Čištění akvária a úhyn ryb
Máš přerybněno! Nebo jsi aspoň měla. Nemáš tam 100 litrů vody, máš tam tak 80 - 90 a na tohle množství vody moc ryb, od toho se odvíjí všechny další problémy.
Kup si rychle kapkové testy na NO2 a NO3. Nějaké slušnější, určitě ne Aquar. Můžeš i na amoniak. Neřeš zatím sinici, je to sice svinstvo, ale i sinice umí konzumovat dusičnany a stabilizovat ekosystém. Ty intenzivně rostoucí pistie taky potvrzují, že tam patrně bude přebytek dusíkatých živin (a ty tam ještě další přidáváš hnojivem). Pistie tam určitě nech, jen ty ti zajistily, že to ještě nevyhynulo celé. Měň vodu. Hodně. Třeba 10 - 20 litrů každý den po dobu následujících tří týdnů. Na hnojení zatím taky zapomeň.
Ahoj všem, prosím radu... máte někdo platinum soil? Znovu jsem cca před 3 měsíci založila akvárium právě s tímto substrátem a řekla bych, že se mi celkem zastabilizovalo, ale teď cca 4 týdny zpět mám problémy s řasou a s uhynem panceřníčků a dvou parmiček a dnes jsem splachla samičku gavunka.. vodu jsem už za 2 týdny teď měnila 4x vždy víc jak 30 litrů. Mám testy na vodu pouze 3v1 na ph a tvrdost Dajana, a vše je ok. Je pravda že jsem před 3 týdny opět zkusila přihnojit ale pouze 1x a pak jsem zas měnila pár medii ve filtru ale rybky mi odchází už 4 týdny zpět.. každé 3 dny jedna.. první pancernicci.. z puvodnich 8mi mi zbyli 3..
Nejspíš byl problém ve druhé a třetí várce, které si kupoval.
Tak ono zbyly je 2 Razbory a 2 otíci a ti všichni jsou teď u krevet ve 2 l...kde je jednou za 14dní vyměním cca 10 l vody a vůbec se o to nestarám a jsou v pohodě...ten úhyn začal až jsem donesl druhou várku razbor z akvaristiky...a po přeléčení kdy jsem čekal cca 14 dní, kdy to vypadalo že to je ok a nic neumřelo, tak jsem donesl třetí várku razbor s otíkama a vše vymřelo až na ty 4....tak teď nehnojím a uvidíme... zkouším to nechat 14 dnů ať se zaběhnou vyměněné části filtru. Ale říkám zaskočily mě ty mimina...co s nimi??? čím je krmit....vůbec nevím...nechci o ně přijít....a pokud přežijí tak teprve pak donesu nové ryby
Zzarostlé celkem slušně. Akorát to ,,živé dno namíchané podle nejnovějších výzkumů,, obsahuje spoustu živin a ještě přidáváš Easy Life ProFito. Po vpuštění rybiček se přidalo to nejlepší hnojivo a to detrit. CO2 valí non stop. A ten rozpad, pokud je to rozpad, asi maji rybičky oslabenou imunitu, špatné prostředí, špatná voda, špatné krmení, stres. Nemocné separuj, měň vodu a řádně odkaluj.
OK omlouvám se, děkuji....obě věci... myslel jsem že když je špatná voda a dělám něco špatně, ale na druhou stranu tam mám malé, tak si zase říkám, kdyby byla špatná voda tak se ryby nevytřou....nebo ano??? a s tím úhynem fakt nevím čím by to mohlo být....
Nevkládej prosím dotaz do více vláken. Tady ho zatím nechám. Ještě upřesni, co chceš řešit. Udržení potěru nebo ty úhyny?
Nevím jestli jsem ve správném vlákně ale potřebuji poradit.... Akva je v prezentaci... zabíhalo se cca 4 týdny... poté jsem přidal rybičky Razbory klínoskvrné 15ks a
otocinculusy 4ks ..asi po dalších 14 dnech jsem dokoupil 12 Razbor a 3 otíky...a najednou se mi Razbor objevil rozpad ploutví ... cca 20 jich umřelo a k tomu 2 otíci... akva jsem přeléčil Eshou 2000 plus 2x výměna 70procent vody, následně jsem po cca týdnu dokoupil 15 Razbor a 4 otíky a úhyn začal opět , přestal jsem hnojit, jede jen CO2 kdy PH se drží kolem 6,5. NO3 je mezi 0 - 5 mg/l,CL - 0, teplota vody 24 C Ostatní testy nemám...zatím... No abych to zkrátil 5 dní zpět jsem dal poslední 2 Razbory a 2 otíky ke krevetám do 20l akva a jsou úplně v pohodě, poté jsem vyměnil 80 procent vody a vyměnil 3 vložky ve filtru akva.... s tím že to nechám znovu zaběhnout jak by to bylo nové akva.... a včera jsem chtěl vyměnit vodu a v akva jsme oběvil cca 6 ks Potěru asi razbor...jsou o velikosti 3 - 5 mm odhadem ...a teď vůbec nevím co stím...chtěl bych je udržet na životě....beru jakoukoliv radu i kritiku.... Děkuji...
Starší reakce
Pojem "kojenecká voda" může být trošku zavádějící. Hlavně se u pitné vody hlídají koliformní bakterie a ty tě příliž nezajímají. Mám před sebou rozbor ze své studny. Měli by být v pořádku dusičnany - to tam u kojenecké vody zmiňují. Ale pH mám třeba nízké - 6,1. Takže bych se také přikláněl k přeměření. V přírodě je kyselé úplně vše.
Co se stane, když vyměníš jen 15%?
Měříš něco? Hlavně pH by se hodilo, při výměně vody může kolísat. Zjisti si parametry vstupní vody. Pokud to je vrt/studna, tak by rozbor měl mít majitel. Pokud nic takového není a voda se používá i na pití, doporučuji odebrat vzorek a nechat ho otestovat otestovat (z hlediska pitné vody), to ti řekne i některé parametry důležité pro akvaristiku. Africké cichlidy chtějí jiné parametry vody než ty americké, takže většinou nejde použít stejná vstupní voda bez úprav pro obě skupiny ryb.
0 16.12.2018 23:23 Mamut Zdravím, po letech chovu amerických cichlid a všech možných teter jsem se pustil do taganyiky. Nádrž byla zacyklená, pořídil jsem ryby a dva týdny v pohodě. Po posledních dvou výměnách vody ale vždy nějaké uhynuly. Poprvé to byly 2x neolamprologus gracilis a dnes c. leptosoma. Rybám je cca půl roku a nevěřím, že je normální, aby se ryby, které před výměnou vody spokojeně plavou, během výměny sedly na dno, přestaly dýchat a během pěti minut se otočily břichem vzhůru a byly K.O. Nedokážu přesně určit příčinu a tak se ptám na váš názor.
1x týdně odsaju kal ze dna a cca 40 % vody. Následně napojím na kohoutek hadici a pustím vodu. Hadice je krátká a jsem nucen vodu napouštět do lavoru, který je v místnosti s akváriem. Z lavoru pak přečerpávám čerstvou vodu pomocí externího filtru (mechanický filtr) do akvária. Voda má stejnou teplotu, jako voda v akváriu.
Vodu mám ze studně a nikdy s ní problém nebyl. Před lety tu byl chlápek z vodáren a vodu označil za kojeneckou a mimořádně kvalitní. Nedávno jsme měnili kotel s bojlerem, který by měl teplou vodu prohříváním zbavit i části potenciálně škodlivých bakterií. Napadlo mě, že by se z mechanickýho filtru mohly při čerpání nový vody uvolňovat reziduální odpadní látky, který by otrávily ryby. Proč by ale pak 2 ryby chcíply a zbytek osazenstva nejevil žádný podobný známky.
Poprosil bych vás o vaše zkušenosti, rady, tipy... Taky se chci zeptat, kde si nejlíp nechat znovu prověřit vodu a jaký testry se vám osvědčily při monitoringu parametrů vody.
PS:kromě mechanickýho filtru mám ješte jeden na média a objem akvária je přefiltrován 3x za hodinu.
Starší reakce
A Ty víš, na základě dvouměsíčního chovu jednoho čtverzubce v nevhodných podmínkách, jak vypadá vystresovaný čtverzubec?
Ale byl naprosto v pohodě. Spokojeně si plaval a nejevil žádné známky stresu. Navíc co jsem si načetl na zahraničních fórech, tak může být ze začátku v menší nádrži. Velikostí nádrže to nemohlo být.
Nechci být rýpavý, ale mám takový pocit že zrovna Tvůj dotaz na čtverzubce v šedesátce se tu řešil a bylo Ti řečeno, že ta nádrž je na něj malá. Co takhle úhyn ze stresu?
Akvárko má 60 litrů (vím, že to je na čtverzubce málo, časem jsem ho chtěl dát do 90). Jinak prezentaci přihodím časem, díky za tip.
Ještě dva dotazy. Jak je velké akvárko a proč tu nemáš prezentaci? Z té se dá ledacos vyčíst.
Můžu zkusit. Ještě počkám chvilku, jestli někdo nepříjde s něčím jiným.
Maximálně půl roku. Koupil jsem ho jako sladkovodního a postupně ho adaptoval na brakickou vodu. Na sůl reagoval v pohodě.
Ještě dotaz - jak byl starý ten čtverzubec?
Vyměnit polovinu vody, zasolit(pol. lž. na 50 litrů vody) a dále bych to neřešil, ale uvidíš co poradí někdo další.
Samozřejmě mohl zemřít na cokoliv, ale voda byla v pořádku (amonika a dusitany na 0, dusičnany pod 20) a pH 7.5. Z ničeho nic přestal včera přijímat potravu (mražené patentky a šneky) a seběhlo se to strašně rychle, že dneska uhynul. Tak mě jen zajímá, jak teď postupovat se sanací nádrže.
Jak hluboce je podložen ten závěr o té diagnóze? Pokud vlastníš nějaký bakteriologický rozbor, nebo nějaký mikroskopický výstup s porovnáním možného, potom ano, ale dělá to na mě dojem, že ta předpokládaná dianóza je pouze z říše domněnek.
0 23.12.2016 18:41 kaminekvevode Ahoj, uhynul mi dneska čtverzubec zelený (zřejmě skrz interního parazita). Chtěl bych se zeptat, jak nyní postupovat při čištění akvária. Chci vyhubit případné zárodky potencionálních parazitů a nasadit nové rybky. Mám v akva substrát profisoil, 2 lávové kameny, nějaké jávské kapradí a anubiasy. Díky za rady...
Starší reakce
Podívej se, opatření se zvýšením teploty a zasolením se používá jako pomocná léčba krupičky a tu ty dle popisu určitě nemáš.
Takže to chce opravdu jen měnit vodu. Neznám samozřejmě parametry v místě tvého pobytu, nicméně pokud je pitná pro člověka, měla by být naprosto OK i pro rybky.
no ja prave nevim nedavno se mojemu cichavcovy udelalo neco bileho na ploutvy a dnes umrel :( a vypada to ze aji zivorodka pojde ma nejakou oteklou tlamu a oddelila se od hejna zacalo to ale vse tim ze jsem vimenil vodu v AQ :(
Z jakého důvodu?
Máš tam nějaký problém?
Já hovořím o normální výměně vody.
a jeste se chci zeptat poradily mi pridat do vody sul a teplotu kolo 30
Ano, vodu z kohoutku a bez ničeho.
A tu vodu normalne z kohoutku? Nemam do ni neco pridat? Dik
0 27.03.2016 15:13 Jan Novosad –
Re: NHKG Jeste tady je me AQ
Přečti si, jak se provádí údržba! Takto je jasné, že ti vše vychcípá. Abys to trochu zachránil, měň týden 20% vody každý den a pak ještě 14 dní 30% ob den... Na filtr a dno nesahat!
Správně: 1x za týden vyměníš 20-50% vody (podle potřeby) a občas odkalíš dno, jemně nad povrchem, nerýt!
Filtr se čistí jen když už je moc snížený průtok a tak, že propláchneš houbičku v vodě z akvária! Ryby nikdy z akvária neodlovovat!
0 27.03.2016 15:06 Jan Novosad – Uhyn ryb po cisteni AQ
Zdravim mam velkej problem AQ mam asi 2 mesice ma 130L vic foto, Mel sem tam 20 rybek Bojovnika,2skalary,6neonek,6zivorodek,1parmicku cervenoocasou,1krunirovec,2cichavce zakrsle a jednu nevim jak se ji rika
v AJ RED Shark , postup pri cisteni do 5 kbeliku jsem si dal vodu z AQ zbytek sem odstranil procistil jsem kaminky pod horkou vodu,filtr jen tu hobicku zbytek sem nechal.napustil jsem novou pridal jsem 4 kbeliky stare vody,tu vodicku na zbaveni chloru pockal jsem nez mi teplota v AQ stoupne na 25 a vsadil rybky jeste ten den to zacalo prvni mi umrela samicka cichavce zacla ji belat tlamicka potom skalar tomu zase vrchni ploutev dneska bojovnik a jedna zivorotka mam strach ze to bude pokracovat prosim pomoc.Nekde sem na foru precet ze mam dodat do vody sul
Starší reakce
Tak toho se musím příště vyvarovat. Díky
Libor
Pokud jsi nezachoval zabíhací dobu nádrže je to klasický syndrom nové nádrže. Přestože jsi nenapsal bližší informace předpokládám, že došlo k založení nové nádrže a ihned jsi přidal ryby. Tudíž bych to viděl na totální otravu dusíkatými látkami. Nové ryby nekupuj a ponech akváriu tak tři týdny čas na zaběhnutí. Samozřejmě za plné filtrace a podpory růstu rostlin.
Založil jsi akvárium úplně od znova a nenechal jsi ho zaběhnout,to je ta chyba. Akvárium je nutné nechat alespoň 3 týdny,ale raději víc zaběhnout. Podívej se na tento graf :
www.akvarijni.cz/…
Edit:Amoniak a NO2 je ten zabiják
0 17.01.2016 22:35 Libor – úhyn ryb
ahoj, prosím o radu.
Při totálním čistění akvária se mi ho podařilo rozbít, koupil jsem proto nové (pouze 60L)a vše jsem úplně stejně osázel (rostliny, ryby + interiér) a dokoupil jsem k tetrám ještě nějaké neonky. Týden bylo vše OK bez náznaku problémů...přesně po týdnu ale všechny ryby uhynuly - kde jsem udělal problém a co s tím mám teď dělat. Nevím jestli kupovat nové rybky nebo to nějak čistit.
dejte prosím vědět
Moc díky
Libor
Starší reakce
Udělej si prezentaci toho akvária, bude se daleko lépe radit. Teď se drž toho co jsem napsal.
Díky. Taky se mi tam objevily nějaký šneci. Malí s ulitou do špičky. Ty tam před odjezdem nebyli!
Co to může být a mam je tam nechat?
To je maximálně na tu bettu zbytek tam nemá co dělat to už je základní problém.
Denně měnit tu polovinu vody, tedy dneškem počínaje. To bych činil tak 3-4 dny po sobě, taktéž vyčistit filtr, stáhnout bordel ze dna a po těch 4 dnech pokud bude voda i nadále zakalená silněji vzduchovat(možno hned) a nechat akvo několik dní v naprostým klidu. Zřejmě se tam ukázal nálevník a na toho je nejlepší to vyčkávání, ale před tím je nutno to pořádně vypláchnout, proto teď ode mě ta rada s těma výměnama. Příště při odjezdu na týden pryč nikomu nedávat žádný krmení, je to bezpečnější.
0 02.11.2015 19:23 anabra – čištění akva po úhynu ryby?
Zdravím a prosím o radu, jak dále postupovat.
Dosud jsem v 30l (+světlo, filtrace, topení) akváriu měla 1samečka Betty, 6 parmiček duhových a 1 pancéřníčka černého.
Poslední 2 dny se Bettovi moc nedařilo, průhledněly mu ploutve, byl pasivní, prováděla jsem vodoléčbu. Pak jsem musela na služební čestu, naposled jsem mu vyměnila vodu ve čtvrtek. V pátek jim známý nasypal granule (asi příliš). Dnes ráno jsem se vrátila a Betta byla uhynulá, filtr ucpaný granulemi. Ostatní rybky přežily.
Bohužel byla Betta ve vodě nějakou dobu, byla v rozkladu.
Co mám teď udělat, vydesinfikovat celé akvárium? Vyměnit štěrk i rostliny? Prostě komplet?
Voda je dost zakalená, i když jsem hned po příjezdu vyměnila minimálně polovinu vody.
Díky za rady. Moc mě to mrzí, že jsem ho nevyléčila.
Starší reakce
Pripojuji se. Stres muze byt pro ryby taky smrtelny. Hlavne caste zasahy do aqua.
to ani tim čpavkem nebo stresem.To by je to vzalo hned -pokud to bylo až po 4 dnech od uprav tak to nemusí mít ani spojitost
Chlor vyprchá za chvíli, tím to po čtyřech dnech určitě nebylo.
já ji měl taky odstáto.Ale uhynuly.A kámoš na tom byl stejně jako ty.Nakonec musel obnovovat akvárko
Přidat reakci
1 ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4602x