Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kameny

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dekorace 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Kameny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 15:16 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Magic
Díky za názor. Právě jsem našel tento článek: surpanblog.cz/… , který mé obavy z negativního vlivu peroxidu vodíku na akvarium kompletně vyvrátil. Dokonce jej občas doporučují - dle vlastního uvážení použít... ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.10.2017 15:11 R Muž Anthrax [4790] Re: rybickar
Z hlediska chemického znečištění je čištění kamene jinou chemií kontraproduktivní. Mechy odstraň mechanicky, spíš než nějakou sterilizací. Myslím, že máš zbytečné obavy. A přiděláváš si zbytečné starosti ;-) Mineralog má s tím šutrákem jiné zájmy, než my, takže bych to úplně nesrovnával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 15:11 Muž Magic [879] - RostlinyRe: rybickar
Osobne by som sa nebál ani toho hydroxidu amónneho, nieto ešte peroxidu. Zaleješ to predsa stovkami litrov vody a ryby tam pôjdu až po pár týždňoch, nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 14:53 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Anthrax
Fotka k příspěvku Jen pro info, kameny mám z přírody (viz obr níže). Ruducha není můj aktuální problém a doufám, že za předpokladu správné údržby v budoucnu ani nebude...

Sterilizace kamenů, to je oč tu běží... čištění peroxidem vodíku - metoda doporučená mineralogem - za účelem odstranění mechů... nemá ambice udržet kámen sterilní v akvariu napořád a počítá se s vlivem vody i organismů v akvariu,... Pokud je tu někdo chemie znalý, mohl by třeba říct, zda po vyjmutí z roztoku a převaření ve vodě a ponechání kamene pár dní v čisté vodě, dojde k odstranění zbytků peroxidu a tím i vhodnosti do akvaria? Na netu jsem viděl návrh na čištění kamenů třeba i savem/bělidlem (anglicky bleach):... A to mi přijde mnohem "nebezpečnější"... youtu.be/…

PS:Kameny pochází nejspíš někde z Vysočiny, dlouhý čas ležely na zahradě ve větším městě cca 30km od Dukovan. Tolik k případnému znečištění - ale hádám, že asi bez vlivu;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 13:37 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Anthrax
Jj, pokud sterilizovat, tak před prvním vložením kamene do akvária, pak už je to jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.10.2017 13:20 R Muž Anthrax [4790] Re: rybickar
Ale to co zde nabízíš. Je jen dočasné řešení. Pokud tam ta ruducha, nebo něco jiného, má dobré podmínky pro růst, tak tam na tom kameni poroste znova. Není to o tom řešit následky ale příčiny. Je úplně jedno čím to odstraníš, když se ti to za pár dní vrátí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 13:10 Muž Pepan [5044] - RostlinyRe: rybickar
Jak byla horká ta voda? Chlorophyl se rozkládá při teplotě nad 70 st. C, takže krátký pobyt kamenů nebo kořenů ve vařící vodě a je po ruduše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 13:10 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Anthrax
To zní samozřejmě jednoduššeji a příjemněji;),... ale některé nádrže vypadají velmi pěkně, s čistými kameny (ty aquascapingové obrázky, jestli víš co myslím;)... chtěl jsem se tomu aspoň minimálně přiblížit;)...


Ale čistě teoriticky by ten peroxid vodíku neměl být takové zlo, ne? Po převaření (za postupného vzrůstu teploty) by snad neměl kámen ani puknout a peroxid by měl prý vyprchat (nejsem chemik, ale mám to od toho mineraloga, nicméně ne-akvaristy).

Řeknu to tak, raději bych měl kameny jako ze škatulky a nechal je "odsterilizovat" (podrobit přírodě v akvariu), než se na to vykašlat, a pak sledovat, jak mi v akvárku něco bují a já nevím co s tím;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.10.2017 12:53 R Muž Anthrax [4790] Re: rybickar
Ani jedno. Ocelový kartáč, opláchnout, kontrola, popřípadě ještě kartáč a opláchnout a šup s tím do akvárka :-) Důležitá je neznečištěná lokalita. Nic se nemá přehánět. Akvárum není sterilní operační sál. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 12:49 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: rybickar
Co se čištění týče, mám známého "kamenologa" ;) - toto mi přeposlal z mineralogické literatury:
" ZNEČIŠTĚNÍ MINERÁLŮ ORGANICKÝMI ZBYTKY "
Čištění čpavkem
Vzorky nasbírané na starých haldách nebo zaniklých lokalitách jsou často znečištěny mechy, lišejníky a podobnými organickými nečistotami. Pro jejich odstranění je vhodné namočit na několik dnů minerál do 5% roztoku čpavku a následně dokonale opláchnut, popřípadě okartáčovat jemným kartáčkem. Zbytkový čpavek je vhodné zneutralizovat například přidáním kuchyňského octu do oplachové lázně.
Tento postup se čpavkem bych nedoporučoval s ohledem, že to bude použito v akváriu.

Čištění peroxidem vodíku
Vzorek se ponoří ve skleněné nádobě do cca 15% roztoku peroxidu vodíku. Nečistoty (převážně organického původu) vyvolávají rozklad peroxidu a dochází k uvolňování bublinek kyslíku (šumění), které strhává a vyplavuje znečištění i z obtížně dostupných míst. Postup je možno několikrát opakovat za použití čerstvého peroxidu (nešumí = je vyčerpán). Po ukončení čištění je zapotřebí vzorek řádně opláchnout, popřípadě okartáčovat jemným kartáčkem nebo vyvařit ve vodě.
Co si o tom myslíte pro účely akvaristiky, co byste případně zvolili a proč?

Jde mi o to, že nechci aby na kamenech pod vodou třeba zahnívaly organické zbytky(mech, lišejníky, atp.) nebo rostly řasy. Zároveň bych nerad, aby se mi do akva dostaly nějaké jiné sajrajty.

Kdysi jsem z kamenů v akva drhnul řasy (asi ruduchu ;/) a zubním kartáčkem a horkou vodou to nešlo... Tolik moje dosavadní zkušenosti z čištěním kamenů;)

Takže co Vy na to?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.10.2017 12:45 R Muž Anthrax [4790] Re: rybickar
Já bych se bál, že ten kámen pukne. Hlavně při tom přelévání vroucí vodou. Změna teploty je prevít. Záleží samozřejmě na hornině...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 12:40 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: vaaclav
pročpak? ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 03:56 Muž Gringo63 [626] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: rybickar
Pokud je možnost, říznout rozbrušovačkou s kotoučem na beton. Hodně to práší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.10.2017 23:20 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tudy
Tak vaření kamenů není dobrý nápad. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.10.2017 22:27 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Wanderer
Jifi myslel ty zbytky Sava. Proto po použití Sava nechám šutr ještě 1 den máchat v kýblu. V každém případě je vaření kamenů lepší alternativa, to musím uznat.
Akorát nesmíš do kuchyně lézt když se přípravuje víkendový oběd smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 22:14 Muž Jifi [675] Re: Wanderer
Nepsal jsem nic o odstranění chemického znečistění :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 22:08 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Jifi
Tak školy nemám, ale jak se dá varem odstranit chemické znečištění nechápu. Veškeré biologické ano, ale chemické?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.10.2017 21:16 Muž Jifi [675] Re: Tudy
Pokud jsi opatrný, stačí to pořádně přelít vařící vodou nebo dát do vody a přivést k varu. A máš jistotu, že tam nebudou žádné zbytky chemického sajrajtu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 21:09 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: invalida
To nebývá, ale kolik různých věcí (např. hnojiva, léčiva) lejeme do akva a to také v řece běžně nebývá. Nikomu Savo nenutím, jde jen o opatrnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.10.2017 20:59 S Muž invalida [3881] Re: Tudy
Savo běžně v řece nebejvá hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 20:39 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
Jak píše romant, navíc jsem to máchal i v Savu (poměr 1:20 s vodou) 1 hoďku, ale jsem možná moc opatrný. Poté ještě nechat v kýblu s čistou vodou alespoň 1 den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.10.2017 20:32 R Muž romant [27987] Re: rybickar
Normálka to odrbej třeba nějakým silnějším kartáčem, rejžákem, opláchni vodou a dál to neřeš. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 20:25 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Čištění kamenů
Fotka k příspěvku Zdravím, mám nějaké kameny do akvaria, některé jsou poněkud větší. Porostlé mechem. Jak bych je měl vyčistit? Slyšel jsem o peroxidu vodíku (30%), savu i vroucí vodě... Nevím co a v jaké koncentraci použít. Za rady Předem díky.

PS: Mám jeden vysoký kámen (cca 30 cm), který by byl pěkný, pokud by stál, ale bojím se, aby se v akvariu nepřevrhl třeba na sklo,... Vzhledem k nadlehčování vodou by sklo asi rovnou nerozbil, ale... Jak byste mi jej poradili zafixovat? (Podklad je křemičitý písek do 1,2mm).

Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 13:43 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: patizon
Ísť by mohla ;-), neovplyvňuje

rybicky.net/clanky/452-zalozeni-akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 13:25 patizon – rula(ortorula)
Zdravím ,chcem sa spýtať,ak má ,alebo tuší nejaké skúsenosti s týmto kameňom.mala by to byť rula(ortorula),Mohla by ísť do rastlinného akva?Ovplyvňuje nejak vodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 19:27 Muž rudiezi [3] Re: romant
Ďakujem, o tomto som ešte nepočul, ale dáva to logiku, takže to skúsim, kým nie je akvarium plne založené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.09.2017 19:17 R Muž romant [27987] Re: rudiezi
Dělá se to tak, že na dno se buď rovnou přilepí a nebo jenom položí ideálně kus polystyrenu, zasype dnem a právě do tioho inkriminovanýho místa se posléze usadí onen kámen, který je takto žádoucím způsobem vypodložen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   01.09.2017 19:09 Muž LeRi [315] Re: rudiezi
Ony právě ty různé měkké podložky pod akváriem z tohoto pohledu moc vhodné nejsou , lepší je právě ta verze podložit něčím měkčím těžkou tvrdou dekoraci přímo uvnitř akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 17:26 Muž rudiezi [3] Re: Jifi
Tie kamene su len dva (neviem odhadnúť váhu možno cca 7kg) a rovnomerne rozložené, foto sa mi nedá ešte pridať lebo mam zakalene akvarium, kus to potrvá kým sa vyčerí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 17:16 Muž Jifi [675] Re: Maq
No, do 30litrového akvárka asi moc velké kameny nedá :-)
Pro klid v duši se může dát na dno podložka do místa, kde bude větší kámen (aby nebylo případně poškozeno dno při pozdější méně šetrné manipulaci s kamenem).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 17:09 Maq Re: rudiezi
Kdesi jsem četl, že žena na jehlových podpatcích vytváří větší tlak na plochu než Eiffelovka.
Jde tedy o rozložení té váhy na plochu. Vyšší vrstva jemnějšího substrátu dovolí větší šutry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 14:55 Muž rudiezi [3]
Akú váhu kameňov by mohlo zniesť 30l akvárium ? (je na polystyrénovej podložke, dno je Benibachi Black Soil), )ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2017 16:51 Muž Banung [28] – Kyselina chlorovodíková
Tady na tom videu:
www.youtube.com/…

používá k testování kamenů místo octa kyselinu chlorovodíkovou. A vysvětluje proč...

Jen tak mimo: byl jsem hledat lávové kameny na Vinařické hoře a našel jsem... kulový
Ale pěkná procházka s rodinkou :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2017 08:49 Muž Yirka [9140] Re: KLeo
Ono to s tou hmotností kamenu v nádrži není tak strašné. stačí si vzpomenout na Archimedův zákon. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2017 07:45 Žena KLeo [13] - ŽivorodkyRe:
Děkuji za odpovědi.Jen jsem se bála,jestli to těch 6mm skla výdrží,ale už jsem klidnější.

Polystyrenovou podložku mám připravenou.Chtěla jsem tam dát několik "menších"kamenů plus tenhle velký a měla jsem obavy,jestli nebude vadit, že ta největší váha bude v rohu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 21:28 R Muž ctibum [6934] Re: invalida
To mám za ty ukradený ksichty? :)

Jasněže máš pravdu. Sice by mě snad ani nenapadlo dát nejdřív šutr a pak ho podkládat polystyrenem, ale je fakt, že lidé jsou různí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2017 21:24 Muž doubler [80] Re: KLeo
Já bych se taky nebál váhy jako takové, ale spíš manipulace s takhle velkým kamenem - ať už chtěné nebo nechtěné. A o těch zhruba deset litrů vody, které takový kámen vytlačí, je taky škoda přijít ;) Myslím, že alternativních možností na zakrytí filtru je víc než dost a když už to "musí" být kámen, tak bych raději volil třeba nějakou břidlici..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2017 21:19 S Muž invalida [3881] Re: ctibum
Opravil bych to a dal polystyren a až pak šutr...eliminace rizika bych to nazval. O dno stačí cvaknout a je prů..ehm..fatální následky. A 13 kilo v nataženejch rukách mezi stěny akva je situace jak dělaná . stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2017 21:07 R Muž ctibum [6934] Re: KLeo
A když nebude na substrátu ale na skle, tak ho podlož kusem polystyrenu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:53 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: KLeo
Ak bude aj podnim substrat ktory jeho vahu rozlozi nemal by byt problem. Len abi ti ostri kraj netlacil rovno na sklo. Ak mas 160l tak celkovu vahu akva mas cez 160kg. Tych 13kg nebude problem ak budes opatrny. Moj nazor je ze je to fakt velky balvan, ja by ho rozbil na mensie kusky :-D. A vyskusaj este octom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 17:45 Žena KLeo [13] - Živorodky – Můžu dát do akvária tento kámen?
Fotka k příspěvku Můžu dát do akvária kámen vážící 13kg?Je dlouhý 30cm a bude do akvária 160l s tloušťkou skla 6mm(Diversa).Chtěla jsem ho dát do rohu na zakrytí filtru.Nepraskne mi pod tou váhou akva?(Příp. nevíte jeho název?)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 07:55 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Xele
Ak ma pamäť neklame, sú to samé kremičitany, tak prečo nie.
Ale rozhodne by som octový test nevynechal, môže mať mladšie prímesy.
Edit: Ja by som sa predsa len k tomu vrátil - čítam, že okrem hydrogenuhličitanov alkalitu spôsobujú i kremičitany a ďalšie.
Mal som za to, že žula a ďalšie kremičitanové horniny sú voči vode dosť odolné, má s tým niekto skúsenosť? Nedvíha to v akváriu alkalitu? A bol by to vôbec normálny KH test schopný zmerať? Aká je za ním reakcia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 07:09 Muž Xele [0]
Prosím o radu, zdali je Rula vhodná jako kámen do akvária. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2016 07:49 Jarda62 Re: afc1886
Fotka k příspěvku U nás na kopci jich je.. ;-) 25km od Ostravy, rád se tam s tebou projdu..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.06.2016 19:03 R Muž afc1886 [14720]
Nevíte,kde v okolí Ostravy sehnat kameny Seiryu stone ,nebo jím podobné?Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 14:35 laki3 Re: Zip
no jen mne napadlo se zeptat, taky se mi válí na zahradě, tak sem se zkusil zeptat :) potlesk dobře, nebudu ho tam dávat,
P.S. opuka to je, u nás to je každej druhéj barák z opuky potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 14:29 Muž Zip [277] Re: laki3
Osobně nemám zkušenost, taky mě to napadlo při zakládání, mám kupu opuky za domem. Už se to tu řešilo, ve vyhledávaní mi to našlo několik reakcí. Může obsahovat vápenec a může ovlivňovat chemismus vody, záleží na zaměření a tedy zda je to žádoucí či ne ;-) Někdo i psal, že se pomalu rozpouští a kalí vodu. Osobně jsem raději nepoužil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 14:23 Žena changaj [2] - ŽivorodkyRe: laki3
Pokud to prošlo testem s octem, tak to asi nebyla opuka :-D V tomhle ti neporadím, nevím, jestli ty rostliny, co jsi jmenoval, jsou nějak tolerantní na vápník...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 14:17 laki3 Re: changaj
a myslíš že by pomohl test s octem?? právě že by tam byly anubis barteri a pruhovaný... no jen tak mne to při obchůzce zahrady "kamenolomu" napadlo potlesk
Edit: Tak do Malawi jsem nakonec sehnal kameny u nás na Lounsku, zajel sem do místního kamenolomu, otestoval a vše ok, pro jistotu sem je ještě převařil, ale to možná ani nebylo potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 14:12 Žena changaj [2] - ŽivorodkyRe: laki3
opuka myslím obsahuje vápenec, takže snad jen do akvária bez rostlinek.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 18

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 39157x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10949-kameny?od=251