Hnojení
Ahoj,
plánuju zakládat akvárium 45 x 25 x 25, tj. 20 litrů vody (nic většího se k pracovnímu stolu nevešlo). Bude bez filtru a topítka, jen se světlem (Sinkor LED). Předpokládaní obyvatelé jehlounek barmský (indostomus paradoxus), krevetky (neocaridina davidii) a nějaká ta pidižoužel typu šneci, buchanky atp., co se tam z velké části nastěhuje sama.
Voda je pražská Želivka, dle tvrzení vodáren pH 7,8, tvrdost 1,19 mmol/l, což odpovídá KH 5,6.
U teploty předpokládám během roku výkyvy v rozsahu 19°C až 26°C plus menší výkyvy den/noc.
Ráda bych něco blížící se biotopu "slepé rameno blíže neurčené řeky v Barmě", ale uvidíme, co se povede.
Všechna akvária, co jsem zatím provozovala, skončila ve stavu chronické podvýživy (nulový dusík, nulový fosfor, ostatní živiny neměřeny, ale také nic moc). Předpokládám, že u tohohle se to bude vyvíjet podobně.
Myslíte, že by to mohlo fungovat bez hnojení do vodního sloupce, s hlínou jakou zásobním substrátem pod pískem (Walstad metoda; kytky plánuju převážně trsové, co berou živiny ze substrátu a ne vodního sloupce) a s porcí listí a klacků, které se tam budou postupně rozkládat a uvolňovat živiny? Plus to tam budou hnojit šneci a v menší míře jehlounci a krevety, ale ti začnou s hnojením až pár měsíců po založení. Nechce se mi kupovat hnojivo všeho druhu pokud to nebude vyloženě nutné (v akvaristice se na mě vždy koukají divně, když chci dusík a fosfor) a leze to do peněz. Raději bych tomu zajistila vyvážené hnojení nějak přirozeně. Tak mě napadlo nasypat tam víc listí. Co vy na to? Taky můžu zkusit "překrmovat", netuší někdo, jak velká porce rybího žrádla by na 20l vody představovala optimální porci živin? Všechny tipy, jak tomu za těhle podmínek zajistit optimální živiny bez dolévání kupovaného hnojiva vítány.
Abych tento problém odstranil pořídil jsem si automatické hnojení.
surpanshop.cz/… Jsou ale už i modernější s ovládáním přes apku.
K tvé otázce, v noci rostliny moc živiny nepřijímají a některé prvky skončí ve filtru třeba Fe když jsem si změřil odpadní vodu z filtru byl test hodně fialový.
Toje ideál
mně se jedná o to, že když nestihnu hnojit za světla, tak jestlina noc můžu dát hnojivo bez obav, nebo ho rostliny už nespotřebují a já budu podporovat spíše řasu
Rozsvěcím ve 12:00 a hnojím v 13:00
Fe mi v té receptuře "chybí", ale jen proto, že musím zohlednit rozpustnost jednotlivých komponentů a nemísitelnost P s Ca. Proto Fe přidávám ke druhému koncentrátu, obsahujícímu N, K, Ca a Mg.
(Při přípravě živného hydroponického roztoku se tyto dva koncentráty v poměru 1:1 rozmíchají v určitém objemu vody...)
Že se dá kapalné fosforečné hnojivo míchat se stopovými prvky včetně Fe viz např. AktiFer P.
Chybí ti tam Fe a to by měl být ten problém co si pamatuji taky to moc nenajdeš v hnojivech spolu pokud se tedy dnes už nepoužívají jiné chemikálie než bylo pmdd.
Při přípravě koncentrátů hydroponických hnojiv míchám minerální zdroje N, P, K, Mg, S, Mn, B, Zn, Cu a Mo.
Co by se mohlo pokazit, když se až dosud nic, čeho bych si všimnul, nestalo?
Nějaký odkaz?
Jasne! Dik. Michat nebudu
Fosfor by se neměl míchat se stopovými prvky takže to asi problém může být.
Ahoj
Po roce mi doslo hnojivo aquagrower - uz mam nove baleni
Dotaz(mozna trosku pitomy) : bude nejaky problem, kdyz zbytky micro a macro flasek smicham dohromady? Neni toho moc a stejne do obou akvarek pridavam vzdy stejne mnozstvi od obou
(Nove samozrejme zustanou oddelene: ) )
Dik
Pořád se motáme dokola. Tak to zkusím ještě jednou trochu jinak. Ty rostliny jsou malý, takže nejsou schopny v tuto chvíli spotřebovat tak velkou dávku hnojiv. Takže přebytky hnojiv spotřebovává řasa. Stejně tak si myslím, že v tuto chvíli nemá moc význam CO2, zatím ho nemá co spotřebovat.
Taky bych doporučil zvážit druhy rostlin, 60cm výška a do toho většina rostlin, která má problém dorůst vůbec půlku vodního sloupce. Té "trávy" bych se zbavil, vždycky bude problém se světlem, místo ní bych dal něco, co doroste aspoň 20cm. Dozadu stonkovky typu rotala, který se vytáhnou až k hladině. A jak to poroste, postupně bych zvyšoval dávku hnojiva i CO2.
Bohužiaľ tam neni viac priestoru na viac rastlín ako ich tam je… dno je naozaj malé a akvárium je vysoké 60 cm… dno má rozmery 29x29cm
CO2 pridávam z dvôvodu koberčeku a alteranthery… chcel som nech to začne rásť… pridávam naozaj malé množstvo CO2, je to necelých 25 mg/l
Myslíte komplet odstaviť hnojivo ?
Nakoľko celkom som mal problém pri koberčeku že mal zľté listy odkedy pridávam železo problém sa eliminoval.
Následne živorodky mám ale kŕmenie som upravil aby nerobili toľko bordelu
kŕmím veľmi malou dávkou iba ráno, tak aby to zmizlo do jednej minúty.
Předně si za pomocí skleničky a injekční stříkačky změř, že to opravdu dává 1ml a klidně se vsadím, že to tak nebude.
Dál, jak píše vaclav, v tom akváriu není co hnojit, takže akorát živíš řasy. Navíc tam máš živorodky, takže ty se o NO3 bohatě postarají. Osobně bych teď zvážil i přidávání CO2, nejsou rostliny, není potřeba tolik CO2, akorát tím teď dusíš živočichy.
Myslíte že mám dať preč ten nepodarený koberček a aj altheranheru ? a nahradiť ich stonkovkami ? alebo by stačilo len ako plávajúcu formu zvoliť Limnophila aquatica, vyriešilo by to dve veci silné svetlo a taktiež aj rýchlorastúcu rastlinu
ak to teda tak funguje
Svetlo je nastavené tak aby spĺňalo parametre pre Alterantheru a taktiež aj ten koberček na moju veľkosť je tam výstupných 14 W
Nemáš tam co hnojit roste ti vlastně asi jen ten pupečník. Několikrát vyměň 1/2 vody a ubral bych troch světlo a nacpal akvárium stonkovkami.
Prajem prijemný podvečer, už som tu pred pár týždňami bol s témou ako hnojiť… no bohužiaľ skúšal som odporučené dávky a myslím si že niečo na Akváriu nehrá, preto by som chcel poprosiť skúsenejších či by mi nevedeli poradiť.
Momentálne je akvárium v stave ako je na Fotke tu.
Bojujem momentálne s Dvoma riasami -
1. StagHorn
2. OEDOGONIUM
Všade na internete som sa dočítal že to značí nedostatok živín a CO2
CO2 sa dávkuje do akvária od 22.12.2023 s tlakovej fľaše pred tým bolo s kvasníc…
Použité hnojivo od Planta Activ
1. Mikroelementy
2. Makroelementy
3. FE+ Power Colour
4. Aqua Potas
Dávkovanie je nasledovné
1ml denne Makroelementy
1ml denne FE+ Powe Colour
9ml po výmene vody Aqua Potas
5ml po výmene vody Mikroelementy
Neviem či je to dostatočné a som v slepej uličke či navýšiť dávku hnojív a ako konkrétne alebo to nechať tak a počkať….
Voda výmena 1x týždenne z 65 L Akvária -30 L
Voda je z Reverznej osmózy nakoľko som urobil pár zmien kde v minulosti som mal vodu neskutočne tvrdú a po prechode na reverzný osmózu sa mi začali vyskytovať tieto dva druhý rias…. ktoré súvisia s nedostatkom živín teda aspoň na internete v rôznych článkoch je to spomenuté…
Prúd vody je upravený dostatočne na to aby sa jemne mihali lístky rostlín v prúde….
Vie mi niekto poradiť ako na to ?
V krátkosti toto sú doporučené dávky spomenuté na hnojivách. ( Ak to niekomu pomôže)
Hnojivá Dávkovanie
- Mikroelementy :
* Hnojenie by sa malo začať menšími dávkami a postupne sa zvyšovať v priebehu niekoľkých týždňov, pričom treba sledovať stav rastlín.
* Cieľová dávka pre dospelé akvária je 1 ml (jedno stlačenie dávkovača) denne na 50 litrov vody.
* Po výmene vody doplňte hladinu mikroelementov pridaním PÄŤNÁSOBKU dennej dávky hnojiva.
- Makroelementy :
* Hnojivo Planta Activ Macroelements sa dávkuje raz týždenne pridaním do vymieňanej vody v akváriu.Hlavný dôraz by sa mal klásť na hodnotu NO3 vo vode.
* Dávka 1 ml (jedno stlačenie dávkovača) na 50 litrov vody v nádržke zvyšuje hodnotu NO3- o 1 ppm.
* Mali by ste sa snažiť dosiahnuť koncentrácie NO3 10-25 ppm.
* V typických rastlinných akváriách by malo postačovať množstvo pridávané do vody menenej raz týždenne.
- Aqua Potas :
* Draselné hnojivo AQUA POTAS pre vodné rastliny podávame raz týždenne po výmene vody v množstve 3 ml (tri stlačenia dávkovača) na každých 10 litrov vody v nádrži.
* Prípravok nedávkujte súčasne s mikroživinovým hnojivom, interval by nemal byť kratší ako 15 minút.
- FE+ Power Colour :
* Každý deň vyberte dávku podľa individuálnych potrieb nádrže - napr. 1 ml (jeden stisk na dávkovači) na každých 50 litrov vody. Vždy používajte cez noc, po vypnutí osvetlenia v akváriu.
Andyy napsal: Chcel by doma a spýtať ak máte skúsenosti z dažďovou vodou, je vhodnejšia ako z reverznej osmózy či je to na rovnako ?
Ahoj, dle mého názoru je voda z reversní osmózy lepší než dešťová. Voda z RO je nezávislá na vstupní vodě a vždy jde vytvořit stejná voda dle potřebných požadavků. Na druhou stranu je nutné počítat se vstupní investicí do RO, následně solí a též i s účinností a poměrem osmotické vody a odpadní vody.... Ale pořád lepší než dešťová voda.
Treba si vybrať,či uprednostníš živorodky a vysadíš rastliny do tvrdej vody a vybodneš sa na CO2 a zháňanie mäkkej vody,alebo opačne.
Nejlepší je zjistit jaká voda je stále a bez vlastních úprav k dispozici a rostliny a rybky k ní adekvátně vybrat.
Úprava vody při každé výměně je značně obtěžující.
Já som na základe Vás kúpil 30 Litrov Demineralizovanej vody.
Už sa mi aklimatizuje tak snáď to pomôže s mojím problémom Tvrdej vody.
Chcel by doma a spýtať ak máte skúsenosti z dažďovou vodou, je vhodnejšia ako z reverznej osmózy či je to na rovnako ?
Vy v česku máte lepšiu vodu no já plánujem pred letom robiť 300 Litrové akvárium a chcel som nabrať skúsenosti len voda mi robí ceľkom problém.
Každopádne ďakujem za Link na tekutinu do dropu určite objednám aj tú
Doporučuji ti si kapalinu do dropu koupit já beru u profiplans
www.profiplants.cz/… Taky jsem se jí snažil dělat sám je tu i návod v článcích jak na to ale s kapkami na pH to nemá takovou výdrž jako originál. Vodu z akvária rozhodně ne.
Edit: Přestěhoval jsem se z Prahy na venkov jen jsem zatím nevyřešil co s akváriem v zimě zatím bojuji z manželkou. Mám okolo chalupy 6x1000 l nádrže na dešťovku tak taky přemýšlím jak na to v zimě by musela stačit studna ale voda je v ní měkká.
Boli ste rýchlejší
Počul som že vodu do dropchackeru mám dať taktiež destilovanú a upraviť hodnotu KH jednou spodu na 4 dH je to pravda či môžem použiť aj vodu z nádrže
Koukni se v okolí po jiném zdroji vody který by nebyl tak tvrdý anebo pak musíš sehnat destilku ona je to dnes ale spíše demi voda a srazit KH na polovic nebo i více.
Edit: Co třeba dešťovka.
Ahá veľmi pekne ďakujem za radi chcel som ich odstrániť ale nevedel som či môžem… Odstránim ďakujem…
Mám test na KH a bohužiaľ v akváriu je 16 a vo vodovodnej 18 dH
Neviem popravde ako upraviť vodu inak ako reverznou osmózou, tak ďaleko som v akvaristike ešte neni prippadne doplniť vodou destilovanou. Samozrejme ak existuje iný spôsob nechám si poradiť.
Vopred veľmi pekne ďakujem
Tak liliovníček nebo co to je ti začíná růst a staré emerzní listy musíš opatrně odstranit. Ta Alternanthera to není zrovna dobrá rostlina na začátek ale pokud píšeš že máš tvrdší vodu tak si kup test KNK na uhličitanovou neboli karbonátovou tvrdost. Pokud je totiž KH větší než 10 je hnojení pomocí CO2 dost problematické.
Na základe dotazov prikladám Fotky vegetácie.
1 Fotka trávničku čo ešte nepripomína ani zďaleka sú zažltnuté lišty, taktiež sú pokryté riasov.
2 Fotka netreba ani komentovať v akom stave je…
Viete mi prosím poradiť prípadne ako sa zbaviť tej riasy prípadne zažltnutia listov ?
PS: Fotka prezentácie aktualizovaná na aktuálnu.
Na tech par rostlinek neni treba ze zacatku hnojit vubec. Postupem casu bude nejspis stacit nejake komplexni hnojivo. Opravdzu je lepsi pockat, jestli se rostlinky chyti a pozorovat zda jim neco chybi nebo ne. Nicmene nenarocne rostlinky za me tolik hnojiva nepotrebuji - flourish by urcite stacil. Je mozne, ze se po nejakem case objevi nedostatky nejakych prvku, ktere lze pak resit dohnojovanim atd atd..
Uplne bych to s hnojenim neprehanel : )
Nicmene hnojivo co sis koupil urcite musi mit nejake doporucene davkovani dle objemu a mnozstvi rostlin. Cim vice rostlin, tim vice hnojeni . Z fotky ktere vidim, nelze hovorit o rostlinnem akvariu… zatim: )
Vzduchovanie bolo odstránené a nahradené CO2… išlo asi týždeň…. Akvárium je zarastené viacej… toto bol prvý deň… Kamen bol kupovaný v akvaristike a ďaľšie dva boli testované a nie nesyčia.
Rozbor vody bohužiaľ musím dať spraviť nakoľko voda je studničká. Nakoľko som v Lokalite Trnavy je taktiež dosť tvrdá
Kamení jsi vyzkoušel v octě jestli neobsahuje vápenec? Proč tam máš vzduchování když to není potřeba, předpokládám že to není CO2. Pro nějaké hnojení tam nemáš dostatek rostlin tak buď dosaď nebo nehnoj dokud nevíš co ti teče z kohoutku. Rozbor zdrojové vody by měl mít tvůj dodavatel vody.
Pekný deň Ďakujem za odpoveď, Prezentácia pridaná, Fotka je zo založenia Akvária, Donahrám aktuálnu fotku len som v Práci.
Sú v prezentácií uvedené všetky informácie dostačujúce ?
No zásadně třeba proto, že bez znalosti objemu nádrže nemůžeš učinit rozhodnutí o dávkování. To je přece logické. A další údaje z prezentace by také pomohly určit priority.
Pekný deň, ďakujem za koment, no chcem sa slušne spýtať k čomu pomôže prezentácia môjho akvária k dávkovaniu hnojív ?
Skvôr by som Rád vedel aké hodnoty vody by Vás zaujímali.
Založ a řádně vyplň prezentaci akvária a přidej celkové foto (hlavní fotka prezentace). Jinak to bude jen hádání problému a příčiny...
Pekný deň prajem, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Rozumiem určite doplním rozbory vody. No nateraz neviem ani ako dávkovať to základné minimum, nakoľko na hnojive je napísané pri Makroelementoch že jedno stlačenie pumpičky predstavuje +1 ppm. A já som v tomto prípade trochu stratený. Taktiež aj pri ostatných je to podobne napísané, no bohužiaľ neviem čo to presne znamená.
Ono to ale ani jinak než univerzálně a povrchně popsat nejde. Každý má jinou zdrojovou vodu, jiný složení rostlin a ryb. Takže přesněji se dá radit až v momentě, kdy máš rozbor zdrojové vody a akvarijní vody.
Jinak bych se držel návodu a dával minimální doporučenou dávku na daný objem.
Pekný deň prajem, bohužiaľ nikde som sa nevedel dočítať ako sa dávkujú následujúce hnojivá. Sú uvedené poväčšinou iba všeobecné informácie.
Jedná sa o Hnojivá :
Planta Activ - Makroelementy
Planta Activ - FE+ Power Colour
Planta Activ - Aqua Potas
Planta Activ - Mikroelementy
Chcel by som poradiť ako Dávkovať vyššie spomenuté hnojivá.
Veľmi krásne Ďakujem ak sa tu nájde človek ktorý mi poradí nakoľko už neviem kde by som mal nájsť správne dávky.
Ahoj. Děkuji za tvůj čas a rozsáhlou odpověď. Nechám udělat rozbor vody u Profiplants
Ono se ale vážně těžko radí. Strašně záleží na složení zdrojové vody i přes míchání s RO, osádce, substrátu, rostlinách. Navíc pokud se jedná o povrchový zdroj vody, tak bacha na to, že složení vody v průběhu roku kolísá podle toho, jak hnojí zemědělci, podle teploty a podobně. A vodárny se dost často neobtěžují s informací o průběžných změnách.
Taky používám Aquagrower, taky mně to roste, ale je to i díky složení zdrojové vody. Navíc nejde poradit univerzálně, kup Aquagrower, budeš spokojený. Těch hnojiv je několik, každý se hodí pro jiný účel a tady je potřeba se odrazit od složení akvarijní vody. Moje rada zní, nechat udělat rozbor u Profiplants, vyjde jako jeden nebo dva kvalitní kapkový testy, ale je řádově přesnější. Pak bude jasno, jestli něco chybí nebo přebývá a podle toho zvolit strategii hnojení a klidně od Aquagroweru nebo Rataje nebo třeba míchat vlastní PMDD.
V tuto chvíli ti můžu na otázku "Jak hnojit?" poradit opravdu blbě - opatrně.
Aquagrower pouzivam a vsechno mi..zatim..roste paradne: ) . Otazka je - jestli by to rostlo paradne i bez nej.: ) .. nicmene cena micro a macro aquagrower, kdyz vezmu v potaz ty mini davky co tam dle navodu davam, je super. Dle meho odhadu vydrzi ty dve pullitrovky minimalne rok u me 60ky.
Takze za me aquagrower slape
Tak mě by zajímalo, jaká je skutečnost v akváriu a co máš za problém, fotky i když dva roky staré vypadají dobře. Jinak hnojit komerční drahou vodou kde nemůžeš ovlivnit velikost jednotlivých složek ti nemusí časem vyhovovat. Můžeš změnit značku třeba český výrobce
www.aquagrower.cz/… a nebo pak přejít na jednotlivé chemikálie.
Ahoj. Mám prosbu jak by jste hnojili s těmito hodnotami Předem děkuji.
PH 7,5
Celková tvrdost 20,5 něm stupnice mmol/l 3.7
Vápník mg/l 112
Dusičnany mg/l 12
mangan mg/l 0 Železo mg/l 0,06
TO CELÉ ŘEDÍM RO 50 na 50
Má někdo zkušenost s hnojivy na bázi iontové výměny v akvaristice? Např. Lewatit HD50, Fleur Ami HM10?
lubo2302: ...neviem, co je lepsie - pridat na zvysenie fosforu kh2po4 alebo kupit cisty fosfor od profiplants Čistý fosfor jen tak nekoupíte, takže nezbyde, než koupit klasický akvarijní zdroj fosforu - KH
2PO
4.
"Idealny" pomer sa uvádza
NO3 ku PO4 - 10:1
N ku P - 16:1
Tie hodnoty ti vyrátalo nejako zle, niečo si zle zadal vid obr.
akvarijni-hnojivo.cz/…
Edit: Ešte dodám, treba zadať pre oddelenie desatín bodku napr 1.4. Ak sa zadá 1,4 (s čiarkou), bez vyhlásenia chyby to vezme ako 1 a výsledok je zlý.
S tím ti už neporadím, nejsem dobrý hnojič a už vůbec ne počtář poměrů a složek.
Každopádně jak tak čtu tvůj příspěvek, přijde mi, že trochu motáš KH2PO4, PO4 a P...
Dakujem. V mojom 300l akva bojujem zo sinicou. A od profiplants mi bolo odporucane odstavit mikro a kh2po4 dostat k nule. Mam davkovat len Nplus, pokial nezmizne uplne riasa. Potom mam zacat opäť davkovat khpo4. Je to tak spravne? Lebo ked do redfieldovej tabulky zadam ze mam namerane 10mg/l dusika a 1mg/l PO4, tak mi vychadza pomer 999:1. Je to v poriadku? Alebo mam pomer len 10:1?
Dobry den. Nevie niekto poradit daku kalkulacku, kde je popisany pomer vsetkych hnojiv? Napr. CA:MG, N:P:K . Na jednom webe som jednu kedysi nasiel, kde som zapisal moje hodnoty s merania a v tabulke mi ukazalo aky mam pomer. Len uz ju nemozem najst.
Fotku vlozim jak budu doma. Hnojeni zkusim upravit jak si psal
Složení hnojiva mi není známo. Můžeš si zavolat do eshopu. Anebo prostě dávkuj 2,5ml každý druhý třetí den.
Profito bych dával také jen 1/2 tvé dávky.
A to foto jak ti to roste je docela podstatné.
Edit: Právě jsem omylem vylil nevím kolik hnojiva Seachem Flourish Nitrogen do akva, tak jdu měnit vodu. :-/
Hnojeni jsem doplnil
Vyměň vodu a uzpůsob se dle toho měření.
Zbytek informací máš tajný, nedoplněný do prezentace. Čím hnojíš třeba.
I aktuální foto by se hodilo.
Zdravim, nechal jsem si u firmy Profiplants udelat rozbor akvarijni vody a vysledky me "sokovali". Nevim co si o nich mam myslet. Mam ve dne cca 3-4 NPK kapsle a davkuju dusicnany kazdy druhy den 5 ml. Muze mi nekdo zkuseny prosim poradit jak dal mam postupovat a co udelat aby rostlinky krasne rostli? Moc dekuji vsem
Pravdu asi máš
, podle údajů na webu je CO2 Vital Glutaraldehyd (příslušně ředený)+ výtažek z ječné slámy.
Podle mě to všichni jako já zředí na 1 - 1,5 % ještě mám 30 % 1/2 litr ve skříni.
Všechny tři(jak píšeš v jiném vlákně) bych je vyhodil(stagnují a neprospívají vodě jak se rozpadají) a pořídil 1-2 druhy nové a vhodné do akvária ve velkém množství. Rybky i ty budete spokojenější. Něco středně až rychle rostoucího.
Další Echinodorusy třeba a něco klidně rychlého ještě k tomu.
Takové velké akva je hřích nevyužít lépe.
Eshopy mívají i filtry na rychlost růstu a náročnost.
Nebo tady pán (Surpan shop) má katalog.
akvarijni-rostlinky.cz
No ale stejně pokud se rozhodneš do toho rýpat, tak za mě bych to znovuzaložil s novým jemným křemičitým! pískem frakce třeba 0,5-1mm(momentálně je mají jen málo na eshopech-je třeba hledat). Takový písek se prodává i jako bazénová filtrace. Je to levné a krásné řešení. A možná i podpoří růst rostlinek, protože nevypouští do vody vápenec(jako se to možná děje tobě).
Můžeš si část vody odložit bokem a pak to do nově založené zase nalít pro urychlení záběhu. A filtr nechat běžet s tou vodou v kýblu.
Ahoj, podle fotky tam máš dost málo rostlin, takže nijak extra hnojit nejspíš nepotřebuješ. To by měly hravě obstarat tvé živorodky a ancistrus.
Jestli ti rostliny nerostou, tak bych si spíš tipl na dosti hrubé dno a rostliny které pod vodou sice nějaký čas vydrží ale úplně akvarijní nejsou (puškvorec).
Václave, ty máš k dispozici bezpečnostní list CO2 Vitalu ?
cs.m.wikipedia.org/…
Citace: Glutaraldehyd (systematický název pentandial, sumární vzorec C5H8O2) je bezbarvá kapalina štiplavého zápachu používaná k dezinfekci předmětů a povrchů. Používá se také při průmyslové úpravě vody a jako konzervant. Je však toxický a způsobuje vážné podráždění očí, nosu, krku a plic, bolesti hlavy, ospalost a závratě.
Cituji:
cs.wikipedia.org/…
Polymer izomeru glutaraldehydu, známý jako polycykloglutaracetal je využitelný jako hnojivo pro vodní rostliny. Nicméně vzhledem k množství uhlíku v doporučených dávkách je jeho užitečnost sporná. Udává se, že je biologicky využitelným zdrojem uhlíku pro vyšší rostliny, nikoli však pro řasy. Není však dostupný na trhu USA (používání je zakázáno). Biocidní účinek glutaraldehydu ničí většinu řas již při koncentraci 0,5 - 5 ppm. Tyto úrovně nejsou škodlivé většině vodní fauny a flóry. Někteří akvaristé pozorovali nežádoucí účinky těchto koncentrací na některé vodní mechy, játrovky a vodní mor.
CO2 Vital resp. podobné přípravky ala tekutý CO2 atd. není žádné hnojení, ale je to silná desinfekce, navíc s kumulativním účinkem. Likviduje řasy, to ano - takže použití max. krátkodobé, lokální.
Souhlasím s Václavem toho hnojiva fakt nebude potřeba mnoho. Já bych nekupoval nic a "hnojil" jen pravidelnou výměnou vody. Až podle růstu rostlin lze zvážit jestli koupit nějaký komplet mikro a makro prvků. Nebo míchání si vlastního pmdd. Pmdd vychází cenově nejlépe, ale vy tam fakt nebudete lít litry hnojiva měsíčně, tak když koupíte již hotový produkt tak nemusíte nic míchat, řešit skladování v lednici, nebo nějakou kontaminaci a růst plísní a určitě vás finančně nezahrnuje.
Toho hnojiva asi nebudeš potřebovat moc jestli vůbec nějaké, tak si kup klasiku PMDD.
0 26.02.2023 09:52 Starka [288] Ahojte.
Doporučíte nějaké cenově dostupné hnojivo? Akva kolem 65 l čistého objemu, bez CO2, rostliny nějaké málo náročné. Bohužel nenapíšu konkrétně, protože uvidím, co ještě seženu za rostlinky.
Ryby neonky, nejspíš kolem 25 kousků plus možná ještě nějací otici budou. Zatím akva zařizuji, proto píšu tak nekonkterne.
Vůbec se v hnojivech nevyznám a nechci koupit nějakou pro mě bezvyznamnou vodičku.
Díky
To mi připomíná jak jsem míchal MgSO4 a docela dlouho a neochotně se to rozpouštělo. No a potom jsem to zpětně počítal a pročítal a zjistil, že už jsem na hranici rozpouštění MgSO4 v množství vody
Ahoj doda Našiel som že nerozpustné vo vode .
Ja by som sa nespoliehal na ten papierikový test. Nie je možné aby si 50mg/l zrazil na 10mg/l výmenou tretiny vody - NO3 sa ti tam žiadno extrémne nehromadí. Podľa mňa ti tam chýba práve dusík a čím viac vody vymeníš (na vsupe žiadny nemáš), tým ho viac vyplavíš.
Tak minimalne musim vytahnout ty rostlinky kterym se nedari a dat tam novy takze se to trochu rozviri ale snad ne moc
Pokud nemáš problém ve dně tak pokračuj . Při sázení se v tom vrtej co nejmíň.
Diky. Stemne musim priobjednat rostlinky tak to k te objednavce prihodim. Jen ted premyslim jestli zacit komplet od zacatku (kompletne znova zalozit akvarko) nebo jesi to mam dat do stavajiciho
Je dobře že máš NPK kapsle . Pro začátek přidej
www.rostlinna-akvaria.cz/… podle návodu .
Píšeš že máš - 4 zivorodky a pak tam mam parmicky ctyrpruhe a neonky .
Pokud budeš krmit rozumně a měnit vodu každý týden tak ti asi NO3 nebude pro stonovky stačit (vodovod necelé 4mg ).
Tak já si myslím že celková tvrdost může být plus mínus stejná jako v roce 2015 a vápník a hořčík si myslím že se taky nezmění. Nebo se pletu? Zkusím se podívat na nějaký hnojiva bez fosforu a dusíku
ale vzhledem k tomu že sem do dna dal NPK kapsle kde sou oba prvky tak to asi bude v háji. ostatním rostlinkám nestíním
Chybí tu další parametry, ponejvíce celková tvrdost, vápník a hořčík.
Z roku 2015 tam bylo něco jako:
ca+mg tvrdost 3,42mmol
vápník 104mg/L
Nějaké hnojivo vyrobí živorodky. Nevím jak se ti pohybují dusičnany v akva.
Můžeš koupit nějaké univerzální hnojivo bez fosforu a dusíku.
Případně k dohnojení i dusík. Ale to záleží na rybách a rostlinách. Dá se to odpozorovat nebo test na dusík.
Každopádně zas tolik těch rotlin u Tebe nevidím. Ten seznam rostlin je aktuální?
Stíníš ostatním rostlinám pod lekníny.
Muze mi nekdo pls doporucit jake hnojivo mam koupit kdyz mam vstupni vodu techto parametru? Dekuji
Dávkování-"odexperimentovat" s tím, že "méně je více". To,že je hnojivo koncentrované, je dle mého výhoda, ne nevýhoda.
Uznávám že je dobré . Jenže najít rozumnou dávku pro Low-tech nádrž není taková sranda .
doda napsal: Bioflor Master je pouze když používáš stabilní CO2 a máš hodně rostlin . Toto hnojivo je dost koncentrované .
A to jako proč?
Jde přece o koncentraci, jinak to hnojivo je dobré,
Ja pockam co mi poslou z mesta ohledne rozboru vody at vim kolik je tam jakych prvku a podle toho budu asi hledat hnojivo. Kazdopadne se mi nechce vytahnout vsechno z AQ krome sterku a znova to predelavat.
Bioflor Master je pouze když používáš stabilní CO2 a máš hodně rostlin . Toto hnojivo je dost koncentrované . Hlavně nejde jen o něco . Musíš poskládat dost dílků abys určil co ti pomůže . Podívej čím hnojím já a jakou mám vodu . Někdo má velké štěstí a nic nemusí řešit , někdo zase smůlu . Pokud fakt chceš tak to nakonec dáš . Já to svoje řeším už 3 roky a pořád mám co dělat .
Edit: Edit: Ještě taková drobnost . Než budeš příště měnit vodu tak ji prvně otestuj a výsledky porovnej s tím co si naměřil dnes . Rozdíl pomůže při hledání problému.
S pravděpodobností, hraničící s jistotou, ne. Jde-vždy- o equilibrium.
A myslis ze kdybych mel hodne svetla a kvalitni hnojivo (treba od Rataje Bioflor Master) ze by se jim mohlo darit kdybych tam nedaval to CO2 z kvasnic?
Na dně máš štěrk . Provedl si test octem ? Pokud šumí tak ven .Ve vlákně Reverzní osmoza ti Lada50 dobře radí , pokud nové dno tak křemičitý písek . Ta zrnitost je možná dost (používám 0,6-1,2mm ) ale to už není takový rozdíl . Co bych udělal já hned (pokud platí foto ze dne 06.11.2022) : test dna , odpojil CO2 (stejně tam nemáš skoro žádné rostliny) , odstranil tu skálu a upravil světlo .
Dnes sem tam dal asi 4 kapsle
Zaměřil bych se na dusičnany (viz. Doda) a dno z inertních materiálů (viz. Skypi). I to může být důvodem, proč rostliny moc nerostou.
Ten Flourish Excel není hnojivo, ale desinfekce. Ty bílý 1.5 šutry na dně - to je co?
Flourish excel není žádné hnojivo ale desinfekce a na lokální ničení řas . Pokus se zjistit u dodavatele parametry vody.
Edit: Přidáváš CO2 z droždí - nemáš stabilní dávkování - lítá pH . Uvádíš - Hnojení: NPK kapsle po dně . Toto ještě platí ? Kdy si je tam dával?
CL2 by mel byl chlor. Vymenu vody delam jednou tydne, max. Kdyz mi to nevychazi zak jednou za 2 - 3 tydny. Ale spis se snazim jednou tydne a menim polovinu vody. Vzdycky doplnim jen tekuty hnojivo Flourish excel a nic jinyho
Tak to NO3 po výměně 1/2 vody 10 ? a před 25-50 ? Jak často měníš vodu ? A kolik ? Tvoje prezentace : Údržba: zatím bude výměna vody . Co je CL2 - 0,8 ?
Teď sem doplnil údaje do své prezentace, vzal jsem to z akvária (dnes provedená údržba, vyměněná 1/2 vody.
Tyto testy neznám (a vůbec nevěřím že se dá podle nich orientovat ) ale když nic jiného nemáš tak sem opiš co ti to ukázalo . Třeba vstupní voda má NO3 - 4 . Železo málo 0,06 , co hořčík ? , fosfor ? atd. Otestuj vstupní vodu a napiš co ti ukázal tvůj test .
Pokud se nedařilo rostlinám při hnojení do vodního sloupce, nejspíš jim ty kapsle nepomůžou.
Zdravím. Jelikož se nedaří rostlinkám (kromě cryptocoryne) tak zkusím do místa kde se jim nedaří při odsáté vodě dát do dna NPK kapsle a uvidím jesi to pomůže nebo ne? Pokud to nepomůže tak pak udělám už snad své poslední předělání akvárka s tím že rostliny budou jen druhu cryptocoryny protože ty jediný mi v naší tvrdé vodě jdou. Myslíte že ty kapsle do dna pomůžou jiným rostlinkám? Na obalu píšou že vydrží půl roku ale mám pocit že nevydrželi tak dlouho.
NO3 mam mezi 25 - 50.
Nemáš v tom zmatek. Zmatkuju tu jen já
Základna chemikalia je rovnaká.Ale je to vyrobené do záhrady a nebude to tak čisté,boh vie čo vtom ešte je zamiešané.A dávkovanie nevypočítaš lebo nevieš koncentráciu.
PMDD simonsen 11.12.2022 21:25
Pokud si dobře pamatuji tak to tam píše asi rok .
Tak to sa ospravedlňujem. Kupoval som tam pred rokom (iné) a vtedy to ešte fungovalo... :(
Edit: Pán asi funguje sám a nestíha (preto aj dlhé vybavenie objednávok). Po kliknutí na košík je tam poznámka (tak možno ešte fungovať bude): Dobrý den, z kapacitních důvodů byl dočasně pozastaven příjem objednávek. Děkujeme za pochopení.
Neviem či si čítal celú diskusiu. Nejde mu o pridávanie horčíka (horkú soľ - MgSo4 už používa), ale dusíka bez toho aby sa mu hromadil draslík.
No, koukal jsem na ty uvedené eshopy a tam byl hexahydrát, chemický vzorec je stejný. Proto na to upozorňuji. Radši bych koupil hořkou sůl za 50Kč/kg.
Já tady řeším Mg(NO₃)₂ ∙ 6 H₂O kvůli dusičnanům . Na hořčík používám taky MgSo4 . Možná mi něco uniká. Pokud si nereagoval na můj prvotní dotaz tak se omlouvám.
To je hexahydrát. To se myslím dávkuje jinak. Pozor na to. Používám heptahydrát.
Prosím o informaci kde budete kupovat?
Sodík v akváriu není nic dobrého.
Vždycky je dobré, aby obě hlavní složky byly využitelné a neukládaly se někde v akváriu nebo dokonce aby ve větším množství byly škodlivé.
Ještě sem narazil na Dusičnan sodný
fichema.cz/… . Je levný a i dostupnější . Jen netuším co ten sodík dělá v nádrži . Moje zdrojová voda obsahuje 6,2 mg/l , limit uvádí 200mg/l pro pitnou vodu.
Je po vánocích takže mám cca 2l biofloru. Vyzkouším ten dusičnan hořečnatý a časem uvidím.
Tak se vyprdni na bioflor a určitě jsou na trhu stopové prvky bez draslíku.
Právě proto že používám bioflor a tam je draslíku dost tak hledám náhradu za sanytr. Ten Mg(NO3)2.6H2O asi koupím. Jen sem chtěl zjistit jestli není něco jiného protože je to relativně moc velké balení (ne každý má větší nádrž) a nejsem očividně sám který to řeší .
Dusičnan hořečnatý Mg(NO3)2.6H2O když ti schází hořčík, ale chce to kombinovat s KNO3 aby jsi nepřišel o draslík. Pokud používáš bioflor je to zase o draslíku, který obsahuje.
Díky za snahu . Jak píšeš tak u močoviny je zásadní ph pod 7 a to v mém případě nejsem schopen dodržet . Měním vodu okolo 50% a napouštím přímo kohoutkovou (podle vodáren je ph 7,5). Taky se může stát že dojde bomba.
viac ako rok substituujem KNO3 mocovinou. Dusicnan amonny je celkom opruz aspon na svk nakupovat. Akekolvek amonne hnojivo ale nesie podmienku drzat pH pod 7. Ako som vycital pomer NH3 a NH4 je zavisly od pH. Skusenejsi asi budu vediet viac.
edit draslik je tam zrejme z obligatorneho KNO3. ale to iba hadam.
tak toto je zaujímavá téma lebo aj ja by som rad vedel prečo do všetkých hnojív dávajú ten draslik. tiež mam vysokú hodnotu drasliku a potreboval by som dusikaté hnojivo bez drasliku. neviem preco nespravia hnojivo čisto na dusik. draslik by sme si pridali podľa potreby. snáď nám tu niekto poradí.
Mám stejný problém. Špatně se něco jiného shání. Mě se osvědčil NH4NO3. Zaznamenal jsem, že Profiplants připravuje dusíkaté hnojivo bez K.
Zdravím , nemáte nápad čím nahradit KNO3 (sanytr) ? Potřebuji nějak omezit draslík . Pokud sečtu dávky které dávám do nádrže každý den tak KNO3 - přidá 0,55mg K , PO4 - 0,05 K a bioflr master - 0,76mg K , to je za den 1,36mg K. Poslední dobou se mi začal draslík zvedat ke 20mg/L (měřím JBL testem). Fosforečnany v zdrojové vodě nemám . Bioflor používám místo tensa protože neobsahuje tolik CU . Ještě musím dodávat Mg (to taky ve zdroji skoro není). Ph držím pomocí CO2 na 6,8 , zdroj okolo 7,5 . Díval sem se na Mg(NO₃)₂∙6 H₂O (návod na míchání Mg(NO₃)₂∙6 H₂O - Hnojení 14.02.2018 čas 19:18 , strana 24 ,autor zveran) . Všechny hodnoty kohoutkové vody mám v prezentaci , některé v grafech (zatím se mi nepovedlo zjisti víc ) . Má ten Mg(NO₃)₂∙6 H₂O v mém případě cenu nebo je něco jiného , lepšího?
Ty kuličky se jentak nerozpustí. Vydrží klidně roky než se rozpadnou.
Pohnojil jsem před 6 měsíci dno a stále v něm jsou ty kuličky. To se nerozpustí? Jen to uvolnilo látky? Myslel jsem, že se to rozpustí úplně. Měl jsem NPK kapsle.
Tropica Premium Nutrition je bezdusíkaté hnojivo. PROFIPLANTS COMPLETE ULTIMATE FREE je hnojivo s dusíkom. To by som vôbec neporovnával.
Bezdusíkatá verzia PROFIPLANTS COMPLETE FREE má doporučené dávkovanie tiež týždenne a v rovnakom množstve ako tropica
ako už písal Jab63
Podľa mňa sa to nedá takto porovnať, každé má iné zloženie (neuvádzné) a bez toho sa to nedá porovnať - cena.
Doporučené dávkovanie u každého hnojiva (vo všeobecnosti) dodá iné množstvo a pomer živín a nebude mať rovnaký efekt...
To je, ale reagoval som na otázku, kde prišiel na to dávkovanie tropicy (je správne podľa popisu).
Dle dotazu: Ultimate 1ml/10l denně
Tropica 1ml/10l týdně
To už je celkem markantní rozdíl.
A v čom je to iné ako písal (+-)? Či niečo prehliadam...
Juwel: 1xtýdně 10ml/100l = 1ml/10l
Invital: 6ml/50l = 1,2ml/10l
Akurát Profiplants píše viac...
Ano už to vidím. Zaměnil jsem to s PROFIPLANTS COMPLETE FREE. ULTIMATE je pro hnojení metodou EI tak to odpovídá.
Kde jste četl o dávkování Tropicy v poměru, který jste napsal?
Invital: Doporučujeme dávkovat 6 ml/50l 1 týdně vždy po vyměně vody. 2ml/1 dávka.
Profiplants: Denně přidejte do akvária jedno zmáčknutí na 50 litrů vody. Jedno zmáčknutí obsahuje 1,2 ml hnojiva.
Juwelakvárium: 1xtýdně 10ml/100l. 1 pumpička = 2ml
Hnojiva jsem bral o oka a neřešil jsem jejich obsah.
Podľa popisu na profiplants je to denná dávka (ako písal kolega), tak neviem.
"Hnojivo se dávkuje každý den, v dávce 1 ml na 10 litrů vody."
www.profiplants.cz/… PROFIPLANTS COMPLETE ULTIMATE FREE to je týdenní dávka. U Tropica je to doporučení velmi skromné, já se dopracoval k dvoj až trojnásobku.
0 09.01.2023 15:55 alfaCad – hnojivo profiplants
Ahoj,
mám dotaz k hnojivo PROFIPLANTS COMPLETE ULTIMATE FREE, píšou že davkovani je 1ml na 10l/1den. Naproti tomu Tropica je davkovani 1ml na 10l/ tyden. Počítám dobře že je třeba profiplants 7x více. Jen mě zaráží že jsem četl že je tropica dobrá ale dráha. To asi tedy neplatí v tomto případě? Děkuji
Když píši zjistit parametry vstupní vody, tak nemyslím změřit akvarijním testem, ale podívat se na web vašeho dodavatele vody a projít si jeho laboratorní výsledky, raději z více období - v průběhu roku mohou parametry kolísat a nebude tam jen NO3. Musí dělat několikrát ročně testy a ty zveřejnit a nebo když je nezveřejňují tak jim napsat mejla a musí je poskytnout. U nás to třeba má na starosti město a testy zveřejňuje na webu. Tuším 3x ročně je zkrácený test a jednou ročně musí být kompletní test.
Množství nutných živin pro růst rostlin je také dám množstvím světla. Málo svítím, málo hnojím (krmení + nějaké mikroprvky) a coě nepřidávám nebo hodně svítím a pak hodně hnojím včetně dusičnanů a fosforečnanů a přidávání co2. Obojí má svá pro i proti a na obojí je potřeba mít vybrané rostlinstvo.
Bakterie se ti vytvoří sami to má zervajs pravdu a krmení budou mít dostatek. O to se postará akvárium samo.
Jsou akva bez filtru, právě proto, že buď krmíte bakterie nebo rostliny...v akváriu (asi) křehká rovnováha,na to neumím odpovědět ač jsem vyzkoušel i bez filtru.
Nekupoval bych nic pro bakterie ani je samotné...ale to je na každém.
Šance je na tom ještě lépe, má jen 2,1mg/l...
Nikdy jsem snad komerčním přípravkem nehnojil,a hnojil jsem i ureou u krevet, a v pohodě
Díky moc, takže by mohlo pomoct teda to seachem flourish nitrogen?
Případně koupit i výživu pro bakterie?
Plánujeme další krevetárium, kolem 100L, tak je dobré sbírat informace, abychom se vyhnuli problémům.
Nevíte jak je na tom s tvrdostí a celkově kvalitou pro tyto účely voda ze Šance? Že bychom natankovali u mých rodičů
Ok.Jak píše ajajak,testy pokud ukáží nulu,je zapotřebí kalibrace.Vaše voda má ze zdroje 2,7 mg/l a testy ukazují ( já používám aquar) až pět.Nebojte se tedy pohnojit dusíkatým hnojivem.
Ps: dobrá a fungující filtrace ( plus ty rychlerostoucí rostliny) jsou konzumenti dusíku, když nebudou mít nitrifikační co "žrát" pojdou hlady stejně jako rostliny
Měřili jsme téměř od začátku no2+3, chtěli jsme vědět, kdy začnou fungovat bakterie. Měli jsme tam před tím živorodky, tak bylo no3 dost, ale už tam nejsou.
Kdy po založení akvária ( krevetkária) vás napadlo měřit NO3 a co k tomu vedlo?
Testy jsou velmi nepřesné
Tak na vstupní vodě nemáme taky žádné no3, test je úplně žlutý.
Ano Flourish nitro je jak píšeš. Vyzkoušeno
Děkuji, až přijdu domů změřím vstupní vodu.
Co jsem včera googlila, tak seachem flourish nitro je vyloženě na zvednutí NO3 a u popisu výrobku mají, že je to neškodné i pro bezobratlé a krevety. Ale tak reklamní texty snesou kdeco že jo
Nedovedu si představit ob den měnit vodu
Zajímá mě tahle možnost. Všimla jsem si, když se mi rozrostl růžkatec, že už i vallisnerie začala slábnout, a echinodorus jde taky do háje. Překvapivě cryptocoryna vyhání další listy a i šlahoun na další odnož, takže otázka jestli to není konkurenční boj.
Většinou nehnojím, ryb mám dost, krmím až moc kolikrát, tak jsem začala tím, že jsem minulý týden odebrala veškerý růžkatec i egerii z akva, nechala jen najas a přidala jávský mech.
Tím pádem bych měla mít poměrově víc pomalu rostoucích rostlin a měl by se srovnat echináč sám. Ale za jak dlouho?
Pomalu rostoucí mám: jávský mech, řasokoule, několik anubiasů, kryptokoryna, echinodorus, dvě malinkaté bucephalandry, které spíš přežívají než rostou,
Rychle rostoucí mám: pár limnobia na hladině, ne moc, riccie, najas, vallisneria
Bavím se o nádrži Dveře do léta, a právě přemýšlím, jestli vrazit Bivoje pod echinodorus , jestli přidat nějaké tekuté hnojivo, nebo jestli tomu dát třeba měsíc a čekat, co se stane samo.
Vstupní voda má 26 mg/l, takže by výměny, které dělám jednou a týden a 30%, občas víc, nikdy méně, měla přeci řešit "hnojení"
Je také ještě jedna cesta, kterou tu nikdo nezmínil. Zredukovat rychle rostoucí rostliny, tedy tu zmíněnou egerii a pistii. Určitě bych se jich úplně nezbavil, ale ponechal naprosté minimum a rostlinstvo doplnil případně něčím pomalu rostoucím jako jsou anubiasy apod. Tím se sníží tlak na větší množství dusičnanů a nebude třeba nutné nic přidávat, protože bude dost ze vstupní vody.
Určitě zjistit parametry (nejen NO3) vstupní vody, tím by měl každý akvarista začít ještě než si akvárium vůbec pořídí a pak toto průběžně sledovat.
Změřil bych vstupní vodu na no3, pokud je jí tam 5-10 ( či vice, max je povolených 50)tak bych obden měnil vodu, tím by se vlastně hnojilo,a nebo hnojil čímkoli z akvaristiky ( pokud je strach z hnojení chemií) co obsahuje dusík.
Přehnojení draslíkem není také moc v pohodě.
Ano ,obsahuje jen kno3,dusičnan draselný e252.
Ve filtru máme jen molitan a seachem matrix.
A neobsahuje sanytr moc draslíku?
Chápu,pokud jim občas nedopřejete masitou potravu tak tím NO3 nezvednete...to jen na okraj .
V tom filtru je odbouravač NO3?
Ten bioflor myslím neobsahuje dusík ( i když bude nejspíše obsažen druhotně v draslíku, záleží z čeho to míchají)
Nebál bych se toho sanytru jak píše Václav.
Krmíme málo a kdyžtak tak např kopřivou. Jak jsem psala, máme tam jen krevety a ty moc odpadu právě nenadělají.
A taky proto mám strach, abych jim nějakým hnojivem spíše neublížila. Tak nevím moc jak to řešit.
K dispozici mám doma bioflor od Rataje.
Nemusí být když se použije "kalibrační roztok".
(Někdy stačí znát data k vstupní vodě)
OT
Testy jsou velmi nepřesné
Tak si kup KNO3 spoustu let jsem používal sanytr z drogerie teta.
Čím krmíte?
Průkazná je laboratoř, ale pokud ukazují nulu, tak tam bude buď hodně málo nebo ta nula.
Mám kapkové sera testy, tak to by snad mělo být průkazné ne?
Tak NO3 na nule je vždycky pro rostliny nepříjemné ale řasám to moc nevadí. Jde o to jak moc věříš testu.
Ahoj,
V akváriu u krevetek mám nulové NO2 i NO3.
Máme tam trochu řasy, ale zatím nijak nedominuje. Každopádně si říkám, jestli to není právě nízkým NO3? Je toto důvod přihnojit? Obávám se krevetám lít nějakou chemku. Je pravda, že dříve úporná egerie se v růstu více méně zastavila, pistie už se taky tolik nemnoží, ale nedostatkem rostlin netrpíme, jen se obávám potencionálních problémů s řasou.
Dříve bylo NO3 dost jelikož jsme v akva měli i živorodky, ale ty jsme separovali, jelikož se krevetám soužití moc nelíbilo.
Věřím ale raději ne. Už jsem ho sehnal a raději se budu držet osvědčeného. Je to blbé s tím vrtem. Než jsem vyladil vodu to byla doba.
- Klidně si ho kupte, v použití nevidím problém, spíše u těch náhrad (výrobků s přídavkem Hypermanganu), bych se obával správného poměru, který je k řešení problému potřebný
Nemám odvahu ten Hypermangán z lékárny použít, tím jsme si na vojně v lavoru máčely nohy
ale jestli máš s tím dobrou zkušenost proč ne
? Proč myslíš, že k ničemu? Tam manganistan je stejny-i z té lékarny (jen v lékopisné kvalitě-takže dražší). Jen, při jeho použití by měl dotyčný vědět, co dělá
Dá se koupit ve formě dezinfekce ale ta nám je k ničemu
- nevím zda ještě platí nařízení v ČR, ale v lékárně se dalo zakoupit pouze množství do 5g, cena byla taky vyšší
- opatrnost je samozřejmosti, zvláště pro akvaristy bez zkušeností
Může to být lepší ale nemám s tím zkušenosti
Neviem či je to lepšie, ale je aj chelátová verzia
akvarijni-hnojivo.cz/…
Inak vybavenie objednávky trvá pár týžtňov :(
S KMnO4 - manganistan draselný, koupitelný i v lèkarně, opatrně. Silné oxidační, dezinfekční činidlo, intenzivně barví..
Voda z vrtu je na nic a takhle to dělám spoustu let. Najednou není.
Při hnojení je to mikro prvek a obsahuje v dostatečné míře spousta hnojiv dodávat ho zvlášť může být dost nebezpečné.
ajajak napsal:uz som pridal len foto akva je momentálne s malo rastlinami dôvod ze sa neujal ale budem čoskoro pridavat
Popiš akvárium, založ prezentaci. Asi se jedná o Rozsivky
Zdravom cchem poradit v akva sa mi vyskitla henda riasa a popredi sa zacali ukazovat aj sinica a potrebujem sa toho dlhodobo zbavit cital som ze ked budem pridavat kno3 riasa by sa mala casom vymiznut. Vie mi niekto poradit kolko ml denne davat na 300l akva lebo s tymito hnojivami zatial nemam skusenost a s raslinami mam problem ze skor nerastu ako rastu
Já neodkaluji tenhle problém nemám a tekuté dávám také.
Používám radši tekutý, když člověk blbě rýpne do dna (odkalení, úprava rostlin,...), tak ty kuličky vylezou ven.
Pro mne je lepší dodat macro micro prvky ale základ je v NPK
V Plantacote je aj hořčík. Zajímavé.
Může to být dobré to neznám. Ale NPK se rozpouští pomalu vždy.
Osmocote, PlantaCote se dá zakoupit i ve formě, kde jsou pryskyřičná zrna spojena do tvaru válečku. Měl jsem "vzorek" PlantaCote s délkou uvolňování živin 12 měsíců, dával jsem je pod Cryptocoryny a zjevně se jim to hodně líbilo. Ty "válečky" drží tvar i po několika letech.
NPK bylo dříve v kuličkách dnes je jako granulky nebo co to je. Je to na fotce. Já už vlastně takto hnojím nějakých 15 let a nikdy to problémy nedělalo. Substrátu mám v akváriu vrstvu 10cm ale tak to nebylo. Byly tam kopce ale za ta léta se to srovnalo. Gravitace. Asi 1x za rok prohnojuji plochu 1m x 40cm a dávám je od sebe asi 10cm jak to dovolí rostlinky to je asi 30 kapslí do Bystřiny. Pak ještě jedno akvárium Laguna Los Patos Endlerky tam dávám asi 20 kapslí a pod určité druhy rostlin i 2x za rok. Tak se mi nechce dávat tolik peněz komerci za to samé co mám já.
Vy si tu diskutujete a já zase vlezl na stránky holandské Tropici a něco tam četl a náhodou narazil na kuličkové hnojivo v kapslích. Oproti Osmocote/Invitalu je mají barevnější. Čím to je, to nevím.
www.juwelakvarium.cz/…
No ale cena je teda vyšší asi 3x proti Invitalu! Nevím jak při objednání ze zahraničí.
Mám tu do zásoby ve dně Invital. Potom Bivoje. Potom mám plátky Substralu. Než otestuju další hnojiva, bude to trvat.
Invital 20 tablet balení, možná se dá koupit větší-levnější. Kdybych hnojil po celém dně, tak mě to vychází kolem 210Kč. Rozhodně to nehodlám řešit tak, že si budu něco plnit sám. To má smysl u Vás, Vášnivých akvaristů, co máte velká nebo mnoho akvárií.
A tady nějaké levnější.
www.vitaplant.cz/…
10ks 40Kč. 50ks 160Kč.
Mně tam přijde důležité to, že k tomu nedávají bezpečnostní list(jestli se na to teda vztahuje zákon). A je to v pryskyřici.
Každý má svůj názor a samozřejmě je třeba dohnojovat. Základ to ale splní.
Dnes už kuličky nejsou je to docela fajn rozpustné. Koukni na foto.
Jo kdysi jsem taky zkoušel, do kapslí cpal Osmocote, ale jak píše kofejn, v liaporu to pak vypadá strašně a ty jednotlivé kuličky z něj nevyndám, tak jsem to zkusil asi jednou při založení a nikdy více. Vystačím si s hnojením do vodního sloupce.
Nezpochybňuju složení, ale že se to rozpustí rychle a může to rozhodit vodu při přesazování či redukci kytek víc než obvykle. To se s hnojivem v pryskyřicových kuličkách eliminuje. To osmo jsem kupoval normálně v OBI a Invital tam nedává nic jiného. Nevýhodou je, že se kuličky při přesazování dostavají na povrch a třeba na dně z liaporu to bije do očí. Tak už to dávám jen k zadní stěně pro stonkovky.
Off topic: Kdy se rostlinná akvária přejmenovala na Invital?
Používám to více jak 2 roky a bez problémů. Tohle je s micro a macro. Oveřoval jsem to u výrobce.
Myslím, že to zbytečně řešíš pohybuješ se u mikro prvků mg obsahu v akváriu a možná i ještě menších číslech. Inertní písek mám ale používám pražskou vodu a ta je pokaždé trochu jiná podle toho co namixují vodárny (Káraný- Želivka) a tak jsou mě tvoje poměry a měření úplně nanic.
Buldr napsal: Nenamícháš.
.... nedovedu si představit jak sháníš (čistě pro příklad) třeba "molybden v prášku".....
- namíchat si hnojivo není nic
nemožného, starší zkušení akvaristé si určitě poradi,
- práškový molybden je běžně dostupný, (dostupnost ověřena před napsáním příspěvku, velko i malo obchod)
-
Dávám přednosti hotovým hnojivům, které někdo namíchal laboratorně a tedy přesně, protože toho v domácích podmínkách nikdy nedosáhneš. Namíchal jak přesně to proto že tam je napsané nějaké "přesné" dávkování. Stačí mě na to 4 lahve čisté chemikálie malá váha za 200 kč a dávkovací čerpadla na kterých jen koriguji denní dávkování. Už ani neměřím jen kouknu do akvária na rostliny. Kdybych na těch svých skoro 500 litrů vody kupoval komerční hnojiva mohl bych si za ty peníze pořídit dalších několik akvárií.
Rataj srovnával některý hnojiva a to včetně složení, poměru a výhodnosti. Škoda, že tam není víc značek.
www.rataj-spk.cz/…
Aj priamo na tom odkaze majú pekne hrubú chybu - tie dodané živiny musia byť v gramoch nie v mg /alebo posunutá čiarka
Inak tebe sa čudujem, že si to nemiešaš dávno sám, pri tých objemoch čo používaš. Teraz máš skvelú príležitosť, keď sa ti to rozhodilo...či?
Tak samozrejme, že rastliny sú najdôležitejšie. Ako niektoré kryptošky neporastú bez vápenca, iné zas bez kyslej vody, CO2...
Potom to hnojenie bez väčšieho zamyslenia nemá význam.
Zapomínáte na jednu důležitou věc, a to jsou rostliny ve vašem akváriu. Existuje mezi nimi dost velký rozdíl v tom, co potřebují a v jaké vodě porostou. Takže je to spíše o jejich výběru a selekci těch co při nějakém hnojení porostou anebo ne. Jinak každé komerční hojivo je předražená voda v drahé lahvi určená pro malé akvária pro ty větší už je lepší kupovat po kilech, pokud to člověk myslí vážně jinak to dost leze do peněz.
Niekde som na to videl aj upozornenie, takže pravda by to mala byť, osobne som neskúšal. Jedine im napísať dotaz k produktu, reagujú celkom rýchlo (ale niekedy tiež protichodné odpovede v rámci produktu
)
Na vlastní míchání jsem šel v době kdy jsem hodně pokusničil, včetně akvárií se silným světlem a CO2 a hledal správné poměry v živinách a v údržbě a nechtěl jsem za hnojení vyvalit balík peněz. Nakonec jsem skončil u nenáročných rostlin, se slabým osvětlením, ale to vlastní hnojivo mě zůstalo ... tak ono ve fichemě se nekupuje na gramy ale na kila tak to zužitkovávám
Ale nyní na to "lowtech" by mě možná stačilo něco malého komerčního a proto jsem si stvořil tu tabulku níže. Sice tvrdíte že složení jsou aspoň u některých známá, ale nějak tomu nevěřím. Dívám se na to jako spotřebitel, že to prostě mají nějak vyzkoušené a funguje to na má nenáročná akvária a pak to mohu porovnat jak jsem to porovnal. Ano do silně osvětlených třeba ani není Bioflor určený, ale mají tam jiné hnojivo Bioflor master a podobně to je i u Profi Plants s jejich hnojivy atd. Je vždy potřeba také koukat do jakého akvária to hnojení přijde!
To je tedy obrovský rozdíl...pokud je to pravda a nejde o překlep.
Ale aj hotové hnojivo treba vybrať podľa požiadaviek akvária. A to je celý problém. Buď človek pozná, čo chýba (už má skúsenosti, vrodený cit...), alebo musí vodu otestovať ( a ani to mu nemusí pomocť - nevie výsledky správne vyhodnotiť, alebo sú rovno chybné...).
Pozri si koľko dodá draslíka pri rovnakom množstve železa Ferox sypký a Ferox tekutý - a to je jeden výrobca a rovnaký názov.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/… Buldr napsal:Navíc celý problém s NO3 umocňuje jeho kolísavá koncentrace.
Pri silnom svetle určite - veľká spotreba. Pri slabom svetle ako mám ja, je to skôr o nastavenej koncentrácii - rybičky mi ju pomaly zvyšujú do výmeny. Všimol som si, že rastliny rastú lepšie na konci týždňa, keď som dávkoval dusík po trochách postupne. Teraz skúšam dať naraz po výmene vody - nastaviť koncentráciu, len preto, že je veľmi málo vo vstupnej vode (3-6mg/l) a je tam veľa vápnika. Tá spotreba je minimálna, ale pokiaľ nie je aspoň 15-20mg/l NO3 tak rastliny to moc neberú.
Ale já chápu, že neexistuje univerzální hnojivo. Vem si to z mého pohledu jednoho malého 30L akvárka...samozřejmě by bylo ideální nakoupit testy dohromady za tisíce Kč, otestovat vodu (nejlépe v různou denní dobu) a pak nakoupit hnojivo přesně na to, co tam chybí/přebývá. Ale to se ekonomicky u malé 30L nádrže nemůže vyplatit. Možná to udělám z hobby-nadšení, to uvažuju o měřícím kufru, ale je to cenově darda.
K tomu ještě máme nedostatek místa doma s menším děckem, tak že nějaká dílna nebo něco takového, kde bych to skladoval a míchal, je taky problém. Pro můj konkrétní případ bude asi lepší koupit nějaké univerzální hnojivo...
To bohužiaľ nemám. To je presne to, že každému bude vyhovovať iný pomer a aj dávkovanie (ak má byť hnojenie "správne"), podľa toho čo akva. potrebuje
Preto som kúpil sypké zložky a skúšam, učím sa - iný kombinujú viacero komerčných prípravkov.
Zázračné hnojivo nie je, iba na reklamnom papieri...
Pro zajímavost -máš tedy typ na komplexní hnojivo, které dle Tvého vychází jako "nevýkonější"? Tzn.poměr cena/kvalita?
Zrovna zvažuji nákup, ale nemám dořešenou otázku zda s NO3 nebo bez.
Kůpil som síran hořečnatý v lékarně a po koupi zjistil, že kdybych kupoval u Fichemi, brutálně ušetřím. Respektive pokud pominu stárnutí prášku, tak jsem toho mohl mít o kilo víc. Což bych měl na léta.
Len úvaha - keď budeme uvažovať, že 0,15mg/l Fe z Biofloru bude ekvivalent 0,06 Fe zo Seachemu Fl. (iná forma vraj lepšie prístupná - podľa mňa sa hlavne skôr vyzráža), tak rozdiel v draslíku je 36 krát. Keď som pozeral zlozenia komplexných hnojív (bez dusíku a fosforu), tak rozdiely sú v pomere draslíka ku zelezu (mikroprvkom). Niekde malé, niekde veľké. Ostatne ak tam je (Mg, Ca), tak v minimálných (stopových) množstvách.
Osobně bych řekl, že se to prostě zlevnilo. Pokud se hnojí správně a je jedno, jestli vlastním mixem nebo komerčními hnojivy, neměl by být vidět rozdíl.
lhajek napsal:
Nemohu říci, že to dodá stejné živiny, protože nikdo přesné složení těch preparátů nezná. Ale přepokládám, že to ti výrobci mají nějak vyzkoušené a tedy, že to takto mohu porovnávat.
Predávať môžu hoci čo
. Rovnaké živiny pri doporučených dávkach teda rozhodne nedodajú. Napr. u Biofloru a Seachem Fluorish sú tie zlozenia známe a dosť rozdielne - vôbec sa nedajú takto porovnávať.
Bioflor - "Při dávce 10 ml/20l vody dodá tyto látky:K 2, 2 ppm, Mg 0,3 ppm a mikroprvky FeDTPA 0,15 ppm, MnEDTA 0,08 ppm, Cu 0,002 ppm, Zn 0,003 ppm, Mo 0,003 ppm, B 0,002 ppm." (ppm=mg/l)
www.rataj-spk.cz/…
Seachem - (ak som to správne prerátal) pri doporučenej dávke dodá 0,064 mg/l Fe (iná forma) a draslíka 0,061 mg/l
www.shrimp.sk/…
Seachem pre mňa osobne predražená voda (dodáva hlavne železo vo forme glukonátu) - výhoda je že naozaj neotrávi osadenstvo, keď sa dávkovanie rapídne nepreženie
OCeňuji tu tabulku. Je to zajímavé srovnání.
Ale mám i dotaz. Zlepšilo se něco tím, jak jsi přešel na vlastnoručně míchaná hnojiva?
Složení Seachem, AquaGrower a Tropica, které používám lze dohledat.
Rostlinné akvárium bez přihnojení za mně nelze. Snad u akvária kde se mění voda se tím dodají živiny ale bez výměn vody si akvárium živiny spotřebuje a musí se dodat. Čím větší růst rostlin, tím více spotřebuje živin.
V tabulce v prvním sloupci je kolik se má dávat hnojiva na jaký objem vody, který je ve druhém sloupci - tedy první dva sloupce říkají jaké je dávkování dle výrobce daného hnojiva.
A na objem vody v jednom mém akváriu tedy platí že 0,7ml Seachem Flourish se vyrovná 4,2ml Tropica Premium.
Nemohu říci, že to dodá stejné živiny, protože nikdo přesné složení těch preparátů nezná. Ale přepokládám, že to ti výrobci mají nějak vyzkoušené a tedy, že to takto mohu porovnávat.
Cílem bylo jen zjistit při doporučeném dávkování jak je který přípravek v jakém balení cenově výhodný. Protože když se podíváte jen na koncové ceny bez dávkování, ta je nejvýhodnější Bioflor, ale dává se ho strašně moc (neumím si představit hnojit tím třeba 300L akvárium). Proti tomu ProFito nebo Flourisch jsou sice dražší za "lahvičku" ale dává se toho tak málo, že to v důsledku je výrazně levnější než Bioflor.
A jak už jsem říkal, začínal jsem na Biofloru před mnoha lety a fungoval, později jsem zkoušel ProFito a rostliny se nezhoršily
Ale jinak si míchám své. A ještě bych doplnil, že se u mě jedná o akvária se slabším osvětlením, nenáročnými rostlinami a bez přidávání CO2 ať už tekuté nebo plynné. A historicky prostě nějaké hnojivo jsem vždy musel dávat, protože jinak rostliny začali vždy stagnovat a pak odcházet. Takže já neumím rostlinné akvárium bez hnojení jak tu řada lidí umí.
Zkoumám to už dlouho a tabulek jsem taky pár stvořil. Kdyby ty rostliny měly alespoň pořád stejnou spotřebu tak by se to dalo vypočítat ale je tam spousta proměnných.
No ja som ho nerobil
Ja som skúšal robiť tabuľku, kde som porovnával zloženie/pomery a koľko rovnaká dávka čoho dodá. Veľa roboty a nakoniec aj tak pomery nevyhovujú (mne). Došiel som k tomu, že radšej si kúpim zložky a namiešam - nadávkujem podľa potreby (ako si myslím, že treba/chcem
).
Tak to je ale potom velmi nepřesné srovnání.
Nie, tabuľka porovnáva cenu pri doporučenom dávkovaní (výrobcom). Nehľadí na zloženie.
Rozumím té tabulce správně, že se 0,7ml Seachem Flourish vyrovná 4,2ml Tropica Premium co do obsahu prvků?
Taky si to nějak tak míchám sám, jeden čas jsem nemohl sehnat tenso tak jsem začal brát micromix plus zde:
akvarijni-hnojivo.cz/… a jsem s ním spokojený. Ostatní složky beru z fichemy.
Jinak nedávno jsem koukal na web invitalu na komerční hnojiva a zvažoval, že bych něco namíchaného vyzkoušel a tak jsem si udělal excelovskou tabulku a porovnával náklady. Počítal jsem to na nějakých 35L vody a asi aby to hnojení bylo na cca rok z jednoho balení. Když to takhle porovnáte, tak najednou co vypadá draze není zase tak drahé a naopak. Pokud je ale vody v akva víc, tak se výhodnosti mírně mění. Každopádně nezkoumal jsem kvalitu jen ceny.
Kdysi když jsem začínal, tak mě do hnojení úvod zprostředkoval právě Ratajův Bioflor, tuším jsem taky zkoušel před řadou let Profito - žádný zázrak, ale nemohu říci že by nefungovalo.
Ono asi bude záviset z čeho vycházíte. Když jsem začínal a nic nerostlo tak byl ten Bioflor jako zázrak, když jsem zkoušel Profito, tak už jsem si míchal něco sám a rozdíl jsem neviděl žádný.
Jelení paroh je snad jediná řasa, které jsem si v akvárku nevšiml. Měl jsem podezření, ale byla to asi cladophora.
A jestli je opravdu přidanou látkou ke KNO3 oxid křemičitý alias křemen, tak v tom taky problém nevidím. Bude to spíš jen korelace.
Změnil jsem firmu od Profiplants Dusík a byl pokoj. A nevím jestli je to tím
Tak ten dusičnan za to určitě nemůže.
Jo to je on. Podle obalu jsem ho používal a po něm se dělal Jelení paroh.
Kalný trochu je, ale byl jedinný, kde KNO3 nebylo ve směsi. I do dýmovnic funguje. Drogérie je plná různých směsí na nakládání.
Bude to asi tohle
fichema.cz/… V tomhle sanytru je ještě něco přimíchané, takže není úplně čistý a roztok je trochu kalný.
Ve vstupní vodě mám do 5mg/l dusíku, to kytky spotřebujou hodně rychle a ryby s tím až tolik nepomůžou. Míchací poměry a tenso beru odsud:
www.rostlinna-akvaria.cz/… , KNO3 kupuji v normálně v drogerii. Váhu mám z aliexpresu a chce to nějakou do 1kg, aby to pobrala i se sklenicí. Roztoky mám v lednici ve skleničkách od tatarky.
Přečetl jsem ten článek ale neřeší to co potřebuji vědět. Každý si vychválí to své ale myslím si že to bude hodně podobné.
S tebou souhlasím. Mám akvária bez údržbové a fungují super. Neodkaluji pouze dolévám odpar. Před třemi měsíci jsem na zkoušku založil 39L rostlinné akvárium je silně zarostlé silně osvětlené a s dodáváním CO2. Opět bez měnění vody. Testy nepoužívám a sleduji rostlinky, na nich se dá mnoho vyčíst. Jelikož jsem dříve nebyl také hnojič a vlastně nevím čím hnojit tak v tomhle trochu tápu. Určitě nevím jak si míchat hnojivo tak jsem se na fóru zeptal jaká komerce je dobrá.
Najdi si na webu Rataje článek, který se tím zabývá, jsou tam i poměry prvků, ale hnojivo od Invitalu tam není. Pokud chceš lít do akvária nějakou hotovku, čerpal bych z toho článku.
Já jsem za vlastní míchání, ale odladění je potřeba mít podložené testováním. Na konci jsem zůstal jen u KNO3 a tenso koktejlu. Používal jsem ještě ferox, K2SO4, KH2PO4, ale ve výsledku jsem měl příliš draslíku, až jsem málem zničil blyxu. A to se hodně píše, že draslíku bývá v akváriích málo. Dost nechávám hnojení na rybách
Testy na makro prvky mám od Sery, draslík JBL a ostatní od Aquaru. Ale časem se člověk naučí pozorovat kytky a testy nejsou potřeba.
Tak záleží komu čo vyhovuje. Ak niekomu vyhovuje namiešaný pomer (každé akva je iné), funguje mu to (a je lenivý
), prečo to nepoužiť. Ale pri jednotlivých zložkách, asi nie je o čom...zvlášť pri Invital (nepoužíva nič iné/špecifické). A cena je inde.
To si musí každý asi rozhodnúť sám. Nájdeš zástancov toho, aj toho, aj zásadných nehnojičov...
Takže raději namíchat než komerční výrobky?
Čo sa týka makroprvkov, sú to len namiešané zložky PMDD. Či už pre jednotlivé zložky (Kali - K2SO4, Phosfo - KH2PO4, Nitro - KNO3), alebo ich kombináciu (Macro - neuvádzajú pomery). Čo sa týka mikroprvkov tak neudávajú formu železa (Ferox - aj s draslíkom, Fero - kde pomer ostatných mikroprvkov bude asi rovnaký/neudávajú), takže len vyskúšať, alebo namiešať vlastné
Má někdo zkušenosti s Invital hnojivy?
Dříve jsem měl Atmana (hlavu ale nevím jakou) ve 220L a ruduchu jsem měl také, nejspíše ze silného proudu. S tím souhlasím. Při výměně filtru za starý venkovní Fluval a jeho přiškrcení Ruducha úplně zmizela. Železo se kdysi dávalo do akvária normálně jelikož nic lepšího tady nebylo a přitom žádná řasa nebyla. Také byl na trhu jenom bublifuk, který žádný silný proud neudělal. Vlastně si nevzpomínám že by Štětka v akváriu dříve vůbec byla.
Nevím jestli čteš správně. Já nezmiňoval železné matky v souvislosti s ruduchou. Já reagoval na používání pozinku, případně nerezu.
Co se týče té mé nádrže: bylo to před 5-6 lety, zkoušel jsem pěstovat stonkovky v kelímcích. Nádrž 300 litrů, výška 60cm, osvětlení 3x30W reflektor. Filtrace vnitřní - biomolitan a čerpací hlava AT-202. V té době jsem s lidmi na fb vedl spory ohledně silného proudu, parametrů brněnské, která je velmi tvrdá a v té době měla NO3 mezi 35-40. Dokud byla čerpací hlava úplně přiškrcena a nepoužil jsem žádné hnojivo, bylo vše v pořádku. Poté jsem zesílil proud a použil PMDD a do 14 dnů byly otvory rozstřikovací rampy a vršky rostlin plné ruduchy.
Jinak ta fotka je hodně nekvalitní, docela tě obdivuji, že tam nějakou ruduchu vidíš
Zavádzaš! Zväčšite si tú fotku a na tej zadnej zrejme hygrophile je kopu riasy ruduchy na listoch a keby sme to rozobrali určite ich je tam viac, hlavne že matky železné fungujú. Ak chcete riešiť, tak problém na ktorý sa tu pýtajú. Vy napádate riešenia? Uvoľnovanie kovových zlúčenín je spôsobené pôsobením kyselín alebo kyslého prostredia a v zásaditej vode alebo mierne kyslej to asi nebude tak vážne, okrem toho silne zarastené nádrže zaručia zrejme dostatočnú produkciu org. uhlíka pre baktérie. Nech si to vyskúša ak to nebude fungovať, bude hľadať riešenie iné v svetelnom spektre, alebo prihnojení mikroprvkami, či častejšej údržbe. Dajte mi logické vysvetlenie pre vaše návrhy riešení a nepoviem na to nič.
Nerezovým matkám bych nepřičítal negativní účinky s projevem řasy. Mám je v akvárku dlouho. To s hnojivem bude problém. Sladit to vše dohromady.
Ok, všude železný matky.
Já jsem koupil matky co měli u nás v železářství a vůbec jsem neřešil co jsou zač. Rostliny jsem do nic usadil a zapíchl do dna z liaporu. Měl jsem to tak v 54L s CO2 i nyní ve 44L bez. Když je jednou za čas vyndám u stonkovky, tak na nich je ve rzi nabalený liapor. Otrhám to co jde a znovu vložím rostliny a strčím do dna. Profitem jsem kdysi taky hnojil, ale teď jen mírně nějakým vlastním množstvím a složením co mě funguje. Nevšiml jsem si že by matky něco ovlivňovali nebo v akva s nimi bylo jinak než v akva bez matek.
A to že každý může radit něco trochu jiného je tím že každý má jinou vstupní vodu, jiné osazenstvo akvária a radí co jemu funguje. V tom si každý musí najít to své a vyzkoušet to u sebe a najít si vlastní cestu jak to bude fungovat. Taky jsem experimentoval několik let než jsem se usadil na lowtech, ale pomalu mě zase láká si zaexperimentovat s něčím jiným. Jen jsem se nerozhodl jestli zase lowtech nebo to trochu rozjet
a tak procházím a lovím inspiraci. Hlavně trpělivost a nedělat zbrkle moc změn najednou nebo s v krátkém čase.
Z práce vím, co vydrží pozink ale na matkách to je většinou něco jiného
mevi.cz/… Řeším to že když mi tady dá někdo radu kterou je schopen podložit výzkumem nebo vlastní zkušeností , tak mu věřím víc než těm co pořád něco papouškují a vlastně neví nic. Pokud jsem pochopil první příspěvek Sonic špatně , je to moje blbost , omluva . Teď vím že musím jet pro ty nerez.matky.
Ale veď obaja hovoria to isté - nezaznamenali žiadny problém ohľadom rastlín/fungovania akva so železnými. To že Horác vyskúšal aj pozinkované a nakoniec skončil pri nerezových... Ale ani u jedných nespomínal problém (len sa mu to zdalo moc rozožraté, dajú sa vymeniť
- aspoň tak som to pochopil).
Chcem to uviesť na pravú mieru, písala som o kovoch, ale ide o železo, meď, zinok, a ďalšie čo sa nachádzajú aj v mikroprvkoch ako súčasť hnojiva a rovnako Fe2O3, a iné zlúčeniny železa ktoré sa môžu uvoĺňovať. Nerez je /mal by byť inertný/, tak by nemal byť problém.
Železo ktoré je hlbšie v dne a nie je príliš ovplyvňované prúdom a kyselinami aj napr. humínovými, by tiež nemalo byť až taký problém a samozrejme je dôležité zrejme aj množstvo rastlín uvoľňujúcich ľahko dostupný org. uhlík pre baktérie. Dlhodobejšie prehnojenie mikrom môže tieto procesy tiež zrejme ovplyvňovať.
Já vlastně nechápu co řešíš. Napsali jsme, ať použiješ obyčejné železné matky bez povrchové úpravy, tak to udělej a uvidíš. Používal to už i můj táta před 40 lety
Asi jsi nečetl příspěvek od Sonic . Nejde o to jestli matky nerez nebo jiné ale o kov jako takový.
Kup si nerezové matky, ty co nemagnetují...
Václave , níž jsem citoval Horáce co se týče matek. Ty tvrdíš zase něco jiného než on. Oba vás beru jako velké odborníky akvaristiky . Tak co si mám jako amatér v tomto oboru vybrat? To je tady skoro se vším .
Železné matky a šrouby používám v chodbovém akváriu normálně a někdy to nejsou malé kousky největší je 20cm 12mm šroub. Vážu to ke kořenům rostlin většinou echinodorům protože nemám dno jen slabou vrstvu mramorové drtě. Největší ech. měřil přes metr, v létě je to celkem mazec protože slunce je osvětlení které nejde překonat. Ruduchu nemám spíš tam roste něco jako Cladophora.
Pokud jde o nerez tak ten pravý byl jen za komančů dneska jsou různé slitiny a někdy i jen folie. Když jsem dělal policajtovnu v Mělníku tak tam v base byly umyvadla a wc z nerezu a světe div se zrezlo to. Pozink bych do akvária nedal.
Přiznám se, že v Brně už 5 roků nebydlím. Ale žil jsem tam 15 let a voda byla masakr. Tenkrát jsem testoval poměrně hodně. Třeba se konečně něco změnilo.
Děkuji za odkaz a čas. Článek jsem prostudoval , teď musím najít nějakou dobrou náhradu za matky . Až ji budu mít tak se pustím do ostatního. (hrdlo skleněné láhve je moc lehké a korále mají malou díru)
Tak každý domácí kutil ví, že nerez neznamená, že nerezne
Ale souhlas, musí se všechno vyzkoušet
Tak nestresuj. Potom si si kúpil nerezovú a nie pozinkovanú (aspoň taký je popis a mal by to byť rozdiel).
Nezavrhujem ani teóriu nižšie, niektoré zdroje uvádzajú ruduchu ako následok prehnojenia železom. Ale viac ich udáva tvrdú vodu, silný prúd, zvýšený organický odpad - zlý rast rastlín (rozklad listov),...
Vo všeobecnosti sa stále prikláňam viac a viac k názoru, že riasy najviac zredukujú dobre rastúce rastliny.
Tohle jsem ale nechtěl číst, mám v akva čtyřii mřížky osazené Eleocharis cca 5x10 cm, zakoupené tuším u Rataje......
Keďže si mi potvrdil, čo som tak trochu tušila asi sa to mnohým bude zdať šialené, ale existuje jedna teória od Jarden Sk/
jardenakvaristika.sk/… /, ktorá by tak trochu sedela na výskyt ruduchy a nezdaru pri raste tvojich rastlín. Problém je v tých maticiach a prehnojení Profitom. Tým, že si používal pôdny filter boli tie matky obmývané slabučkým prúdom a rozpúšťajú sa do vody a to isté kovy z profita sa nespotrebovali a vytvorili zlúčeniny napr. s fosforečnannmi a pri pridávaní CO2 sa viac rozpúšťajú a ióny týchto kovov sa zlučujú s org. uhlíkom vo vode a blokujú jeho príjem baktériami-hlavne dekompozičnými, tak sa koncentruje odpad/zle rozkladá/ a vznikajú riasy hlavne teda ruduchy, staghorn, mastná hladina a iné. To by všetko sedelo na tvoje akva, pretože vyššie org. znečistenie ti zablokuje rast rastlín-výrazne spomalia. Má tam popísaný pokus s oceľovou mriežkou. Takže vybrala by som tie matice, poriadne odkalila dno a postupne vyčistila filter a s pridávaním rýb ešte počkaj. Za pokus to stojí, ak si na nič doteraz neprišiel, nie?
Edit: S testovaním železa to nemá nič, nejde len o železo, ale aj iné kovy. Walstad tieto väzby DOC s kovmi popisuje tiež, no pri svietení sa údajne uvoľňujú. Všetko asi závisí od množstva.
Protože jsem nehodlal jezdit přes celé Brno kvůli matkám tak používám ty pozink. tak jako dřív Horác který napsal : Kovové matky seženete pravděpodobně pouze pozinkované. Odzinkování (není nutné) provádím v roztoku kyseliny chlorovodíkové (postup viz zde). P.S. (25.5.2007) : Odzinkované matky v akváriu krásně rezavěly, ale postupně bylo té rzi až příliš. Většinu jsem jich tedy vyměnil zpět za pozinkované. Bohužel, akvarijní voda si dokázala poradit i s ochrannou vrstvou zinku. Začal jsem uvažovat nad tím, že všechny matky přetřu epoxidem nebo silikonovým lepidlem, nakonec jsem ale veškeré problémy s nadměrnou korozí v akváriu vyřešil jednou provždy pořízením nerezových matek. :o) . Vzhledem k tomu že zjevně nemám moc železa tak to ani neřeším.
Když už matky, tak bez povrchové úpravy. Obyčejné železné. Jinak brněnskou vodu znám velmi dobře, těch 35-40 dusičnanů teče stále už desítky let.
Používám zinkované matky pro uchycení stonovek (cca 10-15 ks). Vždy po nějakém čase se obalí, foto v deníčku 20.5.2021. Kamarád je tam určitě nemá. Po 1/2 roce od založení sem požádal o radu ve sklorexu , dostal jsem profito a radu že mám dávat 2x tolik co uvádí návod tj. 20ml /týden . Sice to rostlo , no žádný zázrak. A potom ta cena oproti pmdd je úplně jinde. Je to rok co jsem přešel na pmdd bez NO3 . Brněnská voda má podle vodáren prý okolo 40mg . Jenže vodárny nepíšou za jaké období ten průměr je. Když sem to začal sledovat testem jbl tak kolísala od 20 do 1 mg. Test jsem si otestoval a ukazuje +- dobře. Při dodržení návodu k pmdd výsledek spíš horší než profito . Takže začalo hledání lepšího poměru a výsledek už vidíš . Každý týden měním 50% vody a denně hnojím čerpadlem každou složku zvlášť. NO3 zvedám sanytrem . Dno je čisté . I když odkaluji a náhodou zajedu do dna tak žádná hrůza neteče.
Ja si myslím tiež, že to nie je vysokým vápnikom Ludwigia rástla a potom prestala, Mg na 20mg/l je v pohode skúsila by som, ale opýtam sa ešte jedno, máš tam ešte nejaké hrdzavé matice v dne a kolko? Tie tam asi kamarád v akva dne nemá, alebo? Ludwigia mi prestala rásť, keď bolo veľa odpadu vo vode. Písal si že pred tým si to prehnojoval Profitom a tam je draslík trochu Mg a mikro. Ak mi odpovieš na otázky, tak mám ešte jednu možnosť...
No toto je len teória (oproti elektrike - tej rozumiem), kde sa tiež snažím zorientovať a riešim podobné problémy ako ty. Tak možno by pomohol ešte nejaký názor (aj mňe
).
Zdravím tě Jozefe . Takže přidám Mg na 20 a uvidím. Mám známého který má stejně velkou nádrž , stejný filtr ,teče mu stejná Brněnská voda , nic neřeší , jen krmí ryby , sem tam vymění vodu . Teď nadával že už to musí protrhat , asi to tak udělám nakonec taky. Díky za další jednoduchou a srozumitelnou radu
Zvýšenie Mg na 60mg/l ti aj extrémne dvihne celkovú tvrdosť. Neviem či je to zrovna správna cesta. Pomer 2:1 je udávaný (v niektorých zdrojoch) ako ideálny (východiskový), ale rastliny budú rásť aj pri 3:1, 4:1 a niektoré aj horšom. Ja by som skúsil nižšiu hodnotu (20?). Problém ale je samotná vysoká hladina Ca. V niektorých zdrojoch som sa dočítal, že potom môže blokovať príjem skoro všetkých makro-prvkov (okrem Mg, aj P, K, N), zvlášť keď sú na nízkej hodnote. Sám sa s tým trápim (mám tiež viac vápnika okolo 80mg/l) a každá zmena u mňa trvá dlhšie (slabé svetlo bez sýtenia). Taká egeria densa mi začne rásť až keď sa NO3 preklopí cez 10-15mg/l. Niektorým rastlinám môže pomôcť zvýšenie ostatných prvkov (zlepšiť pomery), ale iným nie...najlepšie nájsť tie čo porastú samy (keby som vedel)
Pokiaľ nebudeš vodu upravovať, tak sa asi nedá držať ideálnych hodnôt - úprava jedného pomeru ovplyvní ďalší.
Děkuji za reakce . Rostliny neuhnívají (zdravé kořeny), vallisnerie pořád odnožují ale nerostou do výšky. Dno je čisté a průchodné ,půdní filtr jsem odpojil 12.4.2022 , to ale nemá vliv třeba na Ludwigie jakožto stonkovky. Problém bude voda. Poslední rok jsem dávat k pmdd tenso od 4 do 10ml/den (hledání dávky) koncentrace 40g/500ml .Původní záměr byl "bezúdržbové akvárium pro potěchu" . Ryby umím (skaláři se třou co týden), rostliny ne. Čtu a hledám skoro 3 roky aspoň obecný návod jaké má mít voda základní parametry pro společenské a nenáročné akvárium . Je hodně článků a návodů ,jenže každý udává něco jiného . Podle čeho určit úplně základní parametry pro začátek nenapíše nikdo .
Takže závěr : zvednout Mg na 60 (přiznávám že mám strach) , do RO nejdu . Pokud to nezabere tak se na celé hnojení a CO2 vykašlu . Přikoupím ryby a zkusím najít nějaký plevel co poroste.
Ak máš od začiatku problémy s rastom, tak je problém buď v málo mikroprvkov/ posledné merania Fe sú najviac 0,05mg/l alebo dno-ten pôdny filter,či zanesené dno/. Ruducha pri tak slabom hnojení mikrom by nemala byť a teda by som povedala, že odhnívajúce stonky je problém s dnom.
Skús poriadne odkaliť/aj hlbšie/ a nevíriť dno a urob 2 polovičné výmeny vody za týždeň.
Ve vodovodní vodě máš poměr Ca-Mg 120-1 a v tom bude asi zakopaný pes.
Ideál je 2:1 někde jsem četl že jde i 1:2.
Tak já jsem velký příznivce low-tech akvaristiky, na druhou stranu ne každá voda je ideální na pěstování vodních rostlin, takže občasným přidáním některých prvků člověk nic nepokazí, pokud ví co dělá. K tomu přerybnění: dělám úplně to samé a na nějaké vzorce typu 1cm ryby na litr vody absolutně nehledím. Za prvé ryby chci vidět a za druhé počtem ryb, respektive odpadem z nich doháním ono hnojení.
Jinak tvá nádrž zatím vypadá dobře, bodu zlomu se neboj, časem poznáš co ti funguje a co ne. On se přeci jen člověk nejvíce naučí, když jsou nějaké problémy. No a k té výměně vody: pokud nemáš ideální vstupní vodu pro rychlý růst ryb, tak ti to vlastně vůbec nepomůže. O tomto by mohli dlouze povídat chovatelé ryb
Já vodu měním tak jak píšu a to proto, že si uvědomuji to přerybení a je mi těch živočichů líto, přeci jen tu vodu vlastně "dýchají" a tak to beru podle sebe, také doma dost větráme a máme rádi čerstvý vzduch... Pořád to beru tak, že i hnojivo je sprostá chemie!!!!
Jinak nedávám do vody žádnou chemii ani přípravky, mimo poměrné části Easy-Life Aquamaker a Easy-Life Easystart do nové vody, to je od každého 2 ml do každého kbelíku nové vody...
V nádrži nemám prakticky žádné řasy ani na rostlinkách ani na sklech, vypadá to, kupodivu, docela vyváženě, až se tomu divím a bojím se nějakého zlomu...
15 NO3? To je ok. Nicméně testy JBL bych u té hodnoty byl hodně opatrný
Zainvestoval bych do profi rozboru akvarijní vody, aby jsi měl představu, kolik tam čeho vlastně je.
Ano tak to je, na tomto principu je postaveno aquaponické pěstování zeleniny. Osobně také nehnojím, vodu měním minimálně. Ovšem nelze to praktikovat celoplošně, přeci jen není voda jako voda.
To je super konstatování. To vím taky , jenže ať sem kombinoval pmdd jak chtěl , tak pořád problém. Prostě už nemám žádný nápad . Prvního 1/2 roku po založení jsem to bral jako novou nádrž. Potom jsem začal dávat prfito (na radu místního prodejce 2 x tolik co uvádí návod)cca 1/2 roku.
Stejně se nic moc nestalo. Na rady tady na foru jsem přešel na pmdd , co2 a přidal světlo. Kromě ruduchy , lepšího růstu hnědavky a Cryptocoryny žádný posun. Přitom bublají všechny rostliny ,i ta ruducha jako vzduchovací kamínek. Včera a dnes jsem udělal výměnu 50% vody. V nádrži je aktuálně toto viz foto. Kde je ten zakopaný pes?
No nevím, rostlinky mi rostou jako zběsilé, nestačím stříhat a trhat, hnojení viz příspěvek níže, ale už i to jsem dost omezil a dávám do 60 litrové nádrže 1x týdně 1 ml Seachem Flourish a 1x týdně 1 ml Easy-Life Profito. Ale hlavní, co si myslím, že to způsobuje, a budu za rebela a neznalce, je přítomnost hnojení od ryb, mám akvárium přerybené cca na 170%, v těch 60 litrech celkem 33 ryb, pár šneků a desítky a desítky krevetek, dosti krmím a všem chutná (krmím 2x denně a denně dávám mimo krmení ještě svazek kopřiv krevetkám) a tím je i hojná produkce výkalů, které pomáhají růstu rostlin. Dle mého...
Jo ještě údržba: 1x týdně výměna 50% vody, 1x týdně (někdy i 2x) prostříhání a vytrhání rostlinek. Fotka je po dnešním nemalém prostřihu rostlinek...
Nemáš tam žádné makroprvky K,NO3,PO4 tak se nediv že ti nic neroste.
A co dusičnan sodný (chilský ledek) NaNO3?
NH4NO3 jsem koupil na netu, ale s MGNO3 dělali problém, je třeba IČO. Ale je to docela drahá sranda
V minulém roce jsem se snažil nakoupit NH4NO3 a nepovedlo se mi to. Když už jsem ho někde objevil tak prodávají jen obchodníkům. Je to nebezpečná látka. Pak mi pomohl kamarád a poslal mi hromádku.
Je to pravda, s těmi testy je problém, mně ukazují ty proužkové (ať už od eSHa nebo JBL, mám a používám oboje a ukazují stejně) hodnotu 25 mg/l a kapkový JBL 5 mg/l. Tak to beru tak, že oboje je v pořádku a že to bude někde mezi a více to neřeším...
A jsou to opakovaná měření a pečlivě dělaná a odečítaná.
Ahoj, díky moc za reakci. Samozřejmě mě tahle varianta napadla a v brzké době zašlu vzorek na test. Na druhou stranu příznaky jako GDA a sinice by testům odpovídaly. Ještě před tím ale udělám hnojící restart. Odstavím svoje chemikálie a zkusím dávat předem namíchané komplexní hnojivo. Zároveň je tohle odpověď na nejnověji položený dotaz od Stína.Jeho problém je dost podobný,tak mě napadá, jakými přesně testy NO3 měříš?
Ahoj, jestli je ještě aktuální problém s nízkými hodnotami NO3 co jsi psal v prosinci 2021. Myslím, že problém je jinde.
Já měřil NO3 pomocí kapkového testu Sera asi rok a hodnoty se pohybovaly kolem 40 mg/l, před výměnou i k 50 mg/l. Protože se mi to zdálo moc (je to vlastně horní hranice, resp. i nad hranicí), koupil jsem kapkový od jiné značky,
právě ten co používáš ty.
A ten mi ukazuje 5 nebo 10 mg/l. A to je pro změnu minimum. A věř tomu, že testy dělám velice pečlivě a přesně, takže vlastní chybu měření vylučuji.
Takže co teď? Přidávat NO3 nebo odstraňovat?
Musím, říct, že u NO3 mě tento test dost zklamal. Poslal jsem kvůli tomu vzorek do laboratoře (mám protokol a nebylo to až tak drahé) a nechal si otestovat právě dusičnany a k tomu Fe, Ca Mg. Výsledek - obsah dusičnanů mám 39,5 mg/l (vzorek jsem si z tohoto odběru nechal i doma v láhvi a test pomocí obou testů pro kontrolu zopakoval ve stejný den, jak jej udělala laboratoř)
Tak já jen abys nepřidával dusičnany a skutečnost nebyla přesně opačná
Ahoj, můžu se zeptat čím se dá dobře zvýšit NO3? Aktuálně aplikuji KNO3. S ničím jiným nemám zkušenosti. Problém je že hodnoty vody před výměnou jsou K=16,2 mg/l což je tak akorát ale NO3 mám jen 1,2 mg/l. Používám RO takže draslík se mi do akva dostává komplexním hnojivem (nemůžu snížit abych držel koncentraci Fe) a KNO3. Z toho vyplývá že abych zvýšil NO3 nemohu více dávkovat KNO3 a potřebuji najít něco jiného.
Vím že existuje sypké hnojivo NH4NO3 nebo dusičnan hořečnatý ale nevím kde toto koupit.
Akvarijní hnojiva nepremávají a na Fichema je nemají. Předem děkuji za radu.
Já to asi dělám blbě, ale rostlinky nestačím trhat a stříhat a hnojím tak, že (až na vyjímku, kdy zapomenu) dávám do 60 litrové nádrže denně 1 ml Easy-Life PROFITO, k tomu většinou 1 ml Easy-Life NITRO, jednu týdně to vynechám a dám tam 1 ml Seachem Flourish, protože jsem měl Fe stále neměřitelné, tak jsem teď začal k tomu Seachem Flourish přidávat 1 ml Seachem IRON...
Ak chceš znížiť alkalitu, tak to urob radšej destilkou alebo viac osmotickej vody aby si nemal tak vysokú koncentráciu CO2, zníži sa tak síce okrem Kh aj Gh ale máš dosť, takže by som vodu znížila na Kh 3 a s CO2 na Kh 2 a malo by stačiť CO2. Vyskúšaj! A so železom by som to tiež nepreháňala, 0,6mg/l je tiež moc, 0,2 mg/l by malo stačiť bohato.Horčík s draslíkom do 10mg/l ak bude vápnik na cca 30mg/l po úprave vody.
Joe napsal: Moja otazka prave smerovala ci podla NO3 viem nejako korelovat mocovinu. Myslím, že som ti odpovedala, čím bude NO3 viac, tým menej by som dávala močovinu. 3-5mg/l NO3 musí stačiť ak ide celý systém na amoniaku.
Prečo tam valíš toľko CO2, nechceš skúsiť ubrať ako som písala. Ak ti neklesne Kh ani o 1, tak potom CO2 stačí rastlinám, ak to dáš na polovicu, tak by to malo stačiť. V mäkkej vode mať CO2 na 40mg/l sa mi zdá zle-baktérie ti pri 6,2 spomaľujú a koleduješ si o problémy s riasami. Veď časom uvidíš sám, ak sa tak stane, tak skús použiť tento návod nižšie.
Vodu uz robim hodnu chvilu na 2kH, tam potom bublem na pH6.2 co by malo byt cca plus minus 40mg/l CO2. Alkalitu som znizoval na radu vaclava, kedze stale mam emocny problem s dropchekrom.
Zatial meriam NO3 testom od Sera a ten ma rozlisenie 0-10-25... mg/l. Neviem teda odstupnovat rozumne hodnoty medzi tym. Moja otazka prave smerovala ci podla NO3 viem nejako korelovat mocovinu.
Pekné akvárko máš a vyznáš sa. My sme doma mali na Eheime nalomené ukončenie na hadice čo sa strká do filtra a tam si to trošku prisávalo, keď stvrdnú hadice po rokoch, tak je tam väčšie pnutie a bolo zle.Teraz sme objednali silikónové a snáď bude pokoj-čistím filter každý týždeň.
Neviem, čo ti tak znižuje ph, ale neskúsil by si tlačiť menej na úroveň miešanej vody-teda 6,3-4? Ak máš miešanú vodu na 6,4, tak by ti to ani nemalo vyskočiť vyššie, to by si mal málo CO2.
K tej denitrifikácii, myslím že tam to nebude ako hovoríš, skôr by som povedala, že ak ide akvárium na amoniaku/predpokladám že NO3 máš veľmi nízko cca3-5mg/l a teda denitrifikácia asi nebude až tak významná/, tak amoniak využívajú nitrifikačné +denitrifikačné baktérie a viac rastliny a zápasia o amónium, takže ak máš viac NO3, mal by si ubrať na dusíku /močovine/ čo ty na to? Pri svietení máš veľa kyslíku, tak pofrčia poriadne aj dekompozičné, tak najskôr Ph znižujú baktérie. Či to robí bubliny vo filtri, to netuším.
Pomery NH3/NH4+ v zavisloti od pH a teploty su mi myslim jasne. Snazim sa drzat pH okolo 6.2 aj koli hnojeniu a glukonatom zeleznatym, kedze ta potvora prestava byt stabilna uz ale pri ph 5.5 ci 6. Zatial mi to nikdy nevyskocilo nad 6.8, aj to len ked som menil flasu. Mocovinou hnojim uz hadam viac ako pol roka, od kedy som vyhodil KNO3 koli stale sa kumulujucemu drasliku. Nemam pocit ze by zivocichy stradali, krevety sa mnozia, Amano krevety funguju , rovnako ako filtrujuce "kobylky" (copyright manzelka).
Co sa tyka nitrifikacie/denitrifikacie v kanistri - ten mam nastaveny na pomaly prietok, cez den nieco cez 600l/h, v noci ide na minimum co mi elektronika dovoli - 400l/h Bublem cez externy atomizer na vypusti, takze tam sa nema ako dostat plynne CO2 do sania a z druhej strany nadrze je samostatny okruh s profiplants reaktorom. Preto CO2 vylucujem ako moznost. Ozon som posunul znacny kus od dania a nezda sa mi, ze by to strhavalo bublinky.
Ostava netesnost, ale mazem pravidelne, netusim od kade by to mohlo sat falosny luft.
Ahoj, hnojenie močovinou predpokladá Ph pod 7, inak si myslím že je dosť riskantné. V holandských akváriách a tam kde nie sú živočíchy sa toto hnojenie používa, ale nemám skúsenosti. Okrem toho z amoniaku profitujú aj riasy, tak by som bola opatrná a používala kombi. Seachem myslím takúto kombináciu v Nitrogene má. Ideš na to dobre čo sa týka spotreby amónia pred NO3 rastlinami, iba nie je to mix, ale v kyslom prostredí je NH4/amónium hnojivo/ a v zásaditom NH3/plynný jed pre ryby/.Určite sú tu odborníci čo by to rozobrali aj detailnejšie, je o tom dosť článkov Walstad, časopis Akvárium..
Dusík vzniká pri denitrifikácii, takže to by si musel mať dosť NO3, NO2 a podporiť viac denitrifikáciu a to neviem či je vo filtri len tak jednoducho docieliteľné , skôr by som tipla alebo nasávanie CO2 z difuzeru alebo zavzdušnenie v dôsledku netesnosti.
Zdravim, idem si po radu.
Ako viem zmerat dusik vo vode pri aplikacii mocoviny? Mal som za to, ze mocovinu rastliny prijimaju ochotnejsie ako NO3.
Moja prvotna uvaha bola, ze rastliny dokazu prijat mocovinu lahsie ako NO3, co sa "zvysi" tak sa transformuje na NH3 podla H2NCONH2 + H2O → 2xNH3 + CO2. Nasledne si s mixom NH3/NH4 s si uz bakterie poradia nitrifikacnym procesom z ktoreho uz viem zmerat NO3 a podla toho sa riadit pri davkovani mocoviny.
A otazka 2: Je mozne, ze by mi v kanistri vznikalo take mnozstvo plynneho dusika ze to obcas vyfukne bubliny?
Nevím,jestli je to možno kapkovým testem JBL rozlišit, ale mohu vyzkoušet, nicméně vždy měřím zhruba ve stejný čas,kolem poledního a pokaždé je to někde 3-5mg/l.
Zajímala by mě hodnota NO3 hodinu po přidání hnojiva a před další dávkou.
Jasně,ale k tomu dalších 15 mojí směsi a potřeboval bych ještě přidat, tak aby to bylo v pohodě. Řekl bych výrazně přidat. Přímo pan Mithofer psal v meilu, že je opravdu bez kalia, možná někdy zkusím přeměřit
Podle tabulky dávkování N Plus jsi s 15ml v normě. Nedovedu si představit, že je to bez draslíku ale je to možné.
0 07.12.2021 12:42 Brodys – Je tohle množství ještě v pořádku?
Ahoj všem, stále a stále laboruji s hnojením ve své dvoustovce. Momentálně přidávám denně 15 ml Profiplants N plus (údajně bez draslíku, bližší složení mi výrobce odmítl sdělit) a 15 ml roztoku MgNO3 (50g v 500 ml Aq) k tomu ještě mikroprvky. Stále se ale dle JBL testů nemohu dostat nad nějakých 3-5 mg/l NO3. Je větší dávka hnojiv ještě bezpečná pro obyvatele? Chtěl bych těch dusičnanů trochu víc, chápu, že testy jsou orientační,ale jelikož od té doby mám trochu více GDA, asi by i hodnota NO3 souhlasila. Nejde mi ani moc do hlavy, jak je možný, že má akvárium takovou spotřebu. Děkuji za přínosnou diskuzi
Asi je to dobre, ak má Rataj na stránke chybu
www.rataj-spk.cz/…
Rataj má pri makrone zloženie 2,4% K (2,95% K2O).
Ked prerátam aplikáciu 2,5ml na 100l - 1g x 2,5(ml) x 0,024(2,4%) : 100(l) = 0,0006g/l = 0,6mg/l
On tam má uvedených v tabuľke 0,0006 mg/l - tak to asi neprerátali z gramov na miligramy? Tá hodnota by bola inak veľmi malá...
0 22.11.2021 22:54 Jozef – K2O v hnojive
Ahoj, vie niekto pomôcť. Ak je udané na hnojive že obsahuje 1% KO2 (teda 0,83% K viď wiki časť K2O v hnojivách
cs.wikipedia.org/… ).
Dá sa nejako určiť koľko mg/l dodá napr. 1ml na 1l vody?
Môže to byť zhruba 0,83mg/l K ak budem rátať že 1ml hnojiva je 1g (prípadne 1,1 - 50g hnojiva v 500ml vody napr.). Dá sa to takto jednoducho, alebo je to blbosť.
Edit: Ešte raz ten výpočet 1ml teda 1g 1x0,01(1%)x0,83(83%)=0,0083g/l - 8,3mg/l
Tak jsem se dozvěděl proč hnojit raději denně a proč nemusí být koncentrace hnojiv vysoká. V tomto vlákně
rybicky.net/forum/17600… je to ke konci vysvětleno. I s grafem.
Hodně lidí doporučuje týdenní dávku hnojiva rozdělit. Jenže jiní zase doporučují udržovat hladinu dusičnanů a jiných prvků na určité výši. Když týdenní dávku rozdělím, tak ve vodě bude toho hnojiva míň. Bude to těm rostlinám stačit?
Určitě je to možný. Hnojení jsem nastavoval jenom podle vstupni vody, bez testu v průběhu hnojení. Vratim se na tydenni vymeny vody, zacnu sbirat data z měření a uvidime jestli z toho nekdo vyčte, kde delam chybu
Souhlasím, týdení restart hodnot je důležitý.
akvárko máš veľmi pekné. Len otázka na zamyslenie: si si istý, že to je nedostatkom a nie prebytkom niečoho iného a výmenami to riediš?
Jako napadlo mě vrátit se na týdenní výměny, ale teď v létě je to celkem náročný. Víkendy skoro nejsem doma, tak bych to musel řešit po večerech. V zimě to není problém...
S tak dlouhými intervaly výměny vody si netroufám poradit. Ubral bych jedině draslík.
Zdravím, po půl roce bez problémového růstu jsem si myslel, že mám hnojení zvládnuté, ale zjistil jsem, že jsem se vezl jenom na dobré vstupní vodě. Potom co jsem přešel na výměnu vody 50 % 1x 3 týdny, rostlinám evidentně začalo něco chybět.
Anubiasům se kroutí okraje listů a májí na sobě černé tečky, hlavně na okrajích. Rotala Wallichi stonky odspodu opadávají listy, pěkné jsou jen vršky. Jediné co se zdá bez že prosperuje bez problému je glossostigma.
Mrknul byste mi někdo do prezentace a doporučil mi, jak mám upravit hnojení po přechodu na delší výměny vody?
Měřením jsem přišel na následující:
K: 15 (po výměně vody, před výměnou to bylo více jak 30, nešlo testem ani změřit)
MG: 6
NO3: 15 (po výměně vody, což skoro odpovídá vstupní vodě)
PO4:0,2
Fe: 0,1 (po odležení 40 min aby se projevily cheláty)
PH: 7,2
Denně dodávám Aqua Grower:
Mg: 4 ml
P: 1 ml
K: 2 ml
Micro: 2 ml
Excel: 2 ml
Akvárko už to stejně potřebovalo.
Takový výpadek proudu by AQ mělo bez problémů zvládnout...
Nazdar dnes jsem na 2x po 30ti litrech vyměnil celkem 60 litrů vody - nešel dopoledne plánovaně proud a měněno 30 litrů před vypnutím a 30 litrů po zapnutí proudu.Má otázka zní jestli rovnou přihnojit Bioflorem,nebo počkat až co udělají rostliny?
Dávám do 1/2 litru roztoku Tenza 1/2 celaskonu.
Zdravím,začal som používať FEROX ale po cca 10-tich dňoch mi to vždy plesnivie.S TENSO coctailom som nikdy problém nemal.Nieje to tým draslíkom vo FEROXE?
No je to možné, ale tieto to mali v sebe už v predajni (potvrdil mi to potom aj predajca ale presne mi to nedefinoval, tak neviem či sa mám báť). NO3 som nikdy zatiaľ cez 20mg/l nemal (nemeral som úplne od začiatku). Mohli by sme sa baviť o nevyhovujúcom Ph pre odchov (ktorý nechcem).Ja som si vedomý toho, že sa jedná o náročnú rybku a naozaj na ňu beriem ohľad. Preto som tu a sa pýtam na možnosti. Aby som tam nelial niečo bezhlavo a nestalo sa mi to čo ostatným keď zblbli ako ja. Ja som už nejaké hnojenie nateraz zavrhol (poviem v ďaľšom príspevku prečo). Ale stále si myslím, že táto téma je tu nato, aby sa hľadal spôsob či a ako a u niekoho môže konkrétne pridávanie prvkov pomôcť resp. hnojenie neznamená automaticky zlé prostredie pre ryby - môj názor.
Tento príspevok mal byť na lacewings
to MichalV,
presne tvoja odpoveď ma asi presvedčila lebo som možno pochopil tú zlú skladbu rastlín čo spomínal Václav. Ono to dno je holé lebo to nerastie - keby sa každá rastlinka rozrástla aspoň ako ta sagitaria tak to vyzera inak
Ak máš nejaké rady odporúčania s +- tak by som ocenil ak by si mi ich poslal, ale asi na sukromnú správu, lebo to už bude iná téma.
To Václav, možno mi to trochu viac dáva súvislosť. Môžem sa na teba obrátiť potom s konzultáciou nových rastlín.
A vďaka všetkým za trpezlivosť.
nemyslím si, že tvoj problém je v nedostatku anorganických živín (N, P) alebo mikroprvkov. Svetlo rozhodne nemáš slabé, dno skoro "panenské", neprerybnené akva, absencia drevených dekorácii. Spotreba uhlíku je 10x vyššia ako dusíku. Konkurenčný boj rastlín vyhrávajú tie, ktoré dolujú CO2 lepšie ako iné. Riešení je viac, každé má svoje + aj -.
Metodu s živorodkami jsem zkoušel taky,ale brzo to šlo do kopru. A živorodky a kvalita vody taky moc nekoresponduje
aj to ma napadlo
/aké jednoduché/, ale ak chýba nejaký mikroprvok, tak to neporiešia. Skúsim nove rastliny a potom sa uvidí. Postupne asi aj tie testy min. pre info
Ďakujem chalani /aj Brodysovi/. Asi by som začal niečím osvedčeným po tých základných meraniach /bez toho sa nepohnem asi/. Skúsim trošku naštudovať zvážiť pre a proti a keď bude treba sa ešte ozvem. Najskôr skúsim poriešiť asi nové rastliny a potom sa uvidí. Na teraz to z mojej strany uzavriem /nech to tu netrolím/ - ale každá reakcia je vítaná
A co hnojit přírodní cestou a do akvária nasadit několik živorodek?
Ďakujem za upozornenia. Ale na to sa teraz vykašlite. Dožijú sa dvoch rokov a môžem byť pripravený na iný spôsob keď nebudem spokojný s rastlinstvom.
Ale inak sa to určite dá - nemohla si jednoducho niekde urobiť chybu? Každé akva je iné a hold smola???? Niekto kŕmi celý život živím kŕmením a to aj neopláchnutými nitenkami a nemá problém. Iný ti povie po jednej skúsenosti nikdy viac /všetko mŕtve po čistých komarích larvách/. Tým nechcem sekať frajera, lebo v podstate len začínam rozmýšlať nad týmito vecami a súvislostami. Ale dá sa to. Pozri si nádrže s vyhľadávaním ramirez napr.
rybicky.net/nadrze/19007 ma ich tam od 2018 to sú skoro tie 2 roky ak už nie sú pasé
ale aktualizácia je z 2021 tak hádam.
Táto paní ich má rok tak hádam jej tiež ešte vydržia.
rybicky.net/nadrze/31094
Je ťažšie nájsť aktualizovanú v poslednej dobe (veľa ich nie je aktualizovaných, čiže netreba polemizovať či sa im darí či nie), ale sú tam. A samozrejme ich vela dopadlo zle (tých ramireziek). Ale to aj kopa iných nenáročných rybičiek pri pokusoch nás amatérov.
Myslým že s rozumom pri nízkych dávkach (slabšie svetlo, bez CO2) dodanie živín /ak sa správne určí ktoré chýbajú/ s tým, že sa neprekročí ich hranica s pravidelnou výmenou vody može fungovať.
Ked mi chýba vo vode nejaká žložka ju nedoplním, lebo by mohla skapať ryba. Tak prečo ju ten druhý neodstraňuje keď ju tam má?
Samozrejme vždy je každá zmena risk a zvlášť pre chúlostivé ryby. Ale keď mi budete tvrdiť že sa to nedá, tak sa za dva roky k tomu dopracujem s par mŕtvolkami a potom vám ukážem
– recesia
Ako pýsal Brodys: Tak určitě, jak řekl Paracelsus, každá látka je jed, záleží pouze na množství
Ale naozaj ďakujem za rekcie
Doporučuji i test na Fe. Ty hodnoty z vodárny jsou orientační protože nikdo nezaručí co ti skutečně doteče domů. Záleží jestli si chceš s tou úpravou vody hrát nebo použiješ univerzální ozkoušené hnojivo. Bez plyného CO2 to není tak náročné na ladění dávkování živin.
Asi základní je u téhle metody pravidelná výměna vody, tím si vlastně i nějak pohlídáte kumulaci některých prvků a popřípadě otravu. Osobně po výměně vody změřím NO3 a dle toho zjistím pomocí kalkulačky kolik bych měl mít PO4,dle ideálního poměru. Na zjednodušení dávkování se dá použít ještě
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Pak když se mi chce, ještě někdy přeměřím. PO4 tedy dávkuji pouze jednou týdně (pokud v průběhu nenaměřím nízkou hladinu) po výměně, celkem se v nádrži drží.
Mikro a makroprvky dávám každý den takovou střední dávku, ale u vás bych šel cestou minimální dávky
Na měření kapkové testy, nejlépe asi JBL, NO3, PO4 a asi by bodlo i kalium, podle něj by se dalo odhadnout dávkování makro prvků,ale osobně nepoužívám, věřím, že zarostlá nádrž má spotřebu a je pro mě dostačující znát hladinu NO3.
Ale nemám nikterak háklivé ryby a nemám zkušenosti co to s těmi Ramirezkami udělá, jak píší ostatní..... takže bude nutné rozhodnout, co je důležitější a dle toho jít dál.
Psal ti to Václav a ja to potvrzuji,ale jinak dělej jak uznáš za vhodné..
Ony ty ryby neskapou hned,ale postupně se jim zkracuje život..
P.S.nedávno se to řešilo v tématu dusičnany a dusitany..
Brodys napsal: Být ve vaší situaci, koupím za pár kaček PMDD, makro,mikro,KH2PO4 a KNO3, zvlášť rozředil. Přidával bych mikro a makro a pak dle testů dusík a fosfor na poměr 16:1.
akvarijni-hnojivo.cz/…Zaujala ma táto možnosť. Namiešať niečo, čo by doplnilo do hodnôt NO3 ostatné prvky. Predstava zmes mikroprvkov so zžlezom vo vhodnej forme (v rozumnej koncentrácii) a prípadne fosfor do pomeru s NO3
Rozumnou koncentráciou myslím nejaké minimálne hodnoty (pri slabšom svetle bez CO2 spotreba nebude vysoká)
Tých mikro prvkov vo vstupnej vode nebude vela (vodárne udávaju iba železo a to buď nemeratelné <0,01 /niekolko uzlov/ alebo 0,011-0,018 /par uzlov/ - neviem ktorý uzol mám, to by som mohol ešte vypátrať)
Aké parametre by som musel pri tomto uvažovaní nutne zmerať - PO4, NO3...? čím a ako presne
Keby som sa do takého niečoho pustil, tak by som samozrejme aj tak musel pravdepodobne prisadiť rastliny a počkať nech sa rozbehnú aby to mal kto papať. Novým rastlinám sa asi nevyhnem (ale čo ak neporastú ani tie, to už asi niečo vyskúšam).
Tak určitě, jak řekl Paracelsus, každá látka je jed, záleží pouze na množství
To je zaujímavé. Keď si dám vyhľadať nádrže s ramirézkami, tak je tu XX do ktorých lejú komplexné hnojivo, PPMD, tekutý uhlík, sítia CO2...a nemajú s nimi problém /aspon podla popisov nádrží)
Takže sa to s rozumom iste dá. Netvrdím že to chcem /nechcem/, ale zbieram informácie a možno...
Hnojenim,dávala jsem easy life profito a ještě přidávala sanytr-dusičnan draselný..během 6-7 měsíců jich pošlo asi 12 ramiréz..
Nic nedávam,jen kdyz si vzpomenu šupnu ke kořenům jílové kuličky od bivoje..stonkovky mi taky postupně odešly,ze začátku byli krásné a pak šly do za*ku..bez hnojení ani rána,a já nejsem chemik..nerozumim tomu,tak to tam raděj nedávám..Každý máme jinou vodu,taky ryby nadělaj svoje,udržba a to je jedno z druhým,v jednom akváriu mi roste jedno a v druhým zase druhý..všechno mi všude neroste..
S tým problém nie je, voda sa pomaly mierne hýbe všade a prietok mám nastavený na minimum (práve preto že nehnojím NPK a nedávam CO2). Kal sa nikde neusadzuje. Nebadám rozdiel čo sa týka pozície v akva. Tam kde je prúd najväčší som mal skôr problém s čiernou štetičkovou riasou (už ju nikde nevidím -nejaké zbytky)
Nazdar,to že ti rostliny nerostou všude stejně může být způsobený i prouděním vody - živiny se k rostlinám ve vodním sloupci dostávají při proudění vody a ty můžeš mít na některém místě v akváriu slabej,nebo žádnej proud a tím pádem málo živin pro rostliny v tom místě.
Fu a čím sa ti to podarilo vybiť konkrétne (len pre informáciu).
Ty radíš cryptocoryny - ale veď to je podobný druh ako echinodorus čo sa týka nárokov (koreňová/ružicová rastlina), tiež im treba niečo do dna ak nebudem mat šťastie.
Zároveň hovoríš, že ti nerástli stonkovky bez hnojenia - ale tie mne rastú. Dokonca aj tie červené. S tými som max. spokojný. A tie /stonkovky/ mi tiež odporúča Václav. Takže neviem...
Alternanthera reineckii Mini je v akva si najkrajšia rastlina, tak si nemyslím že to bude s živinami až tak zlé (tiež potrebuje svoje) - nemala by to byť menej náročná rastlina ako tie ostatné. Preto si stále myslým, že len niečo chýba, ale určiť čo je asi na inú debatu a tu mi stým nikto nepomôže (musel by som veľa študovať, nabrať hodne skúseností a prejsť veľa nezdarmi za x rokov v pestovaní, aby som to vedel "určiť" bez presného testovania (ktoré asi má tiež svoje limity). Preto ma napadlo komplexné hnojivo ako jediná možnosť. Nenašiel som zmienky o tom že si niekto vybil akva s komplexným hnojivom...max zistil že mu nepomáha tak ho zrušil...
Václav má pravdu s těma cichlidkami a chemii,já si tak vybila všechny a to jsem jich teda měla,dokup nový rostlinky a vykašli se na hnojení,taky jsem měla spoustu stonkovek,ale všechno šlo ven,bez hnojení mi nerostlo nic..a ted mám jen samý cryptocoryny a rostou..
Nazdar koukám že máš v prezentaci osvětlení studené a teplé bílé,co se místo hnojení zaměřit na změnu osvětlení,na led plnobarevné.Já změnil typ světla a rostliny okamžitě pookřály a začaly růst jako divý.Před tím se všelijak kroutily a moc se jim nedařilo.
No ale zaujímavé je, že práve tie červené nejako rastú a nechám si ich do kedy budú
Nejaký koberec som neočakával (hustý porast), skôr nižšie rastliny pre vymedzenie priestoru. Ale nejaký nižší ech. by hádam rásť mohol (alebo majú niektorý ľudia v prezentáciach bez zásobného substrátu bez hnojenia iba šťastie na vodu?, niektorý pridávajú práve iba komplexné hnojivo). Alebo som zle naštudoval...
Skúsim teda iné rastliny (v inej téme).
Ešte k hnojeniu (keď je takáto téma) pre rozšírenie obzoru /prípadne pokusy/ - ak nie je vo vode nejaký mikroprvok na limite /nad ním/ a prihnojí sa komplexnym hnojivom s mikroprvkami bez dusíku a fosforu podľa doporučenej dávky (prípadne niečo namiešané aj s fosforom), živočíchy by to nemalo žiadno ohroziť (ked prežívaju ludom krevetky a slimáky), hodnoty medi a železa by nemali vystúpať vysoko pri pravidelných výmenach vody. Ja by som v tom zas asi nevidel až takého strašiaka na vykapanie populácie.
Pokud tam to NO3 bude tak se část určitě dostane do vody. Podle mě jsi rostliny pořídil dost nevhodně hlavně ty červené snaha dělat nějaký koberec se ti s tím co si zasadil asi taky nepovede, takže si sežeň nenáročné rostliny a hlavně stonkovky.
Plne súhlasím. To bola aj moja predstava - nechať rásť to čo pôjde a prioritou sú ryby.
Ale z tých nízkych nerastie nič ako by malo (niečo tam musí byť limitujúce).
Staurogyne repens - suhlas, ale ostatné..
Skúsim asi ešte zasadiť iné druhy bez nejakých zásahov a uvidím, ale pochybujem.
Ale stále ma zaujíma otázka. Pri použití NPK tabliet do dna (či už tie guličky v rozpustnej tablete, alebo denerle tableta /či ako sa to volá) sa bude do vody uvolňovať aj NO3? Som v tom naozaj amatér.
Cituji: Tato rybka se dožívá kolem dvou let. Je náročnější na kvalitu vody, choulostivá při přelovování a změnách parametrů vody. Ve špatném prostředí trpí mnoha chorobami, např. vodnatelností a tuberkulózou. Rybky jsou navíc citlivé na chemikálie i léčiva. V akváriu vyžadují prostředí plné úkrytů, jeskyněk, kořenů, množství dobře rostoucích rostlin a klidné, mírumilovné společníky.
Řešíš, že ti nerostou některé rostliny a pokud začneš ještě přihnojovat s ramirézkami se rozluč i tak je to krátkověká rybka. Nikomu neroste všechno, co zasadí musíš se soustředit na rostliny které ti rostou, a ne řešit ty které nejdou. Staurogyne ti bez CO2 neporoste a když ano musel bys mít kliku na vodu.
Být ve vaší situaci, koupím za pár kaček PMDD, makro,mikro,KH2PO4 a KNO3, zvlášť rozředil. Přidával bych mikro a makro a pak dle testů dusík a fosfor na poměr 16:1.
akvarijni-hnojivo.cz/…
Nebude to stát víc než 3 točené a vydrží to dlouho.
No veď to je problém - nemám skúsenosti. Na stonkových nebadám nejaké nedostatky , keď sa sem tam objavil pokrútený list tak sa to napravilo - Bór? Vápnik to hádam vzhľadom na tvrdosť vody nebol. A teraz sa rozmháha GSA riasa (málo fosforu?).
Problém je s koreňovými rastlinami. Slabý rast alebo zastavený, odumieranie starých listov (žltnutie - hnednutie - hnitie). Nové listy sú veľmi bledé (u rastlín s ílovou guličkou trošku menej, ale bledé). Železo?, dusík? sýra?
Odumírání okrajů a konečků listů - meď?
odumírání rašících listů, odumírají růstové vrcholky listů, srolované listy - niečo také by som mohol povedať o Staurogyne repens - Bór?
Tento stav prakticky trvá od začiatku, akurát keď bolo viac svetla sa to dialo rýchlejšie. Ak s tým niečo neurobím tak o tie rastliny prídem.
Jedenoducho môj pocit je, že tam chýba všetko ako si už písal
Až na ten vápnik.
Nikdy som nechcel ísť cestou hnojenia, ale myslím že toto nevyrieši ani zasadenie iných rastlín (skúsim v inej téme nech niekto poradí niečo nízke z j. ameriky, ale neviem, toto predsa nie sú náročné rastliny).
Preto by som rád vyskúšal nejaké komplexné hnojivo s mikroprvkami na týždennej báze, ale ten seachem je určite nevhodný kvôli Ph nad 7 (železo sa hneď vyzráža) - podľa mňa.
Viete poradiť nejaké iné? A či to vôbec stojí za skúsku.
A ešte mám jednu otázku. Keď použijem NPK tablety do dna (tie guličky v rozpustnej tablete na invital), bude sa do vody uvolnovať NO3?
No, ved preto mi jedine vŕtjú hlavou tie mikroživiny. Ta hodnota NO3 musi byt dostatocna pre tie nenarocne rastliny bez silneho svetla a CO2, ci?
Máš tam ramirezky tak se na nějaké hnojení vykašli nebo je někomu dej.
No mam JBL papierikovy test: NO3 je 10+ (tak 15-20, 25 to nie je) (vstupná voda testom 7-8 ml/l), No2 - 0, GH zosedne 1 a pol stvorceka (10?), Kh 9?, Ph 7.4?, chlor nula - toto meriam stabilne
To NO3 viac menej sedi lebo hodnotu 7.5 udavaju aj vodarne Puchov (asi uzol lekaren)
www.povs.sk/…
www.povs.sk/…
a este v inych reportoch udavaju vapnik+horcik 2.4mmol/l asi tvrdost Gh-14?
su tam aj dalsie roky - stale +- rovnake udaje
Pridam ryby
Inak info je aj v prvom prispevku pod pod
Kup si základní testy a vodu si změř, měl by ses zaměřit na to podstatné, a to jsou makro živiny seachem Fluorisch to jsou stopové prvky možná s trochou draslíku. Pokud ti bude scházet dusík (NO3) tak si s tím nepomůžeš.
Zadal jsem Flourish Comprehensive. S tou intenzitou světla nevím, připadá mi, že je světla dost takže už je to jen na hnojivu.
vdaka, a ake hnojivo si dam zadal, ten seachem Fluorisch som tam nenasiel ale inak zaujimava stranka
Takze by som mal zatial iba cakat?
A ked tak nad tym premyslam neviem ci je to vhodne hnojivo pre moju vodu nad 7pH koli forme zeleza?
Podle
rotalabutterfly.com/… by jsi mohl jít až na 4,8 ml ale nejsem si jistý, že je to správné řešení. Platí to pro zaběhnuté akvárko a to zatím nemáš.
v prispevku nizsie je to napisane (aj nejake udaje o vode), 2ml (doporucena davka v navode je 3ml)
Kolik toho hnojiva dáváš? Jestli to z těch fotek správně čtu tak ti odcházejí staré listy. To by ukazovalo na makro prvky. Nové listy jsou žluté a to je zas záležitost mikro prvků. Nejsem odborník ale připadá mi, že kromě vápníku chybí skoro všechno.
Ahoj,
Nenájde sa nejaký odborník prosím. Mám pokračovať v pridávaní Seachem fluorisch? Čo by mohla byť príčina ak nie málo mikroprvkov. Mám byť trpezlivejší?
Zatiaľ nebadať žiadne zlepšenie. Do dnes som týždeň aplikoval CO2 Vital 1.5ml - vláknitá riasa úplne zmizla (končím s aplikáciou). Ale rozmohla sa GSA (asi - je to ono?). Neviem či ma to má znepokojovať, ale asi áno nakoľko nedochádza k zlepšeniu rastlín. Ale ked som vytiahol jeden ech. tenellus (s troma malými lístkami), tak korene mal dlhé a biele.
Foto 1 Ech. tenellus - aj ten napravo tomu zasibalo ale viac nerastie
Foto 2 staurogyne_repens uplne odchádza, v pozadi ech. quadricostatus/magdalensis (nemá dobre zasadené korene ale druhý dobre zasadený je na tom podobne) - matičné rastliny umreli. v pozadí napravo najmladší ech. latifolius
Foto 3 ech. latifolius nový odnož - síce pekne rastie ale je absolútne bledý (ešte viac ako matič. rastlina) Tie emerzne listy ozraL ancik (nedaval som vtedy 4 dni tabletu), nove nechava.
Foto 4 sagittaria subulata - aj tá ma sem tam žlté lístky ale inak som s nou spokojný
Posledná - riasa
Stonkové rastliny rastú stále nemenne a s farbami som tiež spokojný (na velkej alt. rein. síce nie sú plne vyfarbene spodné listy ako pri troch sv. lištách, ale to neriešim)
Alebo ak robím niečo vyslovene zle tak ma sprdnite
- čítam to tu ostošesť (všetky možné témi), ale niekedy je to ťažké dať si všetky veci do súvislostí. CO2 inak nebudem pridávať asi nikdy - tam cesta nepovedie.
Verím že veľa ludí bude tvrdiť, že je tam málo svetla, ale lišty mám položené na skle 2cm nad hladinou a tie LED sú naozaj výkonné. Výkon 16,8W (110 lum/W žiadny rozptyl mimo akva) je ekvivalent minimálne 3*16.8= 50W T8 s reflektorom (0.3W/l). Pri zapnutí tretej lišty je to presvietené že aj ryby nechápu a rastliny to vtedy doslova pálilo (aj stonkove zavierali listy po 6 hodinách).
Pri návrhu som vychádzal z
www.123led.sk/… lebo nik nevedel určiť výkon pre LED svetlá
0 16.06.2021 12:53 Gazva – Hnojenie
Ahoj, nejako mi nerastú korenové rastliny (stonkové idú pekne). Echinodorus quadricostatus/magdalensis, Echinodorus tenellus, Echonodorus latifolius - pár lístkov pribudne ale sú bledé a slabé. Staurogyne repens - prakticky sa zastavila a skôr odumiera, skoro žiadny prírastok. Nevidím rozdiel u rastlín pod ktoré som dal Bivoj/JBL guličku (resp minimálny). Nemali by to byť náročné rastliny.
Pôvodné svietenie 3x8,4W LED 8hod. som znížil na 2x8,4W a 6 hodín - riasa ustúpila. Ale rastliny sa zastavili (do vtedy rástli ale aj sa staré listy rozpadali).
Tá sa opäť objavuje so slnkom (letom) - presunul som svietenie cez deň (svietil som večer ale cez deň dopadalo svetlo). a nastavil 8 hodín 2x8,4W (7:00-11:00, 13:00-17:00).
Skúsil som pridať 2. týždeň 2ml Seachem Fluoris či rastlinám nechýba nejaký prvok (železo). Uvidím.
Moja základná otázka je či robím dobre
(aj keď to uvidím).
A potom je moja otázka ohľadom dusíka , ktorý by mohol byt tiež príčinou? Je hodnota NO3 okolo 15mg/l dostatočná - nespotrebujú všetko stonkové rastliny? Test mi ukazuje stabilne hodnoty 10+ (vstupná voda 7/8 ml/l), No2 - 0, GH zosedne 1 a pol stvorceka (10?), Kh 9?, Ph 7.4?, chlor nula
Ešte ohľadom vstupnej vody - test sedí s oficiálnymi údajmi s vodárne. Tie udávajú stálu hodnotu NO3 7-8 mg/l, železo 0,02 mg/l a vápnik + horčík 2,4 mmol/l
Viac údajov nedávajú. Z toho usudzujem málo železa.
Edit: Uvedomil som si že, tá hodnota 10+ by mala byť v poriadku s ohľadom na obyvatelstvo a nemala by obmedzovat ani rastliny.
To je pravda. Ideální je, když má člověk k dispozici pravidelné laboratorní rozbory.
Přesto se dá podle obsahu živin v tom kterém krmivu (a jejich retence) odhadnout, kterých živin se takto přes ryby dostává zpět do vody relativně více a kterých méně.
Ale kdo by si s tím lámal hlavu, když jsou tu ty rozbory.
Na to nelze bez pravidelného měření vody odpovědět.
...Živorodky hnojí dost samy o sobě, maximálně bych přidával mikroprvky s železem...
Jen řečnická...
Živorodky sice hnojí dost samy o sobě, ale je jejich "metabolický odpad" zárukou dostatečného zdroje
všech makroprvků?
Tak tohle hnojení IMHO nevyřeší.
Říkám mu "začátečnické hnojivo", protože ho mají všude a často ho kupují začátečníci. Taky jsem ho kdysi koupil.
Vydal jsem se poměrně brzo cestou testování vody a pak hnojil už jen mikroprvky, hořčíkem a draslíkem, které v mé zdrojové vodě chyběly, takže nejsem ideální kandidát na odpověď. Aktuálně nehnojím vůbec, místo toho mám v akvárkách hlínu.
Komplexní hnojiva mohou do tvé vody přidávat prvky, které v ní už jsou a tím zvyšovat jejich koncentraci. Výměny vody koncentraci snižují, ale časem může přesto narůstat a nakonec blokovat příjem prvku jiného. Je to všechno trochu alchymie, můžeš buď testovat nebo pozorovat rostliny, ale k tomu je třeba určitých zkušeností.
Živorodky hnojí dost samy o sobě, maximálně bych přidával mikroprvky s železem.
Rostliny rostou,ale nějak divně - vyrostou do půlky výšky akvárka a pak si jakoby začínaj lehat do stran a odnožovat + větvit se,všechny mimo růžkatce.
Máš nějaký důvod hnojit? Nerostou rostliny nebo mají nějaké projevy nedostatku? Pokud ne, tak bych se do toho nepouštěl. Hnojičů máš dost.
Ok teď ať se vrátíme k hnojení,jakej máš názor na ten bioflor od rataje?
Pak je to OK. Nechci tě nějak peskovat, jen jsem chtěl poradit. Sám jsem narazil u černých flexi obkladů ze Sklorexu, mezi kterými je spousta vápence, který se postupně rozpadá. Ale jsme už mimo téma hnojení, takže nám to tu admini brzo promažou.
Vodu si nechám v pátek komplet udělat rozbor u mě v práci od kolegyně v laborce.Pak sem dám parametry.Rozbor bude důkladnej,od laborantky co dělá rozbory pitný a užitkový vody ve vodojemech a systémech vytápění.
Edit: To byla první věc,co jsem udělal,nic nešumělo.
To dno je objednaný na webovkách Rataje,tak snad by tam neprodávali nevhodný dno předpokládám.1 pytel stál 90kč jemnější a 110 kč ten hrubší na povrch.
Jasně, dno může být v pohodě a inertní, ale vzhledem k tomu, co všechno se prodává v akvaristikách jako akvarijní dno, tak když vidím něco černo-bílého, očekávám vápenec. Obvykle mramorovo-čedičovou drť. Pro jistotu bych na tvém místě provedl octový test bílých kamínků. Pokud z nich půjdou bublinky, tak bych dno zavčasu vyměnil za normální křemičitý "písek".
13 W je taky v pohodě, není to vůbec moc, na takovou nádrž.
Dno je originální substrát od Rataje spodek 1-3 mm a na vrchu 3 - 5 mm.Substrát je koupen origo akvarijní z webu Rataje.
Edit: Od dnes mám nové světlo 6500 lumen.13 wattů.
Jestli má světlo 9 W jak píšeš v prezentaci, tak silné není. Na fotce mi tak připadalo. Každopádně s hnojením bych byl velmi opatrný, zvlášť s tolika živorodkama. Ideálně testovat vodu a přihnojovat jen konkrétními prvky. Jenže to bohužel leze dost do peněz. Pokud se mýlím a řasová kalamita nenastane, tak budu jen rád.
Zatím od založení řasy nejsou,nebo se teď mám řas bát?Světlo má stmívač,tak ho můžu dle libosti ubrat,když budu chtít.Filtr mám na 1/2 výkonu cca 280 l/hod.V košíkách filtru mám odspoda hrubej molitan/jemnej molitan/filtrační granulky.Objem filtr náplně je 0,33 litru a filtruje celou plochou.
Vzhledem k přerybnění, hnojení, silnému světlu (na fotce tak vypadá) a poměrně malé rostlinné hmotě bych očekával nástup řas.
O pravděpodobně vápencovém dně a deseticentimetrových rybách v nádrže 60x30 ani nemluvě.
Zdarec parto,tak jsem po 8mi týdnech po založení akvárka i přes hafo živorodek a moje řeči o chemii a spol,že nemaj v mym akvárku místo nevydržel a pohnojil akvárko hnojivem Rataj Bioflor.Jsem zvědavej co na to rostliny v kombinaci s novým,dnes daným led světlem.
Osvětlení je nově toto,místo lampy se žárovkou.
Bacha na to, je to samej fosfor. Když tak velmi, velmi opatrně.
Přidávám to do vody, kam chci nalákat Komáry kvůli larvám, ale do AQ nevím nevím. Snad se někdo ozve...
Slepačí trus - máte niekto skúsenosti s jeho použitím pri hnojení rastliniek v akváriu?
Našiel som takéto peletky (foto). Pinzetou by sa celkom šikovne dali vpraviť do piesku v akváriu... len, ako s nimi dávkovať.
Za mě vše v cajku. Trpělivost bude stačit. Může se zkusit více druhů rostlin a zjistit, kterým se daří nejlépe.
Krásný večer všem, rád bych se zeptal, zdali mi v měsíc a půl založeném akváriu doporučíte přidat hnojivo ke kořenům formou "kapslí", jelikož viz foto mám pocit že jsem dal málo substrátů. Na druhou stranu když jsem začal aplikovat seachem flu. měl jsem pocit že je akvárium přehnojené některé rostliny mi neprospívají. Čím tomu prosím pomoct? Díky za odpověď
Radši nehnoj, nebo si to ještě pohnojíš. Jestli měníš každý týden klasickou třetinu vody, tak hnojíš už jen tou výměnou vody. Bez dalších informací lze odpovědět leda za použití věštecké koule.
0 20.04.2021 17:44 Yargoadam – Hnojení
Ahoj chtěl bych se zeptat,
když jsem měnil vodu v akváriu a přisadil rostlinky musím vodu prohnojit?? Předem děkuji za odpověď
No právě... Snažím se vyhnout klasickým okružákům, ty jsem měla dříve a nějak už mě to neláká. Ne, že by se mi vyloženě přemnožili, ale raději bych to udržela bez nich. Ještě bych zvládla třeba dva nemnožící se, ale pokud nejsou vhodní, budu hledat jiné řešení. Sice jsem našla i informace, že by Clithoni měli žrát zbytky krmiva atp., ale raději dám na osobní zkušenosti a nebudu to pokoušet.
Pozor, clithon a všechny neritiny (čeleď Neritidae) žerou a potřebují především řasy. Na úklid se používají hlavně okružáci a levatky, ale ty se zase velmi snadno přemnoží. Po více než roční zkušenosti bych do malého krevetárka už množící se šneky nedával, protože zabírají životní prostor krevetkám.
Všem díky za odpovědi. Aktuálně jsou v akva jen krevety, šneci žádní. Líbí se mi možnost "nechemického" řešení, bez dalších hnojiv. Asi tedy pořídím pár kousků Clithonů a začnu přihazovat i běžné krmivo, aby se akva trochu "zaprasilo". Na můj profil jsem přidala i prezentaci akva, kdo chce, může se podívat, o čem to vlastně píšu. Příjmám všechny věcné připomínky.
Možná bych měnil vodu jen jednou týdně, takto se ti po každé výměně rozhodí hodnoty CO2, což řasám taky vyhovuje.
Chce to pozorováním vyladit. Začal bych přidávat nějaké ty vločky, pozoroval, jestli je živočichové do x hodin sežerou, aby se dlouho neválely na dně a nekazily vodu. Potom bych po dvou, třech týdnech zkoumal rostliny, jestli došlo k nějaké změně.
Nebo zakoupil kvalitní test na fosforečnany a měřil co týden jejich hodnotu. Osobně mezi kvalitní počítám JBL, Seru a Salifert. JBL mám vyzkoušený, pokud je barva mimo rozsah stupnice, tak lze vzorek naředit, zjistit výsledek a násobit patřičným koeficientem. Rozsah je díky tomu značný. Samozřejmě si nehrajeme na laboratorní přesnost, ale pro naše účely to stačí.
Nebo místo toho hnojit, ale tam musíš také buď měřit nebo pozorovat rostliny, což také pár měsíců zabere. Změna v hnojení se projeví min. po dvou týdnech, není to prostě ze dne na den.
Ohledně fosforečnanů stačí rozumně překrmovat, v krmivu jich bývá dost. Jestli používáš jen krmiva pro krevetky, které moc fosforečnanů neobsahuje, tak jim občas přihoď vločkové krmivo pro ryby. Tam jich je obvykle dost. Pokud máš v nádrži šneky, tak můžeš těch vloček dávat klidně víc, oni je v pohodě sežerou.
Díky, nějak se mi povedlo tuhle informaci vypustit. Existuje nějaké hnojivo, kterým by se dal ten Flourish doplnit? Nebo je lepší koupit zvlášť dusičnany/fosforečnany a dávkovat samostatně? Nebo se na celý Flourish vykašlat a koupit něco jiného?
Musím přiznat, že se dost bojím experimentovat kvůli krevetám, nerada bych si je zlikvidovala. Aktuálně tam je cca. 20 dospělých + nepočítaně mladých krevet.
Odpověď máš v návodu bohužel lež je už v první větě prostě to komplexní není a kdo dál nečte myslí si, že to stačí přitom je to, když to zjednoduším jen železo a draslík.
Cituji:
Seachem Flourish je komplexní hnojivo pro akvarijní rostliny
obsahující široké spektrum látek potřebných pro zdravý růst akvarijních rostlin.
Toto hnojivo neobsahuje dusičnany a fosforečnany. Pokud Vaše akvárium trpí
nedostatkem dusičnanů a fosforečnanů z důvodu nedostatku ryb, doporučujeme
samostatné přihnojování hnojivem, které obsahuje pouze dusičnany a fosforečnany.
Založ si napřed prezentaci akvária, ať je od čeho se odpíchnout. I fotka dá kolikrát víc než tisíc slov.
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu zkušenější. Mám cca. 4 měsíce založené 20l akvárium, hustě osázené (Eleocharis sp. vepředu, několik Cryptocoryn wendtii + lutea, vzadu pár malých Echinodorů a pár anubiasů na kamenech, v podstatě není vůbec vidět substrát), obydlené jen krevetkami Neocaridina. Hnojím 1x týdně Seachem Flourish dle návodu, dodávám plynné CO2 a dost svítím (12W Chichiros, ale aktuálně je kvůli řase trochu stažené). V posledních cca. 10 dnech se mi začaly objevovat známky nedostatku živin (nové listy světlé, křehké, obzvlášť u anubiasů) a dost se rozjela zelená řasa. Mám zvýšit dávku současného hnojiva nebo vybrat/přidat jiné hnojivo? Mohlo by pomoci rozdělit týdenní dávku do denních a hnojit každý den/obden? Nebo vidíte chybu někde úplně jinde? Po letech jsem znovu vytáhla staré akva, takže jsem opět pouhý začátečník a jsem ráda za každou připomínku. Předem díky za případné tipy. Jana
To sa počíta z molárnej hmotnosti.
MgSO4.7H2O má 246.47 g/mol.
Horčík má 24.3 g/mol.
Takže horčíka je tam asi 10%.
Děkuju, chyběla mi ta znalost 10% Mg.
Můžete zkusit postupně zvýšit dávkování hnojiva. Zároveň můžete dlouhodoběji krmit jedním druhem krmiva, u kterého máte deklarovaný obsah proteinů a fosforu.
Na základě poznatku, kolik krmiva reálně zkrmíte za určitý časový úsek, můžete kvalifikovaně odhadnout, kolik dusíku a fosforu do nádrže dodáte touto formou.
Podle hodnot, které uvádíte, by za problémy vašich rostlin mohl být nedostatek živin.
MgSO4.7H2O obsahuje ~ 10% (9,86%) Mg.
6g/50 L = 12000mg MgSO4.7H2O/100 L
10% = 12mg Mg/L
minule som tu daval aj nejake hodnoty vody
NO3 - 10
NO2 - 0
PH - 6,5
KH - 3
GH - sera testom som sa nedokapkal .... papierikom viac ako 4
P - 0
Fe - 0,2
PO4 - 0,8
Hnojim denne s Easy life profito
CO2 davkujem dropchecker zeleny
Osvětlení: 4x 18W LED Trubica s vyžarovacím uhlom 160° a svetelným tokom 2250lm, 3000K, 4000K, 6400K, 6400K
nastavenie z 23.12.2020
LED1 (3000K) 11:00 - 13:00 , 14:00 - 19:30
LED2 (4000K) 13:00 - 21:30
LED3 (6400K) 13:00 - 21:30
LED4 (6400K) 15:00 - 18:00
Voda: hodnoty vody za rok 2020:
celkova tvrdost 1,06 mmol/l
NO3 - 2,99mg/l,
Fe - 0,05 mg/l,
Mn - 0mg/l,
volny chlor - 0,1 mg/l,
ph - 7,95
Hnědé skvrny bych tipnul na nedostatek hořčíku (nadbytek vápníku).
Zdravim
Asi nieco nebude ok, lebo pozorujem uz nejaky ten cas spomalenie rastu, pouzivam easy life profito, vid prezentacia .... ako keby nieco rastlinam chybalo. Da sa z fotiek urcit o aky problem sa moze jednat ?
Vzdy ked zacnem hmojit aj co2 davkovat tak nejaky ten cas to pekne zacne rast a potom sa to zriasy cele a opat odznova...
Magic napsal: 6g lyžička do 50l je (ak sa z hlavy nepletiem) 12mg/l horčíka. Ten výpočet nechápu. Jak jsi se k tomu dopracoval?
PMDD pomáhá, proto jsem chtěl kupovat větší balení. Akorát tenso cocktail prodávají po 50-100 baleních což je moc.
Odkud bereš tenso coctail?
Jestli ti to nepomáhá nemá cenu to kupovat ve větším. Přitvrzuješ si s tím vodu a na těch pár rostlin ti to nepomůže. Jen vyzkoušej trochu hlíny v květináči můžeš to zaházet pískem a kamením jako máš teď obložené rostliny. Želvy budou už takhle dost špinit vodu a přidávat k tomu další odpad (okurka) při tak vysokých dusičnanech co máš ve vstupní vodě nemá cenu.
Tím hnojím teď. Je tam
33g MgSO4·7H2O – síran hořečnatý heptahydrát
14g K2SO4 – síran draselný
Tedy to co jsem chtěl kupovat ve větším balení a co jsi mi rozmlouval
Co říkáš na organické hnojení, které jsem popisoval (salátová okurka)
Hlínu do akvária nechci, z důvodů, které jsem popisoval
Kup si jednu várku pmdd to není taková investice a vyzkoušej si to.
www.rostlinna-akvaria.cz/… Jednu tu Vallisneria zkus zasadit do květníku s vrstvou hlíny a uvidíš.
Nemám ani nehci rostlinné akvárium, je to želvárium, kde jde v prvé řadě o živočichy, rostliny slouží jako dekorace nebo potrava. Želvy hrabou proto různé výživné substráty ani "hlíny" nebo tablety do dna nepřipadají v úvahu.
Ale podělím se zajímavou zkušeností, když jsem akvárium zakládal, tak jsem v rámci záběhu vždycky nakrájel do akvária salátovou okurku, za 3 dny se úplně rozpustila a vallisnerie mi rotly krásně a jako bonus se mi akvárium krásně zaplnilo okružáky, což je výborná potrava pro želváky. Teď se mi valisnerky rozpadají a vše ostaní stagnuje. Asi se k tomu vrátím, lití anorganických hnojiv se mi taky příčí, ikdyž vím, že koncentrace jsou natolik nízké, že to nemá žádný vliv ani na citlivé živočichy jako jsou krevetky natož pak na želvy.
Pred 8 rokmi som tiež lial ako sprosty chemikálie do vody a stále to nebolo ono.
Pred 3 rokmi som dal na dno japonsku sušenú čiernu hlinu, od v tedy som nemusel do vody naliať ani kvapku hnojiva. Všetko pekne zdravo rastie. Ak urobíš akvárium poriadne na začiatku, potom dlhé roky sa nemusíš o nič starať.
Můžeš mi hodit odkazy Václave? Rád si nechám poradit. Nejradši bych nehnojil vůbec, doufal jsem že bude stačit to co vyprodukují želvy a ryby, bohužel to nefunguje.
Proč si rvát do vody spousty síranů když to jde jinak?
0 31.12.2020 17:51 DH [335] Dávám dohromady hnojivo pro mou 450+200l
Takže drsalík vezmu:
akvarijni-hnojivo.cz/…
hořčík
akvarijni-hnojivo.cz/…
Ale mikroprvky mají minimální odběry od 50 balení
Má někdo tip na eshop kde lze sehnat mikroprvky za rozumnou cenu?
Rozdiel je v cene a dosť velký
6g lyžička do 50l je (ak sa z hlavy nepletiem) 12mg/l horčíka. To mi príde i na týždeň dosť.
Minimálne by som kontroloval tvrdosť vody, či mi nerastie príliš.
Zatím mi to tak nepřipadá. Ale ano, vyšlo to. Děkuji.
Musíš si sehnat někoho s živnostenským listem.
vodu menim 7-10 dni vid obrazok, teda vacsiu polovicu
I hořčíkem se dá lehce přehnojit. Já ho používám ale jako dusičnan nechce se mě do akvária cpát další sírany. Jak velké výměny vody děláš.
Tuto chemiu mam este doma. Mohol by som to podla tohto navodu aplikovat ? aj ked pouzivam denne easylife profito ?
Ca dvyhnem ako ? okrem sutrov ktore tam nechcem davat
MgSO4x7H2O. Je zdrojom horčíka (Mg).
Predovšetkým v měkkčí vodách je horčíka nedostatok. Ak sú listy bledé, môže jeho pridávanie pomôcť.
Na 50 litrov akvarijnej vody týždenne nasypte čajovú lyžičku MgSO4x7H2O. To zabezpečí optimálnu koncentráciu Mg (horčíka) vo vode. Ak máte napr. 200 litrové akvárium, nasypte 1x týždenne do akvária 4 lyžičky. Jedna plná lyžička má cca 6g.
Tak ani tam nelze nakoupit.
Tam jsem vznesl dotaz a lze objednat jen ve velkém množství a vzhledem k ceně je to nereálné.
Edit: Už jsem našel.
www.p-lab.cz/… na slovensku centralchem alebo pgchem
Nemáte někdo tip kde pořídit Mg(NO3)2*6H2O - dusičnan hořečnatý?
Vodu máš měkkou tak se koukni na Ca a Mg.
Zdravim
Nejaky odbornik na vodu ?
Dnes som urobil nejake testy ktore som nasiel doma, sice po zaruke uz, znacka sera prevazne.
NO3 - 10
NO2 - 0
PH - 6,5
KH - 3
GH - sera testom som sa nedokapkal .... papierikom viac ako 4
P - 0
Fe - 0,2
PO4 - 0,8
Hnojim denne s Easy life profito
CO2 davkujem dropchecker zeleny
Osvětlení: 4x 18W LED Trubica s vyžarovacím uhlom 160° a svetelným tokom 2250lm, 3000K, 4000K, 6400K, 6400K
nastavenie z 23.12.2020
LED1 (3000K) 11:00 - 13:00 , 14:00 - 19:30
LED2 (4000K) 13:00 - 21:30
LED3 (6400K) 13:00 - 21:30
LED4 (6400K) 15:00 - 18:00
Voda: hodnoty vody za rok 2020:
celkova tvrdost 1,06 mmol/l
NO3 - 2,99mg/l,
Fe - 0,05 mg/l,
Mn - 0mg/l,
volny chlor - 0,1 mg/l,
ph - 7,95
Je potrebne nieco zmenit ? niecim inym prihnojit ? nemam nejaky velky problem s riasou ale rychlorastuce rastlinky nerastu nejak rychlo
rastlinky pekne bublinkuju
Nesom velky odbornik na chemiu ....
To vydrží to bez problémů měsíce a ani nedávám destilku.
Možem zmiešať NO3,K,PO4-sipké hnojivá,nesplesnivie to?Potrebujem do dávkovača asi na 10 dní.
Vodní rostliny mají oproti těm suchozemským velkou nevýhodu horší světlo a málo CO2. Je toho samozřejmě více ale to jsou ty nejdůležitější. Tak se musely přizpůsobit a přijímají živiny vším čím se dá. Těch co rostou převážně pod vodou je poměrně málo, většina jich vyrůstá nad hladinu a ta první kategorie roste hlavně v proudu kde mají přísun živin sice malý ale stálý, ostatní se drápou na nebo i nad hladinu za sluncem a CO2. Vypadá to jednoduše přesto to jednoduché není, protože je příroda hodně rozmanitá a tak jsou kombinace příjmu živin dá se říci nekonečné. Kdyby to tak nebylo byla by akvaristika potom celkem nuda.
Ako prosím zistím, čím rastlina prijíma prevažne živiny z hnojiva? Sú také, ktoré to prijímajú listami, sú také ktoré prevažne koreňom. Alebo sa mýlim?
Dobrý den, mám takový dotaz:
Mohl by mi někdo říct nějaké poměry,jakoby měli být mezi prvky jako je draslík, hořčík, dusík, fosfor....atd?
Chápu, že každá vstupní voda má jiné parametry i voda v akváriu je jiná, do toho i světlo atd.
Jde mi jen o hrubé poměry jaké by asi měli být...
Súhlasím a všetko je to o množstve svetla, teda v low-techu za prijatelných svetelných podmienok bez CO2 je to reálne-rastliny tak rýchlo nespotrebúvajú živiny a prípadné výkyvy v hnojení nie sú tak rýchlo viditeľné a je dosť času na zmenu prispôsobenie podmienok. V High -tech to chce už veľa skúseností a pokial si na rozhraní medzi low a high tak asi tiež, tam musíš pracovať aj s limitným CO2 okrem iných živín.
1) Ano, vstupní voda může mít výkyvy, ale myslím, že je to zanedbatelné rozmezí. Raději budu věřit údajům, které poskytuje dodavatel vody, než mnohdy pofiderním testům.
2) Nepoznám a v tom je právě ten vtip. Ať už je akvárium přehnojené (vlivem krmení) nebo naopak málo nahnojené (velkou spotřebou rostlin), vždy výměnou vody parametry přiblížím optimu.
3) Ano, to máš pravdu, nepoznám. Je to velmi nedokonalé, ale nemám CO2 a bavíme se celou dobu o low-tech, nebo něčím mezi low a hi-tech. Takže ani není záměr držet nějak přesné hodnoty. Podle mně takto nelze akvárium přehnojit, pokud bude rozumně zarybněné. Takže veškeré negativní projevy rostlin budou ukazovat na nedostatek nějakého prvků. Kterého, to se dá snad dle projevů určit, případně vychytat vylučovací metodou.
Som rád, že si prispel, ale má to diery...Musíš poznať parametre vstupnej vody a tie kolíšu, hlavne NO3 a tvrdosť, takže pridanie hnojiva do vody je velmi orientačné vzhľadom na celkové parametre pridávanej vody.
Druhá vec, píšeš ak bude množstvo živín vysoké- výmena vody.Na základe čoho budeš vedieť, že je živín moc v akva/príznaky sú na rastlinách často pozorovatelné ako nedostatok prvkov/.
Po tretie, ako budeš vedieť kolko vody vymeniť aby si optimalizoval množstvo živín, ak bude ďalšie hnojenie do vody ako na začiatku, opäť vznikne možnosť predávkovania alebo nedostatku.Má to veľa neznámych.
1 17.10.2020 14:37 R Guppy [2296] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy Rovněž je mi bližší low-tech akvaristika a testování z různých důvodů nemám v oblibě. Uvažuju o následující strategii hnojení. Nedávkovat hnojivo na celkový objem nádrže, ale hnojit jen vstupní vodu. Tedy pravidelně měnit vodu a tu nahnojit na nějakou "optimální" úroveň. To lze i bez testů. Parametry nastavit na nějaké střední hodnoty, např. NO3 15mg/l, PO4 0,5, Fe 0,2, doladit poměr Ca/Mg, atd.
Když bude úroveň prvků v akváriu nízká, výměnou vody ji přiblížíme k optimu. Když bude úroveň prvků v akváriu vysoká, výměnou vody ji přiblížíme opět k optimu. Množství hnojiva můžeme časem upravovat dle toho, jak budou rostliny prosperovat.
Snad to není úplná hloupost?
Rád by som ti napísal kolego, ale vzhľadom na tvoje dotazy začiatočníka mi to príde predčasné, dúfam že si sa neurazil, ber to ako "akvaristický chlapče". Súhlasím, čo píšeš, tak trpezlivo pozoruj a nepredbiehaj udalosti. S testovaním to budeš mať omnoho jednoduchšie, s tými prejavmi nedostatku hnojenia je to ešte zložitejšie ako je v článku, tak nenamietam dá sa to aj inak...Len mi príde zbytočné aby si dával tieto dotazy stále dookola, to je už myslím tretí ohľadne hnojenia a stále to isté..
Chlapec už dávno nejsem ročník 71
ale nesouhlasím co píšeš. Ale to nevadí. Já myslel že spíš celá akvaristika spočívá v trpělivosti a pozorování co se děje uvnitř nádrže. Prostě takový jednodušší řešení.
Chlapče, v prvom rade by si mal chápať akvaristické minimum a to je: čím viac svietiš, tým potrebuješ viac živín vrátane CO2..Načo si si kupil CO2 do akva ak nechceš silnejšie svietiť a hnojiť/testy nato potrebuješ, inak to preplácaš hnojivom a nemusí to tiež fungovať, alebo budeš hnojiť málo/?
Sprav si Low-tech bez CO2 a nemusíš sa trápiť s testami a ladením hnojenia !!!
To si si mohol nacvičiť na lowtechu, ktorá živina chýba rastlinám a ako reagujú a bez intenzívnych rias v akva. Takto budeš prerábať neustále, kým sa to naučíš a pochopíš súvislosti.
Tu máš odkaz a skúšaj, dúfam, že to Markéta R. nezruší, lebo už nad tým uvažovala:
maniakva.sweb.cz/… Mám pouze změřeno KH a NO3. CO2 používám. Ale mám pocit že jak to tady čtu tak každej akvarista musí bejt chemik a doma mít skoro laboratoř aby mu to fungovalo. Já si to ale nemyslím protože to by pak nikdo akvaria neměl když tak v dost žalostném stavu. Ale tady jich vidím mraky krásných.
Pokud používáš CO2 měl by jsi si pořídit testy a změřit si co máš ve vodě. Bez toho je hnojení dost o ničem. Chvilku to sice funguje ale za čas se objeví problém a metodou pokus omyl to většinou nevyřešíš.
Ahoj všem. Mám založené akvárium cca 6týdnů. Vše vypadá být v pohodě. Nikam nepospíchám a ono je to znát. Zeptám se jestli se dá nějak poznat že mám víc hnojit.
Nevím co obsahuje. Předpokládám, že to Tetra má namíchané rozumě. Vzhledem k tomu, že jsem nečetl, že by to tady někdo používal tak to nebude žádná hitparáda.
- samozřejmě, faktor vlivu tam je, ale není to podstatné pro určující stav, dle popsané metodiky postupu a měření,
- základní jednotka, není v přímém poměru s danou složkou, nýbrž v poměru s dalšími (3 + časová osa ),proto nelze označit Aquagrower Macro Magnesium s určitostí za poměrně měnou složku, s nejvyšším ekvivalentem zvýšení vodivosti, přestože tomu tak třeba bude, pokud budou jednotková měření probíhat jednotlivě, bez zátěže ostatních složek
- v podstatě to vysvětluje základní definice vodivosti
- jab 63
- jeden z mála příspěvků kdy je použít termín sběr dat, nikoliv výzkum, což považuji přínosnější k realizaci dalšího vývoje sledování poměru jednotlivých složek k poměru vodivosti v prostředí akvária
To bezesporu ale nějakou logiku by měl dodržovat.
Jabe, máš tam platinum soil, ten vodu ovlivňuje dost.
Občas dělám podrobnější měření během dne. Hodnoty vody mám celkem v pořádku jen potřebuji zvednout Mg. Je zajímavé, že přidání Mg zvedne vodivost nejvíce. Čekal bych, že ho nádrž spotřebuje nejdříve. Nepovažuju to za nějaký výzkum, jen sbírám data.
Vodivost na začátku 219 μS/cm, skutečný objem vody 65 litrů, substrát Platinium Soil
Po přidání
Aquagrower Micro Complex Light 4ml 218 μS/cm
Profiplants Fe Plus 1ml 219 μS/cm
Aquagrower Macro Nitrogen 1ml 222 μS/cm
Aquagrower Macro Phosphorus 1ml 221 μS/cm
Aquagrower Macro Magnesium 2ml 227 μS/cm
Mezi aplikacemi hnojiva a měřením byla doba 30 minut. Během dne vodivost nepoklesla. Ráno 228 μS/cm.
NO3 je vždy s něčím (Ca,NH4,K ...)
Ok díky, znejistěl jsem, protože jsem si vždycky myslel že rostliny přijímají dusík, přes NO3, ale pak mi přišlo zvláštní, že macro přidává jak dusičnany tak dusík.
Když ti Macro Complex zvedal dusičnany, tak Macro Nitrogen ti je bude zvedat o třetinu víc.
Zdravím, opět prosím o radu, hnojím teď MICRO AquaGrower a MACRO jsem rozdělil na P,K a Mg, nenapadlo mě vzít N, protože ve vstupní vodě mám dost dusičnanů (18 mg/l), ale teď jsem koukal na popis MACRO a je tam že dodává:
Dávka 4 ml hnojiva dodá do 100 l akvarijní vody 2,15 mg/l dusičnanů, 0,61 mg/l dusíku, 0,45 mg/l fosforečnanů, 2,75 mg/l draslíku a 0,15 mg/l hořčíku.
Moje otázka je jestli mám dokoupit a dodávat i N?
Complex Macro jsem přestal používat proto, že mi stoupaly hodnoty dusičnanů k 50 mg/l.
Ahoj,
kalkulátor nemám, ale popíšu postup na
rotalabutterfly.com/… .
Volím češtinu, objem akvária v litrech,moje hnojiva DIY,dávkování: najdeš MicroMix plus, použití: řešení, kontejner velikost: zásobní roztok v ml,dávka v ml,výpočet pro: výsledek dávky, přidání: v g množství směsi v zásobním roztoku.Klikneš Vypočítat. Snad je to srozumitelné
.
Mirek
Ahoj.
Neměl by prosím někdo funkční kalkulátor na namíchání hnojiva MicroMix?
rotalabutterfly.com/… - tady nemohu najít dle čeho to počítat..
A tady jsem to počítal dříve, to pro změnu nejede vůbec:
akvarijni-hnojivo.cz
Udělal jsem asi chybu, že jsem si to nikde nezapsal...
Děkuji za rady.
U hnojení je nejdůležitější to nepohnojit.
Ako je najlepsie rozdeliť komplexné hnojivo,hnojiť denne alebo 2 krát týždenne?Makro pridávam podla potreby.Pokial je to denne tak nemá asi zmysel pridávať Seachem Flourish Trace?
EASY LIFE profito
Ostatní hodnoty neznám železo hořčík fosfor a tak.
To je voda tak akorát.
Jasný díky.Ted jsem měřil ca mám 15NO3 9GH 6KH
Pokud se s tím nechceš moc trápit kup si něco hotového. Teď je na trhu AquaGrower a stačí jen mikro a makro ale je to pro silně osvětlená a zarostlá akvária tak začít s podstatně menšími dávkami než jsou ty doporučené. Pokud chceš něco lacinějšího tak PMDD a návodů jak na to je na netu spousta.
surpanshop.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/… OK mrknu na to ale co to hnojení připadá mi to strašně složity kolik toho potřebuješ vědět.
Měl by jsi mít spíš nějaký reaktor tohle je na 300 litrů malé a ještě ti většina uteče. Jestli ti to nasaje filtr tak to také není moc dobré.
Používám vnitřní atomizér je vidět na obrázku v prezentaci
Jak to CO2 rozpouštíš?
Ano drop checker mám a má zelenou barvu spíš tmavší
Předpokládám že máš dropchecker protože 60 b/m je údaj o ničem. Aktivuj si prezentaci.
rostlinky mám jiné ale ještě jsem je neaktualizoval ale nejsou moc náročné CO2 ano asi 60b/m a ředit to chco asi 3:1
Edit: Osvětlení mám na 40% procentech výkonu a svítím 8hod.
Já se sice jako redaktor se na tvojí prezentaci dostanu ale ostatní ne protože nemáš nahranou hlavní fotku. Pokud platí ty rostliny co máš v seznamu tak bych si pár měsíců počkal a pak koupil PMDD + fosfor a začal s tím velmi opatrně protože nic náročného tam nemáš.
Ahoj.Mrkni na mou prezentaci.Ryby mám v plánu nějaké hejno teter asi 50ks.
Záleží jak silné bude osvětlení jestli bude CO2 a co budeš mít za rostliny. Některé firmy říkají všem svým hnojivům komplexní ale když si přečteš co obsahují tak tam většinou něco schází. Na rybí osádce a její početnosti také záleží a samozřejmě použitý substrát.
Ahoj.Mám velmi tvrdou vodu 20 dGH a začínám s reverzní osmozou.Ptám se čím hnojit? Stačí nějaké komplexní hnojivo.Budu míchat asi poměrem 2:1.
Sinkor sú velmi slušné svetlá s dobrou svietivosťou a biogénne odvápnenie je dôkaz toho čo som písal, prídávanie CO2 ti vyrieši všetky problémy, aj s dodaním uhlíku aj s vysokým Ph, rastlinám to prospeje/a môžeš rozbehnúť aj kobercovky/, filtráciu máš velmi dobrú iba nájsť vhodnú distribúciu CO2.Môžeš dať dotaz v novom vlákne, čo by bolo aj ekonomicky nenáročné a aj uspokojivé pre sýtenie CO2, ale ja si myslím, že ak kúpiš kvalitný CO2 set s príp. Ph kontrolerom máš po starosti a predať ho môžeš vždy za dobrú cenu, veď aj filter máš na oveľa väčšie akva, tak ak ťa akvaristika chytí za srdce alebo neskôr syna určite to využiješ, mám CO2 set vyše 10rokov a stále bez poruchy a dnes už to tak nestojí ako keď som kupoval ja.
S hnojením ti poradím neskôr, až vyriešiš tento problém. Zatial...
Nad tým množstvom svetla tiež stále uvažujem-momentálne mám led kontrolér nastavený na 45%,čo je zrejme nejakých 9wat,kedže svetlo Sinkor má 20w výkon.Takže neviem na čom som-svetlo je výkonovo určené aj na náročné rastliny samozrejme sa zrejme počíta aj s CO2.Zatial je ešte stále na mnohých listoch vidieť biogénne odvápnovanie-žeby aj tých 9 watov bolo stále moc?-tú 3,5 hod pauzu v svietení som urobil tak pred 2-týždňami-žeby sa to ešte stále zatial nejako pozitívne neprejavilo?To svietenie 4,5/3,5pauza/4,5 je myslím v poriadku
Myslím si , že hnojenie bez poriadneho testu nenastavíš a tak isto ph. Problém vysokého Ph je v málo CO2, inak by už substrát dávno Ph stiahol dolu a stále ešte silnom svetle. Akva máš pekne zarastené, ale radšej by som investoval do CO2 systému /aj keď niečo jednoduchšie a lacnejšie/ ako tam lial regulátor, ktorý síce zníži Ph, ale viac potrebného uhlíku pre rastliny nedodá...To máš ako keby si tam pridával tú H2SO4, ph ti zníži tiež /dočasne/, ale CO2 nepridá.
dík za odpoved-práveže sa mi zdá že to PH je až do 8 aspoň podla papierového JBL testu.Uvažoval som napr. o Seachem Neutral Regulator-hovorí ti to niečo?
Momentálne laborujem ohladne no3 a po4-testujem a triafam dávky hnojiva od seachemu-zatial asi tak 1 ml z každého 2 krát do týždna do 50 litrového akva
flourish dávam 0,6ml tiež 2 krát v týždni
Ahoj, ja mám vo vodovodnej pomer vápnik horčík 70:20 a rastliny rastú a kh 10,5-12, pre niekoho je to vysoko, ale akva funguje, hnojím dusík KNO3 v kombinácii s dusičnan horečnatý-ten dávam viac.
Čo sa týka platina, tak určite ti stiahne Ph dolu ale až na 6,5 to asi nedá, takže ak budeš mať v akva ph okolo 6,8 tak pohoda pri pridávaní CO2. Pozrel som si tvoj profil akva, že CO2 nepridávaš, tak ak budeš prilievať čerstvú vodu do akva, mala by mať skoro rovnaké Ph ako v akva/môžu ti pokapať ryby,ak bude velký rozdiel- treba si na to dať pozor/.Ph vstupnej vody znížiš pár kvapkami kyseliny H2SO4 až potom vleješ do akva.
Pri Platinu by som sa zameral na dostatočne velký filter s médiami pre nitr.baktérie, akt.uhlie alebo Purigen a filtr.vatu.Hnojenie si upravíš podľa spotreby rastlín.
Životnosť Platina sa pri tvrdej vode ale údajne znižuje.To som ale zatial neoveroval.
Spýtam sa -treba niečo riešiť kvôli rastlinám -čo sa týka týchto hodnôt,údaje mám z miestnej vodárne.Substrát platinum soil,vraj zmäkčuje-neviem- tieto hodnoty som v akva nemeral
Vápnik (Ca) mg/l 98.0
Horcík+Vápnik (Mg+Ca) m m o l/l 3.30
Horcík (Mg) mg/l 20.7
Ph nejakých 7,7
Seachem Flourish nie je komplexné hnojivo aj keď to na obale píšu a aj niektorých podobných produktoch, chýbajú v ňom NO3 a PO4 a obsahuje len draslík a mikroprvky, takže pridávať trace nebude nutné ak chceš tak pridávanie Fe samostatne môžeš.
Ak chceš hnojiť presnejšie a nespoliehať sa na namiešané hnojivo, tak použi samostatne PMDD a namiešaš si jednotlivé zložky zvlášť tzn.KNO3,KH2PO4,mikroprvky so železom, K2SO4 nieje nutný, lebo zvyčajne stačí ten čo je obsiahnutý v prvých dvoch zložkách a pridáš podľa testov na zvolené hodnoty, ak máš makkú vodu tak aj MgSO4. Hlavnou výhodou PMDD je upravovanie dávkovania jednotlivých zložiek a je to lacnejšie hnojenie.
Hnojenie treba nastaviť podľa parametrov vstupnej vody, množstva rýb a rastlín pre každé akva zvlášť hlavne ak používaš CO2 a silnejšie svetlo
Pre bežné akvárium so stredne silným svetlom ale Flourish úplne stačí a doladíš si Nitrogen alebo Fosforus príp. Iron.Osobne železo zvlášť nepridávam a používam tensococtail, množstvo podĺa testu Fe na 0,1-0,2mg/l.
Hnojivo by som určite rozdelil na menšie dávky a častejšie.
Množstvá v trace sú iba stopové, tak len trošku vylepšíš mikroprvky vo Flourishi.
Hnojím komplexním hnojivom Seachem Flourish.Je dobré pridat este Seachem Flourish Trace,vidiet nejaký účinok?Alebo radšej rozdelit komplexné hnojivo na viac častí?
Je to o tom, kto je ochotný do testov investovať, ja síce mám Sera a Jbl testy ale na železo by som ti doporučil Seachem. NO3 A PO4 mám Sera a K JBL a fungujem na nich dlhodobo a keď si pozrieš moje akva tak je hnojené podĺa týchto testov. Urob si záver sama a zariaď sa ...Nemám nič proti, ak niekto má zaužívané a overené postupy, ale keď to nefunguje, tak je čas to zmeniť..Tie trubice vymeň, až keď stabilizuješ akva a pochopíš súvislosti, viac svetla /to bude po výmene trubíc/ je viac živín a CO2.Prečítaj si posledné Akvárium a článok na str. 50 Filtrace, dekompozice,nitrifikace. Tam je o tom amoniu , čo som spomínal.
Tvoj problém s nízkym Kh sa vyrieši pridaním tých kameňov a CO2 ako si mala pred tým.
Moc děkuji. Já si nemůžu dovolit právě kvůli nízkému KH měnit hodně vody z vodovodní sítě, protože, jak říkáš, pak chcípají ryby
. Těch 10 litrů za týden mám ale vyzkoušeno, že funguje a NO3 mám stále pod kontrolou, aby se něco nezvrtlo.
Tak myslíš, že 1 ml toho Tekutého železa denně by rybkám ublížit neměl? A mám si koupit testy na železo a fosfor? Poradíš které jsou nejlepší? Nemám problém je koupit, když budou fungovat. Sem tam tady čtu, že některé jsou velmi nespolehlivé, hlavně na to železo.
No čau, to vyššie Gh a Kh bude z toho ílu čo máš v dne-takže hodnoty tvrdosti máš ako ja a hodnoty na ktoré budeš hnojiť, môžeš pozrieť z môjho profilu.Je tam všetko NO3, PO4,K, Fe.Mikro podľa návodu od Growru. Flourish tam nelej v Growri je dosť všetkého.Po výmene 1/2vody dáš mikro podľa návodu a s makro pojdeš neskôr o jeden dva dni-podľa testu NO3. Časom by PO4 mohol byť nízko, ale to dorovnáš s KH2PO4, alebo už zamiešaným Fosfo alebo Fosforus-je toho na trhu dosť-podľa testu si to doladíš.
Tak problém bude v tom nízkom Kh a keď si prestala dodávať CO2, tak to šlo rapídne dolu. Ja by som dal do akva pár vápencových kameňov alebo začal aj keď len trochu pridávať CO2 z burčáku. Pri tom PMDD môžeš ostať,je to v poriadku iba by som skontroloval či obsahuje aj horčík, toho bude vo vstupnej vode asi málo.Aby ti to PMDD nedvíhalo moc NO3,môžeš občas pridať trošičku z toho Seachem flourish tam je draslík a mikroprvky vrátane železa, takže za mňa asi tolko. So železom to nemusíš hnať vysoko okolo 0,1 ti stačí tie rastliny čo máš až tak nespotrebujú, ale vodu by som menil týždenne viac minim. 1/3.
Pri tom CO2 by som pár tých kameňov/vápenec alebo Seyriu stone/ dal, nezrazí ti to PH moc dolu a snažil by som sa to udržať okolo 6,8 aj keď to pri platinu nie je také jednoduché.
A pozor na málo fosforu/ten máš len v PMDD a z kŕmenia/, ten meraj zo substrátu, najlepšie keby si namerala aspoň minimum vo vode.A ešte jednu velmi dôležitú vec, ak budeš prilievať čerstvú vodu do akva, tak musí byť kyslá tzn.menej ako 7, v opačnom prípade ti môžu chcípať ryby-akária pri platinu frčia hlavne na amóniu, pretože je tam slabšia nitrifikácia a prí zvýšení PH/dolievaní zás. vody/ sa amonium premení na amoniak.Znížiš Ph mínus,alebo trochu kys.H2SO4 vodu v bandaske a až potom prečerpáš do akva.Tento stav nemusí byť samozrejme v každom akva s platinom, ale ak ti chcípali ryby, nemuselo to byť nekvalitou vody, ale práve týmto.
Ahoj, všechno mám poctivě změřené a i rozbor vody mám. Mám to v deníčku - ten rozbor i měření. Dusičnany mi nikdy nepřesáhnou 10 mg/l. Celková tvrdost je 3 a uhličitanová je na 0.5. PH je okolo 6.6. Ve vstupní vodě je dusičnanů málo, 5.5 mg/l. A železa 0.054 mg/l. Každý týden měním 10 litrů vody. Je pravda, že zářivky mají teďka přesně rok.
Tak jsem se konečně odhodlal pořádně se věnovat hnojení, mám v košíku testy na základní měření, ale podle doporučení, který jsem tady dostal, jsem úplně nejdřív začal zkoumat vstupní vodu.
Nechal jsem si poslat přesný rozbor z vodáren (viz prezentace)
Moje základní zjištění jsou:
-dusičnanů 16,37 mg/l
-vápník 24,5 mg/l
-hořčík 5,9 mg
A teď bych potřeboval poradit, asi musím přejít z komplexniho macro hnojení na přidávání jednotlivých složek? Pokud ano potřeboval bych nasměrovat co všechno budu potřebovat? Komplex micro snad budu moct používat dál...
Ahoj, železo určite nebude problém v raste rastlín.Hnojenie PMDD komplexom chce testovanie vody a nastavenie hnojenia.Železo a hnojivo celkovo pridávaj podľa spotreby rastlín a nie podľa doporučených dávkovaní/ak meníš málo vody-hromadia sa niektoré živiny/.
V prvom rade zisti hodnoty vodovodnej vody na stránke Ostravských vodární podľa bydliska, myslím, že tam sa už vo vodovodnej nachádza aspoň 10-15mg/l NO3.Ak to bude ako píšem, tak pridávať komplex nie je dobré a hnojenie flourishom,častejšie meniť 1/3vody by malo stačiť +fosforus. Daj aktualnu foto nádrže, ako sú staré žiarivky čo máš vo svetle? Parametre vody zmeraj, napíš aspoň čo vieš a čím si merala?
Ak to chceš nastaviť čo najpresnejšie, tak bude treba zistiť hodnoty vody NO3,PO4,Ph, uhl.tvrdosť Kh.
Ahoj, prosím o radu. Přečetla jsem tu kde co o železe ve vodě, ale raději se chci ujistit, že to chápu správně. V mém akváriu Trhlíkov se dlouhodobě nedaří Heteranthera zosterifolia a echinodorům. První z nich černá a jakoby uhnívá odspodu, i když svítím docela dost, řekla bych. Každý den přidávám 2 ml VitaPlant Komplex. Rostlinka se trochu spravila od začátku hnojení, ale stále je to hrozný chcípák vytáhlý. No a echináčkům žloutnou starší listy a celkově jsou zakrslé. Dneska jsem zkusila přidat 1 ml VitaPlant Železo, ale dočetla jsem se pak, že železo může být nebezpečné pro rybky. Vstupní voda má 0.025 mg/l. A 10 ml VitaPlant Železo na 100litrů přidá 0.25mg/l Fe. Je tedy dávkování 1 ml bezpečná dávka pro rybky? Na fóru jsem se dočetla o hranici 0.2 mg/l Fe.Moc děkuju.
EDIT - Ještě jsem zapomněla napsat, že kromě zmíněných dvou druhů mi dlouhodobě stagnuje i sagittaria subulata. Mám dvě rostlinky, které ani nevyhánějí nové výhony. Jen občas naroste lístek. Když jsem začala hnojit VitaPlant Komplex, vyhnala jednu malou rostlinku, ale ta skoro neroste, je zakrslá jen s pár lístky. I proto to VitaPlant železo.
Takže po týždni pri zhruba rovnakej teplote v akva a pri zachovaní hnojenia z minulého týždňa sa hodnota draslíku zvýšila na vyše 20mg/l, čo znamená, že teplota na spotrebu draslíku nemá významný vplyv a jeho spotreba stúpa úmerne aj s ostatnými živinami pri zvýšení teploty.
Zrejme to bol len prechodný stav a krátkodobý nedostatok draslíku. Tak skúmam ďalej, rozhodne toto obdobie s vysokými teplotami ponúka možnosti na aj iné akvaristické zamyslenia...
Teplotu mám 25°C. Ten draslík by skutečně mohl být v P plus. Zrovna jsem zvedl dávku v době zvýšených teplot takže to nedokážu odhadnout.
Promyslím to. Zvýšením dávek P plus jsem zastavil vláknitou řasu a tak se mi s hnojením nechce moc hýbat.
Skus zmerať aj ten Grower či tam nie sú nejaké stopy draslíku, v P Plus bude trochu určite.Aby ti to za týždeň nespadlo ani o trochu sa mi nechce veriť.Akú máš teplotu v akva? Vodivosť ti padla dost dolu-to je zaujímavé.
Edit: Neskúsil by si na pár dní dvihnúť teplotu o 2-3 stupne, čo to urobí s draslíkom.Chcel by som to nejak overiť či má teplota vplyv na spotrebu draslíku. Je to možné?
Přidával jsem AquaGrower micro.
Ak pridávaš Mikromix ako zdroj mikro, tak aj tam je trochu K, tiež mi to nešlo dolu až kým som nezmeral mikroprvky, ale to je už dávno, teraz je to niečo iné.
Mne tá teplota nevadí/všetko funguje normálne a mám aj ventilátory-nezapnuté/ a nie preto sa pýtam, ide mi o vyššiu spotrebu draslíka pri stúpnutí teploty.Či je to len náhoda, alebo sa to prejavuje aj v iných akváriách.
Čauky, s hnojením to moc nesouvisí (relativně) ale není lepší pomocí ventilátorku z PC ochladit AQ na požadovanou teplotu ?
Dnes budu měřit po týdnu bez hnojení draslíkem. Při teplotách okolo 24°C jsem měl spotřebu 1 mg/l za den. Tak dnes uvidím jak se to změnilo. Jenom mám podezření, že mi to možná rozhodí zásobní substrát.
Edit: Tak moje měření je na nic. Před týdnem 15 mg/l. Celý týden bez draslíku a teď stále 15 mg/l. Měřeno JBL.
0 09.08.2020 18:15 Jarden Sk – Vysoké teploty a draslík
Ahoj, prevádzkujem akva za norm. podmienok okolo 25,5-26,5 st. pri týchto letných horúčavách mám 29,5st. a zvýšila sa mi spotreba draslíku, ktorý je za norm. teplot. podmienok a hnojení skôr v nadbytku a teraz je na 15mg/l pred výmenou vody.
Chcem sa spýtať, či niekto podobne zaznamenal zvýšenú spotrebu tohoto prvku v akva so stúpajúcou teplotou? Viem že zvýšením teploty sa zvýši aj spotreba živín, ale ostatné sú zhruba ako zvyčajne a pridávanie draslíku som ešte paradoxne o niečo zvýšil. Akva funguje v pohode aj pri týchto extrémoch-max trochu viac prachovej riasy, ale nič extra, ryby a ani krevetky nemajú problém.
0 05.08.2020 21:10 Richard – Hnojivo
Ahoj má někdo zkušenost s tomto hnojivem díky
Tak v tom ti neporadím ale držel bych se asi toho začít s menším množstvím než obráceně.
JJ ta tam je taky, ale já použil tu na výpočet vlastního hnojiva.
Tak je to kalkulátor Na EI hnojení jestli jsem to dobře pochopil. Tam se používají větší dávky hnojiva.
Děkuji. Když jsem si to počítal na několika kalkulátorech (4), tak tři to vypočítaly stejně, jen tenhle
akvarijni-hnojivo.cz/… hází úplně jiná čísla (cca 4x vyšší dávka chemikálie, kterou mám rozpustit). Přitom zadávám stejné hodnoty. Jak je to možné?
Skutečný objem bez skla a substrátu. Když vkládáš nádrž tak ti to systém spočítá.
Urobil som test PO4 z vody v okoli platinum soil a naozaj - kym pri hladine test ukazal hodnotu 0.05 tak na dne bolo 0.2-0.4.
Pridal som vsak cca 5 dni dozadu cca 2x viac KH2PO4, kedze som nevedel PO4 namerat.
Opticky sa mi zda, ze GDA spomalila rast, uvidim, co to spravi za dlhsie obdobie.
Chystam sa na zmenu osvetlenia za silnejsie, to mi zase rozhadze hodnoty
Ďakujem za zaujímavý odkaz, ten článok som ešte nečítal a pritom presne dokumentuje moju situáciu
Co tým myslíš že mám brať prefiltrovane vzorky z dna?
No nevím , ale s nedostatku fosforu je flekovitá GSA . GDA prachové se těžko zbavuje .
Platinum Soil to absorbuje. Musíš brát přefiltrované vzorky ze dna.
0 24.06.2020 17:22 11pirat11 – PO4 hnojim a nenameram
Zdravím, neviete čím to môže byť? Hnojim PO4 metódou pps pro, už prakticky 2 nasobnu dávku PO4. A meriam Jbl PO4 testom a takmer 0 stále. Mam zelenú prachov riasu na skle. Môže byť taká spotreba? Alebo to ťahá dno platinum soil?
Které rostliny? Fotka by nebyla? Příčin může být vícero.
Ahoj
Zeptám se....je nedostatku hnojiva a živin ve vodě,že hnědnou lístky rostlin. Děkuju
Myslím že jo..na Flourisch je datum expirace..nebo já ho tam aspon mám.
Byl bych v klidu a použival.Seachem vydrži dlouho i ve skřince pod akvárkem,natož v lednici...
Tak na Ironu není..jen na komplexnim a Nitrogenu co sem tedkom koukal.
Mám Seachem Flourish Iron dva roky starí.Celú dobu v chladničke,farba vyzerá dobre.Je to ešte použitelné?
Ahoj.
K tomu Seachemu, efekt to má a velmi značný. Smrdí to jako ocet. Kytky rostou, koření na požádání, zjevně to k růstu stimuluje i plovoucí rostliny.
Aký efekt má používanie takýchto hormónov do akvária,je to nejak extra poznať?
Pri dennom dávkovaní sa to poriadne predraží.
Seachem Flourish Advance
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Alebo radšej skúsiť
www.profiplants.cz/…
Vyrovná sa tomu ten profiplants?
Nie je zrezaná, má zakrpatené nové lístky.Podľa mňa je to reakcia na velkú koncentráciiu čohosi, čo neviem. Je to chabý odhad, ale info o nádrži je nula, takže..
Nevím jestli je vápník příčinou tvých problémů s rostlinkami, ale nejjednušeji se doplňuje sepiovou kostí. Já to tak dělám, mám ji vloženou ve filtru u výstupu.
Ja teda osobne vidím úplne normálnu zrezanú ludwigiu.
Nj.Testy sa mi nechce dnes robit.Aj niekedy si myslim ze to blbosti ukazuju.
To nebude vápnikom, skôr nejaký prebytok živín,to by si musel napísať hodnoty vody a čo tam všetko leješ..
Mam aj ja stredne tvrdu.Len sa mi krutia nobe listy.Co som vystudoval je ze malo vapnika
Nepoznám nikoho, kto by mal vo vode z vodovodu málo vápnika. Spravidla je vápniku viac než dosť, my s tvrdou vodou sa ho musíme zbavovať.
0 13.05.2020 14:12 repssol – Ca vapnik
Ahoj.Vapnik ako doplnane?
Vím, že mi řeknete, že jsem úplně blbej, ale propočtama jsem došel k tomuto dávkování: přidávám K2SO4 0,8 mg/l denně, MgSO4 0,1 mg/l denně. Po, st, so - mikroprvky 0,5 ml. Myslíte že je to bezpečné? Mimochodem bojuji s opravdu mírným výskyt parohu a budu muset ještě dokoupit fosfor. Díky za odpověď. Hodnoty vody jsou v prezentaci ..
Ak by som ti mal poradiť, tak sa na hmotnosti vykašli aj tak ti to nebude fungovať, pretože ak krmíš ryby tak dodáš aj fosfor z krmiva a dusík ti tiež produkujú ryby a baktérie a teda množstvo N a P je závislé nielen od toho kolko dodáš, ale aj množstva rýb, rastlín/ich druhu/ , baktérii a prúdenia vody/N je aj zo vzduchu/. Sústredil by som sa radšej na testovanie akva vody a doladenie hodnôt na potrebný pomer pridaním jednotlivých zložiek. Testy tiež nie sú na 100 proc. presné ale pomer NO3 a PO4 sa podĺa nich dá nastaviť. Ak máš možnosť kvalitného rozboru vody a podľa neho stanovíš odchýlku merania testom, tak sa to dá stanoviť pomerne presne aj testom.Okrem toho dusík sa v akva nachádza aj v amoniovej forme a aj ako NO3 a napr. hnojivo od Seachem Nitrogen obsahuje obe, ale keď pridávaš KNO3 tak dodávaš dusík len vo forme NO3.
Redfieldův poměr je poměr atomový (molární) a ty počítáš hmotnostní.
Mirek
Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Chtěl bych si vypočítat REDFIELDŮV POMĚR tj. poměr N:P.
Když do akvária dodám
KNO3 10,5g a KH2PO4 0,46g, tak mi vyjde, že N = 1,45g a P = 0,1049. Když z toho udělám poměr, tak mi vyjde N:P cca 13,9:1 viz obrázek níže.
Nicméně když ale použiju
akvarijni-hnojivo.cz/…
a dosadím vypočtené NO3 6,439571a PO4 0,3216, tak mi poměr vyjde 31:1. Poraďte mi prosím, kde dělám chybu.
Děkuji
Určitě na Vás dam jsem rad, ze mate stejný názor
. Já schránek silnější zarivku, ale v tomto rozměru jsem nic nesehnal. Ale to už je jiné téma. Každopádně díky.
No vidíš, a já souhlasím s Tebou
akorát to píšeme každý jinak a já to asi špatně pochopil
Však píšeme oba to stejné, jenom si asi nerozumíme
. Protože souhlasím s tim cos teď napsal na 100%.
No nevím, podle mého amatérského pohledu, mění denně vodu a tím jí zbaví všeho prospěšného a nového se nastačí skoro nic vytvořit, a bůh ví jakou zdrojovou vodu má, jak píšeš, měnil bych 2x týdně 1/3 a pak 1x týdně a uvidí.
Roger napsal:Každopádně denní výměna pokud není v akváriu průšvih mi přijde zbytečná
Však na tom jsme se shodli
No ale když nad tím ještě přemýšlím, tak bych nejdřív zkusil měnit míň vody a až pak hnojil. Protože teď se v podstatě děje jen to, že živiny, které v rostliny mohly zužitkovat, končí v záchodě. Už jen to by mohlo pomoct - což si vlastně zase psal už ty
Pravda je, že má celkem brzy dost zarybněno. Každopádně denní výměna pokud není v akváriu průšvih mi přijde zbytečná
Asi bych hned neskočil na výměnu 1x týdně. Přece jen je to akvárium nové a už tam jsou ryby - a ne málo.
Teď bych ještě měsíc měnil 2x týdně.
S hnojením je to tak, že prostě záleží na vstupní vodě, počtu ryb, světlu a druhu rostlin...
U nás teče z vodovodu v podstatě RO voda a bez aspoň základního hnojení neroste nic. Pokud.jde o řasy, tak tam to u nás taky funguje naopak - jak začnu hnojení flákat, tak se rozjede. Ale je pravda, že akva jedou v úplně jiném režimu - mnohem vic světla.
V tomto případě pokud rostliny rostou tak klidně nehnojit, Pokud hnědnou a nerostou tak trochu přihnojit.
V návodu mají dávkování 1x za 14 dní. Dle objemu bych spočítal množství, použil bych třetinu až polovinu. A tenhle počet mililitrů pak podělil čtyřmi a výsledné množství bych dával po každé výměně vody (tedy teď 2x do týdne).
Asi jsem se přehlédl, máš zářivku, ale i tak, a jak píše Lister, denní výměna vody je zbytečná podle mě, od založení měním vždy 1x týdně a to tam mám ryby na zajetí. Každopádně hnojení bych vynechal, přešel na režim týdenní výměny vody a vyčkával, ne vše pod tím světlem poroste, ty kytky kterým se bude dařit množ ty kterým se dařit nebude nepřemlouvej
vzhledem k tomu že už máš zarybněno tak o hnojení je postaráno, moc kytek tam zrovna podle mě není, tak se do toho nevrtat a nechat kytky nabrat sílu
Denní 25 procentní výměna vody u měsíc starého akvaria mi přijde zbytečné moc.
15 w na ten objem moc není, ale ono to nějak poroste, jen prostě ne všechno.
Mas pravdu, chce to trpělivost. Mam zářivku Osram 15W. Možná to mam špatně napsaný, mrknu na to.
V prvních měsících zpravidla hnojit nemusíš pokud máš nenáročné rostlinstvo a k tomu u tebe 15w žárovku. Jestli to chceš brát zodpovědně, tak být Tebou se naučím trpělivosti
nedávám do akvária nic když nevím proč to tam dát a ono to půjde. Smířit se s tím že některé kytky neporostou a držet se těch kterým se tam líbí. A zamyslet se nad světlem, předpokládám že žárovka je uprostřed takže světla to moc nedá, čím více světla budeš mít, tím více živin budeš potřebovat.
Edit: já svoje akvária téměř nehnojím, sem tam občas přileju trochu profita jinak nic, opravdu to ze začátku není zapotřebí a když je akva starší tak to vychytáš ale nesmíš bez hlavě jinak budeš rázem v sekci řasy
Jak ti psal Roger, zamysli se, zda budeš mít výhradně rostlinné akvárium. Pokud ne, nehnoj. Zamysli se nad pěstovanými rostlinami. Pokud máš nenáročné, nehnoj. Pokud se rostlinám nebude dařit, pak zjisti, co jim chybí a přihnoj. To je můj názor, který nemusí být však většinový.
Já si teda taky myslím, ze je to zbytečný. Ale člověk je ze začátku opravdu zblblej z množství všech těch informaci. Na druhou stranu nechci to moc podcenit. Beru to jako zodpovědnou přípravu na větší akvarium.
A jsi si jistý že máš zapotřebí hnojit? Osobně si to nemyslím
Momentálně řeším jak hnojit. Akvarium se zabiha teprve měsíc. Vodu měním zhruba 10l denně. U zakrutich.vnimam nahnedle listy, ale vyrazí nové oddenky. Jde mi o to zda Bioflorem hnoji napr. denně po malých dávkách třeba 1ml. Taky se mi objevuje pravděpodobně zelená vlascita rasa. Dekuji
To áno,neviem síce kolko jej tam je , ale pridávam občas H2SO4 do akva na zníženie ph, a Kh a je to v pohode a v mikroprvkoch v hnojive neviem či je aj síra.Niektoré hnojivá ju obsahujú. Ak by to mali byť vyššie množstvá, tak samozrejme nie. Narazil som na zaujímavé info o sadre
www.stavebnictvi3000.cz/…
Áno, ale zas pridávaš i síru.
Prečo nie, koniec koncov aj vytvrdnutá sadra/aby nezakalila vodu/ by splnila účel-malé množstvo.
Zabudol som dokončiť myšlienku ohľadom vápnika.
Ja osobne by som skúsil dať do akvária travertín. Je pekne členitý, nie je ostrý, takže by neublížil ani pancierničkom a tipujem, že vo vode, ktorá je sýtena COčkom, sa bude rozpúšťať pekne rýchlo.
Myslím že tvoj záver je dobrý, čo sa týka PMDD a jeho zložiek tak tu nájdeš pestrý výber prímesí, ktoré by si mohol použi´t ako alternatívu napr. dusičnan vápenatý, mikromix,MgSO4 a ďalšie je to najlacnejšie a ak máš viac akvárii, tak si to pridávaš z fľašiek podľa potreby-chce to len trochu cviku.
akvarijni-hnojivo.cz/… Vápnik je makroprvok a nik ho nerieši preto, že ho každý má až až vo vstupnej vode. Riešime problém skôr ako sa ho zbaviť.
S tím dnem ani nemluvte, to akvárium bylo ze začátku tragédie, rostlinky normálně vadly a úplně se rozpadaly, trvalo to tři měsíce než si to sedlo. Sice tam mám asi 4 kg kamenů, ale je to Dragon stone - poučení pro příště už jsem si z toho vzal dávno
Paradoxně seryriu mám v jiném akva s inertním dnem.
S tím vápníkem uvažuju, jestli zkoušet něco dělat. Přece jen nějaká tvrdost tam je, minimálně 25mg/l by v té vodě být meloz, předpokládám, že většina bude Ca. Navíc co jsem tak četl články o PMDD, tak Ca moc neřešili, asi je součástí směsi mikroprvků.
No najedu ne ten systém bez Equilibrium, zvazim přidávání malého množství sody. K tomu substrátu asi nakonec budu lit Profiplants kde je i vápník a Tropicu nechám do akvária se seryriu kameny - takhle to asi dává větší smysl.
Budu dál studovat PMDD a třeba časem vyzkouším - chtěl jsem to ale dělat co nejjednodušeji - vím že to po těch mojich příspěvcích asi zní legračně
Pre mňa najväčší otáznik je, čo s tým spraví to dno.
Ale inak 15mg/l draslíka týždenne nie je moc, toho by som sa nebál.
A nedostatok horčíka na listoch krásne vidno, vždy môžeš keď tak zvýšiť...
S Tropicou hnojím v malých akvarkach, ale musím povedať, že mám podobnú skúsenosť ako máš ty a musel som do nej pridať trochu KH2PO4 a aj KNO3 aby stačila a to nemám silné svetlo. Ja by som ti radil, to čo som písal dolu prejsť na sypké hnojivá, zarobiť si každé zvlášť do 0,5l flašiek a pridávaš z každej podľa potreby a na začiatok sa bez testovania aspoň NPK a Fe nezaobídeš aby si mal trochu prehľad a nelial tam toho moc. Než to Kh dostaneš na potrebnú hodnotu by som ten KHCO3 ešte použil a kombinoval zo sódou bic. aby ti to tak nedvíhalo K. Výber Platina bola tiež zlá volba vzhladom na tvoju vstupnú vodu, tak do budúcna radšej Seyriu stones a substrát ktorý ti nebude ťahať tvrdosť a Ph dolu. S draslíkom to veľa akvaristov nerieši a mnohí ani netušia kolko ho v akva je, hlavne že to rastie, ja som radšej zo skúsenosti keď je hodnota do 20mg/l vo vode v akva mávam do 10mg/l. Čo sa týka tých tvojich hodnôt -uvidíš či bude stačiť-záleží na spotrebe rastlín a ten vápnik tam tiež musíš ešte dodať.
Tak vzal jsme do ruky kalkulačku a trochu počítal. Co říkají zkušení rostlináři na tohle...
Jak příklad moje malá pětatřicítka (ne to není manželka
), na dně je ze 70% Platinum soil, celý je osázený rostlinami - převážně stonkovky, vepředu malé množství monte carlo. Čistý objem vody je cca 25 litrů, měním týdně 10 litrů vody. Jede tam CO2 z kvašení, dropchecker je tmavě zelený, svítím cca 1100 lumeny. Osádka jsou 5 pandích pancéřníčku a malý potěr živorodek.
Chtěl bych kH ve vstupní vodě dostat aspoň na 3,5 a hnojil bych zelenou Tropicou 10ml/týden - pro zajímavost je to 4x tolik, co doporučuje výrobce.
Za týden bych dodal: N 5,2 mg/l, P 0,4 mg/l, K 15mg/l, Mg 1,6mg/l, Fe 0,28mg/l.
Krom K jsou ty hodnoty na spodní hranici, ale něco N i P dodají ryby. Mg by mohlo být asi víc.
Jsou ta čísla úplně mimo? K tam zase není tak extra moc, aby to dělalo problémy - aspoň myslím...
Předpokládám že tohle funguje hlavně preventivně? Když pH klesne moc hluboko, tak se začně víc rozpouštět a doplňovat pufrační systém? Na samotné zvýšení to asi nestačí, ale zase pokud by tam byla tahle pojistka, tak nevadí celkově nízká alkalita...
Kolem nás jen spousta vápencových lomů, něco by se nasbírat dalo...
Kamo niektory krevetkary by za takuto vodu aj vraždili, vieš kolko namahy je takuto vodu vyrobit?
vaclav napsal: rochu mramoru
Pomník? Preventívne?
Dávej si pozor na to KH protože CO2 ti ho může snižovat takže bych dal pro jistotu do filtru nebo akvária trochu mramoru.
maniakva.sweb.cz/… Lidi neblbněte
Já jsem spokojený, protože zcela netypicky pro toto forum jsem tentokrát dostal odpověď přesně na to, na co jsme se ptal
A protože jsem totální rostlinkářská lama, tak mne ta čísla překvapila, protože to třeba znamená, že jen tou úpravou kH do akvárka dostanu víc K než kolik se tam dostane za celý týden při dávkování zelené Tropiky. Nikdy jsme ne to složení moc nekoukal a nikdy nezkoušel nic počítat, ale při doporučeném dávkování se do akvaria dostane 1mg/l týdně Kalia - může to vůbec v nějakém akvariu fungovat? Už se nedivím, že jsme musel dávat 2x tolik, aby to vůbec nějak fungovalo. Budu se nad tím muset zamyslet a něco vymyslet, jak dál pokračovat.
Proč to reším? Protože se mi opakovaně u dobře rostoucích nádrží najednou z ničeho nic stalo to, že se mi rozpadla polovina kytek. Hledal jsem důvod a odpověď možná našel v jednom článku, kdy bylo jasně uvedeno že při nízké pufrační schopnosti vody může dojít ve dně k tak velkému poklesu pH, že odumřou kořeny - a přesně to jsme u svých rostlin pozoroval. Plovoucí a ty, které berou hlavně z vody, vždy rostly výborně dál, ale ty odkázaná na dno, prostě najednou rychle odešly a pokud se vůbec vzpamatovaly, tak v řádech týdnů.
Nad vápencem jsem samozřejmě taky uvažoval, ale mám malé filtry, není to kam nacpat.
Jinak jak se tu někdo ptal na vstupní vodu - tak mámě fakt měkkou a kyselou. Úplně přesné hodnoty po mě nechtějte, protože jsme nenašel aktualizovaná data od našeho dodavatele. Pouze obecné konstatování, že v naší oblasti je voda měkká - udávají toto rozmezí: 0,4 - 0,6 mmol/l, 2,2 - 3,4 ve stupních
Domácími testy to vypadá takto: pH 6,6, KH maximálně 1.5, někdy je to i méně. Celková tvrdost nebude vyšší než 3, ale na tohle přesný test nemám. Jen proužky a ty pokaždé ukazují něco trochu jiného. Ale co vím určitě, je to, že naše voda neobsahuje skoro žádné magnesium.
Po úpravě KH na 4, mám výsledné pH kolem 7.2, v akváriu při sycení C02 je to zpět na 6,5-6,6. Dodávat CO2 bez zvýšení KH jsem si netroufl.
kH zmeriaš testom, ktorý patrí k tým lacnejším a dávkovanie empiricky doladíš časom. Je to lepšie riešenie ako prehnojiť draslíkom.
Ano, otázka bola zodpovedaná, máš pravdu.Je však iba otázka času, kedy môže nastať problém s rastom rastlín a príjmom napr. horčíku pri vysokých dávkach draslíku. Sám som podobný problém mal, je však pravda, že nie všetkým rastlinám vysoké hodnoty K prekážajú.
Řešení čeho přesně? Zatím problém k řešení zcela nevidím. Tazatel chtěl vědět, kolik do akvária sype draslíku jako vedlejší efekt zvýšení kH. To jsme mu společně (já na třetí iteraci) pomohli odhadnout. Teď vidíme, že to není zcela málo. Dobrá. To je daň za to, že se dost prudce mění základní chemické vlastnosti vody. Tak to obvykle chodí.
Možná se ta koncentrace draslíku neshoduje s nějakým obecně zažitým chápáním poměrů prvků v akváriu. Ale pořád nevidím opravdový problém v nádrži. Neroste něco? Jedou řasy? Jede sinice? Jedou ryby? Byla tady poznámka, že nějaké hnojivo se dodává na horní hranici doporučeného dávkování. Znovu: Překáží to něčemu v tazatelově nádrži?
Neviem na koho smeruješ otázku a nemyslím, že by mal byť problém s rozpúšťaním dolomitu v kyslej vode, otázka je kolko by ho mal asi použiť aby sa dostal na nejakých 6-7 Gh a ako prispôsobiť hnojenie-čím hnojiť v Listerovom prípade aby aj Kh udržal aspoň na 4-5. A nepredávkoval zbytočne akva draslíkom.
ľudia tu panikária z dekorácie alebo dna s obsahom vápenca, a pritom majú tvrdú, zásaditú vodu.
Ak sa obávaš zlej rozpustnosti pri mierne kyslej, mäkkej vode, kde by si dolomitový vápenec použil napr. ako náplň filtra kde je slušný prietok vody, tak to je v rozpore s vyššie uvedeným.
V praxi môže platiť len jedno z toho...
Jo,jo písal som to nižšie v súvislosti s vápencom. Aké teda navrhuješ riešenie? 35mg/l draslíku vo vode je dosť.Aktuálne začal pridávať CO2 z burčáku, tak to tiež zmení pomery v akva.
Jarden Sk napsal:S CaCO3 či dolomitom a pridávaním neviem poradiť kolko asi bude treba...
Veľa, veľmi veľa...pretože sa vo vode zle rozpúšťa.
Kromě toho, jeho rozpustnost závisí na pH (resp. množství kyseliny ve vodě), takže by se jeho přesné dávkování těžko stanovovalo.
ok, tak potom bude musieť ostať pri tom KHCO3 je ľahko dostupný a obmedziť pridávanie draslíku v ostatnej chémii. S CaCO3 či dolomitom a pridávaním neviem poradiť kolko asi bude treba, ale to čo je v hnojive Profiplants K,Mg a Ca by mohlo stačiť.
Ne, Ca(HCO
3)
2 v pevné formě stabilní není. Na Wikipedii je špatný překlad do češtiny. Originální článek:
en.wikipedia.org/….
Ahoj, nie som chemik a na Wiki píšu, že je to biela kryštalická látka a o dostupnosti neviem, ale pokus s vápencom má aj nevýhodu, zamúti dosť vodu a potrebuje na to dosť CO2 alebo nízke Ph - skúšal to s Equilibrom neviem aká je to forma vápnika a solí v ňom ale Kh mu to nedvihlo. Zo staršej diskusie má parametre vstup. vody: cca pH 6,3 a možná i míň, gH cca 4-5, kH 1,5
Ca(HCO3)2 v pevnom skupenstve, pokiaľ viem, neexistuje, len ako roztok.
A rozpúšťať vápenec, to by sa mi nechcelo.
Nepomohlo by proste nasypať do vody vápenec či dolomit a nechať pomaly rozpúšťať? Niekto to tu tak robí...
Lister (of Smeg?): Akú máš tvrdosť vstupnej vody?
No asi to nebude bežne dostupná chemikália u Poormana som pozeral má tam len draselný a sódu, tak to bude treba objednať niekde v predajni chemikálii alebo niekto tu ponúkne...Ak by to bol problém, tak je ešte ďalšia možnost to vyskladať s KHCO3/ten máš/+Tensococtail alebo Mikromix Plus+MgSO4 a k tomu podľa potreby KNO3/alt.Dusičnan vápenatý tetrahydrát čistý - Ca(NO3)2*4H2O/ a Kh2PO4 či K2SO4. Mikroprvky pridáš podľa železa vo vode-zistíš testom-ostatné tiež.Malo by to byť aj lacnejšie.
Víš, že se v tom plácám
No já teď můžu pracovat s tím, co mám doma. Dívám se že draslíku je fakt hodně. Ale opravdu jsme si potvrdil, že alkalita naší vstupní vody je tak nízká, že se pak rostliny v akvariu nedostanou k žádnému C02, už je samotným zvýšeným na hodnotu kolem 3 najednou začaly produkovat kyslík. Pak jsem zkusil kvasnice a teď bublá celé akvarium. Z počátku jsme dával sodu, ale tu nechci dlouhodobě kvůli sodíku.
Equilibrium jsem kupoval a vyzkoušel jestli náhodou nepomůže s tím KH a "překvapivě" nepomohlo. Takže asi zkusím tu variantu cos mi už kdysi doporučoval - upravit kH na přijatelné hodnoty a k tomu dávat dostatečné množství Profiplants complete (většinou plus, jen synova přerybněná padesátku N nepotřebuje, takže tam verze bez dusíku), který by snad měl stačit.
Hydrogenuhličitan vápenatý se dá někde běžně koupit v nějaké běžně dostupné formě?
Fu, to je komplikované..Nechceš radšej použiť inú kombináciu hnojív? Ak máš ten Profiplants tak budeš valiť ten a dKH si upravíš s Hydrogenuhličitan vápenatý Ca(HCO3)2. Draslíku je v Profiplants určite dosť a neprehnojíš s ním a na úpravu dusičnanov a fosforečnanov budeš aj tak pridávať KNO3 a KH2PO4.Tam je ďalší draslík. V Equilibru je draslíka moc/je dosť koncentrovaný/ a ak hnojíš aj inými hnojivami...
Ano, pravdu díš. Omlouvám se, psal jsem rychleji než myslel a pak raději již nemyslel vůbec. Soubor jsem updatoval, teď mi tedy v součtu vychází 5g/100L.
Díky pánové.
Dívám se že jsem přešel na estimate index, ani o tom nevím
Jen takové ujištění k tomu Equilibriu.
Díval jsem se na výpočet a nějak mám pocit, že není úplně dobře. Pochopil jsem správně, že jsi používal molární hmotnost? A i když je to už více než 20 let, co jsem tenhle pojem slyšel naposledy a ani nevím, kde se mi v hlavě najednou objevil, tak si myslím, že tam máš asi chybu.
V tom zlomku jsi počítal hmotnost pouze jednoho K z K20. Myslím, že správně by to mělo být 78.18/94,179 a výsledné množství by tak mělo být 2x větší
Odpovídalo by tomu i to, co uvádí Seachem - Koncentrace K20 23 %, násobeno poměr těch molárních hmotnosti 0.83 -> odpovídá přibližně těm 195 tis ppm čistého K.
3,6 KHCO3 na 100l je priblizne 1dKH.
2,5dKH je teda 9g/100l KHCO3.
Z toho 35% je draslik, takze 3,51g = 35mg/l drasliku.
Moja kontrola 14x2,5 = 35.
Aha, Ty zvyšuješ kH o 2.5, ne o 1.5. Tak to budeš dodávat z toho KHCO3 3.5g/100L. Celkově tedy 4.2g/100L.
Tak mě vychází, že na zvýšení kH o 1.5 musíš přidat zhruba 5.4g/100L KHCO3. To znamená, že tím dodáš 2.1g/100 L draslíku.
Ze Seachem Eq. při 7.5g/100L dodáš 0.73g/100L draslíku.
Spolu 2.8g/100L draslíku.
Snad jsem nikde chybu neudělal. Podrobnosti výpočtu jsou pro jistotu tady:
rybicky.net/soubory/241.pdf
Jestli jsem někde udělal chybu, snad mě zkušenější opraví.
Čo si z hlavy pamätám (výpočet budem musieť nájsť/zopakovať) tak 1°dKH pri použití KHCO3 zodpovedal asi 14mg/l K+. Takže z 1,5 na 4 to bude cez 30mg/l...
Aha, to mi necvaklo.
No tak zjevně nevim, co znamená zkratka, ale na základě procent jsem asi počítal správně, ne?
195 tisíc ppm... Niektoré krajiny (jazyky) používajú čiarku ako oddeľovač tisícov.
No možná mají zkratku špatně, v příloze je screen oficiálního popisu složení.
ppm je part per milion, čiže milióntina, nie tisícina, tzn. mikro, nie mili.
Snažím se trochu počítat...
Equilibrium udává, že koncentrace elementárního kalia je 195 ppm - jestli chápu správně, tak to znamená 195mg kalia v každém gramů.
Zelená Tropica má udávaný obsah K 1%. Takže 1ml by měl obsahovat 10mg K.
Takže příklad: v akváriu měním týdne 10 litrů vody a dávám 10ml hnojiva - 0.75x195 + 10x10 -> týdně takhle do akvária dodám minimalne 250mg draslíku - ve vodovodní vodě nebude skoro žádný. Něco k tomu ještě přidá ten hydrogenuhličitan.
Jestli jsem úplně mimo, tak prosím do mě.
Předem díky.
Ano je to jak píšeš. Je to vstupní odstatá voda bez CO2. Takto upravená voda má výsledné pH 7.2. V akváriu je pak z toho většinou něco mezi 3-3.5 KH a pH kolem 6.6 což by mělo znamenat CO2 kolem 25 mg/l
Já bych se Ti na to podíval (ač nejsem chemik, ale nemám od toho zas tak daleko). Jen by bylo fajn ujistit se, to KH 4 je měřeno pořád mimo akvária (t.j. bez dosycování CO2). Musím si spočítat, kolik tam vlastně musíš přidat toho KHCO3, abys dosáhl ten nárůst KH.
Ahoj.
Potřeboval bych radu nějakého chemika, který by mi dokázal poradit, jestli náhodou nedávám do akvária moc draslíku.
Dokázal by někdo určit, kolik draslíku dostanu do akvária ještě předtím než tam vůbec naliju nějaké hnojivo?
Vstupní vodu upravuji pomocí hydrogenuhličitanu draselného z původního KH 1.5 na výsledné KH 4 a pak tam ještě na každých 10 litrů sypu cca 0.75 gr Seachemu Equilibrium.
Asi budu vypadat jako šílený chemik, který super vstupní měkkou vodu takhle kazí, ale já měl ve většině akvárií dost problém s rostlinami a v jednom to nerostlo skoro vůbec. Po takové úpravě najednou rostliny poskočily a dokonce se zjevně rozjela i fotosyntéza - předtím jsem bublinkování nikdy neviděl.
A teď mi jde o to, jestli tam dostávám tak moc draslíku, že bych ho pak mohl předávkovat? Na další hnojení používám Profiplants Complete nebo zelenou Tropicu na horní hranici doporučeného dávkování.
Mal som s draslíkom ten istý problém ako ty a kým som neprešiel na iné mikroprvky tak som ho dole nedal a s JBL testom. Ako zdroj NO3 používam dus. horečnatý, je možné, že aj vysoký horčík blokuje príjem K, ale teraz mám K 6-10 mg/l vo vode a akva nemá problém, ale zvýšila sa spotreba hlavne NO3.
I kdyby byl otočený, jak říkáš, tak ukazuje stále stejně. V době, kdy jsem přestal hnojit i po měsíci bez hnojení. Když pomineme hodnoty, tak by mělo zkrátka dojít k barevné změně na začátku měření a po měsíci nehnojení.
To bych nebyl moc rád, že jsem vyhodil přes tři stovky.
Ahoj,
Test na draslík od Easy Life je k ničemu, mám to vyzkoušené...
Dokud jsem nekoupil od JBL, tak mi pořád ukazoval 20-25 mg/l i když tam žádný draslík nebyl...
No tak to bude tým testom, prepíš si hodnoty na farebnej škále opačne/zmen postupnosť/ a dopracuješ sa k približnej hodnote. Ak si to chceš overiť čo píšem, tak si do vstupnej vody alebo destilky daj min. Kh2PO4 a uvidíš, že nekecám. Pri vysokom draslíku je farba až zelená a tmavá a nie svetlá ako uvádza test.Ak to prehodíš tak to celkom sedí...Ten JBL mám a je v pohode.
Než mi došel, měřil jsem draslík testem od JBL. Potom jsem zkusil test od Easy-Life a hodnota při prvním měření byla stejná, jako od JBL.
Jenže pak jsem draslík přestal dočasně přidávat, abych ho snížil a je mi divné, že by se jeho hodnota po měsící vůbec nezměnila.
Micromixu moc nedávám, takže pochybuju, že by spotřebovaný draslík stíhal doplňovat. Spíš mám pochybnosti o testu Easy-Life.
Ahoj a aký test na draslík používaš? Predpokladám, že ten od Easy life-/keď som s ním meral pred rokom ,má obrátenú farebnú stupnicu hodnôt/.V mikromixe je draslík tiež meral som aj ten od Vitaplant aj z akvarijní hnojivo.cz,ten to tam má aj napísané.Ja som kvôli tomu prešiel na Fe Mix alebo daj Tenso coctail, ten som nemeral na K, ale nemal by tam byť.
Už jen hořčík a MicroMix Plus.
Jaké hnojiva ještě dáváš?
Už měsíc nepřidávám draslík a každý týden měním 1/3 vody, ale jeho hodnota vůbec neklesá. Pořád měřím 20 mg/l. Divné.
My u nás máme běžně vodu z horské přehrady Fláje. Takže měkkou, supr vodu, ale od léta se parametry evidentně změnily, do té doby byly stabilní, netuším proč, holt bez Sanytru mi to neroste
niektoré pramene máme také, že pri úhrne zrážok sa zvýši ich výdatnosť ale môžu sa zakaliť a vtedy sa na pár dní odstavujú (ak sa to tak dá riešiť v konkrétnej obci) a zásobujú sa zo skupinového vodovodu (iný vodný zdroj).
Rozdiel v parametroch môžu ovplyvňovať zrážky aj inak ako zákalom, napr. obsahom minerálov, keďže voda svojou cestou naberá všetko s čim sa stretne, u nás dolomitový vápenec. Ale zase je to prípad od prípadu, sú aj veľmi stabilné pramene ktoré sa za rok prakticky nemenia. Ak sa bavíme o NO3, tak sme stále v rozmedzí 5-10 mg/l.
Ryby jsou v plánu, ale později. Zatím si jedu rostliny. Šneků mám víc než dost.
Rozbor vody mám dle vlastního měření s občasným přeměřením. Na nějaký jejich tabulky se můžu tak akorát....
Każdopádně abych se vrátil k mému problému, dle vašich reakcí to vypadá na železo. Zkusím ho více prozkoumat, až bude čas. Akva se stále zabíhá, tak je možné, že to prostě ještě nedává.
No, já mám údajný SČVK rozbor přímo z adresy našeho bydliště. Nicméně na začátku léta to sedělo a teď poslední 3 měsíce ne, někde jsem slyšel že vodaři občas přepínají trasy či co.
Dík.
S NO3 jsem nikdy neměl problém a za celý 3 roky jsem nikdy N nepřidával a vše jelo extrémně.
Si prečítajte jeho info o nádrži /brukiz-mimochodom velmi precízne info/, má to vymakané a testy na vodu používa, tak neni taký hlupák, aby si nechal spadnúť NO3 dlhodobo na nulu.
To je možné tak v Low tech akvarku pri slabom svetle. V high s takýmto postupom si koleduješ o velký prúser.
U nás dělají vodaři rozbory i po domácnostech v různých částech města a jak jsem se díval, jsou i rozdíly mezi nimi.
Minimálně v Praze vodárny zveřejňují průměrné hodnoty. Nechal jsem si udělat základní rozbor vody z řadu a ten se tedy rapidně liší od toho co mají na stránkách PVK.
Jen pro zajímavost, vodárny mi tvrdí že mám 10mg/l no3, jelikož mi to nechtělo růst změřil jsem vstupní vodu a téměř 0, v akva podobné, takže Sanytr a šup od té doby roste vše
na oficiální info vodáren bych se nespoléhal v ničem
No a já bych nasadil rybičky, Okružáky a na všechno hnojivo bych se vykašlal.
Já bych na těch 15 mg/l NO3 nespoléhal, jestli je to voda z řadu. Pokud to tedy nemáš laboratorně změřené.
Já bych se být tebou na nějakých vyšších číslech moc nedržel zvláště u Fe. Stačí vědět že ve vodě něco je a také bůh ví co ty testy vlastně měří.
Železo držím na vyšších číslech. A nic dusíkatýho nepřidávám. Vstupní voda má 15 mg/l. Výměnou hnojím NO3.
Nejspíš to bude Fe. Příště si odsleduju při vyšších dávkách.
Vylij z hnojiva trochu do skleničky a uvidíš co je kalné. Ty první dvě to asi nebudou ale železo ti může plesnivět. Já mám Fe+ také a určitě delší dobu ale je pravda že ho nedávkuji stále.
Používáš PROFIPLANTS COMPLETE ADVANCE což jsou vlastně stopové prvky s železem a fitohormony a k tomu ještě Fe+ což ten zákal způsobovat už může. Trochu mě tam schází NO3 to nepřidáváš?
Je to možné, pridávaním Seachem fl. Iron sa mi vytváral jemný biely zákal-do druhého dňa zmizol.Treba menšie dávky, na viac krát.
Osobne bych to řešil tak, že bych příští hnojení udělal každou složku zvlášť s odstupem cca 2h a zjistil bych které hnojivo mi to dělá. A to bych nahradil novým.
Kupovat nové se mi ještě nechce. Proto se ptám, zda jsou tyhle následky možný, pokud je hnojivo po spotřebě. Mlhovina trochu už odpadla za těch několik hodin, tak je možné, že to prostě chce nechat pracovat.
Hnojivo od Profiplants, K Plus, P Plus a Fe Plus.
Ono je to pak těžké radit, když člověk hnojí něčím a ani sám neví čím.
Když ti to do teď fungovalo, tak kup nové a uvidíš. Nejjednodušší řešení.
Jsi tajemný jak hrad v Karpatech, co je to za hnojivo?
Vím, co tam liju.
Spíš mě zajímalo, jestli je možné, aby z těchto prvků mohlo bý akva mlžné a nebo je to hnojivo již po spotřebě. Otevřená lahev je už lehce přes rok. Hodnoty prvků sice reagují, ale netuším, zda akvu neubližuju, když tam liju něco nebezpečného vůči datu spotřebě.
Tak ty něco liješ do akvária a netušíš co to je? Jestli to nejsou čisté chemikálie ale nějaká potravinářská kvalita tak tam můžou být různé příměsi.
Ano. Bohužel netuším o jaké přesně hnojivo se jedná. Momentálně teď množství navyšuju na vyšší hodnoty, tak je to třeba tím než se to ustálí. Ale dříve mi tohle hnojivo vůbec neudělalo.
Ahoj, je možný, aby z hnojiv (K, P, Fe) v akva nastala mlhovina? Není to třeba známka toho, že je hnojivo již "po smrti"?
Pod echinodory se mi osvědčily jílové kuličky.
Ano, mám osobně vyzkoušeno. V doporučeném dávkovaní nevadí ani citlivých rybám (Ramirezy), dokonce ani hodně citlivým Sulawesi krevetkách.
Prosím, poradili byste mi ohledně Seachem Flourish? Je to bezpečné pro rybky? Ne podle návodu, ale podle osobních zkušeností. Jde mi hlavně o otíky a časem chci pořídit sekavce, kteří prý chemii nesnáší. Nějak se nedaří mým Echinodorům. Jsou pořád malé a zdá se mi, že se jim rozpadají listy. Mám ještě kapsle NPK, ale u těch váhám kvůli mřence - aby ji to neotrávilo.
Díky za tip, už jsem sehnal jinde, ale kouknu na to jesti se to v budoucnu může hodit.
Kawa napsal: Pormanovo akvarijní hnojivo.
Ten ale z kapacitních důvodů nepřijímá další objednávky.
Pormanovo akvarijní hnojivo.
Má tu někdo tip, kde by se dal koupit dusičnan hořečnatý (Mg(NO3)2*6H2O)? Na
www.akvarijni-hnojivo.cz už zase nepřijímají objednávky a jiné obchody, které jsem našel, ho zase neprodávají soukromým osobám
Díky udělal jsem to na denní dávky. Jak říkáš, nebyl jsem si jistej kdy dát, při denním hnojení není co řešit.
Hmm, načapovať nádrž doplna naraz alebo po kvapkách? Vlastne to je jedno, nakoniec bude i tak plná
Ale vážne, PMDD odporúča denné dávky, EI myslím 3x týždenne, pri komerčných som postrehol i 1x týždenne. Myslím, že kým neprekročíte nejakú max. hodnotu naraz (čo by pri spomenutom dávkovaní nemal byť problém), tak je to jedno. Vyberte si tak, aby Vás to zbytočne neobťažovalo. Ono, čumíte do akva asi denne, tak pri tom aj kvapnite...
Ja napríklad, musím denne, lebo potom nikdy neviem, či dnes je alebo nie je deň hnojenia
Ok, díky za info, chtěl jsem 0,8mg/l, ty dáváš 1,2mg/l, asi zkusím těch 1,2mg/l možná raději jen 1mg/l, nejsem si jistej hustotou toho osázení. Otázka je, rozdělit to na 7 dávek a dávat s pmdd každý den, a nebo třeba jen 2x týdně?
Aha, promiň. Já ten původní dotaz četl, ale zcela mi unikla jeho podstata.
Když já začínám hnojit neznámou nádrž, o které tuším, že by mohla potřebovat fosfor, začínám na 1.2 mg KH2PO4 / l / týden. Jde vždycky o hustě osázené akvárium s minimem ryb a minimem krmení, bez CO2 a s dostatkem osvětlení. Zatím se mi nestalo, že by takováhle dávka při pravidelné výměně vody způsobila nějaký problém. Jednou jsem ji musel zvýšit kvůli nějakému projevu nedostatku fosforu, ale jinak tuhle dávku dodržuji (nebo nedodávám fosfor vůbec, když mám pocit, že není potřeba).
Můžeš třeba začít takhle a když uvidíš, že řasy a rostliny nereagují adekvátně, může tu dávku zvýšit na takovou, která bude bližší tomu EI receptu, jak tady zaznělo.
To je přesně to, o co mi jde. Možná to z původního dotazu není patrné, ale přesně to chci. Jen jsem se potřeboval odrazit, jakou cca koncentraci udělat, protože p plus jsem měl původně. Mrkni na původní dotaz.
Tref napsal: To je super infomace od které se dá trochu odrazit. Děkuji
Jen taková otázka a námět na diskusi: Proč se neodrazit rovnou od toho výrobku samotného - ve smyslu, že bys jej nepoužíval? Nebylo by lepší místo toho si ve vodě rozmíchat KH2PO4 ve známé koncentraci a pak bys měl dobrou kontrolu nad tím, kolik tam toho přidáváš? Možná máš dobrý důvod, proč používáš P Plus, ale když chce člověk vědět, kolik čeho kam lije, nejjistější je namíchat si to svépomocně.
Tak některé hnojivo od profiplats mám a používám ale pochybuji že to má něco společného z EI.
To je super infomace od které se dá trochu odrazit. Děkuji
Znám víc lidí kteří se to pokoušeli zjistit a "nejpřesnější" odpověď kterou jsem slyšel byla že doporučené dávkování pro zarostlá akvária odpovídá přibližně metodě EI.
Shimi napsal: Jejich přístup dost dobře nechápu. Přece jim musí být jasné, že je tato informace pro akvaristu alfou a omegou všeho a přesto ji neuvádí.
Dám ruku do ohňa, že pre väčšinu ich zákazníkov je dôležitejšie hnojiť (čímkoľvek, hlavne aby to malo značku), ako vedieť koľko hnoja. A tých niekoľko otravných zvedavcov jednoducho prežijú...
To nevím ale neveřím že ne víc jak 0,2mg/l na den.
A narovinu, jsem totální amatér, zkouším podle toho, jak se chovají rostliny.
Shimi: To je přesně důvod, proč si to zkouším namíchat sám... "Dejte 5ml za týden a budete mít správnou koncentraci" mě prostě neuspokojí...
Je to cca půl roku co jsem psal do Profiplants ohledně složení jejich hnojiv, respektive jsem chtěl vědět koncentrace jednotlivých složek například na 1 ml hnojiva, jelikož to z neznámého důvodu u výrobků neuvádí a bylo mi řečeno, že je to výrobní tajemství
Tak jsem se pousmál a odepsal jsem, že jsme se asi špatně pochopili, že nechci vědět z čeho a jak je ten jejich výrobek konkrétně vyroben/namíchán, ale že mě zajímá o kolik se zvýší koncentrace dané složky po nalití x ml do y litrů akvarijní vody. Pán to už sice pochopil, ale stejně konkrétně neodpověděl. Jejich přístup dost dobře nechápu. Přece jim musí být jasné, že je tato informace pro akvaristu alfou a omegou všeho a přesto ji neuvádí. Nejlepší je si jednotlivé složky koupit samostatně a namíchat si to sám přesně podle potřeb akva.
Jakou má profiplants koncentraci netuší nikdo. Ale spousta lidí se to pokoušela v minulosti zjistit.
To neví 'nikdo'
Jestli krmíš ryby, tak dodáš fosforu kolik?
Počítáš i proměnné ? ( filtr,světlo, CO2, krmení , adsorpci...)
ps: to se skutečně ptám, a ne že "buzeruju"
Neměřím, jedu od oka, spíš je to tom, že by mě zajímalo, jaká je třeba koncentrace P plus od Profiplants a pak by bylo hned jednodušší odhadnou, kolik dávat podle toho co jsem dával. Asi budu dávat těch 0,8mg/l fosforu za týden a uvidím... Jen jsem chtěl vědět jestli někoho něco napadne a nebo má tušení jakou má Profiplants koncentraci.
neradím ( úvodem pro čistou hlavu)
Jen Ty sám bys mohl vědět kolik čeho, to za Tebe nikdo neumí spočítat
Dám tolik ,kolik mé rostliny spotřebují...a započítám "proměnné"...
Měříš úbytek nebo spotřebu, a nebo nic ?
Instantní rady "hnojení" nejsou...pokud jedeš "bajoko"...vysleduješ sám co a kolik.
Když jsi hnojil a nevěděl kolik hnojíš, v čem je to teď jiné pro rostliny ??
Ahoj, protože při stávájícím hnojení jsem neměl žádný přehled co do akva leju, rozhodl jsem se přejít na pmdd. Zvolil jsem na doporučení verzi s tenso coctailem. Hnojivo jsem udělal bez KNO3, a rovnou zvedl dávku magnesia na 0,7mg/l při dávce 5ml, začal jsem ale pro jistotu s dávkou 3ml micro a macro denně. Potřeboval bych poradit s dávkou fosforu a jak často dávat. Na skle se mi dělá v rozích GSA a tak bych fosfor rád přidal. Při používání P plus od profiplants jsem dával cca 3ml týdně rozdělených na dvě dávky, ale bez tušení, kolik mg/l jsem vlastně přidal. Nyní mám v plánu zkusit dodat 0,8mg/l týdně s tím, že to rozdělím na dvě dávky po 0,4mg/l. Mám dávat dvakrát týdně či to nějak upravit, přidat nebo ubrat? Díky moc za rady.
Osobne si nemyslím, že čerstvo založené akvárium treba hnojiť. Samozrejme, sú ľudia ktorí to robia, ale väčšinou vedia prečo to robia a to Váš prípad zrejme nebude (keďže sa potrebujete spýtať).
Ahoj, o víkendu jsem založila akvárium jen s pískem a pár kuličkami od Rataje. Zároveň jsem ovšem k nakoupeným rostlinám dostala jako dárek hnojivo Bioflor Master. Zde jsem se dočetla, že není vhodné tímto hnojivem hnojit, když už má člověk ryby, kvůli obsahu dusíku. Ryby budu mít až za měsíc, myslíte, že toto hnojivo mám použít, nebo nechat vše bez hnojení, jen s těmi kuličkami a případně použít později? (Nebo nepoužít vůbec?) CO2 bublat neplánuji, kytky mám nenáročné a zatím se uchytily a rostou. Moc díky
Kto fest hnojí, musí meniť pravidelne vodu, inak si koleduje o neobmedzené hromadenie hnojiva. Tu je na to super kalkulačka i s grafom:
www.akvarijni-hnojivo.cz/…
Takže aby som odpovedal na otázku - keď meniť nebude, skôr či neskôr si to niekto odskáče. Podľa prvku rastliny alebo ryby.
Myslíš že to bude i hořčík kvůli velkému obsahu vápníku? NO3 je dost. Nevím jestli začít hnojit jinak, otázkou je, jestli si nějak pomůžu. Po přidání draslíku mi ale přijde že to nějaký efekt má.
ne to nebude (jen) draslík.
no dnes testnu kohoutkovou, já hnojil jen 3x a to 0,4 g KNO3, teď mám 20 (byla nula) a přibyli živočichové ( krmení).
Draslík mám taky na dvaceti... kohoutková po republice obsahuje K různě ( od nic do 10 mg/l.
Ta výměna vody mě napadla ( jenže já měním vodu cca 2x týdně) takže je velký předpoklad , že je to s ní ( proto mi asi nikdy nepomohlo hnojit draslíkem)...
Nebo to naředit RO ? Pak zase budou chybět hořčík, vápník a dusík
Větší výměnou vody, v kohoutkové skoro žádný nebývá. Když pak budeš dávat jenom KNO3, tak by to mělo být ok. Ty hnojící metody mi přijdou, že to s draslíkem přehánějí.
Ahoj, myslím si prosím dobře, že tyto tmavě ohraničené tečky jsou z nedostatku draslíku? V rozboru z vodáren vstupní vody, draslík nikde nebyl(třeba se neměří). Poměr Ca:Mg cca 10:1, vápníku až až cca 120mg/ml. To jsou ovšem údaje z vodárny, ale do domu nainstalovali nějaký změkčovač pro celý dům a otázkou je, co vlastně s vodou dělá, co bere nebo naopak přidává. Díky moc
S močovinou ti neporadím, já teď používám dusičnan hořečnatý.
ano máš pravdu, je to viník, co teď ? Počkat až se draslík "ztratí" a místo KNO3 použít ureu?
Většinou to má na svědomí KNO3 pokud k tomu ještě nepřidáváš síran draselný.
jak se řeší nadbytek draslíku který blokuje příjem vápníku a hořčíku ?
Trochu častěji vyměň vodu to není nikdy na škodu. Na můj vkus jsou listy dost světlé ale špatně nevypadají a klidně to může být i světlem.
Podle fotky mi nepřijde, že by těm rostlinám něco chybělo. Světlé zelené listy s tmavou žilnatinou bývají známkou nedostatku Fe popř. Mg, ale na té fotce to vypadá jako normální mladé výhonky.
Díky za radu, na vodárnách jsem nalezl hodnotu 8,29 mg/l. Je to dostatečné?
Easy-Life ProFito je vysoce koncentrované hnojivo, které obsahuje železo, draslík, hořčík a mnoho dalších důležitých živin. Je to velmi ekonomická, kompletní výživa pro silný, zdravý a bujný růst rostlin ve sladkovodním akváriu. Neobsahuje dusičnany ani fosforečnany. Tak se zaměř na to co tvoje voda neobsahuje. Zjisti si na vodárnách kolik máš dusičnanů.
Zdravím všechny,
prosím o radu, co rostlinkám schází? Akvárium, viz má prezentace, CO2 je z kvasnic, jednou týdně přidávám 5ml Profito Easy-life.
Listy jsou takové světlé, viz fotografie, pomohlo by přidávat železo?
Ahoj, myslím, že mám stejný problém a podle mě je to právě nedostatek fosforečnanu. Do akvária zatím žádné nedodávám, tak uvidíme jestli se něco změní až začnu, tobě se podařilo něco zjistit? Díky za informaci.
zkusil bych "zaštipnout" a zasadit, hnojit častějšími výměnami vody, a možná koupit ( je to bez dusíku)
www.zoo-hobby.cz/… Dole je vidět ještě střapatý list, pak ji tak pred půl rokem ožral šnek,dlouho vůbec nerostla a teď jí rostou tyhle listy. Šnek už je pryč. Přitom dřív rostla hrozně moc.
můžeš kousek odfotit ?
Těžko říct, co jí chybí. Moc neroste a ty listy, které jí rostou, rostou v emerzní formě. A někde jsem se tu dočetla, že by to mělo být nedostatkem živin. Ostatní rostliny jedou pěkně.
hnojiva na bázi NPK, budou vždy obsahovat dusík
co té mokřance chybí ?
edit: tablety se většinou dávají pod mohutně kořenící rostliny typu echináč,aponogeton...
Jo to jsem četl. Kvůli želvě mám jen rostliny, které jsou opravdu odolné a rostou téměř za každých podmínek. Anubisy, vallisnerie a echinodory. Valisnerie rostlou celkem pěkně, ale nemnoží se, anubisy sem tam vyhodí list, ale u nich je pomalý růst normální. Mám vápenatou vodu se špatným poměrem Ca/Mg. Na listech je vidět, že jim hořčík chybí, jsou hodně světlé. Ale malá velikost nových listů spíš odpovídá nedostaku NO3 nebo fosforu a to mi rozhodně nechybí.
věštit neumím
já bych to Co2 nepodceňoval, limitní prvek může být ten co je v nadbytku a tak blokuje příjem jiných...Ty máš problém jen z jedním druhem rostliny, že? ostatní jede vesele dál ,né ?
No přinejhorším bych dělal větší výměny vody, abych popř. srazil NO3. Nevím, čím jiným by to mohlo být, ty listy jsou čím dál menší, jako by jim něco chybělo. Světla mám dost, CO2 nepřidávám, ale bleheráče by neměly být na co2 náročné. Navíc to by ty menší listy začaly hned po zasazení pokud by bylo CO2 nebo světlo limitní element. Ale mně ze začátku rostly krásný velký listy 50 cm dlouhý a teď už jsou nový listy poloviční a úzký. Jako by rostlině docházel nějaký prvek, který měla v zásobě.
uvidíš, máš dost "hrubý štěrk".
já ty tablety taky jednou použil, k echináči bleher, nebylo to ale výživou kořenů ( já tam od založení měl jílové kuličky) ale celkovým stavem akva.
ps: psal jsem o vyplavování živin z tobolek, skrz to "hrubé dno"
Hnojit do vody jsem přestal, čekám jestli tablety budou mít nějaký účinek. Tablety jsem zahrabal dost hluboko, tak 8-10 cm, takže vyplavovat by se neměly. Zkoušel jsem nejdřív jestli nebudou kuličky hnojiva plavat, až se gelová tableta rozpustí. Jsou těžké, jdou hned ke dnu.
do toho "štěrku" bych je nedával, bude se vyplavovat hodně rychle ...krmíš masem, a to je hodně organického hnojiva, hnojíš k tomu ještě pmdd ( v osmocote máš dusík který nepotřebuješ (( alespoň ve tvé zdrojové vodě ho máš dost)), další draslík a fosfor)
rostliny z fotek máš pěkné, takže bych byl na pozoru, a možná chvíli nehnojil pmdd...
ps: tu změnu neočekávej za týden ale spíše za dva ,tři týdny ( změnu u echináčů
Zdravím
Mám v akváriu 2 velké echinodory bleherae. Koupil jsem je jako submerz, hodně veliké, sotva se vlezli do akvária. Zhruba po měsíci jsem si všimnul, že nové listy jsou čím dál menší. Po třech měsících jsou nové listy už sotva poloviční oproti těm co vyrostly ze začátku. Hnojím do vodního sloupce PMDD+tenso. Hodně lidí doporučuje u echinodorů tablety ke kořenům, tak jsem před týdnem pořídil
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a každému jsem ke kořenům zatlačil 3-4 tablety. Zatím nepozoruji žádnou změnu, má někdo zkušenosti, jak rychle se začnou živiny uvolňovat z tablet a budou vidět nějaké výsledky?
Mám to v plánu, vím že je to hodně, chtělo by to časovač.... díky
Jasný, až když se něco začne dít rostlinám nebo obyvatelům akvárka, tak teprv začnu testovat....
, ale málokdy se doberu něčeho kloudného... právě kvůli těm různým poměrům prvků...
V začátcích jsem se to snažila nějak nastudovat a pochopit.. až jsem narazila na hnojícì program od Seachemu, přesně rozepsáno kolik čeho, den po dni, na celý týden. Perfektně to fungovalo, až do teď... řasa začíná zase vyhrávat..
Já bych to svícení trochu omezil. 12 hodin je celkem dost.
Upřímně nevím. Ale na přemíru fosforu to nevypadá a nedostatek se projevuje jinak.
Hnojíš vším možným "PMDD jílové kuličky do dna, Seachem Flourish, Flourish Excel, Iron, Phosphorus, Trace, Advance, Potassium" k tomu "Seachem Prime, Seachem Equlilibrium" ... nejspíš si nedávala správné množství.
Je tu mnoho zkušených, já bych zatím měnil obden vodu (50%).
víc než testům se dá věřit "kondici rostlin" . To, že naměříme málo nemusí znamenat nedostatek.
Fosfor obsahuje suché krmivo,výkaly ryb.
Pokud je "špatný" poměr dusíku k fosforu nemusí další přidávání fosforu pomoci.
edit: dostačující pro Tvé akva musíš vyzkoušet
Děkuji za reakci, než jsem četla tyto příspěvky, dala jsem podle návodu do akvária 5,5ml ,tj 1,1ml - zvýšení o 0,1mg/l. Po hodině jsem opakovala test s výsledkem 0,5mg/l... takže to funguje. Teď jde o to, zda je toto množství pro rostliny dostačující...a jak dlouho vydrží...
Vím že velké množství fosforu způsobuje řasu, ale nulové je údajně také špatně.
Rostliny jinak celkově stagnují, rychle opadávají listy od spodu...
Zdravím, řasa je na skle- zelená prachová a na rostlinách také, prachová, čerstvě i vláknitá, snad i ruducha, fotky dodám...světlo mám LED osvětlení Glass Power 13W,50cm,6500K Aquastel, svítíme cca 12hodin denně. Vodu používám pouze z RO, mineralizuji s Equilibrium od Seachemu...a měním jednou týdně 1/3 vody odkalováním..
ano věřím, pracujeme s jinými proměnnými.když jsem přidal "více" fosforu rostla řasa.tím nevyvracím Tvé závěry
U mě přidávání bylo na měření znát velmi dobře. Fosfor mi postupem času padl na nulu a po přidávání jsem se dostal zpět na cca 1mg/l. Přidával jsem KH2PO4 od Rostlina-akvaria.
Verver: Na rostlinách si pozoroval nějaké potíže? Děravé listy apod.?
po dávkování fosforu jsem nikdy nic nenaměřil, je to dáno tím , že fosfor( ečnany) se adsorbují na "částečkách" mrtvé organické hmoty .
ubral bych určitě fosforu...
Kde se ty řasy tvoří? Fotky by to chtělo. V prezentaci nejsi moc sdílná. Čím a jak svítíš? Kolik měníš vody a kolik z toho je z RO?
0 19.06.2019 10:12 Vever [5] Zdravím, v akváriu se mi najednou rozjely řasy, jde o to 40ti litrové, viz prezentace. Do teď rostliny krásně rostly, řasa minimálně, navíc mám spoustu krevet které je zvládaly likvidovat. Začlo to zelenou prachovou a teď jsou tam snad všechny druhy..
NO3 mám 10mg/l, NO2 0mg/l, čpavek taky žádný...
Napadl mě nedostatek fosforu, levný test od Rataje ukazoval nulu, dráhym od Sera taky nic nenaměřím...
Přidávám dvakrát týdně Phosphorus od Seachemu 2,5ml, takže mě to přijde docela podezřelé. Je možné, že by to rostliny všechno spotřebovali?!
Předem díky za jakýkoliv názor
A ty miniryby ti dávají vcelku velký prostor to "dohnat" cíleným hnojením do vodního sloupce.
Jistě chápeš, proč to takto píšu.
Celá táto zaujímavá debata sa točí okolo rastlín. No niektorí akvaristi majú v akváriách aj ryby (a iné živočíchy). Myslím si teda, že pokiaľ ich človek nevníma iba ako farebné pohyblivé predmety akcentujúce krásu rastlín ale aj ako živé bytosti, je vhodné pri plánovaní hnojenia (vrátane CO2) brať do úvahy aj ich potreby a nároky na prostredie. To je jeden z hlavných dôvodov prečo ja CO2 nepoužívam, prečo sa snažím hnojiť minimalisticky a prečo chovám hlavne miniryby.
To musím potvrdit, EI přestane člověka bavit. Funguje dobře, ale v posdtatě jde o to každý den hnojit, každý týden měnit dost vody a stříhat, co narostlo.
Je to jako, kdyby člověk chtěl mít doma kousek přírody, tak si přinesl kus pole s řepkou.
No ano on je to totiž děsnej opruz. Já myslím, že to není o tom, že by se ten systém nějak zhroutil. Ono to na začátku vypadá jednoduše, ale to kvítí roste tak rychle, že aspoň mě a myslím, že nakonec i všechny ostatní přestane bavit každej týden stříhat akva a v podstatě ho vidět v kondici a nějakém layoutu pouze krátkou dobu.
Navíc ty rostliny vypěstované na EI (aspoň u mě) vypadaly jinak než bych chtěl. Jelikož jim nic nechybělo tak nebyly tak vybarvené jak bych chtěl a taky byly více řekněme robustni.
O metodách Ada a dalších se nepřu dokonce znám člověka který provozuje akvárium striktně jen na přípravcích a postupech ADA už 5 let a nemá problém.(stojí ho to ročně víc než mě všech 12 akvárií) Ale nikdy jsem nepotkal (ani online) nikoho kdo by dlouhodobě s velkým úspěchem provozoval EI proto jsem se na to ptal. Všichni co to zkusili tak po čase buď založili znovu aa nebo přešli na jiný systém hnojení.
To samozřejmě nemusíš věřit ničemu. Na tom foru měl poměrně dlouhej topic o tom akvárku, ale co jsem tam chodil tak je to tak 8let. Já už to moc nesleduju.
A pak asi nerozumím psanému textu.
Chtěl si po mě jestli můžu uvést takové akva. Já ho uvedl. Jestli čemukoli budeš nebo nebudeš věřit to už není moje věc.
Ryzí aquascaping asi moc udržitelný není. Ale třeby akva co jsou u ADY v Niigatě nebo jak je dělá GreenAqu tak ano, ale ty nejsou EI
To sis trošku popletl já neřekl že není třeba důkazů jen že mi fotografie nepřijde jako důkaz. A celé je to postavené na důvěře ať už s fotkami nebo bez. Kdyby si mi poslal fotku a řekl že tohle akvárium je provozované 10 let mělo by to pro mě naprosto stejnou důkazní hodnotu jako když napíšeš to samé bez fotky. Takže to beru tak že ti věřím ale nevím jestli věřím tomu dotyčnému o kterém si psal. Každopádně děkuji zkusím dohledat.
Smetany napsal:
A když jsme u těch důkazů můžeš uvést nějaké dlouhodobě prosperující akvárium provozované čistě na metodě EI?
Vyžaduješ důkazy? Zajímavé, že někteří nic dokazovat nemusí.
na UKAPsu je moderátor ceg4048 ten provozoval, nevím jestli ještě provozuje, akva na EI poměrně dlouho. Nasměroval jsem tě, tak si to hledej
c1.staticflickr.com/…
to Maq:
U Littorella uniflora Tropica píše že easy a nevyžaduje moc světla ani CO2
u
Elatine hydropiper se většina shoduje, že je středně náročná a vyžaduje CO2 i světlo, ale někde se píše že je na pěstování snadnější než HC Cuba nebo klasická "Glosa"
Ani jednu sem nezkoušel tak nevím. S HC CUBA problém nemám, ale myslím, že bez CO2 půjde mizerně. Nebude se tolik plazit při dně a nebude mít tak nahusto internodia.
Ammania mi jde podivně. Jednu chvíli roste jakštakš, jednu chvíli má strašny deformace. Očividně chce trochu specifické podmínky, které taky neumím trefit.
Ta tvoje Ludwigia Super Red, podle mého nevypadá tak jak by mohla. Ten tvar listů je jinej a není tak hustá. Věřím, že roste, ale podle mě by mohla vypadat lépe.
Tak ať se daří
2 23.05.2019 07:39 jamajcan –
Re: Maq Já Ti tu radost vůbec nechci brát. Naopak souhlasím s mnoha Tvými teoriemi. Naučil jsem se nejdříve dělat kytky bez Co2. Booster v podobě céóčka,beru jako přidanou hodnotu, která mi umožnila dostat z kytek max. potenciál, který v sobě mají. Jedu současně na kole i autem a oba způsoby mají své.
Jsem rád, že se tady dá z někým rozumně podiskutovat.
jamajcan napsal: Nevěř tomu Maqu, že Co2 je vše řešící záležitost. Když s ním neumíš, naděláš víc škody, než užitku.
Když se řekne, že autem se někam dostaneš rychleji, než na kole, je celkem nadbytečné k tomu dodávat, že předpokladem toho je, že máš řidičák a umíš auto řídit. Samozřejmě že když to neumíš, tak to nefunguje.
A o tom Tvám závěru, že s CO2 jsou rostliny krásnější, nejsem úplně přesvědčený. CO2 zrychluje růst a dodává rostlinám energii, aby řešily (skoro) všechny svoje problémy. Já bych rád dosáhl toho, že
(a) minimalizuji ty problémy, a
(b) dosáhnu stavu, kdy řasy potlačím natolik, že budu moct silněji svítit. Světlo je tím, co dodává krásu.
Zatím se mi to daří jen zčásti a netvrdím, že je to možné. Leckterá moje rostlina, ač zdravá, opravdu není tak krásná, jaká se někdy vidí u sytičů. Ale věřím tomu, že jsem ještě nevyčerpal všechny možnosti a stále mám co zlepšovat.
Tak mi neber uspokojení nad tím, když jako cyklista předjedu aspoň některé motoristy. A nesouhlasím ani s názorem, že je to zbytečná frajeřina. Je to hledání optimálních způsobů, jak vést akvárium. To se nakonec hodí všem, i sytičům.
Planorbella napsal: Maq napsal: ... nedoporučím ani recepty Diany Walstad.
Proč bys nedoporučil tuhle metodu?
Ke svému překvapení jsem zjistil, že metodě "hlína pod pískem" zde není věnováno žádné vlákno. Přitom kniha D. Walstad je docela vlivná a i zde má své příznivce a následovníky.
Myslím že v takovém vlákně by bylo nejlepší probírat tyhle věci. Ale jaxi se mně nechce to vlákno zakládat, já sám nemám velkou potřebu se k D.W. nějak mohutně vyjadřovat.
3 22.05.2019 17:27 Maq Tomu focení fakt moc nedám, ale pár fotek v prezentaci už mám a něco na nich vidět je. Na Václavovu výzvu jsem vyfotil Ludwigia Mini Super Red, fotky se líbily. Já ji za moc náročnou nepokládám, ale většina atlasů ano. Totéž Aponogeton madagascariensis, který je tam v pozadí trochu vidět. A spolu s ním Rotala macrandra, tu mám za opravdu náročnou.
Na jiné fotce je kobercovka Elatine hydropiper; vesměs pokládaná za náročnou, a s ní Littorella uniflora, která mi roste a množí se, zatímco zdejší atlas ji označuje za "naprosto nevhodnou" pro akvária.
V deníku píšu, že mi dorůstá k hladině a řízkuji (i dneska, náhodou) Myriophyllum tuberculatum. Všechny návody unisono tvrdí, že sycení CO2 je pro tuto náročnou rostlinu nutností. Tahle rostlina je vidět na hlavní fotce. Stejně jako různé alternanthery. Rozpoznat se dají i Eriocaulon setaceum a Tonina fluviatilis. Rostou pomalu, ale drží se dobře, z čehož mám opravdu radost.
Co není vidět teď, časem snad taky vyfotím.
Mám samozřejmě i potíže. Padla tu zmínka o Ammania gracilis - tak to je zrovna jedna z těch, kterou jsem zatím nerozluštil, nedaří se mi. A pokud jde o kryptokoryny a bucky, nemohl bych nic pěkného nafotit, ani kdybych se snažil. Žijí, ale rostou pomaličku, zůstávají maličké, nic moc.
... No a už jsem v tom. Nechtěl jsem fotit a psát seznamy mimo jiné právě proto, že mně nějak nesedí se takhle "vychloubat", nebo jak bych to nazval. Ale ptali jste se, co jsou "náročné" rostliny, tak jsem jich pár uvedl. Snad se shodneme, že patří mezi náročné.
=
CO2 nepoužívám. Ano, zčásti z hrdosti, nechci si to ulehčovat. Ale především se mi fakt nehodí do krámu.
Já vlastně nejsem až tak na rostliny, jako na ekologii akvária jako celku. A rostliny jsou perfektním indikátorem. Nepotřebuji ověřovat, že CO2 by pomohlo; to ví každý. Zkoumám jiné faktory, a to zejména ty, které se leckdy přehlížejí, podceňují, a o některých se vůbec neví. Když se mi pak dobře drží i náročné rostliny, vím, že postupuji správným směrem.
A to možná i trochu naznačuje, proč raději napíši deset takových dlouhých příspěvků (nebo přímo článek), než bych udělal jednu fotku. Jak mám vyfotit funkce jílů v substrátu? Nebo kyslíkový režim? Metody redukce organického znečištění? Nebo složení mojí vody a poměry prvků? To jsou věci, které mě skutečně zajímají.
Můžeš zkusit zapojit rozum a říct si že v petroleji to asi nepůjde a nebo to vyzkoušet.
Mimochodem poznáš na fotce vodu od petroleje?
S tím larixem to vím jen si nejsem jistý jestli ta nabídka pořád platí.
A když jsme u těch důkazů můžeš uvést nějaké dlouhodobě prosperující akvárium provozované čistě na metodě EI?
Ale to je jasné, že každý ten ideál má nějaký jiný a někomu se líbí to nebo ono. I Malawi jsou krásná akvária. A já rozhodně neodsuzuju něčí vkus a nepovažuju se za někoho kdo má patent na rozum a krásu.
Nicméně když mi bude Malawista tvrdit, že pěstuje velice úspěšně Toninu belem ve flašce od okurek zalitou petrolejem, tak bych to prostě chtěl vidět, protože mě takhle neroste a rád bych aby jo a třeba ten petrolej je klíč , kterej přehlížím. No, ale jestli mu to v tom petroleji taky neroste a jenom pindá, pak je to problém.
BTW Amanovské nádrže i Barrovy nejsou neudržitelné dlouhodobě. Proč by jako neměly být?
Stran larixe, víš to nebo myslíš? Najdu to někde? Třeba larix řekne.
Já sem tím Barrem chtěl jen demonstrovat že fotografie není důkazem fungující metody. A že je CO2 sprosté slovo sem já nikdy neřekl. Jen tvrdím že jeho používání zakryje některé chyby což může být i pozitivní i negativní záleží na tom jaký je cíl dotyčného akvaristy.
Já o žádném Barrovy nemluvil ani o EI, u aquascapingu je to běžné stáří nádrží ale to není náš případ o tom není řeč. Teď se bavíme jen o nějakých jiných postupech jak docílit pěkné rostliny a jsem rád že už není CO2 sprosté slovo.
Určitě ale každý považuje za "krásné" něco jiného někdo touží po vyumělkovaném akváriu se spoustou barevných rostlin.(má to něco do sebe)
Jiný chce biotopní akvárium s minimem druhů ale s velkým důrazem na napodobení konkrétního kousku přírody( i to je úžasné) někdo má radost z toho že mu akvárium skvěle funguje s minimální údržbou.(to byl do nedávna můj hlavní cíl) a tak by se dalo pokračovat dlouho. Jen pro to že něco nesplňuje tvůj ideál krásy není třeba to odsuzovat.
Pokud jde o Larixe myslím že se kdysi ptal ostatních na typy na náročné rostliny a zatím jich nenašel moc které by mu v akváriu neprosperovaly.
Maq napsal:
A když už jsem u toho, nedoporučím ani recepty Diany Walstad.
Už je to tu samé slovíčkaření, v rozmanitosti je ta naše čeština krásná. Ale risknu to.
Proč bys nedoporučil tuhle metodu?
Mě ten argument taky příliš logický nepřijde. Jako příklad uvedu několikrát již zmiňovaného Toma Barra. Jeho fotografie jsou plné krásných akvárií ze kterých přetékají prosperující rostliny. Přesto metoda EI má dost silné nedostatky a rozhodně nefunguje 100%ně jak si spousta lidí podle jeho slov a fotografií myslí.
Bart totiž nezmiňuje jednu důležitou věc průměrná životnost jeho akvárií jsou 3-4 měsíce.
Myslím že ani fotografie není přesvědčivý důkaz o funkčnosti akvaria ale ani o jeho nefunkčnosti.
To že jsem tě zmínil jako soutěživého akvaristu bylo způsobeno argumentem v jedné z vašich přestřelek z Maqem kdy si tazateli napsal "podívej se na naše prezentace a uvidíš kdo to má hezčí". To mi jako soutěžení trošičku přišlo.
Napíšu ještě jedno. Ono osobně si myslím, že nikdo nechce hnusné akva. Každý chce mít akva krásné. Lze toho dosáhnout různými cestami a je to ryze subjektivní věc. Larix má pěkné akva bez CO2 s přístupem minimalistického hnojení. Proč ne. Ale troufnu si tvrdit, že tomu musí uzpůsobit rostlinné osázení a nemyslím si že by tam nacpal náročné kytky na CO2 nebo něco jiného, které mu v těch podmínkách neporostou nebo budou vypadat zbědovaně.
Badatelská činnost je rozhodně záslužná, ale musí být něčím podložená a proto taky ty občas vyžadované fotky a nějaké důkazy.
Mě by se líbilo kdyby to badatel dělal třeba tak, že by např. vzal Ammanniu gracilis a na ní by otestoval, jak třeba vitálně vyroste bez použití CO2, a třeba hnojení a třeba já nevím čeho a podpořil fotodokumentací aby to působilo důvěryhodně. To by mi přišlo jako fajn výstup. Nebo by třeba zjistil, že ona fakt bez CO2 případně něčeho jiného neporoste. Pak bych věděl, že až budu mít akva bez CO2 můžu tu rostlinu (ne)použít protože ...
Václavův ale i dalších. Berete akvaristiku jako soutěž o to kdo má hezčí akvárium. Máš zkreslené představy o tom že bych s někým chtěl ve svých letech soutěžit. Když někdo tvrdí že to dokáže jinak tak bych to chtěl vidět (a nejen já) jak to vypadá. S tímhle celkem logickým argumentem měl problémy třeba i MarcelG.
Maq napsal:Naprosto nehodlám zpochybňovat fakt, že CO2 pomáhá růstu rostlin. I když já se bez něj obejdu, a úspěchy dosažené s jeho pomocí beru asi jako ve sportu "s podporou větru".
I když s tebou v celém zbytku naprosto souhlasím. Tahle věta je ta kde je problém a ne jen tvůj, Václavův ale i dalších. Berete akvaristiku jako soutěž o to kdo má hezčí akvárium. Proto ta tvá averze k CO2 a Václavova potřeba porovnávat s někým fotky. Cíl akvaristův by měl být hlavně ve vlastní spokojenosti s tím co vytváří a jakou cestu k tomu zvolí je na něm.
Mě se tvůj "badatelský přístup" líbí a souhlasím s tím že je daleko efektivnější, pokud chce člověk zjistit jak funguje akvárium, vyhnout se dopingu v podobě CO2. Na druhou stranu si myslím že pokud má někdo potřebu hezkého rostlinného akvária s "náročnějšími" rostlinami bez ambicí badatelských. Je CO2 naprosto logická věc za kterou není třeba se stydět.
Přirovnal si to k nerovnému boji což není pravda protože narozdíl od toho větru má CO2 možnost použít kdokoli. Já bych to přirovnal k parkovacímu asistentu. Pokud se chci naučit dobře parkovat tak ho nebudu používat ale pokud se bojím že si odřu auto proč si parkování neusnadnit?
10 let jsem měl krásně zarostlé akvárium bez CO2. Moje echinodory a krytokyny co jsem měl ho nepotřebují. Pak jsem začal používat CO2 ale bez jakéhokoliv hnojení, stačily jak říkáš jen rybí ho.na. Teď opět pěstuji svoje echináše a stonkovky (náročné rostliny moc nemám) s CO2 a hnojením a začal jsem i trochu svítit. Ten rozdíl je ohromný rostliny vypadají opravdu dobře a o to mě jde. Mám na chodbě akvárium s přírodním osvětlením a jediná technika je filtr. Akvárium nemá dno jen trochu mramorové drti a spousta pávčat. Některé rostliny od jara do podzimu rostou lépe než v hlavním akváriu.
Přesně. Proto si dokážu představit používat EI někoho kdo chce přebytky submerzně vypěstovaných rostlin prodávat. U EI je nějaká rozumná udržitelnost layoutu dost problém.
ok.
já myslím, že nejitříme.
konkrétní druhy jsou popsány v akva atlasech, jen to beru jako doporučení ( to jestli je náročná či ne).
ta doporučení je třeba vyzkoušet ve vlastních podmínkách konkrétního akva
(nejsem ani proti hnojení chemií,či co2, )
ps: některé druhy zeleně prostě nerostou u všech a ve všech podmínkách
smik napsal: Nejde mi o rychlost růstu, ale o celkovou vitalitu.
Presne. Mnoho ľudí preberá odporúčania množstva živín od poľnohospodárov, kde výnosy plodín/rastlín tvoria zisk, a teda rýchlosť rastu je cieľ.
Bežný akvarsti, podľa mňa, nehnoja preto, aby mohli každý týždeň vyhodiť kýbel rastlín, ale aby rastlinky pekne vyzerali, Hoci, oni sa potom i pekne množia
zervajs napsal: náročné podle akva seznamu, nebo podle "chování" v předem daných podmínkách ?
(asi by to chtělo /vypsat/konkrétní rostliny)
ale to já nevím podle jakého kriteria a jaké rostliny považuje Maq za náročné a které se teda dají úspěšně pěstovat i třeba bez CO2. Nejde mi o rychlost růstu, ale o celkovou vitalitu. Proto jsem se zeptal.
Obecně. Nejsem žádnej vědátor, ale někde jsem zahlédl tabulku obsahu CO2 ve vybraných domovských tocích určitých rostlin a byly tam i toky jejichž přirozený obsah CO2 se pohybuje kolem těch 25mg/L. Jestli je to kec netuším.
Nevím jestli se dá považovat třeba Hemianthus callitrichoides cuba jako náročná, ale její růst s CO2 nebo bez CO2 je hodně odlišný. A tím nemyslím rychlost růstu.
Samozřejmě se nechci točit kolem CO2 a věřím že v dnešní době už jeho používání nikdo neodsoudí.
Někde tu i padalo, že s CO2 je to vlastně strašně jednoduché mít krásné prosperující akva, jenom jich teda úplně tolik nevídám a potíže jsou s CO2 i bez CO2.
Takže Maq tvrdí, že se úspěšně bez CO2 obejde a úspěšně pěstuje náročné rostliny. Fajn. Já to tak nevidím.
Stran Amana, ano jeho výrobky jsou předražené, ale tady jde o systém. Prostě když nastavím systém jako Amano a místo soilu použiju jiné vyhnojené dno, je velká pravděpodobnost, že budu úspěšný.
Barr podle mě hlavně ukázal, že není pravda když se dříve v podstatě tvrdilo, že pokud máš řasy tak fosfor. Ukázal, že i když tam leje kýble hnojiva včetně fosforu tak to nemusí nutně znamenat řasy. EI metoda není úplně špatná, ale jak jsem byl její zastánce tak teď bych ji ve své nádrži nepoužíval.
BTW a vůbec nechci jitřit emoce. Jen normální diskuse
0 22.05.2019 11:03 Maq Rád bych uklidnil emoce, které pocházejí z nedorozumění. Můj příspěvek nebyl namířený proti sycení a sytičům. Naprosto nehodlám zpochybňovat fakt, že CO2 pomáhá růstu rostlin. I když já se bez něj obejdu, a úspěchy dosažené s jeho pomocí beru asi jako ve sportu "s podporou větru".
Mířil jsem proti "univerzálním" a "jednoduchým" návodům a "metodám", které šíří třeba Tom Barr nebo skupina InVital. Jsou to v podstatě komerční sdělení.
Tak třeba Barr udělal se svou EI metodou velký úspěch právě díky tomu, že má na všechno jednoduché odpovědi. Hnojte na plné pecky, rostliny si to přeberou. Nepravda. Je-li jakýkoli problém, přidejte CO2 a bude po problému. Nepravda. Řasa je způsobena amoniem. Nepravda. Barrovo diskusní fórum je plné nářků na neúspěchy, řasy, a nejcharakterističtěji na růstové deformace a projevy toxicity.
Lepší dojem na mě udělal Amano, který opravdu některé věci dobře promyslel. Jenže vytvořil firmu ADA, která ty hodnotné poznatky pohřbila byznysem. Za neuvěřitelné peníze prodává obyčejné věci (např. hlínu, vápenec, pemzu, síran draselný), a já mám trapný pocit z akvaristů, kteří to kupují.
InVital vám zase na všechno doporučí příslušný výrobek amerického Seachemu.
A když už jsem u toho, nedoporučím ani recepty Diany Walstad.
Ve srovnání s uvedenými, mnohem lépe se dá pochodit s přístupem, který si dovolím nazvat "Václavova metoda". I na té ale leccos pokládám za pochybné či přímo mylné. Jenže když prezentuji své názory a své metody, často následují strkanice.
myslím tím onen "přirozený" přírodní produkt našich ryb a "zvířat" zvaných výkaly
jestli je umělé dodávání co2 pro dvě tři kytičky ( ať si to každý provozuje po svém) takovým "multivitamínem v tabletce", pak hovínka ( celkově detrit) je zdravou součástí tedy ovocem a zeleninou ...
ja som Maq-ov príspevok pochopil tak, že ak sústredíš pozornosť na iné faktory ako je napr. mäkká/riedka voda, v ktorej jedna živina (napr. vápnik) nebude blokovať vstrebávanie inej, kde funguje mineralizácia a nehromadí sa organické znečistenie (dostatočné prekysličenie), tak nepotrebuješ dopovať rastliny CO2 aby si kompenzoval zhoršené podmienky.
Dosiahneš tak zdravý aj keď pomalší rast.
aby co2 nebyl takový multivitamín místo čerstvého ovoce a zeleniny
Tak Maq mluvil jestli se nepletu o nedostatku kyslíku ale mě by zajímalo co myslíš tím čerstvým ovocem a zeleninou?
náročné podle akva seznamu, nebo podle "chování" v předem daných podmínkách ?
(asi by to chtělo /vypsat/konkrétní rostliny)
ps:maq ale (jak jsem jej pochopil)psal o jiných souvislostech v akva, ( aby co2 nebyl takový multivitamín místo čerstvého ovoce a zeleniny)
Designové rostlinné akvárium bez údržby je utopie. Bez CO2 to jde ale přijde mi že co se týče údržby je to minimálně podobné časově náročné (možná víc) než když sytíš. A navíc není takový prostor pro chyby. Už nějakou dobu mám oba typy rostlinných akvárií a můžu říct že CO2 je veliký doping. Chápu že tam fungují i takové extrémy jako je EI.
Maq napsal: P že náročné rostliny lze pěstovat i bez CO2, a že hnojení je k dosažení tohoto cíle relativně méně podstatné, než jiné faktory.
Máš to prakticky vyzkoušené? Jaké náročné rostliny?
Jak by se tedy měli provozovat rostlinná akvária aby se dosáhlo zdravého růstu "náročných rostlin" bez různých defektů tak aby to bylo třeba nízkonákladové (bez CO2), nebo co třeba co nejméně údržbové? Nebo tak jak to z tvého pohledu považuješ za optimální? Dáš mi třeba odkaz na někoho kdo tak ty rostliny pěstuje (zajímaji mě opravdu subjektivně pěkná akva nebavím se o okurkoflaškové akvaristice)?
Rád bych si to prostudoval.
Podle mne věnuješ pozornost nedobrým pramenům.
Třeba tohle: "Pokud nedodáváte dost CO2, EI ani žádná jiná metoda vám nepomůžou."
Zrovna včera jsem zde umístil příspěvek, ve kterém jsem popsal, že náročné rostliny lze pěstovat i bez CO2, a že hnojení je k dosažení tohoto cíle relativně méně podstatné, než jiné faktory. (Někdo z redakce to z nějakédho důvodu smazal.)
V uvozovkách jsou citace.
Je to velmi pozoruhodné. „Pokud nedodáváte dost CO2, EI ani žádná jiná metoda vám nepomůžou“
www.rostlinna-akvaria.cz/…
„metoda EI byla vynalezena právě kvůli jistotě - tím, že ji budete do puntíku dodržovat, můžete v případě růstu řas a špatného růstu rostlin s jistotou říct, že chyba není ve hnojení, ale v něčem jiném - v 95% případů v CO2“
Budu na to muset mrknout.
0 20.05.2019 16:07 xvalp06 [145] - Živorodky Zajímavá debata se tady rozvinula.
Možná bych to otočli. Cílem všech medot hnojení je růst rostlin, ten máme všichni stejný, ale cesty k němu existuje velmi mnoho.
Vždycky to bude o tom, které přírodní procesy jsem schopen v akváriu docílit aby fungovaly sami a které budu muset nahradit hnojením, vzduchování CO2 a dalšími podobnými věcmi.
Každý z nás hledáme ten optimánlní mix pro sebe a své rostliny.
začal jsem s EI a skončil u přírodního akvária podle Walstad a
každá varianta má něco do sebe.
Správných cest je mnoho a těch špatných ještě víc
.
Pišeš to přesně, není to divné a shodnu se s tebou téměř ve všem. Vč. Takashiho Amana, který to navic dokázal i dobre prodat. A jsem si jist, že taky bádal, vážil a odměřoval a často to nebylo ono.
Ale co se týče uvádění do praxe, ne vždy to je na výzkumníkovi. Takový Enzo Ferrari nikdy nechtěl dělat auta na prodej, pro zákazníky a vadilo mu to. Ale musel, aby byly peníze na vývoj závodních aut.
A abych byl konkrétní, nevím jestli se Maq zapíše do dějin akvaristiky stejně jako p.Amano, ale přínos jeho práce má. Stejně tak dříve Marcel G, to je taky škoda, že neunesl nepochopení a odmítání a vykašlal se na to.
No samo že nespokojí a pořád chce vylepšovat, ale taky to musí být podložené něčím, řekněme konkrétním. Já předpokládám, že když někdo vymyslel past na mamuta tak se jal ji vyzkoušet, zjistil že je to lepší způsob lovu mamuta, protože..... Ukázal to ostatním a ti vyhodnotili, že fakt super.
Takže když někdo bádá a spřádá teorie, výsledkem by mělo být to, že prokáže, že to něco je lepší než stávající způsob dělání čehokoli a že to přináší nějakej benefit.(jak píšeš, zrychlení, zlevnění a já nevím co)
Takže bych očekával např. (obecně nebrát osobně), že když někdou vyzkoumá že NO3 v akva musí být 3,5mg tak musí říct hele, musí to tak být, protože..... a koukejte tady je důkaz ty rostliny jsou teď nevím třeba víc modré.
Možná píšu divně a nechápeme se. Každopádně proti zkoumání a snaze něco vylepšit nic nemám. Třeba Amano toho taky trochu vylepšil
Prostě si myslím, že by to nemělo být postavené na tom, že někdo "něco plácne", ale v podstatě nejde ověřit ta správnost a pravda toho plácnutí
No je to hodně OT a já jdu něco dělat.
To právě vůbec neznamená, že je vše vyřešeno. Nikdy nebude vše hotovo, vždy to jde udělat líp, ať to znamená cokoliv-kvalitněji, rychleji, levněji, pohodlněji...ale někdo na to musí nejdříve přijít.
A kdyby se lidstvo uspokojilo s tím, že je vše vymyšleno, tak by jsme pořád byli chlupaté opice a žrali kořínky, protože by nikdo nevymyslel ani pěstní klín, natož past na mamuta.
Vždyť s tím se nikdo přece nespokojí, že takto už je to dobré a líp to nechci. Nebo snad jo???
Jasně, to znamená, že už je všechno vyřešené. Jenom nechápu proč se těch řešení lidi nedrží a snaží se pořád vymyslet kolo.
Oni nějak vědecky neřeší hnojení právě proto, že už to vědecky vyřešil někdo jiný dávno před nima. Poměr mezi základníma prvkama je celkem přesně daný a rozhodně výrobci hnojiv na mililitry a mikrogramy pracují, nebouchají to od oka. A taky to není v každé šarži jinak. Totéž prvky ve stopovém množství (mikroprvky), použiješ jeden výrobek, ale poměr tam je přesně daný a i zde se odměřuje více než přesně na mikrogramy. Nejsou to náhodná množství jen tak podle citu. Určitě se to průběžně vyvíjí a vylepšuje. A ten "akvascaper" pak vezme hotový výrobek, ev. si ho sám namíchá podle nějakého přesného receptu a dál už jenom ladí přidávané množství v závislosti na světle, CO2, množství rostlin atd. A pokud si sám nějak upraví i poměry živin a funguje mu to, je dost možné, že to nikomu povídat nebude.
Ale pokud chceš něco vylepšovat, některým kytkám vyhovuje něco malinko jiného, tak to prostě vědecky řešit musíš. Přístup dám špetku toho a špetku toho může sice fungovat, ale není následně opakovatelný někým jiným.
Koneckonců svět vždy budou posouvat dopředu lidé, kteři se nespokojí s daným stavem a hledají další a další nová řešení a vylepšení. Nakonec i sama příroda takto postupuje.
1 20.05.2019 09:38 smik [70] No já sem teď najel na tuhle rutinu (používám ale čisté chemikálie)
www.youtube.com/…
a zdá se mi to poměrně fajn. Nějak nemám pocit, že by ti nejlepší scapeři nějak přehnaně vědecky řešili hnojení, ale samo že každej na to má právo. Dřív jsem to taky řešil dost. Dnes už hodně málo a řekl bych že mám nejlepší akva (v mejch očích) jaké jsem kdy měl. Většinou sem měl víc starostí než radostí.
Samo že ty jejich systémy jsou založené na dostatečném prohnojení dna. Já mám na dně křemičitý písek (už asi 10let furt ten samej) a celkem to jde taky. No tak proč nenapodobovat něco co očividně funguje.
Prevažne súhlasím. A aj preto som sa v tomto prípade ozval. Slavko medzi riadkami narážal na konkrétnu osobu ale príspevok formuloval všeobecne, čo môže začiatočníka, ktorý to číta, pomýliť.
Na druhej strane si nemyslím, že pekná prezentácia je nutnou podmienkou toho, aby nejaký príspevok získal vyššiu relevanciu (typicky napr. raviolka alebo rudolf). Ale to už je zas iná problematika...
PS: Ďakujem za nepriamu pochvalu akvárka
Musíš to ale dělat trochu s citem, pohybuje se tu spousta začátečníků a některé rady je můžou přijít dost draho. Pokud něco doporučuji měly být vidět nějaké výsledky jak to potom vypadá. Třeba jako tvoje prezentace.
Chyby sa určite dejú na oboch stranách, asi je zbytočné to rozoberať. Reagoval som ale na slavkov príspevok. Redaktor by sa podľa mňa takto* zaujato nemal vyjadrovať, myslím, že to rozvoj týchto stránok skôr brzdí a smeruje ich postupne do šedého priemeru (ako príklad výsledku takejto práce redaktorov, nech poslúžia stránky akva.sk). Osobne ma tiež zaujímajú pomery živín a rôzne ďalšie procesy v akváriu (súhrnne sa to nazýva ekológia akvária) ale nemám pocit, že by som sa snažil niekoho ohurovať alebo si zamieňal akvárium a laborátorium. Že to niekomu nič nehovorí, neznamená, že je to nejaká menejcenná akvaristika, podľa mňa skôr naopak. A o tom bol môj príspevok.
*
"...sú aj ľudia, ktorí si pletú akvárko s chemickým laboratóriom..."
"Hnojenie nie je veda, to ju len niektorí z neho robia...a prezentujú to učene, aby to vyzeralo dôveryhodnejšie. Ohurujú presnými výpočtami a pomermi..."
Dva týdny nic není až to budou jeden ale spíše dva měsíce tak bych začal něco řešit.
Ještě bych počkal, ale nějakou tou kuličkou ke kořenům neuškosíš.
Dnes jsou to přesně dva týdny. Tak nějak jsem počítala, že by s emerzním listím mohly být už hotové.
Jak dlouho máš ty echinodory pod vodou? Ještě týden mohou tvořit emersní listy.
Díky za tip. Počítám, že normálně funguje i ve sladké vodě?
Zatím jsem si našla co píší o obsahu Ca a Mg lokální vodárny: Ca = 89,9 mg/l a Ca + Mg = 3,06 mmol/l. Ca jsem převedla internetovým kalkulátorem na 2,25 mmol/l, odečetla a dostala se na 0,81 mmol/l Mg, což by mělo odpovídat 19,7 mg/l. To by znamenalo poměr 4,6 : 1, ale nejsem si jistá jestli tu nepočítám hrušky s jablky, tím, že se mi tom motají ty mmol/l. Ještě vodárna uvádí obsah železa 0,006 mg/l, tak je možná problém tam?
Dnes jsem koukala na hnojiva do dna, něco jako
www.rataj-spk.cz/… nebo
www.rostlinna-akvaria.cz/… (mikroprvky bez dusíku), že bych pár kuliček šoupla pod ty postižené echináče. Přijde mi to docela bezpečné a blbuvzdorné, ale pro jistotu se chci zeptat, jestli je u těchhle hnojiv nějaké riziko jak by se jimi dalo zabíhající se akva dodrbat (počítám se střídmým dávkováním a opatrným odkalováním v blízkosti aplikace)?
Souhlasím. Ale nemám pocit, že by "druhá strana" kdoví jak respektovala a uznávala "sedláckou" akvaristiku...
Keby sme mali všetci takéto spiatočnícke uvažovanie, dodnes by sme žili kultúrne na úrovni amazonských indiánov. Niekomu to síce môže vyhovovať, no určite nie každému. Ak niekto chce praktizovať akvaristiku jednoducho, je to jeho plné právo a voľba. Ak ju chce niekto objavovať do hĺbky, baví ho veci analyzovať a hľadať súvislosti, je to rovnako jeho právo a voľba. Nechápem toto neustále spochybňovanie a podprahové zosmiešňovanie iného spôsobu akvaristiky, namiesto tolerancie alebo vecnej argumentácie.
Děkuji za odpověď. To jsem si právě při letmém pohledu včera myslela taky, ale dnes jsem se v tom hrabala a flekatí se mi i ty nově rostoucí (na fotce viditelné podle odstínu listů -> tmavozelené = původní, světle zelené = narostlé už u mě v akva) a navíc se i horizontálně stáčí. Právě ta kombinace mě dovedla k podezření, že chybí hořčík (nebo železo, které se nevstřebává kvůli nedostatku hořčíku). Pokud bych se mýlila, budu jen ráda - dost na tom, že mi tím od založení proteklo skoro tisíc litrů vody, netřeba ještě navíc prolévat hnojivo
.
vlka napsal: ...to hnojení ale musí být věda...já to zatim nechal na rybičkách...
Hnojenie nie je veda, to ju len niektorí z neho robia...a prezentujú to učene, aby to vyzeralo dôveryhodnejšie. Ohurujú presnými výpočtami a pomermi, no zabúdajú, že vlastne ani nevedia čo všetko pridávajú krmivom, či výmenou vody (lebo len málokto robí podrobný chemický rozbor pri každej výmene, či krmení).
Samozrejme, sú ľudia, ktorí majú v akvátku rastliny, čo vyžadujú "vyšší level" starostlivosti a tam to potom chce viac (pre mňa nie je krajší pohľad, ako viditeľná fotosyntéza), ale vhodne zvolené rastliny, primeraná osádka rýb a bežná údržba dokážu tiež urobiť pekne zarastené akvárko. Dôkazom nech sú akvárka svokrovcov, ktoré poznám vyše 25 rokov a nikdy nevideli iné hnojivo ako krmivo rybkám a (občasnú) výmenu vody.
No a, samozrejme, sú aj ľudia, ktorí si pletú akvárko s chemickým laboratóriom... No robiť všetko s mierou a citom môže priniesť lepšie výsledky ako tá najlepšia malkulačka hnojiva (sám som svoho času jednu naprogramoval).
Máš nové rostliny které jsou pěstované ve skleníku a pod vodou si vytvoří nové listy a ta staré odejdou.
Dobrý večer, dovolím si do vaší debaty vstoupit s dotazem. Pojala jsem podezření na nedostatek hořčíku na základě projevů na listech, viz. foto. Postiženy jsou takhle Echinodory ocelot-green (2 ks) a red flame (3 ks). Ještě tam mám 2x amazonicus - těm nic není, ani jiným rostlinám. Akvárium je založené necelé dva týdny a skvrny se objevily včera. Jinak rostliny rostou, nasazují nové listy, zrovna ten echináč na fotce je snad dvakrát takový než když jsem ho sázela. Skvrny se dělají i na těch nových listech, takže nemyslím, že by jen odcházely emerzní listy.
Čím měříte ve vodě koncentrace Mg? Testy na Ca jsem prodávat viděla, ale na hořčík ne (nebo blbě hledám). Tím, že to zatím není zaběhlé a pořád měním vodu jsem do toho nechtěla nic zbytečně přilévat, ale teď uvažuji, jestli by rostlinám neprospělo přihnojit nějakým hnojivem bez dusíku, třeba:
www.sklorex-akvarium.cz/…. Co myslíte?
Já jsem taky nechtěl říct že je poměr Ca a Mg je jediný faktor omezující růst ale pokud víme že je tento poměr spíše nepoměr zkusit ho trochu vylepšit je logické řešení. Nemusí to pomoci ale tvrdit že je to v pořádku a že to rostlinám nijak nevadí mi prostě přišlo špatně a proto jsem se ozval.
Zbytečné nejsou. To jsem doufám nerekl. Jen se mi nepotvrdilo, že by rostliny nemohly růst i v tak „nepříznivých“ poměrech. A když jsem ty poměry zkusmo na dva a půl měsíce zmenil, tak jsem se výraznějšího růstu rostlin nedočkal.
Já neříkám že tam nemůžou být jiné faktory, které neznám. A je jasné, že u někoho, to srovnání poměru samo o sobě může výrazně pomoct. To jsem doufám taky nezpochybňoval. Zpochybnil jsem, že se tu musí mermomocí hnojit Mg. Protože tak jsem z tvých příspěvků pochopil. Jestli to z mé strany vyznělo jinak, tak se omlouvám.
Pokud seš přesvědčen že jsou poměry prvků zbytečné pak by neměl být problém změřit který je na nule. Myslím že nebude žádný a přesto bude nějaký limitní.
Rozhodně jsem nechtěl znevažovat tvojí zkušenost ale to jak byla podána nepovažuji za šťastné. Jsem ochotný ustoupit v tom živoření a říct že se najdou druhy které v tomto poměru nějak porostou a budou se tvářit zdravě ale to neznamená že by se jim při vhodnějším poměru nedařilo lépe. A to jste oba jaksi nebyli schopni uznat.
Smetany napsal: Jak jinak se zlepší "žraní" fosforečnanů za použití Mg než tím že jsi zlepšil poměr a rostliny lépe prosperují?
Mg bylo první, co mě napadlo jako limitní prvek, při pohledu na rozbor vody. Ale zatím se to nepotvrdilo. Prostě budu v hledání „limitniho“ prvku pokračovat. Můj problém jsou spíš fosforečnany z krmení, ne poměr Ca:Mg.
Edit: Prostě tvrzení, že tu budou živořit i nenáročné rostliny, je celkem neobhajitelné. A kdybys tenhle názor nenapsal, tak se ani neouzvu. Jestli považuješ mojí vlastní zkušenost za dezinformaci, jen protože se ti nehodí, tak to už je tvůj problém.
Ten poměr mám 80 mg/l Ca na 8 mg/l Mg ale voda se mění a tak mám někdy 40 -60 mg/l Ca na 6-8 mg/l Mg.
0 18.05.2019 16:45 DokyMichal –
Re: vlka Někdy asi i v jednoduchosti je síla
To hnojení ale musí být věda. Já to zatim nechal na rybičkách.
Ono když sytíš CO2 tak jsou rostliny schopné i lehký nepoměr zvládnout bez újmy. Přesto že je pro ně získávání Mg energeticky náročnější.
Ale stejně nevěřím že máš poměr horší než 6-8:1
Aby si mě špatně nepochopil já nejsem odpůrce CO2 naopak vítám každou věc která usnadní akvaristovi život.
Jak jinak se zlepší "žraní" fosforečnanů za použití Mg než tím že jsi zlepšil poměr a rostliny lépe prosperují?
No to jo. Ale ne kvůli poměru CA a Mg. Ten mi jako takový prostě nevadí. Já mám relativně vysoké fosforečnany (vím proč), tak laboruju s tím aby jich rostliny víc „sežraly“. Ale předtím jsem nehnojil od toho konce roku 2017. A ti při poměru nějakých 2,5 mg/l Mg ku 75 mg/l Ca. Takhle to pak vypadalo:
rybicky.net/fotogalerie.php… Neříkám, že je to nějaký zazrak ale rostliny nestrádaly.
Netvrdil bych ti to, kdybych nevěděl a neznal místní situaci.
Test na Ca samozřejmě mám, ten tvůj poměr lze praktikovat u měkkých vod nebo z RO dosypávat ale takovouhle vodovodní vodu je nesmysl. Můžeš přidávat trochu ale ne na poměr 3:1 Rostliny mě rostou velice dobře i když tenhle poměr zdaleka nedosahuji. Jak to dopadá když někdo takovou radu poslechne jsem už párkrát řešil.
Nádrž "Nová" v sekci chemie píše že dává MgSO4x7H2O 1x týdně od 7.3.2019 což je datum založení nádrže
Anthrax ve své prezentaci píše: „jednou za týden od 07.03.2019.“
Poslední aktualizace nádrže, ve které se píše o dodávání draslíku a hořčíku, je z 15.11.2017, takže rok a půl stará.
Letmo jsem nahlédl do tvých prezentací (máš to moc hezké) ale zaujala mě jedna věc přidáváš do vody Mg. Není to náhodou kvůli tomu aby si zlepšil ten tragický poměr ve vstupní vodě? Proč když tohle oba z Václavem víte a poměr upravujete tak se tady začátečníkům snažíte tvrdit že je to zbytečné. To je vážně tak důležité obhájit Václavův názor který navíc plácnul jen pro to aby znemožnil soka akvaristu, že ti to stojí za desinformování začátečníků kteří to budou číst?
Nevím proč by mělo kulhat. Já píšu o akváriích konkrétně těchto hodnot. Ne o nějakých jiných. Nepíšu o lidech kteří mají lepší poměr Ca a Mg.
Píšu konkrétně, ne obecně. A z vlastní zkušenosti vím, že se prostě mýlíš, když tvrdíš, že tu budou nenáročné rostliny bez přihnojování živořit. V Liberci zas tolik zdrojů vody nemáme. A ty poměry jsou vesměs kolem 30:1 všude.
Tak dokup ještě test na vápník a v rámci sebevzdělání nastav poměr Ca : Mg na 30:1 a za měsíc nám můžeš poreferovat jak se rostlinám daří.
Ten argument dost "kulhá". Já znám taky spoustu lidí kteří dají jahody do země a oni rostou a jsou krásné. Ale to přece neznamená že jahody porostou v čemkoli do čeho je zasadíme. To že má spoustu Akvaristů štěstí a má "přijatelný" poměr prvků ve vodovodní vodě neznamená že ho musí mít všichni. A u tohoto konkrétního dotazu známe poměr Ca a Mg který je 30:1. Rada od redaktora který je navíc specialista na rostliny zní: neřeš to hořčíku je tam dost a možná tam něco poroste. To mi vážně nepřipadá jako odpověď hodná odborníka.
Co se týče toho že chci být v opozici. Chtěl bych říct že kdyby se nejednalo o Václava ozval sem se už o pár příspěvků dřív ale snažím se do jejich přestřelek zasahovat co nejméně. Navíc jsem naprosto bez emocí jen napsal jak je to s poměrem prvků a přidal vlastní zkušenost. Kdyby Václav neměl potřebu obhajovat něco co obhájit nešlo mohlo to tím skončit.
Test na hořčík vlastním a vím kolik ho stačí k tomu aby mě dobře rostly rostliny. Doporučovat někomu aby si pro pár rostlin musel sypat tolik hořčíku do vody je podle mě nesmysl.
Václav má pravdu. A blbost nenapsal. Znám tu dost akvaristů, kteří neřeší žádné hnojení a akvária jim fungují. Rostliny rostou bez problémů. Takže tvé domněnky, že i nenáročné rostliny budou živořit jsou víc než liché.
Čili pánové, není to jen snaha být za každou cenu v opozici vůči Václavovi?
vaclav napsal: Ty si myslíš že tohle bude dotyčný řešit nebo měřit? Oba testy jsou ty nejdražší a dá se říci nemají pro něho cenu. Nakonec skončí u rostlin které mu tam v tvrdé vodě porostou a bude klid.
Řeším tuhle blbost co jsi napsal jen aby si byl v opozici proti Maqovi. Tohle má za následek že pokud dotyčný nezapojí svůj rozum a náhodou si tě vybere jako důvěryhodného rádce, tak krom toho, že z něho děláš blbce který nikdy nebude pěstovat zajímavější kytky, tak ho necháš v tom že mu budou i ty nenáročné živořit. A to vše jen kvůli vzájemné averzi dvou akvaristů. To myslím je důvod k zamyšlení.
Jestli jsi četl všechny příspěvky tak je tam odkaz na PMDD a tohle hnojivo hořčík obsahuje. Pak mu stačí nějaký kalkulátor. Takže co tu stále řešíš.
Ano ale pokud bude remineralizovat tím že bude míchat s původní vodou poměr bude zase stejný a hořčík bude muset přidat. A pokud nebude zase bude muset dodat i Mg i Ca v rozumném poměru. Z toho plyne že ať se bude snažit sebevíc tak se přidávání Mg nevyhne. Zkus tento fakt prosím uznat ať tady zbytečně nepleteme původního tazatele.
Změkčení vody poměr těch prvků nezmění. Tak předpokládám že bude mít RO a ta to určitě změní.
Tomu věřím dokonce jsem někde viděl pokus s poměrem Ca Mg 1:10 a rostlinám to evidentně nevadilo. Ale mám ověřeno a proto jsem to tady psal že v mém akváriu poměr 8:1 nefunguje zatímco 3:1 ano. A proto myslím že i pokud dotyčný nebude nic měřit zvýšení Mg se nevyhne pokud chce mít v akváriu rostliny. Změkčení vody poměr těch prvků nezmění.
Pokud se chceš bavit obecně tak už jsem o tom četl leccos a to i doporučení že by ten poměr 3:1 by mohl být i obráceně 1:3.
Nevím jestli jsi se kouknul do prezentace dotyčného a že řeší přestavbu. Takže při současném stavu bych hořčík neřešil.
Nechtěl jsem... Ale musím. Ono to není až tak o množství jako o poměru. Mě rostliny taky nevyčerpají množství Mg. Přesto když sem měl poměr Ca a Mg 8:1 rostliny vykazovaly příznaky nedostatku (některé) teď když jsem poměr dostal cca 3:1 tak se urychlil růst všech a i ty které předtím nerostly se pomalu lepší. Obecně mi přijde že se výrazně snížilo množství Mg ve vodovodní vodě. Mám podezření že vodárny přestaly používat dolomit na přitvrzení. Ten dodával do vody i Mg.
Jeho současné rostliny ho nevyčerpají ani náhodou až vymění dno změkčí vodu může použít PMDD kde hořčík obsažen je. Tak nevím co tu řešíš.
vaclav napsal: Ty si myslíš že tohle bude dotyčný řešit nebo měřit? Oba testy jsou ty nejdražší a dá se říci nemají pro něho cenu. Nakonec skončí u rostlin které mu tam v tvrdé vodě porostou a bude klid.
Vápník a hořčík měřit nemusí. Já je taky neměřím (protože při jejich rozlišení a mých koncentracích by ukazovaly nejspíš záporné hodnoty...). Ale jestliže si přečtu že tam mám 90 mg vápníku a <10 mg hořčíku, nepotřebuju nic měřit, abych
nabeton věděl, že rostlinám bude hořčík chybět.
CO2 jsem momentálně vypnul. Tady asi taky platí pravidlo že nic není hned, chce to trpělivost
Díky
Tu už moja múdrosť končí
Ešte ma napadá, nie je ten test starý? Nie od nákupu, ale od výroby, sú to drahšie testy, tak im mohol v obchode ležať... Sám som test NO3 od Tetry používal k plnej spokojnosti, no teraz už meriam málokedy.
Tak jsem vyzkoušel snížit přidané KNO3 tak, aby to vycházelo na cca 60 mg/l a barví se to pořád stejně (cca 10 mg/l). Myslíte, že má smysl investovat ještě do jiného test? Nebo je to z nějakého důvodu neměřitelné?
Pokud chceš začít s CO2 v měkčí vodě tak na to by jsi měl být trochu vybavený základ je mít aspoň drop checker a opravdu velké množství rostlin. Nemusíš je všechny kupovat lze je sehnat i jinak
rybicky.net/inzeraty/prebytky/rostliny nebo počkat až se ti druhy co ti porostou namnoží. Nemá cenu se ze začátku trápit s těmi co ti neporostou, k těm se můžeš vrátit třeba později. Počítej s tím že pokud to dokážeš budeš muset po pár měsících (někdy i dříve) začít přihnojovat
akvarijni-hnojivo.cz/…
Další důležitá věc je způsob rozpouštění doporučuji nějaký reaktor.
Dobře díky, dnes změřím, posléze budu řešit. Jakými způsoby změkčit mám nastudováno.
To už neplatí to byl nevhodný dárek. V prezentaci je aktuální osazenstvo. Fotky zítra aktualizuji.
a máš tam cihlidy,a závojnatku nebo to už neplatí ?
hnojit můžeš jak chceš a čím chceš
, jen bych do vstupní vody "nerval" zbytečně dusík... krmením a rybama si to pohnojíš dost.
Vůbec
Edit: hlavně jsem toho prostudoval za poslední měsíc tolik, že se v tom začínám ztrácet. A hlavně co článek to názor. Asi je fakt že co AQ to individuální přístup
Však v pohodě, klidně studuj i ty poměry, jestli ti to něco říká
vaclav napsal: Ty si myslíš že tohle bude dotyčný řešit nebo měřit, oba testy jsou ty nejdražší a dá se říci nemají pro něho cenu. Nakonec skončí u rostlin které mu tam v tvrdé vodě porostou a bude klid.
To byla reakce na tento příspěvek. Určitě má pravdu s tím co psal níže ohledně CO2 apod.
Ctibum asi to tak bude nejlepší, aktualizovat, počkat a pak řešit
Myslel jsem to dobře jen jsem se chtěl předem něco dozvědět.
Díky
Václav ti psal, že nemá cenu hnojit a sytit CO2 za současného stavu. To, že máš na cestě kytky jsi sice v jiném vlákně psal, ale těžko při tom množství příspěvků a uživatelů bude každý všechno registrovat a pamatovat...
Krom toho nepíšeš jaké rostliny jsi objednal.
Navíc budeš akvo překopávat.
Osobně bych počkal, až to budeš mít hotový, aktualizoval prezentaci, počkal, až si to sedne a sledoval, co se děje. Až pak řešil případné projevy nedostatku...
Kytky jsou ty které jsem tam zatím měl víc jich tam nebylo. Proto jsem myslel že toto forum je o tom že zkušenější poradí těm méně zkušeným jako jsem já. Ale jak vidím tak se pouze nezkušenýmu řekne že to pro něj stejně nemá cenu stejně jako ty poměry vápníku a hořčíku opravdu začátečníkovi asi nic neřeknou. Světlé vyjímky viz. Anthrax a jemu podobní co se snaží aspoň trochu jednoduše poradit. Díky tedy zkusím si něco nastudovat o poměrech složek vody
Ty si myslíš že tohle bude dotyčný řešit nebo měřit? Oba testy jsou ty nejdražší a dá se říci nemají pro něho cenu. Nakonec skončí u rostlin které mu tam v tvrdé vodě porostou a bude klid.
Prezentace je jedna věc. Vsadil bych se, že tam původně bylo víc rostlin, ale vydržely to jenom nejodolnější držáky.
Pokud chce pokračovat stejně nebo hůř, tak hnojit - či spíše upravovat vodu - opravdu nepotřebuje. Na to ovšem nepotřebuje ani žádné rady.
Pak je tady ale taky stručný rozbor jeho vody. Dusičnany opravdu dodávat nepotřebuje. Ale ten nepoměr vápníku a hořčíku Ti nic neříká? A vysoký obsah vápníku vzhledem k předpokládanému nízkému obsahu draslíku taky ne?
Už jsem v několika forech psal, že tento víkend budu měnit dno,kytky jsou už na cestě dalších 20-30ks už ani nevím kolik jsem jich objednal protože to bylo z několika stránek. Proto se snažím dopředu zjistit varianty hnojení
Pokud stav akvária odpovídá prezentaci nepotřebuješ žádné hnojení a asi ani CO2. Rostlin by jsi musel mít aspoň 10 x více pak by to mělo cenu.
Hořčík a zřejmě draslík. Jinak z makroprvků nic nepotřebuješ.
To máš skoro stejné hodnoty, jaké mám já. Občas (jsem v tom hodně nedůsledný) přihnojím draslík a hořčíkem ve formě K
2SO
4 a MgSO
4x7H
2O. A rostliny rostou v pohodě. Takže ti doporučím opravdu od metody EI upustit. Je to pracné a pro tvé účely zbytečné.
Navíc je tam riziko, že přehnojíš.
Hoj, já jsem z Rochlic. Voda no ještě jsem to neměřil až o víkendu budu chytřejší, ze SVaK vím že ve vodovodní vodě je:
Dusičnany 18,6 mg/l
Vápník 78,9 mg/l
Hořčík 2,58 mg/l
Tvrdost 2,07 mmol/l (tvrdá voda) 11,6dH
Ale teď tomu věřit
Díky nevšiml jsem si že tu je i forum přímo s EI
rybicky.net/forum/17600
Jinak si myslím, že v jsi měl zvolit něco jiného, než tuto do jisté míry extrémní metodu. Takže bych hnojil tím co tvoje akva potřebuje (vysleduješ) a v rozumné míře. Přijde mi to rozumnější, než tam cpát mraky živin a pak to zase vyléval při častých výměnách vody, které tato metoda předpokládá.
Edit: Taky záleží co máš za vodu. Já jsem v Liberci zatím moc hnojit nemusel.
0 16.05.2019 13:18 DokyMichal – Estimative index
Zdravím, nemá někdo zkušenosti s formou hnojení dle Estimative Indexu. Chci se optat zda je možné rozvrhnout týdenní dávky ne do 6ti dnů jak se dle tohoto Indexu má postupovat ale rozvrhnout to pouze do dvou dnu? Zda to pak nebude mít opačný efekt nebo to pomůže k růstu maximálně řas. Diky
Můžu to vyzkoušet třeba na míň, ale nevím, moc nevěřím, že mi to něco změří. U předchozího testu byla barva úplně totožná.
Nenašel by se někdo, kdo by to byl ochotný podobně otestovat?
Keď som robil experimenty s testami pri extrémnych hodnotách NO3, tak som si všimol, že od istej hodnoty sa prestával test od tetry farbiť celkom. Tú hodnotu si nepamätám, ale pre akvárko bola nereálne vysoká (umelo namiešané). Vysvetlil som si to presýtením (zahltením, a teda zmenou reakcie), ale skutočné vysvetlenie nemám.
Testy od tetry neznám já používám jbl nebo sera. Takovéhle rozdíly musí být poznat to není jako se rozhodovat mezi 10-20 mg/l.
Vím, že nejsou přesné, ale podle výpočtu by tam mělo být 120 mg/l, ale naměří to jen 10mg/l. Jestli by ještě tohle mělo být v toleranci nepřesnosti, tak jsou absolutně nepoužitelné. Stále ale doufám, že mám spíš něco špatně.
0 15.05.2019 08:19 Maq –
Re: kk Kolorimetrické testy na dusičnany jsou obecně nepřesné a nespolehlivé, ale ve vodovodní vodě by ze sebe měly vydat to nejlepší.
Dusičnany se nemají kam ztratit.
Z té kalkulačky jsem vycházel. Přímo v akváriu jsem to pro jistotu zatím ještě nedělal. Chtěl jsem si to prvně vyzkoušet mimo. Provedl jsem to takto:
Nalil jsem si 1 litr vody z vodovodu a otestoval - vycházelo to na cca 10 mg/l (jak uvádí i vodárna)
přidal 1 ml namíchaného roztoku (namíchaný asi před týdnem podle té kalkulačky - 18g KNO3 ve 100 ml)
Promíchal a nechal asi tak 15 min.
Test vyšel opět na cca 10mg/l. Přitom to mělo vyjít přes 100mg/l.
PS: Před týdnem jsem to zkoušel úplně stejně jen s akvarijní vodou, a s menším množstvím roztoku, ale testoval papírky od Tetry a taky to nic nenaměřilo, proto jsem KNO3 přidal na zkoušku víc, aby to bylo jednoznačné a stejně nic.
Jo a použil jsem klasický sanytr z drogerie.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Měřit by jsi měl aspoň za hodinu po přidání až se voda v akváriu promíchá. Udělej si prezentaci akvária pak se lépe najde problém.
0 15.05.2019 07:39 kk – NO3
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli je možné změřit pomocí kapkových testů zvýšení NO3 v akváriu po přihnojení namíchaným roztokem KNO3 (případně po jaké době), protože já nic nenaměřil, tak nevím jestli nemám něco špatně.
Test mám od Tetry.
Díky
A čo si predstavujete pod takým pojmom, model základního hnojení?
Nic takového neexistuje. Každé akvárko je originál.
Nerostou ti rostliny? Nebo roste řasa či sinice? Jaký je důvod hnojení? A kam chceš hnojit (jaké tam jsou parametry vody v akváriu)?
Edit: Zaktualizuj si prezentaci.
Ahoj,
Taky by to chtělo vědět obsah Po4 a K ve vstupní vodě (nejspíš bude mizivá, ale kdo ví), aby to do sebe pěkně zaklaplo...
pročti si toto:
rybicky.net/clanky/1770-strategie-hnojeni-akvarijnich-rostlin
tam to má Márty suprově rozepsaný i s názorným příkladem jak na to...
jsou tam i poměry N P K Ca Mg navzájem a podle toho si můžeš sám spočítat kolik hnojiva potřebuješ...
0 12.05.2019 13:16 Bobes [0] Všechny zdravím a místní odborníky prosím o radu.Vstupní voda: Ph 7,8, NO3 - 7 mg/l, Ca - 93 mg/l, Mg - 27 mg/l, Na 42 mg/l, Fe - 0,008 mg/l, sírany - 139 mg/l, konduktivita 81 mS/m. Sytím CO2, svícení 2x chihiros. Prosím o model základního hnojení.Předem děkuji.
Já měřím ve vodním sloupci, železo když už někde skončí tak je to ve filtru. Udržuji ale minimální koncentraci a stonkovky zas tak velký kořenový systém nemají a často je zkracuji a sázím vrcholové řízky takže jestli je něco v substrátu je pro ně asi nezajímavá věc.
Ale při některém prvku se může stát, že naměříme nedostatek, ale je ho dostatek v substrátu jako u železa, ne?
Uhádnout podle rostlin co jim chybí je hodně obtížné, to už je lepší si to změřit.
Mag má pravdu těch důvodu je mnoho já mám projev nedostatku draslíku nakoukaný na jedné rostlině (pogostemon helferi) a tam navíc nežloutnou listy ale tvoří se v nich dírky a jakoby se narovnávají (mizí zvlnění okrajů). Jiné projevy mám zase pozorované na jiných rostlinách. Snažím se mít tyto rostliny ve všech akváriích a řídit se podle nich. Stejně se občas netrefím a i po přidání toho co myslím že chybí se nic nezlepší.
Jenomže důvody odumírání listů mohou být i docela jiné. Dej fotky.
Teď jsem díky tvému doporučení zjistila, že asi i rostliny v mé malé nádrži trpí nedostatkem draslíku - četla jsem popis k ADA Brighty Neutral K a je tam napsáno Bez dostatku draslíku nemůže správně probíhat fotosyntéza, listy rostlin i přes dostatek ostatních živin žloutnou a listy se postupně sklovatí a odpadávají. , což se děje i v mém malém akva.
Smetany napsal: Adsorbuje draslík aktivní uhlí? ... na pogostemon helferi objevily známky nedostatku draslíku
Neadsorbuje. (Skoro u žádného jiného prvku není odpověď tak jednoznačná.)
Nikdy jsem nezkoušel Pogostemon helferi, tak se neumím vyjádřit k interpretaci jeho růstových poruch, ani k jeho preferencím.
Napadá mě toto: Kolorimetrické testy na dusičnany ukazují nesmysly, a to zejména v nových akváriích. Za druhé, draslík a amonium jsou v kompetičním vztahu, zatímco draslík a dusičnany se výborně doplňují. Změnu v příjmu draslíku tedy mohla způsobit změna ve formě podávaného dusíku. (Já často "řízení dusíkem" cíleně používám, funguje to náramně.)
Zajímavé v tom případě mám otázku. Adsorbuje draslík aktivní uhlí? Momentálně mám platinum soil ve třech akváriích a ve všech používám aktivní uhlí ve filtru a ve všech se na pogostemon helferi objevily známky nedostatku draslíku hned po prvním měsíci i přesto že jsem dodával K2SO4. Zhruba po 3 měsíci kleslo NO3 pod 5 mg/l takže jsem začal dohnojovat KNO3 a od té doby nedostatek draslíku nepozoruji.
3 01.05.2019 09:02 Maq Smetany napsal: Moje zkušenost je taková že v akváriu s platinum soil chybí často draslík. Mám podezření že ho substrát adsorbuje.
Je to přesně naopak. Platinum Soil obsahuje jíly, které právě draslík adsorbují poměrně špatně. Proto když použiješ tento substrát, draslík je v relativním nedostatku a je prvním z makroprvků, kterým je třeba hnojit.
Obecně: Když substrát prvky adsorbuje, nestávají se nedostupnými pro rostliny. Naopak se živiny přesouvají ke kořenům, což je obecně výhodné.
0 03.04.2019 21:32 Maq Fe-EDTA se rozkládá světlem.
Všem vám díky za vaše zkušenosti. Kouknul jsem na vaše nádrže, hezký. A protože každý hnojíte v jinou dobu, zase tak velký vliv na zpracování živin doba hnojení mít nebude. Samozřejmě co AQ to jiné prostředí, ale přece jen to něco vypovídá.
Když už to musí být, tak po týdenní výměně vody.
Na části dne nezáleží.
Cez pracovne dni hnojim okolo 19.00, po prichode domov. Cez vikend vacsinou doobedu pri rozsvecovani svetla. Niekde som cital, ze ma vyznam hnojit rano, aby mali rastliny dostatok zivin pri fotosynteze pocas dna. Nezaznamenal som ziadny rozdiel, pripadne problem pri roznom nacasovani.
Já hnojím navečer kolem 17h, kdy se vracím z práce . V tu dobu mi to vychází na polovinu celkové doby svícení a zatím v pohodě.
Osobně dávám mikroprvky ráno a makroprvky odpoledne(večer) a hnojím jen každý druhý den.
Podle mně, pokud hnojením jen udržuješ určitou hladinu prvků, tak čas během dne nehraje roli, rostliny mají nepřerušený dostatečný příjem.
Dávám v různou denní dobu. Podle toho, kdy se dostanu k akvu. Nepozoruju žádný rozdíl, ale někde jsem četl, že by to mělo být odpoledne.
Dávám ráno když vstanu. Většinou
(Cca 2 hodiny před rozsvícením)
Hezký večer. Kdy dáváte hnojení do AQ. Ráno, nebo v poledne, nebo večer? Určitě to není jedno. Děkuji za odpověď.
0 23.03.2019 10:59 Maya [30] V nadrzi mam jen sneky, ryby zatim ne.Ted jsem to stahla na 24 - netopim druhy den...ale min to
Asi nepujde- mam to v prosklenem obyvaku
uvidime
Ale jakmile dam bettaka tak to stejne budu muset vyhnat nahoru
Tak ja ho dam do druhyho akvarka-tam budou jine rybky a ty nepotrebuji tolik stupnu
Mně růžkatec odešel v nádržích, kde bylo přes 27 st. Takže možná i teplota? Nejspíš spolu s nedostatkem živin.
Chtělo by to změřit NO3. Egeria i růžkatec mají rády vyšší, pak rostou hodně rychle. Plovoučky u mě rostou solidně i při nízkém NO3.
Možná málo svetla, no3?, možná málo živin.
Rostliny rostou až moc rychle. Už zkouším snižovat světlo, abych viděl co to udělá s NO3 jestli se bude hromadit nebo stále mizet.
Uvidíme co jsem tou kombinací substrátu docílil. Zatím vše roste dobře. Hodně jsem si to rozmýšlel i přes veškeré doporučení nekombinovat, zkusil jsem to. Co jsem tak četl co jaký substrát dělá, zkusil jsem tuhle kombinaci, aby se to doplňovalo.
Máš pravdu, byznys je byznys. Píšou: „Substrát VOLCANO BLACK Rataj neobsahuje živiny ani bakterie“ a hned je připsáno: „Dobré je tedy použít zásobní substrát, který obsahuje živiny podporujicí růst a vitalitu rostlin“
Luky13 napsal: Ahoj, mám problém s dodáním NO3 do akvária. Už přidávám každý den 3 a víc mg/l NO3 a když ráno zaměřím tak je max 5mg/l test JBl. ... Asi u mě probíhá silná denitrifikace, neboť přece kytky nemohou vyžrat všechny dusičnany ne? NO3 přidávám s KNO3 rozpuštěný ve vodě. Bojím se nerovnováhy mezi NO3 a K.
Mám přidat ryby nebo co s tím. Poradí mi nějaká dobrá duše? Prosím
Krásne akvárko! Podstatné je, že je tam mnoho rastlín, dostatok CO
2 a asi silné svetlo - čiže rastliny rastú dosť rýchlo, či sa mýlim? Pretože ak áno, je to podobné ako u mňa v Hlavnom akváriu. Tam pridávam denne dusičnanov v prepočte 4 mg/l a tiež mi všetky miznú, drží sa úroveň cca 5 - 10 mg/l. Verím, že to spotrebujú rastliny (to množstvo rastlinnej hmoty, ktoré za týždeň pribudne, by o tom svedčilo). A ako som sa vysporiadal s hromadením draslíka? Dusík nedopĺňam len z KNO
3, používam aj močovinu. Dá sa prípadne iný dusičnan, napr. vápenatý. Močovina je iná v tom, že dusík bude okrem aniónov aj v katiónoch, čo by mohlo zmeniť celkovú bilanciu.
Ano, špatně jsi to pochopil.
Volcano Black není sušený jíl, zato mnohé granulované substráty mají základ především v sušených jílech. No a to co cituješ, to je vlastně
kritika těch vlastností substrátů, které jejich výrobci ohlašují jako jejich přednost ("poutá živiny v substrátu a slouží jako zásobárna živin" apod.). Zatímco Volcano Black je báječný díky tomu, že ty báječné vlastnosti substrátů postrádá.
Prostě báječné je vždycky právě to, co se prodává...
Osobně bych si nikdy nic takového - substrát - do AQ nedal.
U specifikace Volcano black stojí: „Narozdíl od tzv. japonských substrátů (sušené obohacené jíly) neuvolňuje do vody nadbytečné živiny. Není proto nutná extrémně částá výměna vody (2-3x týdně) v počátcích založení akvária Sušené jíly navíc mají také tendenci intenzivně poutat látky rozpuštěné ve vodě. Tím se stává komplikovánější např. léčení ryb a hnojení rostlin, kdy je nutné nadlimitní hnojení hlavně draslíkem.“ Možná jsem to blbě pochopil. Ale Luky13 tam má všechny 3 substráty.
vlka napsal:
...Volcano black - neobsahuje živiny ani bakterie, poutá látky rozpuštěné ve vodě - nutné přidávat dost Draslíku... Platinum Soil Normal je japonské.
A ty jsi to vztáhl na to volcano.
Volcano není sušený jíl...
Odtud:
akvarijni-pisky.heureka.cz/…
A tam je: „Volcano black narozdíl od tzv. japonských substrátů (sušené obohacené jíly) neuvolňuje do vody nadbytečné živiny. Není proto nutná extrémně částá výměna vody (2-3x týdně) v počátcích založení akvária Sušené jíly navíc mají také tendenci intenzivně poutat látky rozpuštěné ve vodě, tím se stává komplikovánější např. léčení ryb a hnojení rostlin“.
www.akva-exo.cz/…
Řekl bych, že Vlka čerpal tady. Ale tam jde řeč o jílech a ne o Volcanu...
Otázka je jakou roli hraje staré dno, to je vždy velká neznámá. Nikdy nejde dopředu říct co to uvolní a v jakém množství. Takže to snížení NO
3 třeba ani nemusí souviset se snížením průtoku filtru...
Kdo říká, že Volcano Black poutá draslík?
Čéče já ti asi neporadím. Nikdy jsem nic v AQ neměřil a zatim mně to jakžtakž funguje bez chemie. Vzduchuji pořád a každý den ráno v 6:30 jak oscházím do práce 1x zmáčknu CO2 Vital od Rataje. Hodiny sepnou v 7:25 a vypnou v 19:25, ale to už svítí slabší zářivka, tu v deset večer vypínám a svítí než jdu spát 1,2W modré světlo - 5 diod. Chemie to je věda tý já nerozumím. Narval jsem do AQ dobře propraný říční písek, kořeny a kameny vyvařené ve slané vodě, pak moc rostlin a po 14 dnech rybičky. Celkem dost rybiček. Pak se ukázali nálevníci, ale jak rychle přišli, tak rychle zmizeli a od tý doby to vypadá jak to vypadá. Však můžeš mrknout.
Je to špatně? Je pravda, že jsem začal na kytkách pozorovat nedostatek draslíku.
Moc hezky „vymakané“ AQ.
.Platinum Soil Normal - udržuje Ph na 6,5, obsahuje huminové kyseliny,snižuje tvrdost a KH a neuvolňuje čpavek.
Volcano black - neobsahuje živiny ani bakterie, poutá látky rozpuštěné ve vodě - nutné přidávat dost Draslíku.
Staré dno - organominerální komplex živin a aktivních spor bakterií.
Pak tam máš vypsáno 5 druhů hnojení. Detritu bude vzhledem k minimu rybiček taky málo. Po těch necelých třech měsících vše začíná „pracovat“.
Tak před 10 dny mi to ukazovalo NO3 dobře a vše bylo jak má být. Tu ztrátu NO3 co mám jsem přikládal tomu viz příloha. Je to možné?
Teď jsem měřil a NO2 0,025 a NH4 neměřitelný.
Mám pH kontrolér tak se to řídí samo. Jinak vodu co leju do akvaria mám KH 5 a pH 6.9 v akváriu pak je KH 6 a PH 7. Je to tím, že jsem začal používat RO až v průběhu a vždy odpouštím jen Čtvrtku vody.
Já sám sice patřím k té menšině, která věří, že denitrifikace v akváriu je možná, ale takový fofr se mi zdá málo pravděpodobný. I když bych byl velmi rád, kdyby se ve Tvém případě dalo nějak prokázat, že to denitrifikace skutečně je.
Spíš bude ale pes zakopaný jinde. Měření dusičnanů je problém. Já jsem osobně nevyzkoušel ty dražší testy, ale mám fotometr, a ten mi vyhazoval nesmysly. Tak jsem se o to zajímal a zjistil jsem, že všechny kolorimetrické metody snadno selžou, pokud ve vodě něco je: nejhůř to asi rozhodí sulfidy, některé i amonium. V menší míře i nespecifická oxidační nebo redukční činidla, což je kdeco.
Každopádně bychom věděli víc, pokud bys mohl změřit i amonium a dusitany.
Poradil bych v noci vzduchovat ale prý je to nesmysl.
můžeš zkusit co to udělá. Každopádně já nemám noční vypínání CO2 tak mi pH tolik neskáče a navíc mám kh 2 ty máš 6 tam by mohla být ta změna pH větší chce to zkontrolovat.
0 22.03.2019 12:11 Luky13 [60] Ahoj, mám problém s dodáním NO3 do akvária. Už přidávám každý den 3 a víc mg/l NO3 a když ráno zaměřím tak je max 5mg/l test JBl.
Držel jsem 10mg/l změna nastala, když jsem snížil průtok filtru. Už jsem to vratil, ale pořád nemohu NO3 zvednout.
Teď nevím jestli světlo snížit nebo zvýšit. Asi u mě probíhá silná denitrifikace, neboť přece kytky nemohou vyžrat všechny dusičnany ne? NO3 přidávám s KNO3 rozpuštěný ve vodě. Bojím se nerovnováhy mezi NO3 a K.
Mám přidat ryby nebo co s tím. Poradí mi nějaká dobrá duše? Prosím
Na Bivoj je tady přímo celé vlákno ("Bivoj od Rataje"), takže zkušenosti asi jsou.
Dobré ráno, prosím, máte někdo zkušenost s kuličkami hnojiva Bivoj? Má to nějaký vliv na ryby, nebo je k živočišné osádce akvária neškodný? Děkuji.
Pokud máš za barákem pole tak to může být toho draslíku docela dost. Jinak ale v KNO3 a KH2PO4 je draslíku poměrně dost. Prodává se na to i test ale je asi nejdražší ze všech.
Jak píše Maq obecně ve vodovodní potažmo studniční moc K není (spíš nic). Těch 10mg/l bych považoval za slušnou dávku pro začátek. Zkusit těch 15mg můžeš a uvidíš.
Přesunl bych ty příspěvka do hnojení.
jinak slušnej článek je tady od Mártyho, řekl bych pro začátek srozumitelné:
rybicky.net/clanky/1770-strategie-hnojeni-akvarijnich-rostlin
medamedas napsal: Že bych třeba K vstupní vody mohlo považovat za 0mg?
Nicméně při nejbližší době nechám udělat nové testy vody,
Draslík se většinou netestuje. Pokud to chceš vědět, budeš jim asi muset říct, že chceš změřit i draslík.
Většinou se netestuje, protože je skoro stoprocentní jistota, že je ve vodě v nezávadném množství. Skoro určitě budeš mít něco mezi 1 až 5 mg/L.
Čtení o pitné vodě:
golias.net/…
Ale jsme tu off-topic. Hnojení sice s řasami souvisí, ale tyhle věci patří spíš jinam.
Díky moc. Dle parametrů vstupní vody, bych mohl jít s K až na 15mg, a pak bych mohl být přesně na ideálním poměru Ca:Mg:K - 2:1:0,5 (cca 60:28:15mg). Jenže nevím, jakou hodnotu K má vstupní voda. Máte někdo zkušenosti s tím, jak se to může pohybovat? Že bych třeba K vstupní vody mohlo považovat za 0mg?
Nicméně při nejbližší době nechám udělat nové testy vody, protože co jsem slyšel, tak studniční voda se první 1-5 let ustaluje a trochu mění, jakmile se začne čerpat (vrt).
PO4 tedy snížim na zhruba polovinu, zdá se mě totiž, že ta štětičkovka vyrazila po tom PO4, ikdyž by to teoreticky nemělo souviset (Smyslem zvýšení bylo odstranit začínající GSA).
Já plně souhlasím, já se neupínám k tomu, že mi někdo řekne přesně co mám dělat a ono to bude fungovat. Určitě je každé akva jiné a sám už dobře vím, že často věci nefungují tak, jak jsou někde popsané. Jen hnojení je pro mě nové a v podstatě každým příspěvkem se dovídám nové info a třeba ideální poměry prvků, jsem se zatím nikde jinde nedočetl, že by spolu souviselo, takže další novinka. (Nebo železo ve formě EDTA a DTPA - nevím co to znamená :( ) A to si o hnojení, igrediencích, ideálních hodnotách čtu v jednom kuse. Já vím, že primárně musím zkoušet a čekat a snažím se si řešení navrhovat sám, abch se to naučil. Ale jsem vděčný za ty rady zkušených zde, kteří to se mnou konzultují a radí. Pak mám aspoň větší pocit jistoty v tom, co dělám a že to co dělám není úplně blbě a navíc se furt něco učím. Takže díky moc
Vypadá to rozumě. PO4 bych snížil na polovinu. K můžeš zkusit těch 10, ale bacha mě hodně K dělá problém, protože Ca a Mg. Většinou jako ideální poměr mezi Ca:Mg:K bývá doporučováno 2:1:0,5. Jako mikro používáš Tenso ten má železo ve formě EDTA a DTPA takže by něco pro rostliny mělo být. Mikra bych extrémě nezvětšoval. Pokud je železo pro rostliny dostupné tak stačí i koncentrace 0,1mg/l. Když to kapku zvedneš na 0,3 nemělo by se nic stát.
Hlavně se úplně neupínej na to, že ti tu já nebo kdokoli jinej přesně popíše co máš udělat a ono to bude fungovat. Nemusí. Jsou to taková vodítka a pořád platí tisíckrát omýlané, že každé akva je jiné. Někdo leje 20mg K a pohoda, někdo dá 7mg a má potíže. Možná to vypadá že tomu trochu rozumím, ale vím prd a občes mě řasy a nerůst rostlin pěkně potrápí.
Je to o pozorování, trpělivosti a taky zkušenosti. Každá změna kterou uděláš se může projevit až třeba za 2týdny. No a někdy je nejlepší nedělat nic a jen měnit vodu
Myslím že to bude chtít RO.
PH mám 7,58 plus hodnoty vstupní vody jsou asi následující: tvrdost je 2,67mmol/l, Ca 60,5mg/l, Mg 28,3mg/l, amoniak 0,548mg/l, NO2 0,0586mg/l, NO3 1,24 mg/l, Fe 0,0053mg/l, Mn 0,0584mg/l.
Plus hodnoty dodávané hnojením viz příloha, vápník účelově nepřídávám, ale něco maličko je v tenso koktejlu, ale to je minumum asi, typuji že dodávám tak 0,3mg týdně.
Díky, Eleocharis minima, to je přesně ono, nad čím přemýšlím a za co bych tu utracularii chtěl vyměnit. Jen aby ji někdě měli skladem, ideálně in vitro. To je pak hodně a krásných rostlinek v jednom kelímku
Ammannia je problematická rostlina, hodně lidí s ní má potíže, včetně mě (ne, fotku nemám!!). Jsem si ale skoro jistý, že mikroprvky nejsou Tvůj problém. Jde spíš o vzájemný poměr draslíku, hořčíku a vápníku. Kolik jich ve vodě máš a jaké má pH?
Děkuji za rady. V příloze posílám info o tom co hnojím a jak přesně plus kurzívou moje návrhy na změnu. Kdyžtak prosím o komenáře k těmto hodnotám z této přílohy čí návrhy na změny.
Všiml jsem si taky, že u Ammannia gracilis red (tuhanka něžná) tak má pokroucené konečky listů a taky ji vůbec nemám vybarvenou. Jasně asi by chtěla více světla, ale možní i více železa ne, kterého dle mě mám málo, viz příloha.
Ohledně te Utricularie, mě se to dno třeba z těch substrátů nelíbí. Proto jsem volil písek a měl jsem v plánu používat metodu hnojení EI, kde jsem se dočetl, že pak by v poho i utricularie měla frčet. Proto nemám vyhnojené dno ani a nic.
0 15.03.2019 11:41 Maq Ty příznaky co popisujete opravdu moc nesouvisí s poměrem draslíku k dusičnanům, ale s poměrem draslíku k ostatním kationtům - tzn. amoniu, hořčíku a vápníku.
Perfekt !! Přesně tohle jsem chtěl vědět, díky.
Ono to tak jak to bývá nebude jednoduché. Určitě záleží na rostlinách. Třeba taková Hygrophila pinnatifida mi přijde, že je strašnej žrout K.
Já to mám asi podobně jako ty. Když jsem zkoušel dávat třeba 10mg NO3 a K zvedl na celkovou hodnotu 20mg/l tak začaly problémy s růstovými vrcholy. Zakrslé pokroucené. Nejspíš to bude mít i souvislost s příjmem Ca, protože to byl takovej typickej příznak nedostatku Ca. Někde sem četl případ kdy se zvýšilo K nad 6 a začaly problémy. Jinde dávkují K na 20 a NO3 na 7 a v pohodě. Mě přijde zatím OK když mám poměr tak 1:1 nebo NO3:K 2:1.
Každopádně to bude záležet na vodě (podle mě obsah Ca a Mg) a na druzích rostlin a jejich potřebě.
Plnu článků a plno řešení a pak si vybrat. Jaký je brán ideální poměr dusíku a draslíku? Někde se píše 4:1, jinde zas 2:1, další zase co se přidá dusíku, tak i draslíku tedy 1:1 a nakonec zase jinde píší, že je ideální draslík vytáhnout do maximálních hranic.
Poměr držím 2:1 a zdá se mi to nejideálnější. Dříve jsem měl draslíku více a už byly problémy. Stejně tak opačně, když ho bylo míň na poměr 4:1, tak rostliny odpadaly. Tam bylo vidět, že při poměru 4:1 bylo nedostatek draslíku.
Nebo je každá nádrž jiná i v tomhle?
Různé druhy rostlin v tom taky hrají roli.
No být to může. Podle aktuální fotky co máš v prezentaci se mi to na velkej průšvih nezdá. Ono je to prostě mladá nádrž a ty neduhy než se vytvoří ta správná rovnováha tam nějaké budou.
Ta utra fakt nevím. Řekl bych, že to je zrovna celkem náročná rostlina.Vyhovovalo by jí možná dodávka živin ze dna. Ono každej aquascaper používá hlavně vyhnojené dno a do vody hnojí střídmě. Pokud se ti ta řasa zhoršuje tak bych hnojení ubral. Zkus hnojit něco jako 10mg/L NO3 a max 1mg/L PO4 týdně. K dávej tak 10mg/L týdně (něco dáváš z KNO3, más K2SO4?) Na kolik máš teď nastavenou intenzitu toho světla? Jak si na tom s mikrem? Co a kolik dáváš?
Ty změny se na těch rostlinách neprojeví ze dne na den. Ještě k tomu NO3. Dobré taky je si zkusit změřit NO3 před výměnou vody a po výměně abys zjistil jestli a jak si ty rostliny něco berou. Samozřejmě po výměně a za týden před výměnou
Už jsem ti jednou psala, tak to znovu zopakuji: na začátku prostě neni čas ani prostor na akvascaping, to dokáže jen pár excelentnich mistrů, ktreří navic maji to štěstí, že maji idealní vodu a stojí je to spoustu času . Takze všechny rostliny, ktere neprosperují pryč,nahradit jednoduchými, pokud možno rychlerostoucími, byť třeba nevzhlednými druhy a až tak po půl, či spíše po roce by mohl nastat čas na začátek tvorby krajinek apod.
A ještě vlastní poznatek ke kořenu: velice podobna "bonsaika" jako máš ty (za poměrně dost peněz) mi uhnila během velice krátké doby
uz nikdy vice
Mě se to už docela líbí klidně bych zkusil pomalu přidávat dobu osvětlení. Tu utricularii asi zruš nevidím u ní žádný posun. Pokud chceš kobereček já mám dobré zkušenosti s eleocharis minima. PO4 sniž na půlku (pravděpodobně ti rozjel tu ruduchu). Já bych ještě doporučil větší množství uhlí do filtru a ono to půjde. Držím palce
Zdravím, tak hnojim už i PO4, aktuálně asi tyden. PO4 1,2mg a NO3 20mg. GSA ale nemizi, spíš lehce pribiva, vlaknita se take drží, navíc se zacla objevovat ruducha. Už mám snad vše co existuje. Vše je sice v mírné míře, ale přestává mě bavit že řasy přibývají, místo úbytku. Dle úvodní fotky, myslíte, že by to mohlo bejt tou utricularii? Neprospívá a asi ji už nezachránim, tak zdali se jí nemám už zbavit raději. Zloutne a i hnedne,neroste. Co myslíte, nemůže do vody pouštět škodliviny svým "uhnivanim"?
Jinak svitim stále 6 hodin. CO2 do 15mg,uz jsem přidal, plánuji ještě koupit lily pipe na zlepšení proudu, ikdyz mi nepřijde, že by byl nizky(opatření proti ruduše). Přece jen mám dva filtry. U jednoho mám rozs. rampu, druhý má obyc. vyústění se zuzenym koncem(místo něj chci dát lily pipe).
Myslim,ze jak jsem začal prodávat NO3 a PO4 tak rostlinky poposkocili, tak možná začali více spotřebovávat CO2, může být? Možná proto ta ruducha. Myslím, že CO2 bych měl dát skoro na 30mg (byl jsem 5 dní na sluzebce, tak jsem nemohl CO2 sledovat).
Děkuji za typy a nanázory. Už začínám trošku propadat skepsi.
Pokud chceš zvednout PO4 tak si udělej roztok a těch 1,3mg/l přidávej týdně. Můžeš to dávkovat každej den a můžeš to dávkovat 3xtýdně (třeba po, st, pá). Jinak s PO4 pozor, ono už bylo dokázáno, že PO4 řasy nezpůsobuje, ale pokud přestane být limitní tak teoreticky vzroste spotřeba CO2 u rostlin (aspoň se to tvrdí).
GSA je obvykle způsobena nevyváženým poměrem NO3 a PO4. Někdy když se přidává dost NO3 a žádné PO4 tak vyskočí GSA.Prostě balanc
.
Děkuji vám. Já jsem metodou EI začínal, ale upustil jsem od ní jakmile jsem měl zelený zákal. Nyní hnojim zvlášť NO3, mikroprvky a nyní už i PO4. Právě, že se mi začíná objevovat GSA, tak nechci, aby se mi rozjela více. Vím, že každé akva je jiné a hold si tu správnou hodnotu musím najít sám. Chtěl jsem aspoň nějaký odrazový můstek,abych nemusel začínat od minima a pak postupně zvedat a měřit. Nakonec jsem začal přidávat cca 0,2mg/l denně. Snad to nebude moc.
V popisu u akvárka máte napsáno, že hnojíte metodou EI. Pak bych osobně dávkoval přesně podle této metody. Jinak já jsem u fosforečnanů postupoval takto (podotýkám,že nehnojím metodou EI). Po založení akva jsem nepřidával žádné fosforečnany až do stavu, kdy se výrazně projevila GSA řasa, následně jsem koupil na rostlinných akvárií KH2PO4, namíchal dle návodu a dávkoval ze začátku velmi málo (méně než je doporučeno). Postupně jsem dávku zvyšoval až do stavu, kdy GSA byla na některých místech ještě vidět, ale bylo jí tak málo, že to nemusím řešit. Obávám se, že tady od nikoho nedostanete nějaké doporučení, kolik toho tam máte dát. Ono to ani dost dobře nejde. Každé akvárko je jiné (milionkrát opakovaná věta
). Jinak přeji mnoho úspěchů. Dle vaší prezentace máte dobře nakročeno.
Teoreticky to vidíš správně. Ale já netrvám dlouhodobě na tom, abych měl ve vodě třeba 4 mg/L draslíku. Někdy mám míň, poslední dobou (po nemoci) to mířím tak na ty čtyři miligramy. Ale když budu chtít rostliny trochu rozšoupnout, klidně dám víc.
Rozhodující je, že k tomu vždy dám i odpovídající množství dusíku a dalších živin, takže poměr zůstává stejný.
Přitom ale nijak detailně neanalyzuji, jestli ve vodě skutečně plavou ty živiny v daném poměru. Jak jsem psal, vesměs to ani věrohodně změřit nelze. A třeba vápník se z valné části nedává pro spotřebu, ale jako "tonikum" - udržuje vhodnou iontovou rovnováhu takovou, že rostliny nemají růstové deformace. Které by měly, kdybych např. K, Mg a Ca dávkoval podle předpokládané spotřeby. (Spotřeba draslíku by měla být nejvyšší, ale já dávám nejvíc vápníku.)
Takže mířím-li k ekvivalentu 10 mg/L NO3, je to plus mínus autobus. Z toho se fakt nestřílí. Ale poznám rozdíl, když k tomu dám víc nebo míň ostatních živin.
Kromě toho, asi žádné číslo není definitivní. Zhruba co dva měsíce mi dojdou zásobní roztoky a míchám novou formuli. Zpravidla něco trošku poupravím. Nejvíc politiky se dá udělat s poměrem amonia k dusičnanům, tím se mění všechno (mj. pH).
No ale takhle jak si to popsal tak ti prvků ve vodě musí dlouhodobě ubývat, protože rostliny něco spotřebují a ty dodáváš jen do té třetiny vody co si vyměnil. Možná to špatně chápu. Další problém může nastat pokud by rostliny spotřebovali víc než je ta třetina tak seš po měsíci bez látek. S železem problém nemám ale často se mi stane že mi chybí mangan ale nikde sem nenašel kolik a čím ho dodávat samostatně.
P.S. já CO2 používám ale velmi lehce odhadem tak mezi 5-10 mg/l
Edit: navíc tenhle systém nepočítá s dodáváním hnojiva ve formě krmení.
Úvodem: Fosforem se neřídím. Nedá se spolehlivě měřit, fakt ne. Neříkám, že testy ukazují špatně, ale to je jen zlomek toho fosforu, který v akváriu je.
Za druhé, měření spotřeby rostlinami je obtížné a taky vždy nespolehlivé. Nezměříte ani dusík, protože NO3 se nedá měřit přesně, ale hlavně proto, že nikdy nezměříte amonium. To se adsorbuje ve dně a je ho tam pravděpodobně mnohem víc, než si myslíme. A nitrifikace zřejmě málokdy běží stoprocentně.
K těmto závěrům jsem došel díky tomu, že fosfor i dusík můžu měřit podstatně přesněji, než je běžné (fotometrem a iontově selektivními elektrodami).
Takže, já vlastně se spotřebou rostlinami nepočítám. (Pokud bych sytil CO2, asi bych to musel modifikovat.) Ale týdně měním vodu, a znám její složení (v mém případě je to RO voda, takže neobsahuje prakticky nic). Vím že při výměně odeberu třeba třetinu vody, tak přidám třetinu cílové hodnoty pro každý makroprvek.
Takto přidávám vždy celou sadu makroprvků, a to v poměru, který se dlouhodobě snažím vyladit. Například fosforu dávám vždy jednu šestnáctinu (látkového množství) dusíku, a to ať ho dávám jako amonium nebo jako dusičnany. (Ostatně s fosforem nebývají často problémy.) Draslíku jednu čtvrtinu dusíku. Docela kumšt je k draslíku vyladit hořčík a vápník.
Osobně dávám minimum nebo žádné uhličitany, protože mám rád nízkou alkalitu. Sírany a chloridy jsou zřejmě méně významné, možno dávat "jak to vyjde" z chemikálií, které máme k dispozici. (Já jsem ovšem blázen, takže mám velký výběr a můžu si hrát i s chloridy, sírany a křemičitany.)
Na mikroprvky už dva roky nepoužívám žádné cheláty, a jsem stále víc přesvědčený, že cheláty jsou k ničemu, akorát dělají prodejcům obrat. Vodovodní voda zpravidla obsahuje dostatek mikroprvků kromě železa (a někdy manganu), protože železo s manganem se aktivně odstraňují. Ostatní se ve vodárnách pouze monitorují, a množství odpovídající zdravotní normě rostlinám bohatě stačí. (A zinek bývá až ve škodlivém množství.)
Takže zbývá hnojit železem. Já mám ve dně práškový oxid železitý, ale stejně občas kápnu chlorid železitý, pro sichr. A protože používám výlučně vodu z RO (a poslední dobou nic nekrmím, nemám ryby), tak příležitostně kápnu i další mikroprvky, vždy běžné soli, tedy žádné podělané cheláty.
Já tenhle systém používám u NO3 a jestli je to špatně nevím obecně mi vychází že moje akvárium spotřebuje týdně 5-10 mg/l tak dávám 7 a zatím to funguje. ( zkouším to 3 měsíce tak neumím říct že je to správně) co se týče ostatních fosfor mám trvale neměřitelný dávám minimálně a spíš pocitově. Draslík vzhledem k tomu že NO3 dodávám pomocí KNO3 žiji v přesvědčení že draslíku dávám dostatek. A mikroprvky dodávám ve směsi .(vím že to není ideální ale měřit je neumím a na dávkování každého zvlášť sem asi líný) Třeba časem přijdu na lepší systém ale zatím mě nic lepšího nenapadlo a žádný z "ověřených" způsobů hnojení mě nepřesvědčil.
Pardon, jsem se přepsal, měl jsem na mysli PO4.
Můžu se zeptat čím se měří NO3 s přesností na desetinné místo? Já mám problém trefit se +- 5mg/l
Děkuji, tu kalkulačku znám.
Ale to neodpovídá na moji otázku. Já se ptám, jakou hodnotu v mg přidávat denně, ne jak ji namíchat.
Mě zajímá, když mám hodnotu v akva na 0,2mg/l a chci se dostat na 1,5mg/l tak kolik mám přidávat asi denně? Mám přidávat denně 1,3mg/l? Protože 0,2+1,3 je pak požadovaných 1,5? Ale z toho mi vyplývá, že rostliny nestihnou zpracovat přes noc 1,3mg abych mohl hned další den zase přidat tuto hodnotu. Neznám tuhle logiku právě a proto se ptám na kvalifikovaný odkad toho, kolik denně přidávat. Děkuji
Nejsem ještě moc zbehly v hnojeni, tak chci poprosit o radu. Chci zeptat zhruba jakou hodnotu NO3 v mg prihnojovat denně? Asi chápu, že přesnou hodnotu co je v akva si budu měřit a postupně upravovat hnojici dávku. Ale aspoň pro začátek od čeho se odpichnout? Je na to vstupní vzorecek nebo logika? Když se chci dostat na 1,5mg/l tak to znamená týdne přidat celkem 1,5mg/l nebo denně? Nebo jak na to? Aktuálně mám v akva 0,2mg/l. Nebo mám denně přidávat 1,3mg/l(1,5-0,2)? Děkuji.
Díky za vyčerpávající odpověd.
Mám spíš opačný problém ale přidávat CO2 do příliš tvrdé vody se moc nedoporučuje (nad 10 KH) Nikdy jsem to ale nezkoušel takže to je jen sdílená informace. Jinak pokud jde o CO2 tak to zapni hned. Do hnojení se moc nežeň a do silného světla ze začátku také ne. Rostliny ze začátku nerostou a když na ně naliješ hnojivo nepomůže jim to ale bude to vyhovovat řasám. Není to to samé jako hrnkové rostliny kde vyhnojíš substrát a pak jen čekáš. Spousta rostlin (hlavně stonkové) nemá příliš velký kořenový systém a čerpají živiny z vodního sloupce a to jak listy tak si k tomu vytvářejí adventivní (náhodné) kořeny nad substrátem. To co dodáš vodou jim většinou ze začátku stačí a hnojit bych začal až po měsíci nebo i déle. Dobré je znát co tvoje kohoutková (zdrojová) voda obsahuje.
Nemá cenu měřit rozdíly ale celkový výsledek a ten po určité době porovnávat a stačí mě k tomu normální testy. Podle toho pak upravuji hnojivo, mám to automatické a to nikdy nezapomene. Upravit dávkování je pak sranda. Je samozřejmé že se poměry mění a to jak vstupní voda tak i narůstající nebo klesající objem rostlin. To ale není nijak drastické ale díky pravidelnému přihnojování se pohybuji v přijatelných mezích a mírné výkyvy mě nevzrušují. Můžu si pak zkoušet něčeho přidávat více nebo méně a jak na to akvárium a hlavně řasy reagují.
Máme tvrdou vodu.Nově jsem založil akvárium.Kdy mám začít hnojit?Mám CO2 ale nevím jestli ho používat nebo ne.
5 08.03.2019 23:08 Maq Smetany napsal: Obecně nejjednodušší je ... změřit hodnoty prvků po týdnu zopakovat a podle toho kolik ubylo dodávat toto množství týdně.
Tak to logicky vypadá a já jsem to zkoušel (a umím měřit relativně spolehlivěji, než je běžné), ale shledal jsem to nepraktickým. V řadě případů měření nedává reálné výsledky (amonium, fosforečnany, železo), a dusičnany by to chtělo měřit s přesností na jednotky mg/l, což prakticky nejde.
Já to dlouhodobě praktikuji tak, že mám zásobní roztoky připravené tak, abych zachovával zvolený poměr makroprvků. Množství pak dávkuji podle aktuální situace a úvahy, ale vyladění toho poměru, to je podstatnější kus práce. Já to mám ulehčeno tím, že používám jen RO vodu, takže do toho nemusím zahrnovat to co ostatní - živiny ve vodovodní vodě.
Draslík je sice jemný ale klasický prášek to není, jsou malé bílé krystalky. Mě se vždy rozpustí všechno ale nevím kolik toho tam dáváš.
Draslík je práškový ale PO4 krystalické.Je K menej kvalitný?Pri rozmiešaní sa všetko nerozpustí ani za týždeň.
www.profiplants.cz/… Pokud máš prášek je to potravinářská kvalita to znamená s nějakou příměsí, čisté chemikálie to nedělají a nejsou práškové ale krystalické.
Zdar,prečo sa mi tvorí v hnojive pleseň?Miešam K a PO4 v destilke a držím to v chladničke.Asi každé 3 týždne miešam.Prášková forma.
Luky13 napsal: ... po nasypání KNO3 do vody z RO a smícháno (25g KNO3 a 300 ml vody) znovu měřeno NO2 a naměřeno 0.1 jak je to možný?
Zdravím. Pokud jsem to dobře pochopil, tak jsi naměřil 0.1 mg/l NO2 v roztoku 25 g KNO3 ve 300 ml vody. To je řádově miliontiny dusitanu v dusičnanu. Vůbec bych to neřešil - je to řádově 0.0001 % nečistot.Nic nehrozí. Ověřil jsem si před chvíli u svého zásobního roztoku (8 g KNO3 v 500 ml vody) také nepatrné zvýšení NO2.
Luky13 napsal: ono se tam No2 ukáže hned po namíchání a mně to hlava nebere.
Já mám fotometr a umím dusitany měřit přesně. Tak to příležitostně zkusím.
Teď už bych to nikdy nekoupila,no. Asi to časem budu muset překopat, ale ještě tomu chci dát pár měsíců šanci. Teď taky hezky vidím ty rozdíly v růstu rostlin. Ve druhém akvu mám křemičitý písek a pod ním substrát pro vodní rostliny a tam to roste všechno krásně.
Já to ještě nenalil do akvária, zkoušel jsem to měřit v nádobě co mám rozmíchaný KNO3 s vodou a to hned po namíchání, když to nechám třeba 14 dní stát tak to NO2 je šílený.
Myslel jsem, že je to tím jak se voda postupně kazí, ale ono se tam No2 ukáže hned po namíchání a mně to hlava nebere.
Já mám s podobnými dny jen špatnou zkušenost. Naposledy jsem pálený jíl vyměnil za klasickej písek a od tý doby to šlape jako na drátkách.
Dostanou-li se dusičnany do redukčního prostředí, nejspíš ve dně, mohou se redukovat bioticky (činností mikrobů) a někdy i abioticky na méně oxidované = více redukované formy dusíku. V prvním stupni na dusitany.
Mimochodem: V tomto pravděpodobně spočívá celá škodlivost dusičnanů ve vodě a v potravinách pro člověka. Dusičnany nedělají nic, ale v trávicím traktu se jich může troška přeměnit na dusitany (a další), a ty už jsou jedovaté.
0 20.02.2019 09:50 Andaska –
Re: Maq No právě...prostě hynou. Ale proč?
Co se to v tom dně sakra děje, že ani nezakoření?
Pokud máš z vodovodu 35 mg dusičnanů a vodu v akváriu pravidelně vyměňuješ, bylo by fakt velmi zvláštní, kdyby to všechno zmizelo. Dusičnany, na rozdíl třeba od fosforečnanů, nepatří k těm, které by se v akváriu někam "schovaly".
Celkově nepokládám za jisté, že to co Tvým rostlinám vadí, je nedostatek nějakých živin. Jak to popisuješ, to nejsou růstové poruchy, ty rostliny prostě hynou.
Kvalitní test na dusičnany si určitě pořiď, ať je jasno aspoň v tomto.
Supr, mrknu na ně. Snad to s tím hnojením nepohnojím
Já mám testy od Sery a JBL. Lepší je asi JBL je sice drahý ale pokud si nezničíš barevnou stupnici lze objednat náhradní náplně a ty už jsou za přijatelnou cenu.
Zkusím tedy jiný test na to NO3. Nějaký tip na spolehlivější? Pmdd zvlášť doma mám, kromě KNO3 a stopových prvků, tak ty ještě pořídím.
To je problém komplexních hnojiv nevíš kolik toho tam je a jak se k tomu ten substrát zachová. Dusík na 0 je ale vždycky problém a na plovoučkách to je vždycky poznat. Je tam sice napsáno že obsahuje fosfor a dusík ale výrobci jsou opatrní a dávají toho tam málo. Já bych žel do klasického PMDD a použil Dusičnan draselný (KNO3), Heptahydrát síranu hořečnatého (MgSO4x7H2O), stopové prvky které si vybereš a připravil bych si i Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4). Samozřejmě všechno zvlášť. Chce to ale lepší test aspoň na dusík a dostat ho trochu víš, to ostatní bych přidával jen opatrně.
Kluci, takže nemám hnojit vůbec nebo čím vlastně hnojit? Nebo já už jsem z toho blázen
Ode dneška je to akvárko rostlinkami přímo narvané, tak bych o ně nechtěla zase přijít. Vždy, když nové rostlinky přidám, tak většina z nich nepřežije (kromě cryptocoryn) a to dávám spíš jen ty méně náročné. Mě právě příjde, že těch dusičnanů je málo už vzhledem k té pistii. Ani Salvinia natans tady nepřežila. Měřila jsem je jen s testem od Rataje a s tím to moc dobře zjistit nejde. Ale i podle něj je tam dusičnanů hrozně málo (5mg/l). Ale jak by to bylo možné, když už i ve vstupní vodě je jich dost.
vaclav napsal: Tohle jsou stopové prvky
V tomhle jsou i makroprvky. Je to míněno jako kompletní hnojivo.
Andasko, s tímhle hnojivem budeš přidávat mj. i dusičnany, kterých máš snad dost. A bude dost nemožné pohrát si s poměrem draslík : hořčík : vápník, což bývá dost důležité.
Chápu to tak, že chceš jednou flaštičkou vyřešit výživu, ale tahle to sama o sobě nedodá. (A sotva nějaká jiná, ale možná něco najdeš.)
Tohle jsou stopové prvky těch by jsi měla mít v těch substrátech dost ale nemám s nimi žádnou zkušenost. Máš dost měkkou vodu a skoro žádný hořčík. Spíž než celkovou tvrdost si zjisti KH (karbonátovou nebo jak se říká uhličitanovou).
0 19.02.2019 22:03 Andaska – Ano nebo ne
Ahoj, mám dotaz. Chtěla bych začít hnojit s
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Akvárium 112l, s vetším množstvím nenáročných až středně náročných rostlinek (prezentace Šmírákov). Dno obsahuje i výživný substrát od Tetry. Akvárium bylo založené 8/18. Vůbec se tu nedaří stonkovým rostlinám a echinodorům. Vyskytla se řasa (rozsivka a zelená vláknitá).
Dnes zasázeno větší množství hygrophil a echinodorů.
Můžu toto hnojivo použít nebo spíš ne. A přidat ke kořenům echinodorů např. kuličku bivoje nebo ne?. Díky
Pozn. Vstupní voda obsahuje cca 35mg/l NO3 a ani pistii se zde nedařilo (listy zhnědly a odumřely).
Domyslel si to presne
K tomu zloženiu - už si celkom nepamätám odkiaľ mám to info. Bola to diskusia na nejakom britskom alebo americkom fóre a príspevok so zložením tohoto hnojiva napísal človek, ktorý priamo komunikoval s výrobcom. Myslím, že keď dáš Googlu trochu viac zabrať, nájdeš to. Ak by ti stačilo zloženie "nahrubo", to mám niekde uložené aj ja a môžem to to poslať.
Děkuji za odpověď. Když jsem to jednou přestřelil hodně se mi zvedlo i HN4. Tím se mi to vysvětluje.
NH4 rychle vysosaj kytky, zbytek se přemění na NO2 a ještě nemám 100% nitrifikaci na rozložení NO2 na NO3.
Kde zjistím přesné složení Tropica Specialised? Že to obsahuje NH4+ jsem netušil a nikde se to nedočetl.
Tropica Specialised obsahuje aj dusík vo forme NH4+. Ostatné si, predpokladám, domyslíš (ak nie, doplním).
Dakujem Ti velmi pekne.
Tu stranku moc nepoznam a neovladam to tam...
No to je jasný že když toho přidáš o 4,5 ml víc na stejný objem, že dosáhneš vyšší koncentrace. Poměr prvků ti zůstane zachován.
Zadej si to tam jak se patří. Zadej:
My aquarium is: 100 l
My fertilizers are: premixed
I am dosing with: Tropica plant Growt premium
I am calculating for: Result of my dose
I am dosing: 10 ml
A vyleze ti úplně stejné složení jako v tom odkazu na eshop.
Co ti na tom nesedí? Poměr prvků je stejný. Nebo o co jde?
Edit: Měl bys tam zadat spíš „Result of my dose“ a máš tam špatně litráž. Abys věděl kolik tvá dávka kolik čeho přidá.
Mas pravdu, ze PGChem stabilne neodpoveda na dopyt. Skusil som oslovit niekolko desiatok firiem. Mozno niekomu pomoze moje zistenie. Ozvali sa len Centralchem, Labo a dnes po odmlke aj Reachem. Posledny z nich s mnozstvom 100g nema problem, samozrejme zodpoveda mu cena.
Neviem, ako to to funguje v ČR ale na Slovensku máš ako maloobchodný zákazník v podstate jedinú možnosť - PGChem. Minimálne množstvo na odber je pri bežných chemikáliách tiež 1 kg. Na moju poslednú (súčasne prvú) objednávku zareagovali až po 7(!) mesiacoch otázkou (e-mail) či je objednávka stále aktuálna
To nebude nutne. Uz som googlil. Hodne dodavatelov ma problem s rozumnym minimalnym mnozstvom, niektori s cistotou.... Dufal som, ze sa ozve niekto s overenym zdrojom. Aj tak vdaka.
Vdaka Vaclav. Minimalna objednavka v Pente je zial 3000,- CZK, co je cca dvojnasobok toho co potrebujem aj ked pocitam s kilovym balenim. Mozem poprosit inu moznost? Moze byt aj zo Slovenska.
Méně jak 1 kg asi neseženeš pokud si neobjednáš někde v akvaristickém eshopu. Vyjde tě to dráž než to kilo. Potravinářskou kvalitu nekupuj je z nějakou příměsí. Já to mám od Penty.
Ahojte. Riesim nakup niekolkych latok na mineralizaciu vody z RO a mozno hnojenie. Je nutne pouzivat cistotu p.a., alebo je mozne ist aj do potravinarskej cistoty? Oslovil som Fichemu.cz a ti nemaju cistotu p.a.. Ine zdroje, ktore som nasiel ju maju, ale niektore latky treba kupit 1kg, co je zbytocne vela. Vdaka.
Priviedol si ma na jednu myšlienku. Vo výžive je všeobecne známe, že 1 g bielkoviny má 4 kcal rovnako ako sacharid a tuk má 9 kcal (t.j. 2,25x viac). Uhlík ako nositeľ energie bude teda aj pomerne zastúpený v týchto makroživinách.
Ak nám chemici odpustia a budeme uvažovať, že 1g tuku = 1g uhlíka, potom môžeme povedať, že 1g bielkoviny je 0,44 g uhlíka rovnako ako pri sacharidoch.
Před nedávnem jsem studoval prameny. Jenže mi nešlo konkrétně o krmivo, nýbrž o organický odpad celkem, tzn. včetně zejména rostlinných zbytků.
Bez nahlížení do pramenů nabídnu velmi přibližná čísla (všechno hmotnostní podíly):
C - asi 50%, nejvíc v živočišných tucích.
O - cca 40%. V rostlinných zbytcích víc, v živočišných méně.
H - 6 až 9%. Tučná a živočišná hmota je víc redukovaná, tak je tam víc vodíku a míň kyslíku. Hmotnostní poměry to zkreslují, protože vodík je lehounký.
N - střed je asi 3%. V rostlinných strukturálních pletivech (lignin, celulóza) i pod 1%. Naopak v odpadech bohatých na proteiny a tuky víc, až cca 7%.
P - obvykle pod 1%.
S - obvykle pod 0.5%.
Tahle čísla ale nechávají stranou popeloviny (vesměs oxidy kovů), které jsou vždy přítomny, ale ve velmi rozmanitých koncentracích (snad 1-15%). Procházejí jinými procesy a všechny výpočty by jenom zkreslovaly; tak je většina pramenů tak či onak ignoruje.
Ahojte, čo by ste poradili ako hnojivo ???
Či ísť do denného PMDD (
www.rostlinna-akvaria.cz/…)
alebo skor niečo komerčného ako Seachem , Dennerle V30 a podobne ???
Prípadne toho PMDD treba to skladovať v chladničke ?? A môžem do toho PMDD (odkaz hore) domiešať aj TENSO koktejl a mat to v jednej 500ml nadobe ?? Alebo musim zvlast ??
vidíš, na to som úplne zabudol, že aj v proteínoch je uhlík.
Podľa Wiki (
sk.wikipedia.org/… ) veľmi zjednodušene na 1 N sú 3 C. Krmivá sú takmer bez vody (5-10%), čo sa dá považovať za sušinu a zvyčajne majú od 40-50% bielkovín, čo je 6,4% - 8%. 20/3 je 6,67 % čo v hrubých číslach aj sedí.
S lipidmi neviem, ak som dobre pochopil, tak je to Uhlík+Vodík. Tým, že vodík je ľahký (preto aj tuk pláva
) sa dá zjednodušene povedať, že ak krmivo má 8% tuku tak je to cca 8g Uhlíka
A pri sacharidoch kedysi nesprávne označované uhlohydráty to netuším. Žeby cca polovica zo zvyšku ktorý sa na obaloch ani neuvádza, t.j. zo sacharidov? Lebo C6H12O6 keď zanedbáme vodík, tak koľko uhlíka, toľko kyslíka a majú podobnú molovú hmotnosť.
Pokud si dobře pamatuji z chemie bude podobné množství uhlíku i v těch proteinech takže počítat takhle uhlík asi nepůjde. Mám pocit že jsem se učil že uhlíku je zhruba 20% hmotnosti v živočišné sušině ale víc asi nepomůžu
A je to dlouho možná je to blbost.
Ahoj, asi sa to témy bude týkať len okrajovo, ale predsa dotaz adresujem sem:
V akváriach bez hnojenia a externého zdroja CO2 sa musíme spoľahnúť len na dodávané krmivo. My jednoduchší sme si už našli, že pri prepočte dusíka (N) z proteínov/bielkovín stačí použiť koeficient x0,16, t.j. krmivo s obsahom 45% proteínov bude obsahovať 7,2% Dusíka.
Otázka je, či existuje podobný koeficient prepočet tukov/lipidov na samotný uhlík (C) a obdobne sacharidov/cukrov.
Verím, že sa tu nájde niekto erudovaný, ktorý to dokáže vysvetliť aj stavbárovi
Prosím, zdržte sa komentárov, že na čo toto potrebujem vedieť. Ďakujem
Zajtra vyberiem z filtru 250ml Seachem Purigen a dam ho zregenerovat.
A namiesto neho tam vyskusam dat SZAT Clear Water Original 150-250l.
Uvidim ci pojde to NO3 dole a podla toho prisposobim mnozstvo fosforu, tak aby bol dodrzany pomer +- Redfield ratio.
Jako vážně? Dej tam 8.2 ml!!! těch 100x bylo k tomu co ti vyšlo v té kalkulačce ne k množství které máš dát do akvária
Vyskusam, uvidim co sa bude diat...
OT: neumím založit anketu ale kdo si myslí že tam naleje 820ml?
Proste nedalo sa to hned vysvetlit v jednom prispevku, kedze som tomu nerozumel...
Dakujem velmi pekne.
Bože ty si fakt jinej to je na 1l vynásob to x 100 když to chceš na 100l
Akosi to stale nesedi...
Aj tak neviem odkial si zrazu zobral cislo 28?
Ok poslední dnešní hodina matematiky (počítám z hlavy neřeším desetina místa)
2/28=0,07 230/28=8,2
Marcelko napsal: Lebo neviem to prepocitat na ten moj namiesany roztok z KH2PO4.
Zkus tuto kalkulačku
www.rostlinna-akvaria.cz/… .
Odhadni objem vody v akváriu - cca 95 litrů. Takže to vychází na 8 ml tvého roztoku.
Mam uz namiesany roztok, tak preto som to chcel na ten roztok...
Maq napsal že 70% hmotnosti KH2PO4 je PO4 pokud chceš přidat 0,05g PO4 musíš přidat 0,07g KH2PO4 jelikož 70% z 0,07 je 0,049 takže se vykašli na roztok rozpust toto množství v libovolném množství vody a nalej do akvária
p.s. stejně mám pocit že nejsi tak hloupí jak se tady tváříš jen tě baví otravovat ostatní
Proste tym roztokom, pomerom zloziek, prvkov nerozumiem, tak co sa cudujes?
Asi už nemám sílu odpovídat
Lebo neviem to prepocitat na ten moj namiesany roztok z KH2PO4.
Tak proč se ptáš když to umíš spočítat lépe?
Neviem, ale tie tvoje pocty mi akosi nesedia...
Abych ti udělal radost tak musíš přidat 0.07g fosforečnanu draselného na 100l počítal sem z hlavy tak to nebude úplně přesné ale nemyslím že by si to zvládl odvážit presneji
Dlho si vymýšľal, ako nás potrollíš dnes?
Nemyslím že to byla ztráta času ale pro spoustu lidí je trojčlenka tabu (evidentně) a navíc to moc zavání chemií to se málo komu líbí chce to něco ve smyslu "nalej tam" a ideálně odměrku ne ml
Je to uvedene v tej "Metode MCI".
Ja som si tie cisla nevymyslel.
Prepac, ale fakt neviem ako si mam z toho vypocitat to naco som sa pytal...
Já jsem pouze počítal čísla která si ty napsal jestli je to blbost nebo ne není na mě.
2 25.12.2018 22:13 Maq Je to tak deset dnů, co jsem Marcelkovi v SZ nabídl tuto pomůcku:
www.golias.net/…
V tabulce je tam u KH2PO4 uveden doslova následující údaj:
K 28.73%, P 22.76% (PO4 69.79%). Myslel jsem si, že tohle stačí každému absolventu základní školy, aby si zbytek dopočítal. Je to trojčlenka.
Myslíte že jsem se mýlil? Že je potřeba to podat nějak víc polopatě?
Ptám se bez ironie. Opravdu jsem to dělal s úmyslem stvořit užitečnou pomůcku pro "ne-chemiky". Mrzelo by mě, kdyby se ukázalo, že normálnímu akvaristovi je to k ničemu.
Z toho vyplyva 2500 ml co je uplna blbost a dokonca je rozdiel ci PO4 alebo P, kedze 1ml P = 3ml PO4.
Ok pardon špatně sem to přečetl 1g=1000mg
2,5ml roztoku doda 0,05mg fosforu a ja potrebujem 0,05gram PO4...
Že by 2,5ml na 100L?
Vo vstupnej vode toho neni az tak vela, nakolko mam cele dno akvaria posadene rastlinkami a skoro cele akvarium je rastlinkami zarastene.
Teraz hnojim kazdy den Seachem Flourish po 0,7ml, fosforom 1ml, horcikom 5ml, draslikom 10ml a Fe mix plus 3ml.
A stale mam problem s tou zelenou flakovitou riasou GSA, takze skusam davat aj vyssie davky fosforu. Mam casto zapnutu UV lampu a aj tak sa robi ta GSA. Neviem si s nou dat uz rady, lebo sa jej neviem zbavit.
Dnes som meral od Rataja:
Foskol vysiel okolo 0,5ml/L
Fe 0mg/L
NO3 20mg/L
Prikladam aktualnu fotku po zostrihu rastliniek.
Tuším, že to byl Maq, který ti tu někde psal, že tvoje vstupní voda obsahuje prakticky vše, co potřebuješ. Tak proč uvažuješ o nákupu chemie? Vidíš na rostlinách nedostatek něčeho? Nebo sis nechal udělat rozbor vody? Pokud ano, objednej to, co ti ve vodě chybí. Ale těžko ti někdo poradí, co se nejvíc používá, akvárko není sériový výrobek...
0 24.12.2018 22:43 Marcelko [-3] - Rostliny Chcem si objednat zo stranky
akvarijni-hnojivo.cz draslik, fosfor, horcik a Micromix plus.
Ktore zelezo odtial mi mozete odporucit? - PH akvariovej vody mavam tak 6,6 az 7.
Mam si objednat z tej stranky aj mangan, molybden, bor, med, zinok alebo, ktore z tychto 5 prvkov sa najcastejsie pouziva a je najviac potrebne?
Je tam aj doprava zadarmo na Slovensko pri objednavke nad niekolko € a kolko dni asi trva dodanie?
Micromix plus, prečo?
Odpovedal som ti.V podstate keby si čítal poriadne,tak som ti ako náhradu doporučil Tenso.Začal si argumentovať troma produktami a pH.
Tenso má železo vo formách využiteľných pri pH 4 až 9,5 tuším.Nie ako majú napísane,že len do 7.Takže rozdiel v Micromixe a Tenso je minimálny.
Kúp a vyskúšaj.Zmeraj si pH vo svojom akvárku a podľa toho sa zariaď.
Ja som neriesil, ale jednotlive zlozenie tych 3 produktov, ale pisal som o tom, ze sa doporucuje podla PH vody v akvariu pouzit konkretny produkt.
Vyberte si variantu A,B,C poľa PH vo vašom akváriu.Ak si nieste istý , použite variatu C
A - 9,6 g plantex CSM + B ( zmes mikroprvkov ) - stabilné Ph 5 až 6,2
B - 15g Tenso cocktailu ( zmes mikroprvkov ) - stabilné Ph 5 až 7
C - 11g Fe mix plus - obsahuje 4 druhy železa stabilné Ph 5 až 9
www.akvazahrada.sk/… Marcelko napsal: Ked si taky mudry, tak sa venuj prosim danej teme (omacky okolo toho nikoho nezaujimaju) a povedz rozdiel v tych 3 produktoch.
Téme som sa venoval ale pri tebe sa to dlho nedá...
Vpliv ph je podľa mňa u oboch nepodstatný resp.minimálny.Je to len pár maličkostí hlavne v kontexte zo železom.Rastlina si i tak zoberie to čo je jej najlepšie dostupné.Množstvo iných prvkov môže tento príjem obmedzovať a v každom akváriu je tomu inak.Prečo sú 3 produkty - zrejme preto,že nemáme všetci v akvárkach alebo v sieti rovnakú vodu......
Si akysi moc premudrely a chytry...Ty si zrejme "spadol z neba uceny"...
Aj Ty mas svoje vedomosti a informacie od niekoho, nemyslis alebo sa mylim???
Jedna vec je vystupovanie tu na fore a druha vec su vedomosti...takze podcenovat mozes vies koho...mozem mat tych vedomosti ovela viac ako Ty...
Kto Ti to ma akoze verit? - ked si to napisal, ze to mam od niekoho...daj sem laskavo dokaz, ked to tvrdis!!!
A ten vplyv PH vody je asize podstatny, ked to tam je uvedene...naco by sa vyrabali a predavali potom 3 druhy toho produktu? - mohli urobit z toho rovno 1 produkt a nepisat o nejakom vplyve PH vody.
Ide tam predsa o tie chelaty zeleza a ich stabilitu vo vode, ktora ma rozne PH.
To si napísal ty....ja z teba nič nerobím,len komentujem tvoje vystupovanie tu na fóre.Zrejme aj posledný príspevok nie je z tvojej hlavy ale zo správy niekoho,kto ti to napísal.
Vpliv ph je podľa mňa u oboch nepodstatný resp.minimálny.Je to len pár maličkostí hlavne v kontexte zo železom.Rastlina si i tak zoberie to čo je jej najlepšie dostupné.Množstvo iných prvkov môže tento príjem obmedzovať a v každom akváriu je tomu inak.
Posledne si sa vyjadril o tom vplyve pH.Ok,ak tomu tak rozumieš prečo sa potom pýtaš tu na fóre? Ak tomu tak rozumieš,tak to môžeš ozrejmiť nám.Bolo by fajn aby to nebol, ako v inom príspevku skopírovaný text z webu.
Ano viem, som tu pisal aj o tom, ze aky je rozdiel medzi "Micromix plus" a "Fe mix ph plus", ale uz mi to tu niekto asi vymazal...
Ak nehľadáš vyslovene Micromix ale zmes mikroprvkov pre použitie pri vyššom pH, toto je veľmi podobné:
www.akvazahrada.sk/… Marcelko napsal: Pretoze ak si si nevsimol, tak je rozdiel medzi Micromix a Tenso...
Tak schválne v čom?
Ani na jednom tom eshope nie je Micromix.
Pretoze ak si si nevsimol, tak je rozdiel medzi Micromix a Tenso...
Zaslúžil by si pár na zadok za nepozornosť a neochotu si niečo prečítať.
Glutal - zrejme glutaraldehyd(čo to je a na čo sa používa to ti nechám samému si dohľadať a prečítať - ak sa ti vôbec bude chcieť)
Prečo sa pýtaš(opäť pre mňa nepochopiteľne) napríklad na ten Micromix ,kedže na uvedenej fotografii Václavom sú aj mikroprvky. Ty si fakt beznádejný prípad ...
11 22.12.2018 09:03 Maq Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75514x