Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostliny z potoka, řeky, rybníka do akvária

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Rostliny z potoka, řeky, rybníka do akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 16:41 radim Re: MonterMonty
Vypadá to z fotky, že ta větev už trouchniví...rozklad bude v akva mnohemn rychlejší a to ti udělá ten bordel. Všude po dně se ti budou povalovat malé kousky z ní. Jestli bude v akva nějaký držkolezec, tak tomu pomůže ještě víc. Potřeboval by jsi spíš tvrdé dřevo. Fotky jsou dost rozmazané, tak to nejde pořádně rozeznat v jakém stavu ten klacek je, ale řekl bych že je to už takové to "lehké měké" dřevo, nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 16:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: visek
jaký bordel máš na mysli ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 16:18 Muž visek [75] - TetryRe: MonterMonty
ale ten koren ti udela bordel v akvarku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 15:30 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: romant, cezarmilan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem našel v lese takovejto krásnej kousek , no na druhé straně klacku je nějaká červenohnědá houba , mám ji odstranit nebo ničím neuškodí ? foto houby v dalším příspěvku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 12:32 Muž visek [75] - Tetry
znamej privezl rostliny za nadrze barbora a drzi se to a mnozi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 12:28 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: MonterMonty
Tieto machy obľubujú studenú vodu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 08:14 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: romant
Jj , no taky si myslím že netřeba jančit , postačí propláchnout , kdo se bojí - dát na 14 dní do separé nádrže a zatopit , at se případné larvy čehokoli vylíhnou , ale to zas může bejt zpestření jídelníčku pro rybky ano

Źádný "sajrajty" jsem tam nenalil , jen to prostě dal na pár dní do separé nádrže kdyby z toho něco lezlo , není to přímo z potoka , spíše z vlhkého místa z lesa X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 08:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: MonterMonty
Pořádně ostříhat a protrhat, skoro na holý šutr. Jinak mech nebude mít kde se přichytávat a postupně odpadne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 07:32 R Muž romant [27987] Re: visek
S mechem ne, kořeny, kameny, běžně. Mě je jenom proti srsti to solení a preventiny a pod. vodičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 07:19 Muž visek [75] - TetryRe: romant
ty uz to zkousel?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.02.2014 06:45 R Muž romant [27987] Re: visek
A máš po mechu. Neblbněnte lidi s tou sterilitou. Žádnej preventin, žádnou sůl, normálka dát do akva a jestli se bojíš, že si do akva něco zaneseš, tak to nedělej a je klid. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 06:01 Muž visek [75] - TetryRe: MonterMonty
ja take premyslim zkusit kousek mechu z potoka jestli se chytne.dal bych ho karanteny a dat sul nebo prevent
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2014 21:22 Muž MonterMonty [2431] - Amerika
Zdravím , zajímalo by mě jak k do dopadl s mechem, našel jsem u Hostivařské louže pěknej šutr , na kterém roste něco podobného , šoupnul jsem to do karantény , zatím dva dny drží a nevypadá že by hnil v akva by to byla super dekorace ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 15:58 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: martin386
Pořádně je prohlédni, protože se v nich může skrývat leccos, třeba vajíčka šidélek které se v teplé vodě vylíhnou a nymfy jsou potom dravci. Mě jich takhle po pár měsících létalo po bytě asi 6 kousků. Takže bych je tam nedával nebo ne hned ke krevetkám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 13:25 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: martin386
Podle mě můžeš. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 13:22 Muž martin386 [17] - Živorodky – Pistia
Zdravím, na začátku prázdnin jsem si dal přebytky Pistii do jezírka a přes léto se krásně rozrostla, má krásné kořen ve kterých by se krevetkám líbilo, propral jsem ji ve vodě pořádně, už ani nesmrdí, můžu ji dát do akvária ke krevetkám Red cherry ? Nerad aby mi umřely krevetky. Nebo to mám ještě nějak ošetřit ?
Děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 19:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kryštof
To jsou druhy, které jsou "všude". Leptodictium skoro na každém klacku v lužním lese a Drepanockladus na každé vlhké louce. Ale je spousta další jako Amblystegium, Palustriella, Cratoneuron, Thamnobryum aj. Jenomže když to člověk nezná, tak mu nezbude, než to prostě zkusit. Stačí kousek, pár cm2, takže když se nebere stále dokola velký chomáč Fontinalis z potoka, tak se nic neděje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 19:11 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Johan
pochybuju že to budou zrovna tyhle druhy, snažil jsem se je najít, a nic moc :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 19:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bluejack
Záleží jaký, u nás jich je pár set a hodně z nich roste na zemi na klaccích. ;-)
Některé se s úspěchem pěstují (Leptodictium, Drepanocladus, Fissidens), ale kdo ví, co si přinesete. Pokud na tom trváte, není nic snazšího, než to zkusit. Nejdříve mech dejte jen tak do akvária na klidné míst a až začnou rašit submersní stélky a budou dost dlouhé, tak je ostříhejte a navažte na nějakou dekoraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 18:59 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: bluejack
ne
bude to dělat problémy :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2013 18:58 Muž bluejack [5]
Zdravim mam taku otazku da sa dat do akvaria mach co rastie na strome teda na kore ?? robilo by to problemy ???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 11:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zbinda
Také je to teplotou která je v akváriích poměrně vysoká oproti přírodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   30.03.2013 10:33 RAP Re: zbinda
ty "listky" nebo jak to nazvat rostou moc daleko od sebe
To je známka, že mají málo světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 20:01 R Muž romant [27987] Re: zbinda
Žádný hnojení, do Tvýho akva opravdu ne. Ten kdo Ti ty kytky spásá je to množství živorodek, řekl bych. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 19:55 zbinda Re. RAP
tak nevim cim to je ale dela mi to vic rostlin ze rostou az moc do vysky ale sou strasne tenke a listy rostou daleko od sebe :( uvidim jestli to zlepsi hnojeni no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 19:35 RAP Re: Kryštof
Já neměl namysli elektr. světlo, dostatek denního světla postačí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 19:29 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: RAP
Ale i to světlo není moc potřeba, měl jsme v 5litrove sklence od okurek na poličce v pokoji ružkatec, plnou sklenku a rostla jak zběsilá, aa to tam bylo jen denní světlo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 19:25 RAP Re: zbinda
U růžkatce bych to viděl na to světlo. COčko není nutné. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 17:56 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: RAP
Ve vetsine chovných rybnících je ruzkatec zavlecen ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 17:42 zbinda Re: Yirka
jediny problem byl ten ze sem mel slabe svetlo, nepúouzival hnojeni ani CO2 takze to bylo strasne tenke po case a taky rybky to okusovali tak sem je vzdycky vyhodil protoze se mi prestali libit ;) a na dalsi dotaz ano z prirody tady toho rostou vzdycky mraky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 17:21 RAP Re: zbinda
ja si každé jaro/léto přinesu ....
Odkud, z volné přírody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.03.2013 16:34 Muž Yirka [9126] Re: zbinda
Nějaké problémy asi budou, když to musíš dělat ve velkém každý rok. Rostliny se většinou pořizují na léta dopředu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2013 14:09 zbinda
ja si každé jaro/léto přinesu velké množství rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum a ještě sem žádné problémy neměl, akorát to chce teda pořádně propláchnout, vždycky to tak 5 krát opláchnu pořádně a cajk, a hlavně živorodky to vždycky ocení ;)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 23:18 růžkatec Re: Johan
ano ale ta tehdejši nemoc mi zahubila skorocelé a akvarium nepomohlo ani sůl a nemluvě o drazích lécích ano ano ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   27.12.2011 23:16 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: růžkatec
Zdravé a odolné ryby si poradí bez problémů sami ;-) Celé léto jsem krmil nalovenou živou potravou a bez jediného problému, kolega vše pečlivě desinfikuje a když to u mě viděl vzal si ode mne půl naloveného krmení a do pár dnů mu pár akvárek vychcípalo, u mě daleko citlivější ryby prosperují X-) Je to jako u lidí, očkování i na kašel a 90% dětí má nějakou alergii, před 20 roky ani člověk nevěděl že nějaká taková alergie existuje a nikdo neumíral ;-) Chci tím jen říct že dnes se ryba jen špatně pohne a už se začíná léčit, potom má mít nějakou imunitu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 23:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: růžkatec
Dobře, riziko přenosu nemoc samozřejmě je.. Ale to vždy, když dáte do akvária něco nového. Když se kouknete do starých knih, zjistíte, že na většinu nemocí stačila sůl. Dnes je tomu jinak. Ale jinak tomu je při přenosu nemocí z akvárií nebo pěstíren. Tam jsou totiž nemoci na léčiva zvyklé, ale z přírody? To nejsou, takže se vše snáze řeší.
Tím nechci říct, aby si lidé braly rostliny z přírody. To vůbec ne, radši si je kupte z pěstíren. V přírodě jich máme málo a z pěstíren jsou lehko k dostání a máte i větší jistotu, že to sou klony, které pod vodou v akávriu lépe rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 23:01 Muž matlala [798] - Rostliny
já na zahradě uškubl lysimachii a roste vobře, byla ale emerzní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:53 růžkatec Re: Johan
Jednou jsem si přivedl do akvaria rostlinu z řeky.to už nikdi neudělam ale bylo to dávno rostliny si samožřejmně vzali sebou černé pasažéry řasy šneky a nejhorši nemoci takže rada rači neriskujte hmm ne
Edit: Když se vám zdají tak krásné a máte jezírko tak šup snimi tam ale skoro stejné teda alespon si to myslim riziko u živ.krmení teda máto spoustu výhod ale přenos. chorob a nezvaných náštěvníků o tom se taky musí popřemýšlet ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
Kromě jedné larvy motýla sem se s ničím hrozným nesetkal. Jo to z akvaristik či burz, jo to je něco jiného. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 22:28 Usine Re: pave82
Pokud byste to náhodou chtěl někdy vyzkoušet a strkal naše submerzní rostliny do akvária, tak si dávejte hodně velký pozor. Můžete si s nimi přitáhnout opravdu velké problémy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pave82
Ty, které rostou pouze submersně, je docela málo a ta možnost tam je. rybicky.net/atlasrostlin/hledat/ kde zadáte do kolonky Emerzně "ne".

Já po odfiltrování určitých neprosností 40 druhů. Což je ani né 10% ze všech druhů ve zdejším atlase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:45 Muž pave82 [16] Re: Johan
Možná by neusela být špatná možnost odfiltrovat v atlase rostliny pouze submerzních typů. Docela by mě zajímalo jaký poměr emer/sub rostlin bychom dostali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:44 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pave82
Pochybuju že by je někdo získával sběrem z volné přírody. (mimo vyloženě sbírek - např. Třeboň). Prakticky všechny vodní rostliny rostou i na suchu. Takže to je to samé jako s pěstováním těch tropických. Pokud pěstírny pěstují i ty naše, tak samozřejmě stejně jako ty tropické.
Proč zrovna výhradně submersní? Ty totiž zpravidla pod vodou v kultivaci rostou mnohem hůř, než ty, které rostou jak emerzně, tak submerzně. Např. pěstování rdestů v akváriu je docela problematické, ale třeba Eleocharis jde snadno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:39 Muž pave82 [16] Re: Johan
Víte cílem toho mého putování na webu byla myšlenka zjistit jaké výhradně vodní rostliny bych mohl od prodejců získat no a začal jsem hledat u těch středoevropských. Doufal jsem, že bych si tímto krokem mohl označit rostliny, které prodejci získají buď podvodním rozmnožováním, nebo sběrem z volné přírody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pave82
Nevím kde je získávají. Nicméně při jejich koupi si schovejte, popř. okopírujte, účtenku.
Pěstují je stejně jako ostatní vodní popř. bahenní rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 21:28 Muž pave82 [16] Re: Johan
Mohl by jste mě prosím odpovědět jakým způsobem pěstitelé získávají, mnnoží rostliny, které jste uvedl. ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.12.2011 21:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pave82
Ve spoustě jmen máte zmatek. Např. Potamogeton alpinus je pořád Potamogeton, ale do rodu Stuckema je řazen právě jen a pouze P. pectinatus. Jinak samozřejmě submersních rostlin je u nás asi třikrát víc.
A naopak např. rod Veronica bych mezi ně moc nepočítal. Jinak pokud sháníte informace o pěstování našich rostlin, tak doporučuju buď zdejší atlas nebo akvarijní rostliny od p. Sadílka.

Biotop "čech" by se dal vytvořit asi nejsnadněji a nejvěrohodněji. Je k tomu asi nejvíce literatury. Problém je s náročností našich rostlin. Leckdy na světlo a živiny a pak na údržbu. Naše rostliny hodně rychle rostou.
Dokážu si představit akvárium s porostem úporu a eleocharisu, jako dominanta třeba z vody vyrůstající žábník nebo dominanta v podobě stulíku a v pozadí stolístek.

Edit: Z komerčně dostupných rostlin, které se vyskutují u nás mě napadají - Hippuris vulgaris, Eleocharis acicularis, Elodea canadensis, Potamogeton perfoliatus, Alisma plantago-aquatica, Ceratophyllum demersum, Butomus umbelatus, Callitriche verna, Equisetum palustris, Elodea nutallii, Glyceria maxima, Gratiola officinalis, Hottonia palustris, Hydrocotyle vulgaris, Hydrocharis morsus-raneae, Juncus bulbosus, Lysimachia nummularia, Ranunculus flammula...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2011 20:44 Muž pave82 [16] – Středoevrospské submerzní druhy rostlin
Přečetl jsem několik, článků, tématických vláken diskuze o pěstování akvarijních rostlin a nemohl jsem se ubránit otázce? Rostou v naší přírodě typicky submerzní formy rostlin? Začal jsem tedy hledat a našel jsem tyto druhy rostlin. Aldrovanda vesiculosa - Aldrovatka měchýřkovitá, Callitriche marnulata Koch. - Hvězdoš Háčkatý , Callitriche palustris L. - Hvězdoš Jarní Callitriche Hermaphroditica L. - Hvězdoš podzimní Ceratophylum demersum Růžkatec ostnitý, Chara vulgaris - Parožnatka obecná, Elodea canadensis - vodní mor kanadský, Elodea Nutalli - vodní mor americký, Groenlandia densa - Rdestice úzkolistá, Hipuris vulgaris - Prustka obecná i emerzní forma. Isoetes echinospora durei - Šídlatka ostnovýtrusá. Isoetes lacustris L. - šídlatka jezerní. Myriophyllum alterniflorum - Stolístek střídavokvětý. Myriophyllum spicatum L. - Stolístek klasnatý. Myriophyllum verticillatum - Stolístek přeslenatý. Najas Marina - Řečanka přímořská. Oenathe aquatica - Halucha vodní. Potamogeton crispus - Rdest Kadeřavý. Potamogeton lucens - Rdest světlý. Potamogeton gramineus - Rdest trávolistý. Potamogeton alpinus dnes je uznávám název Stuckema pectinata - Rdest alpský. Potamogeton perfoliatus - Rdest prorostlý. Potamogeton praelongus - Rdest dlouholistý. Potamogeton pusillus - Rdest maličký. Utricularia australis - Bublinatka jižní. Veronica anagalis - aquatica - Rozrazil drhničkovitý i emerzní forma.
Samozřejmostí že je mnoho z těchto druhů chráněno. Pokud tato problematika někoho zajímá podrobněji informace jsem získal z internetových stránek www.butbn.cas.cz Podrobný popis vypsaných rostlin můžete najít na www.botany.cz
Posouzení jestli je některá z rostlim adaptovatelná k použití do akvárií nechám na vás. Jen pro zajímavost jsem zkoušel vyhledat ze souborů rostlin obou nejznámějších producentů a našel jsem pouze rostliny z čeledi Čeleď: Haloragaceae R. Br. – zrnulovité (Myriophyllum) a čeledi Čeleď: Potamogetonaceae Dum. – rdestovité (Potamogeton). Myslíte, že by šel v akváriu vytvořit středoevropský Biotop ????????? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2010 11:07 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: tomas
Je s tím spojeno riziko zavlečeni nějaké choroby. Sám jsem ale kdysi měl v akváriu malého línka. Vypadal nádherně, když proplouval nádrží a pořád dlubkal do dna. To vypadalo jako po neštovicích, ale vysbíral i tu potravu, která spadla na dno a které si jiné rybky nevšímaly. Bylo to v době, kdy nabídka sumců byla skoro nulová, takže suploval jejich funkci. Jinak některé druhy by asi trpěly vyšší teplotou a pozor na to, že některé druhy jsou chráněné a nepovolený chov v akváriu by mohl být spojen s velkými problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.07.2010 10:39 Usine Re: tomas
Já bych to nedělal, vysoké teploty v akváriu se jim nebudou líbit a budou hodně plaché. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 7189x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8678-rostliny-z-potoka-reky-rybnika-do-akvaria?od=51