Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Adaptace a aklimatizace nových ryb

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Adaptace a aklimatizace nových ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2022 09:39 Muž Sha [500] Re: Beastie
Nestresoval bych ryby dalším přelovením. Rovnou bych je dal do akvária. Částečnou výměnou vody nic nezkazíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2022 09:25 Žena Beastie [314]
Jak důležitá je aklimatizace ryb mezi akvárii? Mám 10 ryb v karanténě, teoreticky se jedná o stejnou vodu jako v hlavní nádrži, pH a teplota.
Budu je přesouvat, má smysl je i tak aklimatizovat, do kýble, postupným přidáváním vody a pak co, vylít je, přelovit,...?
Je lepší udělat výměnu vody v hlavní nádrží před přidáním, nebo až po přidání, aby se jakože " odstranily škodliviny"
Jsem při pondělku nerozhodná, jak na to.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2022 11:13 Muž Jozef [311] Re: Lojza007
V tom prípade by som normálne prehodil - bude to menej stresu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2022 11:11 Muž Lojza007 [1175] Re: Jozef
I to pH je hodně podobný, určitě nebude na 100% stejný, to bez controlleru nejde zvládnout, ale v podstatě se snažím o podobnou barvu dropcheckeru a měření ukazuje i podobnou hodnotu. Rozdíl bude maximálně 0,1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2022 11:08 Muž Jozef [311] Re: Lojza007
Tento teplotný rozdiel nemôže vadiť podľa mňa - ten sa môže nachádzať aj v rámci akvária. Prehodil by som.
Možno plaším (ale skôr to aj mňa zaujíma), ale pre citlivú rybu by som skôr zmeral pH ak ide o akvária kde sýtiš CO2 (tvoje prezentácie) - tam by rozdiel byť mohol aj keď používaš rovnakú vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2022 10:09 Muž Lojza007 [1175] Re: NHKG
Jedná se téměř o stejnou vodu - stejný den měněná a přibližně procentuálně stejné množství, stejné hnojivo, rozdíl teploty cca 1-1,5°C, jedno akvárium je blíž k topení a má kryt, takže je tam malinko teplejší voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2022 09:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Lojza007
Pokud je teplota stejná, tak ne. Ale mám akvárium ve sklepě, kde je i o 15°C méně, tam už to je potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2022 08:08 Muž Jozef [311] Re: Lojza007
Zatiaľ som nič také nerobil, ale asi záleží na tom aký je rozdiel parametrov vody a teploty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2022 21:02 Muž Lojza007 [1175] – Přelovení mezi akvárii
Pokud lovíte ryby z jednoho akvária do druhého, dáváte je aklimatizovat nebo je rovnou přehazujete?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2021 18:54 Muž Kawasaki [2837] - AmerikaRe: Kosťa
V první řadě si založ prezentaci. GH 18 je hodně pro tyto rybky. Zde v Atlase si vyhledej druhy ryb a najdeš tam optimální parametry vody a podmínky chovu. pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2021 17:13 Kosťa Úhyn kerri superblue
Tak dneska mi umřela další rybička kerri superblue. Domníval jsem se, že po 4 týdnech už by mohli být aklimatizované. Někde jsem četl, že by to mohlo být tvrdostí vody, mám GH 18. Jaký je váš názor?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.03.2021 13:39 Muž Papik [617] Re: Kosťa
Ponořením pytlíku do akvárka vyrovnáš teplotu, ale nikdy nevíš, v jaké zdrojové vodě ryby vyrostly a byly během transportu a před prodejem, takže je pro aklimatizaci dobré do pytlíku po troškách přilévat vodu z tvého akvária. Třeba každou čtvrt hodinu a řekněme min. 2 hodiny.

Mohly je zahubit parazité po oslabení šokem, mohly už nějakou nemoc mít v sobě, těžko říct. Ale určitě bych do nádrže přidal výrazně víc rostlin, včetně plovoucích, aby se vytvořila správná biologická rovnováha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 13:13 Kosťa Re: Kawasaki
Teplota vody je 25°C, pH 7,2; KH 4, GH 18, NO3 15, PO4 0,14.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 13:09 Kosťa Re: ctibum
Rybičky jsou koupeny od prodejce. V přenosném pytlíku byli na min 30 min ponořeny do akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2021 16:53 R Muž ctibum [6838] Re: Kosťa
A aklimatizace po nákupu proběhla jak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2021 16:26 Muž Kawasaki [2837] - AmerikaRe: Kosťa
Chtělo by to vědět jaké jsou podmínky v nádrži. Teplota,parametry vody. Příčina úmrtí může být i reakce na jiné složení vody než to na co byly zvyklé. Navíc tyto ryby jsou citlivé na dusíkaté látky. Založ si prezentaci ať je z čeho vycházet. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 23:40 Kosťa Re: ctibum
Ne, asi po dvou měsících.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 20:47 R Muž ctibum [6838] Re: Kosťa
To tam ty ryby šly hned po založení nádrže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 19:56 Kosťa – Úhyn kerri superblue
Fotka k příspěvku Ahoj, potřeboval bych poradit. Založil jsem nové akvárium Juwel Rio 125 a koupil nové rybičky: 6 ks Corydoras sp. black venezuela, velikost 1,5-2 cm, 11 ks Danie margaritatus, velikost 1,2-1,5 cm a 6ks Inpaichthys kerri superblue, velikost 2-2,5 cm. Po čtyřech dnech mi uhynula první kerri superblue a po dalších čtyřech dnech další kerri superblue. Ostatní druhy rybiček jsou úplně v pohodě. Předem děkuji za radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 07:02 Muž podlaha [7] Re: Roger
Jasně, :-)

Jak tak čtu, vyloženě chybu jsem neudělal, tak si myslím, že se prostě stalo a nemusíme dál z toho dělat úplnou detektivku

Díky všem za diskuzi!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 06:59 Muž podlaha [7] Re: vojtak
No v sáčku to moc poznat nešlo, tam není žádný proud (zase ne, že bych v akva měl nějak extra silný proud) Ale je pravda, že jich pár bylo extrémně vybledlých.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 06:57 Muž Roger [1873] Re: podlaha
Jak píše vojtak. Nicméně si u toho hlavu nedělej, stane se, kdyby jsi něco udělal špatně při aklimatizaci tak by to nedala většina ne-li všechny nové ryby, sám vidíš že většina jich je ok, ty co padli byly holt slabé kusy. Sám jsi psal že byli pohublý což může hrát svou roli. Ono neonky jsou všeobecně cíti na aklimatizace, kór ty ze zverimexu. Hlavní podle mě je to, aby na konci aklimatizace bylo v kbelíku více vody z mého akva než té originál, jak je to opačný pak může být průser. Osobně, když přivezu ryby, vyleju je do kbelíku a tam přidávám postupně vodu, proces na cca 2h někdy dýl když zapomenu, vody ke pak v kbelíku mnohem více než od prodejce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 04:10 Muž vojtak [312] - CichlidyRe: podlaha
Obecně větší a zdravější kusy zvládají šok lépe. Aklimatizace mimo akvárium šok zmírní, ale na jiné parametry vody si ryba zvyká asi 3 týdny.

Jak vypadaly před aklimatizací? Plavaly "divně" už v sáčku? Jak dlouho byly v sáčku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 00:17 Muž podlaha [7] Re: _ucx_
pH akvárka znám, ale v sáčku jsem neměřil. Přidával jsem do sáčku opravdu po malých dávkách a dlouho. Že by případně pH šok zvládly větší kusy v pohodě, a ty malé ne?

Každopádně díky za radu na příště, zkontroluju pH v obou prostředích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 00:15 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: podlaha
A znáš pH vody v tom sáčku a pH vody v nádrži? Nebyl tam rozdíl větší než 1?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 00:09 Muž podlaha [7]
Ahojte,

Přinesl jsem si 12 neonek do již zaběhlého akvária. Aklimatizoval jsem je srovnáním teplot v ponořeném sáčku, velmi opatrným postupným přidáváním vody z akvária. Po celém procesu, který mohltrvattak 2 hodiny jsem je vylil přes síťku a vložil o akvária.

Většina ryb byla od začátku aktivní a zvykaly si na nové prostředí, ale bohužel 4 znich hned zezačátku plavaly divně a nakonec zemřely. Těch 8 je naprosto v pořádku, přijímají potravu, plavou v hejnu dokola už několik dní.

Jen si tak říkám, jestli chyba byla na mé straně, nebo to bylo tím, že rybičky byly už z od prodejce docela malé a vyhublé, a proto ten stres nezvládly. Budu rád, když se někdo podělí o svůj názor, radu, zkušenost. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 02:39 Muž vojtak [312] - Cichlidy – Nitrátový šok
Zdravím kolegové,

za pár dní si přinesu nové tanganické druhy a mám dotaz ohledně adaptace citlivějšího druhu rodu Xenotilapia. Rod není až tak důležitý jako citlivost a snadná stresovatelnost. Abych zajistil co nejmírnější změny vody, nechal jsem si zabalit vzorek vody z akvaristiky na testování.

Co mi dělá starost je vysoká koncentrace NO3 (nitrátu) někde nad 80 ppm - mimo přesnou stupnici. Změna koncentrace NO3 negativně působí například na terčovce a myslím, že si moji budoucí chovanci projdou nitrátovým šokem taky. Nevím přesně o jakou změnu jde, ale z podstaty to bude asi něco s výměnou tekutin. Jakou roli pak hraje změna ostatních parametrů a koncentrací minerálů a iontů, konkrétně hořčíku (Mg) a alkality?
Zeptám se nekorektně: sečtou se šoky v jeden ještě větší, nebo stačí jedna drastická změna a je "jedno" na co si ryba zvyká?

Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.09.2019 19:43 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Za poslední tři týdny mi došly 4 druhy ryb, dal jsem je do 4 nádrží, krmil hned a nemám problém. Nicméně to všechno byly staré, zaběhnuté nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2019 16:26 Muž vlka [3426] Re: zelenakapusta
Klidně jim dej nabaštit. S plnym bříškem je každej spokojenější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2019 16:21 Muž Roger [1873] Re: zelenakapusta
První den nekrmím, a druhý den jen málo, za jedno z důvodu že vpuštění ryb do akvária se změní hodnoty vody a krmivo to vše znásobí, pak proto že je lepší nechat rozkoukat. Takto to bylo tehdy vysvětleno mě a tak to dělám a vše je ok, nezkoumám to do hloubky, ale něco na tom je. Hlady neumřou a stres z toho rozhodně mít nebudou ;-) alespoň u mě to tak funguje X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2019 15:40 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Tommo
Děkuji všem, budu předpokládat, že ze Sklorexu jsou rybky dobře živené - nejsou vyhublé - takže jim dám tedy dnešek a zítřek na rozkoukání se a v neděli dostanou první krmení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2019 15:07 Muž Tommo [828] Re: zelenakapusta
Asi nebude. Ale zkusil bych dát málo a pokud by žraly, normálně bych je nakrmil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2019 15:05 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Planorbella
A nebude to mít na ně negativní dopad? Chci říct - nové prostředí a ještě i hladovět? Není to na tak malé tvorečky už moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2019 14:30 Muž Planorbella [643] Re: zelenakapusta
Osobně bych ani zítra nekrmil a nebo jen opravdu nepatrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2019 14:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zelenakapusta
Nemyslím, že je zlé dát jim hned nažrat. Jde ale o to, že nové ryby často potřebují přivyknout prostředí. Pokud jsou na úvod nervózní, je lepší dát jim klid. Taky nemusí první den sežrat vše beze zbytku a pak se zbytečně zaneřáďuje akvárium. Je to na tobě. Přiměřeně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2019 14:05 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: NHKG
Jasné, děkuji. Takže je nechám ať se seznamují s novým prostředím. Zítra už mohou dostat najíst? Jsem zvyklá krmit poměrně vydatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   27.09.2019 14:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zelenakapusta
Nekrmit. Ryby jsou hladové pořád...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2019 14:01 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Krmit nebo nekrmit první den?
Ahoj všem,

v akváriu už mi plavou nové rybky. Je lepší je první den nechat o hladu nebo je nakrmit. Abych byla upřímná, přijdou mi hladové.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2019 05:05 Olin Re: Andaska
Pohlídej si teplotu ať je zhruba stejná rozdíl max o 1 stupeň a vše by mělo být cajk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2019 20:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Andaska
Taky myslím, že ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2019 20:38 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Andaska
Já bych to neřešil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2019 20:34 Andaska – Přesun z jednoho akva do jiného
Ahoj, je potřeba aklimatizovat rybky, když je chci přesouvat z menšího akvária do většího? Vstupní voda je v obou akváriích stejná. Rozdíl je jen v substrátech a rostlinách.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 20:55 R Muž romant [27977] Re: Brezina4
Udělej si doma pořádek, jestli to jde. :) Šel bych na to klaicky, tedy s častější výměnou vody, ono nicotnější podmínky dokáží udělat svoje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 20:52 Muž Brezina4 [0] Re: romant
Ja ne to byla bohuzel manzelka. 5 neonek cervenych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 20:44 R Muž romant [27977] Re: Brezina4
Tak proč stále dokupuješ další ryby? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 20:21 Muž Brezina4 [0] Re: romant
Ja to vim. O tom uz jsme se bavili. Az budu predelavat dno tak nektere ryby presunu do druheho akvarka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 20:14 R Muž romant [27977] Re: Brezina4
Máš tam ukrutnej eintopf, to nemůže dlouhodobě fungovat. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2016 19:55 Muž Brezina4 [0] – Šikana
Je mozne aby ryby ktere jsou v akvariu dele sikanovali nove ryby? Napr ze jim lehce okousnou ploutve?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2014 12:07 Žena vondr001 [674] Re: Aforte
Mě se vždy ve zveráku ptají, jestli bydlím daleko. Když je potřeba, přifouknou kyslík aby rybky vydržely, nebo existují i kyslíkové tablety. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2014 15:11 radim Re: Sid
nebo i mnohem větší vzdálenosti ano

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4860x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9429-adaptace-a-aklimatizace-novych-ryb