Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vzduchování a rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Vzduchování a rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:57 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
A dost rovnováhu si zajistí rostliny samy spíš bez toho vzduchování nemyslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2017 23:57 Muž Magic [879] - RostlinyRe: LeRi
Ano.
Pokud je ve vodě přebytek O2 a nedostatek CO2 (relativně k vzduchu) - jsou tam rastliny a běží fotosynteza - tak vzduchováním zrychlíš vyhánění O2 z vody a dodávání CO2 ze vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:55 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Šmarjá to je středoškolská (nebo základoškolská?) chemie, vyrovnávání koncentrací, difuse po koncentračním spádu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:52 Muž LeRi [315] Re: Magic
Takže mi tady chcete tvrdit že vzduchováním dodám do vody víc CO2 než O2 coze ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:46 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Mirek
Ano. Ale pro začátek bych řekl, vzduchování neřeš. Leda žeby se ti líbil ten efekt..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.12.2017 23:46 Muž Kubaa [718] Re: Mirek
Vzduchování (nebo čeření hladiny filtrem, to je stejný efekt) prostě zajišťuje, že jsou plyny v akváriu v rovnováze s okolním vzduchem. Pokud je plynu v akváriu méně, dostává se plyn do akvária, pokud je ho v akváriu více, utíká z akvária. V dnešní době motorových filtrů, kde si člověk snadno nastaví míru čeření, která mu vyhovuje, se klasické vzduchování už moc nepoužívá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2017 23:46 R Muž Anthrax [4787] Re: Mirek
Jó, ale obejdeš se bez něj. Tvoje akvárko ho nepotřebuje.Stačí čeření hladiny filtrem. Podle mě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:43 Mirek Re: Magic
takže vzduchování mi vyrovnává plyny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:42 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaaclav
Hovorí dobre.
Proste vzduchovanie pomáha rýchlejšie vyrovnávať plyny vo vode a vzduchu. Keď bude vo vode prebytok CO2 zo sýtenia, bude vyháňať CO2. Keď bude prebytok O2 z fotosyntézy, bude vyháňať O2. Platí samozrejme, ako správne píšeš, pre všetky plynné zložky vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:39 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Protože ty ostatní nejsou biologicky zajímavé, jsou to samé inertní plyny (z našeho hlediska včetně dusíku, leda by v akváriu byla spousta sinic, které jediné umí s molekulárním dusíkem v akváriu pracovat).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:35 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Proč mluvíš jen o kyslíku vzduchovací motorek vhání přeci vzduch a to není jen kyslík a CO2 ale i další plyny co jsou ve vodě dost rozpustné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:32 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Pokud budou rostliny kyslík inteznivně produkovat, tak vzduchování nebude kyslík přídávat, ale naopak ubírat :) Plyny se pohybují mezi vodou a vzduchem po koncentračním spádu (respektive dle parciálních tlaků). Probíhá-li v nádrži bez sycení CO2 a bez ryb intenzivní fotosyntéza, tak kyslík jde pryč z akvária do vzduchu, CO2 opačně... skrz hladinu či pomocí vzduchování, to je totéž (vzduchování ten proces pouze urychluje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:26 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
Kyslík rostlinám nevadí když jim nebude svítit ale přidávát jim ho za světla když ho samy produkují mi přijde kontraproduktivní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:17 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
a kyslík něčemu vadí? kytkám rozhodně ne, fotosyntéze také ne a ani nijak neomezuje koncentraci CO2 - to jsou dva nezávislé plyny

v lowtech rostlinné nádrži s minimem ryb je vzduch zdrojem CO2 a vzduchováním ho dostaneš do vody rychleji, tak to prostě je - poučka o vyhánění CO2 vzduchováním nebo čeřením hladiny platí pro high tech akvária přesycená CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:14 Muž LeRi [315] Re: Kubaa
To je sice pravda ale pořád bude převažovat kyslík kterého je ve vzduchu víc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2017 23:09 Muž Kubaa [718] Re: LeRi
Pokud CO2 nepřidává (což dle prezentace nepřidává) ani v akváriu není zdroj CO2 (tj. spousta ryb, což dle prezentace také není, čerstvá nádrž), tak vzduchováním CO2 nevyhání, ale naopak dodává - vzduchování totiž nedělá nic jiného, než že vyrovnává koncentraci (respektive parciální tlak) ve vodě s tou ve vzduchu...

Konkrétně tedy v této nádrži, pokud rostliny spotřebují CO2, další CO2 se tam dostane ze vzduchu - a tento proces vzduchování urychlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 23:03 Muž LeRi [315]
Vzduchování prý není dobré. Vypnul jsem ho. Vyhání to z vody co2 kterého tam zřejmě i tak mám málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2017 23:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Vevod
A kdybys to dal na slunce, měl bys bublifuk :).
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2017 23:22 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vevod
Je to to první, fotosyntéza. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 22:59 Muž Vevod [5] – Fotosyntéza
Ahoj,
když vypnu filtraci ( jen při krmení a to 2x denně na max 5min) tak jsem si všiml, že mi z rostlinek ( nejvíce z volně rostoucích výhonků - kořenů) stoupá sloup malinkých bublinek. Je to známka fotosyntézy a toho, že rostliny samy vytváří O2??? nebo je to něco jiného??? Děkuji za názory.
Nevím zda jsem trefil vlákno, zda ne tak se omlouvám.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2014 10:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marek
Myslim ze sam tusis, ze rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sitovany nebude do 112l akvaria dobra volba. A nebudou tam dobrou volbou ani skalary. Mozna ze Ti prijde 112l dost velke akvarium, ale ono to do takoveho akvaria chce stale jeste dost ryby vybirat, aby to bylo dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 19:09 jamajcan Re: Marek
Čemu nerozumíš?Prostě složení té rybí osádky je špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 19:09 R Muž romant [27987] Re: Marek
V čem je problém? Ryby se chovají divně? Shlukují u hladiny a lapají po dechu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 18:47 Muž Yirka [9126] Re: Marek
z mého pohledu je jediné odpovídající osvětlení. Největší chybou je rybí obsádka. Pro 112 litrů je ta volby ryb nevhodná.
Zkus si o nich něco přečíst v atlasu. rybicky.net/atlasryb/cesky/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 18:03 Marek – okyslicovanie
dobry den.chcel by som sa poradit o okyslicovani vody.mam 112 l akvarko filter aquael uni 500 a klasicky vzduchovaci motorcek s dvoma vyvodmy oba zapojene,rastlynky 2 anubiasy,1 rozrastenu cryptocorynu a 3 take male pekne neviem ako sa volaju.5 velkych ryb typ skalar gurama gybyceps a asi 20 malich neonka a pod.osvetlenie 60w.staci mi toto vsetko pre chod akvaria?za akykolvek prispevok vopred dakujem.poradte prosim.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2014 12:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Amras
Ale podle mých zkušeností se to líbí i zeleným vláknitým řasám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 18:37 Muž Amras [34]
Myslíte, že v akváriu bez dodávání CO2 by vzduchování nemohlo pomoci dodat do akvária CO2? Vždyť do akvária přece nevhání pouze kyslík, ale vzduch co si nasaje ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2011 00:38 Muž karelchess [45] Re: taibron
Jeden z důvodů, proč se nedoporučuje vzduchovat je ten, že to víří kal ode dna. A taky mi vadí to zadělaný krycí sklo :-D Zrovna u valisnérií bych to ale viděl na jinou příčinu nezdaru, než vzduchování. Jak psal Parosphromenus, pouze se dorovnává rozdíl koncentrací plynů ve vodě a ve vzduchu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   09.08.2011 18:58 Parosphromenus Re: taibron
Vzduchování vyhání CO2 - takže pokud CO2 přidáváš, nebo máš hodně ryb, co ho produkují, škodí. Pokud ho naopak nepřidáváš a ryb máš málo, nažene ti vzduchování do akvária naopak CO2 ze vzduchu, takže pomáhá :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2011 18:39 taibron – Škodí vzduchování vyšším rostlinám?
Ahoj,
pročítala jsem starší diskuze a tam jedna uživatelka uváděla jako možný důvod toho,že jí rostliny nerostou do výšky(hlavně valisnerie)to,že moc vzduchuje.....co je na tom pravdy?Může se stát,že člověk vzduchuje tak,až je to pro rostliny škodlivé???

Moc děkuji za odpovědi,mám v tom teď trošku zmatek :)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2011 12:11 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: navik
"je to živý obraz, takže je trochu přerybněno, ale je to snad trochu i záměr"
Tenhle komentár mluví za vše. Někteří lidé prostě jen hledají okrasu do bytu a rybky jsou přece jen na zodobu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 20:01 Žena ustavprochore [567] Re: navik
Jirko, on ten objem bude ještě menší než 23 l, ta akvárka (Fluval Edge) vypadají takhle: www.hagen.com/… , čili krom jiného přerybněno až hrůza, navíc nevhodnými rybkami a 2 ampuláriemi. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 12:28 Muž navik [908] - SumciRe: Slender
Vzhledem k uvedeným rozměrům mi nesedí uvádění objem akvárka. Pokud platí 43x36x35, vychází mi to přes 50 l objemu a tedy na více než 40 l vody (není celkové foto, takže jen usuzuji z uvedených informací).Uvádíte založení akvárka 15.6. ale v odpovědi níže hovoříte o 3 týdnech od znovuzaložení (jak to tedy je?) - 3 týdny od založení by teoreticky měla vrcholit kumulace dusitanů u nově zaoženého akvárka (pokud jste nepoužil starší zaběhlý filtr a dno...). Usuzujete-li na nedostatek kyslíku dle chování rybek (zkuste specifikovat) pak může být příčinou vyšší obsah NO2- a vyměňte část vody za čerstvou. Pokud se ryby chovají normálně a akvárko je dostatečně osvětlené, vyprodukují rostlinky dostatek kyslíku pro ryby při přiměřeném krmení... Jinak pancéřníčci si dokáží "přidýchnout" kyslík také a krunýřovci při nedostatečném obsahu "visí" tlamkou v úrovni hladiny...
pozn. z lenosti jsem zde překopíroval komentář u Vaší nádrže, :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 00:22 Muž Slender [0] - Asie – Re: Kyslík a rostiny...
Ahoj,

oživuju staré téma, protože jsem na rozpacích a ryby se mezitím možná dusí :-))

Máme Fluval Edge, malá nádrž s pár rybkama, rostlinkama a šnekama. Podrobnosti jsou tu: rybicky.net/nadrze/12820 Chtěl bych větší, ale není čas, ani místo... a tak.

Beťákovi vadilo, že kaskáda filtru čeří hladinu a proto nedělal hnízdo a byl takový skleslý. Dneska mě napadlo dát do kaskády kousek molitanu, takže voda už neteče, ale protéká přes pěnu a hladina je klidná. Jenže už se taky neokysličuje kaskádou. Toliko na vysvětlenou.

Kromě Bett jsou v akvárku 2 pancéřníčci, 2 ancíci a jedna malinká tetra, co si mládě vybzučelo ve zveráku (ano, jsou to hejnovité rybky, ano, je ve stresu... prosím, nekřičte na mě).

Teď ta polemika, udělá ta džungle vevnitř dost kyslíku, aby se to kyslíkumilovné osazenstvo neudusilo? Protože ve všech diskusích se píše o tom, že rostliny dělají kyslík, ale nikde neříkají, kolik ho je! Bettám je to jedno, ale co ostatní? :-))

Dík moc.

S.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 20:40 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: karolO
Odpoved je jednoducha! Zalezi na kazde nadrzi individualne! Ja treba jedu CO2 dnem i noci a ryby i kytky zijou, nekdo pres noc vypina CO2, jiny pres noc vypina CO2 a vzduchuje. Vyzkousej, a zjisti co je ti (tvému akva) nejprijemnejsi, nejpohodlnejsi, nejprospesnejsi ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 20:07 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Romiš
Očividně ne dost srozumitelně pro nás obyčejný smrtelníky :-D palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 20:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Romiš
Ale já přece taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 20:04 Romiš Re: Mrakoplash
Kytky prostě ten kyslík potřebujou i přes den, jenže přes den ho díky fotosyntéze do vody i uvolňují. V noci díky tmě kyslík spotřebovávají, ale neprodukují.
Nic ve zlém, ale toto tu od začátku (a stále dokola) píšu já! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 19:00 R Muž Mrakoplash [1776] Re: prisavnik
Kytky prostě ten kyslík potřebujou i přes den, jenže přes den ho díky fotosyntéze do vody i uvolňují. V noci díky tmě kyslík spotřebovávají, ale neprodukují.
( To je to na co Johan narážel, apoň myslím a nenapsal to přímo, kvůli tomu aby ste se nad tím zamysleli. )

zase pozdě hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Romiš
Jen tak pro úplnost, teď si nejsem ani moc jistej. Romiš napsal: rostliny kyslík spotřebovávají jak v temnostní fázi fotosyntézy, tak při fotorespiraci Není temnostní fáze fotosyntézy Calvinův cyklus? Ten ovšem probíhá také za světla, nikoliv za tmy , a jeho součástí je fotorespirace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: prisavnik
Abych o fotosyntéze donutil popřemejšlet. ;-) Krom toho si stále trvám na tom, že spotřeba kyslíku rostinami v noci je menší než ve dne, jen ve dne se do toho vkládá produkce kyslíku a spotřeba CO2. Určitě si v noci z okolního prostoru něco vezmou, čímž ubyde v nádrži kyslíku, ale bohužel sem nikde nenašel kolik :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:45 Romiš Re: prisavnik
Protože Johan ví o fotosyntéze víc, než může být napsáno v nějakém článku, který má za cíl popularizovat fotosyntézu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:44 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe. karol0
to je ojedinele
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:42 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Romiš
urcite to je zlozitejsie,ale sme sa dopracovali k zaveru ze cez noz rastliny spotrebuvavaju viac kyslika
Preco je trochu mimo ziadat johana o pecitani clanku? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:42 karolO Re: prisavnik
presne tak. viem dobre ze rastliny primaju cez den co2 a v noci kyslik,chcel som len vediet ci sa im moze dobre darit bez pouzivania co2ky. to je cele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:40 Romiš Re: prisavnik
Je to poněkud složitější, než si myslíte. Domnívám se, že žádat Johana, aby si o tom něco přečetl, je trochu mimo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:39 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Johan
tu to mams pekne napisane: cez den primaju Co2 a produkuju kyslik.Cez noc primaju kyslik a produkuju Co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:38 Romiš Re: Johan
...dýchání probíhá ve dne i v noci, čili když ve dne dýchaj, v noci dýchaj, kde je rozdíl ve spotřebě kyslíku...
Vy mě nenecháte odejít. Takže - kde je rozdíl? (Ať se Přísavník doví něco nového...:))
Ve slovíčkaření. Samozřejmě, že jak jsem napsal - rostliny kyslík spotřebovávají jak v temnostní fázi fotosyntézy, tak při fotorespiraci. Ovšem za dostatečného ozáření ho také produkují jako odpad při fotosyntéze. Takže "v noci" ho spotřebovávají více, než "ve dne". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: prisavnik
K tomu, že se nedoporučuje dávkovat CO2 v noci komentovat nebudu, ale v tom, co ste teď napsal nevidím ani slůvko o vztahu "spotřebovávání kyslíku rostlinami".

Edit: no vidíte a oni CO2 produkují i ve dne, ale většinu zase spotřebují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2009 18:34 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Johan
preco neodporucaju davkovat Co2 aj cez noc? Lebo nema ho kto spotrebovat ked v tme neprebieha fotosynteza.Nasledne by sa nahromadilo tolko Co2 ze by sa do rana ryby udusili/otravili ;-)

rybicky.net/rady/co2-jednoduchy-zpusob-vyroby-co2-kvasnicovac
Nebudu rozvádět, na co je potřeba v akváriu kysličník uhličitý, snad už od základní školy všichni víme, že rostliny ho přes den spotřebovávají a v noci stejně jako živočichové produkují. Z toho důvodu je potřebné rostlinkám přes den do vody CO2 nějakým způsobem dodávat. V růstu rostlin se to projevuje opravdu markantním způsobem.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5006x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9378-vzduchovani-a-rostliny?od=51