Čištění akvária a úhyn ryb
Hlavní příčinou jsou nové ryby = možnost nových kmenů patogenů a stres z převozu, jiná voda, oslabení imunity....
Také přidávání různých preventivních rádobyléčiv není fajn.
Jakože by se v akvaristice při koupi zeptala jestli pán náhodou neví,kde a jak se ty ryby chovaly,no u importu třeba těch bett to na 100% bude prodavač vědět,ti kolikrát ani neví,co prodávaj.. děláš si srandu?
Malý dotaz,co máš stále s tou výškou dna,jaký to má význam na rostliny,jestli tam jsou 4cm nebo 6cm..detrit je i ve 4cm..nebo se pletu..
Myslím si, že bys neměl radit druhým. Raději udělej pár pěkných nádrží a založ jim prezentace
Jde o to kde ryby byly chovány . A na novou vodu bude chvíli trvat než si zvyknou .Taky se mohli podchladit cokoliv jiného je mohlo potkat . Pokud akvárko je nové ,tak rostliny pomálu porostou akvárium časem zaroste . Rostliny si vodu mohou vodu upravit podle svých potřeb.a taky se mohou vytřídit . Taky jsem předělal celé akvárium od základu . Zůstal tam jenom mech a pár ryb z tohoto starého . Úplně nové dno nové rostliny a taky to trvalo minimálně dva týdny než se to začalo růst . Voda kohoutková kolem 7.5 pH k tetrám černým ,parmičce červeno ocase a siamské přibyli tetry měděné ,taky 15 bet z tohoto 8 samců samců. Začátky jsou vždy těžké. Dohromady 30 ryb a ve 280l .
Děkuji za typ, zkusím to nějak vymyslet, snad to půjde zrealizovat. Případně zkusím otestovat u rodičů studniční vodu..
Tvrdosť 7,3 mmol/l - teda 7,3 x 5,6 = 40,88 gDH je naozaj veľa. Asi treba naozaj vhodne voliť ryby (podľa skúseností iných...). To isté bude platiť pre rastliny.
Potom už len upravovať RO a miešať. Alebo brať z inej lokality, "voda převzatá ( Červené Pečky, Nebovidy, Polepy, Libenice )" na tom linku vyzerá o moc lepšie (nie ideál ale použitelná). 2 30 litrové barely by to poriešili
www.energiekolin.cz/…
Edit: ono aj pri aklimatizácii asi treba postupovať opatrnejšie (pomalšie) pri veľkých rozdieloch vody aj u tých rýb, ktoré ju dajú.
Koukám, že rltohle sem asi dost podcenila. Konkrétně tedy u nás třeba ta hodnota CA je ,,jen,, 178, ovsem tvrdost 7,3. Lze a tím tedy něco dělat, nebo mám počítat, že tohle ryby nerozplavou. ????
V prezentácii máš, že používaš kolínskou vodu.
www.energiekolin.cz/…
Dosť tvrdá - Kolín Kořenice dokonca extrém Ca: 230mg/l, Mg: 30mg/l, tvrdosť 7 mmol/l (39dGH)
Ryby sem přidávala až po konzultaci tady na fóru, kdy hodnoty NO2, NO3 byly změřený a byly uznány v takové hodnotě aby rybky mohly nastoupit. Zatím se mi tyto hodnoty pletou, tak to nechci pomotat, ale z testu jedná vyšla v hodnotě pod 0,3 a druhá na 0. Aquasafe sem použila, protože sem se kvůli chloru apod bála jentakcpridat vodu kohoutkovou.Ze začátku sem vodu převářela, pak se snažila nechávat odstát, ale takové množstvi vody a s malými dětmi doma je značně komplikované.
Děkuji vstupní hodnoty vody zkusím někde zjistit, a voda akvarijní.. co by vše bylo dobré zjistit?. Měřím NO2, NO3, tvrdost..
O betach to vím, původně tam být měli, ale rušila sem malé, napraskle akvárium.a vzhledem k tomu, že vypadalo, že se jim tam daří.. cca měsíc nebyl problém, tak pořídila ještě jednu samici, u stejně paní na stejné burze.
To sem si říkala taky, ale dnes ráno druhý pancernicek a to mě trochu znepokojuje.
Radil bych neradit.
To akvárium je stále relativně velmi čerstvé, tudíž ještě ne dost stabilní. Pokud dobře čtu mezi řádky tak tam již byly nějaké rbyky a pak přidána další várka.
To je rozhodně velký problém, do nestabilní nádrže nelze přidávat takovou nálož rybek najednou, prostředí se rozhodí a zajíždíš ho znovu, jen za horších podmínek.
No a přípravek na úpravu kohoutkové vody mi zní taky hodně divně.
Těžko hodnotit když nejsou známy hodnoty vody akvarijní i vstupní, jak probíhá údržba - výměna vody. Tak obecně se nedoporučuje míchat ryby z kontinentů - může z toho vzejít špatná odolnost na nemoci. Na bety je akvarijní dost vysoké, mají radši nižší sloupec vody, zvláště samci.
To akvárko je v pořádku . Jen není vhodné pro labyrintky. Taky je nevhodné kupovat Bety na různých místech.
Zdravím, umírají nám ryby a nemůžu přijít kde je problém. Nádrž 240l viz prezentace. V rámci možností zajíždění nádrže šlo vše ,,v pořádku,, trocha řasy, rostlinám chvilku trvalo, než se začalo dařit, ale NO2, NO3 v pohodě. Asi 5tydnu po založení přidány neonky, tetry, polovina pancerníčku a pan a paní Betakovi. Vše vypadalo v pohodě, rybky spokojeně, žádný uhyn, nic.minulou neděli sme nakoupili na burze na Pankráci 6pancermiku, jednu beta samici, tři čichavce perleťové a ,,začalo to,,. Jeden čichavec uhynul pár hodin po přestěhování, tak asi špatná ,,aklimatizace,,. Další den dobrý, třetí den samice Bety, 4den beta samec, 5den druhá samice. Přeměřila sem hodnoty, provedla údržbu. Odkalila, vyměnila 1/3vody (kohoutkové +přípravek na upravu kohoutkové vody) a přidala preventivně preventin. Dnes, den po ,,údržbě,, uhynul první pancernicek. Na rybách není nic vidět, nevidím, že by byly okousané, že by byla nějaká známka nemoci. Obávám se, abychom si z burzy nepřivezli nějakou ,,parádu, která nám teď vyhubí všechny ryby . Co by to mohlo být? Případně co dělat? Dekuji
Starší reakce
Osobně se přikláním k tomu chlóru
Já jsem to nemyslel nějak pravidelně, ale že to tentokrát mohlo zachránit situaci. Podle mě se do vody uvolnily těžký kovy a rozbor z laboratoře by to mohl potvrdit. Nebo to bylo větší množství chloru, když se ve vodě nic neukáže, ale i to dokáže ta chemie zachránit.
Já se chemii po dlouhá léta vyhýbala a všechno doteď šlapalo…
Než jsem tam stihla šoupnout prostředek na úpravu vody, tak mi dalších cca 20 rybek umřelo.
No nic… asi budu muset začít nanovo. A tentokrát i s chemickou laboratoří.
Z počátečního stavu cca 80 ryb mám 10
Nemohlo to být v danou chvíli zvýšené množství chloru? Ten už by tam teď samozřejmě nebyl, ale mohl poškodit ryby, které to postupně vzdávají.
Případně lze vodu vzít do laboratoře a nechat udělat analýzu. Pokud se jedná třeba o těžké kovy, dají se koupit přípravky, co je vážou. Např. to umí Seachem Prime, možná by stálo za to koupit a nalít do akvária, myslím, že se tím teď už nic nedá zkazit.
Jasně... dopouštím to před vodovod, který běžně používám. Takže stará voda tam určitě nebyla.
Teď už jsem ve fázi, že čekám, kolik ryb to nakonec přežije...jestli vůbec. Z původního osídlení jsem cca na třetině a nevím, jak tomu zbytku pomoci.
Napadlo mě, byla před výměnou vody v akváriu odpuštěna voda z vodovodnních trubek ?
Průser je, že mám hooodně velký akvárium, takže tahat si vodu v kýblu z nějaké studánky nehrozí.
Dnes jsem "pohřbila" 10 kousků...
Tak to je mrzuté. Mně se mnoho let nazpět též stalo, že AQ vychcípalo po výměně vody a bylo tam úplně stejné chování ryb, jaké popisuješ včetně následků...taky BVK voda na vstupu. Na vodárnách vše popřeli samozřejmě, volal jsem tam. Na jednoznačný důvod jsem nepřišel, bohužel jsem tehdy nemel čím měřit. Oni pro sídliště Brno-Lesná tu vodu míchají ze dvou zdrojů.
Víc by mohl říct PetrO, který sedí tak říkajíc přímo u zdroje
Vodu máme pořád z březovského přivaděče v kombinaci s ÚV Svařec...takže žádná změna.
Nezkoušela jsi vodárny, jestli neměnily zdroj vaší vody ?...
Zdravím...mám problém s akvárkem.
Mám velké akva s cichlidy. Nejstarší rybky mají 8 let. Před dvěma týdny jsem čistila filtry a částečně měnila vodu...po pár hodinách začaly rybky šílet a snažily se vyskočit z akvária. To se dělo v noci a právě ty rány, kdy mlátily do víka, mě probudily. Rychle jsem je tahala ven a znovu měnila vodu. Podotýkám, že nikdy dřív se to nestalo a ve vodě z vodovodu si vesele plavaly.
Každopádně asi 20 ryb to nepřežilo. Netuším, co nám zrovna pustili do trubek, ale rybám to očividně uškodilo.
Od té doby je i zbytek apatický a drží se u hladiny. Každý den ale lovím minimálně jednu mrtvou. Některé ryby viditelně blednou. Několikrát jsem jim dělala mírnou výměnu vody...
Jelikož jsou už rybky docela velké, tak jsem pro snižování NO3 pořídila pár rostlinek.
Aktuální hodnoty amoniaku, dusitanů i dusičnanů jsou OK.
Nevíte někdo, kde je chyba??? Díky
Starší reakce
Jo do tech cca 100 litru a kafe se tam dostalo krapet jen neco malo co se nalepilo na sitku a projete kavovarem to bylo
Myslím, že se nic nestane. Zrovna mám asi týden založenou nádržku pro kytky s rozemletou kávou z kávovaru. Šneci žijí, dokonce se mi tam s kytkami propašovaly dvě krevetky a taky v pohodě. Maximálně to trochu zbarví vodu, ale v tvém objemu akvária (jestli jde o 100 l) asi sotva.
Vadit to nebude. Ono by se nic nestalo, ani kdybys tam pár deka kafe nasypal. Akorát by se to rozložilo jako jakýkoli jiný biologický odpad.
Do těch cca 100 litrů? Kolik kafe se tam dostalo? A bylo už projeté z kávovaru?
Mimochodem, doplnil bych vodu tak 1-2 cm pod okraj...
0 07.01.2020 21:35 Dastyán – Káva v akvárku
Dobry den meli jsme sítku položenou na drezu a omylem jsme ji dali do kavy (do rozemlete z kavovaru) a pak do akvarka nevi nekdo jestli to rybkam bude vadit
čau, hnojivo čo som napísal obsahuje K,Mg,aj Ca tzn. že ti to trochu dvihne tvrdost a malo by to stačiť. Ak meníš vodu, tak vždy s ním prihnojíš a tým aj pritvrdíš vodu.Vodu máš velmi mäkkú tak tam nejaké minerály treba dodať a týmto dodáš aj mikroprvky, takže pravidelná výmena vody s odkalením je prospešná, avšak treba k tomu aj prihnojiť.Dusík a fosfor je z odpadu z rýb,rastlín a kŕmenia-rýb je tam dost.Nitrax možno ani nebude treba, aby zase NO3 nechýbalo.NO3 a NO2 si odmeráš aj pásikom na orientáciu to stačí.Ak bude veľa, vymeníš polovicu vody a prihnojíš len Seachem flourich, ak bude málo NO3, prihnojíš trochu Nitrogen a Fosforus, ale to asi nebude treba-príp.vynecháš výmenu vody a opať prihnojíš len S.Flourich.
Jenže ty máš větší objem, máš to více zarostlé.. já jsem nejdřív dávala vodu že studny od sousedů, která je normálně pitná ale neznala jsem analýzu protože to mi sousedka neposkytla..tak jsem pak přešla na kohoutkovou. Ale co mam platinum používám pouze kohoutkovou. Akorát teda neodstatou, natocenou čerstvě a studenou... měnila jsem teď každou sobotu. Jednou jsem nevymenila protože mi bylo hrozně, měla jsem chřipku a pak na to doplatili ten pancernicek a ty barbusky... počkám na ty testy a uvidím no. Možná bude lepší když budu měnit co 4 dny aspoň těch 10 litrů.. vyexpeduju ancika a skalaru pridam dalsi květenu a počkám až se to zastabizuje... pak snad zase bude stačit co 14 dní...
Tery, vždyť jsem Ti to psala do vzkazů - já měním 10 litrů v pondělí a 10 litrů ve čtvrtek (nebo v pátek). Mám odměřené, že se PH pohne max o 0.2. Když jsem měnila 30 litrů pohlo si mi i o 2 stupně. NO3 se mi tak drží okolo 10 mg/l. Měřím každý týden. A ještě mě napadá - měníš pouze za odstátou a hlavně pitnou vodu, že jo? Protože já jsem dělala strašnou chybu, když jsem měnila za vodu užitkovou - teplou. O přidání vápence jsem u tohohle substrátu četla, že je neúčinné. A navíc bych měla strach, že si pohnu s parametry vody (to bych tam nedala).
Dobře, jen mě to napadlo.. snad to brzy dorazí. Jak časté výměny máš na mysli? 1x týdně 1/3 nebo třeba 15l každý 3.-4.den?
Pokud neznáš hodnoty vody, jsou podobné pokusy spíše ke škodě. Zatím bych řešil častými výměnami menšího množství vody.
Jen taková úvaha = kdybych dala nějaký vápenec, nemělo by to vliv na tvrdost vody, že by šla nahoru?
Testy jsem nikde nesehnala, musím počkat az prijdou z netu.. jen mi známý půjčil nějakou skleněnou baňku s vodičkou na kontrolu co2.. a to dle barvy nemam..
Napsala jsem Terez vzkaz - trochu delší o mé anabázi. Řekla bych, že frýdlantská voda moc tvrdá nebude a Platinium Soil ještě tu tvrdost srazí. Pak stačí výměna většího množství vody a je... Aspoň já to mám vypozorováno.
Od té doby, co měním po 10 litrech za odstátou pitnou vodu, ryby na výměnu reagují pozitivně. A neumírají po výměně. Dnes mi bohužel odešla parmička, ale na vodnatelnost
. Myslím, že před Vánoci jsem to přeháněla s akvarijní údržbou a ryby zbytečně vystresovala
.
Měním každý týden těch 20 litrů po desíti s rozestupem 3-4 dní. NO3 se mi drží okolo 10mg/l. A někdy nejsou skoro měřitelné, což asi rostlinky moc rády nejsou.
Tak som to ledva prečítal, ale mala by si údaje dať aj do profilu o nádrži. Podľa toho čo som z tabulky zistil, máš velmi makkú vodu a NO3 v nej je len 4,5mg/l.Platinum znižuje aj Ph aj Kh aj Gh tzn. že voda je nestabilná a Ph môže výrazne kolísať smerom dolu. Vo Flourichi nie sú dusičnany ani fosforečnany, takže ich vysokou hodnotou to nemohlo byť ak máš ešte aj náplň vo filtri na ich zníženie a Pistii hnijú korene/tá miluje NO3/.Riešenie by som videl v pravidelnom pridávaní Seachemu Flourich/týždennú dávku rozrátaj na dve-tri / aby si dodala K,Mg a Ca, a po výmene vody/ak budeš robiť väčšie alebo častejšie/ by som dodal aj trochu Seachem Nitrogen a Fosforus-neskôr netreba,by nemalo chýbať -dodajú ryby.Ak budú pracovať dobre rastliny/nahnojené/, malo by sa to upraviť.
Dala jsem ted 27.12. jen 1ml flourisch seachem... vodu vygooglim
Ahoj, akým hnojivom si prihnojila? Nevieš hodnoty vstupnej vody Frýdlantskej?
Ja by som nehľadal problém vo filtry, aj keď časté výmeny médií tiež nepomáhajú, ale v substrate. Neviem či s týmto dnom niekto úspešne chová väčšie počty rýb v jednej nádraži, ale podľa letáku citujem: "znižuje PH na 6,5 a uhličitanovú tvrdosť až na 0",to je ale pre nitrifikacne baktérie nevhodné, ak nie priamo vražedné prostredie.
Zvlášť pri prerybnenom akváriu. Pri úzkych a vysokých nádržiach by sa nemalo rátať s počtom rýb na objem ale na plochu hladiny. Najoptimistickejšie som našiel 2,5 cm ryby na 100cm2 hladiny.
Čo sa týka filtračných náplní tak na znižovanie amoniaku a dusitanov a proti tiasam sa mi osvedčil JBL Clearmec, ale aj tak išiel preč lebo rastlinám sa pri ňom nedarilo.
Já vím ten filtr byla teď chyba ale nezměnila jsem všechno.. z jemných hub jsem výměnila jen 1 a keramiku jsem pouze dosypala, takže nějaký bakterie snad zbyly a potřebovala jsem tam dát nový nitrax ten je v horním patře= tam by to vůbec vadit na osídlení nemělo a navíc jsem tam dala bioboost což by měly být taky nějaký bakterie
Zkusila jsem přihnojit, protože jsem vrtla do dna a někde jsem četla, že by se nemělo odkalovat, ale podle mě mi to, že neodkaluju začalo dělat právě ty problémy s dusičnany a pod.. tak jsem si myslela, že když jsem to rozrypala zvonem a odkalila, že dám rostlinám trochu podporu.
no nezadarilo se.. do 3 dnů zeleny akvárko
V pohodě, jsem ráda za reakci..
Takže přerybníno.. polde mě je to ale hlavně tím substratem. Potřebovala bych se zbavit ancistruse! Dela mi stejně jen neplechu!
Vodu měním... je to jediny co můžu teď dělat.. a čekat až se to zase nějak ustálí.
Když tak čtu co Terez dělala za změny, přihnojení a pak výměna medií ve filtru, tak důvod je jasný.
Navíc některé substráty potřebují o hodně více času na zaběhnutí než křemičitý písek.
Za 66 litrů se omlouvám, moc rychle čtu a viděl jsem v prezentaci číslo 66 a on to je počet komentářů, čistý objem byl o řádek výše. Taky jsem se opravil
Ale na přerybnění trvám, na každou skaláru bych rezervoval alespoň 30 litrů, na každého pancéřníčka tak 10, na neonku 3 a na ancíka taky 30 -- no a jsme už skoro nad dvojnásobkem velikosti nádrže a to jsme ještě nezapočítali všechny ryby. Jinak samozřejmě se dnem to bude mít taky souvislost, ale jen nepřímou. Ryba nechcípne jen tak z ničeho nic, že to nějakou dobu fungovalo neznamená, že bylo všechno v pořádku. Měř dusitany a dusičnany a měň vodu, měň vodu a zase měň vodu.
To mě mrzí. Nevím, jestli Platinum soil může nějak zreagovat s dalším hnojivem. Snad by napověděly lepší a rozšířenější testy. Možná se ozve někdo, kdo ten substrát má.
Počkej, jak jsi přišel na 66l? Mám 120litru když odečtu dno a dekorace jsem tak na 100litrech.. a ryb mám 10 neonek 1 skalaru 1 Gavunek 6 parmicek a 5 teter... jo panceřníčky už jen 3 a jednoho ancika
To neni tak moc.. s křemičitým dnem jsem měla mnohem víc ryb a bylo to ok..
Hnojila jsem dohromady asi 3x.. 2x nějak po měsíci zajetí a teď 1x před asi týdnem? Pistie jdou do háje.. hnijou jim koreny...
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4602x