Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace v akváriu

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Filtrace v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 12:24 Muž Mejla [21] Re: Sidonius
zdravim, jak může filtr odebírat N-látky? Ten je pouze přeměňuje, oxiduje na jiné. Pokud jste myslel denitrifikaci tak ta je anaerobní a tudíž k ní ve filtru téměř nedochází.. nebo se pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 10:54 R Muž Silent [5949] Re: GhostFish
Tenhle filtr přídavné vzduchování nemá, ale poměrně slušně provzdušní vodu tím že rozvlní hladinu díky výpusti ve formě přepadu. Pokud není nádrž přerybněná není třeba dodatečné vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 10:40 GhostFish – filtr
Dobrý den chtěl bych se zeptat mám doma filtr Tetratec EasyCristal i s topenim ale chci se zepat jestly to má nejak provzdušnovat a jestly ne tak mam si do akvaria koupit nejakej provzdušnovač?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2011 23:29 Muž FreeDale [17] - Labyrintky
přidám zkušenost: vnitřní filtry mají příliš malý objem filtr. hmoty, takže lépe nebrat. Nevím, jak u speciálek do nano akva, je na ně dost chvála, ale nezkoušel jsem. Měl jsem vnitřní atman ve 14 litrech a musel jsem upravit náplň. A i pak stačilo málo a rozjela se řasa. Ve 120 jsem měl akvael fan3 a to samý, málo hmoty, moc vysoký průtok= >řasa. Naopak ve 170 mám od prvopočátku kostku akvacitu a ani po měsíci bez odkalovaní žádná řasa a to mám trochu přerybníno. Kytky to více či méně přibrzděj, ale ani tak to není nic moc. Akvacit a motorek je dobrá volba, chcete-li ticho, čerpací hlava. A asi nejlepší volba vnější filtr, protože málokdo si dá do akva 6L filtračních hmot, kdežto v kýblu za akva to vadit nebude a ticho bude taky. Tak asi tak.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2006 22:00 Martin Podhola Filtrace v akvárku
Dekuji Vam za rady. S odhlucnovanim mam docela zkusenosti, pracuju jako linux admin a comp ma uptime skoro rok a je odhlucneny taky:-) Asi zkusim molitanovou krychli a nejaky motorek, vzduch vyvedu na nebo nad hladinu a necham kostku jen filtrovat, je to mensi investice, kdyby se nezadarilo, koupim cistic. Vsem jeste jednou dekuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2006 17:46 Sidonius Re: ježek
Taky trochu přispěju: akvacit od bublifuku vytahuji z akva 2x do roka. Dělám to velmi pomalu a proto z něj zase tak moc nečistot nevyletí. (Po vyprání ve vodě odpuštěné z akva si říkám, jestli to vůbec bylo nutné... smich )
Důležité podle mne je, jak moc je akvárium zatížené rybami. V rostlinném akva by mohl "honič vody" stačit - na rozvádění živin po akva. Nezbytně ovšem uškrcený na minimum. Výhodou by vedle zajištění cirkulace vody bylo i to, že by neubíral N-látky rostlinám! ;-)
V klasických, t.j. většinou přerybněných akváriích nebo nádržích s nedostatečným počtem fungujících!! rostlin, má své opodstatnění akvacitová kostka.
Tak teď nevím, proč mám v rostlinami zarostlém akva s pár rybkami bublifuk... Asi ze zvyku... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2006 16:42 ježek Re: Martin Podhola
Zdravím,chtěl bych trošku do diskuze.
Používám Shark 600 /l za hod/.vyzkoušel jsem molit.kostku s motorkem Magic-jet.- /200l/hod.při vyndávání na pročištění to dělalo dost bordelu,i rychlost čištění vody pomalá.Nevyhovovalo mi.
Vrátil jsem se k Sharku,je tichý,výkonný.Před vyndáním dole uzavřu,kal neuniká.Vnitřní molitan vydrží až půl roku.
Akvárko 120 L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2006 15:22 Caleb Re: Martin Podhola
Zdravím, nejsem odborník, ale souhlasil bych s tvrzením ostatních...tedy molitanova/polyuretanová kostka jako dobrý bio filtr.

Voda přes něj protéká mírně, takže podle mě "težší" bordel nevyfiltruje. Naopak má mnohem větší povrch, kde se usídlí nitrifikační bakterie, než současné vnitřní filtry (jak zde již bylo řečeno).

Osobně mám ve 112L akva vnitřní filtr Fluval2+ na min. průtok (už bych si ho nekoupil) a nyní i BioFiltr od Atmanu (polyuretanová kostka) na vzduch. motorek. I bez něj jsem měl minimální hodnoty NO3 (kolorimetricky celkem neměřitelné). Motorek mě ležel doma od dřívějška, takže jsem ho využil.

Ohledně překysličení/odsycení CO2 nevím...střed vývodu jsem dal na úroveň hladiny a bublinky se "vozí" na hladině....

Fluval2+ má dvě malé "placky" polyuretanu...nebo podobného matroše....když jsem to viděl, málem jsem zaplakal .-). A u jiných vnitřních čerpadlových filtrů je to podobné. Čerpací hlava Atman + velká kostka biomolitanu je podle mě mnohem lepší....záleží na velikosti/objemu nádrže.

Pokud nebudete spát ve stejné místnosti, kde poběží motorek, tak je v pohodě i Atman. Nebo ho dát do jiné místnosti...někam za roh a koupit dlouhou hadičku :) Pokud ho zavřete někam do skříně, může být díky odrazům ještě hlučnejší....chce to zkusit. Co si udělat mini bezodrazovou komoru....třeba krabice od bot a celý vnitřek vylepen např. molitanem? Nebo slepit "krabici" rovnou z molitanu či jiného zvuk pohlcujícího matroše. Nevýhoda zvuku/vibrací o frekvenci sítě (50Hz) je v tom, že ať ho položíte v místnosti kamkoliv, moc si nepomůžete.... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2006 13:41 Martin Podhola – Filtrace (vzduchovadlova vs normalni)
Ahoj, jsem zacatecnik, nejsem si vsak jisty s koupenim filtrace, chci poridit akvarium, kde chci mit pomerne dost rostlin, radeji bych filtraci pres molitanovou kostku se vzduch. motorkem, bojim se take koupe nejakeho zarizeni, rada lidi zde rika ze Hagen ne a vidim pozitivni zkusenosti s molitanovou kostkou, to me tesi, ale bojim se hlucnosti a prekysliceni pri vetsim vyskytu rostlin. Prosim jak je to s hlucnosti (obecne) u vzduch. motorku? (bude v mistnosti kde se nespi, ale dvere jsou otevrene do loznice, a s jeho ucinnosti a rizikem prekysliceni. Predem dekuji za Vase rady!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2006 11:13 Petr Re: Vodnik
Aha :-) , to je pravda. Teď nedávno jsem tyto filtry v akvaristice viděl, ale cenu jsem nezjišťoval. Na svou obhajobu, mám dojem, že před těmi cca 5-6 lety ještě moc k mání nebyly. Tedy alespoň já na ně nenarazil.
Jinak s domácí výrobou vnějších filtrů do velkých akva souhlasím. Ty ceny profesionálních kanystrových jsou mnohdy značně vysoké. Sám mám u 450 l filtr Atman 3338, jenže jsem to koupil celý komplet z druhé ruky. A tak jsem výrobu pomalu průtočného filtru zrušil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2006 10:31 Vodník Re: Petr
Já myslel nesmysl vzhledem k ceně. Filtr i s kostkou stojí asi 60 a náhradní kostka asi 25, takže ušetříš 35 kč. Navíc potřebuješ hadičku a přísavku na uchycení. To výroba objemného vnějšího filtru(pro velká akvária) se mi zdá naopak výhodná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2006 10:00 Petr Re: Vodník
Je to věc přístupu, nesmyslem bych to nenazval. Já zase nejsem příznivcem čerpacích hlav, nebo vnějších filtrů do takto malého akvária.
Mě to funguje spolehlivě více než 5 let, přes rozdvojku ženu vzduch do filtru i do vzduch.kamínku. Motorek je trošku hlučnější, ano proto je ve skříňce na molitanové houbě.
A hlavním plusem vidím objem biomolitanové kostky (15x10x25cm) oproti objemu filtrační hmoty u téměř všech moderních vnitřní filtrů. Takže objemem se snažím vyrovnat nízký průtok vody, protože je pravda, že např. 90 l/ hod to přes vzduchovací motorek neudělá ani náznakem. Na druhou stranu to ani není nutné, rostliny rostou, rybám se daří taky dobře, hodnoty vody jsou v normálu (ph 6,8, UT 3,5, dusitany, dusičnany v normě)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2006 09:44 Vodník Re: ladineks
Dělat vnitřní filtr na vzduch je nesmysl, i s molitanovou kostkou stojí asi 60 kč, na 2 kostky asi 120. Ale každopádně motorek dělá kravál, rozhodně mus být někde ve zkříňce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2006 06:34 Muž [] Re: ladineks
Silenta.Made in Liberec.Od 1984 pořád šlape.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2006 21:33 ladineks Re: Petr
A jaký vzduchovací motorek k filtru je dobré pořídit? Nějaký fakt ozkoušený, takový držák ve své třídě existuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2006 21:04 Petr Re: yama
Výroba vnitřního filtru z bimolitanu napojená na vzduchovací motorek je velmi jednoduchá. V podstatě jsem udělal kopii obyčejného vnitřního filtru s obyčejným molitanem.
Použil jsem kus polypropylenové trubky DN 10 mm (obyčejná trubka Hostalen, kterou instalatéři používají na rozvody studené vody). Tu jsem na jednom konci ohnul o 90 stupňů, tím že jsem ji opatrně nahřál nad plynovým vařičem. U druhého konce jsem nažhaveným hřebíkem do trubky udělal dírky a jednu dírku cca 5 cm pod horní část trubky s ohybem. Touto dírkou se vsune PVC hadička dovnitř trubky, a vzduch strhává vodu nahoru.
Spodní díl trubky se navleče na kostku biomolitanu, tak, že do středu biomolitanu jsem drátem propíchl díru do cca poloviny výšky kostky.
Funguje to spolehlivě, biomolitan je i po 5 letech provozu v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2006 15:06 Žena yama [25] Re: Anonym
Opravdu staci tu kostku napojit na vzduchovaci motorek? vubec si neumim predstavit jak to funguje... mam totiz vzduchovaci motorek a takovej ne moc dobrej vnitrni filtr,tak bych to rada vymenila, kdyz jsem pouzivala vzduch. strojek "na ozdobu" tak se darilo rase :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2006 13:01 Muž [] Re: ladineks
Je to nejlevnější a nejůčinější řešení této cenové kategorie.Pokud to nechceš na vzduchovej motorek tak si kup nějakou menší čerpací hlavu s malinkým průtokem.V létě jsem doporučoval někomu Atman-dodá i s molitanem a vyjde to do cca 300,-kč.
Ten Shaark či co to popisuješ je k h...Akorát se to ucpává a neupravuje vodu podle nároků ryb a rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2006 12:11 Petr Re: ladineks
Sám osobně mám už několik let v 80 l akváriu filtr z kostky biomolitanu 15x10x25 cm napojenou na vzduchovací motorek Silenta (stáří 20 let) a jsem spokojený. Kostka je v rohu akvária a je krytá dvěma kusy břidlice, takže v akváriu neruší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2006 11:44 ladineks – Filtrace v akvárku
Mám akvárko 90 l a přemýšlím jaký typ filtru tam umístit. Jako jedna možnost se mě zdá molitan s trubičkou + vzduchovací motorek, druhá možnost filtr Shark ADV 1 vnitřní. Co vy na to? Nebo něco úplně jiného?
Vyzkoušejte

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 2 ...... [3]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5573x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/823-filtrace-v-akvariu?od=101