Nejlepší hnojivo
Vsak nejake mikroprvky su v tej vodovodnej vode.
Mam si kupit aj mikroprvky Seachem Trace alebo ake?
Správně by jsi měl říkat stopovými prvky protože jen železo nestačí.
Dobre, tak idem vyskusat hnojit len vodou z vodovodu a zelezom.
Můžeme začít od toho, že "Nejlepší hnojivo" je idiotské téma. Hnojiva obsahují živiny. Která živina je nejlepší?
To je pitomá otázka, ale v konkrétní situaci nejpotřebnější je přece ta, která zrovna chybí. Zajímavé je, že ve vodovodní vodě většinou nechybí skoro žádná. Vodovodní voda je totiž přírodní voda, ze které jsou odstraněné jen ty látky, které škodí člověku nebo technologicky. Patogeny, jedy a železo. Až na to železo, rostliny mají stejný názor, jak dobře vědí provozovatelé staromódních (low-tech) akvárií.
Marketing nás masíruje do exkluzivních hi-tech parád, a to je právě ten kámen úrazu: začátečník to vidí a chce to mít taky. Ale současně nechce příliš hloubat nad chemií. Chce koupit hotové nejlepší hnojivo a jet podle doporučených dávek. Je to blbost a neštěstí.
No já se spíše divím že mu ještě funguje, když si vezmu sebe, bojím se cokoliv tam dát abych nenadělal paseku, dávám podle rad NO3 a draslík nic jiného se neodvážím a to těch rostlin mám mnohem více byť nenáročných a spíše vysavače živin, tak u něj vidím co vše dokáže některé akvárium snést. Jestli mu to ještě nekleklo tak je to podle mého laického hlediska zázrak. Každopádně mě zatím dostačuje.
A kdyz vidis jak to tady mota vsechno dohromady bez nejakyho systemu, myslis ze nejlepsi rada je nakoupit vsechny latky zvlast a cekat, kde bude co chybet jo? To nevim tedy... Pochybuju, ze pozna, co rostlinam chybi. Ja bych vse vyhazel, koupil jedno komplet hnojivo a dusik. Jel podle doporucenych davek a je o tisic procet mensi sance neco podelat nez s celou tou chemickou doma.
Jak to myslíš, že jsi na 3 dny vysadil, když dávkuješ týdně / po dvou dnech? Že by rostliny za 3 dny znatelně vybledly, to se mi zdá zvláštní (nijak zvlášť mi neměnily barvu ani když jsem je na pár dní zatemnil, což mi přijde jako mnohem dramatičtější změna), pokud k tomu opravdu došlo, považoval bych to za okrajovou záhadu a věnoval se výpočtu toho, kolik živin za týden nasypeš do akvária, v poměru ku množství biomasy, které z něj vyndáš.
Co se týče hnojení vodou - kdybych nebyl líný prase, hnojil bych akvárium z kohoutku dusičnanem a železem (a jinými mikroprvky, které by se tam asi našly), protože je tam obojího dost (dusičnany jsou u 40 mg/l, železo si nepamatuji).
Podle mě uděláš nejlíp, když budeš hnojit metodou MI: missing index. Když uvidíš, že rostlinám něco chybí, začneš to po troše dodávat, až si ustálíš nějakou dávku všeho. Asi nejjednodušší (ale ne nejlepší a nejlevnější) je podle mě koupit od Seachemu jednotlivé složky, případně někde v chemičce.
Nějaký takový rádoby EI, kde nasypeš tunu živin v domnění, že to pomůže (a už vynecháš zbytek údržby a fakt, že je to tak trochu hloupost), bych nechal tak.
Ono nejlepší hnojivo by znamenalo asi znát všechny parametry všeho a pak všechno umět propočítat. To ale není ani praktické, ani levné, proto mi výše uvedené přijde jako lepší.
EDIT: U toho "MI" bych začal s nějakou základní mírnou dávkou, určitě ne dvojnásobkem všeho s dodatkem dalších X živin ze dna, krmiva a směsí.
Dvojnasobnu davku Flourishu davam preto, lebo mam husto zarastene akvarium rastlinkami - v samotnom navode na davkovanie to je napisane...
Zaujimave, ze u mna sa to za tie 3 dni prejavilo a to prave tym vyblednutim listov - nikdy predtym sa mi to nestalo.
Ked som zacal opat hnojit, tak listy zacali byt opat take ako maju byt...
Chlape, jako sorry, ale ty jsi úplně mimo se mi zdá.
Viz tvoje prezentace:
"Hnojení: Seachem Flourish 500ml - 1x za týždeň 5ml
Draslík K2SO4 - 10 ml každý druhý deň (roztok mám takýto namiešaný: 50g draslíka v 800ml vody - pridaním 1 ml tohto roztoku na 50 litrov akvarijnej vody dodáte 0,5 mg / l draslíka. Na 100 litrové akvárium teda denne dávkujte cca 4 ml hnojiva)
Fosfor KH2PO4 - 2 ml každý druhý deň (roztok mám takýto namiešaný: 2g fosforečnanu draselného s 230 ml vody a dávkujte 1 ml na 100l vody, podľa počtu rastlín v akváriu. Každú dávku pridáte do vody 0,02mg fosforu)
Horčík MgSO4 • 7H2O - 10 ml každý druhý deň (roztok mám takýto namiešaný: 50 g síranu horečnatého s 250 ml vody a dávkujte 5ml na 100l vody, podľa počtu rastlín v akváriu. Každú dávku pridáte do vody 1mg horčíka na 1 liter vody)
Železo Fe mix Ph Plus - 10 ml každý druhý deň (roztok mám takýto namiešaný: 11g rozpustite v 500 ml vody a dávkujte 5 ml hnojiva na 100 litrov vody denne. Takáto dávka zvýši hladinu železa o 0,05 mg / l.
Hnojivo do dna:
JBL Kugeln 10ks
Tablety NPK z Makro+mikro prvkov do dna 25ks
Hnojiva do dna uz asi nie su ucinne, nakolko ich tam mam vyse 6 mesiacov."
Čiže daváš dvojnásobnou dávku Flourish, aniž bys věděl, co v něm je, do toho tam cpeš kýble dalších (a dost možná stejnejch) věcí a ještě CO2 a přitom se vsadím o tři Galaxky, že netušíš proč...
Žes na tři dny přestal hnojit je imho o ničem, to nezjistíš vůbec nic...
O co ti teda jde?
Zaměstnávat ostatní debatou o tvých "problémech", když na jejich názory stejně kašleš? To se na tebe za chvíli každej vykašle stejně tak a ještě tě zablokuju za spamování fóra...
Nebo chceš přesnej návod na všechno? To ti nikdo nedá, kór bez tvý iniciativy a s tvým stylem přístupu k informacím...
Nebo si už konečně vyndej hlavu z... akvárka a vnímej, co ti tu kdo píše a POUŽÍVEJ MOZEK krucinálhýml...
Dávkujte 5 ml (1 viečko) na 250 l vody raz týždenne. V husto zarastených akváriách možno dávku zdvojnásobiť.
Na 100 litrove akvarium
250:100=2,5
5ml:2,5=2ml na 100 litrov
Dvojnasobna davka je 4ml na 100 litrov.
Ehm ty dáváš na tvůj objem akva Seachem Flourish 5ml týdně? To jsi si nějak spletl počty ne? Plus další složky?
Dusik samostatne namiesany vobec nedavam.
Neviem ci to mam prehnojene, lebo ako som pisal, prestal som asi 3 dni hnojit, CO2 som znizil na 60 bubliniek za 1 minutu a niektore Ludwigie mali vyblednute listy asi na celej vyske rastlinky.
Klidne. Ja ho daval cca dvojnasob u hodne zarostleho akva. Pokud bys volil tu Tropicu, urcite se nedostanes pres doporocenou davku. Kazdopadne to chces zacit mensi davkou a sledovat rostliny. Kdyz zastavi rust nebo zacnou vykazovat nejake nedostatky malicko pridat. Podle tve prezentace bych vubec nedaval fosfor a dusik mozna taky ne nebo jen malicko. Na nejaky michani hnkjiv bych se ve tvym pripade vyprdnul, nadelas vic skody nez uzitku. Ale padaji tu nejake prispevky o prehnojeni, tvoji vode atd., tak k tomu neprihlizim, protoze jsem tu diskuzi nesledoval. Takze ze zacatku treba prihlednout i k tomu.
Ved hej, ale ako vychytam to davkovanie, ked je to uz namiesane to komplexne hnojivo?
Mam ostat teda pri tom Seachem Flourish a skusat rozne davkovanie alebo?
Vyzkousel jsem jich uz par a tohle pouzivam ted a prijde mi nejlepsi. Ale ani ty dalsi nebudou spatne. Spis je to vzdy o tom, vychytat davkovani nez o to kterou vybrat znacku.
Neviem, ale mne sa to moc nezda...
Ako som uz predtym 13.9. pisal:
Prestal som asi 3 dni hnojit, CO2 som znizil na 60 bubliniek za 1 minutu a dnes som si vsimol, ze niektore Ludwigie maju vyblednute listy asi na celej vyske rastlinky.
maq napsal: Jenže Ty už jsi všeho do akvárka nacpal tolik, že máš nadbytek asi i toho železa. Řasy to mají většinou rády. A Ty's tuším cosi povídal o řasách, ne?
Ale on pise o zeleze, ze tam moze chybat...
Přečti si komenty ty od maqa-píše,že tam nemáš nic dávat,tak tam nic nedávej...
Som myslel to praskove zelezo, oxid zelezity alebo take nieco...
Na Slovensku akvarijni eshopy /prodejny/neexistuji? To bude drahá doprava z Čech..
0 05.10.2018 15:24 freem1 –
Re: Maq Kde to zelezo mozem kupit, aby mi to mohli prist aj na Slovensko?
Jestli nestojíš o moje dobré rady, pak já nestojím o Tvoji ironii.
Ve Tvé vodovodní vodě opravdu
nic nechybí, dokonce i dusičnanů tam máš hezkých 15 mg/L. Málo tam může být leda železa.
Na železo jsem používal chlorid železitý, teď raději práškový oxid železitý. Ten se dá koupit buď na kila, anebo (mnohem dráž) v kapslích do dna. Jenže Ty už jsi všeho do akvárka nacpal tolik, že máš nadbytek asi i toho železa. Řasy to mají většinou rády. A Ty's tuším cosi povídal o řasách, ne?
Ospravedlnujem sa, ale asi som to prehliadol a nevsimol si, ze tu niekto o tom pisal, aby som nicim inym nehnojil, a iba vodou ...
To akoze naozaj moja vodovodna voda ma take super zlozenie? - zaujimave...
Zelezo mam pridavat pomocou akeho vyrobku?
Přečetl jsem si složení Tvojí vodovodní vody a doporučuji Ti hnojit právě jí a
ničím jiným (možná kromě železa).
Myslím že Ti to neříkám poprvé, a nejen já. Od Tebe bychom mohli kupovat vodu z akvária jako tekuté superuniverzální hnojivo.
Beztak si ale myslím, že to opět nepochopíš a za pár dní se budeš někde ptát, čím máš
hnojit proti řasám ...
Preco prave Tropicu premium?
Precitane mam uz vselico, ale aj tak neviem, ake komplexne hnojivo mam vyskusat alebo co treba upravit, zmenit atd.
Používam asi 6 mesiacov Seachem Flourish, a k tomu este samostatne chemikalie K2SO4, KH2PO4, MgSO4 • 7H2O, Fe mix Ph Plus.
Asi to Seachem Flourish nie je moc vhodne pre moje akvarium, lebo mam stale zelenu flakovitu riasu na niektorych listoch rastliniek a aj ciernu stetinkovu tiez na niektorych listoch rastliniek, a prachovu riasu na skle akvaria.
Volil bych za me Tropicu premium.
akvarijni-hnojivo.cz/… přečti si to aby jsi věděl o co v tomhle oboru jde a které prvky by jsi v hnojivu potřeboval. Ty hnojiva co jsi uvedl obsahují každé jen něco a možná i v poměru který nepotřebuješ.
0 05.10.2018 11:37 Marcelko [-3] - Rostliny Prosim Vas, ktore komplexne hnojivo by ste mi odporucili?
Napr. z tychto:
Seachem Flourish, Tropica Specialised, Tropica Premium, Rataj Bioflor, Rataj Brutus, Sera Florena, Easy Life ProFito, Dajana Proflor, Tetra Planta Min, atd.?
Dakujem.
Starší reakce
Dělal jsem to úplně jednoduše uřízl jsem spodní část injekční stříkačky nasypal hnojivo přidržel konec prstem zatlačil do dna a zmačknutí píst.
Hajle napsal:někdo dáva hnojivo osmocote do ropustných kapslí a někdo volně ... jaký je v tom rozdíl a v čem je to lepší?
Nejde ani tak o to, "co je lepší", jako spíš o to, "kdy to hnojivo aplikuješ". Ten, kdo to hnojivo aplikuje do substrátu při zakládání akvária, může samozřejmě použít obyčejné granule (jednodušše je rozsype po dně akvária). Když už máš ale akvárium v provozu, tak tuhle metodu použít nejde, a proto se to hnojivo aplikuje ve formě želatinových tablet nebo zamražené v kostkách ledu. Jde o to, abys to hnojivo co nejrychleji dostal do substrátu (ke kořenům), než se ti to pojivo (ať už je to cokoli) ve vodě rozpustí.
Pokud jde o kombinaci výživného substrátu s hnojivem Osmocote, tak to mi připadá tak trochu zbytečné. Pokud substrát většinu esenciálních rostlinných živin obsahuje, tak nemá velký smysl je tam přidávat. Spíše bych je tam přidal třeba až po roce, když se část živin ze substrátu vyčerpá.
Osmocote se prodava jako kulicky (oficialne granulat, byva ve vetsim baleni), nebo slepeny kulicky (oficialne tablety). Neumim si predstavit, ze bych ty mrnavy sypany kulicky sazela do substratu, jednak strasna nipacka zavrtat kazdou jednu mrnavou kulicku, druhak se svoji sikovnosti pri jejich sazeni se nevyhnu vyplavavani. Tady si umim predstavit pouziti kapsli, bude se s tim lip narabat.
Pouzivam ty slepeny kulicky. Jednak mi vyhovuje, ze se prodavaj v mensim baleni. Majznu kulicku po hlavicce palickou na maso (chce to mit zabaleny v necim tuhym), drzi to pri sobe jak zidovska vira, tak ze necrcat se s tim, a fakt majznout. Cela tabletka mi totiz prijde moc. Rozpadne se to na par kousku. Ty zavrtam u korenovejch systemu. Co mi z toho zbydou jednotlivy kulicky, to podelim do domacich kytek. A nazdar bazar.
0 23.02.2017 11:40 Hajle – osmocote
Zdravím,
koukal jsem, že někdo dáva hnojivo osmocote do ropustných kapslí a někdo volně? Moc nerozumím, jaký je v tom rozdíl a v čem je to lepší. Vysvětlí mi to někdo prosím? Má třeba smysl dávat hnojivo do zásobního substrátu (např argo pro vodní rostliny), nebo ne? Díky za odpovědi
Tak nějak jsem si to myslel, že by se to mohlo chovat. Hnojivo se "neztratí", původní postupné uvolňování ale nefunguje, nebo ne tak jak má ( záleží na více okolnostech). To, že se po rozpuštění lékových kapslí může dostat do vody neřízená "vitamínová" bomba a že to může způsobit problémy je pro mě zajímavý podnět na zamyšlení a asi i na změnu chování s tímto hnojivem
2 21.02.2017 09:26 Marcel G –
Re: Zip Měly by zůstat na povrchu granulí, ale na vzduchu možná některé z nich zoxidují nebo se prostě odrolí (neznám přesné složení použitých sloučenin). I kdyby ale to hnojivo na povrchu granulí nedegradovalo, jakmile ho šoupneš do vody, všechno z něj okamžitě přejde do vodního roztoku, takže to postupné (dlouhodobé) zásobování rostlin živinami ztratí úplně smysl. Bude se to chovat stejně, jako kdybys do kapsle nacpal koncentrovanou směs KNO3, KH2PO4, MicroMix+ a nacpal to ke kořenům. Jakmile se želatinová kapsle rozpustí, rostliny dostanou velmi tvrdou rákoskou (= vysoce koncentrovanými živinami) přes prsty (= kořeny). V lepším případě to jen přejde do půdního roztoku a vyplaví se to do vodního sloupce. To si aspoň myslím.
Díky za pěkné vysvětlení
Ještě bych měl jeden laický dotaz. Když se tedy jednou ty kuličky "spustí" a zůstanou v náhradním obalu (např. kapsli), kam se ty prvky z nich dostanou dál, zůstane na povrchu nebo to nějak dál reaguje i se vzduchem?
vaaclav napsal: Je to hnojivo pro pokojovky takže nic co by patřilo stále pod vodu.
Už se to myslím řešilo v příslušném vlákně. Osmocote se (dle výrobce) běžně používá i v hydroponii. Trvalý pobyt pod vodou mu nijak nevadí a nesnižuje jeho účinek. Jak už tu zaznělo, jediné, co ovlivňuje rychlost uvolňování živin, je teplota. Údaj o trvanlivosti uváděný na obale platí pro 21°C. Pokles nebo vzestup teploty o 5°C znamená zpomalení či zrychlení uvolňování hnojiva o 25%. Účinnost hnojiva ve dnech pro teplotu 21/25°C: Osmocote 12-14 = 400/320 dní, Osmocote 8-9 = 250/225, Osmocote 5-6 = 165/130, Osmocote 3-4 = 100/80. (Jak správně podotkl Maq, pozor na originální balení! Přeprodávané hnojivo balené do kapslí apod. může být už dávno nepoužitelné.) Vlhkost zde působí pouze jako "spouštěč". Do granule musí proniknout voda (stačí i ze vzdušné vlhkosti), aby sypká směs hnojiva uvnitř přešla do "kašovité formy". Pak začne přes pryskyřičnou membránu pronikat (v důsledku osmotického tlaku) rozpuštěné hnojivo ven na povrch obalu (z prostředí s vyšší koncentrací do prostředí s nižší koncentrací živin). Účinek hnojiva nezaznamená především člověk, který bude mít v akváriu dostatek živin v substrátu či vodním sloupci. V takovém případě asi dodané hnojivo žádné výrazné zlepšení nepřinese. Pěkný článek (v angličtině) o tom, jak může Osmocote zlepšit růst, lze najít třeba zde:
www.plantedtank.net/… . Je tam na obrázcích hezky vidět, jak některé druhy (např. Alternanthera reineckii) rostly v intertním substrátu s Osmocote výrazně lépe, než jen v intertním substrátu, a to i přesto, že bylo ve vodě velké množství živin (hnojeno metodou Estimative Index). Proto bych toto hnojivo zas tak nezatracoval. Vhodné balení pro naše účely je třeba "Osmocote pro dům a balkon" (300 g). Jakmile jednou originální balení otevřete, je dobré nespotřebovaný zbytek hnojiva skladovat v mrazáku (nízká teplota zpomalí uvolňování živin).
Kdysi dávno jsem to také zkoušel bohužel nesetkal jsem se s nějakým zlepšením, protože používám PMDD a cokoliv jsem zatím dostal do dna nic nemělo nějaký vliv. Ty kuličky nacházím i po letech stéle v písku.
To já vím
Právě proto, že to není určeno do AQ jsem si myslel, že se to bude rozpouštět jinak, než uvádí výrobce na obalu. Ale nějak extra jsem to nezkoumal, používám to na základě dobrých zkušeností jiných
Je to hnojivo pro pokojovky takže nic co by patřilo stále pod vodu.
Aha, to jsem netušil. Už se to tu dříve myslím řešilo a i můj "selský" rozum mi říkal, že tam bude rozdíl i v té vlhkosti. Pokud to je skutečně jen na teplotě, tak se omlouvám za nepřesnost
Podle výrobce ta pryskyřice uvolňuje živiny jen v závislosti na teplotě, ničem jiném.
Každopádně je důležité si všimnout, jak je zboží "čerstvé".
Tu dobu rozpouštění uvedenou na obalu bych bral velice s rezervou. Asi nepočítají, že to je trvale ponořené do akva vody, která je navíc relativně trvale teplá
Ono je to těžký říct...je to toho více druhů,já mám příkladově substral osmocote extra dlouhodobé hnojivo dům a balkon a je tu psáno,že působí až 6 měsíců,ale viděl jsem i jiná ,která se rozpouští 12 měsíců,podle komentů
Dobrý den, jaké to Osmocote je do akvária nejvhodnější?
Mně v lékárně nabídli jen jeden druh v různých velikostech, je to asi želatina, měla by se komletně ve vodě rozpustit.
Po těch už jsem se díval a je jedno z čeho budou vyrobené,jestli želatinové a nebo z něčeho jiného?
Prodávají se v lékárně, jako tobolky na přípravu léků. Mají i různé velikosti
O této možnosti vím,ale už delší dobu je tam psáno vyprodáno....Nebo jestli tam raději napsat a optat se
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 5
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13721x