Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalovač

 

NápovědaFórum » Technika » Nástroje a pomůcky 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Odkalovač
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.10.2012 23:31 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: malyLibor
Cenu jsem viděla - 480 káčé, takže levnej opravdu není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2012 23:31 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: malyLibor
takže koukám nejsem sám kdo rozhejbává odkalovač pusou:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 23:30 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ivaha
Pěkný... ale určitě to bude drahé, jako vše od Denerle.. ale zas to bývá kvalita.. Kouknu po něm v shopech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2012 23:27 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: malyLibor
Co třeba tento www.dennerle.eu/…
Má pumpu, takže nasaje určitě bez toho, že bys udělal v akvárku tornádo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 23:27 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jir007
Taky nasávám pusou, ale ne hovínka, nýbrž vzduch. Odkalovač dám do akvárka, hadici ven. Nechám ji prověšenou a její konec mám ve výšce úst, tedy nad hladinou akvárka. Nasaju vodu tak, aby přetekla přes okraj akva a konec hadice dám do kýble a voda teče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 23:15 Muž jir007 [25] - Živorodky – Odkalovač Marina
Dobrý den.
Vlastním již nějaký ten pátek tento odkalovač.
Problém je v tom že podle návodu to nefunguje v akva s tím rychle pohybovat nahoru a dolů a má to nasát vodu samo a ejhle at třepu jak třepu nejde to musím pusou nasát hovínka od ryb a až pak to teče co dělám špatně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 22:57 Muž malyLibor [5371] - Asie
Copak velká akvária, ale já teď řeším, jak odkalit miníčko se dnem Rataj Profi Soil a krevetkama, abych odsál kal a seškrabanou řasu a neodsál krevetky... Existuje nějaký miniodkalovač třeba na vzduchovací hadičku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 20:07 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Neio
Mám Marina Odkalovač, délka je podle libosti od 25-60cm. Mám délku do poloviny akva a to z toho důvodu, že pokud hladina klesne na úroveň délky odkalovače ztrácí výkon, neva, že si namočím ruku. Odkaluji do 50L sudu ve kterém mám čerpadlo atman AT-202 tímto čerpám obsah sudu zároveň s odkalováním do záchodu, také to mám asi 4m k odpadu. U takového akva je dobré mít dno v úrovni kolen...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2012 20:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Neio
Je to příliš složité a je tam moc fitinek které se mohou lehce ucpat. Já mám 10 m dlouhou hadici, při odkalování jen samospádem při větším odčerpávání přidám čerpadlo. Při napouštění nasadím hadici místo sprchy a reguluji si teplotu. :-) Protože mám hodně pokojových rostlin část odpadní vody používám na jejich zalévání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 19:48 Muž Neio [7]
Zajímalo by mě jak řešíte odkalování ve vetších akváriích 500+..budu mít 640l akvárium a bylo by nejlepší odkalovat rovnou do odpadu..našel jsem odkalovače které se dají montovat přímo na kohoutek a odpad www.zoohit.cz/…
www.akvarista.cz/…..

Odpad od akvária budu mít tak max 4m..

Dalši problém je že hloubka je 70cm takže potřebuju něco dlouhého

Vodu napouštíte pak normálně hadice na kohoutek a do akvária??

Libí se mi, že todle umí vše najednou...Děkuji
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.10.2012 23:42 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: savan
Kdybych věděl jak, tak bych to taky tak udělal :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.10.2012 20:43 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: jíša
Ja som z obidvoch odkalovačov čo mám odstránil všetky zbytočné serepetičky-sítka a aj spätné klapky.mne stačí zvon,predlženie a kus hadice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.10.2012 19:12 R Muž Silent [5949] Re: jíša
Jaký máš? Pokud Tetru tak ta jde rozebrat a špejlí ulitky vyšťouchat. Taky jsem to dělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 18:24 jíša – Jak vyčistit zanesený odkalovač?
Ahoj, nevíte někdo jaký postup je vhodný? Sítko odkalovače je zacpané zejména ulitami drobných šneků, takže je průtok várazně menší.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 12:28 Muž Zababa [0] - Cichlidy
Mám výšku akva 45 cm a písek o zrnitosti 1-2 mm zvažuju zda pořídit JBL Aqua Ex 20 - 45 nebo Easy Clean regular 37,5 cm. Jde mě hlavně o to aby to bralo co nejmíň písku vzhledem k jeho jemnosti.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   08.07.2012 08:42 Muž Yirka [9126] Re: Silent
Je to přesně tak, k té poslední větě bych jen přidal, že pro lepší manipulaci je lepší mezi petku-zvon a hadici dát kus instalační trubky.
rybicky.net/k/forum/329935.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   08.07.2012 00:47 R Muž Silent [5949] Re: datura
Vyšší než nádrž je zbytečný, ale ideální je cca stejně vysoký záleží ovšem na konstrukci odkalovače. Navíc čím vyšší a vhodně tvarovaný zvon tím menší riziko nasátí písku a tudíž můžeš podle potřeby hlouběji do dna pro důkladnější odkalení. Navíc Easy Clean má samonasávací ventil, ochranou mřížku před zanesením toho ventilu (občas je pro zlost, ale dá se odstranit) a praktickou regulační sponu díky které se hadice dá dobře přichytit ke kýblu. Když už jsme u odkalovačů tak se mi v poslední době osvědčili odkalovače Tetra GC (pro tvou nádrž asi typ GC 40) a JBL AquaEx Set 45-70. Na druhou stranu znám spoustu lidí co si udělali za pár korun odkalovač z kusu hadice a uříznuté PET láhve a taky skvěle funguje ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.07.2012 00:13 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: datura
Nechci se do toho moc vměšovat, jakožto pořád nezkušenej akvarista, ale záleží na různých faktorech, podle mýho názoru. V prvním akváriu (ke kterýmu jsme ten odkalovač pořizovali) mám písek 2-4 mm zrnitost zhruba a jen občas se mi stane, že mi nějaké zrnko projde skrz. U jinýho akvárka, kde byl obyč jemnej písek, při použití týhle odkalovačky mizelo dno do kyblíku poměrně rychle. Takže bych hleděla, z mých zkušeností, na sítko odkalovače. Potom je taky asi podstatný umístění nádrže. Velký akvo máme na komodě, která má výšku cca 140 cm, já měřím o necelých 15 cm víc, takže při údržbě poskakuju po konferenčním stolku a stejně jen tak tak dosáhnu na dno. Takže, když Ti nevadí namočit si ruku (což mě taky neva), tak nemusíš mít zvon delší než výšku nádrže. U nás je horší, že tam blbě dosáhnu i z toho stolku, ale dá se to. Mám easy clean (myslím, že 25 cm), průměr zvonu má dostačující a přiměřenej (to bychom museli na dně mít hodně velký šutráky, průměr je nějakých 2,5 cm, tuším). Doufám, že Ti moje zkušenosti budou aspoň trošku platný ;-) při výběru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 23:34 Žena datura [104] Re: Silent
Díky. Takže obecná poučka zní vybírat tak, aby byl minimálně stejně velký nebo vyšší, než výška nádrže? A proč? Omlouvám se, jestli moc dotírám, ale snažím se pochopit, proč to tak je :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.07.2012 21:01 R Muž Silent [5949] Re: datura
Při výšce nádrže 60 cm bych doporučil tento shop.miga.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 20:58 Žena datura [104] Re: Silent
nojo, výška - na tu jsem úplně zapomněla. 60 cm. nevím, jestli by měl být ten odkalovač vyšší, než vodní sloupec. je mi celkem jedno, jestli se namočím, stejně mi to nikdy nedá a různě to upravuju rukou, takže jestli jde jen o to a ne o funkční stránku. Asi na výšce dost záleží kvůli nasávání písku, žejo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 12:15 Muž micz [132] Re: datura
Popravdě není nic moc... Mám ten mini a dokud jsem ho neupravil tak to bylo za trest
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.07.2012 11:33 R Muž Silent [5949] Re: datura
Záleží jakou výšku má to akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 11:28 Žena datura [104]
Ahoj, chystám se ke koupi odkalovače Easy clean od Hagenu. Jakou délku byste mi doporučili pro akvárium 96l?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2012 14:17 Luciie Re: PaYoch
Taky mám tento odkalovač. Krevetky nasaju bez problémů až do kýblu - ta mřížka má dost velké otvory. Navíc ty moje se nebojí, ale jsou spíš zvědavé, tak je pravidelně vybírám z kyblíku s odkalenou vodou a dávám zpět do akvárka :-)
Ale s odkalovačem jsem spokojená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2012 14:06 Muž PaYoch [134] Re: katterinecka
katterinecka napsala: tenhle je dobrý akvarijni-odkalovace.heureka.cz/… zvon je dost dlouhý..
Přesně tenhle mám, půjde to bez obav, krevetky nasaješ maximálně do tubusu, je tam mřížka, takže tobogán mít nebudou, zarazí se před hadicí. Ale ještě se mi nestalo, že bych odsál krevetu... Jak tu všichni píšou, chce to zkusit, co ti bude víc vyhovovat, někdo škrtí, já lámu hadici, nebo ucpávám prstem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2012 13:10 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: MP
já mám i písek 0,6-1mm. Jde to v pohodě, ale jak psal scorpion, chce to cvik. S tímhle odkalovačem to až tak složité nebude. To jestli to nasává písek záleží hlavně na rychlosti proudící vody, je dobré hlídat si to a podle potřeby hadičku přiškrtit aby rychlost byla akorát, nebo aby nasátý písek (či krevetka) "vypadly" ze zvonu zpátky do akvárka.
Tenhle odkalovač má výhodu že je malý a tak se hodí do malých a zarostlých akvárek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2012 10:14 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: MP
Vše je o cviku a jistě na to přijdeš při prvním odkalování sám. Obecně živorodky jsou velmi pádným důvodem pořídit odkalovač, jelikož jsou silnýmy producenty odpadu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2012 15:19 Muž MP [3] Re: katterinecka
A nevysaje mi odkalovač i písek za dna? Na dně mám směs říčního písku a jemného štěrku. A děkuji za tip palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.05.2012 15:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: MP
tenhle je dobrý akvarijni-odkalovace.heureka.cz/… zvon je dost dlouhý takže když nasaješ krevetku tak ji tam uvidíš. Nebo si nějaký odkalovač vyrobit, na odkalovače na malá akvárka je tu návodů až až
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2012 15:00 Muž MP [3]
Dobrý den, jaký odkalovač (nebo alespoň rozměr) byste doporučili do 25l AQ (výška vodního sloupce od dna je asi 20 cm, celková výška hladiny je asi 23-24 cm). Nevím, jestli má odkalovač vůbec smysl kupovat, když tam chci mít krevetky s živorodkama a jestli bych tak ty krevetky nemohl "vycucnout"?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2012 19:23 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Afim
nech tam to dno a už ho nevytahuj, ve dně se ti bude usazovat detrit (výkaly ryb atd) a budou tam žít užitečné bakterie, rozkladem toho detritu budou mít i rostliny živiny pro růst.
Neodkaluj příliš horlivě, dno nemusí vypadat jak nové, to je spíš špatně. Odkaluj když se tam bude hromadit detrit a u rostlin moc nemusíš (vadí jím šťourání do kořenů nebo neustále přesazování). Když tam ten detrit bude, spolu s bakteriemi (které jsou v zaběhlém akvárku běžně), tak bude i detrit sám ubývat. Například v hodně zarostlých akváriích s málo rybami se nemusí odkalovat skoro vůbec.
Jestli tam živé rostliny nemáš, tak je to další věc co bys měla napravit ;-) Mělo by být osázeno aspoň 80% plochy dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2012 15:43 Muž Yirka [9126] Re: Afim
Na rohy se žiletkou opatrně proto, aby se nepoškodil silikonový spoj.
Odkalovač z petky bez problémů, ale spíše do velké nádrže. Do malé třeba z injekční stříkačky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2012 15:43 R Muž romant [27987] Re: Afim
V tomhle vlákně se o tom jistě někde píše. Nějaká menší petka, třeba od dětskýho pitíčka a kus hadice a máš odkalovač na několik let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2012 15:41 Afim Re: romant
Jo a ještě jedná otázečka.Taťku teď napadlo, že by se mohl odkalovač vyrobit z nějaké PETlahve nevíte, jestli by to šlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2012 15:38 Afim Re: Yirka
Dobře díky moc a ještě otázečku protože mě právě popletlo že někdo říkal, že ty rohy si máme dávat velký pozor s žiletkou že se to nesmí dělat ty rohy protože by mohlo dojít k poškození akva tak jsem nevěděla :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2012 15:32 Muž Yirka [9126] Re: Afim
Několik upřesnění. Předně si neplést odkalování a čištění skel. Pak jedna zásadní věc: čistit způsobem vše ven z AQ vyčistit a dát zpět je přinejmenším nešťastné, lépe řečeno špatné.
A teď konkrétně: K čištění skel je klidně možno žiletku použít a to ať již samostatnou (pozor na úraz) nebo ve stěrce. Dále se na čištění skel běžně používají magnetické stěrky či houbičky na nádobí. U obého pozor na nabrání zrnka písku a následné poškrábání skla.
K odkalování dna používáme odkalovače a to buď koupené či zhotovené. Je to v podstatě zvon na tyčce připojený k hadici. Odkalení pak spojujeme s výměnou vody.
Závěrem: všechny popsané pomůcky jsou tím nejběžnějším sortimentem každého akvaristického obchůdku.
Edit: základní informace jsou k dispozici zde v rubrice výrobky: rybicky.net/vyrobky/k9
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2012 15:25 Afim – Odkalovač nebo čistič skel
Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Čistím skla žiletkou, ale vím, že by se to nemělo tak jsem se chtěla zeptat na nějaký typ odkalovače nebo čističe skel v akváriích. A nevíte, je to zboží téměř každého, i menšího obchodu nebo jen na internetu a ve velkoobchodech?Díky :) Doufám, že to pomůže při čištění akva a když bych už měla ten odkalovač a čistič skel tak když to udělám tak jakokdyby bude vyčištěné akva?Protože zatím čistím vždy že rybky vyhodím a komplet vše přesadím, kameny omyju atd. Ale lovím tam malé od pavích oček a hrozně se to zakalí tak hledám způsob, jak bych mohla čistit pro obyvatele akva i pro mě příjemněji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 11:03 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Moma
ten průměr je asi 2,5cm, jiné odkalovače ho mají mohem větší, tak se odkalí rychleji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 10:38 Žena Moma [0] - ŽivorodkyRe: katterinecka
mám 60L, to je na to moc malé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 09:44 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Moma
Ale Easy Clean mini je spíš na menší akvária, bude s tím větší piplačka (možná by byl vhodnější větší typ), ale jestli chceš mít hodně zarostlé dno, tak proč ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 09:43 Muž Yirka [9126] Re: Moma
Bez nasátí vody neodkalíš. Při důkladnějším odkalování jednou za čas je mírné nasátí horní vrstvičky substrátu žádoucí. Pokud jsi jen trochu šikovný, obratem ho vracíš zpět čistý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 09:41 R Muž Silent [5949] Re: Moma
Z těch uvedených jednoznačně Easy Clean mini. Navíc tento výrobek www.akva-exo.cz/… není odkalovač, ale "pumpa" na odpouštění vody z nádrže. Bez nasávání vody ovšem nelze odkalovat :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 09:38 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Moma
proč nechceš nasávat vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2012 09:37 Žena Moma [0] - Živorodky – Odkalovač
Chci se zeptat, který odkalovač je nejlepší když nechci nasávat vodu ani písek ...
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/…
Předem díky za odpověď :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2011 14:41 R Muž romant [27987] Re: michaltatarak
Jeto založený na samospádu. Jeden konec strčíš do akva ke dnu, nasaješ a voda Ti bude vytejkat do belíku, kterej musí bejt níž než akvárium. No a tím koncem co máš v akváriu lehce, či drsněji, podle potřeby šmejdíš(reješ) po dně a ten proud vody s sebou strhává ten bordýlek ze dna. Tak snad je to jasnější. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2011 14:40 R Muž Silent [5949] Re: michaltatarak
Nevím jaký odkalovač si konkrétně pořídíš, ale princip odkalování máš tady www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2011 14:30 michaltatarak – JAK POUŽÍVAT ODKALOVAČ ?
dobrý den ,jdu si zítra koupit odkalovač a jak ho mám používat aby vysával tu špínu ze dna? ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2011 20:36 HaDaS Re: Moma
Přímo s tímto odkalovačem zkušenost nemám, ale mám podobný (no name). Drobný písek se Ti nasaje u takto řešených odkalovačů pokaždé. Stačí však z kýble tento písek po opatrném vylití posledního litru vody odebrat. Kdyby jsi chtěl(a) řešení odkalování tak aby jsi nevcucával(a) i drobný písek, nabízí se třeba takovéto řešení : www.youtube.com/… - původně dodal do Zajímavé odkazy SanelOne. X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7938x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7891?od=101