Jak zvýšit / snížit pH vody?
Já potřebuji dohnat parametry vody jen na vykulení ryb a nějaké počáteční rozplavání. Jinak bych se tím také moc nezabýval.
Já jsem doteď ve svém AQ ještě nic neměřil, ale u tebe bych se rozhodně takovym měřením zabýval, až bude AQ s filtrem a s rybičkama.
Je to změřené. Já čekál jak se při postupném prilévání dostanu na ph lehce pod 7 a ono to za 2 dny vyskočilo na ph 8,2. Mám to zatím jen jako vodu se vzduchováním. Když budu mít 10 lit vody o ph 8 tak tam rašelinový výluh o ph 4 mám přidávat po kapkách nebo to spočítat přímou úměrou?
To jsou nějaké divné počty. Někde děláš chybu.
Na RO se podívám na kolik by to vyšlo když potřebuji cca 40 lit vody s danými parametry za týden.
Zkoušel jsem už dělat rašelinový výluh. Měl ph 4 a přidal jsem to do demi vody ph kolem 7,5 a výsledek byl ph 8,2 v akva bez ryby bez filtru jen se vzduchováním.
nebo "bublat",pouštět CO2
...
...ale k tolika akva je osmóza nej tip
Reverzní osmóza. Jiné rozumné řešení asi není. Vykulení kromě pH může bránit i ty vysoká vodivost (a tím pádem asi i tvrdost) vody. Vozit vodu z jiného místa by tě asi brzy přestalo bavit.
Vzduchování na to vliv prakticky nemá (pokud nesytíš CO2).
0 10.08.2019 12:13 slava – Stále vysoké ph
Dobrý den, řeším problém s ph. Mám 10 akvárií a v polovině z nich jsou rostliny v další polovině nejsou. Vstupní voda ma ph kolem 7.7 vodivost kolem 750 mikrosiemens. Někde se to udrží někde to naroste na ph 8.2. Mám městskou vodu z Pardubic. Nevím jak by se dalo stáhnout ph
pod 7 kvůli vykulení ryb. Může mít vliv na ph i přiváděný vzduch do akva?
Starší reakce
Alespoň krátkodobě by se ti to podařilo. Ale je to dost drahý způsob. Napřed bych octem prověřil to kamení co tam máš.
Edit: Hodně lidí má pH jako ty a vůbec ho neřeší. Proč ho chceš snižovat?
Zdravim, nikde jsem tu nenasla zadny komentar ci zkusenost s pripravkem Seachem Neutral Regulator. Nekdo ho pouziva? Mam PH 7.5, vetsinou spis k 8, Gh 7 a Kh 6 (plus minus) a zajimalo by me, jestli by se mi s nim podarilo ph srazit na 7 i bez pouziti kyseliny.
Starší reakce
Kyselinu fosforecnu uspesne pouzivam uz nejaku dobu. Hybat s pH sa da aj roznym pomerom NH4+ a NO3- pri hnojeni.
Smysl to má asi jen v prázdném akváriu jen z vodou. O kyselém pufru nic nevím. Někdo používá kyselinu fosforečnou.
Neobsahujou tyto přípravky kromě kyseliny taky kyselý pufr?
Setkal jsem se s postupem, kdy se kyselinou srazí pH a pak se takovým nějakým podobným přípravkem ono pH stabilizuje. Ale vyzkoušeno to nemám.
Pár hodin max do druhého dne.
A za jak dlouho se to cca vrátí zpátky?
Nemá to moc cenu pH se ti díky pufraci vody vrátí zpátky, musela by jsi do vody kapat dá se říci stále.
0 12.04.2019 16:52 Anďaska – Jak dlouho udrží PH
Ahoj, zkoušel jste někdo přípravek na snížení PH Dajana PH acid? Přidáním jsem se dostala na hodnotu PH 6.5 a potřebovala bych vědět jak dlouho ten přípravek takhle to PH udrží příp. jak ho aplikovat dál, aby se zase nezvedlo.
Děkuji
Starší reakce
Je mi jasné, že chlór je dôležitou mikroživinou a bežnou súčasťou vody. Nejako som sa pri písaní príspevku nezamyslel, koľko Cl- vlastne pridáme okysľovaním pomocou HCl. Moje myšlienky išli iba smerom porovnania HCl a H2SO4, ale máš pravdu, že snáď okrem extrémnych prípadov je to z praktického hľadiska jedno.
PS: Horác napísal prvý "normálny" príspevok do fóra po takmer 9 mesiacoch
Maq napsal: ... H2SO4 je současně silný oxidant ...To platí pouze pro koncentrovanou kyselinu sírovou ...
Pokud jde o ryby - neříkám nic, v tom se nevyznám.
Pokud jde o rostliny:
(1) Okyselování háclem dodá většinou zlomek chloridových iontů ve srovnání s tím, kolik jich ve vodě beztak je.
(2) Z hlediska rostlinné fyziologie, chlor je sice mikroprvkem, ale chloridových iontů je ve floému a xylému spousta. Slouží k udržování všech možných rovnováh v roztoku, a mimo jiné neutralizují pH v té situaci, kdy rostlina přijímá víc kationtů než aniontů. Což je prakticky vždy, pokud není živená převážně dusičnany.
Samozřejmě tolerance ke chloridům je druhově individuální, ale většinou se uvádějí podstatně vyšší dávky.
Nicméně obecně uznávám, že k. sírová a sírany jsou snad ještě neškodnější.
Maq napsal: Ty máš nějaké důvody proti HCl?
Chloridy, resp. ich osmotickú aktivitu. Myslím (nie som si istý ale mám dôvody to predpokladať), že sírany sú v tomto neutrálnejšie, a preto menej zaťažujú vylučovaciu sústavu rýb a menej blokujú príjem niektorých živín rastlinami. Takto som to doteraz vnímal, preto som sa pýtal (do hydrochémie vidíš viac ako ja) na tvoje dôvody uprednostňovania HCl. Skrátka, vo vyššej hladine síranov až taký problém nevidím, no nadbytok chloridov môže byť za určitých okolností podľa mňa trochu problém.
Myslím že to vyjde nastejno. Chemici používají HCl zřejmě proto, že H2SO4 je současně silný oxidant, HCl je v tomto asi neutrálnější.
Ale já se taky zeptám: Ty máš nějaké důvody proti HCl?
Starší reakce
Asi bych v tvém případě věřil spíše tomu dropckeckeru než těm tvým zřejmě papírkům. KH9 a pH 5,5 tak to by byl teoreticky obsah CO2 856.6 mg/l. Jako každému ti doporučuji se zaregistrovat a založit prezentaci akvária s co nejvíce údaji.
0 13.07.2017 12:16 Kaca S – Nizke ph
Ahojky
Moc vas prosim o rady..
Resim nizke ph v akvariu.
Akva ma 72l,rybi osadka jsou dania,rasbory,parmicky,sekavci a thajka.NO2 jsem namerila temer nulove. Nedavno jsme zacali bublat co2. Dropckecker ma barvicku dle navodu v poradku. KH jsem dnes namerila 9, cemuz by odpovidalo PH 7-7,4 ale ja ho mam 5,5. Rekla bych ze je dost nizko. Rybky by meli mit od 6,3 do 7ph..nevite nekdo co s tim?
Starší reakce
To ti radili nějakou divočinu... Sůl není lék, do sladkovodního akvária ji nedávám. Ryby mohou za určitých podmínek přijímat chloridovými buňkami žaber dusitany, někteří přidávají sůl, tedy doplňují chloridy, které ryba přijímá místo dusitanů, tedy tak chrání ryby před příjmem dusitanů a jejich toxickými účinky... Lépe je mít dobrou biologickou filtraci a provádět pravidelnou obměnu vody, aby tě netrápily N látky a zároveň je to i nejlepší prevence těch plísní a nemocí... Sůl jako desinfekce se používá, ale jako nasycený roztok(solanka), ne, že ji trochu sypnu do akva- POZOR, ne na ryby a do vody, pouze desinfekce pomůcek(jako třeba savem...)
Děkuji za radu, prakticky to stejné co jsi mi napsal mi poradili ve sklorexu ale také řikal, že mám cca po půl hodince potom co tam dám tu sodu tak stejně mám aplikovat sůl. Prý tím zabráním přemnožení jedovatých látek NO2? Zároveň tím budu působit preventivně proti plísním apod. o tom jsem už četl, že sůl se používá jako léčba plísní ale že tím zabráním stoupání NO2?
Testy na Ca nebo Mg asi nemáš ze?
Rozpustnost je pomalá, okem nepozoruji... jako ta mramorová drť. Litr mi stačil a test na Ph svítí do ruda...
Jak dlouho ti dolomit vydrzi? Rozpustnost je rychlá ci pomalá něco jak sériová kost/miska, mramorova drt?
Ahoj. Nikdy nepřidávej sodu do "staré" vody, vždy jen při obměně části vody, může se stát, že NH4+ se rychle změní na prudce jedovatý NH3!!!! Kolik sody, abys upravil vodu na žádanou hodnotu Ph si musíš vyzkoušet, každá voda má trochu jiné vlastnosti... vyzkoušej to v nějaké nádobě, budeš přidávat sodu a pak to propočítáš na potřebný objem... Pokud sodu aplikuješ do akva, nejdříve žádané množství sody rozpustit ve vodě( používáp PETku a destilku). Já třeba mám Ph 6(vodovod) a po napuštění nádrže 500l dávám 200g sody, abych zvedl Ph na <8... Soda má vzhledem k tomu, že se jedná o hydrogenuhličitan pufrační schopnost, zvyšuje uhličitanovou tvrdost vody a tedy je Ph stabilnější, přesto se může stát, že vlivem rozkladu organických látek v akváriu může Ph klesat a tak se používá ve filtraci nějaký pufr, třeba korálovou drť, vápenec... Já používám ve filtru Polovypálený dolomit(Dolomit Everzit)
www.upravvodu.cz/… Fakt?
Sodou toho nikdy nedocílíš a ph upravené sodou velmi rychlé padá
Ano, přidávej postupně větší dávku, aby to Ph stoupalo po desetinkách. Později při výměně vody budeš dávat tu dávku, na kterou se dostaneš tím postupným přidáváním, aby se to Ph drželo plus, mínus stejně.
Starší reakce
Ahoj, omlouvám se za pozdní odpověď. Mám pocit, že až po rybách.
janzvysuji sodou ;) pridavam postupne, lepsi mene nezli vice, dokud to nedostane na pozadovanou hodnotu
ale asi rada jako kazda druha
Proč luxovat dno u čerstvě založenýho akvária? Naopak tam ten bordel nech, ať se podpoří nitrifikace, už tam jsou ryby. Od kdy to snižování Ph pozoruješ? To bylo i před rybama, nebo až když jsi tam nasadil ryby.
Tak zkusím změřit ještě jednou. Je to nějaký BEN-TEST pH. Vyměním vodu častěji a pořádně vyluxuji dno...jinak vážně nevím.
Popravdě řečeno ... myslel jsem, že to myslíš obecně :o) ... pokud to vztáhneme na konkrétní (Boldyho) nádrž, pak tam samozřejmě můžou hrát roli i jiné faktory (chyby měření apod.) (které jsi zmínil) ...
pozreli ste si jeho prezentaciu akva?
ked hej tak zistite ze v tom akva to ph nema co az tak znizovat, jedine nizke ph vstupnej vody alebo zle meranie ph.
ještě 3) přes snižování obsahu rozpuštěných látek a hlavně alkality - za což může být zodpovědné všelicos od rostlin, přes substrát (jíly...) až po některá filtrační média (rašelina...)
jamro27 napsal: V akva ti ho nema co znizovatpH v akváriu snižují :
1) přímo (nárůst H+) : aerobní bakterie (například nitrifikační)
2) nepřímo (nárůst CO2) : ryby (respirace), rostliny (disimilace), anaerobní bakterie (anaer. biolog. rozklad)
V akva ti ho nema co znizovat, vstupna voda ma ake ph. A este otazocka cim meras ph?
Asi bych se trochu zajímal proč mám tak nízké pH. Pokud ti to neteče z kohoutku tak bych častěji měnil vodu.
V pH 6 si budou spíše libovat.
Mám neonky a pancéřníčky v rostlinném, asi měsíc zaběhnutém akva a ph mi kleslo na hodnotu kolem 6, možná mírně pod. Bojím se, aby neonky nezačali trpět...
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 5
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10350x