Ludwigia repens
To je právě vžitá fáma.Ludw.potřebuje sice hodně světla,ale taky rovnoměrné rozprostření živin.A co2 a velký proud?To jde velice dobře dohromady-ba právě naopak:když budeš dávkovat co2 bez jeho rovnoměrného rozprostření po nádrži,nebude to k ničemu.
Vzhledem k tomu že má kořeny(i když malé),tak z obojího.Ale převážně z vody.
Žádné živiny ale velice slabé světlo způsobuje u těchto rostlin vyholování stonku. Pokud nemáš CO2 tak je silný proud v akváriu možná i na škodu.
Luwigia si bere ziviny kompletne z vody listim nebo ze dna?
Takže to vypadá spíš než na světlo na ty živiny-tyhle stonkovky tím dost trpí a pak odspodu odumírají a většina si to vysvětluje právě nedostatkem světla...Dej tu rampu doprostřed tak,aby se stonovky lehce kolíbaly v proudu.Pak se živiny dostanou i ke dnu.O tom indiánovi mě něco povídej
-koukni do mé presentace-já mám obavy,že mi za chvíli uteče z akva
jinak ta ludwiga je veliká,škoda,že fotky nejsou kvalitnější
Tak ted me napada presne tento problem. Proud v akva. Kdyz se podivas na moji prezentaci, je videt kde roste.. Akva ma delku 120 cm a ja ji mam zruba 10 cm od kraje a jeste za korenem, aby nebyly videt stonky bez listku.. Je teda mozne ze se k nim nedostanou ziviny? Mam rampu a taje cca 10 cm od kazdeho kraje... Zkusim ji presadit do prostred nadrze.. Ale tam mam echace indian red a tem se dari krasne... Pritom echas indian red je taky docela na svetlo a listy ma i nacervenale.
Jája to krásně nastínila, ale nedopověděla. Takže:světlo samozřejmě hraje svou roli,ale ty živiny...a není to tím,že by v akva třeba nebyly,ale jejich nedostatečným rozprostřením po celé nádrži, viz: DŮLEŽITOST PROUDU V AKVÁRIU
Kvalitní proud v nádrži je společně s hnojením a dodáváním CO2 extrémně důležitý faktor, který může způsobit úspěch či neúspěch vašeho úsilí o krásné akvárium bez řas. Jak už bylo řečeno v tomto článku: Dusičnany a fosforečnany z hnojiva nezpůsobují řasy. Proč? je pro zdravý růst rostlin a minimální výskyt řas nutné zajistit rostlinám vhodné podmínky, aby jim neopadávaly listy...
Citováno že stránek:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Může to být i tím, že máš naprosto nedostatečné osvětlení. 60w na 225 l a 50cm výšky je sakra málo, i když jsi přidal reflektory. V podstatě by to chtělo cca 100W, možná i víc. No a pak to může být i z nedostatku živin.
Pripojuji se mezi problemy
Kdyz jsem si repens prinesl krasne se ji darilo a ted najednou ji postupne odpadavaji listecky od dna az k hladine... Cim to muze byt? Malo svetla? Mam tam 2x30 w day,a varm lite od juwelu.. To same se mi deje i hydrop. polysperma.
Starší reakce
Na to si terba zvyknúť.
Jediná rada je - nenechať rásť "pár" stoniek.Zasadiť zo 20(hustejšie) a do predu menšie a takto maskovať korene.Proste nenechať ich rásť v rovnakej vyške.V zadu vyššie v predu nižšie a korene nebude vidno.
U Ludwigií repens mě dost zlobí bláznivě rostoucí adventivní kořeny, je na to nějaká rada? Roste zde:
rybicky.net/nadrze/17915
přibližné hodnoty vody: teplota 25, tvrdost 10, pH 7, hnojení PMDD a CO2
Starší reakce
Je to podobné, jako byste (si) přeťal žíly. Jenže v tomto případě nejde z ran krev, (i když jisté tekutiny také), ale i plyny, což ve vodě docela zřetelně vidíte.
Právě jsem protrhal AQ a voda doslova vře, asi si dám kafe.
Je to normální, jak píškou kolegové.
Fajn
, tak snad zakrácená kytka neuhnije. Naštěstí nemám problém s opadáváním listů v nižších patrech.
Ano je, pozoruji to pravidelně, nejen u Ludwigií.
Starší reakce
Vrcholový řízek by měl růst dál, zbytku to chvíli bude trvat.
Starší reakce
0 09.05.2012 04:40 dome [6] - Rostliny No jako mnoho kolegů mám podobný problém s L.Repens.Roste jako divá,ale uhnivá odspoda a to zejména lístky(hnědnou,chřadnou,jsou dírkované poté upadnou),ale u jedné rostliny uhnil i stonek.další rostlinu jsem vyhodil úplně a zjistil jsem že její stonek byl hodně křehký(u ostatních spíše pružný).rostlinky mi bezproblému rostou,větví se,ale moc nevybarvují.
ve dně jílové kuličkyPMDD+N ,osvětlení-0,7W/l,hnojivo 1xtýdně Brutus,1xd easy life easy carbo...
světlo a easy carbo nově.tak zkusím pokračovat v této strategii a když neuspěšně tak přestanu hnojit?
Starší reakce
Ja som zasadil aj tú odstrihnutú hornú časť ale tá odhnila takmer okamžite. Neviem či je na ňu toho svetla málo, ale doteraz bola v pohode tak neviem.
Ono asi také záleží na tom, jak silné má člověk v akváriu osvětlení. Co jsem přidala do zadu LED lištu, jsou ochotné růst i ty zbytky. Před tím asi měly málo světla, proto většinou skončily jako potrava šneků.
Mě neuhnívají ani ty ustřižení, ani s nimi nijak nehýbu. Prostě v paždí listů mi začnou vyhánět nové lodyhy a roste dál.
Tu spodní, velmi často již nevzhlednou a bezlistovou část je možno vytrhnout ze substrátu a znovu zasadit, což jí nutí znovu kořenit a potom i dát nějakej ten výhon a k tomu zahnívání obvykle nedochází. Je třeba to zkoušet, u těchto rostlin to není problém, zkušebního materiálu je dostatek.
100% souhlas
Nutno dodat - zasadíme horní část
Pokud se rostlině ustřihne horní část opravdu často uhnije.
Pokud je rozvětvená, lze odstřihnout a zasadit delší výhon, ten druhý pak pokračuje v růstu normálně.
Moje zkušenost s touto rostlinou je taková, že když jí po zastřižení znovu zasadím(je skrácená na polovinu), tak jí nějakej čas trvá než se zase rozjede jako před zástřihem. Já to přisuzuji tomu, že se musí dostat k více světlu a potom už když je toho světla tzv. dostatek, přirůstá velmi slušně a červená se taky pěkně. Akvo mám 60 cm vysoký.
Ahoj. Nedávno som zostrihol rastlinky vrátane ludwigie. Tá dovtedy rástla ako divá, ale teraz sa rast zastavil, dokonca začína odhnívať. COčkujem, osvetlenie je 36w, nehnojím. Ostatným rastlinám sa darí. Neviete čím to je?
Starší reakce
Koukni se do mé prezen. 84ka fotky složka "tak jde čas" a uvidíš jak to rostlo(foto z 29.10.2011) a během pár týdnů bylo hotovo..
No mě právě odhora krásně a některé i do červena rostou. Což jsem rád, protože nemám zase tak silné osvětlení na to, aby udržela svou krásnou červenou barvu.
Mě to uhnívalo odhora (nepřišel jsem na nic).... Neudržel jsem jí.
Ahoj, chtěl bych se zeptat, mám tuto rostlinu a krásně mi roste, jenomže mi začala odhnívat odspodu. Celkově několika stonům rostlin, odhnil dole asi 1 cm stonku a rostlinu jsem musel znovu zasadit. Nevíte čím to může být proč tak odhnívá, ale přitom se jí celkově daří. Jinak teď už celkem přestala takhle odhnívat, dělalo to takhle asi pět stonků , teď už je to ale bez problému. Chtěl bych se, ale optat stejně čím to mohlo být?
Starší reakce
Jo tak tohle bude asi ono... Mam to taky, už jsem udělal v akvárku "průvan"
Sestřih provádím zásadně v podvečerních hodinách. Mám takovou, možná mylnou, představu, že rostlinka přes noc nabere síly a ráno se z té rány zotaví
. V každém případě po sestřihnutí do dvou dní vyhodí "véčko", a jede vzhůru.
Možný problém v odumírání "mateřské" rostlinky v tvém případě, bych hledal v intenzitě osvětlení v nižších partiích akva - hlavně u těch stonovek.
Jinak se mi líbí teorie od larixe. Dává to smysl.
No ja nemam tento problem a striham pomerne casto.Ja zas co odstrihnem -to vyhodim.Mne to vyhovuje ze ked sa ostriha tak sa spomaluje rast.A listy opadavaju len tie co su uplne naspodku a v tme.
Inac to ze sa nerozvetvuje tak ako chceme? -sposobuje to ze rastlina sa taha za svetlom.Ak ju nechate plavat na hladine bude sa rozvetvovat v kazdom pare listov.
Tede ked vam ide o rychle namnozenie.Alebo ju nechat rast nech sa "kruti" pod hladinou.A potom z toho nastrihat kolko vam treba.
S těmi odřezanými částmi právě není vůbec problém, problém je s těmi, co zůstanou v substrátu.
Myslíš to tak, že ta odříznutá část rozvětví a pak z ní udělám dvě rostliny? U mne ty odříznuté nemají snahu rozvětvovat, pouze pokračují v růstu.
Skús tú zakorenenú časť vytiahnuť a skrátiť korene o dve tretiny. Osvedčilo sa mi to pri presádzaní Echinodorusov. Moja neoverená teória je, že po odstrihnutí terminálu nastane nerovnováha nadzemnej a podzemnej časti a zostávajúce listy nestíhajú "živiť" veľký koreňový systém. Ale je to len úvaha...
sivon napsala:Nedaří se mi tedy zvýšit počet jednotlivých rostlin.
Skuste to co sa odreze nezasadit...iba nechat plavat na hladine.
Bude sa rychlo a rovnomerne rozvetvovat.
Prosím o radu, zda je to obvyklé. Mám v akváriu asi 3 druhy ludwigií a u všech se objevuje stejný problém. Rostlinka krásně roste až k hladině, je zbarvená do červena a má velké listy. Když odstřihnu cca 20 cm a znovu zasadím, pokračuje řízek po zakořenění dále v růstu bez problémů. Zbytek rostliny (10-15 cm), i když mu zůstal dostatek listů a má vyvinutý kořenový systém, skomírá. V paždí listů se sice objeví nové růstové vrcholy, ale nové listy jsou mrňavé a neduživé. Rostlinka začne od spodu přicházet o listy a časem ji musím odstranit. Nedaří se mi tedy zvýšit počet jednotlivých rostlin. Hnojím pouze do vody PMDD, bublám CO2.
Starší reakce
Pokud máš ve dně, nějaký zásobní hnojivo, jako že si myslím že máš, tak bych už tam nic nelil do vodního sloupce. Ono je klidně možný, že tam je některýho prvku tzv. už přes míru a blokuje příjem ostatních. Mě tahle kytka normálně prospívá v nehnojeným akvárku(jenom ryby) s pravidelnou výměnou vody 30% a klidně i více co týden.
Zatim to odnesla jenom Ludwigia repens, Hygrophila corymbosa se zatim jeví docela v pohodě. Ještě se podívám na to hnojiho jestli obsahuje taky draslík ale myslím že je tam psaný. Zatím dík za info.
Edit: Tak jsem vyměnil 1/2 vody a zaštípal to napadané a nechal jenom dole mladé odnože.
Na tech spodních patrech ty díry nebyly. Je možný aby ty rychle vyrostlé stonky rostlina nestíhala vyživovat? Tyhle stonkovky berou asi hlavně listem.
Na corymbose nedostatok K vyzera takto...
Ako som pisal zo vsetkeho co mam -reaguje prva...
Popritom ako som casom zistil -staci ak akva trochu zarastie -tak v miestach kde voda "stoji" bude derava napriek tomu ze v akva bude K dostatok
Moze... Ak je "derava" aj corymbosa -na tej to badat najskvor
Nebude to jen málo draslíku?
Dik za radu... Zkusím vyměnit víc vody. Já měním každy týden 20litrů, tak zkusím vyměnit dvojnásobek a vysadím hnojení(o to se mi už postarají paví očka). Doufám že se probere k životu protože byla pěkná a byla by jí škoda.
Ona je vcelku nenarocna rastlina.
Ja som ju mal rok na parapete v uhorkovej flaske a raz za tyzden som tam vymenil vodu... A rastla bez akychkolvek problemov...
Preto vam poradim -skuste vymenit polku vody
Šnekama to nebude. Mam taky tuhle rostlinku, šneků až až a problémy s ní nemám. přijde mi jakoby od něčeho spálená. Jestli hnojivo, nebo nějaká látka ve vodě co jí nesvědčí?
Používám honojivo od DAJANA a ostatní kytky rostou pěkně (až na tyhle). V nejhorším případě je něčím nahradím...
To vypadá jako by jí něco scházelo. Ovšem co to se bude muset vyjádřit někdo povolanější.
Nevíte co by to mohlo být? Co dělá ty dirky? Neprokousali to šneci?
Starší reakce
Díky za odpovědi. reagoval jsem tím na příspěvek od Soubiho. pokud se v akva nic moc nezměnilo, tak to může být i tímto, že v různých obdobích kytky rostou různě. U mě se v tomto období, hůře daří rotale green
Jo, jsou to zanedbatelný výjimky. Většinou se jedná jen o kvetení.
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 7672x