Aquaclay ground
Podľa mňa sa zabehnutie zrýchliť dá. Sú prípravky obsahujúce nitrifikačné baktérie, keď sa im vytvorí vhodné prostredie (napr. vhodné zloženie substrátu), tak sa rýchlejšie množia a skôr vytvoria rovnováhu v akváriu.
Zabíhání podle mě nelze složením dna nějak urychlit...
Pokud by se tam hned na začátku nepřidalo dno ze zaběhnutého akvária.
no ono to je zcela to stejné,ale cenu netušim...ale neni to drahý
ale pokud bys napsal mail bo zavolal někomu kdo to má na starosti,rád ti odpovi
Asi by to taky šlo použít! Teoreticky je to to samé
, nenašel jsem nic co by vylučovalo použití v akváriu. A ted mně zajímá cena??
Problém smíchat by asi nebyl.Jen nevím,jak by to vypadalo.
Romy: Myslíš, že by bolo možné/vhodné zmiešať substrát so štrkom? Myslíš, že by sa mohol substrát tlačiť hore tak, ako to popisujem vo variante č. 1?
Roman: Aký máš filter a ako do neho dávaš tie guličky, aby sa ti nerozutekali? Používaš tie menšie (substrát) alebo tie väčšie? Akú veľkosť majú tie väčšie guličky od Rataja?
* Prečo to chcem takto? *
Dôvod, prečo chcem použiť pri zakladaní akvária aj substrát je ten, že vysoká pórovitosť substrátu by mala napomáhať rozvoju nitrifikačných baktérií a teda nové akvárium sa skôr zabehne. Zároveň chcem dosiahnuť odtieň štrku viac do červena, teda vyhovovalo by mi zamiešať substrát priamo do štrku. Asi mám tri možnosti.
1.) zmiešať štrk so substrátom, no nie som si istý, či substrát nebude mať snahu tlačiť sa dohora nad štrk, čo by po niekoľkých odkaľovaniach viedlo k tomu, že substrát by úplne prekryl štrk
2.) pre dosiahnutie sfarbenia zmiešať prírodný štrk radšej s umelo farbeným červeným štrkom z akvaristiky. Na dno nasypať tie guličky (neviem či tie menšie alebo tie väčšie) čo spomína Roman a prikryť zmiešaným štrkom.
3.) neviem, akú by mali pórovité guličky účinnosť ak budú pod štrkom, preto mi napadla aj tretia možnosť. Celé dno vysypať zmiešaným štrkom. Nejaké tie väčšie guličky poskrývať poza dekorácie, a štvrtinu biomolitanu vo filtri (mám fluval 3plus) nahradiť guľôčkami (ak to je vôbec vhodné).
Čo vy na to?
Mňa by aj tak najviac zaujímal váš názor na to, ako nastaviť nové dno akvária tak, aby čím skôr fungovalo ako zabehané dno a prispievalo k vytváraniu rovnováhy v akváriu. Je to podľa mňa veľmi dôležité, ak viete, poraďte.
Je to spečené a nedrolí se to.Používám toi ve filtrech.Jinak stejnej matroš v trošku větším má Rataj přímo do filtrů.Za zlomek ceny eheimů a podobných věcí.
Tento substrát mám,a po dostatečném nasáknutí vodou,se odkaluje standartně.Je sice trochu lehčí,ale bez problému.Podívej se na nádrže Romy 2 a Romy 3.Do své 3 nádrže Romy přijde také,ale jediné volné akva jsem dal jako vytíračku pro terčovce,takže zatím nemám kam přelovit ryby,abych dno vyměnil.Při výměně celého dna,se nádrž zpátky zajela za týden.Myslím,že porovitost a větší lehkost,napomáhá většímu rozmnožení nitrifikačních bakterií,a tím k lepšímu odbourání NO2,a díky proudivosti vody v lehčím substrátu,i rostlinám.Při přesazení rostlin do nového substrátu(Aquaclay ground),se rostliny "rozjely"úplně jinak,skoro nestačím probírat,ale je to jen na rovnováze akva.I když je za vyšší cenu,já osobně doporučuji.
Ale já ten materiál neznám! Napsal jsem "pravděpodobně". Třeba to vadit nebude...
Tak to si ma moc nepotešil
Neexistuje niečo podobné, čo pomáha životu baktérií, biologickej rovnováhe... a zároveň sa môže miešať s jemným štrkom?
To asi není dobrý nápad, protože tvrdý štěrk bude ten jíl (nebo co to je) pravděpodobně rozemílat.
0 24.04.2007 08:12 Tony – čo takto zmiešať s riečnym štrkom?
Zakladám nové akvárko a ten substrát od Rataja sa mi celkom pozdáva. Chcel by som ho zmiešať v pomere 1:1 s kúpeným štrkom (riečne dno, č.: 2), aby som dosiahol odtieň viac do červena. Ostane substrát rozptýlený v štrku, alebo bude mať tendenciu drať sa na povrch? Je takýto substrát vhodný do nového akvária?
Ďakujem za odpovede.
Starší reakce
Tento substrát mám jako horní vrstvu cca 5cm.Jak v tom rostou kytky mrkněte v mém profilu Botník.Jinak je fakt, že v tom rostliny nedrží, proto je třeba podklad ze štěrku či písku.Nevýhodu spíše vidím v tom, že věškerej detrit opravdu zapadá hluboko, a je třeba použít trubicový odkalovač namísto klasického zvonu, kterým to jde ven i vodou.Designově to působí jako tenisový court, ale na druhou stranu tmavší odstín nahrává lepšímu vybarvení rybek.
Mám dno z tohoto materiálu. Je pravda že je lehčí než klasický štěrk, ale zase má dobrou barvu a je hodně porézní - dobré pro bakterie.
Na odkalování používám odkalovač Tetra GC40, a jde to s ním skvěle. Díky tomu že je ten materiál lehký, tak jej nasaje, pěkně v trubici províří a díky sítu zase "vyplivne" zpět a kal a další nečistoty odchází hadicí do kyble.
špatně se odkaluje,je totiž moc lehký.Taky drobnější kytky v něm moc nedrží.
3 08.02.2007 17:27 storm – Aquaclay Ground
ahojte ma niekto skusenosti novym substratom od rataja
rataj-spk.cz/… ak ano tak ake DAKUJEM
Přidat reakci
1 ...... 6 ...... [7]
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 16638x