Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak zvýšit / snížit pH vody?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Jak zvýšit / snížit pH vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 20:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
Jj, vypadá to, že kytky mají uhlíku málo...
Jak jsem napsal - zkusil bych "lehce" zvýšit alkalitu a přidat na sycení CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 20:29 Muž filipsi [1295] Re: Sid
.. a ted jeste koukam, ze jsou docela slusne osvetlena. Sice kytky cerstve protrhane/presazene, alel umi se i hezky rozrust. Co jineho cekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2011 20:25 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: achyles73
...ale to by mi muselo jít aspoň 10 bublin za minutu abych to pH snížil...
10 bublin/min je na 160, resp. 140 l nádrž je "míň, než málo"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 20:22 Muž filipsi [1295] Re: achyles73
Zamysli se nad tim, co se stane, kdyz tu kyselinu nalijes do jedle sody. Nebo jinak. Vezmi sklenici vody, zvys v te sklenici alkalitu jedlou sodou na 4, a vecer tam nakapej acidon, abys mel Ph jake chces. Nasledne zmer alkalitu. Co nameris?
Proc se tohle snazis v akva provadet? Pises, ze mas "problem" v obou akvariich. Jaky problem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 20:00 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: Sid
Řeknu to tak, co2 přidávám kvašením, ale to by mi muselo jít aspoň 10 bublin za minutu abych to pH snížil, tímhle způsobem to jde tak 2 dny pak už to dojíždí.Co2 přidávám do vypustě filtru a přiznám se že fakt nechápu proč se mi to pH neustále vrací k 8 stupnum i když dno i vše ostatní je v pohodě. Navíc jestliže kH je nízké, ja ho zvýším jedlou sodou dejme tomu na 4 stupně, tak to pH musí jít přece kyselinou snížit. Všude píšou, že až při vyšším kH to nejde. Problém mám v obou akvariích :-( tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 19:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: achyles73
...poraďte jak snížit pH a zároveň zvýšit kH ? Já nevím a to ještě přidávám co2...
To zvýšení alkality jedlou sodou a následné snížení pH sycením vody CO2 nefunguje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2011 18:28 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: filipsi
Ja myslím, že vím co mi chcete říct, pokud je kH vyšší než 7 nelze snižit pH acidonem, jenže ja ho nemám kH 7 ale nižší, takže pH bych snížit mohl.Jinak mi poraďte jak snížit pH a zároveň zvýšit kH ? Já nevím a to ještě přidávám co2. Štěrk mi pH nezdvihá, ten je ok. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 18:03 filipsi Re: achyles73
Ano, bije. Asi moc nevis, co delas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 17:21 Muž achyles73 [12] - Živorodky
Když už jsme u tohoto tematu: Když chci snížit pH přidávám acidon, ale zároveň zvyšuji kH jedlou sodou a pak se mi to trochu bije. Co vy na to ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 22:37 Žena Snowy [24] – Můj konkrétní problém
Tak se zeptám i já. Taky mě trápí nízké pH, které mi klesá k 5. V mini akva jsem jednou naměřila dokonce 4,5. coze Tvrdost mojí vstupní vody je 1,4 mmol/l, ale pH je 8. Chápu, že moje pufrační schopnost vody je minimální. PH mi klesá denně skoro cca o 0,75 stupně, potíže jsou i s NO2 (0,2 mmol/l dle Aquaru), protože při mém pH je účinek přítomných bakterií velmi snížen. Nechci sodu přidávat pořád, chci trvanlivější řešení. Co s tím? Zeolit? Korálovou drť? Máte konkrétní zkušenosti, na jakém pH se to zastaví?
Děkuji za rady a vlastní praktické zkušenosti. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 19:11 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: grizly
...Ted by me zajimalo, jakto, ze se samovolne vytvorilo v akfa tak nizke ph?
Da se pri pouziti raseliny dosahnout takove hodnoty ph, nebo se musi do vody pridavat chemie??..

Dá - při rozkladu organické hmoty dochází ke snižování pH. Pokud má voda malou pufrační kapacitu, toto snížení není "vyrovnáváno" ("bržděno") alkalicky reagujícími látkami, (nejčastěji hydro/uhličitany), a může být i docela výrazné. Těch zmiňovaných pH 5 bych viděl jako reálné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 18:57 Muž grizly [145] Re: V
Opravdu by me zajimala konkretni odpoved na konkretni otazku. Zatim mi nikdo neodpovedel, jen me odkazujete na ruzne odkazy, ktere mi nedavaji jasnou odpoved na jasne polozenou otazku. proto si dovolim jeste jednou zopakovat tyto otazky.

To ph 5 nemam v akvarku ja. Ja mam ph 6,8. Jak jsem uz 2x psal, je to puvodni otazka tohoto fora stara x mesicu. Jen me zarazilo, ze je hodnota tak nizka. Proto jsem se ptal, zda vubec v takove vode muzou zit nejake rostlinky a rybky. A cim se da dosahnout tak nizka hodnota(hnojeni, raselina atd...). Treba se tazatel pri testovani spletl....To, ze by lil do akfa ocet nepredpokladam.

To ze vni zijou rybky jsem se uz dozvedel.
Ted by me zajimalo, jakto, ze se samovolne vytvorilo v akfa tak nizke ph?
Takze tu kyselost zpusobuji v prirode vyluhy ze sedimentu? Co ji zpusobi v akva? Da se pri pouziti raseliny dosahnout takove hodnoty ph, nebo se musi do vody pridavat chemie??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 14:10 V Re: grizly
Zkus si tipnout jaké pH má např. voda ve které v Amazonii žije Symphysodon discus: aquatab.net/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 10:27 kolcun2 Re: filipsi
Z mojej skusenosti mal som prerybnene akva, isiel som na služobku. pred služobkov som prihnojil rastlinky brutusom- je to rašelinovy vyluh. Ked som sa vratilrastlinky sa mi prave uchytili, ale boli len dve male. Vtedý som mal Ph okolo 5 citrusi mi skapali ostali len zivorodky aj tie boli mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 09:48 Muž filipsi [1295] Re: grizly
Zkus si zmerit Ph toho 8% octu, a az s tim budes hotovy, vzit destilovanou vodu, a prikapavat ocet, az budes na Ph 5. Budes prekvapeny.
Edit: Vetsina ryb takovou hodnotu vydrzi dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 07:21 kolcun2 Re: grizly
Na chemiu niesom veLky odbornik, ale myslim si zekyslost vody yaleči od vela faktorov. Može to byt hnojivom ked hnojis, prerybnenost... Skus si prečitat jeden z nižšie uvedených člankov čo sa tyka PH a doyvieš sa ako ho zvyšit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2009 19:23 Muž grizly [145]
Ahoj mam malé PH vody 5.
Na tuhle otazku jsem narazil na zacatku puvodniho tematu. Hodnota ph 5, to me zarazilo. To je uz skoro ocet. Muzou v tom rybicky vubec zit? Co by mohlo zpusobit takovou kyselost vody?(hnojeni, raselina...)
Tece nekde u nas takova voda? Neni pravdepodobnejsi, ze se tazatel pri testovani spletl???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2009 06:17 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Ano, takto funguje zeolit :) Dodatečně jsem zjistil že vysoké pH nesedí krevčám, tak jsem nechal zeolit jen jako filtrační substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2009 22:28 filipsi Re: Bak
Ale to tam upadla aspon poradna hrst, ne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2009 20:40 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Zvednutí pH vody
Tak mi napadlo že mi jednou při používání jedné vysoce hygienické podestýlky pro kočky upadlo něco do vody / byl to zeolit / a najednou z pH 7,3 bylo 8,0. Upadlo mi to do náplně filtru. Nedoporučuji skokově, bude fungovat asi jen u vody kde je dostatečně vysoká přechodná tvrdost.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 12:28 Muž PetrS [4] Re: ghostik
To urcite ne. Diky Ti za rady. Zkusim pomalu jedlou sodu. Presne takova voda,jakou jsem popsal, mi tece i z vodovodu(teda podle ne moc spolehlivych testu). Akorat Ph je cca o 0,3 vyssi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 12:03 Muž ghostik [81] Re: PetrS
Nikdy jsem ji nepouzil
Ani nemas jistotu z ceho ji kdo vyrobil a jake byli prisady aby byla echt
Ja osobne pouzivam jedlou sodu tu doufam pro potravinarske ucely nicim nepancujou :o)
A pak davam jeste sutry z more ( bilej ) kterej kdyz na nej nalejes Acid ( slaba kyselina ) sumi jak sumak :o)))
Ale pri me pocatecni vode KH 1-2 a GH 3-5 nemuze snad ve vode nicim ublizit :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 11:22 Muž PetrS [4] Re: ghostik
A co si myslis o pouziti nastrouhane kridy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 10:51 Muž ghostik [81] Re: PetrS
Zde to mas vysvetleno
www.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2008 10:25 Muž PetrS [4]
Zdravim vsechny. Potreboval bych poradit. Ph 6,5, KH 0, Gh 6-7. Jedlou sodou se opravdu zvedne Ph a alkalita? Diky za odpovedi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2008 18:59 R Muž Mrakoplash [1776] Re: matrix069
Nemám teď zrovinka čas číst celé tohle vlákno, tak nevím jestli to tu někdo už nenapsal. Každopádně sem si nedávno koupil takovou zajímavou knížečku Barry James - Akvarijní rostliny a čistě náhodou tam píše že zvyšování pH můžou způsobovat i rostliny.
Množství oxidu uhličitého také ovlivňuje pH vody a karbonátovou tvrdost vody. Protože rostliny používají oxid uhličitý pro fotosyntézu - zpočátku jako plyn CO2 z vody a potom z kyselého uhličitanu vápenatého - hodnota pH se zvyšuje. Větší množství CO2 způsobí, že hodnota pH klesne.Barry James - Akvarijní rostliny

Přijde mi to celkem logický až věrohodný :-)

Edit: a kdybych si precetl hned druhej prispevek ve vlaknu nemusel sem to psat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 21:23 Muž Blade163 [0] - RostlinyRe: ezechiel
Potrvrdzujem to co matrix069.Byvame v rovnakom kraji a v oblasti stredneho slovenska ma voda dost vysoke KH.Ja ked som meral v akvariu vodu bolo to cca 12Kh a 6.8-6.6Ph.A to vodu niak neupravujem.Iba pridavam co2 tak to znizuje PH.
Problemy z rastom rastlin neboli.Iba rotala sa nechcela vyfarbovat do cervena.Ale to pripisujem niecomu inem.V buducnosti planujem miesat vodu vodovodnu z destilkou v pomere 3:1.
O tom ako to bude rast a rastlo napisem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 08:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ezechiel
avíc v domovině většiny akvarijních rostlin takové uhličitanové tvrdosti zdaleka nejsou (klidně desetkrát menší). Ani nemluvě o rybách... :-) Příroda a pěstování je něco zcela odlišného. Však každou hodnotu, o ktreré si myslíte, že je v atlase špatně, máte možnost opravit. Jen do toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 07:27 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: johan
Pokud je to tak i myšleno, pak je to ještě podivnější... Tam, kde dříve bylo dGH (což se běžně u rostlin uvádí) jsou nyní stejné hodnoty (nebo téměř stejné) s jednotkou dKH. To, že se "přes noc" v atlasu rostlin a ryb změní dGH na dKH při zhruba stejných hodnotách a ještě je zde napsáno pouze "tvrdost", je trochu překvapující...
Nejspíš mi teď bude pár lidí odporovat, ale říct to musím: Pěstovat rostlinky ve vodě s 15 dKH je podle mě celkem sada (/soda) :) Jasně, že to jde, pokud máte dost vysoké pH, ale mít dost vysoké pH zase není dobré z mnoha jiných důvodů... Navíc v domovině většiny akvarijních rostlin takové uhličitanové tvrdosti zdaleka nejsou (klidně desetkrát menší). Ani nemluvě o rybách... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 23:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ezechiel
Ne, co je uvedeno, to je myšleno ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 20:33 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: matrix069
Sakryš, KH=17 dKH? Není to spíš GH? To by sedělo víc. Často se to zaměňuje - jako například na těchto stránkách v atlase rostlin je všude uvedeno dKH, když je myšleno dGH... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 20:30 Muž filipsi [1295] Re: matrix069
Nekde bude neco spatne, moc k tvym hodnotam nemam duveru, aby teklo z normalniho vodovodu kh17, zaroven Ph6.7 je pomerne zvlastni. Zaroven ta dele stojici voda, stalo to cele tak jak bylo sundane z varice, i s korenem? Proto jsem navrhoval opakovane testy vseho zvlast, jinak se k vysledku, kde a co je spatne, nedobereme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 20:12 Muž matrix069 [79] Re: andrej
V akvárkach s kupovanými štrkmi mi nič nebublá(ani v octe-neboj)-okrem rastliniek. to filipsi-na pokusy momentálne nemám moc času,ale môžem nabrať vodu do toho hrnca a nechať niekde bokom a o týždeň zmerať.Ešte ma napadlo:to KH chápem-prevarením sa uhličitanova tvrdosť zmenšila,a to Ph-či to nemohospôsobiť ten hrniec-pozinkovaný na zaváranie(určite ho poznáte).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 19:41 andrej Re: matrix069
skus trocha s toho prirodneho piesoku nasipat do octu..ja som tiez neveril ale bublinkovalo to..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 17:15 Acinonyx Re: filipsi
No, ono je uz dost divne, ze vodovodna voda je kysla. Vacsinou je zasadita, najma kvoli znizeniu korozivnosti a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 16:26 Muž filipsi [1295] Re: Acinonyx
Aha, v moji totiz jo, tak nemam pohled na vody z vodovodu tak spoutany :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 16:19 Acinonyx Re: filipsi
No hej, len ja som to pochopil tak, ze ta voda bola priamo z vodovodu, a v nej vela CO2 nezvykne byt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 15:11 Muž filipsi [1295] Re: matrix069
Hmm, zkus to jeste jednou, se samotnou vodou, vlastne dvema, jednou prevarenou, a druhou ne, nechat stat tak dlouho jako s korenem.. O moznosti zvysovani Ph produkty ryb jsme s Acinonyxem mluvili v nejakem sousednim vlakne, + samozrejme velky vliv rostlin na obsah co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 14:50 Muž matrix069 [79] Re: filipsi
Filipsi,tu vodu som mal v tom hrnci viac ako týždeň(po vyvarení), polieval som s ňou kvetiny, takže myslím že keby chýbalo voľne prístupné Co2,tak by bolo už späť. Inak,v nádržiach mám tiež korene a i keď mám vodovodnú vodu ph6.7,tak v akva je do druhého dňa 7.5-7.7(vo všetkých akváriach-je jedno aké je dno. Dná v nádržiach:1.Kremičitý piesok,2.Čierna drť,3.kamienky z potoka,4.Čierna drť). Určite tam nemám vápence,sú rozdielne aj druhom rastlín...proste je mi iba divné že by koreň pH zvyšoval. Všeobecne som si myslel,že triesloviny,kôra,korene,rôzne šišky,listy a pod.vodu zmäkčujú a okyselujú,ale.....to s tým vyvareným koreňom ma zaskočilo. Ešte že som to rybám nedal do akva ako výluh.. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 14:26 Muž filipsi [1295] Re: Acinonyx
Promin, asi jsem necetl otazku spravne. Kvuli CO2, nepredpokladam, ze by nechal prevarenou vodu s korenem stat pred testovanim tak dlouho, aby se voda opet stihla "nadychat". O tom svedci i ta hodne snizena alkalita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 12:01 Acinonyx Re: filipsi
No, ale co by var sposobil take, aby stuplo pH na 9. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 08:30 Muž filipsi [1295] Re: matrix069
Mozna bych to pricital spis tomu varu. Zkus to same, bez korenu. Myslim, ze to bude podobne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 22:41 Muž matrix069 [79] – Je to možné? zaujíma ma to
Voda z vodovodu cca:KH 17,pH 6.7 vyvaril som koreň cca 6 hodín a voda? cca: KH 3-4,pH 9?-úplne tmavomodrá voda na teste(test Rataj),je to možné? Myslel som že korene pH znižujú. (koreň pochádza z rieky) Je možné že koreň môže pH zvyšovať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 13:59 Muž Faraon323 [2] Re: Sid
Z vodovodu...Ale PH jsem do ted měl asi rok v pohodě a v normě,ale jen ted pár dní dost kleslo,tak s tím chci něco udělat včas....Jinak rybkám se zatím daří dobře,tak zas tak závažné to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 13:55 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Faraon323
I když kapkové testy nejsou nejpřesnější, AQUAR používám také. Jestli má vaše voda (zhruba) takové pH, a pokud ji nemáte za zcela specifickým účelem, (odchov rybek), pak je asi na místě alespoň mírná úprava. Kromě jedlé sody můžete použít další metody, jak pH zvýšit - viz. odkaz níže. A nezapomeňte, že je pH nutné posuzovat v kontextu s dalšími parametry vody, zejména alkalitou.
Taková voda vám teče z vodovodu? (Nebo studny?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 13:46 Muž Faraon323 [2] Re: Sid
Momentálně mám PH 5,9 - 6,2 a měřím to pomocí testovací kapaliny od (AQUAR) NA BAREVNÉ STUPNICI.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 11:45 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Faraon323
Je vhodné nejprve sodu rozpustit v malém množství vody a tento roztok pak po částech dávkovat do akviška.
A proč vlastně potřebujete zvýšit pH? A víte, že současně s pH zvyšujete jedlou sodou i alkalitu? A jaké máte výchozí pH? A čím jej měříte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 00:36 Muž Faraon323 [2] Re: Sid
Dal jsem tam malou kávovou lžičku sody a uvidím zda to časem pomohlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 00:29 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Faraon323
V tom odkazu je i přibližný výpočet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2008 00:01 Muž Faraon323 [2] Re: Sid
Děkuji.Ale jak poznám kolik tam té sody mám dát?Mám 240 litrové akvárium.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4 5

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10314x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8690-jak-zvysit-snizit-ph-vody?od=101