Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dezinfekce rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Dezinfekce rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   29.11.2008 21:32 Muž sportsmen [62] Re: ezechiel
Tuholiste (anubias) rostliny vydrzi v pohode i savo o silnejsi koncentraci ale jemnoliste rostliny (heteranthera) radeji ten hypermangan!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 18:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ezechiel
Vždy jde o koncetraci a o kompromis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 18:05 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Johan
Na kultury in vitro savo? To je celkem zajímavé, dá se o tom něco najít?
Edit: Jo, dobre, uz jsem nasel - napr. semena a pupeny... (ovsem jeste v kombinaci s jinymi prostredky). U dospele fotosyntetizujici rostliny bych byl opatrnejsi. Vim, ze to lidi pouzivaj, ale u sava je to vzdycky tezky kompromis mezi ucinnosti a skodlivosti. Aby to fakt pomohlo, tak by to rostlinku muselo zlikvidovat taky - savo totiz pusobi znacne nespecificky na biologicky material. Asi vubec nejlepsi by bylo neco, co pusobi na biochemicke pochody mikrobu, ale ne rostlin. Neco takoveho urcite bude (napr. nejaka antibiotika).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 17:59 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ezechiel
Savo je sice celkem nanic např. na sporolující bakterie, ale běžně se používá na dezinfekci rostlinného materiálu pro kultury in vitro. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 17:57 alex Re: ezechiel
Dík, dám přednost tedy Hypermanganu, ale ve starších přízpěvcích jsem se dočetl, že nějací klasici dávají poměr sava i 1:10, dokonce 1:5, na krátkodobé 3 min. koupele, ale to už musí ty rostliny spálit, to si asi dělali srandu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.11.2008 17:38 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: alex
To savo se opravdu moc nehodí a 1:20 už je opravdu hodně. Je to humus - chlornan sodný + anion-tenzidy, což je pro rostliny dost síla... Hypermangan asi jako při použití např. na rány nebo plísně - já to dělám od oka (do silněji fialovýho zbarvení) - ale to je trochu subjektivní. Nicméně u hypermanganu nehrozí takový poškození rostlin jako savem. Jestli nechceš zničit rostlinky, jak píšeš, tak savo opravdu raději ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 17:29 alex Re: ezechiel
Možná by nebylo od věci to savo, i hypermangan, nejdříve 5 min lázeň v savu 1:20, pak opláchnout sprchou a ještě pro jistotu, že zničím nákazu lázeň v hypermanganu. Jen, jak nadávkovat ten hypermangan? Ať nezničím rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 17:09 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: alex
Savo raději ne - většinou je buď moc slabý na desinfekci, nebo moc silný na rostliny. Hypermangan lepší, případně akvaristické prostředky - acriflavin, methylenová modř... Na krupičku použít léčivo na krupičku - vysokou koncentraci. S vodnatelností je to horší... Asi nejlíp ten hypermangan. Acriflavin šokově - silnější a na krátkou dobu, poněvadž vadí rostlinám.

Možná by stál za to ozon nebo UV, ale to je komplikovanější a nemám zkušenost - ať poradí někdo, kdo má...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 17:04 alex Re: Johan
Jo, ale mi jde o to, že jsem měl v akva krupičku, které jsem se nemohl zbavit, o infekční vodnatelnosti ani nemluvě. Nebo ty rostliny radši zlikvidovat a koupit nové?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 16:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: alex
Zředěným savem, hypermanganem atd. Ale ze své zkušenosti vím, že když beru rostliny z jezírka a dezinfikuju je, tak stejně po pár týdnech v akva najdu breber, až tomu nemůžu uvěřit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 16:40 alex – Desinfekce rostlin
Čím spolehlivě a bezpečně desinfikovat rostliny, které jsem měl v infikovaném akva a chci je dát po celkové předělávce a desinfekci akva zpět?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2007 12:48 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Miki
Ta egerie se nejspis chytne, me vyrostla z cca 2 cm ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2007 08:36 Muž Miky [14] Re: Dinamit
Ahoj ty kytky jsou spálený můžeš je vyhodit mě se stalo to samý holt každej nějak začínal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 22:15 Usine Re: Dinamit
Když takhle dopadly tvoje rostliny, to musíš mít obarvený i ruce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 18:00 Žena Dinamit [68] Re: sharon
já ty špatné kousky odstranila a dala tam jen ty zdravé. Nehledě na to, že se to od rána máčelo ve vodě. Teď už je to zasazené a uvidim. V nejhoršim budu muset do akvaristiky pro nové rostlinky i když z toho nejsem moc šťastná. Aspoň je to poučení pro příště...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 17:59 Žena sharon [126] Re: Dinamit
ty valisnerky se podle mně nevzpamatujou, jsou háklivé i na slabý roztok a ne ještě tohle..teda pokud to není nějaká brown varianta...egerii bych nesázela, ale nechala volně jen horní části, jestli obrazí..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 17:08 Muž Horác [3942] Re: Dinamit
Očekávat lze redukci fialového manganistanu na hnědý oxid manganičitý alias burel. :o) Zkrátka to ještě bude zajímavé. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 16:22 Žena Dinamit [68] Re: filipsi
tak jo, jdu sázet. Snad se to ještě vzpamatuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 16:05 filipsi Re: Dinamit
Teeda, to se muselo machat v radne "fialovce" :(. Taky jim moc nadeji nedavam.
Pro ostatni a pro priste - roztok hypermanganu jen MIRNE fialovy, tak jak se s tim treba klokta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 15:55 Muž Sprachys [48] Re: Dinamit
vrazil bych to do akva a uvidi se ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 15:34 Žena Dinamit [68] Re: Sprachys
Fotka k příspěvku vypadá to nějak takhle. Jo myslela jsem tu část, kde by měli být kořínky. Zatím to tak ale nevypadá...
a proč myslíš že je to plevel? Mě by se tam ta tráva líbila. Když se bude pravidelně zastřihávat, aspoň se mi budou moct kde schovat rybky :-)

Takže jí dáváš naději? Zatim jsem jí zbavila těch úplně špatných listů. Teda 2 kousky z 5. Uvidim, čemu se bude dařit líp. Asi to hodim do akva a budu sledovat. A u tý druhý kytky to udělám nejspíš podobně. Ještě chvilku počkám a uvidim... Máte ještě někdo jiný nějaký nápad, jak to zachránit? dík
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 15:10 Muž Sprachys [48] Re: Dinamit
egeria je plevel :-D a valisneria... no spis nez konecky si asi myslela korinky ne?... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 15:00 Dinamit Re: sharon
je to Vallisneria spiralis, egeria densa a echinodorus subalatus. Echinodorus se toho naštěstí moc nenalokal a vallisneria má konečky vpořádku. Ty byly naštěstí v takový tý vatě. Takže když žijou konečky, může se vzpamatovat? A ta egeria, jak to vidíte s ní? Je na tohle hodně citlivá, nebo můžu ještě doufat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 12:48 Žena sharon [126] Re: Dinamit
Co to je za rostliny? Jednou jsem udělala podobnou hloupost, že jsem dala kytky do příliš silného roztoku, ale jen na 20 minut, valisnerkám uhnily všechny "postižené" listy stejně jako hnědovce, ale pustily nové a kryptokoryny to nerozchodily vůbec. Echinodory to přežily v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 12:36 Muž Horác [3942] Re: Dinamit
K dezinfekci, resp. k odšnečení nových rostlin se používá jen slabý roztok hypermanganu a ten má barvu RůŽOVOU. Pokud byl roztok FIALOVÝ (nebo dokonce téměř ČERNÝ), byl příliš koncentrovaný a rostliny poškodil ("spálil").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 12:12 Page Re: Dinamit
Asi bude nejlepší když je zasadíš do akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 08:37 Štěpán Re: Dinamit
palec smich Šikulka!
Asi budeš muset čekat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2007 08:35 Žena Dinamit [68] – Vymácháná rostlina v hypermanganu - pomoc!
Koupila jsem si v akvaristice rostlinky a nechala jsem je máčet v hypermanganu. Chtěla jsem je večer zasadit, ale přišla jsem pozdě domu a zapoměla je z toho nálevu alespoň vyndat. Zůstaly tak celou noc a ráno, když jsem se na ně koukala, tak jsem se úplně zhrozila. Ty rostliny do sebe natáhly tu fialovou vodu a místo krásně zelené jsou teď hnusně fialové. Okamžitě jsem to vyndala a dala čistou vodu, ale nevim co vše mám udělat pro to, aby se ty rostlinky vrátili do původního stavu. Nechci o ně přijít, protože byly celkem drahé. Děkuju za rady

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [3]

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5660x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8894-dezinfekce-rostlin?od=101