ve vodě za mikroorganismy ktery vypadají jako miniaturní bublinka kyslíku nebo CO2 a hýbe se to po akvárku všemi směry, nahodile, jak se tomu prostě zachce? Žádný problém u rybek ani kytiček nesleduji. Díky za radu...
No bóže, tak jsem tě trošku nadzvednul, alespoň si to budeš pro příště pamatovat a uděláš to už tak jak se to udělat má. A ano, samozřejmě, pro pobyt živočichů ve vodě s vyšším obsahem škodlivých dusitanů, se lze setkat i s příznaky jak popisuješ.
Ja by som bol tiez ustraseny, keby som bol na pokraji otravy.
0 03.10.2016 18:26 SatanekD Myslíte, že by bylo možný aby byly rybky kvuli tomu no2 i jakoby víc ustrašený a lekavý?
Nenene, já se v žadným případě o dnu ani kořenu nebavil z důvodu výmluv, ale pouze jako odpověď Maqovi pokud ste si nevšiml. Vodu samozřejmě měním jak o život.
Není to hovadina, naopak.
Jenom je ta tazatelova prvotní situace postavená na trošku jiným základě a je třeba zvolit odpovídající prostředky boje, tedy více přitlačit na tu kvalitu vody prostřednictvím těch výměn, tedy aby to bylo správně pochopeno a nedošlo k mylnému dojmu, že když vyndám kořen jsem tzv. z nejhoršího venku.
romant napsal: dělat si alibi s tím kořenem a dnem
Za to můžu já, já jsem to nabídl jako možný zdroj potíží o pár řádků výše... Je-li to hovadina, zaluhuji za uši já.
Tak znovu, co jsi si nastudoval o nitrifikaci, o náběhu nitrifikační křivky o druzích N látek, který se v nově založený nádrži v prvních třech týdnech dají naměřit? Odpověz si sám.
Tvoje akvo je týden "starý" a jsou tam producenti odpadních látek, tedy těch co jsou na začátku nitrifikačního procesu a postupně se začnou proměňovat, tak jak bude akvo stárnout a zabíhat se, na N látky akceptovatelné a rostlinama konzumovatelné, takže dělat si alibi s tím kořenem a dnem(samozřejmě že se na tom mohou spolupodílet) mě příjde jako silně nalomená berlička.
To, že jsem ti poradil měnit vodu jak vo život, tím jsem ti poradil ten nitrifikační náběh, který je momentálně pro živočichy životně ohrožující, zpomalit tzv. co to jen půjde, aby se docílilo toho, že v tom koktejlu, který momentálně v akváriu máš, dokázala ta rybí osádka alespoň přežít.
Kořen bude v pohodě,ty ryby tam neměly být tak brzo a ještě se do toho akva nehodí,je to pro ně malé.Tady máš oblíbený graf
www.akvarijni.cz/… 0 02.10.2016 17:45 SatanekD –
Re: Maq Myslíte, že by to mohl dělat ten kořen? Měl by to být už ustálený kořen bez dalších vedlejších účinků kromě barvení vody do jantarova. Rybičky krmím obden nebo obdva dny. A jen lehce, minimum zbytku. Moc vás nechápu s tím starým dnem, mohlo by to dělat takový problémy i když by to vlastně mělo být pro tyto účely?
Já bych nadhodil jako možnost to "staré dno od Rataje". Ten dusík se musel odněkud vzít, a předpokládám-li, že krmíte neonky správně - tj. střídmě - tak odkud? Dovedu si představit situaci, kdy mikroflora vyhynula a detrit zůstal...
Další možnost by mohl být ten dřevěný špalek. Kdoví jaký druh rozkladu v něm probíhá.
0 02.10.2016 11:34 SatanekD Všem moc děkuji za rady. To s tou solí jsem neveděl. Co to vlastně způsobuje? Lepší prostředí pro bakterie nebo kvuli desinfekci? A že jsem dal rybičky moc brzo mi jasný je. Ale koukej měsíc na prázdný akvarko obzvlášť kdyz malá pořád do tebe duje
. Ještě bych dodal, že do vody přidávám akva regulátor při výměně. Pokud nedávám odstátou. Pro jistotu, protože ta brněnska voda tu furt smrdí po tom čištění trubek. Smrdí to nějakou chemii, ale testy vstupní vody jsou ok, No2 na 0. A při zakládání jsem použil staré dno od rataje a nato barvený černý štěrk ze sklorexu.
Ahoj, ja ryby do akva davam az tak po mesici nejdriv, ale stejne me zarazi vysoka hladina NO2, je fakt, ze jsi to trosku uspechal, ale zkus si zmerit vstupni vodu, kdyz uz ten test mas.
Rybičky bych do akvárka dal nejdřív po dvou týdnech a ještě bych předtím ověřil NO2. Je potřeba nějakým způsobem nakopnout nitrifikační bakterie ve filtru. Nemáš nějakého známého akvaristu ve svém okolí se zaběhlým akvárkem? Mohl by trochu pročistit filtr s tím, že by ti tu vodu dal a ty bys v tom vykoupal svůj filtr. Rozhodně bych měnil vodu a testoval jak šílený. Test je prý nejlepší od Rataje. Jakákoli růžová barva je špatná a pro rybky jedovatá. Říkáš, že máš poměrně mnoho rostlin 80 % dna? Určitě bych zkusil i přípravky na úpravu vody. Možná to pomůže.
Při založení jste použil čistý písek/substrát, nebo jste něčím přihnojil?
Teď to teprve začne pořádně stoupat, tedy to NO2, takže měnit, měnit, měnit, měnit, měnit a ještě jednou měnit a to klidně i 2x denně a to klidně i polovinu akva. Tu vodu bych nechával odstát, tedy v tomto případě, klidně bych použil i nějaký komerční přípravek k úpravě vody, jako třeba Aquasafe a měněnou vodu, řekněmě co 3 dny lehce zasolil(pol. lžícy na 50 litrů), solný roztok nalít společně s měněnou vodou.
Rybičky jsou nasazené moc brzo,ale o jak velkém akváriu se vlastně bavíme.Fotka celého akva by taky mnohé napověděla.
0 01.10.2016 16:11 Satanekd – Stále to No2
Ahoj všichni. Potřeboval bych radu, možná spiš jen uklidnit zda dělam vše dobře nebo je někde chyba. Stručně k problemu. Čerstvě založené akva. Cca 2 tydny. Celkem hustě osázené rostlinama, po týdnu hozene rybky na urychlení záběhu. Neonky červené a 2 krunýřovci. Přihnojuji lehce Co2 v tekuté formě. Přidával jsem i rataje bactoesex. Kytkám se daří, pěkně rostou a už začínají rozlízat. Rybičkám se taky podle všeho daří, na první pohled žádnej problem. Ale stále a pořád mam vysoké No2. Vodu měním denně nebo obden 10litru. Dnes dokonce už dvakrát, protože včera jsem vynechal a dnes se po změření ráno zděsil kolik že tam toho najednou je. Po dnešní druhé výmeně vody hodnoty o něco klesly, ale rozhodně né tolik kolik bych čekal a drží se na 0,2mg/l. Přitom No3 od začátku začlo pěkně klesat, asi tím jak se rozjízdí květiny z 30-40mg/l při posledním měření na 20mg/l. Poradíte co s tím No2? Mám malou trpělivost? Doufal jsem, že už by to mohlo konečně začit klesat a ono si to teď vyskočilo ještě na víc než byl do teď průměr.
dajme tomu no
tam mají také nevysvětlitelné záhady ...
Dakujem. A preco zrovna bermudskeho ?
hezký biotop Bermudského trojúhelníku
Prave to,ze aj ja som si myslel,ze to pochcipa ,ale praveze sa tam dari viac a viac. Cistia si same dno,rastliny to vsetko filtruju. Mam tam cca asi 35 ryb.
Že kdybych 3 měsíce neměnil vodu, tak nemám jedinou živou rybu...
Pro většinu akvárií je výměna vody nutností, ale samozřejmě některá akvária můžou s méně častou výměnou vody fungovat.
Kedysi som menil vodu kqzdy tyzden a spozoroval som ,ze rastliny pomenej rastli,rybky mi obcas skapali.. Kecal som so starymi akvaristami a ti mi povedali ze v mojom akva mi staci menit vodu kazdy stvrt rok popripade dolievat odparenu vodu. Najprv som sa zlakol,ze to je doat dlha doba takto nechat akva,ale skusil som to. A ludia poviem vam,rybky sa chovaju viac prirodzene,rastliny nadherne rastu a prosperuju. Co si o tom myslite vy ?
Jasný,měnil jsem pořád těch 60l. Týdně. Jen to zkouším,kvůli té hnědé. Psali tam,že je to velký přísun čerstvé vody,kyslíku,-proto že se objevila. Ale jak jsem říkal,asi je to blbost,spíše jsem měl problém v něčem jiném.
Tak určitě napasovat, tedy i tu výměnu na konkrétní akvo, to je svým způsobem věda, ale zde se řešil dotaz člověka s klasickým obecným dotazem na obligátní prvidelnou výměnu, kde si myslím, že to jednotýdenní 1/3 vyměnění lze obecně aplikovat na všechny druhy nádrží.
Svatá pravda. Měnil jsem 2 roky každý týden,60l z RO. Před měsícem se mi -po dlouhé době- objevila hnědá řasa. Dočetl jsem se,že to může být častým přísunem čerstvé vody.Asi je to blbost,ale zkouším měnit 1x za 14 dní-a řasa mizí. Ale asi to nebude tou výměnou,nevím. Zkouším to.
to záleží na více věcech - osádka, filtr, masa rostlin - když bude v hodně zarostlém akva 10 teter tak výměnu můžeš "šidit", když bude v kamenolomu 20 tlamovců, tak si to dovolit nemůžeš...
1/3 týdně, to je takovej rozumnej kompromis jak v termínu, tak v množství.
Ahoj,
vím, že už to tu párkrát asi zaznělo, ale mám dotaz na frekvenci výměny vody.
Když mám 200 l akvárium a nechystám se hnojit. Momentálně na zajetí měním 1/3 vody týdně. Až přidám rybky, stačí, když budu měnit 1/3 vody co 14 dní? Jak poznám, že je to málo? Projeví se to rovnou problémy nebo je lepší častěji měřit? Nebo je vždy lepší měnit 1/3 vody 1x týdně? (což jsem doteď dělala i u ostatních akvárek, ale ty jsou mnohem menší)..
Díky za odpověď
No ... ony například takové dusitany nijak nepáchnou :o) ... takže zápach není zrovna ideální ukazatel ...
Vodu bude třeba měnit možná i častěji - a to právě podle množství dusitanů ...
Nepíšeš nic o filtru ... je tam? A pokud ano, byl něčím "přikrmován"? Potože pokud ne, tak se tam zatím mnoho nitrifikačních bakterií nepomnožilo ... V tom případě je nutno považovat ty ryby za záběhové ... (což ovšem znamená /nechci se opakovat - ale musím :o)/ měřit a měnit, měřit a měnit - dokud /ty dusitany/ nespadnou na nulu) ...
Dobré by bylo založit prezentaci akvária,ale jinak se doporučuje měnit 1 třetinu vody týdně.
0 29.05.2016 13:51 pitriv – Dotaz
Předně tady všechny zdravím,jsem zde prvně. Pořídil jsem své dcerce maličké
akvarko,vím že to není ideální počin ale nešlo to jinak.Před dvěma měsíci jsem jej osadil a napustil, před čtrnácti dny jsme tam ubytovali šest rybiček.A dotaz zní mám měnit část vody cca po deseti dnech i když nepáchne a vše mi i pohledově přijde dobré a rybky spokojené?
A děkují za rady...
žádnou chemii tam nelej , to je tak jediné co ten potěr odrovná , pokud budeš měnit vodu denně , tak si myslím že odkalování nebude zas tak nutné , prostě nedělat nic hrr at se staří nestresujou
Takže když budu opatrně odkalovat, tak rybám neublížím.. Jde mi o to, abych nenarušil jejich dokonalou rodinku a aby pak malý ryby nesežrali.
Ještě by mě zajímalo, jestli mám po každém odebrání těch 30% tý vody tam dávat ten přípravek na to čištění konkrétně aquasafe?
Ryby se nikdy nevyndávají. Opatrně odkaluj vodu do kyblíku. Když náhodou nějakou rybku odsaješ, pak ji vrať hned zpět. Mění se maximálně 30% vody za den. A tu výměnu 30% vody by jsi měl provádět každý týden.
MonterMonty napsal: Musíš , novou vodu pokud možno stejných parametrů a vytemperovat na teplotu jako je v akva A mám ryby vyndat do jiného akvária, nebo odkalit, když tam jsou?
Musíš , novou vodu pokud možno stejných parametrů a vytemperovat na teplotu jako je v akva
0 08.05.2016 20:43 paddy13 – Čištění akvária při výtěru
Zdravím, začínám s akvaristikou a proto potrebuju radu, mám akvárium okolo 60 litrů.. A vytřeli se mi kančíci a uz
Jsou vylíhlí tak 2 týdny a akvárium není zrovna čisté, smím akvárium vyčistit? Děkuji za rady.
Jo, čerpadlo je řešení.
Prostě jsem to nedokázal z té X metrové hadice dostatečně nasát, ani plícemi. A když už se mi to povedlo, tak to nestačilo.
Kýblem to bylo rychlejší
A kolem a kolem ... pro očistu akvária je ten kýbl přeci jenom lepší. Sice nebezpečnější (lze zakopnout, nebo se netrefit do záchodu) a pracnější, ale co už. Měním 7 kýblů a minimálně při pěti tam trubkou nad dnem šmátrám. S dlouhou hadicí by to nebylo moc použitelné.
Každý koníček holt musí mít i nějaké mínusy.
To mi vůbec nejde do hlavy co to může být za problém , mám jednu vytíračku 9,5 cm nad podlahou(a budou další dvě) -
rybicky.net/fotogalerie.php…
problém s vypouštěním rozhodně nemám díky blbině za 70kaček -
aukro.cz/… ano odsávám vodu do kýble a trvá to dýl než z toho akva co je na stojanu - když už bych byl opravdu moc línej nosit kýblíky ,pořídil bych malé jezírkové čerpadlo(
www.happyzoo.cz/… ) na které napojím hadici na výstup , na sifon pod vanou nainstaloval odbočku na pračku -
instalacni-material.hledejceny.cz/… , stačí pak čerpadlo "přilípnout" na stěnu akva do výšky vypouštění vody a zapnout do sítě
není důvod proč by to nemělo fungovat
Zrovna to problém je. Mě ten výškový rozdíl rozhodně nestačil. O složitosti nasátí ani nemluvím.
Ano je to vyborna vec,pouzivam to uz pres 6 let a uz si bez toho vymenu vody nedovedu predstavit,zvlaste kdyz ma nekdo vice akvarii a ekomickou stranku neresim,neb platim za vodu porad stejny poplatek a je jedno kolik ji spotrebuji,bohuzel k plytvani vodou dochazi,neco za neco.
studnu nemám, bydlím v paneláku. Pravda je, že u toho trochu vody vyteče, je to daň za pohodlí. Jinak vodou u nás doma neplýtváme i při čistění zubů ji zastavujeme čestné pionýrské
Asi máš vlastní studnu a nemusíš platit za vodné a stočné. Já (a asi i ostatní) co za vodu platím stále více to považuji za plýtvání a hroznou blbost.
Je to sice hezká věc........ale té vody co se vpodstatě vyhodí do.........
Není to škoda vody (a peněz)?
Ještě k té výměně vody, já používám takový nádstavec, jak na odkalování tak na výměnu vody a nemůžu si ho vynachválit, ilustrační video zde
www.youtube.com/… na videu je nádstavec JBL je to stejný princip jako u Aqua vac.
Vztaženo k současnému tazatelově dotazu, po 4 hodinách bych nečistil, po tvých 12 už ano. Jestli jsem ti v tom uddělal bordel, potom se omlouvám, ale třeba jsem to měl v úmyslu, jsem dneska lehce zákeřnej.
No a teď jsem na rozpacích. Četl jsem (a možná přímo tady na fóru) že ty procesy jsou daleko rychlejší a už po první hodině začínají bakterie pomalu odumírat. Bohužel to nemohu znovu najít.
U nás když loni vypínali elektriku na 12h a to několikrát, tak filtry jsem dal na záložní zdroj. Bohužel poprvé jsem si půjčil s téměř mrtvou baterií a tak to vydrželo jen asi 2 hodiny, takže jsem před opětovným zapnutím filtr standardně vyčistil s propráním náplní. Pak už to záložní zdroj vydržel ...
Tak ono jsem to nepsal jenom pro tebe, ale to je vedeljší.
Takhle nějak se na to lze dívat, po vypnutí filtru u běžně zarostlé a zarybněné nádrže dochází po jedné hodině k ustávání množení nitrifikačních bakterií, po třech hodinách ustává proces nitrifikace, po 12ti hodinách začínají vlivem nedostatku kyslíku hynout nitrifikační bakterie a začíná proces hniloby vlivem vznikajících patogenů a nakonec po 24 hodinách je prostor filtru přesycen produkty rozkladu, obsažená voda je toxická a obsahuje velké množství sirovodíku a podobných "sajrajtů". Časové údaje se samozřejmě budou nádrž od nádrže lišit, ale rozdíly nebudou velké.
Tak hrabat do toho nemám vůbec v úmyslu. To mě ani nenapadlo ( myšleno to odkalování).
Spíš sem myslel ty bakterky ve filtru. Jestli to pak po zapnutí trochu neproprat? Ale jak již psal MonterMonty by to neměl byt problém. Nebude to tak dlouho mimo provoz. Vím že bakterky mají vydržet víc hodin. Ale člověk nikdy neví co se zvrtne.
Jinak moc díky za info!
Já bych jenom lehounce doplnil kolegu v tom, aby se před tou ohlášenou odstávkou rozhodně, ve snaze mít to čistý, neodkalovalo dno. Pokud toto činit, tak týden před, nikoliv den před, či v den odstávky a to samý platí pro filtr, když čistit(ne společně se dnem), tak týden před a to lehce, žádný brutál nájezdy na bakterie. Píši to proto, že se v tom docela často chybuje a ve snaze se připravit, dojde k ještě většímu problému, než kdyby se nedělalo nic.
když už bych něco měnil , tak raději před , 4 hodiny jsou naprosto vklidu , filtr to zmákne , ryby taky , max bych vynechal krmení večer před výlukou
Díky všem za tipy. Už se začínám chytat. Je to dřezová baterie. Ta gardena mi přišla zbytečně drahá, tak zkusím ty redukce. Ještě jednou díky
Výborná volba,také používám s rychlospojkou napojenou na hadici. Naprostá spokojenost.
BuldozerGT86 napsal: Vnitřní se používá jen u umyvadlových baterii.
Tím bych si nebyl tak jist
.
Zkoč si někam do instalaterství. Divné že by si to nesehnal v Bauhasu, Hornbachu a nebo OBI. U té dřezovky máš vnější závit ne? Vnitřní se používá jen u umyvadlových baterii.
0 29.03.2016 14:54 Hajle – adaptér na kohoutek
Zdravím, potřeboval bych sehnat adaptér na hadici z vodovodní baterie. Hledám něco co se dá naroubovat dovnitř místo perlátoru který má průměr kolem 1,8 cm ... Jsou to ventily s označením M. Nemůžu to v krámech nikde sehnat a ani z internetu nejsem moc moudrý. Díky
Ono záleží na osádce. Není třeba mít přerybněno, stačí mít citlivější ryby (Skaláry vysoké, různé ryby z odchytů, ...) a pak je potřeba měnit co nejvíce. Já měním 1x týdně 50% vody. Jediný rozdíl proti výměně 30% vody pro mě je, že vypouštění a napoštění trvá trochu déle, ale mojeho času údržba zabere stejně jak u výměny 30% vody, protože měním pomocí hadice. Samozřejmě je potřeba mít dostatek vhodné vody na výměnu, což ne každý má.
Ano AŽ polovinu, ale důležitý je to slůvko "až". Takže lze měnit i méně. Myslím že běžná týdenní výměna na úrovni čtvrtiny až třetiny objemu je standardem. Když řeším nějaký problém nebo je akvárium zatíženo více rybami produkujícími větší množství odpadu (Živorodky, Ancistrusy apod.) nebo trvale přerybněné vzhledem k filtraci tak přistoupím k těm 50%. A pak se může stát že je nutné i zvýšit frekvenci výměn ....
1 26.12.2015 20:47 bar – g
Opravdu až polovinu?
Akva je 65l
Filtr aqael 1
Musíš.
Tedy ideál je ta jednotýdenní pravidelná výměna(vyvětrání) a to klidně polovinu vody v akváriu.
Určitě bych doporučil se zde zaregistrovat, zřídit prezentaci, uvést co nejvíce údajů, aby se dalo daleko více cílěněji poradit, co event. pozměnit, vylepšit.
0 26.12.2015 11:06 parma – výměna
muzu menit vodu 8 razborkam 2 krunirovcum a trem pancernickum 1 tydne?
Ale stále nám Mahony69 neřekl v čem považuje nebo co naměřil v té jejich vodě za špatnosti, že nejde zrovna nalít do akvária.
vždyť ti napsal, že tak činil kdysi z nedostatku informací a ví, že to není v pořádku...a ty mu zas napíšeš proč to tak dělat?
ten odkaz na článek od lhajek z 20.08.2015 07:17 vlastně celou tuto debatu o výměnách vody vysvětluje i s příklady
Asi to na tebe bylo moc složité.
Ty o koze a NHKG o voze. Koukám, že máš někdy problém porozumět psanému textu
Ale jo, jsou ryby, které to skousnou a žijou si vesele dál. Ale proč jim na druhou stranu dělat takové šoky, když se dá voda měnit po menších dávkách častěji? Přece jen máme ryby/krevty/atd. pro potěšení a aby se jim dařilo
OT: Však jsem psal kdysi. V té době nebyl intetnet a takže jsem údržbu dělal podle otce tak, jak ji dříve dělal on. Taky bych to tak už nedělal. Byl to jen příklad, že některé ryby se můžou množit i v nevhodných podmínkách.
To už mně připadá jako dost brutální zásah do biochemie akvárka. Raději bych měnil menší objem, ale častěji, než měnit 90 % objemu ... to máš ty ryby najednou v úplně jiné vodě. To je trochu podobné, jako kdybys je co 2 měsíce přelovil.
Dávám za pravdu. Před 25-30 roky jsem nechával vodu odstát a dělal jsem to tak i teď, po návratu k akvaristice. Měl jsem strach z chlóru, protože v práci nám cca 1x ročně teče voda tak smrdutá, že se nedá ani vypít. Ale zkusil jsem měnit vodu, která byla napuštěná v kanystru cca 1/2 hodiny (cca 1/6 objemu akvárka) a krevetám to vůbec nevadí. Ale je fakt, že kdyby voda smrděla, tak bych ji do akvárka nelil. Nevím, jakou máte vodu v Holandsku, tady v ČR se to zlepšilo.
Mám více jak dvacet let nádrž 500 l. Po pár letech jsem zjistil že týdenní výměna vody přímo z kohoutku je to nejlepší co pro něj můžu udělat. Ryby i rostliny evidentně pookřejí a i řasy tolik nerostou. Jen za komunistů bylo doporučeno měnit vodu o víkendu kdy byl odběr nejmenší a voda měla nejlepší kvalitu. Klidně to s tou vodou z bazénu v jednom akváriu zkus a přidej jen menší množství a uvidíš co se bude dít.
Záleží jaké máš ryby. Taky jsem kdysi takové akvárium provozoval. Přerybněno, spousta Engerie na hladině, výměna vody co 2 měsíce a rovnou 90%. Ancitrusi a živorodky se taky množili. Ale tetry ani parmičky nikdy dlouho nežily. Dělat to tak dneska, tak mi kromě krunýřovců vše vychcípe.
1 20.08.2015 08:38 dlw Neviem ,kazdy robi z vymeny vody vedu . Pamatam si ked som bol maly a oco mal akvarium . Vymenil v nom vodu raz za 2-3 mesiace , nedal do nej ziadnu chemiu , dal ju priamo z kohutika a vsetko bolo v poriadku.
To iste teraz robim ja . Vcera som menil vodu po 3mesiacoch 1/3 a okrem akvatanu som nedal nic a ani nedam . Hadicu som potiahol priamo z baterie . V akvariu sa mi permanentne mnozia prisavniky , gubky , neustale mi v nom nieco kvitne .
Kludne mi dajte aj 30 palcov dole ale rozprval som sa s mnohymi akvaristami , predajcami a vacsina tvrdi ze menej je viac...
V čem není dobrá?
Také jsem kdysi nechával vodu odstát, ale už to nedělám a zbytečnost mě potvrdil i článek z poslední čísla časopisu Akvárium (
e-akvarium.cz) článkem pana Slabocha na straně 20.
Mam dve akvarka, dohromady 320l. Uvazoval som o tom pretoze v tom bazene je v podstate cista odstata voda. Ja nemam sudy ani take velke kyble aby som si mohol pred kazdou vymenou dat cerstvu vodu odstat. Vymienam zhruba 100-150l vody tyzdenne a do kazdeho kybla musim liat AquaSafe pretoze holandska voda z vodovodu nieje dobra. Tak preto som o tom uvazoval, lebo v bazene mam 4000l odstatej vody.
Ještě jsem zapomněl na jednu otázku: Kolik času bys věnoval těm analýzám vody z bazénu?
Dle mého názoru - při evropských cenách vody a při objemu tvého akvárka - proč uvažovat o vodě z bazénu do akvárka?
Teraz si ma presvedčil správnymi otázkami.
Já bych položil jinou otázku: Kolik litrů bys z toho bazénu do akvárka nalil? Kolik peněz by stálo toto množství vody z vodovodního řadu? Kolik tě budou stát rozbory vody? Je to ekonomické?
Ved ja to tam nechcem liat za každú cenu. Bol som zvedavý na váš názor.Bez poriadneho rozboru v podstate neviem čo tam lejem. Nepomohol by ani Aquatan?
No, my máme na zahradě malý bazének, má jen 3 kubíky vody, ale do akvárka bych tu vodu nedával. Sice jsi vyměnil hodně vody a už jsi tam nesypal chemii ... ale - co případné mikroorganismy, které se mohly pomalu začít množit?
Stojí takové šetření za to? Kolik tím ušetříš, že tu vodu z bazénu použiješ do akvárka?
Pokiaľ je tam teda len 1/5 bazénovej vody a zvyšok čistá, tak mi to nepripadá tak zlé. I potu sa viac dostane do akvárka pri vložení ruky akvaristu
(A nevidím v tom problém, sú tam hlavne soli.) Navyše uplynula nejaká doba.. asi by som tú vodu využil, neviem. Nemám skúsenosti s bazénmi, takže môj názor nemá veľkú váhu.
Máš pravdu ani by som nad tým neuvažoval. Ale pred 3 týždňami bolo z bazéna vypustenych 80% vody a následne napustena čerstvá voda do ktorej sa nepridalo nič. Ani chlór ani pot ani krém a nikto sa v nej nekupal. Nemali sme tu v Holandsku pekné počasie takže do bazéna párkrát len pršalo. A filtre tam mam zapojené dva.
Ale asi bude naozaj bezpečnejšie pre ryby keď tú bazenovu vodu nepoužijem
Vďaka za komentáre a názory.
Vodou z bazénu na konci léta pozalívám zahradu, to je smysluplné. Trávě a stromkům to nevadí. Ale do akvárka by mně to nenapadlo dávat.
Kromě těch zbytků z tablet: co třeba zbytky opalovacích krémů, pot, atd.? Nebo má tazatel tak kvalitní filtraci, že to z vody odstraní?
Jenom chlor tam ale není. Jsou tam většinou i další hnusy jako algicid, vločkovač a stabilizátor chlóru. Já bych takovou vodu asi nepoužil do akvária.
Chlorove tablety. Chlor už ale dávno vyprchal...
Mahony69 napsal: Už niekoľko týždňov som doňho nepridaval žiadne chemikálie. A čo bolo doň pridávané predtým?
Zdravím akvaristov. Mám na záhrade bazén ktorý som sa rozhodol vypustiť. Už niekoľko týždňov som doňho nepridaval žiadne chemikálie. Je v ňom pôvodná vodovodna voda asi tak 3 týždne odstata, zmiešaná s dazdovou vodou. Parametre má takmer zhodné s vodou čo mám v akvariach (pH=7.5 kH=6 GH=8 NO3=10mg/l NO2=0). Na meranie ostatných látok nemám testy.
Zijem v Holandsku.Za normálnych okolností používam vstupnú vodu z vodovodu do ktorej pridávam Tetra AquaSafe, pretože neviem jej zloženie.
Myslite že by som mohol použiť tu vodu z bazéna? Je to škoda len tak vyliať 4000l vody ak by som ju ešte mohol využiť.
Asi bych udělal trochu kompromis v té výměně vody. Vytrhat většinu rostlin v akváriu a znovu zasadit tak to nepovažuji za nějaký velký problém abych potom měl každý den měnit vodu. To dělám dost často a stačí mě výměna jednou za týden. Otázka je o jaké rostliny jde a v jaké jsou kondici. Pokud bych ale sáhl na dno tak to už bych vodu měnil. Jde o to jestli každý den. Já osobně při výměně dna měnil vodu obden první týden a ten další už jen v jednou uprostřed týdne.
Ale vraťme se k původnímu dotazu:
catfish napsal: Mám dotaz: aký má význam meniť v zabehnutej nádrži 1/3 vody denne po dobu 1 týždňa?
Na tohle se nedá jinak než obecně odpovědět to co jsem odpověděl: tedy že pokud se nejedná o řešení mimořádnosti, tak to smysl nemá.
A když řeším mimořádnost a neznám parametry vstupní vody (ono dokud k průšvihu nedojde tak se o ně stejně nikdo nezajímá) tak co budu dělat? Buď začnu hledat ty parametry jestli výměny neublíží a ze zkušenosti vím že dobrat se aspoň k základním parametrům může trvat i několik dní. Nebo začnu měnit vodu, protože než se k těm parametrům dostanu tak mě obyvatelstvo může vychcípat a já ho tak mám šance zachránit. A když budou parametry takové že ublíží tak stejně než bych to zjistil budou v pánu ...
Ano nakombinoval jsem nejhorší možný scénář, ale ať se zamyslí každý sám nad sebou a jen sobě popravdě odpoví jestli se zajímal o parametry své vstupní vody dřív než nastal problém a jak dlouho mu pak trvalo než se k parametrům dostal. Mě osobně se právě takový scénář nakombinoval a k parametrům vody jsem se dostal až za 3 týdny (tak vstřícné správce vodovodu máme).
lhajek napsal: Tohle si podle mě uvědomuje každý z nás co jsme tu výměnu vody obhajovali.
Tím bych si nebyl tak jistý. Výrok "každé akvárium je individuální" je sice zprofanovaný, ale to neznamená, že není pravdivý. Takže když někdo položí nějaký dotaz, měly by nás v první řadě zajímat nejprve podmínky v jeho akváriu, parametry používané vody apod., než začneme dávat obecné odpovědi typu "měň často vodu". Takže odpověď kvalifikovaná a zcela konkrétní být může (né že né), ale měla by vycházet z reálných podmínek daného akvária. Jinak můžete tazateli vaší dobře myšlenou radou klidně uškodit.
MĚNIT je pořád ve VĚTŠINĚ případů MENŠÍ zlo než neměnit.
To sice může být nakrásně pravda, ale pokud tazatel zrovna do této "většiny" nepatří, tak jste mu právě poradil špatně. A to, že ve většině ostatních akvárií to může fungovat, mu v jeho konkrétním případě rozhodně nijak nepomůže.
Tohle si podle mě uvědomuje každý z nás co jsme tu výměnu vody obhajovali, ale MĚNIT je pořád ve VĚTŠINĚ případů MENŠÍ zlo než neměnit.
Kdyby se to takto bralo, tak zde nemůže být nikdy jiná odpověď na drtivou většinu dotazů stran údržby, než že každé akvárium je individuální a že si to dotyčný musí odzkoušet sám na svém akváriu se svou vodou a daných parametrech atd.
3 18.08.2015 10:00 Marcel G – Výměny vody
Myslím si, že když uvažujeme o výměnách vody, měli bychom brát ohled především na její složení a jeho vliv na obyvatele akvária. Ne všechny zdroje vody jsou s ohledem na zdraví rostlin či živočichů zcela v pořádku. Některé zdroje vody mohou obsahovat zvýšené množství toxických látek (např. měď, zinek apod.). Například norma pro obsah mědi v pitné vodě je tuším 1 mg/l. Pro některé ryby ale může být toxických i 0,02 mg/l Cu (= 50x nižší množství). U nás v Lysé zase někdy překračuje obsah dusičnanů v pitné vodě i 70 mg/l, což rozhodně není pro většinu akvarijních živočichů ideální. Takže i když může být naše voda stále (víceméně) "pitná", pro některé ryby už může být v některých parametrech vyloženě toxická (nebo škodlivá). Z tohoto důvodu není podle mě správné paušálně výměnu vody obhajovat jako "za každých okolností prospěšnou". Výměnou vody se navíc může z akvária odstranit i řada žádoucích látek (např. rozpuštěné látky na bázi organického uhlíku => huminové kyseliny, které na sebe dokáží velmi účinně vázat některé toxické látky a chránit tak rostliny a živočichy před jejich toxicitou). Hodně tedy bude záležet na parametrech vyměňované vody. V případě, že jsou tyto parametry v pořádku pro daný druh rostlin a živočichů, tak mohou být časté výměny vody spíše prospěšné (obzvláště pokud se v akváriu hromadí nějaké problematické látky => dusičnany dusitany, amoniak, těžké kovy). V případě, že v pořádku nebudou, budou častější výměny spíše na škodu.
catfish napsal: Vyvetranie nádrže? Tak to si ma pobavil. Ale konkrétne tento človek sa nepotýka s problémami v nádrži, nepotrebuje suplovať nitrifikačný proces, on len presadzuje rastliny! Prečo by mal preboha meniť týžden, den čo den 1/3 vody? príde mi to choré. Ved on tam rovnováhu má a týmto brutálnym zásahom si pokazí všetko, čo tam roky budoval. Fakt odborná rada, pán redaktor!
Tak v případě přesazovaní rostlin jsou ty výměny oprávněné. Ze dna se může uvolnit řada látek, které nejsou pro živočichy úplně v pořádku a mohou spustit i řasy. Takže v tomto případě jsou ty výměny na místě.
Příště by to chtělo dotaz položit konkrétněji na dané akvárium, tedy jestli jsou denní výměny vody na místě po přesazovaní rostlin (=hrabání se ve dně) v akváriu s terčovci a pochybuji že by jsi dostal jinou odpověď než že je to v pořádku.
Neni to pravda,muzes mit akvarium i bez zivocichu a budes klidne menit 50% vody tydne,napriklad rostlinne akva a hnojeni EI metodou.
pavelbartek napsal: afc1886 napsal: Co je podle vás lepší?Častěji měnit méně vody,nebo méně často víc vody.Dík
Kolik a jak často, to je různé případ od případu podle objemu nádrže, osádky, rostlin, filtrace, vstupní vodě, krmení, hnojení.... K tomu si musí každý akvarista u konkrétní nádrže dojít sám, proměřit se k tomu, vypozorovat to. Sice se všude uvádí 1/3, 1X za týden, ale mnohdy to nestačí, nebo naopak to je zbytečné.... Dle mě na to takto odpovědět nelze
Pokud 1/3 za týden nestačí, tak je přeživočichované akvárko.
Čistě výměnou vody rovnováhu moc nerozháziš, pokud to bude stejný zdroj vody (klidně i te řád) a né moc velký rozdíl teplot. Téměř všechny bakterie žijí na dně a ve filtrech. Po rozvrtáni dna pro přesazování jsou ty častější výměny vody vhodné. Osobně jsem takové velké výměny už dělal několikrát a akvárium to bez problémů "ustalo" většinou výtěrem některých ryb
Při použití vhodné vstupní vody ke změně chemizmu vody nedojde. Nehledě k tomu jsem si hodnoty hlídal a kromě poklesu NO3 jsem žádné výkyvy nezaznamenal. Pokud se hrabu v nádrži více než je běžné je mnohem lepší dostatek čerstvé kvalitní vstupní vody než riskovat rozkolísání staré. Je to mnou a nejen mnou léty prověřený postup. A co taková průtočná akvária?
catfish napsal: Dakujem, ale nežijem v omyle. Aké výkyvy N látek? Za 24 hodín? No, dosť výrazne! I keď nejde o bežné akvárium - v mojej prerybnenej chovnej rozplávačke, pokiaľ dám veľa krmiva (bežne dávam 10 tabliet) nerozvážne večer (už to nerobím), tak na druhý deň mám dusitanový poplach i napriek zabehnutým filtrom. Asi 2 razy som nameral hodnoty, pri ktorých by mala byť apokalypsa, ale vďaka veľmi tvrdej vode a pridávaniu soli ancíkovia "len" dychčali.
Dusitany, těch bych se obával a to není otázka 24 ale klidně několika hodin a vtip je v tom, že když za těch 24 hodin budeš měřit, nenaměříš nic, už je vše tzv. v richtiku, ale pobyt ryb ve zhoršeným prostředí na nich může zanechat neblahý stopy. Až budeš u nějakýho chovatele, třeba těch placek, tak se schválně zeptej, kolik vody a jak často jim mění a možná budeš překvapen.
Radši nic nepiš....
Já mám už delší dobu jako sen akvárium s automatickou průběžnou výměnou vody. Nastavil bych si výměnu cca 20% objemu akvária denně a v klidu akvárium mírně přerybnil.
Bohužel to není v mém současném bytě možné nějak rozumně zrealizovat.
Ten dotaz nebol neurčitý. Zásah do zloženia vody je určite veľký, ked meníš 1/3 každý den, alebo sa mýlim? Ved im za pár dní zmeníš komplet zloženie vody, čomu nerozumieš? Zvyšok vid koment pre kolegu Romant...
Dakujem, ale nežijem v omyle. Aké výkyvy N látek? Za 24 hodín? Asi ty žiješ v omyle, ako sa dokážu za 24 h zmeniť hodnoty? A po tých výmenách žijú ryby vlastne vo vode z vodovodu. Škoda, že nemôžu hovoriť... Čo by si povedal ty, keby ťa niekto každých 24 hodín sťahoval do iného bytu, aby si sa vyvetral? Asi by si ho poslal niekam, že?
catfish napsal: Prečo by mal preboha meniť týžden, den čo den 1/3 vody? príde mi to choré.
A mně přijde choré pokládat neurčitý dotaz když vlastně znáš odpověď. Já když dělám větší zásahy v nádržích taky dělám výrazně častější výměny vody po nějakou dobu. Například teď v horkých dnech jsem po dobu 14 dnů denně měnil třetinu vody za chladnější a akvárku to jen prospělo. Je jasné, že to nemá význam dělat stále. Dále by mně docela zajímalo co máš na mysli tím brutálním zásahem do rovnováhy. Výměny vody to budou těžko. Jediné pozitivní o co při výměně vody může přijít je hnojivo pokud ho tam přidává.
Ziješ v omylu, právě že se poděkují, protože tou výměnou vody jim budeš eliminovat případný výkyvy N látek, který po takovým zásahu, jenž tazatel bude provádět, bezprostředně hrozí, tak proč tomu nepředejít tou výměnou vody.
Nevieš o čo ide, nebola to výmena dna, len presadenie zopár rastlín.
Podľa mňa je to blbosť, neprimerané opatrenie. Za týžden urobíš z toho akva po tých výmenách úplne inú nádrž, má tam terčovce, tie sa mu asi podakujú. Taká zmena vody je určite horšia, než to, čo sa udeje pri presádzaní rastlín.
Tvrdost i Ph vody se dá zvednout, snížit dle potřeby. Není to sice úplně jednoduché, ale po chvilce experimentování se naučíš. Takže pokud chceš Malawi a máš dost velkou nádrž, začni trošku googlit a zjisti si co a jak.
@Catfish: Výměna vody bez vrtání do dna a filtru nějak neovlivňuje rovnováhu akvária, pokud se dolívá voda slušných parametrů. Pokud vím, Romant to dennodenní měnění vody doporučoval po výměně dna, což je velký zásah do akvária a hrozí po něm dost problémů. Ta výměna vody nemůže uškodit, ale může pomoct předejít různým zbytečným problémům.
Jsem rád že se bavíš, taky mám rád humor.
Milej zlatej, ten člověk akvárium načne docela významně a to co budoval je pryč a proto to moje doporučení a můžeš se stavět třeba na hlavu, budu toto radit v těchto případech vždy a možná že by jsi si měl vyvětrat.
Edit:
rybicky.net/forum/10563-prestavba-akvaria… Súhlasím, akurát to naruší zabehaný systém.
Vyvetranie nádrže? Tak to si ma pobavil. Ale konkrétne tento človek sa nepotýka s problémami v nádrži, nepotrebuje suplovať nitrifikačný proces, on len presadzuje rastliny! Prečo by mal preboha meniť týžden, den čo den 1/3 vody? príde mi to choré. Ved on tam rovnováhu má a týmto brutálnym zásahom si pokazí všetko, čo tam roky budoval. Fakt odborná rada, pán redaktor!
0 17.08.2015 18:37 Sitius – Voda Benešov
Ahoj, chtěl jsem se zeptat stále se nemohu rozhodnout zda Malawi a nebo společenské akvaraium(neonky, ancík, p.očka, wingerovky, pancernicky a pár dalších. má někdo rozbor vody z Bene, našel jsem jen toto:
zdroj pitné vody: Želivka
tvrdost vody: 1,12 mmol/l
stupeň tvrdosti: měkká
německé stupně: 6,272
francouzké stupně: 11,2
Dotaz zní: dá se to vůbec na to Malawi použít u většiny ryb jsem viděl dgH stupně nad 8, ph jsem měřil jak tu píšete papírky
a je okolo 7,5
a jinak kdyby se mi ozval někdo z Bene tak bych to taky uvítal, třeba pivko a pokec o problematice vítán.
Toto doporučení je vydáváno v drtivý většině v případech, kdy se majitel nádrže potýká s nějakým problémem se stabilitou nádrže. Výměnu vody lze chápat jako vyvětrání, protože se tímto zbavujeme těch látek, který jsou pro akvárium škodlivý a nebo je akvárium nedokáže spotřebovat. Ta intenzivní výměna je vlastně suplováním ne zcela funkčního nitrifikačního procesu se kterým se z těch či oněch příčin akvo potýká. Intenzivnější výměnu vody lze taktéž doporučit v případech, že se pokoušíme o vyvolání tření, což může zafungovat u spousty druhů ryb, kdy se při té výměně současně zacvičí s teplotou, směrem dolů, což může evokovat to období v přírodě, kdy k rozmnožování dochází.
afc1886 napsal: Co je podle vás lepší?Častěji měnit méně vody,nebo méně často víc vody.Dík
Kolik a jak často, to je různé případ od případu podle objemu nádrže, osádky, rostlin, filtrace, vstupní vodě, krmení, hnojení.... K tomu si musí každý akvarista u konkrétní nádrže dojít sám, proměřit se k tomu, vypozorovat to. Sice se všude uvádí 1/3, 1X za týden, ale mnohdy to nestačí, nebo naopak to je zbytečné.... Dle mě na to takto odpovědět nelze
Pokud se tím u zaběhnuté nádrže neřeší nějaký nečekaný problém (výměna filtru, odumření většího množství organismů apod....) tak to význam nemá.
Mám dotaz: aký má význam meniť v zabehnutej nádrži 1/3 vody denne po dobu 1 týždňa?
Já zase polovinu.
Ta 1/3 je podle mě kompromis.
Já měním 1/4 objemu vody v akváriu
Jednou týdně 1/3 objemu akvária.
jiri609 napsal: Nevím, jak bylo chsk měřeno.
V akreditované laboratoři.
wikipedie - (CHSK) oproti BSK udává spotřebu kyslíku potřebnou k oxidaci všech látek, tedy nejen těch, které mohou být odbourány biologickou cestou.Jde o uzanční stanovení míry znečištění vody organickými a oxidovatelnými anorganickými látkami.
Tak by měla být poznat i na příkladu, který je uváděn. Nevím, jak bylo chsk měřeno. Nebyl jsem u konkrétního případu, nechci hrotit. Jinak, pokud bych chtěl takto hlídat kvalitu vody, z těch dostupných metod bych přidal i vodivost. Tam jde poznat zvýšený obsah jakýchkoliv solí... Ale vše tohle je orientační stanovení, nelze tady nikde najít přímou úměru...
Takhle mi funguje elementka s krevetkama, kde dolívám vodu až když už bublifuk skoro neplive vodu. Okolo velkého pořád tancuju a a ten prcek vypadá dobře i bez údržby. Nebo právě proto.
odikcz napsal: Když u Windows jsou lidé také zvyklí, že prostě jednou za čas kompletně přeinstalují OS, aby se zbavili toho špatného, co jim brzdí počítač ... ale na Linuxu nic takového nedělají = a přesto funguje To je len o prístupe a schopnostiach ľudí. Ja preinštalovávam Windows až keď mením po rokoch počítače a stále ide perfektne. V jednej práci prevádzkujem počítač s ohováraným Windows Vista od novembra 2006 bez preinštalovania, pritom celé tie roky beží a slúži každý deň (len na noc sa vypína). Podobne je to i s akvárkom - niekto to udrží a niekto "rozhasí" hneď
To zní, jako by se to nechtělo vodu měnit...
Moc toho u zarybněného akvária nevymyslíš. Když celou noc profuníš v zavřené ložnici, tak ti taky nezbude nic než vyvětrat.
1 26.06.2015 09:48 Beda81 Nekde jsem tu narazil na prirovnani:
pravidelna vymena vody v akvariu je neco jako pravidelne vetrani bytu.
Ted otazka co a jak pouzit v byte/akvariu, aby jsme se bez toho vetrani citili pokud mozno prijemne.
odikcz napsal: PS: Vy se tím zabýváte nějak víc, že máte všechny potřebné přístoje, znalosti apod. nebo jen koníček?
Zabývám se tím víc (takže mám spoustu užitečných přístrojů), ale mám to jen jako koníček.
PS: Ten linux mě přivedl na myšlenku, že až se jednou odvážíme lépe pochopit, jak přesně věci v našich akvárcích fungují (a nebudeme se řídit jen tím, co se dočteme na fórech), budeme možná také schopni je provozovat bez častých výměn vody. To by ale (stejně jako u linuxu) vyžadovalo trochu více nadšenců, kteří tomu budou ochotni věnovat svůj čas a třeba i trochu peněz (přístroje a vybavení bohužel nejsou zadarmo).
... Pro mě je tedy výměna vody něco jako "zformátování harddisku" (nebo "reset").Když u Windows jsou lidé také zvyklí, že prostě jednou za čas kompletně přeinstalují OS, aby se zbavili toho špatného, co jim brzdí počítač ... ale na Linuxu nic takového nedělají = a přesto funguje
PS: Vy se tím zabýváte nějak víc, že máte všechny potřebné přístoje, znalosti apod. nebo jen koníček?
jiri609 napsal: to něco - dobrý ukazatel je CHSK /chemická spotřeba kyslíku/
ChSK je podle mě užitečný ukazatel pouze v případě, kdy se ti akvarijní voda promění skutečně v žumpu (resp. kdy začneš mít ve vodě opravdu velké množství rozpuštěných organických látek ... což je nejčastěji právě případ vyloženě odpadních vod. Třeba v rostlinných akváriích je tento ukazatel málokdy vypovídající. Mrkni například na obrázek jednoho mého miniakvárka (12L), ve kterém se mi uvolňovalo ze substrátu NPK hnojivo (ve vodě jsem měl přes 160 mg/l NO3 !), akvárko bylo doslova zamořené všemi možnými řasami a sinicemi. A hodnota ChSK byla <0,5 mgO2/L (takže prakticky neměřitelná). Hodnota pH klesla až na 5,4. V tomhle akvárku nakonec přežily pouze rozsivky. Co je zajímavé, je, že v tomhle akvárku během mého testu neustále stoupal redox => z původní hodnoty +350 mV až k +540 mV (což už je silně oxidační [až dezinfekční] prostředí). Takže navzdory předpokladům (= obrovské množství zelených řas a sinic, které postupně odumíraly až tam zbyly jen rozsivky) byl obsah rozpuštěných organických látek v akvárku neměřitelný a redox naopak (nebo možná právě proto) extrémně vysoký.
Jak už jsem psal, na některé otázky se nehledají odpovědi snadno. Jinak výměna vody většinu "nestandardních" hodnot vrací +- k normálu (tj. redox na hodnotu kolem +300 mV, koncentraci živin a ostatních rozpuštěných látek na přijatelné hodnoty). Pro mě je tedy výměna vody něco jako "zformátování harddisku" (nebo "reset").
www.akvarko.cz/… Ono to nemusí být retro, ale hlavně dnes teče úplně jiná voda z kohoutku.
to něco - dobrý ukazatel je CHSK /chemická spotřeba kyslíku/, stanovit se dá titračně, není moc náročné. Tohle se dá použít u odpadních vod, ale určitě i u vody z akva.
cs.wikipedia.org/… Vo tom žádná, i když dneska už je to trošku někde jinde, tedy hlavně ty ryby, jejich choulostivost je daleko větší než byla před těma x lety, kdy se v těchto "rezatých" vodách dařilo živorodkám, tak dnes je to spíš ty kyselinky pro tetry. Ty rostliny jsem zmínil zcela záměrně a myslím si, že odpovídají tomu co jsi napsal.
Edit: Podle mě do takovýchto nádrží nepatří žádnej jinej filtr než bublifuk, prostě retro jako prase.
Znám pár lidí, který to tak dělaj dodnes :o) ... stará, činností rostlin zpracovaná voda je pro ně poklad, který se jen tak nevyhazuje (nevylejvá). Chce to najít poměrně křehkou rovnováhu mezi množstvím ryb a rostlin - zde totiž neplatí "čím víc rostlin, tím lépe", protože pokud jsou rostliny odkázané jen na hnojení od rybiček, musí jich být jen tolik, aby neživořily ... tedy přiměřeně ...
Mýlíš se, tak jak to popisuješ se akvaristika taky provozovala, tedy před 30 rokama určitě, dokonce i já si to pamatuju, žádný výměny, jenom dolévání. 2x do roka pořádný odkalení, rostliny anubiasy, microsoria, kryptokoryny.
Čím hlouběji se začne člověk nořit do tajů akvaristiky, tím složitější vazby a interakce začne objevovat. V jednu chvíli pak začne litovat, proč se kdysi nedokázal spokojit s nějakým povrchním konstatováním typu "znečištění vody způsobuje hromadění toxických látek" apod. Tahle zákonitost platí snad ve všech oblastech - od vody, přes živiny a světlo, až po řasy, rostliny a ryby. Podle toho se pak také pozná, jak na tom ten který akvarista vlastně je. Ten, co vidí všechno černobíle a na všechno zná odpověď (ruducha = málo CO2, zelená přisedlá řasa = málo PO4 apod.), klouže zatím po povrchu. A ten, co vidí souvislosti, se do podobných diskuzí většinou nezapojuje, protože si moc dobře uvědomuje, jak je situace složitá a nalezení řešení často nad naše síly a vědomosti.
PS: V těch skriptech jsem našel informaci, že v 1 mL vody z řeky může být 1-10 miliónů bakterií. To jen pro představu, do čeho se tady pouštíme. Problém je, že to nejmenované cosi, může být pokaždé jiné. Moc bych doporučil uchopit nějakou učebnici hydrochemie nebo skripta typu Mikrobiální ekologie vody (Věra Straškrabová a kol.) nebo něco podobného a udělat si alespoň představu o nějaké části toho komplexu.
Tohle mě taky zaujalo :o) ... nedávno jsem to dával do "zajímavých akvaristických odkazů" ...
ludvik napsal: Já o pitné vodě nepsal naprosto nic Aha. Ty nepoužíváš do akvárka pitnou vodu? Taky sorry ... s tím jsem nepočítal. Ale to jsi asi (dost velká) vyjímka. My ostatní používáme čistou, hygienicky nezávadnou a tedy pitnou vodu. A té je málo. A bude jí ještě mnohem míň. Takže bude mnohem dražší. (Dokonce i tady ve střední Evropě). To je celkem jednoduchá myšlenková konstrukce. Nečekal jsem, že s tím bude nějaký problém.
ludvik napsal: ... A do vesmíru se v nejbližších pár miliardách let také nejspíš neodfoukne ...Tak na tuhle trapnost nevím, jestli mám reagovat ... docházej argumenty? Já tu přece nepsal nic o zmizení vody někam do vesmíru, ale o tom, že je čím dál tím víc znečištěnější a že je čím dál obtížnější z ní získat pitnou vodu ... a že bude hůř ... Až nebude co pít, tak bude akvárko celkem přepychová záležitost ... a nebo se to rovnou zakáže. A ta doba prý není zas tak daleko, jak si většina lidí myslí ...
Já o pitné vodě nepsal naprosto nic
Ale lze to říci i jinak. Cena jakéhokoliv statku není "náklady plus přiměřený zisk", ale definice "vzácnosti". Tedy dokud toho "bude dost", bude cena taková, jaká je a tedy zanedbatelná ... Sice je vodovod přirozený monopol, ale platí to také.
Kromě toho si za tím stojím. Nezmizí. O lokální nedostupnosti jsem také nic nepsal. A do vesmíru se v nejbližších pár miliardách let také nejspíš neodfoukne ...
ludvik napsal: Výměna vody není neekologická. Ta voda nezmizí. Vrátí se do přírody. Sorry, ale tahle hláška mi připadá jak z jiného světa. Nalejme si čistého vína (resp. vody :o) ... Z ekologického hlediska není totiž akvaristika nic jiného než plýtvání pitnou vodou. Sladké vody je málo a pitné ještě míň ... a její získávání je stále obtížnější a dražší (znečištěné povrchové zdroje, vyčerpané podzemní zásoby, klimatické změny atd.) ... Mimochodem, prognózy se shodují v tom, že většina válečných konfliktů ve 21.století nebude kvůli územní rozpínavosti nebo kvůli náboženství ... svět čekají války o vodu. (A my tady blbneme s EI :o) ... (To jen aby tady těch off-topic příspěvků nebylo málo :o) ...
Přiznám se, že diskuzi jsem nečetl, ale zkusím zareagovat alespoň na poslední příspěvek.
Udržet vodu v akváriu dlouhodobě v dobré kvalitě pro život rostlin i živočichů je podle mě docela velká výzva, a pokud si dá někdo tu práci to zkusit a třeba i nějak zdokumentovat, moc rád se z toho poučím. Podle mě (jak píše Dušan/zervan) by tam určitě neměl být problém s dusíkatými látkami typu NH3/NH4 ani NO2 ... alespoň pokud tam bude alespoň nějaký menší filtr (ten se o tyhle toxické látky postará). Velkou roli v míře "znečištění" vody bude určitě hrát počet živočichů a tedy i množství organických zplodin, které budou v akváriu vznikat. S tím podle mě souvisí i hlavní problém "staré" vody. Nikdo z akvaristů totiž asi neví, co přesně naše akvarijní voda vlastně obsahuje. Víme, že obsahuje nějaké živiny, které nás zajímají z hlediska výživy rostlin, ale to jsou všechno látky vesměs netoxické (snad jen kromě těžkých kovů). Laboratorní rozbory se také zaměřují spíše na "obvyklé" typy znečištění a neřeší různé organické sloučeniny, které by mohly v akváriu vznikat. Podle mě bude tedy hlavním zdrojem znečištění (a tedy tím hlavním, co "kazí" kvalitu vody) produkty látkové výměny a rozkladu organických látek - a to nejen ty dosud nerozpuštěné, ale možná hlavně ty již rozpuštěné. To jsou
redukční činidla. Tohle je podle mě jedna miska vah, a tou druhou jsou podle mě látky přesně opačné,
oxidační činidla. Ukazatel těchto látek je pak tzv. redox. Při degradaci vody redox klesá, při její oxidaci zase stoupá. V určitém rozmezí hodnot redoxu se bude všemu (relativně) dařit. Jakmile se ale misky vah převáží moc na jednu nebo druhou stranu, začne systém vykazovat nejrůznější problémy. V rostlinných akváriích nebývá obvykle problém s nízkým redoxem, ale spíše vysokým (v důsledku vysoké produkce kyslíku rostlinami) ... obzvláště, pokud je v akváriu jen malé množství ryb. V akváriích zaměřených spíše na chov ryb bývá zase problém opačný a redox tam obvykle postupem času klesá. Zajímavé je, že redox se málokdy podaří udržet v akváriích po delší dobu na stejných hodnotách. V praxi to bývá tak, že redox buď soustavně klesá nebo naopak stoupá. Výměnou vody se redox vlastně "resetuje" a vrací se do nějakých příhodných mezí (odkud se pak opět začne postupem času odchylovat). Když by se v hustě osázeném rostlinném akváriu neměnila několik týdnů voda, redox by mohl vystoupat až nad +500 mV, což už je silně oxidační (nebo spíše dezinfekční) prostředí. Nejprve to asi odnesou různé bakterie, pak bezobratlí a nakonec ryby. Rostliny toho v tomto ohledu snesou obvykle více než živočichové, ale při redoxu +550 mV už mi začal odumírat i jinak velmi odolný Anubias. Dalo by se v podstatě říct, že se vám akvárko promění v dezinfekční roztok Sava (se všemi negativními následky pro život). Naopak při nízkém redoxu (pod +100 až +200 mV) může zase vznikat prostředí příhodné pro růst řas a sinic (nízký redox bývá obvykle spojen s vyšším obsahem rozpuštěných organických látek ve vodě, z čehož řasy obvykle profitují). Udržet rozumný redox bez výměn vody je podle mě dost složitý úkol. Určitě bych doporučoval vyrobit si kvalitní filtr v podobě nějakého dalšího akvárka, ve kterém by vodu "čistily" rostiny nebo řasy. Prostě nahoře výstavní akvárko a dole třeba 2-3x tak velké filtrační akvárko plné nenáročných rostlin nebo řas => biologická filtrace (ta bude podle mě účinnější než klasické filtry, protože rostliny jakožto živé organismy dokáží z vody odstranit možná většinu škodlivých látek a přispívat k okysličení). Muselo by se to ale asi zkusmo vychytat, aby byly obě rovnice (produkce organických látkek vs. kyslíku) v rovnováze.
PS: Bez výměn vody se bude naše akvárko podobat spíše nějakému rybníku. Jenže i rybníky mívají nějaký přítok a odtok (i když minimální), a navíc venku celkem často prší, jsou bouřky, bývá tam silný vítr apod. I přesto se ale v létě voda ve spoustě rybnících "kazí". Takže ani v přírodě asi nenajdeme příliš mnoho inspirace.
Myslím si, že dosiahnuť udržateľný stav (i keď možno nie ideálny) by bez výmeny vody možné mohlo byť, hlavne v "low-tech" podmienkach. Asi ťažšie to bude ešte aj bez hnojenia spojeného s meraniami. Zrejme sa totiž krmivo pridávať bude, takže nejaké živiny sa pridajú, ale asi sa budú aj vyťahovať prerastené rastliny, staré listy a podobne, teda živiny odoberať. Problém je, že zloženie krmiva nebude presne zodpovedať spotrebe rastlín, a teda tam časom niektorých živín bude viac a iných nedostatok. Jednoduchšie je robiť občas kontrolné merania a podľa nich pridať práve také živiny, ktoré chýbajú a tým udržiavať nejakú rovnováhu, kompenzovať nezhodu medzi krmivom a spotrebou rastlín.
Druhá možnosť by bola úplná recyklácia, teda rastliny nechať tak, staré listy nechať zhniť a vrátiť živiny, nekŕmiť, ale udržiavať len toľko rýb, aby prežil aj planktón (mne sa takto sama odchovala rybka z omylom zanesenej ikry do akvária s malými ancíkmi - živila sa planktónom, ktorý sa v nádrži vyskytoval a ancíkovia ho nelovili) a prípadné červy vo dne (tie mám zase v druhom akváriu, kde mám veľa organického znečistenia). Ale to mi príde zložitejšie. Už tu bol spomínaný článok z aktuálneho čísla časopisu Akvárium č. 28, stojí za to preštudovať na inšpiráciu.
Čo konkrétne sa bude hromadiť, čo by bolo jedovaté? Ono je to ťažko povedať, ale určite to nebude ani amoniak, ani dusitany, ba pri zarastení rastlinami ani dusičnany. Skôr to tipujem na to všeobecné organické znečistenie (rôzne organické látky), s tým mám problém v mojom prerybnenom akváriu. Orientačne merať ide, Marcel ho stanovuje aj meraním ORP:
prirodni-akvarium.cz/…,
prirodni-akvarium.cz/… Teoreticky, ak tam nebude veľa rýb a nenechajú sa príliš hniť rastliny, by to mohli zvládať rozkladné batérie.
Lenže môže sa tam hromadiť napr. aj nejaký kov - nemusí ísť ani o hnojenie mikroprvkami, stačí kúsok kovovej rúrky a podobne.
Obávam sa, že s tým asi nikto nemá praktické skúsenosti, všetci aspoň raz za čas meníme vodu skôr preventívne - aby sa tam "niečo" nehromadilo. Súčasné hlavné akvárium som kedysi v minulosti prevádzkoval tak, že som vodu menil zhruba raz za pol roka. Žiadne hnojenie, žiadne CO2, veľmi slabé svetlo, iba filter - bublifuk (ten som pral tiež len asi raz za pol roka), boli tam samozrejme úplne iné rastliny (hlavne Anubiasy, pomerne často kvitli). Rastliny rástli, rias tam kupodivu nebolo, rybky žili - no keď tak spätne na to pozerám, pochybujem, že zrovna šťastne. Vtedy som nemal žiadne testy na vodu, no tipujem, že tam museli byť veľmi vysoké dusičnany.
Celkom sa mi tá myšlienka páči a budem držať palce v realizácii - sám budem zvedavý na nejaké výsledky.
1) Proč to "prodlužuju"? Protože každej místo toho, aby se zaměřil na výzvu a odpovídal (pokud má co), tak řeší offtopic! Jasně, Váš názor je měnit vodu, to Vám nikdo nebere, tak to tady známe, tak ten si nechte pro sebe ... viz můj příklad s baráky odolnými proti zemětřesením - spousta lidí řeklo, že to přece nejde, ale pár chytrejch přišlo, vzalo to jako výzvu a postavili je. Proto tady píšu.
2) Už jsem psal, že domácí čistička byla extrém, který jsem musel použít, abych Vás odvedl od toho neustáleho offtopic, že voda se musí měnit za novou a přivedl na to, jak takovou čističku vyrobit ideálně na přírodním principu. A zatím jediný, kdo poradil, byl romant, bohužel jeho odpověď se v záplavě Vašich offtopic ztrácí.
3) Ano, první příspěvek byl jestli je vodu nutné točit nebo jestli by to špatné šlo nějak rovnou "odstraňovat" v nádrži, když bude dostatečně velké ... ale hned v druhém příspěvku jsem přidal i možnost vodu recyklovat = místo běžného filtru použít něco lepšího, když běžný filtr nestačí ... něco jako tu čističku.
4) Nikdy jsem nepsal, že budu mít ekodům, bylo to jen přirovnání k tomu udělat akvárium, které bude šetřit zdroje a nebude zatěžovat okolní přírodu ... je jedno jak málo je voda z jednoho akvária ... splodiny z jednoho auta taky neudělají takovou paseku, ale když je těch aut víc? ... a tak jako to jde u ekodomků, tak to jde určitě i tady.
5) Už nespočetněkrát jsem psal, že 10 neonek v 1000 litrové nádrži neberu jako uspěch a pořád to tu někdo offtipoc vytahuje jako že to je můj cíl.
Takže prosím všichni přestaňte řešit offtopic. Pokud Vás to nezajímá, nečtěte to. Pokud nemáte co říct, tak nepište. Já taky v chovu L-sumců neradím, ať takové sumce nechovají, že je to zbytečně moc práce a ať si pořídí raději něco jiného.
Zatím jediným nápadem byla kořenová čistička. Dají se k tomu použít nějaké emerzní rostliny a mohlo by to vypadat zajímavě = jako na kraji nějakého rybníčka.
A teď už jen to měření - otázka, kterou jsem měl možná začít. Co je to špatné, kvůli čemu se ta voda musí měnit? Protože z těch běžných testů, které kontrolují jedovaté látky, mi vše ukazuje 0 ... a potvrzují i další akvaristé s výkonými filtry ... takže co je to špatné, co tam zůstává, resp. jak to jde měřit?
0 15.06.2015 08:10 DanH Když už jsme u té ekologie, tak ta domácí čistička potřebuje pro provoz elektřinu, která u nás pochází především z tepelných elektráren. Ty znamenají mnohem větší zátěž než ta voda.
Mě přijde, že pořádně nevíte co chcete a snažíte se tuto diskuzi prodlužovat a dovádět do nesmyslných extrémů. Když vás budu citovat "Zatím nemám prostory ani finance na něco tak velkého, ale je to můj sen ..." to se ještě mluvilo pouze o akváriu, že byste takové jednou chtěl a nutnosti výměny vody.
"elektřina a teplo ze slunce, voda ze studny, ... prostě akvárium tak jako v přírodě s minimem zasahování z venčí ... nechci hnojit, nechci přidávat CO2 ... nejde o peníze" tady to začínáte směřovat k vědeckému pokusu a teoretickým úvahám s ekologickým zaměřením.
Nechci se vás nijak dotknout, nemyslím to špatně, ani vás nechci urazit, ale co vidíte třeba ekologického na budování čističky pro akvárium, když její cena jednoznačně přesáhne cenu vody, kterou v ní kdy vyčistíte? Když budete mít ten ekodům a energii zadarmo a studnu, tak tu vodu přeci můžete do akvárka zavést, pokud možno aspoň částečně přes RO, protože studniční voda je málokdy pro akvaristiku vhodná a odvést jí zpátky na zahradu, aby se do té studny zase vsákla, prostě s ní zalít trávu, případně ji využívat jako vodu užitkovou, třeba na splachování WC. Když nebudete mít studnu, dá se využít i voda dešťová, alespoň v některých oblastech.
Složité experimenty, které navrhujete nemají jasný účel a smysl, většina z nás má akvárium proto, aby vypadalo pěkně, mohli jsme se na něj koukat, ovlivňovat v něm věci a měli dobrý pocit z našich ryb a rostlin, údržba nás uspokojuje a děláme jí s radostí, většinou. Vy ale básníte o akváriu na které nebudete muset sáhnout, zřejmě tedy jen pro potěchu oka, 1000 litrů s 10 modrými neonkami, hustě zarostlé nenáročnými rostlinami, které vydrží ve studniční vodě bez hnojení a CO2. Některé to určitě vydrží, ale nevím jestli bych chtěl mít takové akvárium doma, řekňeme v obýváku.
Pokoušet se o perpetuum mobile, tak to je pořádná výzva. Nezapomeň přidat UV lampu. Já bych radši měnil vodu.
A proč myslíš, že jsem tady psal? Nějak nevěřím, že jsem jediný s takovým nápadem, a že nikdo zde nic podobného nezkoušel ... a než se do něčeho pustím, chtěl jsem posbírat rady ostatních
Tak v tom udělej průlom, fakt beze srandy a narážek, pokud ti to tak vrtá v hlavě, tak to vyzkoušej.
Neříkám, hned do toho narvat desetitisíce, ale třeba pořídit akva okolo 60 litrů, k tomu další, kde vytvoříš kořenový čistič, můžeš nějak poskládat ty sedimentační vrstvy a po nějakých intervalech měřit parametry vody, ať už v nějaké laborce nebo sám domácími testy. Třeba se ti po čase a pár pokusech s vrstvami, velikostí nádrže atp. podaří najít onen poměr a můžeš se s tou zkušeností pokusit o provedení ve větším měřítku.
Byl by to zajímavý experiment a článek, který bych si rád přečetl. Ale zase, každé akvárium je jiné, co by fungovalo u malého, ve velkém nebo jiném obdobném fungovat nemusí.
ahoj, ktomu probíhajícímu...
vymyslet něco, co bude běhat v rovnováze, asi není tak lehké... zkoušeli se i složité vědecké pokusy a... Ani příroda to vlastně nedokáže dokonale. Tam se něco přemnoží, musí kvůli tomu se rozmnožit i něco dalšího, dělá to v obrovském měřítku proti tvému akváriu. A sem tam si pomůže potopou, která to vše spláchne, suchem, extrémní zimou atd.
Ale blogy tohohle pána myslím pasují k tématu, stojí za přečtení a zamyšlení... mimochodem, hodně staré články. A tady na těchto stránkách už proběhly, odtud je znám i já.
scobak.blog.sme.sk/…
scobak.blog.sme.sk/… Ono je to s tebou těžké, když dokážeš v jedné větě napsat jak "příroda vodu nemění", tak i "naprší a roztají ledovce". To prostě svědčí spíš o tom, že nevíš moc co chceš. Poradit si nenecháš a argumenty asi nečteš.
Nejlépe ti přírodu napodobí destilace. A následné doplnění různých minerálů, atd. Případně reverzní osmóza. Jak to zautomatizovat nevím, nic jednoduchého to nebude. Třeba by se ti povedlo najít správné množství vody protlačené osmózou měsíčně. Mě se to ale moc nezdá, protože budeš měřit jak šílený, abys nehoupal parametry vody jak houpačkář na pouti.
Výměna vody není neekologická. Ta voda nezmizí. Vrátí se do přírody. Ať už kanalizací u nás panelákových, nebo do půdy u domkářů co tím zalévají.
V každém případě si hraj. Výsledek možná bude zajímat dost lidí. Bude-li pozitivní ...
Tak se nedoplatíš , klasická tří komorová ČOVka 1,5m3 stojí kolem 30tis , kubík betonu, 4kubíky výkopu , zemní vsakovací filtr 25tis trubky atd, jseš tam cca za 70tis s potrubím , nějak to zas musíš poslat do baráku (čerpadlo , trubky zásobník )-a pochybuji že taková voda bude použitelná pro akvaristiku ...
oproti stokoruně za kubík vody z kohoutku ....
Raději investuj tuhle energii do vymyslení jednoduché aspon poloautomatické výměny vody a uděláš líp
Pokud je voda z té čističky bezproblémová pro vypuštění do přírody, rybám by to nic udělat pravděpodobně nemělo.
Vy zase ignorujete koloběh vody v přírodě co probíhá miliony let, takže s tím vybíráním si co se hodí bych pomlčel
Co se ekologie týče, v čem je takový problém? U nás prostě vypustím vodu do WC, ta putuje i s ostatním odpadem do čističky a následně je po vyčištění pouštěna do potoka. V čem je voda z akvária horší pro naši biosféru než odpad z praní, umývání nádobí? Pokud hovoříme o plýtvání vody, to je jediný argument, který bych vzal v úvahu, ale když vidím sousedův bazén, můžeme o tom polemizovat
Kořenová čistička, to bych vyhledal.
Nikde v tom co píšu nevidím, že bych si stěžoval, že nemám na to, abych zaplatil vodu, vy to tam snad vidíte?
Tím "neekonomické" myslím to stejné jako můžete svítit zářivkama = jsou levné a lehce sehnatelné ... a nebo si koupit velmi drahé, ale do budoucna úsporné LED ... já si koupil LED ...
A to že píšu "neekologické", to ignorujete, že? Vyberete si jen to co se Vám hodí, abyste to překroutíl, místo toho, aby jste odpovídal k věci ...
odikcz napsal: Je nutnost výměny vody dána velikostí akvária nebo počtem ryb/rostlin? Měnit třeba u 1000 litrového akvária každý týden 300 litrů vody mi přijde neokonomické i neekologické ...
...
Zatím nemám prostory ani finance na něco tak velkého, ale je to můj sen ... a právě jsem si říkal, jestli je ta výměna vody nutná ... v přírodě ji taky nikdo nemění - jenom co naprší nebo se někde roztaje z ledovců ... a ryby i rostliny v tom žijí v pohodě
Tak to pardon, z tohohle mi to tak přišlo, jinak jsem naprosto klidný, vodu už mám dneska všude vyměněnou
O co tedy jde? O to aby jsi měl doma akvárium a nemusel na něj šáhnout?
Už ti to tu vysvětlovali, i rybník, kterému by ses chtěl přiblížit má přítoky a odtoky, voda naprší a odpaří se. Ten koloběh vody by jsme se měli snažit napodobit i v akváriích.
E: Rozhodně to neber nijak jako urážku, jen si to prostě nedovedu představit.
1) Nevim co sem furt melete cenu vody, a že to řeším kvůli tomu ... systém co zde popisuju by byl na sestavení rozhodně finančně náročnější, takže klidni! Jde o to vytvořit něco samostatně fungujícího a dlouhodobě udržitelného.
2) Když budeš mít barák s pozemkem 1000m2, tak je to pořád "doma" a bude to fungovat ... Proto zde taky řeším velké akvárium a né vytvořit něco takového v 1 litrovém bettárku!
Já teda nevím, ale když už bych si pořizoval akvárium o objemu 1000 litrů a uvážím pořizovací náklady a provozní náklady kromě výměn vody, tak by mi těch asi 85 Kč (cena za cca 1200 litrů vody u nás, může se lišit) měsíčně bylo jedno. Kdo musí řešit cenu vody kterou mění, ať si to akvárium radši nepořizuje, jsou to pak jen starosti než radosti.
Jestli máš psa, zkus ho dva týdny nevenčit, ať vykonává svoje potřeby doma... v přírodě zvířatům exkrementy taky nikdo neuklízí a funguje to, takže dle logiky prezentované v tvých příspěvcích, to musí v omezeném prostoru domova fungovat taky.
2 14.06.2015 09:56 odikcz [129] Když už se voda musí točit, tak jsem doufal v nějakou možnou recyklaci ... nějak se mi s tím pořád nedaří smířit ...
Příklad:
Použít půdní filtr pro nasávání vody. Samotný filtr mít stejné velikosti jako je akvárium. V něm mít usazovací část, pak část s kameny, část s pískem, část s hlínou apod. V jednotlivých částech umístit plovoucí a bahenní rostliny atd. Ano vytvořit si takový smůj malý vodní svět.
Samozřejmě pokud by něco takového znamenalo, aby byl filtr 100x větší než akvárium ... nebo aby v akváriu o 1000 litrech bylo 10 neonek, tak to samozřejmě nepovažuji za řešení, ale při všech těch dnešních technologiích, zázračných filtračních médiích a teoretických poznatcích. Jasně, že je jednodušší měnit vodu. Ale v zemích, kde jsou častá zemětřesí si taky neřekli, že je jednodušší postavit ty baráky znovu a mrakodrapy nestavět. Využili technologie a postavili budovy, které tomu odolávají atd. To jsem jediný, komu se myšlenka takového akvária líbí?
MonterMonty napsal: A když tam budeš mít moc rostlin , budou potřebovat víc živin , když jich tam dáš víc , budeš muset měnit vodu , začnou se ti některé nespotřebované živiny hromadit , když jim je nedodáš , začnou ti chřadnou , nebudou prosperovat a bude z toho hromada odpoadu a budeš muset měnit vodu - prostě začarovanej kruh
Jde o to najít optimální kombinaci. Řekl bych, že v přírodě je podobný poměr. I když tam je to zase v nesrovnatelně větším objemu a je tam plankton a podobné věci, které taky mají dost podstatný vliv. Jinak souhlasím, já bych do takovýho akvárka nešel ( zaprvé, neuspořádaný rostliny by asi vypadaly dost blbě,zadruhé, hledat 20 neonek v 1000L by mě moc nebavilo a za třetí by mi bylo trapně z toho, že se pokouším napodobit přírodu, a navíc s takovým výsledkem
), jen si myslím, že by se to teoreticky dalo udržet.
Zákony přírody jsou neúprosné.Biomasa na měrnou jednotku musí být přiměřená.Akvakultura o tom ví své.V závislosti na průtoku,sedimentu a samočistící schopnosti vody se i v přírodních podmínkách vyskytnou fatální stavy,ale téměř vždy přežijí organismy schopné své reprodukce. Akvárium je uzavřený mikrosvět,kde se setkávají rotlinné a živočišné druhy na minimélní ploše a objemu, na kterém by se mimo striktních biotopních nádr6í nikdy nevyskytly.
Zjednodušeně řečeno toho nejsme toho schopni proto, že nepracujeme v tak velkém objemu a tak neskutečně komplexně. Koloběh látek v přírodě funguje s neskutečným množstvím producentů, konzumentů a rovnováh a na nepředstavitelně velké ploše. TA voda někde naprší a pak různě teče a prosakuje, rozpouští a zase odevzdává, střídají se podmínky a na různých místech v různých podmínkách probíhají děje, které pak hodí dohromady ten celek. V akváriu třeba nejsme schopni poskytnout anoxické nebo anaerobní prostředí potřebné pro některé procesy. A kdybychom byli, vzhledem k tomu jak je to malé a jak jsou ty "vrstvy" blízko u sebe tak nám některé toxické produkty těch procesů udělají problém dřív, než stačí přejít zase na něco jiného. Je to asi obtížně představitelné, ale je to prostě obrovský komplex, který v akváriu nikdy napodobit nedokážeme. Jen velikost těch akvárií má vliv na to, jak rychle nám to v něčem selže.
Zkus si na netu najít jak třeba funguje vodárna Kárany , z větší části to tam funguje jako v přírodě
MonterMonty napsal: Odik , koloběh vody v přírodě snad berou na prvním stupni 4 třída, přírodopis.
Odik , koloběh vody v přírodě snad berou na prvním stupni
Tojsouvěci napsal: ... chemické složení vody nevrátí na vstupní ...A jak to ta příroda teda dělá?
A když tam budeš mít moc rostlin , budou potřebovat víc živin , když jich tam dáš víc , budeš muset měnit vodu , začnou se ti některé nespotřebované živiny hromadit , když jim je nedodáš , začnou ti chřadnou , nebudou prosperovat a bude z toho hromada odpoadu a budeš muset měnit vodu - prostě začarovanej kruh
Jenže já jsem nemyslel techniku, ta v přírodě není ( bylo by tam maximálně světlo a topení ), já jsem myslel spíš na to, že odpad z dvaceti neonek je v tisíci litrech natolik zanedbatelný, že by v podstatě mohlo být jedno, jestli tam jsou nebo ne ( samozřejmě to platí pouze za předpokladu, že tam bude dost rostlin ). Možná by ani nebylo potřeby krmit ( kvůli planktonu a podobným mikroorganismům ), ale to je opravdu jen odhad. Ale netvrdím, že to nutně musí fungovat ( nikdy jsem to nezkoušel, a ani to nemám v plánu
).
Perpetum mobile nebude .Údržba se dá při vhodných parametrech a osazenstvu nádrže silně zredukovat,ale chemické látky obsažené ve vodě s odpadních produktů budeš muset,sem tam odstranit výměnou vody,sebelepší filtrace a odpěňovače Ti chemické složení vody nevrátí na vstupní,nebo dosažené optimální hodnoty.Pokud bys měl v bytě kadibudku,tak by to byl námět k zamyšlení,že splachovací zařízení je i pro akva nezbytností.
odikcz napsal: Když já bych se přírodě chtěl co nejvíc přiblížit ...
No jo, jenže, jak už tu bylo dříve řečeno, v přírodě je úplně jiný poměr množství vody a živočišné biomasy. Kdybys tam dal těch neonek třeba dvacet, tak by to byla opravdu naprostá bezúdržbovka ( kromě dolívání odpařené vody ).
e-akvarium.cz/…
Doporučuji se podívat zejména na stranu 21 a přečíst si o pokusu Biosphere 2
Sice je to trochu odbočka, ale pro mne jasná podstata...bez výměn vody a tedy nějakého simulovaného koloběhu vody v přírodě to v akváriu prostě nebude dlouhodobě fungovat. O to více, když nebude vypomáhat technika. Ten pokus ukazuje jak i s vědeckým přístupem a financemi nebylo možné takový ,,uzavřený svět" vytvořit.
Když já bych se přírodě chtěl co nejvíc přiblížit ... obrovskej filtr, nejlepší filtrační materiály, výměna vody atd. to už mám teď ... ale prostě se mi nechce věřit, že to nejde jinak ... stejně jako jde mít akvárium bez filtru
Odik , myslím že jdeš hlavou proti zdi , snažíš se vymyslet něco co už někdo neúspěšně zkoušel , proto se akvaristika provozuje tak jak se provozuje , základem jsou výměny vody , pořádná filtrace , rostliny atd , jak již to známe nejen z tohoto vebu.
nemůžeš srovnávat přírodu s akváriem ,pač to jsou dvě naprosto rozdílné věci.
Proc potom jednoduse nenapises dotaz.
chci 1000l akvariu a vnem modre neonky.
Jaky narhujete pocet pro minilani udrzbu akvaria.
Doporucuji i uvest co si predstavujes pod pojmem minimalniudrzbou.
Za mne s modryma neonkama nepocitej bez vymen vody.
Pokud tam teda nebude nejakej pocet, u ktereho budes v akvu hledat, jestli tam nejaka ryba je.
Ale tvuj dotaz uz se konecne pohne, a treba dostanes konkretnejsi odpoved. MOzna v jinem vlaknu.
Odkaz tak trosku souvisi s onou udrzbou (ostavec rovnovaha akvaria), a zajimal me tvuj "dnensi" nazor. Kam ses za ty roky pohnul ze zkusenostma.
Ještěmě napadlo. Co se podívat na nějaké stránky o mořské akvaristice? U mořských akvárií se mění mnohem méně vody, zato je tam mnohem více techniky. Možná tam najdeš něco zajímavého. U sladkovodní akvaristiky je výměna vody nejjednodušší řešení údržby.
Už několikrát jsem psal o neonkách modrých, tak se můžeš držet toho. Chci něco jako jsou teď populární ekodomky = elektřina a teplo ze slunce, voda ze studny, ... prostě akvárium tak jako v přírodě s minimem zasahování z venčí ... nechci hnojit, nechci přidávat CO2 ... nejde o peníze, jde o to, vytvořit něco co nejvíc samostaně fungujícího ... a to že do akvária byť automaticky napustim každý týden 300 litrů vody a jiných 300 litrů vyteče do pryč za to nepovažuju ... ale recyklovat ji třeba nějakým filtrem založeným na písku a hlíně bych zvažoval.
PS: Netuším proč sem taháš OT = odkaz na blog.
Ano, příroda je mocný kouzelník ... Prostě někde se odpaří, někde spadne, někde se přefiltruje přes půdu a někde zase vyvěrá.
Mimochodem v mém akváriu rozhodně nevznikají sedimenty jako v přírodě
Všechno to je o množství. Jak vody, tak života v ní. V přírodě je rovnováha dlouhodobě vytvářená. Rybníky do toho moc netahej, to je spíš akvárium. Jak dopadne rybník bez rybářů? Bez údržby? Bez občasného použití třeba bagru.
Co ti udělá akvárium za tři čtyři týdny? Pokud bude otevřené, přijdeš o třetinu vody jen odparem. Ale veškeré škodliviny ti tam zůstanou. Pokud jen doleješ, tak to trochu naředíš, ale stále koncentrace porostou. V přírodě máš průběžný průplach čistou vodou (nebo čistější ...). A když je to třeba v létě horší, hned je průšvih např. se sinicemi. A to i tam, kam teče Vltava ...
Udělat rovnováhu v libovolně velkém akváriu je dle mého úsudku nemožné. A to ani za pomoci techniky. Té vody je tam prostě málo.
Možná by stálo za pokus (přefiltrovanou) vodu destilovat, v poměru blížícím se přírodě. Tedy simulovat deště. To by jít mohlo. Otázkou je, jaký by ten poměr měl být. A jestli to není prostě zbytečný kanón na neonku ...
Něco mě napadlo:
Rybník Svět má plochu 215 hektarů a objem 3325000 m
3
Loni 676 mm srážek v jihočeském kraji. Tedy 676 litrů na metr čtvereční.
Do rybníka tedy padlo 2150000x676 = 1453400m
3. Výměna jen deštěm tedy přes 40%. Byť ročně ...
O napájení potokem se mi nepodařilo moc najít, ale pokud vezmu jeden údaj o minimálním průtoku 0.045 kubíku za vteřinu, tak to dělá 1419120 m
3 ročně. Tedy v podstatě to samé, co déšť.
Snad mě nikdo nepraští do hlavy, když prohlásím, že přírodní síly vymění celý obrovský rybník jednou ročně.
Akvárium vyměníme jednou za měsíc, plus mínus. Ale poměr vody k rybě (viz níže) je podstatně horší ...
www.trebonsko.cz/…
portal.chmi.cz/…
www.pvl.cz/…
Počet ryb v rybníku se mi opět nedaří najít (no ... zase tak intenzivně nehledám). Ale dle klasifikace je nejvyšší kategorie nad 200kg na hektar. V tomto příkladu tedy 15465m
3/ha. Každá ryba, resp její kilogram, má tedy k dispozici 77000 litrů vody!
Výpočet sice trochu z té vody vaří, ale ani řádová chyba ty počty vlastně moc nezmění.
Kolik může vážit taková neonka? Vůbec si netroufám odhadovat ... deset gramů? Sto kusů do kila?
NO A PROTO VŠECHNO VODU V AKVÁRIU CO? No měníme! Každý jinak, někdo málo, někdo hodně ... ale měníme podstatně častěji, než příroda.
Zkusil bych tuto konverzaci malinko nasmerovat.
Pises, ze 1000 litru je tvuj sen.
Chces 1000 litru zarostlich rostlinama, protoze se ti libi mit velkou zarostlou nadrz?
Nebo nejaky vetsi druh ryb cihlidy apd.?
Nebo jen proste chces mit takovou kubaturu + ekonomicky a ekologicky zalozenou, a potom polozis dotaz, jakou osadku doporcujete do XYZ l nadrze. protoze nemas predstavu ?
Je jasne, ze kazda nadrz bude jinak zatezovana a mit jine potreby na filtr, svetlo, udrzbu atd.
Myslim, ze tady ti exaktne(vzoreckove) nikdo neodpovi. Podle mne to ani nelze.
Mozna, kdyz zkusis napsat nejakou predstavu o osadce do 1000l.
Potom by tady mohli zacit padat rady na udrzbu s konkretnima zkusenostma + potrebama ryb atd.
A co se tyce kolobehu vody, to je tusim ucivo zakladnich skol.
eidt:
jakej mas dnes nazor na tento clanek ?
www.odik.cz/… odikcz napsal: Nebo je to tím poměrem, a pak by mě zajímalo jaký je limit ... 10, 100, 500 modrých neonek v 1000 litrovém akváriu? Vím že lidi bez zkušeností ten poměr nedokážou říct a proto tady hledám někoho, kdo to zkoušel ... a určitě takoví lidé existují Nie som rybár, no z toho mála, čo viem, by som to zdôvodnil práve tým iným pomerom rýb na objem. Rýb býva oveľa menej, okrem nich tam žijú aj rôzne malé organizmy, ako napr. dafnie a tie s filtrovaním pomáhajú tiež. Ak by sa ryby premnožili, bol by iste problém. Tiež ma celkom zaujíma, koľko rybiek by mohlo byť vo veľkom akváriu pri minimálne výmene vody a čo vlastne hrozí. Osobne si myslím, že rybky trpieť nebudú (práve kvôli tomu, čo som už písal, že dusičnany nie sú problém, lebo ich je možné ľahko eliminovať), skôr asi hrozí riasová pohroma, napr. ruducha organické znečistenie obľubuje. V prírode sú riasy možno bežné (ba i v tých obrovských nádržiach v ZOO a podobne), ale my ich v akváriu moc neobľubujeme.
A v akváriu se snad ta tvoje "špinavost" neusazuje?
"Ani ty rybníky nejsou bez přívodu čerstvé" Tak to mi povězde, kde se ta čerstvá voda bere? Nějaký kouzelník ji tam vyčaruje? Někdo ji tam nosí z čističky v kyblíkách? Ne, jediný přívod vody je déšť nebo tající ledovce jak jsem psal už v prvním příspěvku a nevěřím, že takové vody je týdně 1/3 ... a že do rybníka přitéká voda potůčkem? Ale odkud ta voda je? Z jiného rybníku apod. ... Tam všude jsou ryby, rostliny apod. Tak jako v akváriu ... Přesto když vezmete vodu z jednoho akvária a dáte ji do jiného, tak se to jako výměna vody nepovažuje ... A nikdo nevezme 1/3 vody týdně z rybníka a nehodí tam místo toho nachytanou dešťovou vodu nebo vodu z ledovce ... Takže buď dokáže příroda vodu filtrovat líp než nejlepší filtry, že není zapotřebí ji měnit ... Nebo je to tím poměrem, a pak by mě zajímalo jaký je limit ... 10, 100, 500 modrých neonek v 1000 litrovém akváriu? Vím že lidi bez zkušeností ten poměr nedokážou říct a proto tady hledám někoho, kdo to zkoušel ... a určitě takoví lidé existují
Nevím jak zahradní jezírka, ale obecně v přírodě si představ koloběh vody. Pořád se destiluje
Špinavost se buď usazuje, nebo je odplavena. Ani ty rybníky nejsou bez přívodu čerstvé. Jak to dopadá bez přívodů je vidět na Mrtvém moři. Nebo třeba už asi i na Aralském jezeře. A také to jsou "sakra" jiné objemy vody. Takový potopený ropný tanker udělá opravdu hodně škody - ale vadí to moři? Ne. Jen lokálně (i když tento pojem může znamenat plochu celého státu).
odikcz napsal: ... do zahradního jezírka, rybníku nebo moře taky nikdo nechodí měnit 1/3 vody týdně ... NHKG napsal:Ryb bylo tak kolem 20 ve 100l, takže docela přerybněno i kdyby se voda měnila. Rostla mi tam hodně Engerie, ale takovou osádku nemohla zvládnout. Jsou náplně co umí odbourávat no3 a tudíž omezit nutnost výměny vody. Tak to je celkom zvláštne - moje "hlavné akvárium" je podstatne viac prerybnené a keby bola nutnosť meniť vodu daná len obsahom dusičnanov, tak nemusím meniť nikdy, pretože dusičnany tam musím pridávať, aby neboli nulové. Ak je silné svetlo, dostatok CO2 a samozrejme rastlín, tak dusičnanov sa minie viac ako vznikne, to nie je problém. Lenže to má dva háčiky: 1. dusičnany nie sú všetko, napr. organické látky sa mi v akváriu hojne hromadia; 2. takéto akvárium nie je bezúdržbové - treba intenzívne redukovať (zastrihávať / odrezávať) rastliny.
Ono to moc nefungovalo. Bylo takové běžné začátečnícké akvárium. Prostě odolné druhy ryb přežily, ty méně odolné ne. Ryb bylo tak kolem 20 ve 100l, takže docela přerybněno i kdyby se voda měnila. Rostla mi tam hodně Engerie, ale takovou osádku nemohla zvládnout.
Jsou náplně co umí odbourávat no3 a tudíž omezit nutnost výměny vody. Zkoušel jsem jednu na bázi síry, ale nefungovala.
Počítej tak s pětinovou osádkou proti běžnému akvalriu a množstvím plovoucích rostlin, pak by to mohlo fungovat. Testy nesou zas tak drahé, takže než se to zaběhne a ustálí, můžeš měřit Nlátky a podle toho ladit údržbu a osádku.
Na nic takového jsem se neptal, takže když nemáte nic k tématu, tak nepřispívejte, děkuji. To že to děláte nějak (já v malých akváriích také měním vodu), vůbec neznamená, že to nejde dělat i jinak ... do zahradního jezírka, rybníku nebo moře taky nikdo nechodí měnit 1/3 vody týdně ...
Jak jsem psal, ani by mi nevadila možnost, pokud by odčerpaná voda šla nějak upravit na "dobrou" a příště ji znovu použít do akvária ... a takhle to točit dokola ... jen si neumím představit, jak by toho šlo dosáhnout ...
Tak samozřejmě bych tam nedávál nějaké extrémně citlivé či přešlechtěné ryby ... Můžete dát příklad velikosti akvária a +- počtu kterých ryb, kdy to ještě fungovalo? Jen abych si udělal přehled o poměru.
Jestli chcete šetřit na vodě, ať už kvůli penězům nebo práci, tak si radši akvárko nepořizujte. Výměny se samozřejmě omezit dají, cca 1x za měsíc je to docela dobře udržitelné, samozřejmě v závislosti na osádce, ale proč to dělat, když výměny akvárku prospívají. V určitých situacích se mění voda i mnohem častěji. Provozní náklady akvárka nejsou zanedbatelné a proto by s nimi měl každý počítat, pořizivací cena samotného akvária je proti tomu zanedbatelná
Vodu z akvária co přebude ze zalívání liju na trávník, takže se čistí leda v půdě a stejně do řeky určitě doteče.
Já kdysi s otcem takové akvárium provozoval a byl docela problém s tím, že sme ryb měli moc a co chvíli přišla nějaká katastrofa a i bez ní přežily jen nejodolnější druhy - živorodky, pakeříčkovci, thorakáti a šedí čichavci. Rostlin bylo spousta, ale no3 muselo jít přes 100mg/l. Bezúdržbové akvárium mi přijde moc křehké na udržení stability a prázdné (málo ryb, moc rostlin).
Zapomínáš na fakt, že veškerá odpadní voda se musí čistit ... takže to není tak, že vezmu vodu z přehrady a vrátím jí do řeky
Jestli je to jen o poměru (hnojit nějak ve velkém neplánuji, v přírodě taky nikdo nehnojí, takže jen to co vyprodukují rybky, šneci, ...), tak by to mělo jít ozkoušet i v menším akváriu ... teď už jen jak najít ten správný poměr
Je to jenom o množství ryb a hnojení rostlin. Když ryb bude málo a nebudeš hnojit, nebude problém bez výměny vody. Řešit vodu mi ale přijde směšné. A tak velké akvárium bych určitě dělal s automatickou výměnou vody, takže to ani není pracné.
Náklady jsou oproti elektrice mnohem menší a většinou to ani není neekologické. Vodu odebírají většinou z přehrad a po vypuštění z akvária přejde zpátky do řeky, kterou by stejně tekla...
Chce to studovat a hledat. Někdo s tím i experimentuje a info píše na svůj web. Ovšem pokud bude akva vedene jako Low-tech tak by neměl být problém s méně častým a méně objemnou výměnou vody.
Vodu z akvárka můžeš využít na zalívání
nebo na spláchnutí záchodu. Jen bych ji asi nepil
Zaleži jak máš v akva dobrou rovnováhu a kvalitni filtr. Samozřejmě se najde někdo kdo řekne že to je nutné, ale když jsi počteš něco o Low-tech akvarii tak je běžná výměna vody jednou za měsic či méně.
Vše záleží na tom jaké tam budeš mít osazenstvo.Pokud tam budou třeba terčovci tak i těch 300litrů bude málo.To jsou aspekty které musíš před založením zvážit a dopředu s nimi počítat.
Ano, drž se té třetiny. Udělal bych to tak, že bych měnil 2x týdně, filtr nečistil měsíc(pokud bude funkční), po měsíci lehký promáhnutí v akva vodě a odkaloval bych za ten měsíc tak 1-2x. Jinak to, že nemáš akvo podle tvých představ vymazlený, neznamená, že si tu prezenatci neuděláš, ono se mlžeš ledacos zajímavýho a hlavně přínosnýho z toho, jako to akvo bude vypadat od návštěvníků dozvědět. No a názory typu "máš to hrozný", ty budou vždycky a pomyslíš si o tom svoje, kdo chce napsat rozumnou radu, udělá to, bez ohledu na to komu to píše. Uvidíš, že s tou prezentací s co nejvíce údajema to bude daleko snažší, to tvoje akvaristický snažení.
Díky za rady,u té výměny můžu třetinu?Tuším mi někdo říkal že u tak malého akvária je to moc.
Pokud odkaluješ a pereš filtr zároveň, je to u akvária tvojí velikosti hodně velkej zásah do rovnováhy. Nedělej to společně, ale třeba týden po sobě, vodu můžeš měnit klidně i vícekrát týdně, o bakterie strach neměj, tedy při výměně vody, ty nejsou ve vodě přítomny(když tak v min. množství), žijí tzv. přisedle na předmětech v akváriu, ve dně, ve filtru. Prostě tak jak jsi to popsal, podmínky v akváriu se neustále houpou a to je špatně. Chce to zvolnit a nechat tomu více možnost se stabilizovat.
Filtr jen vymáčknu a dno projedu odkalovačem,snad to dělám dobře.
Vodovodní voda ti bakterie ve filtru a ve dně nezabije. Jenom upustíš trochu vody a pak doliješ novou. Samozřejmě do dna a filtru nesmíš zasahovat při každé výměně vody.
A nestane se tak častou výměnou že budu více méně znemožňovat tvorbu bakterií akváriu přínosných?
Ano, začal jsi špatně. Pořídil jsi si moc malé akvárium. V takhle malém se těžko nastavuje rovnovaha, ty malé jsou vhodné jen pro zkušené akvaristy. Navic máš dost početnou osádku. Můžeš měnit vodu 2x týdně, pokud máš dobrou vstupní vodu, pomůže to. A pokud nemáš, tak si pořiďt nějaké nenáročné extrémně rychle rostoucí rostliny, například růžkatec.
Jak jsem psal,začal jsem blbě,mám tam 6 neonek a 4 pancéřničky pandy a 4 pancéřníčky zlatopruhé,piskořky a kružníky.Měním týdně třetinu vody.
Musíš se víc rozepsat. Kolik vody týdně měníš? Jak je akva velké? Co v něm plave? Jak často a čím krmíš? Jak je akva osvětlené? Pomohla by spíše prezentace, jinak je to hádání nežli rada?
Mám 30l a chlubit se s tím zatím nechci,asi jsem překrmoval a začalo se mi hodně akvárium špinit,tím i přičítám vinu za řasy,měl jsem slabé osvětlení a trochu se obávám i toho kde je umístěné,není přímo u okna ale můj pokoj je hodně prosvětlený oknem.
Kolik vody měníš? Běžně se mění 30% 1x týdně. Pokud to nestačí, chyba bude jinde. Ale bez znalosti akvária nejde radit. Založ si presentaci akvária a vše vyplň pokud potřebuješ více poradit.
Zdravím,měním vodu jednou týdně při odkalování,měl a stále jěště mám problém s řasou,myslím že ruduchou vousatou na kořeni a trochu na některých listech rostlin,tvoří se mi i vlasovitá řasa na průduchu filtru,měl bych častěji měnit část vody?Díky
Tak jasně. Sám mám vodu jen ze studny (bez RO si ani neškrtnu) ne kvůli NO3/NO2, ale kvůli krasové tvrdosti. Široko daleko není žádné pole, jen lesy a podle toho co měřím, tak stabilní je. NO3 +- 6 NO2 0. Hloubka studny 32m. Potvrdili mi to i laboratorní testy.
To ale neznamená, že jinde to bude stejné.
Jenom tě doplním, že dusitany nejsou ve studničních vodách třeba na vesnicích žádnou vyjímkou a to ani nemusí přijít žádnej šplách.
Je třeba si uvědomit, že voda ze studny může být daleko nestabilnější a rizikovější než voda z řádu. Důvody jsou logické, daleko větší možnost kontaminace jak vodou spodní, tak povrchovou. Když přijde průtrž může to být katastrofa.
Já třeba tabulky a hodnoty neznám
Ale od spolužáků na VŠ co přicestovali za studiem vím, že naší hradeckou i po roce plivou a radši chodí na pití kupovat balenou
Mě to nepřijde, ale chlorem se u nás nešetří.
Představa že bych nechával každý pátek odstávat 400l vody. No to potěš
Naopak, to netočim ani přes sprchu, ale hadicí ze sprcháče rovnou do akva ( s adekvátně namíchanou teplotou), vývod z hadice pod vodu, takže se ta voda ani tolik nezamíchá. Nikdy problém nebyl a to měním u citlivějších ryb jako je L200 klidně přes 80% objemu vody.
Jen tak pro představu jaký může být rozdíl v obsahu chloru z několika zdrojů:
www.smv.cz/… Natoč přes sprchu a když to bude teplotně srovnaný, klidně můžeš dávat hned do akva.
V tom pripade upresnim, v nekolika lokalitach v Praze jsem zadny problem nezaznamenal a vodu jsem vzdycky lil rovnou, a to jeste mix studene a teple z rozvodu teple vody.
EDIT: Kdyz to ted Roman pise, dodam, taky vodu liju pres sprchu...
Toto bych praktikoval u vody ze studny, ale chlorovanou z řádu asi ne. Všude je ten obsah chloru jiný.
Přípravek na úpravu vody zahodit a vodu jen nechat odstát, jestli to dodá na klidu. Já myslím že to není potřeba, naopak někde to není ani reálně proveditelné. Ale pokud to u tebe není problém, proč jí nenehat odstát pro klid v duši.
Vodu z kohoutku nechat odstát v kybli a nelít do toho žádnou "chemii" na úpravu vody.
Nalit vodu rovnou do akvaria a na prostredek se vykaslat. Menim tak klidne i pulku vody.
Co takhle vynechat ten přípravek na úpravu vody?
Potřeboval bych poradit. Jaký je správný postup? 1) Natočenou vodu z kohoutku nechat odstát a poté nalít do akvárka a až do toho akvárka nalit v poměru prostředek na úpravu vody z vodovodní na akvarijní. Nebo 2) Vodu z kohoutku nechat v kybli odstát a do něj nalit připravek na úpravu vody a až poté nalít do akvárka. To vše při částečné vyměně vody. Jak je to správně? Díky
Je to cajk
Mám ji také už mnoho let a dobrý.
Já myslím, že myslel tu výměnu vody, pak mi i říkal, že jak má ta akvaria v regálech v prodejně,kde má rybičky normálně k prodeji tak tam mění vodu po více než měsíci, což mě docela zarazilo, protože v těch akvraích nemá žádné kvetiny, jen maličký filtr a brutálně přerybníno (což je ale pochopitelné, když to jsou rybky na prodej). Sice teda nevím jak to v těhle akvárích chodí ale celkem mě to taky zarazilo.
No a nebo naopak žejo a vlastně mohl mít pravdu. Kdyby měl akvárium plné konzumních rostlin jako egerie, růžkatce, plovoučky a v něm (plácnu) na 300l 50 nekonek a krevety, věřil bych že při rozumném krmení by to mohlo fungovat jen na dolévání odparu. Ale brát to za obecné je samozřejmě "rada nad zlato". Pamatuju si že táta byl naučený na to samé. (je to prd akvarista a to co jsme spolu vytvořili když jsem byl špunt, no nafackoval bych si za to, ikdyž jsem za to nemohl tenkrát, páč jsem byl malý pívo)
Do dneška je schopný se semnou o to přít
Dokonce jsme někdy odkalovali a odsávali něco málo vody (já jako malý pomocník), pak jsme tu odkalenou vodu cedili přes filtrační papír nebo ubrousky abysme jí bez kalu mohli vrátit zpět protože je "živá" ... Dovedete si představit, jak často ryby padaly. Opravdu to tradovalo, ale některým i fungovalo, jenže to je ten kunšt a spousta okolností, o kterých se takhle v rychlosti nemluví a pak padaj do éteru takovéhle rady, který jsou samy o sobě uplně blbě.
Jak píšeš, že dotyčný: Oponoval tím, že čím míň do akva zasahujeme tím lépe, tak po sem s tím souhlasím ve smyslu: předělávání dekorace, časté úpravy dna a pod.(zbytečné rýpání do nádrže), ale jinak "měnit vodu je základ".
Ještě si se ho měl pro zajímavost zeptat co všechno tam plave, to by jsme se teprve možná zasmály?
Doufám, že NE něco podobného(majitel doufám odpustí)?
Větší extrém jsem zatím neobjevil.
No ja sem možná trošku ze staré školy a před xxl lety se to tradovalo a také to fungovalo
cim starsí voda byla tim vic byla krištalova a vic jakoby živá. Výměna vody se opravdu konala tak jednou za 2-3 mesice tak 10-20% tedy u me . Ale tenkrat se nehnojilo o co2 se vedělo že se používá do sifonu . Filtry byly bud bublifuk nebo neco obyč co sem si jako kluk mohl dovolit . Nevýhody byly protože se uzce vyselektovaly kytky ja treba mel cryptokoryny kapradi a mechy vasilerkam uz se darilo mene a echyny my nikdy nerostly na hlůadine par plovouceka a elodea . Z te doby prameni info o nesnasenlivosti nekterych rostlin .
Dneska vodu menim a nepremyslim nad tim
Najdi si jinou akvaristiku
Zdravím, dnes jsem zašel do zverimexu, kde nabízejí zdarma test akvarijní vody. Prodavač se mě zeptal, jak často vodu měním, řekl jsem mu, že zhruba 1/3 vody za 14 dní. Ten se dost divil prý u jeho 100L akvaria vodu měnil naspoledy v únoru, což je skoro rok !! Když jsem, mu řekl, že jsem četl spoustu odborných článků o údržbě akva a že voda by se měla pravidelně měnit,tak nesouhlasil. Dokonce se pak cukal, že tu mojí vodu ani nemá cenu testovat, když jí tak často mením. Oponoval tím, že čím mín do akva zasahujeme tím lépe, že tak častá výměna vody spíše škodí. Co vy na to ?
já si hlidal no3 rostlinama a to přímo plovoucí "pistie" to byly opravdu žrouti,jednu dobu měla vstupní voda kolem 60mg/l nasadil jsem pistie a bylo opravdu znát. Takže i když začneš hnojit,tak takto si to mužeš regulovat
ale pokud tvůj pripad je,že mas ve vstupní vodě 3mg/l,tak tohle pro tebe řešení nebude
Akvo nevidím, nejsem věštec, ale přidal bych.
Mám tam asi 15 druhů rostlin a nejvíce to vadí těm nejrychleji rostoucím.
Tím, že jim přilepšíš společně s tou výměnou vody, nic nezkazíš, je to na pozorování a pohrání si s dávkováním.
Zdá se mi, že hladoví(trochu hnědé řasa na starých listech) i když slušně rostou.
Řídil bych se podle toho, jak se na to tváří rostliny.
0 31.12.2014 09:49 Libcin – Výměna a živiny
Zdravím, po pravidelné 30% výměně vody v mém akváriu (týdenní)dojde téměř k 30% poklesu NO3, protože vstupní používaná voda obsahuje jenom 3 mg/l NO3. Mám po výměně vody "nasypat" do vody větší dávku KNO3, nebo se mám držet pravidelných dávek?
Mym rybam je asi uplně jedno, jestli je po vyměně nebo ne.
Cca tak hoďku potom jim davam patentky a kdyby mohly, tak mi jdou naproti.
A když něco přesazuju tak je musim rukou odstrkovat ,protože se chodi divat co tam dělam. To samé při větrani
1 30.11.2014 19:01 radim no pěkně jste se rozepsali
zkouším doma blbosti s vodou, takže díky za názory a zkušenosti
včera jsem zkoušel nakrmit po výměně vody a Herosi s Hoplarchusi nepřinutila ani patentka...
Když nakrmím a na to vyměním vodu, tak jsou zase ryby tmavé a drží se v pozadí i 2 hodiny. Výměna vody bez krmení ryby rozproudí a např. ti Hoplarchusi hodí světle zelenomodrou a začnou se oťukáva...
Při dopustění přibližně stejně teple vody to je zase trochu jinak...
Takže konec testů a nebudu krmit před ani po a budou mít aspoň půl dne klid
Pravidelné půsty dělám to zas joo
pro někoho možná neuvěřitelné i 5 denní
S tím jsem laboroval když ve výkrmně když tam odkaluji a měním část vody každý den, jednou týdně pak skoro až na dno. Ryby opravdu po výměně nejdou žrát, nebo se drží zpět. Chce to dát jim tak půl dne na rozkoukání jak píšeš. A to nemám zdaleka takové plšany jako Radim
Osobně bych se spíš klonil k tomu půstu v den výměny, protože po výměně je na rybách vidět, že se mnohdy nacházejí lehce ve tresu(záleží na druzích) a tak bych je zbytečně nevystavoval riziku a nechával je ten den prostě na lačno a nebo měnil spíš ráno a krmil spíš navečer, až se stím tzv. srovnají. Ovšem jsou to jenom naše doměnky a je klidně možný, že jim to pranic nevadí a dokáží se nacpat tak či tak.
Já osobně krmim i ten den po výměny vody .
Větram 2krat v tydnu cca 20l.
A nikdy mi nepřišlo, že bych tim krmenim po vyměně něco "pokazila"
Půst nechavam jednou týdně. Né v určity ted, spiš podle situace
1/3 vody by se měla měnit jednou týdně a jednou týdně je dobré rybky nekrmit
Jak již bylo psáno, v den výměny vody krmit nemusíš, spíš je to prospěšné
To jsem taky řešil, myslím že co do kvality vody je lepší krmit před, ale po výměně zase ryby víc nafutruješ protože budou žrát víc, nevíc se s novou vodou hezky vyprázdněj. Ale zas to může bejt horší z toho hlediska, že když měníš třeba 50%, už to trochu kousne do nitrifikace, tak proč tomu ještě naložit krmením.
ALE JSOU TO MOJE TEORIE TAK MĚ KDYŽTAK OPRAVTE
Např u mě výměnou vody začíná 2-3 denní půst. Pak ryby žerou jak zjednaný.
Aha, já tě pochopil, že je odchováváš a následně prodáváš... Proto byla má odpověď taková, jaká byla...
Pokud je to tvé hobby, tak zrovna na výměnách vody se šetřit nedá a možná bych řekl, ani nesmí!! Když budeš hrát na kytaru, tak si také nekoupíš o strunu méně, abys ušetřil, i když tu nejtenčí zas tak často nepoužíváš...
Použiju své tvrzení z jiného vlákna, ale sedí i tady: kdo řekl, že akvaristika je levný a časově nenáročný koníček, tak lže, nebo to silně fláká...
Neznám chov, který pokud není produkční, by nestál peníze a žádné zpátky nepřinášel. Ať je to chov čehokoliv živého. A ze všeho nejvíce bytostně nesnáším meditace o tom, jak by se chov dal "ochcat"!!!
Ať už jsou to "levné" granule pro psy, nebo šetření na měnění vody v akváriu.
Co dodat? Než si pořídíte něco živého, co k sobě přivážete, tak si přečtěte Štěfane úvodní řádky a blbě se neptejte.
Existuje samozřejmě také technické řešení - "rekuperace vody"... ale stojí to prachy a ne málo...
přesně tak Jirko a ještě někdo prokouří další litr a je to
Priest napsal: Já měním min.200l vody denně.Dostanu se tím na cenu kolem 500kč za měsíc.Kdybych chodil do hospody tak tam nechám ty peníze za dvě návštěvy.Silný to argument pro naštvanou manželku. taky mám ryby pro radost a měním 3x týdně 300 litrů, každá sranda něco stojí
co k tomu dodat,ja menim vodu 3-4x tydne u terčovcu a to až 80% vody a ve 450L 2x týdně 1/2,jedu to přímo z řádu
Akvaristiku robím len pre radosť, nie na odchov. Napriek tomu sa snažím vodu meniť veľmi často (aspoň 1x za týždeň) a cena za jej spotrebu pri 8 akva je dosť veľká, preto ma zaujímalo, ako to riešia iní akvaristi.
Když odchovávám, měním vodu obden, v lepším případě. Jindy denně...
Cenu výsledného produktu podle toho spočítám a, když za tu cenu nejdou na odbyt, tak je prostě nedělám a dělám jiné, nebo je dělám pro zábavu a pro přátele...
0 06.11.2014 21:42 stefan Pekný večer,
zaoberám sa chovom predovšetkým amerických sumcov a aj u nich treba často meniť vodu. Tým sa ale zvyšujú nároky na platenie za ňu. Ako to vy riešite a ako často meníte vodu vo svojich akva? Vďaka.
Dobre vyskúšam dám tomu tri dni ... ešte sa mi to asi nestalo vždy mám vodu krásnu
Zřejmě ne zcela funkční nitrifikace, zítra vyměnit určitě znovu a v dalších dnech taktéž.
Zdravím, ráno som mala v nádrži žltú vodu a upchatý filter .... vymenila som 40% vody a filter vyčistila .... teraz asi 4 hodiny po výmene sa mi voda vidí zelená ... čo to môže byť ?
Neviem ako u teba, ale mne to ide i bez toho. Proste vpustením vody do hadice a odpojením vznikne podtlak a ten zabezpečí odtok vody z akvária. Môžeš pri tom aj odsávať. Takže ide to rovnako i bez tohoto zbytočného "vymyslitka". Samozrejme to funguje len na stejnom podlaží. Toto vymyslitko je zrejme pre tých, čo potrebujú vyťahovať vodu do vyššieho poschodia
Je to tak nejlepší, ale přípravek netřeba
No ja jsem psal,ze to je neekononomicke
,ale ja si to nemohu vynachvalit,snad protoze platim za vodu stejne at ji odeberu kolik chci.
Mám to doma, je to neekonomické
, zavrhol som to a nechcem to už ani za nič
Něco podobného má JBL v odkalovací sadě JBL Aqua In-Out jen za nepoměrně větší peníze
www.zoohit.cz/… No, nevím, jak to pracuje, ale jestli měníš v aq.350 litrů, tak po celou tu dobu musí odtékat voda z baterie do odpadu jen tak bez užitku???
No a tohle v Cechach nepouziva nikdo?
www.ebay.com/… ja menim tydne nejakych 350 litru a pomoci tohoto to jde samo(neni to ekonomicke),vodu to nasava(pomoci podtlaku z vod.baterie)a po prepnuti to zase plni akva,jednoduche a ucinne!
Jen jestli víš kam se ten chlór a jiné nevhodnosti podějí a co se ti potom v akváriu hromadí. Není lepší chlor nechat vyprchat.
Přesně tak stejnou hadicí to napouštím a tou samou vypouštím. Koukni sem toto používám
rybicky.net/forum/274… + hadice délky dle potřeby.
tu trošku vody co měním napouštím hadicí zpět. Bez odstátí, nevím, kde bych nechal odstát 300l
No, jednoduše odkalím,vypustím část vody, klidně i 2/3 nádrže a doliju přímo z vodovodu. Pouštím na hladinu přes sprchovou hlavici, vodu namíchanou o přibližně stejné teplotě co je v nádrži. A hotovo. Žádná kalamita se nekoná, vše jede bez problémů dál.
Lenoši, ke kterým bych se rád připojil, to řeší odsátím části vody a dolití vody pomocí hadice přímo z vodovodu. Já to musím řešit kbelíky. =/
0 01.11.2014 13:23 Fifo Zdravím, chcem sa opýtať ako sa rieši výmena vody vo velkých akváriách od 200L (plánujem kúpu). Teraz do 50L dolievam odstatú vodu z bandasiek no neviem si to predstaviť ako by som to riešil v takej velkej nádrži.
Nedelal bych z toho drama, pac to co se mohlo do akvaria dostat, je nicotne mnozstvi. Bude to normalni slepa hladina. Stahni to novinama (no dobre, citlivky mohou nejakych cistym papirem). Kdyby se znovu neobjevila, mohla to byt nejaka mastnota, ale pokud se objevi znovu, je to slepa hladina jak vysita.
Ťažko povedať, je to možné. Na bežné bakteriálne povlaky stačí pustiť vzduchovanie na polhodinku, ale pokiaľ je to nejaká mastnota/ chemikália, tak neviem. Je tu aj špeciálne diskusia o "mastnej hladine", tam bude určite veľa tipov. Ja by som asi na chvíľu vypol filter a všetko prúdenie, vzal servítky a pokúsil sa pozbierať všetko z hladiny.
A z čeho by mohl být ten povlak včera sem ještě předělával kryt a odlepily se mě led pásky a spadly do akva nemůže to být z toho ? :/
Jak se zbavím toho povlaku ? :/
Predpokladám, že po umytí bola konvica aj opláchnutá, takže tam jar nezostala, pena z nej nebude. Mne sa zopárkrát spravila pena v pomocnom akváriu a neviem ani prečo. Pri pozorovaní som zistil, že keď poklesla trochu hladina (odparovaním), výstup z malého filtra sa ocitol jemne nad hladinou, tak padajúca voda brala malé bublinky a tie sa postupne hromadili naokolo kvôli jemnému povlaku na hladine. Časom tam tej peny bolo veľa. Teda povlak môže súvisieť s penou a treba sa zamerať na ten povlak.
tak za uvahu stojí, každá možnost. Začnu s rampou kvůli chlóru a změřím ph
Někdo to může vnímat citlivěji, čímž neříkám, že je to ono, co hledáme.
no a má změna ph v průřezu vliv na všechny obyvatele? různé nároky, a projevují se účinky změny až po 24 hodinách? možná se ptám hloupě, ale nejsem chemik
Teplota, tedy to zhoupnutí a potenc. rozdílný Ph, by mohla hrát svojí roli. To že se Ph od dodavatele během roku změní, to je v mnohých oblastech realita.
tak už jsem taky špekuloval, ale nejsem si jistý, že bych byl schopen to dodržet
o NO2 jsem neříkal nic, pokud se nepletu a o vodárnách snad jen to, jestli se nezvýšil obsah chlóru
S funkcí filtru? ta teze že po výměně vody mizí nějaká podstatná část bakterií? to nedokážu odhadnout ani změřit. Jinak si myslím, že filtry běží obstojně..
Nebylo by rozumnější tu výměnu rozdělit na 2x? Místo 1x týdně 300litrů, 2x týdně po 150litrech.
Jestli to nebude ten problém Při výměně vody mě celková teplota neklesne vice jak o 2 stupně. Pokud jde o NO2 tak to nemá z vodárnami nic společného ale s funkcí tvého filtru.
zkusím to schválně napustit přes roztřikovací rampu nad hladinou (vodopád)
díky za rady
ph téměř stejné. Na hodnoty NOx se musím spolehnout na udaje vodárny. Nicméně u nás byla voda vždycky perfektní a žádnou opravu potrubí jsem neviděl.jediný rozdíl je v teplotě (razantní)
Chtěl jsem ti to napsat, ale ještě jsem řešil něco jinýho. Hodně tu vodu při točení čeřit a bude se vidět, jestli je to správná cesta.
Spíše NO2 to je podstatně jedovatější. Máš přehled jaké pH je v nádrži a jaké má vstupní voda.
nepomáhá na chlór sprcha, jak jsiněkde psal?
No, tak to abych si pořodil další akvárium na vodu. Nemám kam nalejt 300l
Zkus tu vodu nechat den odrazit.
krmení můžu s čistým svědomím vyloučit. Filtrace? že s přísunem chlorované vody nitrifikační bakterie nezvládají a než se namnoží zpátky stoupne no3?
Potom bude problém uvnitř, filtrace, hnijicí krmení atd. řekl bych.
Že by přidali na chlóru? Nevím, dnes dokonce dvě piraně polehávaly na hladině vyměnil jsem na rychlíka 80l a už jsou jako novy...tím pádem nevidím nikde onen problém..
Pokud se to před tím nedělo jak píšeš, je klidně možný, že došlo ke změně parametrů vody z řadu.
Jemné odkalení. Nerejpu do dna. Je to jemnej pisek pro rejnoky, který to orají pořád
Co jiného společně s tou výměnou provádíš?
ahoj, máte někdo zkušenost s tím, že po výměně vody - druhy den- se rybám zrychlý dýchání? Měním 20-30%. voda je čerstvá vodovodní, bez odstatí. Děje se to poslední měsíc. Po dvou dnech to odezní. Že by čpavek?
Ono se to dá udělat i tak, že se dají nějaký ryby a živorodky jsou k tomu tak trochu předurčeny už tak po týdnu, samozřejmě v nízkém počtu a mění se trošku více voda a z těch oněch se stanou tzv. zajížděcí rybky, který dodaají právě ony odpadní látky který jsou vítaným zdrojem potravy pro nitrifikační bakterie.
Jenom si neodpustím poznámku k tomu rbímu složení, který je orientovaný výhradně na živorodky, což jsou dost rozmetadal hnoje, budou se množit a situace s kvalitou vody se mlže lehce vmknout kontrole. To akvo bude po zarybnění vyžadovat více než jednu výměnu vody týdně, tedy za navrhovanýho složení ryb.
Děkuji za radu. Zítra skočím koupit nějaké krmivo (Tetra min nebo sera vipan), budou mi tam po zaběhnutí plavat živorodky (paví očka, black molly, gold molly a mečovky mexické a ancistrusy - samozřejmě přidávat budu postupně). Vyměním vodu a nasypu trochu krmiva.
Zkus to akvarium i prikrmit, at maji nitrifikacni bakterie z ceho. Nekdo treba akvarium krmi, jako by tam uz byly ryby. Ja naposledy pouzil sparene listy hlavkoveho salatu a nechal je v akvariu rozlozit.
Ryby tam samozrejme prijdou az za mesic, takze ted se nemusis bat to akvarium trosku "zaspinit".
Ani denní, či obdenní výměnou jmenovaného objemu se taky nic nezkazí.
No a teď si vyber.
Ono to každej jeden praktikuje jak může a co unese a snese, někdo nemění vůbec a ještě, prostě co akvarista to nějaká zkušenost a oblíbená technika a časový postupy. Ta týdenní výměna je taková zlatá střední cesta a zakořeněná klasika, kterou je dobré dostat tzv. do krve a praktikovat toto posléze už napořád i v době řádného fungování akvária. Jinak při postupném zarybňování je dobrý tu vodu měnit častěji, před i po vpuštění nové osádky a to zvláště v začátku akvária, neb právě tím, že t jdou ryby se z akvária stává zaběhlá nádrž. Podpořit nitrifikaci lze i v době záběhu a to třeba lehkým nakrmením suchým krmením, čímž se bkteriotvorba podpoří, což je místo těch použitých vodiček který po záběhu akvária již používati netřeba a při problému přistoupit k výměně vody, to je spolehlivá a účinná ochrana.
Nic se nezkazí, když se mění třetina vody jednou týdně.
Zdravím, mám čerstvě založené akvárium 112 l, jen rostliny (zatím bez ryb). Použil jsem přípravky Dajana Proflor, Biofilter a Start Plus. Jak často je dobré měnit vodu a přidávat tyto přípravky?
0 25.05.2014 07:10 jamajcan Mělo by to fungovat třeba na kilometr,ale to nemám vyzkoušené
To je přece jedno pokud naplníš vodní sloupec tak je to pořád z kopce.
Ale ono to fakt funguje,neboj
Já takhle taky měnim vodu v akva v práci,převýšení veskrze žádné a hadice asi 15 metrů
Mě tahle fyzika moc neříká, kdyby to bylo plynule z kopce, tak to beru, tady jsem si nebyla jen jistá, jak se to na takový dýlce bude chovat, když v obojích dveřích bude hadice ležet na zemi a pak se zase bude zvedat do vany.
Na délce by nemělo záležet,pokud napustíš vodní sloupec A hadice v akva je výše než v místě vypouštění tak to musí téct i na 100m
Tak ten odkaz by mě taky zajímal, na techniku moc nejsem.
Je tam nějakej limit na vzdálenost a převýšení, který to zvládne? Akvárka v ložnici a koupelna sice hned vedle, ale dráha by těch šest metrů nejkratší trasou přes postel byla.
Řekl bych ,že je to v podstatě totéž,akorát šroubovací a levnější,pravda jest
já používám tohle
www.123shop.cz/…, jen nějaké noname, takže levnější a nejsem si přesně jistej těma rozměrama, ale řekl jsem v instalatérství, že to chci na vanovou baterii a měl jsem kousek hadice 16/22 na vyzkoušení jestli tam půjde. Našroubuju ten kohoutkovej nástavec místo sprchy a rychlospojku mám natrvalo na hadici, tu jen potom nacvaknu
Jo to je ono,pak už jen koupit hadici a tu rychlospojku a máš to komplet.
Tak akva mám v podobné výšce a na vzdálenosti nezáleží já mám hadici 10m a funguje to. Když máš hadici v kava cca 70 cm vysoko a druhý konec ve vaně na dně tak máš dostatečný přepad
Kupoval jsem se to v obchodě,ale určitě to někde bude možné koupit na netu.
čeče to taky není špatný nápad s tím vypouštěním! Ikdyž nevím nevím, mám vanu od akva asi 7 metrů a akva asi jen 70cm nad zemí... Nemáš rovnou odkaz na tu tvou spojku?
Nejlepší je to,že to používám i na vypouštění,strčím hadici do akva pustím vodu,čímž hadici naplním,rozepnu rychlospojku u baterie a voda okamžitě vytéká z kava do vany.
taky díky, dobré řešení za dobré peníze
aha, to vypadá dobře, zkusím najít na netu, díky
já leju taky rovnou z vanové baterie, nemám sice "Gardenu" ale obyčejnou plastovou rychlospojku na hadici + plastovej konektor se závitem na baterii a na druhý straně rychlospojku - dohromady to stálo asi 50Kč - v každým zahradnictví/instalatérství ti poradí.
Na druhým konci mám hadici chycenou za příčnou výztuhu, takže leju vodorovně na polystyrenovou desku. Za pár minut je to napuštěný a to měním 90-120 l tejdně, s kbelíkama si to moc už neumím představit.
Dělá to "Gardena" S tím u mě skončila mokrá podlaha,směrem od koupelny
Kup si toto,parádní věc
Já už to tak dělám delší dobu. Vždy si na začátku do kýble napustím vodu z vodovodu. Udělám akva a liji to tam až po tom, co je vše čisté a část vody je pryč. Celkem dost chlóru se tímto vyprchá. Vážně ale nechci mít dva kýble plné vody v pokoji, abych den na to mohl měnit vodu. Zatím se nic nestalo a rybkám se daří.
Ou! Vidíš, ty jsi hlavička. Sakra to by mělo jít, to omrknu jak zase budu příští týden v novém. Ale jít by to asi mělo! Díííííky ti!
A co tak hadici našroubovat na baterii v koupelně místo sprchy?? To by nešlo? Pokud tam teda je sprchová baterie
Díky všem za info. Až jsem překvapen, že nikdo neřešíte chlor, já nechával schválně odstávat vodu minimálně 24 hodin. Chtěl jsem napojit hadici na stejný přítok co je do pračky, ale tam je jen studená a na vodovodní baterie co jsou v koupelně připojit hadice myslím nejde. Takže to asi skončí u těch kýblů s teplou vodou, což mám fakt radost
Mám 180l akva,vodu doplňuji přímo z vodovodu hadicí,jen si nastavím stejnou teplotu co je v akva a peru to tam přímo a vše ok
Mám něco k šestiset litrům, i když rozdělený do několika nádrží.
Normálně odkalím/odčerpám vodu, v koupelně natočím přes sprchu do kýble čerstvou přiměřené teploty (mix teplá/studená) a hrc s tím do akva. Jen to leju přes ruku nebo přes plastovou misku, aby mi to nerozhodilo dno nebo nepolámalo křehký kytky.
EDIT: Dělám to tak přes dva roky a zatím si nikdo nestěžoval. Čistě studenou (když se bojíš teplé) bych jim nedávala.
No mně právě moc nesedí ta teplá voda z kohoutku. Jako pokud to nevadí, respektive nerozháže nějak podmínky v akva tak budiž. Ryby tam budu dávat ze současného malého akva, tedy pár živorodek, krunýřovce a jednoho anténovce.
Já dolévám hadicí z přímo z kohoutku a studenou. Měním cca 70 litrů ve dvoustovce. Určitě bude trochu záležet na rybách, které v nádrži jsou, ale ty moje, zejména pancéřníčci si to užívají.
Může být z kohoutku. Akorát dolévat stejně teplou vodou, jako je voda v akva.
Zdar všem. V současné době mám jen malé akva, takže výměnu vody řeším tak, že mám 25 litrový barem umístěný na lednici vedle skříňky na akva. Vypustím (odkalím) vodu z akva a samospádem hadicí pak doleju vodu z barelu do akvária. Po sem ok. Ale za měsíc se stěhuji a již jsem založil 150 litrovku, vedle které rozhodně nemohu umístit ani jeden, natož 2 takovéto barely. Můj dotaz tedy zní: mohu hadicí dolít přímo vodu z kohoutku? Pokud ano, musí být jen studená nebo se může namíchat s teplou bojlerovou vodou, v které jak víme mohou být nežádoucí bakterie? Jak to řešíte pokud máte nádrž 600 litrů a více (takovou plánuji na rok 2016). Děkuji za info! Martin
Zpočátku jsem měnil vodu v té 6ti stovce tak, že jsem měl prázdné aq. 240 litrů+ 25 litrové barely, a nechával jsem vodu odstát, tak jak píšeš. Dneska prostě odkalím dno, vypustím 1/3 až 2/3 vody, a hadicí, na jejímž konci mám rozprašovač (sprchu) a pouštím vodu na hladinu před tu hlavici. Ten chlór vyprchá už při napouštění a nemám s tím problém. Teplotu vody si nastavím jak je potřeba. Existují ale přípravky na odbourání chloru z vody. Já jsem je ale zatím nikdy nepoužíval.
Záleží ale i na osádce, terčovcům by to asi vadilo...
Když už jsi nakousl to napuštění - u mýho malýho akvárka řeším výměnu 1/3 jednou za týden cca 15 litrů, takže napustím studenou vodu do 15 l kbelíku, nechám přes noc odstát a zteplat na pokojovu teplotu. Vodu z akvárka před výměnou odpustím do kýble jiného.
U 300 l nevím ještě přesně jak na to, protože nemohu mít doma nějakých 7 kýblů na odstátou vodu. Lze do akvária přidat vodu přímo z vodovodního řádu přiměřené teloty (tj. mix studené a teplé vody) ? Jak je to s chlorem apod ?
Milan
Tvé akva 54l,je ve skutečnosti cca 43 l čistý objem vody,musíš odečíst dno,dekorace atd. Ale to nemění nic na tom,že je třeba měnit 1/3 vody týdně.
0 31.03.2014 20:43 Feferonka25 – ???
Ahojky, kolik l vody by se mělo měnit z 54l akvária ????
pokud je to vrt, tak je odstátí vody celkem zbytečný, na baterii namixuješ cca teplotu a rovnou to per hadicí do akvária, pokud se ti to nezdá, tak přes sprchu napouštěj do kýble a rovnou to z něj vylej do nádrže
pravda, mám asi jedenáct druhů, bohužel přestože nemám akva nijak zarostlé, téměř minimum skrýší tak zatím nejdražší exempláře (trnovec bělopruhý) jsem teĎ spatřil na cca 5sekund jednoho po třech dnech
Ponoření do kýble samozřejmě vše řeší. U čerpadel typu Atman AT provoz mimo nádrž jde dost těžko díky konstrukci. I když při troše šikovnosti jde téměř vše. Jen musí být čerpadlo stále zavodněné a navíc není samonasávací.
Většina čerpadel musí být ponořená, ale na trhu jsou i typy které mohou být provozovány i mimo nádrž například Sicce Nova
www.akva-exo.cz/… Děkuji. Mám trochu problém s tím, že čerpací hlavy jsou celoponorné. Já nevím, jestli to znamená, že ponořená být může nebo že ponořená být musí. Taky si nejsem jistý tím výtlakem, jestli to zvládne. Když to přepočtu jen na výkon, tak to dá i obyčejný Atman, ale nevím, jestli to konstrukce umožňuje.
No mas tam 37 zivocichu, ale nevime jake. Kdyz v tom bude bydlet 37 Neonek... asi vis co chci napsat
.
Voda se muze menit z vice duvodu, je to o tom, jak k akvariu pristupujes. Kdyz nehnojis a chces mit slusne rostliny, dodavas co chybi vymenami vody. Kdyz hnojis hodne, zase menis vodu proto, aby se neco nehromadilo. Kdyz mas akvarium plne "spindiru", menis vodu proto, aby neskoncili otraveni ve vlastnich vykalech. A kdyz mas akvarium malo zatizene, ale mas v nem hodne citlive ryby, zase chces pro ne to nejlepsi. Kdyz mas v akvariu Kryptokoryny, a vodu dele nevymenis, muze se stat, ze jim po vymene odejde listi. Kdyz casteji vymenis vodu, znesnadnujes zivot rase, kterou predpokladam nechces.
Vymeny vody maji a mohou mit mnoho duvodu. Klidne by Ti mohlo stacit menit vodu i jednou za mesic, ale pak to akvarium musi byt s timto predpokladem provozovano.
Ta týdenní výměna je asi tak nejoptimálnější. Můžeš i méně, ale to je až zbytečné, tedy pokud to není nějaká malá nádrž. U větších to můžeš i protáhnout, ale ten zlatý střed je 1x za týden cca 1/3 vody.
I já to nenechávám odstát. Rybkám i krevetkám se daří.
Tedy pokud nevyměníš až moc velkou část vody.
Ahoj, dík, fakt si rád nechám poradit, protože moje zkušenosti jsou fakt nula, ale přesto, není to opravdu zbytečný každý týden? Navíc musím dopouštět přímo z vrtu, nevím kde odstát 100 litrů.
Zdenek BMW
Jak říká kolega,také provozuji týdenní větrání
Ahoj, chtěl bych Vás poprosit o doporučení čerpadla vhodného k výměně vody v akváriu.
Potřebuji každý týden vyměnit kolem 35 l vody, kterou mám odstátou v několika kýblech. Převýšení hladin je kolem metru, když si to vedro postavím na židli, je to kolem 40 cm. Chtělo by to čerpadlo, které může, ale nemusí být ponořeno ve vodě.
Nechci kupovat nic zbytečně drahé a výkonné, ani ta čerpací rychlost nemusí být nijak oslnivá, pomalý proud při výměně vody se dosavadním obyvatelům nádrže líbí. Budu Vám vděčný za jakékoliv tipy. Mějte se hezky.
Jednou týdně 1/3 objemu akvária.
0 31.03.2014 17:49 Zdenek BMW – částečná výměna vody
Ahoj všem, začínám s akva a mám dotaz. Mám napuštěno 7 týdnů 300 l, 37 ks živočichů, pár rostlin. Jak často měnit alespoň část vody? Zatím je čirá, dno naprosto ok, ryby i rostliny OK a tak se mi zdá zbytečné upouštět a napouštět. Zatím nemám žádný test na vodu.
Dík Zdenek BMW
no ano, máme sprcháč
Někdo na to používá vanu,akorát to má blbý,když by měl jenom sprchovej kout
A je jasný,že v takovýmhle množství se to dá rovnou z hadice...to dá rozum
Určitě,tohle bych teda neriskoval...
Tak pohľadať inú
No ... to se na stěnách kotle usazuje, takže bych řekl, že to má mít vliv záporný.
Co vodu tvrdí v kotli, to opravdu nevím, zjišťovat to nebudu.
Ono taky bude zaviset na druhu ryb v nadrzi. Ja kdyz nepouzivam nejakou "zazracnou vodicku" pri vymene vody z vodovodniho radu, tak maji halancici tendenci nadrz velkymi skoky opustit, zatimco neonkam, pancernickum, otikum.... to na prvni pohled vubec nevadi. Jde jen o to, jestli jim to opravdu nevadi, nebo jen nemaji od prirody vrozeny pud opoustet skoky prostredi, ktere jim nevyhovuje (na rozdil od halanciku).
Zajímavé - co tvrdí vodu v tom kotli?
Jinak je to asi místo od místa. Mě v paneláku rozhodně voda chlórem nesmrdí. A vodu měním přímo z kohoutku, namixovanou s teplou aby to nebyla taková rána. Ale napouštím to relativně hodně pomalu (zvlášť do minička) a na několikrát, ne jedno velké šplouchnutí.
Mimochodem dokud jsem v mini měnil vodu odstátou v kýblu (čistém, na nic jiného nepoužívaném, českém, žádná čína), umíraly mi rasborky. Možná náhoda, možná jiný důvod - ale od té doby, co to nedělám už vrahem nejsem.
Taky jsem kdysi lila do AQ vodu bez odstátí, ale bylo vidět, že to rybám nesvědčí, když vodu nechám pár hodin odstát, je to určitě lepší. Nemusí to být 24 hodin, stačí půl dne, i méně. Ta změna je vidět i na rybách. Jinak i prudce natočená voda dost smrdí chlórem, navíc teplá voda z kohoutku je ještě tvrdší než studená, to jsem si přeměřila (v činžáku je centrální kotel na plyn), takže já zase nevidím důvod, proč bych měla chorovanou vodu lít přímo do AQ. Ty ryby to vydrží, ale možná, kdyby uměly mluvit, třeba bychom za vodu z kohoutku dostali pěkný sprdunk. A na těch pár litrů tahat hadici, to fakt ne. Napustit 40l vody a nechat odstát problém určitě není, není to zase takový objem, aby to bylo nějak moc náročné.
co se týče vody, tak si myslím, že pokud se nedělá obrovská výměna vody, jde to i bez odstání
já nalévám 200L přes hadici a jen si reguluji teplotu a nedávám žádné přípravky.
Ale pod akva mám také schované záložní kýble s výkem 30L které byly od bílé barvy na dřevěné metry vodou ředitelné, normálně se vymyly, kýble jsou otevřené a nez problémů fungují. Takže pokud se v té chemii někdo moc nevyzná je nejspíš lepší se vyhnout kontaminovaným nádobám, které dokážou pobít celé akva...
Abych pravdu řekla, tak bych kanystr od chemikálií nepoužila. Nejsem sice chemik, ale jestli plast přijímá pachy, tak by mohl přijímat i tu chemikálii, která v něm byla. A abych riskovala, že se mi z takového kanystru do vody něco vylouhuje a já to naliju do AQ, to raději ne, byť by se mi sebevíc ten kanystr hodil. A vzhledem k tomu, že měním jak kdy 30-40l a musím kvůli údržbě lézt na židli, tak používám kanystry od destilky 5l, petky od sirupu 3l a něco málo doplním petkami 2l. Takže když už, tak volím plast od potravin, ale od chemikálie neee.
no z té první je cítit něco jako líh, technický benzín nebo možná... na to tyhle babičiny recepty budou krátké si myslim...
Na vyčuchnutí funguje, když necháš po předchozím vymytí nádobu někde bokem dlouho vyvětrat (nezašroubuješ víčko). To chce ale trpělivost a dost času. Opakovaným vymýváním vyčuchnutí nedocílíš. Taky jsem přišla na to, že víčko vydrží smrdět déle než nádoba, takže to víčko po zašroubování opět tu vyčichlou nádobu zasmradí.
EDIT: A ještě malá rada, jak využít sodu+ocet. Vzhledem k tomu, že spolu silně reagují, tak je možné s octem a sodou čistit i odpad (ocet je dobré ohřát).
Ale ja nehovorím o vode, ale o plastových nádobách v ktorých plánujeme trebars nosiť vodu do akvária, naozaj nechápem o čo vám ide. Poznáte tie mini plastové nádobky v ktorých sa teraz predáva ten prací gel? Tak tie zneutralizujem octovosodným roztokom a potom používam na prenos rybičiek. Používam jednorázovo, aby som sa s tým nemusel ťahať späť, odovzdám ryby, nádobky zahodím do triedeného odpadu a s prázdnými rukami cestujem späť
Ja som tu chcel poradiť metódu, ktorú používam a ktorá ma nesklamala. Na chemické vzorce a vysvetlivky, na to ja nie som. Stačí už?
Octan sodný i alkohol sú rozpustné vo vode, takže sa vypláchnu. Druhá vec je, že plasty dokážu dlho zachovať pachy (vidno napr. vo fľašiach z pracích prostriedkov), ale nemali by škodiť. Inak potom môže fľaša páchnuť po octe zase
To pořád neřeší zbytky alkoholu ve vodě, či octan sodný...
Alkohol je prilnavejší ako voda a plast je náchylný nasať vôňu, zápach, použijem mnou popísaný postup a zápach a všetky zbytky usadené na stenách sú preč. Ja to neviem ináč popísať
No a na to je dobrá tá neutralizácia
Přidám svou zkušenost. Byl jsem začátkem února v palírně pro kořku a jako nejspolehlivější nádobu pro převoz jsem uznal kanystr, se kterým jezdím pro vodu do akvárka. I když jsem ho vypláchl, voda se v něm zakalila. Zjistil jsem to až při lití do akvárka. Zbytek jsem odlil do karafy a zákal tam fakt byl a chuťově byla jiná. Nicméně ryby i kytky to přežily. Uvidím co to udělá příště.
V tom případě bych to dál neřešil a tu nádobu klidně používal. Ten zápach z medoviny nemá jak škodit a dostane se z toho jen časem.
Ja o koze vy o voze
Ja som odpovedal na dotaz od "Pítik", ktorý napísal toto
našel jsem si nádobu ve které byla asi 4 roky medovina. vyplachoval jsem to několikrát i jarem, nechával odstát s horkou vodou, znovu vyplachoval, čistil kartáčem, ale pořád je to cítit. nemáte na to někdo recept prosím?
No a mal som na mysli neutralizáciu obsahu v nádobe v ktorej bola "jar", "pur", medovina.............
a nadoba je plastova
to jsem nenapsal to je pravda. mam 60 L akva vymenuji vzdy 20 litru. nechavam vodu z kohoutku vzdy den odstat. a na cast tohoto objemu hodlam pouzivat tuto 5 litrovou nadobu jako jednu ze tri
Pořád jste nenapsal k čemu jí chcete. Jestli jen na výměnu vody a jestli vám vadí jen ten zápach od medoviny. Nemyslím si, že by případné stopové množství, které je na stěnách nějaké nádoby (plastové?), něčemu mělo vadit. Pokud to chcete +- dezinfikované, tak použijte nějaké to savo.
priznam se ze v chemii moc sbehlej nejsem. opravte me jestli se pletu, porad jeste nemam moc zkusenosti. potrebuju zneskodnit to co je v te nadobe aby voda co tam necham odstat nebyla kontaminovana a aby ta nadoba byla sterilni
Jak souvisí neutralizace a dezinfekce? Ten postup, který aplikujete, tak má udělat co? Zabránit růstu plísní? To je pro spoustu ryb a krevet docela důležitý zdroj potravy a nemyslím si, že by bylo pro akvarijní prostředí zdravé, aby plavaly v konzervantu. Krom toho pak ani nemůžete použit vztah mezi "alkalitou" a pH na odhad množství CO2.
nebo ma nekdo jiny nazor? moc to nesumi. ale verim tomu...
musim se přiznat že cézarova rada sa mi páčí najvjac, páč je taková kutilská a to já mám nejradši. Ave Cézar
Ja už roky mám jednu metódu a dezinfiujem, či skôr neutralizujem úplne všetko čo sa týka akvária.
Je to jednoduché polievková lyžica jedlej sódy na 5L vody, ropustiť a potom pridať 1dcl octa. Pošumí, nechať odstáť 24hod a máte to neutralizované.
Ak savo, tak samozrejme nech sa páči
V každé drogišce. Je to jedno z prvních sav co dělali a je na něm nápis, že je i na studny a pitnou vodu. Pak už se drž jen návodu co na něm je napsán.
tak jediný savo co doma zatim ted mam je na plísně, tak ho zkusim sehnat
0 18.02.2014 11:10 amrtin Savo to vyčistí a pak se jednoduše vypláchne.V tom neni problém,akorát použij savo na studny(pro pitnou vodu,s červeným uzávěrem).
Nechápu?!
Pokud nebude mít s čím reagovat, tak za hodně velkou chvilku..
Savo ti po chvilce z vody vyprchá.
no já nevím. je to velká plastová láhev. ze sava mam větší strach než z medoviny
Nechte to být. Vždyť to ničemu nevadí..
Medovina?No tak to budeš mít veselý rybičky!
Vem to savem
čusik, našel jsem si nádobu ve které byla asi 4 roky medovina. vyplachoval jsem to několikrát i jarem, nechával odstát s horkou vodou, znovu vyplachoval, čistil kartáčem, ale pořád je to cítit. nemáte na to někdo recept prosím?
V běžném akváriu ano, odchovna změnila situaci...
Ať se daří nejen rybám...
Nebo kouknout do prezentace,ale to už bychom asi chtěli moc smich
Máš samozřejmě pravdu, ale kdo má čuchat, že se bavíš zrovna o té a té prezentaci, to jsi taky nenapsal (to by ti druzí chtěli moc
)... Navíc, sám mám další akvária a odchovny, na které prezentaci udělanou nemám, takže proč bys to nemohl mít taky tak...
Edit: vědět, že je to odchovna, tak to nevyvolá ty reakce, tam je častá údržba žádoucí a běžná...
Nebo kouknout do prezentace,ale to už bychom asi chtěli moc
Aháá, tak to jsi měl napsat že stahuješ bordel ze dna a měníš a bylo to jasný.
Ale zase spousta lidí musela mysleť.
Romane mám nádrž bez dna.
Pokud tam neleješ žumpu, tak bych se nebál a několik rostlin, třeba echináčů můžeš zasadit do květináčů a provozovat to tak beze strachu o všší NO3 a když budeš tu vodu měnit denně, tak to bude šlapat.
Vyzkouším to,ale nebudou se zvedat při správně fungující filtraci NO3?Ber v potaz,že jich je 40ks 5 až 8cm velkých ve třístovce.Tady není prostor pro dohady,zadrbu a jsem bez ryb.
Aha, tady je jádro pudla, on odchovává, ne že pouze chová, jak psal a já pochopil...
Pořiď si nádrž bez dna a bude stačit jenom ta výměna a to jednou denně.
Tak neodkaluj 3x denně, pouze měň tu vodu... Dle mého názoru uděláš lépe...
Kto vie, či im vyhovuje. Zrejme tu ide o cihlidy
V pohodě,rozumím srandě.
Myslel jsem ten problém s přerybněním. Pochopil jsem to tak, že to přerybnění řešíš těma výměnama vody...
Jasně že živočišné,myslel jsem,že odkaluješ 3x denně sebe
No nic měl to být vtip
Nemám problém,chovám terčovce
Odkalováním svůj problém jenom zhoršuješ (cíleně likviduješ nitrifikační bakterie)... Neodkaluj, pouze měň vodu a efekt pro ryby bude stejný...
Nedělám,mám "přerybněno" a rybám ta výměna svědčí.Asi jsem blázen,ale na rybách vidím,že jim to vyhovuje.
Taky jsem to moc nepochopil. To myslíš vážně? 3x denně odkalovat??
To si robíš srandu, že?
Tak na to bych si vzal uhlí
Tak já odkaluju 3x denně a začínám v tom nalézat neskutečné zadostiučinění.
Tak, tak, ja roky neodkalujem, neviem už čo to je
Nemusi se jednat o rostline, prakticky jakekoliv akva, kdyz se dodrzi zasana necistit filtr(nebo aspon ne vsechny) pri vymene vody.
ale to cisteni filtru bych dal spis k negaci odkalovani. i vymena vody se da akceptovat s filtrem kdyz se nehrabne do dna...
nejlepsi je provozovat akvarko tak aby se nemuselo odkalovat nikdy...
cezarmilan napsal:Pri nerovnovážnom akváriu, či novom akváriu (aj po zábehu) je dobré tých 30%, či 1/3 vody dodržať, je to viac menej kvôli nitrifikačným baktériám. To bude platit v momentě, že by ta měněná voda mohla negativně na nitrifikační bakterie působit(třeba přítomnost chlóru), jinak si klidně i tu polovinu lajsnu a nikomu se nic nestane, ba právě naopak. Moje zkušenost je taková, že právě nový akvárium tu větší výměnu oceňuje, tedy třeba budoucí řasotvorba, proti níž se tímto bojuje.
V zabehnutom rastlinnom akváriu si už môžeme dovoliť niejaké tie "prešľapy), teda vymeniť aj viac ako 30% vody, alebo niekedy dať dlhšiu pauzu medzi výmenami vody.
Pri nerovnovážnom akváriu, či novom akváriu (aj po zábehu) je dobré tých 30%, či 1/3 vody dodržať, je to viac menej kvôli nitrifikačným baktériám. Rovnako si už môžme dovoliť dolievať vodu rovno z vodovodu, kdešto v "mladých" akváriách radšej odstatú, zase kvôli baktériám. Toť to je môj názor
3 08.02.2014 12:53 JoKa Napíšu něco, co už tady také zaznělo několikrát. Údržba, ať už četnost, nebo množství měněné vody, je silně individuální. Záleží na objemu akva, osázenost rostlinami, osadníci akva a spoustu a spoustu jiných faktorů...
Ta "klasická poučka" 1/3 objemu 1x týdně je dle mého názoru obecně platná a sám se jí snažím řídit ve všech akva co mám...
Zároveň ale vím, že se mé 500l nestane vůbec nic, když vyměním vodu jednou za tři týdny. (jasně nedělám to, větrám, ale vím, že můžu beze strachu třeba odjet pryč). Akva už je poměrně velké, rovnováha nastolena, přerybněno není a i nějaká ta kytka se tam najde. Pokud to samé udělám ve 150l, kde se těsnají dva páry cichlid a jeden z nich vždy navíc vodí mladé, tak si zadělávám na minimálně problém, ne-li průser. Další akvo, 90l s dvěma čtverzubci, tam stačí vynechat jeden týden a už mají tmavá bříška, vynechat dva, tak skončili...
Jak říkám, je to o všem možném. 1/3 1x týdně, to je slušný zádklad, z toho se dá dobře vycházet, ale není možné to brát jako dogma. Každý akvarista musí odpozorovat co vyhovuje jemu a hlavně jeho chovancům...
upřímně, než abych scháněl, co kdy komu funguje a nefunguje, raději bych to sám vyzkoušel a použil, co mi nejvíce vyhovuje. Pokud bych chtěl vypadat chytře nebo mít dobrej pocit, že dělám pro akvárium maximum, tak bych udělal rozbory a počítal, jak to vyjde nejlépe.
Já vím, až na ten pokus před rokem (tehdy koncentrace NO3 ani PO4 nerostla) to dodržuju a i dneska jsem si zase přivezl 50l ze studánky.
Jen prostě cítím, že by to mohlo pomoct kytkám. Po pravdě minulou výměnu už jsem už měnil jen jeden kýbl, ale nejsem si jístý, jestli v tom mám pokračovat či ne. Spíš by mě zajímala pro a proti, stejně se musím rozhodnout sám.
Ne, nic špatného na tom není. Za dva dny po výměně je už voda stará, takže se vlastně i když se mění 2x týdně mění voda stará.
Když se oprostím od úvah co vstupní voda obsahuje, či neobsahuje(každej to má jinak), tak jednou z neoddiskutovatelných výhod je to, že se tou výměnou(proto se to tak jmenuje) z akvária odstraňuje co je akváriem nespotřebováno a to platí, jak u hnojených, tak nehnojených akvárií, prostě větrat je potřebný a to pokud možno pořádně.
Ahoj, když tady tak čtu o metodách, jak do akvária při výměně vody vrátit část použité ("upocené") vody, napadá mi otázka.
Je špatné vyměnit častěji než jednou za týden třeba půlku objemu vody? Nemám teď na mysli extrém, kdy se vymění téměř vše a téměř každý den, ale třeba ta půlka objemu dvakrát týdně. Ani nemluvím o vodoléčbě, kdy je k tomu (i když někdy neznámý) důvod. Prostě pravidelní údržba.
Je to spojeno s nějakým jiným rizikem, než teplotní šok, který se dá obejít vytemperováním? Taky voda dostatečně odstátá, atd.
Právě že to možná moc nefunguje. Trochu bojuju s řasama a zase začínají prohnívat kytky. Vstupní voda je hodně chudá na živiny, zase má nízké pH a mícháním s vodovodní ho držím na 6.5.
Zatím jsem stáhnul světlo na 5 hodin, přihnojuju feroxem a občas KNO3, ať mám aspoň těch 20mg/l. Na blyxe se ferox už pozitivně projevuje, nové listy už nejsou pokroucené a bledé.
Nevymenim. Voda se promicha jenom s temi 15ti litry, coz je zhruba to same, jako kdybych vymenil 1/3 vody i kdybych to nechal jet treba cely den ;) Rozumime si ?
Jakoby po to dobu budu mit externi filtr, ale bez nitrikacnicnich bakterii, jenom na mechanicke cisteni ;)
takto sa ti ale moze stat ze vymenis vsetku vodu co by nebolo idealne. Pouzi hadicu s mensim priemerom. ja som si odkalovaci zvom pre minicko spravil zo striekacky
No vy mate velky akvarka, pravidla ale plati stejne, jako u tech malych.
Ja treba resim problem, ze z tech 30ti litru vody co tam mam tech 10 litru vycerpam strasne rychle a nestiham poradne odkalit. Takze se chystam udelat takovou fintu. 15 litru odstate vody a do te zacnu odpoustet akvarko pri odkalovani. Zaroven ale chci cerpadlem vracet vodu zpet do akvarka, ale procistenou. Tim bych mel ziskat dost casu na to, abych jak dostatecne vycistil akvarko, tak se do akvaria dostane z tech 15ti litru dost nove vody.
Takze takova dialyza v zasade.
A podle vysledku kvality vody po testech dalsi den se pak uvidi, jestli to staci, nebo je po skonceni potreba jeste menit nejakou cast vody.
Mozna to je blbost, mozna je to tak bezne, co ja vim ;)
Vyzkoušejte, uvidíte.
IMO - proč ale měnit něco, co funguje?
Tohle téma mě zajímá, taky provozuju lowtech a měním obligátní 1/3 objemu (a víc) 1x týdně. V komentářích mám dost názorů, že to přeháním. Pořad se v tom rejpu
. Před rokem jsem zkoušel protahovat výměnu až ke třem týdnům, ale skončilo to hnilobou - asi došla nějaká živina.
Rád bych zase zkusil omezit výměnu ale né intervalem, jen množstvím. Místo třech až pěti kýblů bych měnil jen jeden.
Není to moc zcestný nápad?
Tak to máme ještě co dělat s tou chytrostí
Zdroj se mi teď nechce číst (někdy to napravím), ale právě u takových akvárií je nutností vodu měnit. Samozřejmě to jde i bez výměn, ale...! 1) Nelze pak pěstovat příliš druhů rostlin. Velmi se ovlivňují a za čas převládne jen několik. Viz často omílaná alelopatie mezi kryptokorynami, šípatkovci, šípatkami apod. Při výměnách vody tomu tak není.
2) Dodá se množství živin a naopak se odstraní přebytečné, které se nezužitkují (stejně tak jako odpadní látky). 3) Naopak je to dobrá prevence před řasami apod. Vodu měnit je prostě vhodné měnit vždy.
Ale jo, měním jak ďábel (nějakou dobu mě ted zlobilo NO2), ale jen tak čistě ze zvědavosti se ptám
Chci být z vás nejchytřejší, no
Jen měň vodu
Vždyť v tak malém akva je to jedn kbelík
A kdybych neměnil vodu,tak to bych na to jen koukal a mě baví i ta údržba. A doma přeci taky občas větráš,tak větrej
Tak jsem se při své začátečnické honbě za informacemi dopídil k názoru, že pokud budu mít low-tech akvárium hojně osázeno rostlinami, tak nemusím měnit vodu.Dokonce se doporučuje v takovém případě neměnit vodu vůbec, protože způsobím kolísání CO2 v nádrži a tím si mohu zadělat na řasy a rostlinám celkově narušuji jejich rozvoj.Maximálně v takovém případě dolévat odpařenou vodu.(čerpáno z
prirodni-akvarium.cz/…).
Zaujalo mě to, protože doted jsem všude jen četl, jak měnit každý týden třetinu a podobně.
Jako začátečník se proto chci zeptat, co si kdo o tom myslíte?
Díky!
Ano vodárny to uvádějí,jednou za 3 měsíce dělají kontrolní odběr a výsledky jsou ke stažení všem.
Já si myslim,že se naopak nic nezměnilo,ale to se dozvíme jedině dotazem přímo u vodáren(dodavatele vody),jsou povinni to sdělit a myslím si,že by to i v tomto článku uvedli(ale třeba se pletu...).
ten článek je 5 let starý, dnes už to může být trochu jinak
jo to by to tak odpovídalo,já dávám míň,když jsem dal dle návodu,tak to bylo na mě moc
Na těch cca 55l asi 12ml. Doporučených je 14ml/50l.
EDIT: Jak koukám do deníku, tak s torbenem mám docela rozptyl, někdy dávám i dvojnásobek.
Ale není, když je vana čístá, nemá se kde usadit. Horší je, když tam torben přidává synek, to pak musím sprchovat i stěnu. Ale už mu to jde
.
Vanu vždycky pro jistotu vypláchnu a nevidím v tom problém. Ve vaně mám hlavně kvůli míchání vody o rozdílných ph 2 kýble studánkové 5.5, jeden vodovodní 7.5. Výsledná je 6.2 a to se už moc neliší od akvárka s 6.5. Od té doby mi nechcípají neonky.
Tak to máš asi pěknou vanu od torbenu
To by my žena dala
kofejn napsal: Já to leju do vany, kde to pak míchám se studánkovou, přidávám torben i hnojivo. Z vany to vycucnu čerpadlem do kýble.
Do vany..... A co zbitky šampónu atd ?
Chlór se už nepoužívá a to co tam teď lejou (název jsem zapomněl) ti v akváriu vydrží několik dní.
Já to leju do vany, kde to pak míchám se studánkovou, přidávám torben i hnojivo. Z vany to vycucnu čerpadlem do kýble.
No jo,je lepší odstátá,ale 60l na odstání na to nemám možnosti.
Většina chlóru z vody vyprchá během 1 hodiny, ale u městských vod, kde se hodně chloruje jako třeba u nás v Plzni nechávám odstát vodu ke krevetám a k potěru i 24 hodin. Po pár hodinách jsem často chlór papírkově naměřila, i když uznávám že papírkové měření je orientační.
Tak mě ty bublinky nevadí,jen si tak říkám,jestli to něco málo chloru neškodí.
Jak píše Legioix,chlor z drtivé většiny vyprchá okamžitě a zůstanou tam vlastně jen "chtěné" plyny(CO2 a O2).Efekt usazení bublinek na skle se dá eliminovat(viz pár příspěvků výše).Takže bych se těm plynům zas tolik nebránil.
tak ale určitě to nebude tak jako u mě když si i při napouštění vody do sklínky se mi dělá pěna jak ten chlor (plyny) jsou ven z vody.... Já to tak neřeším, během pár hodin se ty bublinky z akva dostanou ven a nijak neškodí ba naopak, ryby si s něma hrajou
....
Máš to vyzkoušené? tu sprchu?
Pokud nemám vodu z vodovodu, ale ze studny, tak tam žádný přidaný chlor není. Je tam pouze rozpuštěný kyslík a co2 který vytváří ty bublinky i mě v nádrži předtím, než to přečerpám do AQ.
je nějaký způsob,abych ty plyny nešli všechny do akva? Když jsem napouštěl do kbelíku,tak na plno a tím se to vyřešilo,ale to nemohu dělat přímo do akva.
Bublinky jsou rozpuštěné plyny(včetně chloru,ale především kyslík) a ano,vznikají při změně tlaku při vypuštění z trubek.
no a ten vzduch co se uvolňuje z trubek je ten chlór bo ten se jako jediný plyn do vody přidává....
ono chlóru v dnešní vodě je už mnohem méně,než bylo dříve.
Bublinky nemám. Voda ze zdroje je už odstátá a navím nemám ani problém s chlerem, protože je voda studniční.
Chlor sám o sobě by bublinky dělat neměl.
No někdo říkal,že ty bublinky nejsou chlór,ale vznikají,tím jak se uvolňuje tlak z trubek.
EDIT spíš přemýšlím,že bych hadici napojil na něco jako rozstřikovací rampu a pomalu napouštěl,abych elimnoval ty bubliny.
Bubliny neeliminuješ, bublinky chlóru budeš mít vždy ale ty za chvilku zmizí, pokud to nebudeš mít puštěne na full a nebereš vodu ze studny tak tlak ve vodě bude větší a jak se vypustí do akva bublinky chl=oru budou jemnější a oto početnější takže mlha bude ještě větší.... Nebo vem a konec pistole strč do kusu molitanu tam se ti ten ptroud trochu zmírní..
patamatix napsal: tak na full bych to měl všude
chce to rochu cviku
jinak tu ruku a pistol mám pod hladinou jinak to bude cákat všude možně
tak na full bych to měl všude
EDIT spíš přemýšlím,že bych hadici napojil na něco jako rozstřikovací rampu a pomalu napouštěl,abych elimnoval ty bubliny.
Já napouštím akva tak že ve vaně místo sprchy napojím zahradní hadici, našteluju si vodu jakou chvu, potom jenom zvednu ten bazmek na sprchu, a jede to přez hadici, na konci hadice mám zahradní "pistoli" (není to pistole ale taková ta "tyčka") a kava napouští na full proud tak že před proud dám ruku a vodu směřuju do všech směrů...
Máš potom vodu samé bubliny? Když jsem to lil do kbelíku a z kbelíku do akva,tak bylo bez bublin,teď,když napouštím z hadice,tak je tam hafo bublin.
Sice to nepouštím přímo z vodovodu, ale z jiné nádrže pomocí čerpadla. Na konci hadice mám nasazenej molitan z filru a toto položeno pod hladinou = bez regulace.
Kdo mění vodu přímo z vodovodu,přes hadici-regulujete nějak výtok do akva,nebo vypouštíte přímo do nádrže?
Tak jsem teď trošku sledoval vliv Torbenu na snížení pH a samotný Torben má pH přes 8. Ve velké nádrži problém není, tam srážím pH CO2 ale jde mě o karanténu, kde se pH pohybuje přes 7,6, ryby s tím zatím až tak zásadní problém nemají,ale byl bych radši kdyby se pohybovalo aspoň kolem 7. Bohužel z kohoutku mě teče pH 7,5 a dneska jsem měřil dešťovku a ta má pH 7,3. Zkusím asi rašelinu do filtru, ale nevím kolik mám dát.
Jo,tak to taky kolikrát koukám,kam až ty kořeny jdou a jsou krásně bíle,to je pak hezký pohled.
taky se v akva vrtám a snažím se držet kytky na uzdě a dno nesmrdí, není důvod. Kdybych nemusel akva rušit a přestěhovat, tak bych neodkaloval do hloubky nikdy
Tak asi nefunguje dobre, to neviem, sú to len 2 mesiace, čo som menil dno. V akváriu smrad žiaden samozrejme nebol, ale len ten vybratý piesok, keď bol "na sucho", tak smrdel ako kanál. Pravda je, že predošlý riečny štrk, čo tam bol nejaké to desaťročie, nesmrdel. Ten piesok nie je tak "vzdušný" ako štrk.
EDIT: Tiež mám vzadu 15 cm, ale kým človek to dno nevyberie von, tak nemôže vedieť, či smrdí predsa
EDIT 2: Zase si nepredstavujte nejaký hrozný smrad ako zo stoky / žumpy - je to skôr taká "potuchlina" - ako relatívne čistá kanalizácia s bežnou odpadovou vodou.
přesně tak, mám v akva 10 cm vpředu a 15 cm vzadu a dno je O.K.
Tak smrad mě ještě nenavštívil
V dobře fungujícím akváriu by dno nemělo smrdět a to i u poměrně vysoké vrstvě okolo 15-17cm písku.
Tak to klobouk dolů,akorát stejně musím čas od času ty kytky nějak upravit,když už není kde plavat
já neodkaloval rok a minimálně další nebudu a žádná křeč, jen je třeba mít v akva hodně kytek co mají velký kořenový systém, rozvádějí ve dnu kyslík a žádné hnití se nekoná
Tak já se už nelekám,není to poprvé,takž mě to nerozhází,jen pořád nemůžu odhadnout co je moc a co málo při odkalování
A teď jsem si pořídil hadici s pěkným udělátkem na připojení k baterii,tak udělám cvak,cvak a je to.Jednou hadicí vypouštím i napouštím. Takže to jen spustím koukám a piji kávu
RELAX
Netreba sa toho zľaknúť, ale treba o tom len vedieť. Nejaké sadenie rastlín by nemal byť problém, ale ja som rozryl polovicu akvária (celé "prízemie"). Po takomto bagrovaní radšej aj 2 razy po sebe vymením polovicu vody.
Je pravda,že bych ani měřit nemusel. Přijdu domů kouknu do akva,neonky se otírají,včera, odkalování = dnes NO2 nahoře,aspoň něco už jsem pochytil
No,snažím alespoň dostat na menší počet obyvatel. Pomalu zjišťuji,že to není o počtu,nevím co nás vlastně všechny žene do co největších počtů obyvatel
ale zas pořádný rozbagrování dna spojené s větším přídělem chlorované vody a rozvířením detritu to může způsobit celkem snadno
EDIT : už to čtu dál
mám asi ten stejný,tak mě nestraš
Ono záleží aj na substráte. Ja som nedávno odoberal z kremičitého piesku v akváriu, lebo aj tak ho tam bol nadbytok a potreboval som núdzovo spojazdniť krevetkárium, no a ten hlbinný piesok smrdel ako kanál - zrejme nejaké anaeróbne baktérie. Takže hlboké bagrovanie vo veľkom rozsahu môže byť naozaj nebezpečné, keď sa uvoľnia všetky tie látky odiaľ.
Jak kdy.
Taky sem tam někdy zareju odkalovačem hóódně hluboko, ale povětšinou jenom lechtám tu vrchní vrstvu. Hloubková orba společně s větším zahradničením, to potom ani snad nemá cenu něco měřit, to naměříš s velkou pravděpodobností a jenom si to pohlídáš tou další výměnou a jede se dál.
To co odkaluješ je vlastně obojí, jak zbytek nespotřebovaného(momentálně), tak hnojivo. Valná většina, nejen zdejších akvaristů, odkalovat musí, protože jejich nádrže jsou tu lehce, tu těžce přerybněný a producenti odpadních látek převažují nad spotřebiteli.
To si taky myslím. Jaký způsobem prosím tě odkaluješ? Standardně,jen sbírám povrchový nepořádek.Jak často by se mělo hrábnou více do dna? Včera jsem dělal zahradnické práce a některé rostliny se přemísťovali,bylo tam kalu dost. Otázka je -je to bordel nebo ještě hnojivo? Jak to rozpoznat ?
Já za sebe říkám že ne a v tomto případě je tomu právě naopak, neb výměna vody je jednou z nejúčinnějších zbraní při vyšším NO2.
Možná hloupá otázka
Dá se něčemu ublížit výměnou větší části vody 2 dny po sobě? Včera odkalení,údržba rostlin-Dnes NO2 zvýšené,tak jak jsem čekal. Pořád to nemám v ruce
jj to vim. V této chvíli je pro mě nereálná z víc důvodů...(ale bude
) líbila se mi prostě myšlenka pufru, který udrží pH při výměně vody...
třeba kdyby nastal nějaký problem v akva a já neměl hned po ruce vhodnou vodu na výměnu-dolití, tak by teoreticky bylo jedno jakou tam dám a pH by se nezměnilo.
A co takhle vodu ředit RO vodou?Tzn. dolévat jen RO.
no právě ta vyšši tvrdost
ale díky za odpověď. doma na to ještě mrknu. Stejně zůstanu raději u teorie. Nechci dělat zbytečně pokusy na svých rybách
Nejběžnějším pufrem v přírodních vodách jsou hydrogenuhličitany (HCO3-). Takže pokud chceš mít více pufrovanou vodu, tak do ní stačí přidat třeba jedlou sodu (NaHCO3) ... nebo Ca(HCO3)2, Mg(HCO3)2 apod.
PS: Ale může ti to samozřejmě ovlivnit alkalitu a/nebo tvrdost.
co konkrétně by v akva mohl být ten pufr? mám tu ted v práci před sebou pufry dva (pH 4 a 7) No do akva bych to nedal, pokud bych nechtel mrtvou zónu...
vím, že např. kořeny můžou vodu držet kyselou, nebo zásaditou podle toho co je to za dřevo a kde rostlo, ale nic jiné mě nenapadá. Docela by mě zajímalo jaký pufr by se dal bezpečně použít do akva a držel pH třeba na 6...vyřešilo by to nežádoucí výkyvy pH
jen tak zas vymýšlím
Zkoušel jsem nedavno měřit ph. Destilku lékařskou doma mám, můžu to zkusit Vykopírováno z deníku:
Měřil jsem ph, abych zjistil jestli výměnou moc nelítá.
Takže ph:
6.5 před výměnou
7.5 vodovodní
7.5 vodovodní s torbenem 18l+8ml
5.5 studánková
6.2 po výměně (barvy mezi 6.5 a 6)
torben používám ve i větším množství (ta hnědá mi nevadí) a sníží mi pH max. tak o půl stupně... mnohem účinější jsou ruzné rašelinové náplně do filtru, ale to už si chce dáva pozor a měřit pH. Na začátku, než jsem podchytil na jak dlouho a kolik toho do filtru dávat, povedlo se mi i pH 5.
Řekl bych, že jakákoli kyselina bude mít tendenci pH snižovat, ale pokud máš ve vodě sloučeniny, které budou tuto kyselinu neutralizovat (= pufry), tak se ti pH měnit nebude => dokud bude množství pufrů stačit na neutralizaci přidané kyseliny. Zkus schválně nalít Torben do destilky, a změřit pH. Docela by mě zajímalo, jak se bude pH "hýbat" tam. Bohužel já žádný Torben doma nemám, takže to teď nevyzkouším.
Zásadnější vliv na snížení PH mít nebude.
Já bych rád malinko snížil PH,ale nějakým trvalejším způsobem,ne abych tam pořád lil nějakou chemii.
no je možné že sem to zmotal s něčím jiným
Torben mi s ph vubec nehne.
K tomu Torbenu,on snižuje PH?
děkuji nemám co2 a chci trochu snížit ph (mám 7.5)tak že beze strachu mohu dát dvě víčka?
Tak myslím,že výměna vody 1x týdně je optimální,tak proč řešit výměnu vody po delším čase?
Zpravidla,když jsem měnil po 2 či 3 týdnech dostavil se nějaký problém,ale určitě je to taky v závislosti na konkrétní nádrži.
Ano, tak je to myšleno, po výměně vody, doplňovat. Dáváš doporučené množství dle návodu, ale i jeho dvojnásobná koncentrace je možná, voda bude více zabarvená, je to o vkusu každýho. Ne všichni jsou schopni skousnout to prospěšné zabarvení.
Ahojk prosím jak často dáváte torben dávám 1x týdně při výměně vody víčko a čtvrt ( cca 63L vody)
Teď po dlohé době jsem začala přidávat torben na tu zelenou se už nedalo dívat
Dřív to do zelena také bylo, ale bylo krásně vidět na protější stranu, teď je to i kalné. Nevím proč mám s tím problém v druhém malém akva jsem s tim nikdy nebojovala a u mamky, která s tím akva je stejně tak, zelenou ani kalnou vodu nemá a neměla. Pouze ze začátku měla mnléčnou vodu, která se do pár dnů zpravila.
Pic kozu do vazu, vona se dovtípila.
Nepřidáváš taky výluh, tedy na těch fotkách z prezentace se mě zdá a to tu barvu vody dokáže zajímavě měnit, ale to nic nemění na tom, že to chce měnit častěji a neodkalovat, neb teď jede akvo na filtr kterej tvoří dno.
No problém bude asi v tom, že jsme příliš brzo daly pryč ten vnitřní, takže se tam musí mikroflora znovu vytvářet.asi. předtím jsem měla problém se zeleno vodou úlně na začátku když se dal nová houba...
Tři týdny je na vnější filtr velmi krátká doba aby byl pevně zajetej, to bych měnil klidně i častěji.
Výměnou vody lehce přihnojíš, ale to by jsi tam musela lejt rybník, aby to mělo způsobovat zelenou vodu, ten problém zelený vody je povětšinou uvnitř akva.
Ahoj budou to asi 3 týdny co máme v akva nový filtr druid 304 B . Stále měníme vodu jednou týdně.Chtěla jsem se zeptat kdy nebude problém začít měnit vodu později? já bych to tak chtěla dělat než na jaře přijdou disky (pak už samozřejmě každý týden(, mám vodu ještě trocha zelenou a četla jsem, že častou výměnou vody i řasám podstrkuji stravu. v akva jsou 80 neonky a 20 teter a do 15 malích na dně.
v druhém akva - stejný filtr-stejná doba, 380 L má mamka zatím 10 skalár, 20 kong a 4 denisonovky tady je důvod prodloužení doby čištění ze zdravotních důvodů. Může čistit jednou za 14 dní? nebo je to velice brzo? Nerada bych aby ryby strádaly. děkuju za rady
6 01.12.2013 07:57 Yirka [9196] Mimo začátečníků by žádný systém neměl být univerzální. Je třeba opravdu vycházet z vlastních podmínek a zkušeností. Velmi častou výměnou vody se vlastně jen eliminují chovatelovy chyby, Často pak ani neví, že nějaké dělá. A neberte to, že jsem antivyměňovač
.
Osobně však vodu měním 1x za 14 dní, odkaluji 1x za měsíc (a stejně není co) a že by rybky trpěly a rostliny nerostly se říci nedá. Univerzálně nedoporučuji, jen konstatuji vlastní zkušenosti.
Kazdopadne bych to nedoporucoval nikomu jako univerzalni postup. Clovek sve akvarko musi nejprve poradne poznat a pochopit a pak muze posoudit, co je dostatecne a co ne.
Nějak takhle jsem to myslel...
To jsem zkoušel a dostal jsem se na 17 dní mezi výměnama. NO3 a NO2 byly v pohodě, ale začly mi prohnívat kytky, takže jsem se pěkně vrátil k týdnu. Třeba to byla jen shoda okolností (nějaký prvek došel), ale riskovat to znovu nebudu. Minimálně dokud se toho nezbavím a to už se s tím plácám od dubna.
Dovolim si pridat malou poznamku. Samozrejme, ze v kazdem akvarku to funguje jinak v zavislosti na poctu, velikosti, prip. druzich ryb, filtraci, mnozstvi rostlin. Ja osobne cilene vodu prakticky nevymenuji. K vymene dochazi behem odkalovani. Ve velkem akvarku mam velke ryby, ktere produkuji uzasne mnozstvi vykalu. Takze musim kazdy tyden odkalovat. S odkalovanim vymenim zhruba 15 % vody. Diky silne filtraci ani vice nepotrebuji. V rostlinnem malem akvarku (39 l) menim tak 2 l za 14 dnu, opet pri jemnem odkalovani (vysavani hadickou na vzduchovani). Kazdopadne bych to nedoporucoval nikomu jako univerzalni postup. Clovek sve akvarko musi nejprve poradne poznat a pochopit a pak muze posoudit, co je dostatecne a co ne. Kazde akvo si prubezne jednou za cas skontroluji testy, hlavne na obsah dusikatych sloucenin, pri zalozeni casteji.
Já to nemyslel nijak špatně, jen jsem reagoval na post ať uvedeme vlastní zkušenosti. Mimochodem jsem se díval na to cejpovo akvárium a tam myslím, že by ta pořádná výměna byla dost žádoucí vzhledem k osazenstvu a počtu rostlin. Nicméně mi přijde, že tady na fóru se občas začátečníkům radí právě ve stylu toho nového trendy přístupu. U té výměny vody to samozřejmě nevadí, častější výměna nic zkazit nemůže, a většinou pomůže. Ale objevuje se to i jinde, když třeba někdo napíše že si dá nad 100 l akvárko 24w zářivku, hned se mu snesou na hlavu hromy blesky že je to málo, nebo když do dna nepřidává jílové kuličky, chce mít rostlinnou nádrž bez CO2 ....a tak dále. Dost často mi přijde že ti lidé se spíš odradí, než aby si odnesli něco poučného. prosím OT
Takže asi po 101. Každé akvo je originál. Ve hře je několik faktorů... Osazenstvo, kvalita filtrace, hustota osázení a mnoho dalšího... Někde se voda mění jednou za půl roku, nebo když venku prší, nebo je tam hnusně (například můj tchán, jindy nemění, takže v létě jsou ryby "zanedbané")... Má poznámka byla spíš pro čtenáře, kteří mají akva chvíli, nebo jak ty říkáš, přidávají všechno možné a svítí 28h denně. Byl bych nerad, kdyby se tato metoda, která u dlouholetého zkušeného akvaristy, třeba i fungovala, stala poučkou a bez jakýchkoli škrupulí to takto aplikovali... Pak by se totiž jejich dotazy mohli objevit ve vlákně Ta a ta ryba nemoc...
A jak již bylo zmíněno, prevence je lék na většinu běžných chorob...
Ono taky zalezi jakou kdo provozuje nadrz,znam pripady kdy nemeni vodu v nadrzi i nekolik mesicu,jde o rostlinne velice malo zarybnene(Low-tech) nadrze,ten kdo ma jen ryby nebo rostlinne z rybama s CO2 a hnoji(Hi-tech) musi(mel by)vodu menit kazdy tyden,ja menim 400L vody tydne(taky se mi nechce) a pod 50% vymeny vody na nadrz nejdu,u jedne delam 80% vymenu vody za tyden(30% a 50%).
já se nechci nikoho zastávat. momentálně měním 1-2x týdně cca 25-30%. Ale je pravda, že kdysi před 20-30 lety jsem provozoval dlouhodobě několik akvárií, hustě zarostlých s menším počtem ryb, málo světla, hnojilo se jen přes krmení a voda se neměnila vůbec, dolévala se jen odpařená + cca jednou do měsíce lehčí odkalení - max 20% vody a šlo to taky, ryby prosperovaly dobře, bez problémů se v těchto nádržích vytíraly například skaláry ale i další americké cichlidy, nikdy jsem nezaznamenal nějaký hromadný úhyn nebo jinou katastrofu spojenou s poměry v akváriu. Je mi jasné, že dnes, když do vody svítíme jako blázni a přidáváme všechno možné, je rychlost veškerých procesů v akváriu asi úplně jinde a ty výměny jsou potřeba, ale je to prostě jiný přístup a já bych ten starý tak neodsuzoval.
PS: jen taková poznámka
všimli jste si že ať kdokoli napíše že mění jakékoli množství vody pro nejmenovaného uživatele je to pokaždé málo?
Přesně, to je ono, to je oč mě jde, aby to nebylo jenom tepání do jinýho názoru, ale aby jsme udáděli svoje osobní zkušenosti s tím způsobem, jenž doporučujeme.
Romane, zkoušela jsem to. Ne záměrně, ale při nedostatku času jsem asi měsíc měnila vodu tak jednou za 14 dní. A bylo to znát nejen na kytkách, ale i na vybarvení a aktivitě ryb. Závěr je ten, že vím, že pro mě tudy cesta nevede... Když holt nestihnu výměnu o víkendu (stane se), tak nebudu čekat na další víkend, ale vyměním prostě v týdnu.
Nezkoušel, ale až přijde nedoplatek za vodu (oproti loňskému roku jsem přidal v akvárkách půl kubíku), asi budu muset...
0 30.11.2013 21:31 R romant [28001] Přátelé, bude to znít divně a ode mě obzvlášť, ale zkusil si někdo z Vás praktikovat v nějaký svý nádrži ten kolegův(cejpův) systém výměny vody. Ono se to teď tváří, jako že to nemůže fungovat a vypadá to tady jako že proti všem, ale ono to jde, jenom ryby nejsou kolikrát v takový kondici, jak by býti mohly a rostlinám to taky moc neprospívá, ten pobyt v nevyvětraným akváriu a to je, řekl bych ten hlavní důvod, proč se teď valí kritika na cejpův styl výměn vody. Takže abych to už déle nevokecával, zkusit se má všechno a třeba i to horší co se nabízí, ovšem nechť to zkouší jenom jedinci s pevnou vůlí a dokáží se tzv. vrátit na lepší cestu.
já víííííím,pochopil jsem to
Tím bylo myšleno, že i když je, dle svých slov "líná, tak mění 2x tolik co cejpa...
jestli 30 nebo 40,to je už fuk ne
páč lenivost je a bude,já jsem taky línej,dnes jsem dovezl nějaké kytky a že bych je nasázel
Mám akva míň než poloviční, s čistotnýma rybama a měním týdně 30 l. Kdybych nebyla líná, měnila bych 40.
ty jo 30 let,to jsem zvědav kde budu já za 30 let
teda jestli tu budu... a ještě si tedy myslím,že se ryby chovají a rostlinky se pěstují,to je takové malé odbočení
Já měnim podobný množství vody ve stovce.A taky je to hrubý objem,že tam je míň vody neřešim...
Co ti brání měnit jednou tolik?O hektolitry se nejedná....
Hele, klidně to dělej jako doposud, nic proti tomu, ale stejně si neodpustím poznámku o tom, že kdyby jsi, jak je ti doporučováno, přitlačil, tak bych očekával pozitivní vliv na rostlinstvo, za pokus nic nedáš.
To že to funguje a "stačí" teď, neznamená, že to bude stačit navždy, jakýkoliv mini problém se ti zvrhne v problém obrovský...
Sorry, ale byl bych nerad, kdyby se tvá metoda stala příkladem ostatním...
máš tam 63 ryb,já bych tedy taky přitlačil na výměně vody,nešetři, pár litrů navíc tě nezabije
Přesně tuhle argumentaci jsem čekal a co Tvoje osádka? Vidím tam docela dost špindírů, takže přitlač, je to nejlepší prevence.
Měnit by si měl týdně alespoň 30% a ne 12,5% jak udáváš...
To, že ti to funguje a tvrdíš, že ok, je věcí osazenstva, kvalitní filtrace a podobně... Prosím ostatní čtenáře, nebrat tento příklad jako dogma. Je to málo...
No, to to teda pěkně flákáš.
Ja doufam,ze nekdo v CR to prodava(doufam)ja to uzivam tak asi 5 let,dva tydny nazpet jsem se bavil s vyrobcem(tech druhu/vyrobcu je tady nekolik)na "Aquatic Experience Chicago" a nenapadlo me se zeptat jestli to vyvazi do Evropy!Mozna eBay zkus Python water changer nebo Lee's water changer.
Jako celek to vypada takhle,pouzivam to na vzdalenost 10 metru a funguje to vyborne!
Jak to tady ctu,pouziva nekdo tohle,pripoji se to na zavit na baterii a pomoci ventilu se ovlada(pri tekouci vode)podtlak(vypousteni akva.) a nebo napousteni akva,jednoduche-zadne kyble,zadne rozlevani vody.
no jestli tam mas mit rychlospojku nebo plastovy cucek, tak uz je to jedno, me slo hlavne o to abych nemusel kroutit s hadici, kdyz to sundavam a to nacvaknuti je dost komfortni
Ty rychlospojky ani nejsou potřeba. Takový tlak tam není (resp. kdyby byl, tak ti to přesází akvárium). Jsem v Obi (nebo tak někde) našel jen plastový "čuček" - ten se našroubuje místo sprchy a na něj narazí normální 16mm hadice. Má to tu výhodu, že to jde vypnout i od akvária - stačí dobře ucpat prstem a ono to z toho spadne (já teda mám na konci dvojitý Eheim kohout, ale to roli nehraje).
Ale existují i nasazovací spojky - jsou napevno na hadici a jdou připnout ke výstupu baterie. Ale nevím jestli ke všem bateriím to bude pasovat. Já to ale moc nehledal, protože jsem si vanovou baterii rozbil, takže mi sprcha vypnout nejde
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41598x