Čištění a desinfekce dna
Děkuji všem za podněty a připomínky. Nakonec jsem unisoil vařila ve vroucí vodě. V akva už je týden, vše dopadlo dobře a já jsem klidná, že se do mé nádrže s použitým substratem nic nedostalo. Tímto všem děkuji.
Starší reakce
A co Unisoil 5 minut prostě povařit ve větším hrnci ?
Savu bych se osobně v tomto případě vyhnul, vytvoří v již organicky kontaminovaném materiálu rezidua, která se asi jen tak z porovitého materialu vypláchnout nepodaří a budou nepříznivá pro bakteriální osídlení.
Vím, že je to pálený jíl. Ovšem by mě zajímalo, jak se chová když je nějaký čas ve vodě a pak projde vysokou teplotou a znovu je ponoreny do vody. Nerýpu, jen spíš upozorňuji na možné problémy, které ovšem vůbec nemusí nastat a zbytečně plaším.
Tak je to pálený jíl, ne?
"UNISOIL je porézní substrát vyrobený v Německu. Hlavní surovinou substrátu je jíl, který se pálí v pecích při vysokých teplotách."
200°C nepovažuji za extra vysokou teplotu. Já bych to tak udělal, ale osobní zkušenost nemám s tímto typem substrátu, tak že ať se klidne vyjádří někdo další...
Štěrk chápu, ale unisoil? Nemohlo by ho to nějak poškodit? Ještě když už nějakou dobu byl v akva? Záměrně se ptám, protože v diskuzi začátečník jsme řešili, že se někomu po 3-5 letech v akva rozpadl.
Další varianta je hodit to ve vrstvě na plech a do trouby na nějakou rozumnou dobu. třeba 5 minut při 200°C by mohli stačit. Ale nevím, kolik toho máš...
Savo mně nenapadlo. Kdysi jsem zkoušela očistit anubiasy a dopadlo to dobře. Tak jo děkuji oběma za názor, jsem o fous chytřejší a o dost klidnější. Zítra se do toho pustím.
Jestli chceš mít jistotu tak bych použil savo v koncentraci jako se používá na koupel tuholistých rostlin napadených ruduchou. 1díl sava na 20 dílů vody. Já bych ho jen propláchl a nakonec použil horkou vodu.
Nemyslím, že zvládnete pořádně vypláchnout substrát. A hrozí likvidace obsádky! Buď risknete dosypání nebo raději koupi nového.
Ahoj, prosím, poraďte. Neodhadla jsem množství substrátu v akváriu je ho málo. Kamarádka mi nabídla unisoil ze svého akvárka, které zrušila. Prvopočáteční radost vystřídala obava ze zavlečení nemoci/škůdců. A napadlo mně, že namočím unisoil ve slabém roztoku hypermangánu na noc, pak substrát propláchnu a dosypu. Je to dobrý nápad? Akvárium už má rybky a funguje 4 měsíce.
Starší reakce
Čauky, já ,,čistím,, písek od detritu, zbytků potravy, částic rostlin a jiného bincu tak, že odkalím předek akvárka co to jde, důkladně, až na dno. Pravda, potom v každém kýblu najdu odkalené i Krevetky, ale dělám to tak od začátku. Kam se nedostanu, tam je písek bez čištění...
Zkusim to taky tak, to hloubkove odkalovani mi prijde jako bych zahradku ryla bagrem...jsem rada, ze je to vyzkouseny a docela dobre mozny.
Ve dně jsou bakterie, takže to rozvrtat skrznaskrz není úplně dobře. Já hloubkově odkaluju jenom v místě, kde sypu krmivo a zapadá do písku, zbytek jenom povrchově a to ani ne všude, jsou místa, kam se špatně dostanu. I tak nějaká rostlina občas vyplave, stonkovky prostě blbě drží.
rybicky.net/forum/4345 cez 3 tisíc príspevkov - veľa ľudí vŕta do dna často, veľa zásadne nikdy, veľa občas keď má pocit že je to potrebné...
Tema odkalování už jsem četla leckde, ale všude je právě jen "výměna vody plus odkalováníˇ1x týdne"..nebo neco podobneho. jak hluboko odkalovat se tam vestinou nepise. Noa ve videich jsem videla taky leccos, jak to, ze je to hrozna chyba, tak ze tak se to dela spravne...tak ted nevim a ptam se chytrejsich a zkusenejsich
No presne tohle video jsem videla. Tak by me zajimalo, kolik lidi to tady dela
Pravda je, ze doted problem nebyl, ale vzdycky pritom rozryju to dno hodne. Obcas mi pak plave rostlinka, a kdyz to zase cistim opatrne, vidim, jak zustava kal v miste hur dostupnem, jako prave pod korenem nebo v trsu rostlinke. Tam to nechavate byt uplne? Jen jakoby jemne zamavate odkalovacem nad tim?
Prejdi si tému odkalovanie. Je tam niekoľko strán a po prečítaní zistíš, že jednoznačná (univerzálna) odpoveď nie je (resp. každý robí inak). Podľa mňa dno prerastené koreňmi rastlín, to nepotrebuje...inak dno (málo/bez rastlín) asi raz za čas, je dobré prečistiť. Ak to robíš pravidelne, tak sa tam asi nemá čo hromadiť a vo veľkom uvoľňovať. Ak to doteraz bolo v poriadku (bez problémov), nič by som nemenil na údržbe...
Mně se písek zbarvuje do tmava hlavně ze strany, kam nejvíc pada světlo z okna. Jsou to řasy a vyřesila jsem to tak, ze jsem sklo opravdu prelepila pasou, jak tu nekdo radil, a je klid. Spis by me ale zajimalo, jak odkalujete dno? ja se v tom rok a pul rypu odkalovacem a ted jsem nasla video, kde to zakzuji, aby se nedostaval cpavek zespod do vody a neotravil rybicky
...tak jsem to celou dobu delala spatne? Co vy, jak odkalujete?
Starší reakce
0 15.12.2021 20:16 Petr – Problém s pískem
Poradí mi někdo jak se zbavit rezu na písku v mořském akváriu
Starší reakce
0 23.04.2021 12:50 Pavel – čištění mořského živého písku
Dobrý den,
mám dotaz jak vyčistit mořský živý písek? jde to vůbec nebo je nutná výměna dna?
Starší reakce
Je to naprosto normální. Krevety to naopak ocení. Když při údržbě trochu rozhrábnu tento kal, mohou se po tom utlouct. Okamžitě se na to slezou a krmí se.
0 12.10.2019 07:58 Marek Ahoj akvaristi,
Je normální, že mi ten písek takhle z boku zčernal? Odkalovat se mi to moc nedařilo a tak odsávám jen detrit z povrchu nad pískem. Chtěl bych si tam dát výhledově krevetky a tak nevím, jestli by jim ten detrit ve dně nevadil.
Starší reakce
To ano, ale nepůjde to tak vidět.
Na tom se ti to bude dělat také.
Takze je to na vymenu za tmavy pisek
Mám to v AQ stále. Při odkalení to v přední části „proberu“ až na dno, ale je to tam za chvíli zase. Vříčním písku to není tak vidět.
Toho se jinak než zakrytím nezbavíš.
V tom případě se omlouvám Václavovi měl s tou páskou pravdu.
Tady je foto.
Tak časem to bude nejhorší právě ze strany, vršek se musí odkalit a trochu tak převrátit.
Má to na povrchu písku. To se blbě lepí páskou
To je zbytečné odkalovat, bude se ti to dělat stále. Přelep to černou páskou do výšky substrátu a je klid.
Ony tam prave jeste zadne rybky nejsou a sneci jsou na to kratci.
To spíš větší. Čim větší průměr a délka válce odkalovačky, tím méně bude písek "žrát"...
Zkus to alespoň vyfotit, ať víme co to vlastně je.
Nestačilo by ten písek trošku prohrábnout? V akváriu, kde mi ryby ryjí ve dně, ho mám světlý, v ostatních postupně tmavne (ale ne tak rychle jak tobě).
Zkusím to vzít tou menší odkalovačkou, ta druhá to hned spolkne.
Díky.
Zkus to odkalit jen po povrchu..
Ryby tam nejsou, ale mohla by to být rozsivka, je na jednom kameni...
Zhnědl samotný písek, nebo je v něm zapadlý detrit a nebo rozsivky?
Ahoj, ve 2 týdny starém akváriu mám v přední části světlý písek a ten zhnědl - dá se ten písek nějak vyčistit, aby byl opět světlý, nebo pomůže jen odstranění té špinavé vrstvy?
Starší reakce
Těch se sice na chvíli zbavíš ale jak naliješ vodu máš ji zpátky. Je to spíš o podmínkách v akváriu.
zdravím, čistím písek z akvaria ve kterém se vyskytovala sinice. propláchla jsem ho a teď ho "peču" v troubě. poradí mi někdo, jak dlouho ho mám "péct" abych se zbavila zárodků té sinice?
Starší reakce
Vůbec se toho neboj,propláchni a šup s ním do akva.
To s tím nemá co dělat, ta barva je nezávadná. Za poslední cca měsíc jsem s flexiobkladama zakládal 3 nádrže, v jedný už jsou i ryby, žádnej problém, Postupuj jak jsem napsal.
ačkoliv jde o písek barvený?
Můžeš lehce propláchnout, ale bude s největší pravděpodobností čistej, jenom kdyby tam bylo nějak víc prachu, což se někdy stane, ale taky to není nic na závadu, ono ta špína se bude hodit, tedy jako žrádlo pro nitrifikační bakterie, až akvo založíš.
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 6256x