Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium bez filtru a vzduchování

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Akvárium bez filtru a vzduchování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2025 09:23 Muž RadioactiWe [204] - LabyrintkyRe: Tenurri
Tenurri napsal: Trochu se akorát bojím hladiny, bez filtru se nebude přirozeně čeřit.

Povlak sa dá odstraňovať ručne, alebo napríklad bilogicky. Mne na plávajúcich rastlinách a na hladine žijú chvostoskoky. Sú to malé kôrovce (~0,5mm) ktoré sa živia aj biofilmom. K životu potrebujú vlhkosť, takže invázia nehrozí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2025 20:31 Muž Tenurri [3] Re: RAP
A má to vlastně nějakou výhodu oproti substrátu pro akvarijní rostliny, krom toho, že je levnější ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2025 18:53 Muž RAP [1692] Re: Tenurri
A co zkusit substrát pro vodní rostliny? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2025 12:28 Muž Bphot0 [240] Re: Tenurri
Tva akvarka jsou moc pekna, je myslim, ze tahle 112 litrova vyzva pro Tebe bude hracka.

S tou hlinou to chapu, chces tam mit ryby, ale ja jsem zakladal uz dve a primarne pro rostliny, takze jsem se zavleceni neceho vlastne nebal. Ale taky jsem to nenakopal na zahrade, ale vybral jsem si substraty pro zahradu v pytlich. Ten jeden jsem nechal par dni namocit a pak jsem to slil, a bylo to uplne v pohode, ten druhy jsem jen navhlcil a ten hodne barvil vodu (byt to jiny substrat), ale endlerkam to nevadilo a po cca 10 vymenach 50% vody to je OK. Nahoru jsem daval cca 1mm kremicity pisek do filtrace. Zaklad je davat hlinu jen, kde se bude sazet.

K te hladine: taky bych se toho bal nejvic. Ale jestli chapu dobre problem, tak maly skimmmer bude stacit pres spinaci hodiny (idealne wifi zasuvku) spoustet jen, kdyz je manzel v praci. Na odstraneni povlaku staci jiste par hodin denne. Nebo me napada neco podobneho s malym cerpadylkem a malou vytokovou rampou. Koupil jsem si na hrani Hsbao HSB-333 výtlačné čerpadlo 300 l/h (maji i mensi 300 s 220 l/h) a je hodne tiche. Mozna si pohrat v akva s umistenim a izolaci (napada me zabalit molitanem, nabo dat na prisavky na kousek plexiskla nebo do nejake plastove krabicky treba elektro) potom jeste jedny vetsi prisavky a schovat nekde v akva. I tohle by mohlo fungovat jen na spinani pres den. Ty prece nechces akva bez techniky, ale bez hluku - navic bez hluku v noci :-) Vzduchovani je hlucne, to je jasne. Nebo se rozvest hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2025 12:02 Muž Tenurri [3] Re: Bphot0
Úplně nejlépe mi jdou v naší vodě rotaly (mám orange juice a potom tu červenou, i když u betty je slabé světlo a tam je spíš zelená) a Micranthemum micranthemoides.
Chtěla jsem ale i něco jiného v novém akvárku, rotalama klidně dosázím místa, na která nebudu mít dost rostlinek při zakládání.
Doufám, že toho co nejvíc seženu po okolí, hlavně stonkovky zvyklé na vodu. Od kamarádky už mám slíbenou hydrophilu difformis.

Koukala jsem na walstad i na father fish akvária, jak je zakládá, atd. Ale osobně mám problém s tím dávat do akvária hlínu a písek z venku. Člověk si může dotáhnout kde co. Já se teda ani nekoupu v přírodních vodních tocích, nebo rybnících...max namočím jen nohy, když jdu se psem, jinak jen moře :-D...

Takže bych to založila asi podobnou metodou, akorát dráž s akvarijním podkladovým substrátem pro rostliny od tropicy smíchané s trochou seachem flourite, který zase dokáže ty živiny držět a na to asi nějaký tmavý písek/jemný štěrk. Teoreticky by to mělo mít stejný efekt.

Trochu se akorát bojím hladiny, bez filtru se nebude přirozeně čeřit. Vzduchování tam dát nemůžu, to dělá ještě větší kravál než filtr a čerpadlo na to bude asi stejně jako filtr s hlučností.
Vím, že to je docela asi běh na dlouhou trať než se to celé stabilizuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2025 11:08 Muž Bphot0 [240] Re: Tenurri
Fotka k příspěvku Ono je to asi nadrz od nadrze jinak, ja vzdycky neco koupim a pak se uvidi.

- recanka zasadit dozadu je asi opravdu blbost, co fungovat nebude
- bahnatka mi nikdy moc nesla
- hygrophilla polysperma sice nebude mit listy jako v emerzu, ale vetsinou se ji dari a neleze ven. Difformis by myslim sla, ale leze ven a tam prave ukazuje ty jine listy. Z emerzu na podvodni listy mi presla bez problemu.
- crypty jsou dobre, az na affinisky, ty vsechno ostatni zahubi. Moc jsem je chtel, mel jsem je jako kluk, mam je v 240, ale budu to muset predelavat (mozna letos, mozna za rok). Zahubi i zakrutichu - spolehlive.
- docela mi roste rotalla rotundifolia

Ja mam ted novy prirustek Echinodorus Jan Halbich od Rataje a roste to jako blazen. Mam ve Walstad asi ctvrt roku bez hnojeni a zaplnila akva (tohle akva nema prezentaci, tak aspon foto). Jsem z nej nadsenej.

Ja bych tam neco zasazel a ono se ukaze. Podle me tez zalezi, jak budes svitit. CO2 predpokladam, ze urcite nebude. Chce to cas, neni kam spechat.

Vic nevim, jen par mych zkusenosti.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2025 10:55 Muž Tenurri [3] Re: Bphot0
No, největší problém bude vybrat rostliny. Doufala jsem, že řečanka zaplní celou zadní stranu a nahradí tam rychle rostoucí stonkovky, ale pokud nekoření v substrátu, tak to asi nepůjde.Asi jí nechám boční stranu co bude u zdi.

Předek je taky problém...do středu půjdou nějaké kryptošky a "pearl weed" (Micranthemum micranthemoides)...

bahnatku nevím jestli dávat, u betty v akvárku se jí vůbec nelíbilo a odešla...ale taky jsem ji objednávala v zimě a nebyla v úplně dobrém stavu. Echinodorus mi u betty taky nejde, asi tam má málo živin.

Docela se mi líbí i Bacopa caroliniana nebo hydrophyla difformis.

Jako plovoučku vyhazuju co 14 dnů docela dost růžkatce, chtěla bych i phyllanthus fluitans, protože v akváriích, kde je pohyb hladiny mi vůbec nejde.

Rozhodně nechci valisnerii...tu jsem jednou zasadila u betty - všude se rozpíná, všechno vytlačuje, strašně blbě se to tahá ven a má hluboké kořeny.

No, už tu nad kytkama sedím několik dnů a furt nemám tušení...jestli teda i to, že nebudu mít filtr by mělo nějak ovlivnit výběr rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2025 09:00 Muž Bphot0 [240] Re: Tenurri
ano, recanka (Najas) spis na volno, ale kdyz ji kousek zahrabes/zasadis, je to jedno. Hadam ale, ze se ji to tam dole moc libit nebude a casem stejne odehnije a uvolni se.

Jinak drzim palce, tech 112 litru by mohlo fungovat pekne, kdyz se to bude delat s rozvahou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2025 07:56 Muž Tenurri [3] Re: RadioactiWe
Stolístek vypadá hezky, ale píšou, že je docela náročný na světlo. Přemýšlela jsem nad řečankou, bahnatkou. Co jsem si četla, tak je prý dobré vybrat jen 3 druhy rostlin a osázet to tím...to nevím jestli zvládnu. Ale zkusím se spíš zaměřit na prostřihy z okolí...ty kupované většinou přelisťují a to nevím, jestli by nebyla na bezfiltrové akvárium do začátku až moc zátěž.

Ohledně řečanky - prý se háže do sloupce, ale u některých vypadala, že je vzadu klasicky zasazená...je to tedy jedno a můžu ji píchnout do dna?

Jako substrát jsem koukala na seachem flourite a zasypat to jemným tmavým štěrkem. Určitě kořen, nějaké kameny a hodně hustě osázet plochu.
No, skříňka bude nejdříve za 3 týdny, tak mám ještě čas si to promyslet.
Každopádně díky za reakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2025 11:31 Muž RadioactiWe [204] - LabyrintkyRe: Tenurri
Osobne mám dlhodobo dve akvária úplne bez techniky, teda okrem svietidiel. Málokedy s nimi mám nejaký problém a keď sa niečo vyskytne je to moja chyba.
Určite budeš potrebovať dobré osadenie rastlinami, asi hlavne spočiatku rýchlorastúcimi a plávajúcimi. Neskôr si treba dať pozor na plávajúce, aby príliš netienili tým pod hladinou, čo by obmedzilo ich schopnosť odbúravať škodliviny.
Osobne sa zameriavam na postupné zváčšovanie osídliteľnej plochy pre nitrifikačné baktérie - zadovážil som si jemnolisté rastliny (stolístok), dekorácie z tehly a lávové kamene a chystám sa na výmenu dna za liapor.
Sekavce mimochodom chovám tiež a vyzerajú celkom spokojne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2025 10:53 Muž Tenurri [3] – přírodní akvárium bez techniky - pouze světlo a topítko
Fotka k příspěvku HD Ahoj,
mám možnost většího akvária (112l), ale problém je, že by muselo být v ložnici a to znamená bez filtru, jelikož i ty nejtišší filtry vydávají nějaký zvuk.
To, že bude bez filtru, nebo s filtrem, který by ale nebyl vůbec slyšet, je podmínka manžela.

Osobně mám 8l kouli bez techniky, které se velmi daří, pouze dolévám odpar, tak by to asi šlo i s větším akvárkem, pokud se založí správně a vybere se vhodná osádka, aby to fungovalo.

Koukala jsem na videa s panem Urbanem, ten filtry taky nepoužívá, stejně tak hodně návodů na youtube, kde zakládají přírodní akvárka.

Jediné, co bych opravdu hodně v akvárku chtěla, je sekavec příčnopásý a nějaké pancéřníčky.

Rostliny bych chtěla hodně nenáročné. Řečanku, hydrophily, cryptokoryny, možná nějaký echináč, anubiasy, mechy + plovoučky, ideálně i nějakou pokojovku pěstovanou v akvárku, to se mi docela daří, ale bude nutné k tomu přizpůsobit kryt.

Nevím si moc rady s podkladem. Použít zásobní a na to jemný akvarijní štěrk? Nebo zásobní není třeba a dát jen pod echinorory tabletky? V kouli mám japonský substrát + rataj volcano. Hodně lidí dává pod písek normální hlínu, ale to se docela bojím.

Každopádně, má to nějakou šanci, nebo je to odsouzeno k neúspěchu? :-D a je něco, na co se zaměřit a dát si na to pozor?
Minimálně bych to chtěla zkusit. Případně nějaké rostliny do takového akvária, které by neměly uniknout mé pozornosti?
Díky. Posílám svoji 8 litrovku založenou v lednu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2023 08:39 Muž KarásekLut [114] Re: Freedlo
Dříve sem měl ludwigia repens a rostla hezky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2023 18:27 Muž Freedlo [421] Re: vaclav
Tahle mi roste velmi pekne. Je uplne ruda:) rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens_rubin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2023 18:22 R Muž vaclav [15085] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
Nenáročné červené rostliny asi neseženeš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2023 15:05 Muž KarásekLut [114] Re: Daniell
já chci přikoupit ještě nějakou červenou nenáročnou rostlinku ať to není jen zelená masa a samozřejmě to nechat hodně zarůst. hygrophilu sem měl a roste pěkně rychle, ostatní napsané prozkoumám ale vím že bez filtrace to nebude hned. vím že to musí prvně pořádně zarůst :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2023 12:09 Muž Daniell [38] Re: KarásekLut
Ahoj, Cryptocoryny podle mně nejsou pro "bez filtr" ideální, jsou sice nenáročné ale rostou strašně pomalu ale uvidíš. Ono to chce spíš nejenom nenáročné ale také rychle rostoucí, aby se vytvořila zelená masa, která rovnováhu udrží. U tvého akva bych se vůbec nebál přidat na kytkách a vybrat něco z rodu hygrophila ( polysperma apod. ), limnophila ( sessiliflora atd. ) nebo bacopa ( karolínská apod.) Zkus když tak kouknout třeba sem www.rostlinna-akvaria.cz/… .. navíc u těchto "stonkovek" jakmile se zakoření a povytáhnou, tak není problém ji rozmnožit : stonek střihnou v polovině a zasadit hned vedle a takto vybudovat postupně rostlinnou masu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2023 10:06 Muž KarásekLut [114] Re: Rovano
Tak já se snažím krmit jednou za dva až tři dny, vzhledem k tomu že tam budou krevetky tak si "zobnou" nějakou tu řasu a přikrmím je krmivem klesajícím ke dnu tak by o krmení nemělo být nouze.

Daniell : já mám jen nenáročné rostliny, hlavně cryptocoryny. Takže vy by mohli pomoct rovnováze :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2023 20:11 Muž Daniell [38] Re: KarásekLut
Ahoj, ano u mně stačila plovoučka ale pokud budeš mít dost obyč. rostlin, tak vyčistí vodu i ony. Nesmíš moc překrmovat. Tolik moje zkušenost ale jak píše Rovano .. ono někdy i s filtrem a blbým krmením se prostě mastná udělá - u mně třeba po vločkách od TetryMin Flakes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2023 16:16 Muž Rovano [246] - RostlinyRe: KarásekLut
To těžko říci takhle. To hodně záleží na typu a stylu krmení.
Mně se někdy tvoří i s filtrem po určitém krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2023 09:46 Muž KarásekLut [114] Re: Daniell
Děkuji všem za reakce. Takže buď přestanu dávkovat CO2 nebo ho tam budu mít a budu mít filtraci. To si musím ještě rozmyslet :-) každopádně všem děkuji za reakce. A když bude akvárium bez filtrace, jak docílit toho aby se tam netvořila slepá (mastná) hladina? Stačily by plovoučky?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2023 08:47 Muž Daniell [38] Re: KarásekLut
Ahoj, je fajn, že jsi si v podstatě odpověděl sám. "Předpokládám že když bude akvárium řádně zarostlé tak by mohlo fungovat samo" a předpokládáš správně .. CO2 neřeš .. moje 20L bez techniky funguje krásně, chce to jen spoustu rostlin a světlo. Když tak koukni u mně na profilu :: rybicky.net/nadrze/33926-akvariumini :: ale je tu i spousty dalších. Hezké dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2023 21:19 Muž Roger [1885] Re: KarásekLut
Pokud chcete akvárium bez filtru tak se nezabývejte CO2 - je to zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2023 18:05 Muž Sha [589] Re: KarásekLut
Bez proudění vody k rovnoměrnému rozšíření CO2 určitě nedojde. Bezfiltračních akvárií je v prezentacích dost, ale sycená nebude žádná. K CO2 se váže hnojení a v tomhle případě je to kontraproduktivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2023 10:50 Muž KarásekLut [114] – Akvárium bez filtrace
Přátelé chtěl jsem se zeptat jak docílit akvária bez filtrace? Jak docílit rovnoměrnému rozšíření CO2 po akváriu když nebude filtr. Předpokládám že když bude akvárium řádně zarostlé tak by mohlo fungovat samo. Teď tam mám filtr, mám v plánu nasadit neocaridiny a až se řádně rozmnoží, zkusil bych vypnout filtr zda bude prosperovat a pak dát nějaký rybky. Myslíte že by to mohlo fungovat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   22.10.2022 11:18 Muž MARTIN HORÁK [909] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.
Fotka k příspěvku Stav koule - kočičího pítka po 33. měsících.
Denně dolejeme zhruba půl litru vody. Toť vše ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.10.2022 10:53 R Žena Jája [1426] - Živorodky
Fotka k příspěvku Názorná ukázka - čtyři měsíce zabíhané akvárium se šneky + občasné nakrmení, nepatrně hnojím s PMDD, dva týdny tam je dvacet mladých krevetek. Poprvé jsem měnila vodu před koupí krevetek a poprvé jsem odkalovala a dolévala 10 l vody teď v úterý. Pupečník trojdílný jsem odebrala, nedařilo se mu, kolovka indická je další adept na zrušení, ale zatím jí dávám šanci, a kolovka velká zatím slinu nechytila, tak uvidím. Flamingo krásně roste, ale je spíš zelené (asi málo světla). Velké plus je to, že se v tom nemusím hrabat a prostříhávat. Za ty čtyři měsíce jsem jednou usměrnila bahnatku (spíš vybrala ty lepší stonky, v prvopočátku byla nic moc) a stonkovku, třetí zleva (nevzpomněla jsem si na název) jsem jednou pokrátila.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 18:05 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Lojza007
To si asi pleteš s Okřehky ... třeba Lemma minor, ta je droboučká až moc. Té se blbě zbavuje, ale Salvinia je pěkně malá i pro malé nádrže a přitom když je potřeba ji komplet vyndat tak je na to dost velká. Skimer by icpala jako nic, ani by do něj neprošla. Limnobium je už obří, zejména ty jeho kořeny jsou pak v akva jako záclony, obdobně i Pistia. Salvinii považuji za ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 12:55 Muž Lojza007 [1237] Re: lhajek
Limnobium je právě díky své velikosti super, jde hezky vytáhnout a zredukovat. Salvinia je na odstraňování docela peklo, nejlíp se jí zbavuje skimmerem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2022 12:46 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: BBchory
A k tomu co uvedli Lojza007 a RAP ještě dávám vždy nějakou plovoucí rostlinu. Stačí udržovat na hladině jen několik rostlinek ty vytahují enormně rychle živiny z vody pokud se objeví nadbytek živyn tak se bujně rozrostou. Snadno se z akvária odebírají. Používal jsem Limnobium, ale je docela velké, nyní používám Salvinia minima.
Nenáročný je třeba i Lomariopsis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2022 12:31 Muž RAP [1692] Re: Lojza007
Ještě by šly kryptokorýny, alesppoň některé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2022 12:03 Muž Lojza007 [1237] Re: BBchory
Nenáročný echynodory a píchnout jim čas do času hnojivo do dna. Microsorium, anubiasy, poroste i jávský mech, ten zvládne snad úplně jakýkoliv dostatek či nedostatek živin, maximálně roste pomaleji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 11:58 Žena BBchory [962] Re: lhajek
Jistě. V mém případě nadměrné dusičnany nejsou (dle vodáren), ryby jsou dvě a majitelka (5let) je spíš nekrmí než krmí, takže přemíra živin asi není ten problém (když jsem naposledy měřila, bylo v akváriu dusičnanů 10mg/l). Čím byste takové akvárium osázeli, aby to prosperovalo? Bude fajn, když se podělíte o zkušenosti léta nasbírané metodou pokus/omyl, ať nemusím dalších x let trápit ryby a sebe sázením kytek a zase jejich vyndaváním, když se ukáže, že "tudy cesta nevede". Prostě zkuste nadhodit, jak byste na to šli vy, a já už si to nějak přeberu (a akvárium si to taky nějak přebere). Díky moc!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 11:19 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Passenger77
Ano souhlasím že na vstupní vodě velmi záleží. Ale začátečník toho má na učení tolik, že ikdyž bude vědět jakou má vodu tak asi stejně nebude schopen na to reagovat. Musí si to osahat, vyzkoušet a přizpůsobit se.
S vodou jsem si užil když jsem se přestěhoval. V novém bydlišti jsem najednou získal velmi měkkou vodu, ale v té době jsem to netušil. Naučil jsem se pracovat s tím co jsem měl a najednou vše co mě fungovalo přestávalo fungovat a netušil jsem co se děje. No ještě aby to fungovalo stejně když najednou kohoutková voda místo 30mg/L NO3 měla do 5mg/L, hořčík prakticky nula, trošku vápníku, zatímco před tím jsem měl obojího dostatek a nemusel řešit. Ale do té doby mě ani nenapadlo se pídit jaké parametry kohoutkové vody mám. Prostě jsem to vychytal s tím co jsem měl aby to fungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2022 10:30 Muž Passenger77 [576] - RostlinyRe: lhajek
Ahoj, v zásadě souhlasím. Ale ono je to taky například o tom, jestli nemáš ve vstupní kohoutkové vodě nadměrné dusičnany (jako třeba u nás) a to je ten začátek pak o hodně složitější, co se týká řas. Ale ano, asi se dá všechno časem vybalancovat a najít dostatek rychlekonzumujících kytek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   20.10.2022 23:06 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: BBchory
Když tohle ti přesně asi nikdo neřekne. Na to si každý musí přijít sám. Před pár lety jsem zakládal v práci akva (sice s filtrem) a kolega se ke mě chodil půl roku dívat kdy už mě začnou bujet řasy. Pak mě podezříval že je tvrdě odstraňuju a čistím skla. Ale prostě to jde se zkušenostma co jsem za ty roky nasbíral samo. Nedávno jsem potřeboval pro pár rybek a rostlin oživit 9L elementku. Filtr jsem tam nedával, při záběhu to teda zezelenalo brutálně, ale za 3 týdny řasy zmizly a rybky jsou v tom spokojené a rostliny rostou. Trochu zelené prachové řasy na skle směrem k onu a jinak nic.
Ale kolegové tady zmiňovali že třeba nemění vodu, já ji naopak pravidelně měním. Každý si prostě časem najde jak to udělat aby to fungovalo jak chce, pokud u toho vydrží. Když nad tím přemýšlím tak s nějakou přestávkou v době studií mám nějaká ta akvária už přes 25let a ze začátku to byla fakt hrůza :-) V "pravěku" to samozřejmě bylo bez filtru, prošel jsem si ale i akvárii s dopováním CO2 a brutálním růstem rostlinstva, prošel hromadu řasových katastrof, úmrtí osádky, taky mořskou akvaristiku zkouším apod. abych se zase vrátil k jednodušším akváriím s nenáročným rostlinstvem a pomalým růstem. Ze všeho si člověk něco odnese pro příští nádrž. Ty zkušenosti jsou k nezaplacení a jak se říká ta cesta je vlastně cíl. Učit se a objevovat, to je asi to co mě na tom baví nejvíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2022 22:04 Žena BBchory [962] Re: Roger
V obecné rovině tomu rozumím, teď ještě nějaké praktické tipy, jak to udělat. Metodu "nehrabat do toho" už aplikuji dlouho a asi to bude chtít trochu "hrabání". Jsou tam dvě ryby a šneci, takže moc nepohnojí, čili asi něco pomalu rostoucího? Echinodory ano (už tam nějaké jsou, nevím jaké, a po pohnojení pod kořeny hezky rostou), najas taky zkusím, když seženu (měla jsem ji, ale zahubila ji sinice). Jak moc kytek je asi v tomhle případě optimum?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2022 19:52 Muž Roger [1885] Re: lhajek
Pro mě je nejdůležitější pravidlo u akvária bez filtru toto "nehrabat do něho". U těchto akvárií vše trvá déle, a o to je to stabilnější. Když jsem měl experiment 40l s Endelerky a krevety tak jsem krmil poměrně hodně. Vše se množilo, byl v něm jediný druh kytky a to polysperma. Experiment si vedl dobře do doby, kdy toto darované sklo začalo protékat, tak jsem ho zrušil :-) (první a poslední co jsem koupil z ruky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2022 19:43 Muž Roger [1885] Re: MARTIN HORÁK
Díky za pochvalu, opisovat, to bych si nedovolil ;-) je to jen to co jsem vypozoroval u sebe + jak říkám s oblibou selský rozum :-) tvoje akvária jsou moc pěkný a zkušeností máš mnohem víc palec já nemám koule na to, odpojit filtr v některém ze svých větších akvárií, asi paradox, u malých mi to nedělá problém. Ovšem zastávám heslo, když akvárium bez filtru, tak je nejlepší ho takto založit od začátku. Nevím jak by se akvárium chovalo, kdybych ho po x letech odpojil. Byť se snažím o to, aby filtr byl pomocná berlička a akvárium bylo soběstačné. U těch co jsem měl nebo mám bez filtru, ty už jsem tak založil, možná je to jednodušší, nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2022 19:28 Muž MARTIN HORÁK [909] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Roger
Že ty ode mne opisuješ? :-D Napsal jsi to perfektně palec pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2022 07:53 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Roger
Krmení může být problém, spousta lidí a i já se k nim hlásím, prostě překrmuje a pak to lze zachraňovat výměnami vody, ale spíše menší objem častěji. Jinak naprostý souhlas s uvedeným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 21   19.10.2022 21:29 Muž Roger [1885] Re: BBchory
U všech akvárií bez filtru a vzduchování jen světlo (u jednoho jsem jel i bez světla na solární pohon a osazenstvo Endelerky a krevety) co jsem měl nebo mám (od 6l po 40l) jsem nikdy vodu neměnil, jen doléval odpar. Podle mě výměna vody v akváriu které by mělo fungovat naprosto soběstačně (bez filtru) by výměna vody rovnováhu rozhodila, když už tak jen malé množství. U akvária bez filtru se musí najít rovnováha v obsádce, světle a zeleni a to vše úměrně jeden ke druhému. Málo ryb = méně kytek, více ryb = více kytek a to vše s ohledem na nároky kytek, moc nesvítit raději méně a delší dobu. Rychlerostoucí mohou vyžadovat výměnu vody kvůli prvkům obsažených ve vodě pak je na zamýšlenou nasadit takovou zeleň aby ji ryby stačili zásobovat. Ale, v první řadě v akváriu bez techniky by měli vše úměrně zásobovat ryby bez pomoci člověka (hnojení apod.). Mám zkušenost, že akvária bez filtrace mi prosperují asi nejlépe, sice tam vše trvá strašně dlouho ale zase mě to prakticky krom krmení nepotřebuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2022 11:13 Žena Luka123 [140] Re: BBchory
Mám podobnou litráž... taky bez filtru. Přijde mi, že to je na houpačce právě kvůli nevýživnému podkladu + hnojení. Prostě nic nic nic a najednou Hurá živiny! a pak zase nic nic nic. Takže hnoj v menších dávkách a častěji (i hnojivo vyprchává a když ho tam dáš deci za 10 dní, je to mnohem šílenější, než 10ml denně - názorný příklad, nelejte nikdo decku hnojiva do 50l).
Pokud to nepomůže, zkusila bych osvědčenou Walstadt metodu - tu ale výrazně nedoporučuji v kombinaci s vallisnerií... a ani sagitarií, jsou to mrchy (a ani pěstování v květináči mě nebavilo, protože přesně: zarostou celou hladinu a stejně hází oplégry ven). A pak nehnojit, když pojedeš bez filtru.
Ale zaměřila bych se teď na to hnojení.
Jinak co třeba najas (včera jsem vyhodila kýbl - škoda), anubiasy, kryptošky - tropica je moje oblíbená, dokáže v tak malém akvárku vyrůst do monumentálních ale přiměřených rozměrů. Jinak mám v Beztechničnku zapíchnutý šplhavici (Epipremnum), kořeny pouští do vody a pne se po akvárku zvenku, čímž odebírá fůru zbytečných živin :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2022 11:08 Muž Lojza007 [1237] Re: BBchory
Já bych tam možná zkusil dát nějaký echinodory nebo tak něco, prostě rostliny, co mají silný kořenový systém, odkud čerpají živiny a zapíchnout jim živiny přímo do dna. Takto by se mohlo dařit i sagittarii.
Obecně by se to asi dalo napsat nějak takto - nenáročná rostlina, která tvoří růžici, pomalu rostoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2022 09:33 Žena BBchory [962] Re: zervajs
Voda se mění v intervalu 1-2týdny, hnojí se při výměně.
A valisnerie, krom toho, že se mi špatně udržují a všude vlezou, jsou právě ty, které chvíli rostou jako blázen, položí se přes celou hladinu, a pak jim začnou odumírat listy a nastoupí sinice, a když to nějak spucuju, zase ožijí a celé se to opakuje, takže jsou asi na takhle malý objem vody příliš rychlerostoucí. Ale ráda bych znala i další názory a tipy, čím takhle velké akvárko osázet, aby to bez filtru dobře fungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2022 19:07 Muž zervajs [336] - RostlinyRe: BBchory
BBchory napsala:..ale pak se tam něco "rozhodilo" a ta správná biologická rovnováha se ne a ne nastolit... Z rozhazování rovnováhy podezírám hlavně valisnerie
Je pravidelný režim výměny vody? A jak pravidelně a kdy ( před,po nebo v den výměny vody) se hnojí?? Valisnerie proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2022 23:22 Žena BBchory [962] – Nastolení rovnováhy u dvou rybiček
Ahoj,
mám akvárium 2Rybičky, 54l, obyvatelé páreček cichlidky borelliho. Bez filtru jede asi dva roky (začalo jako Rybičky), chvíli vypadalo, že je v pohodě, ale pak se tam něco "rozhodilo" a ta správná biologická rovnováha se ne a ne nastolit - bují tam sinice a kytky střídavě rostou jako blázen nebo vůbec (ryby jsou v pohodě a co měsíc se třou). Chci ho předělat, asi trochu povyměnit kytky, aby se to uklidnilo, ideálně odsinicilo, a prosperovalo to všechno tak přiměřeně. Z rozhazování rovnováhy podezírám hlavně valisnerie, takže je asi vytahám, ale co místo nich? Ráda bych tomu taky zachovala přírodní a "rádoby jihoamericky-biotopní" vzhled. Ano, vím, že biotop cichlidek je "klacky a listí", ale to by bez filtru neprošlo, takže potřebuju "klacky, listí a houští nějakých jihoamerických kytek". Co byste mi doporučili? Případně vidí vaše zkušené akvaristické oko nějakou další příčinu nerovnováhy, kterou zvládnu coby zelenáč napravit?
Díky moc za všechny rady!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.10.2022 10:10 marvvin Re: Kozlik
na cisteni jsou ti okruzaci i krevetky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 20:34 Muž Sha [589] Re: Kozlik
Malý prostor i objem vody pro velkého špindíru. Být zavřený v cimře 2x2m s kýblem místo WC. Nic záviděníhodného, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 20:27 Muž Kozlik [4] Re: Sha
Pro ancika je to malé vím. A bez filtru to nedá? Mám ho tam tak na čištění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2022 20:16 Muž Sha [589] Re: Kozlik
Hlavně aby tam už nebyl ten ancík! Pak si lze nějaký šutr pro okrasu nechat a filtr i vzduchování odebrat. Afc má svatou pravdu. ano

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 11519x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/92