Závojnatky - chov
Vím, jaké jsou variety závojnatek. Tyto tlusté jsou Ryukin. Pokud jsem napsal název špatně, tak se omlouvám. Ale jde hlavně i o jídlo. Někteří "týpci" mají závojnatku třeba 5 let, tedy cca polovinu jejího života a mají jí už takhle velikánskou. Takže o jídlo jde, né že ne. Ale je to jedno, už jste mi řekli to, co jsem potřeboval. Ještě jednou děkuji.
Řekl bych, že to nebude o žrádle, ale o vyšlechtěné varietě. Přečti si alespoň zdejší atlas...
Takže je tedy lepší mít nějaké normálně veliké a ne tak přežrané? Já jen, že většinou vidím závojnatky takhle tlusté a bál jsem se, že je nějak málo krmím nebo jim nedávám tolik, kolik by potřebovali. Takže mám normálně krmit zeleným, granulovým a ony mi prostě nějak vyrostou.
Ty budou spíš na steroidech... Hnus velebnosti...
0 04.08.2019 20:56 pavel1234 – Malé a velké
Asi udělám tu přepážku, jak mi zde radil pan Vaclav. Radši jenom pro jistotu. Ale chtěl bych ještě jednu radu. Posílám odkaz, kde je video na závojnatky. Když se kouknete, jsou krásně tlusté, velikánské.
www.youtube.com/…
Čím to je? Je sice určitě jasné, že výměnu dělá každý den, ale musí krmit něčím lepším. Koupil jsem přesně kuličky pro závojnatky, a dávám jim i kuličky pro akary, které mi akary nejedí. Ty pro akary jsou větší a plavou na hladině. Ty pro závojnatky jsou menší a padají ke dnu. Je možné, že mi neporostou tolik, když nemají ještě zelenou stravu? Napadá mě koupit i tabletky pro ancistruse. Jinak ty vallisnerie gigantea nedopadly. Celé je ožraly a akorát mi to hnilo ve vodě. Rovnou jsem vyměnil to dno za písek.
Díky
Je to ryba od ryby, měl jsem samici co žrala mladé, co se jí vešlo do tlamy to sežrala, sežrala 4 cm rybku, vlastní mládě, nechápu jak jí dokazala ztrávit, chvíli po ulovení z ní začaly lítat šupinky a bylo. Zbytek ryb je spíš zvědavý.
Starší reakce
Předěl akvárium aby na sebe ryby viděly a po čase přepážku odstraň.
Takže dokud nedorostou malé závojnatky velikosti těch velkých, nemám je dávat radši k sobě?
To co se jim vejde do huby sežerou, to ale platí o všech rybách pokud to nejsou nějací specilisté.
0 30.07.2019 16:14 pavel1234 – Malé k velkým
Dobrý den,
je tu nějaký odchovatel závojnatek? Mám dvě závojnatky v 25 litrovce a už to není ono. Málo prostoru. Chci se zeptat, zda by velká závojnatka, která má pusu stejně velkou jako ta malá závojnatka, snědla tu malou. Mám dvě závojnatky, které jsou malé a v 250 litrovce by jim bylo fajn. Chci je tam dát, až vyměním štěrk za písek, tedy tento víkend. Ale nepřipadají mi, jakoby snědli své menší kamarády.
Děkuji
Starší reakce
Nějak v tom nevidím rozdíl. Ale vím jednu věc. V atlase se píše: Substrát - písek a já jsem kupoval z webu štěrk 4-8 mm, takže by to tam růst nemělo.
14 dní ještě žádnou rybu nezabilo v přírodě taky nemají pořád přísun. Ujasni si čemu se říká štěrk a čemu písek.
14 dní? Jste si jist? Já jen, aby mi neumřely nebo něco. Je to dost dlouhá doba. Nerad bych dokupoval další, tyhle kousky jsou hezky velké, ale když to radíte, tak proč ne. Třeba jim to fakt pomůže. Ono se v atlase píše, že Vallisnerie gigantea potřebuje písek a ne štěrk. Že prý ve štěrku neroste. Uvidíme.
Víte jistě, že byla nemocná? Mohla být klidně přejezená a proto ležela na dně a pak toho krunýřovec využil. Opět jsme jen u hádání. Jedině já mohu vědět, co těm rybám je. Žádám Vás o to, abyste zbytečně nehádali. Můžete klidně někdy přijet a podívat se, ale takhle na dálku se hádá lehce. Mohu též hádat, jakou si dáte zítra snídani, ale nemohu to vědět jistě. Opravdu nemám náladu a čas se hádat o tom, že se lehce hádá, co je s rybou, anichž by člověk rybu pozoroval na vlastní kůži. Chápete?
14 dní je nekrm a uvidíš co to s nimi udělá. Rozhodně jim to prospěje. Giganta by ti tam měla růst.
Ancistrus ji ožral,protože je nemocna slabý jedinec..přiroda
Dej si už konecně říct..
No to je právě to divné. Od doby, co jsem tady psal, se tam toho hodně stalo. Jedna oranžová byly okousána krunýřovcem pardálí. Hned jsem tyto ryby dal pryč, ale to je má vina, říkali jste mi, že ancistrus a závojnatka spolu ne ne. Já neposlechl, takže se tímto omlouvám té závojnatce. A ta jedna, co furt leží na zádech, má to stále dokola. Jde k hladině, nadechne se, poplave si po nádrži, pak si lehne na břicho, někdy i na ty záda, pak si poplave, k hladině a takhle dokola. Jediné, co mi zde nesedí, jsou ty látky. Když by v tom akváriu bylo moc těch špatných látek, byly by všechny tak divné, že by ležely na zádech, ne? Proč ostatní plavou úplně v pohodě, jen někdy si lehnout na břicho, jen tak si odpočinou a pak jdou zase dál. Takže ta nádrž je pouze jen pro závojnatky. Ancistrusi jsou pryč, dánia jsou pryč. Dokoupím rostliny na dno, kterých si vůbec nevšímají, přidám pár pothosů a přemýšlel jsem i o Vallisnerii gigantee. Musel bych ji ale částečně zakrýt aspoň makrolonem, aby ji nevyhrabaly. Myslíte, že Vallsinerie poroste v 4-8mm štěrku? To těžko, že? Děkuji.
Tyhle ryby se dokáží přežrat tak že je to buď nadnáší nebo tlačí ke dnu podle použitého krmení.
Lidi se ti tu snaží radit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale tobě se ty rady nelíbí a ptáš se tedy jinde, kde ti poradí tak, abys byl spokojený. To je tvoje volba, ale nemusí to nutně znamenat, že je tento web špatný....
Ale celkem by mě zajímalo, proč si tedy Závojnatka lehne na tři dny na záda. Můžeš prosím napsat, co ti na to řekli jinde?
Ne. Opět se mýlíte, ale jen kvůli tomu, že tu nejste a nevidíte to, říkáte něco, co pravda není a jen hádáte... Pokud se podíváte na druhou, čtvrtou a pátou fotku, je tam závojnatka, kterou jsem vzal od tety, z velmi špatných podmínek, už asi 3 roky zpátky. Byly tam se skaláry a pangasy v 200 litrovce a já vzal aspoň některé. Vzal jsem i tu závojnatku na třetí fotce. Takže je jasné, že mají za sebou velmi špatnou minulost. Ta, co je na 2. 4. a 5. fotce, tak u té jsem nic ještě nezjistil. Na té třetí fotce, tak ta mění barvu + má špatné ploutve. To je má blbost, že tam mám ancistruse. Ancistruse dávám všechny pryč, ze všech akvárií. Nemám na chov přesné podmínky, které by měli mít. Takže použiju nějaké léčivo, které pomůže s dorůstem ploutví.
Ostatní jsou v pořádku, ale to vědět nemůžete a pak mne takhle obviňujete. Je to 250 litrů a nejsou ve špatných podmínkách. Opravdu nejsou. Kdyby byly, už bych tam neměl 5 dánií, které tam čekají, než se najde někdo, kdo si je vezme, jelikož už nemám místo. A když vypadají dánia dobře (a to jsou ryby, které toho nesnesou tolik, jako závojnatky, tak ta voda je v pohodě a chovem to být nemůže). Řeknu Vám jednu věc. Lidé mi psaly, pořiď si testy a podle toho se uvidí. Nyní mi píšete, že jsou ve špatném prostředí... Je toto normální? Vše je s vodou v pohodě, jenom ty závojnatky už byly dávno divné. Toto mě opravdu štve. Já vím, co jim bylo a nikdo jiný to neví, ale když mi nevěříte, nemá cenu už na tento web plný těchto lidí psát... Už jsem vyhledal odpověď na otázku, jestli polehávají normálně, takže mi tento web je ukradený absolutně. Jen jsem myslel, že zrovna lidi zde to pochopí a poradí. Zmýlil jsem se. Děkuji za odsouzení pouhým hádáním od očka. Dejte to klíďo na off topic nebo to smažte, stejně už chodím někam jinam, kde dokáží poradit, ne jak tady, kde se jen hádá od vokečka.
Za mě jsou ty zavojnatky nemocné. Máš jich moc v malém objemu, ale to ty nechceš slyšet.
0 09.07.2019 09:07 pavel1234 – Polehávání na dně
Dobrý den,
je tu někdo, kdo už má za sebou pár let chovu závojnatek? Potřebuji vědět, jestli tak moc často závojnatky tráví. Mé závojnatky se hýbou, jsou v pohodě, ale někdy si prostě lehnou a leží. Je to normální? Například jedna moje závojnatka, kterou už mám cca 3 roky, mi furt polehává. Fakt jako absolutně furt a jen málokdy ji vidím pěkně plavat. Poslední 3 dny ležela dokonce i vzhůru nohama. Ale dneska jsem ji ještě takhle ležet neviděl a normálně plave. V tuhle chvíli musí být zalezlá v lodi. Ale opět tu mám jednu, která zrovna dneska začíná ležet a neplave. Co jsem si ale všiml, je černá skvrna na těle. Jakoby se začala měnit do jiné barvy. Takže má otázka zní: Je polehávání u závojnatek přirozené, normální? Nebo by měly furt plavat? Nechybí jim něco? Děkuji. Přidávám i fotky, kdybyste chtěli náhodou některé vidět. Mám tam i větší závojnatky, které též polehávají. Dneska snad všechny, jakoby neměly náladu nebo co. Znuděně plavou. Přitom testy vody dopadly skvěle. Btw, mám 2 závojnatky, které jsem odchoval. Já mám ale v primární nádrži pouze závojnatky, které mají na konci ten trojocas nebo jak bych to nazval. Prostě ocasní ploutev nemají rovnou, ale roztrojenou, jako každá závojnatka. Co se mi ale stalo, je to, že se mi narodila závojnatka s rovnou ocasní ploutví v zádu a druhá s trojocáskem. Proč je ale ta s rovným ocáskem tlustá a ta s trojocáskem ne? Mohou být závojnatky i štíhlé? Není to nějaká nemoc? Díky.
Starší reakce
To ale není živorodka,a do tvého akvária nepatří..Jeden dospělý jedinec by neměl být chován v méně než 100 litrech vody (vhodnější je chovat tyto ryby v nádržích nad 200 litrů, jelikož chovat jen jeden kus není ideální). A co ti terčovci,to máš všechno v jedný nádrži..
Pořídila jsem si zlaté rybky, říkám jim moje tlusťošky, jsou neuvěřitelně čiperné a stále při chuti. Prej, že moc vylučují, ale je tu na dně stále čisto. Asi to nějak recyklují. Vývod filtru používají jako vířivku, pravidelně se tam chodí natřásat. Jsem zvědavá jak obstojí rostliny.
Starší reakce
Jako asi to jde, ale nejsem zrovna takový, že bych dával pryč ryby, které jsou nějak zvláštní. Má to zahojené. Je možné, že to má už od narození? Nebo k tomu muselo dojít těsně po? Doufám, že se to nějak nevrátí a nebude mít nakažené i to druhé očko.
Pokud jí můžeš vrátit tak bych to udělal, je dost neseriozní prodávat takové ryby ale klidně s tím bude žít dál pokud je to už zahojené a není to něco čerstvého.
0 20.02.2019 15:28 pavel1234 – Nemá oko
0 20.02.2019 15:22 pavel1234 – Nemá oko
Ahoj,
dneska jsem kupoval závojnatky. Dvě malé černé. Bohužel jsem si nevšiml, že nějaká ryba nemůže mít oko. Takže jsem koukal jen po nemocech jako třeba krupičku a takový ty různý věci, jestli není vyhublá a tak dále... Měli tam 3 černé. Vybral jsem si tedy tyto 2. Až teď zjišťuji, že jedna nemá oko. Jedno má, ale druhé nemá a má tam ďúlek. Nějaká rada? Mám ji vrátit nebo to bylo třeba od narození a mohu si ji nechat? Zachvíli sem dám fotku.
Starší reakce
0 13.12.2018 18:36 pavel1234 – Ryby
Dobrý den,
moc nejsem expert na nemoce ale potřeboval bych pomoc. Mám jednu závojnatku (asi 3 roky) a má na hlavě na obou stranách červené fleky. Nejsou úplně červené ale jde to trošičku do červena a bojím se, že to je nějaká vyrážka nebo něco. Stalo se Vám něco podobného? U další vidím rozpad ploutví. Není to nic vážného ale asi to začíná rozpadat ale třeba i ne - foto 1 (konce ocasu). A toť vše. Jsou všechny čilé, úplně v pohodě. Jedna mi teď mění barvu z černé na bílou. Co bude dál, až zbělá? Změní se zase na jinou barvu nebo zůstane na bílé?
Díky moc.
Starší reakce
Jak píše Kuba, naprosto souhlasím, 200litrovka pro pár akorát ještě j tomu třeba jedeš kus, pak se dá docílit jakžtakž stability ale trvá to, čili méně za mě také ne, samozřejmě Zavojnatky a dal nic. Maximálně šneky kteří budou pozirat jejich trus.
Já bych závojnatky do ničeho menšího než 200 litrů nedával. Samozřejmě, mláďata mohou být dočasně i v menší nádrži, ale to dočasně velmi rychle pomine.
0 11.02.2018 22:48 Overlord – Prosil bych radu
Dobrý den, mohl bych se poradit?
Jak velké by mělo být akvárium pro max 3 pár měsíční závojnatky? ... někteří říkají že by mělo být nad 100l, někteří zase že stačí 40l a někteří zase udávají že je to jedno. Vím že to jedno není a tak bych se teda chtěl poradit, každý říká něco jiného, tak jsem navštívil tuto stránku. Děkuji za odpověď
Starší reakce
Když to nebyly nebehledky, byly to teleskopky...
0 24.01.2017 20:24 TRULY [164] ahojte.
Neviete mi niekto poradiť o aký druh karasa resp. závojnatky ide.
V akva predajni mali také male farebne klasicke zavojnatky. Ja viem že je to ťažko ked som to neodfotil ale neboli to klasicke karasi aj ked to na skle písalo. BOla to nejaká taka mala forma ktorá mala vypukle oči. Teda nie nebohladka ale maličký tučný závojnaty s vypukle oči. SKušal som aj atlas a google ale nejak si neviem pomôcť.
Určite ide o nejaký slachtený typ ale neviem či je to nejaký extra názov alebo.. vdaka vopred
goo.gl/… 0 23.01.2017 19:03 Petan26 [59] - Jezírkové ryby Když se mírně vrátím na svůj akvaristický začátek, tak právě teď jsem roční akvarista. Mám 200 litrové akva doma v obýváku. V lednu 2016 sme se ujali 4. leté Lví hlavy (sameček, nyní 21 cm), k němu sme záhy pořídily dva Ruikyny (sameček a samice), dle prodejce 5 měsíců, jenže už o prázdninách se ryby poprvé vytřely, čili samici bylo kolem roku. Vůbec sem netušil, že se ryby vytřely, to když tak čučím do akva tak vidím uvnitř něco malého plavat, odchytil sem to a říkám si sakra co je to za parazita, mrknu na web a hle to je rybí potěr, nachytal sem asi 12 kusů, které sem odchoval v 50 tce a později udal zadarmo do zverimexu. Po měsíci se vytřely ryby znova, ten den naháněli samci samici a to už sem sledoval a po výtěru odsál jikry do kbelíku, přidal vzduchování, asi po 4 dnech plavalo v kbelíku 150 rybek, ty jsem tam nechal asi týden s obměnou vody z akva, protože z kohoutku mi teče močka. První mláďata sem dal do 200 litrovky a potěr předal do 50tky. Ze 150 jich mám nyní 30 kusů cca 4 cm. a mám je ve 100 litrovce než půjdou do světa (viz foto) Je potřeba určité zkušenosti, ony totiž rostou jednotlivci aspoň mě různým tempem, a ti velcí pak požírají ty nejmenší, taky jich hodně skončilo ve filtru, hodně jich uhynulo, nevím proč, zůstalo tvrdé jádro, které taky rozdám. Jsou to kříženci (lví hlava+ruikyn)v různých variantách, některé mají velký růstový náskok, jiné jsou pozadu, některé si plánuju nechat mají abnormálně dlouhé závoje. Největší a vlastně jediný můj zabiják potěru a odrostlých rybek je samice, jinak jikry po vytření žerou všichni, zjistil jsem, že pokud člověk nestihne výtěr, po kterém hned odsaje jikry je důležité mít správné místo pro vytření, kde se samci a samice těsně před výtěrem instinktivně shromáždí, tím místem je nejhustší porost rostlin,tady samice vypudí jikry a určité množství jiker zapadá mezi rostliny tak, že ryby na ně nemohou a ty se pak dál vyvíjí.
U mě se literatura spletla ve věku dospělosti (cca 1 rok) a tření proběhlo cca 24 °C pokojovka, stabilní. Ať děláš co děláš, určité procento uhyne tak jako tak.
Jinak časem je taky v plánu jezírko.
to máš původně z jezírka? ... já mám pět kousků z jezírka v chajdě v akvarku - a chci to na jaře vytřít ... a pokud se podaří, tak to pak rozdat ... při jaké teplotě to tření probíhá? - dle literatury 21°C - ale tipnu si, že i méně?
Starší reakce
Prv by si mala vedieť, že karasy je vhodné chovať v akváriu o obsahu minimálne 200L vody.
Ak ťa zaujímajú ikry tak z ikier pri zhode šťastia s okolnosťami sa vyklbú mladé rybky a pre tie by bolo vhodné mať pripravené ďaľšie zabehnuté akvárium od 300- 500L s kvalitnou filtráciou. Stačí takto? Ak ti tvrdili v obchode niečo iné, tak to preto, aby mali tržbu a nie preto, aby sa tvoje rybky mali dobre
0 12.04.2016 18:48 Emily – Moje karasy.
Mám 60l. Akvárko, v ňom dve karasy.
Žerú všetko čo im príde pod plutvu. Jeden je viac tučný. Neviem ich pohlavie, takže usúdiť, či je jedna plná ikier nemôžem. Za odpovede ďakujem.
Starší reakce
Vypadá to na pigmentovou skvrnu, ale chce se to zaměřit na kvalitu vody v daný nádrži, ten fittr není žádná hitparáda a tuším, že ani objem akvária nebude odpovídající tomuto druhu, tedy ne méně než 100 litrů vody.
Starší reakce
Dobrý den, dnes se mi dostalo erudované odpovědi, která jednoznačně zní, a jak již i odpověděl kolega romant, za což mu znova děkuji, že jde o přirozený pigment předků a v žádném případě nejde o nemoc.
Co tomuto pátrání předcházelo a co se zde odehrálo, k tomu se již vracet nebudu
Zdroj: pan Ing. Filip fy. Dajana
0 19.01.2016 17:14 Petan26 [59] - Jezírkové ryby Dobrý den, děkuji za reakce, jen prosím Vás, nejsem si jistý úplně Vašema reakcema, ptal jsem na černé pigmenty na koncích ploutví, jedna z nových závojnatek jich má víc, druhá jen nepatrně, nejstarší dvouletá nemá nic... čili otázka ještě jednou, ten pigment je nemoc nebo ne? a pro dodatečné upřesnění, neptám se na velikost akvária, zákal, nebo velikost filtru, či jiné, to že je malé je mi jasné hned od počátku co sme se rybky ujali... ( podotýkám, že v té 50tce, žili a úspěšně prospívali 2 ks závojnatek dva roky)
co se týká zákalu není rozhodně mléčný, (navíc foto je pořízené po výměně vody) prý jde o běžný zákal, při nově založeném a nenastartovaném filtru, a který je v současné době na ústupu... druhý týden od založení. Vodu měním každý den 1/3 za odstátou, po dnešním měření NO3 a NO2 se hladiny pohybují v toleranci a to před výměnou vody.
Za další, již mám doma 200 l akvárium, které budu nově zakládat, bude to zimoviště pro závojnatky, které přes léto budou v zahradním jezírku.
Za poslední prosím o reakci na výskyt toho pigmentu, jde o nemoc či nikoliv? kdo neví A´t prosím nereaguje na jiné věci. Poslední týden jsem totiž zjistil, že člověk, který zde hledá informace, je sice odkazován na diskuzi ale díky tomu, že zde poměrně často dochází k tzv. Off Topic, se stává toto forum značně nepřehledné.
Jenom bych kolegyni poopravil, není to počátek katastrofy, to už je pořádnej průser. Drž se rad od mých kolegů.
Počítej s tím,že budeš mít pořád problémy.Na každý tvůj dotaz ti všichni radí,ať buď pořídíš větší akva,nebo změníš rybky.Vzhledem ke značné produkci odpadních látek těchto zavojnatek platí, že čím větší nádrž, tím lépe. Jeden dospělý jedinec by neměl být chován v méně než 100 litrech vody.Ty ve své nádrži máš přibližně 40 litrů vody,což nemůže nikdy fungovat.Filtrace je nedostatečná,tak musíš každodenně měnit vodu,a ani to podle mě nebude stačit.
Je to počátek katastrofy. Tvé akvárium je pro tyhle ryby absolutně nevyhovující. Měň denně vodu (už z té fotky je vidět mléčný zákal) a buď jim sežeň odpovídající nádrž, tj. 200 litrů nebo je vrať.
dobrý dem, po týdnu se u nových rybek (závojnatka) objevily tyto černé skvrny, převážně na koncích ploutví..o co jde? nemoc, pigment? děkuji
Přidat reakci
1 ...... 14
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 13204x