Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH metr

 

NápovědaFórum » Technika » Nástroje a pomůcky 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
pH metr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:08 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Tohle je roztok ve kterém je pH sonda namočená stále (mimo měření) Vydrží poměrně dlouho, to poznáš sám jak se v něm budou tvořit zákaly nebo měnit pH díky kontaminaci měřenou vodou. Je dobré máčet sondu jen do menšího množství jako je na obrázku pod tvým příspěvkem a zbytek mít schovaný. Píšou tam že vydrží dva roky. Těch 10ml je málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 10:55 Muž imax [47] Re: vaaclav
Ako dlho vydrzi takto vyrobeny skladovaci roztok? Dajme tomu, ze vyrobim 1L a pH budem merat 3x tyzdenne pH metrom ADWA AD11. Roztok budem nalievat do krytky pH metra, do ktorej sa zmesti dajme tomu 10ml, co znamena 100 merani, cize 30 tyzdnov co je cca pol roka. Zachova si doma zarobeny roztok pol roka svoje parametre?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 08:33 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 23:01 Muž imax [47] – Roztok na skladovanie pH sondy
Mate niekto skusenost s tymto roztokom? www.hanna-instruments.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.11.2017 13:34 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jinak vám můžu představit jednoduchý a hrozně praktický Františkův vynález pokud jde o pH sondu. Je konec rozlévání pufrů a kcl. Sondu lze poměrně lehce vyndat a zpátky zasunout a jak je vidět na obrázku neteče to. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 13:34 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Asi půjdu teď do té ad11 za osm stovek a na tu hannu za 8000 budu myslet, až mi ta adwa nebude stacit :) K čemuž určitě časem dojde. Rozdíl v ceně je ale takový, že je v podstatě jedno, zda koupím postupně oba nebo rovnou hannu. A tu adwu můžu mít hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 12:56 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
U toho voltcraftu se píše, že má jednobodovou kalibraci. Mám dva a má samozřejmě dvou kalibraci. Bohužel ale nedoporučuji jeho koupi protože sonda která je k němu dodaná bývá stará a skoro nefunkční. 3 další jsem dostal po reklamaci a ty byly nefunkční. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2017 12:49 Acinonyx Re: Kubaa
Jednobodova kalibracia je na prd. pH meter v podstatie meria napatie a potom ho prerata na pH. Tato zavislost je linearna - priamka. Priamka je urcena dvoma parametrami - smernica a priesecnik s osou y. Pokial mas jednodbodovu kalibraciu, jeden z tychto parametrov je nastaveny v tovarni a ty kalibrujes len ten druhy. To je dost na prd, cez jeden bod totiz mozes prelozit nekonecne mnozstvo priamok, priamka je definovana dvoma bodmi. Preto aspon dvojbodovu kalibraciu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2017 12:43 Maq Re: Kubaa
Mám tendle:
hannainst.com/…

Ten z funchemu: Majitel je fajn člověk, poctivý, nevěřím že by nabízel něco nedobrého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 12:28 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Který máš? Ten druhý je použitý, což je imho loterie a elektrodu bude nejspíš nutné vyměnit. Kdyby byl za 4000 skvělý stroj o kterém nebude pochyb, asi bych dokázal těch 4000 za něj dát, ale v těhle cenách je to všechno polovičaté a opravdové přístroje stoji tak dvacet :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 12:22 Maq Re: Kubaa
Já tenhle nemám. Ano, vypadá to jako nevýhoda. Ať promluví povolanější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 12:19 Muž Kubaa [718] Re: Maq
U toho voltcraftu se píše, že má jednobodovou kalibraci. To je imho dost zásadní nevýhoda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 12:14 Maq Re: Kubaa
Taky jsem to zvažoval a poptával se známých chemiků...
Je to řešení tak na půl cesty, jak ostatně napovídá i cena. Mnohem lepší než kapkové testy, ale přátelé chemici tvrdili, že s tou přesností a kvalitou/údržbou sondy je to dost otravné.
Nevím, abys nakonec nezjistil, že Ti to nestačí a nepořizoval tu drahotu...
Mrkni na toto:
www.funchem.cz/…
www.conrad.cz/…

EDIT: O setinách pH Ti můžu říct toto: Já to mám a stačí maličký pohyb sondou, často ani to ne, a ty setiny se mění. Zaokrouhluji na desetiny, setiny si nezaznamenávám ani do svých nejdetailnějších záznamů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 11:38 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Sonda je právě výměnná a o ničem lepším v srovnatelné cenové relaci nevím. Místo pH metru za 5000 tu sondu můžu skoro desetkrát vyměnit. Jde mi teď spíš už o rozdíl mezi jednotlivými adwami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 11:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Je to trochu nešikovné jak na kalibraci tak na regeneraci. www.youtube.com/… Jak vidíš musí to pořád držet a ten začátek videa je hodně špatně sonda nesmí být na suchu to snižuje její životnost měla by být namočená v kcl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2017 10:14 Muž Kubaa [718] – jakou adwa?
Chystám se pořídit jednoduchý pH metr - požadavky, nízká cena, rozumná kvalita, automatická dvoubodová kalibrace, automatická teplotní kompenzace, výměnná elektroda.

Dle rešerše na netu i ze zdejších diskusí jsem dospěl k pH metru Adwa - AD11, AD12 nebo AD14. Otázka z ní, který z nich vybrat? Původně jsem směřoval k AD14, neboť ta umí i redox, což mi přišlo zajímavé. Jenže ten redox nelze kalibrovat a to je myslím tak nějak k ničemu. Navíc elektroda k ní se asi hůře shání. AD11 i AD12 umí jen pH, AD12 je dražší a měří na dvě desetinná místa, AD11 levnější a ukazuej jen jedno desetinné místo. Jenže mají stejnou elektrodu, takže reálná přesnost měření bude stejná, velmi pravděpodobně odpovídající jen jednomu desetinnému místu. Viz též tato diskuse:

Takže mi z toho nakonec vychází Adwa AD11.

Kterou máte vy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 20:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kapr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 18:13 Muž Kapr [9] – Rada
Chtel bych si koupit www.co2supermarket.co.uk/… ma s timhle pristrojem nekdo zkusenosti? Diky za pripadne reakce ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 16:40 Muž fiskaren [11] Re: elko
jak píše kolega "prasan" doporučuji taky měřák Adwa www.reverzni-osmozy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 15:33 - Re: elko
Môj predchádzajúci príspevok.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2016 13:30 Muž elko [30] - Sumci – ph metr
Poradí mi někdo spolehlivý ph metr do 2000kč?Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 15:12 - Re: Fuchs
Používam ADWA. ano palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 14:16 Muž Fuchs [169] Re: Rakvista
Asi máš pravdu taky jsem na to koukal. Všem děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 13:56 Muž Rakvista [20] Re: Fuchs
Co jsem koukal tak všude jak tady např.Profiplants (což jsou větčinou přístroje z eBay nebo AlliEx..atd.) je cena kolem 2tis. pokud nechceš vyslověně profi od nějaké renomované firmy,ale tam jsou už ceny jiné.Koupit je tady ti ušetří různé peripetie s případnou reklamací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2016 11:37 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Fuchs
kontroler, hmm a co www.top-messtechnik.com/… je to vedle z Německa, za 3 dny doma a bez dalších poplatků.

Jinak měl ses ptát ve správném tématu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2016 09:48 Muž Fuchs [169]
Přatelé nedá se někde (aliexpress.com) koupit za slušné peníze ph controler? Měli by jste nějaké doporučení? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2015 21:25 hirafazel Re: hirafazel
Tak když už se to podařilo nalézt a nakousnul jsem to, tak si zkusím i odpovědět.
www.akvarko.cz/…
Dle článku kromě nulového bodu a strmosti by bylo vhodné zohlednit i teplotní kompenzaci. S ohledem na "stabilní" teplotu (pokud ji úmyslně neměním) +-0,2°C to snad není nutné...
Třeba to někoho bude taky zajímat nebo mě to někdo více objasní.
Pokud ne omlouvám se za OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2015 18:14 hirafazel – Kalibrace Ph sondy
Fotka k příspěvku Zdravím. Nevíte někdo jaký je princip dvoubodové kalibrace Ph sondy? Jde mě o to, jestli lze linearizovat signál z Ph sondy aby nedošlo k velké odchylce při měření. Bohužel mám pouze 2 druhy kalibračního roztoku a to Sera Ph4 a Sera Ph7, takže nejsem schopný zjistit skutečnou charakteristiku výstupního signálu z Ph sondy (logaritmická, exponenciální,...). Zatím bych rád použil tento postup:
1)Naměřit analogovou hodnotu (0-1024) kalibračního roztoku Ph4 - třeba 655
Naměřit analogovou hodnotu (0-1024) kalibračního roztoku Ph7 - třeba 528
2)Zjistit stupnici (počet analog jednotek na 1 Ph) (655-528)/(7-4)=42,33
3)Při vlastním měření Ph naměřit 10 hodnot a pomocí průměrování zpřesnit naměřené data třeba 529,7
4)Vyhodnotit Ph tak, že jako výchozí bod budu uvažovat naměřené hodnoty z kalibračního roztoku Ph7=528 a pomocí linearizované stupnice pouze připočítat aktuální rozdíl

Ph= (528-529,7)/42,33 + 7 = 6,96 (viz. Obr.)

Řešil to někdo, případně ví jakou charakteristiku mají výstupní signály z klasické Ph sondy? Zatím mě nic lepšího nenapadlo a nevím jak je to řešeno u komerčních produktů z dvoubodovou kalibrací.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 15:14 Muž matlala [798] - RostlinyRe: gabro83
koukám že pH nebo ORP nikoliv obojí.
Ale ty ostatní hodnoty, bych řekl že se hodí hlavně teplota a vodivost, jinak asi nemá smysl.
Spíš mrkni na PH-308, ten sám mám, a k němu teploměr z elektra kolem 100-200,- a elektrodu zasilikonovat a na vodivost jde sehnat taky neco kolem 500,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 11:40 gabro83
Máte s tímto výrobkem někdo zkušenost?
www.aliexpress.com/…
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.10.2014 11:59 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Mislow
...Protoze destilovana voda je voda bez primesi a tudiz pH 7...
Ovšem v okamžiku, kdy láhev s destilovanou vodou otevřete, její pH se vlivem CO2, obsaženého ve vzduchu, začne snižovat (Henryho zákon.) Přelévání a pohyb vody způsobený manipulací s ní tento proces urychluje.
Destilovanou vodu jako kalibrační médium skutečně použít nelze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.10.2014 08:22 Marcel G Re: ludvik
Proč bys mě měl urazit? Nás to zase učili tak, jak jsem to popisoval. Podle mě má tento postup logiku v tom, že 1) větší množství roztoku znamená větší míru jistoty udržení správné hodnoty; 2) mícháním se zajišťuje jednak homogenizace roztoku (i když asi můžeš namítnout, že u kalibračního roztoku je to zbytečné), a jednak rychlejší reakce elektrody. Elektroda nikdy není sterilní, takže na ní vždy budou nějaké cizorodé nánosy (obzvlášť, pokud jsme jí už někdy do něčeho namáčeli), které se mícháním lépe smyjí, než když jen elektrodu do roztoku pasivně ponoříš. I z tohoto důvodu je lepší používat spíše větší množství kalibračního roztoku, protože čím ho bude více, tím méně ho bude něco ovlivňovat. Kalibrační roztok se také právě z důvodu jeho degradace nemá používat vícekrát než jednou. Pokud tomuhle říkáš náboženství, nebudu tě přesvědčovat o opaku. Já v tom vidím určitou logiku. Ale jak už jsem říkal, kdo to považuje za hovadinu, ať si leje kalibrační roztok třeba do zkumavky. Jistě tím dost ušetří, a třeba to ničemu neublíží.

A ještě si neodpustím jednu poznámku na závěr k tomu "náboženství - víra bez důkazů":
Řekl bych, že zhruba 99.9% postupů, které se tady druhým radí ohledně řas, nejsou ničím víc, než jen "vírou bez důkazů". Substráty, proudění, koncentrace CO2, množství živin ... to všechno plave na vodě, a my o tom jen do nekonečna spekulujeme (a někteří to i vydávají za "pravdu"). Má snad někdo tady nějaké důkazy o tom, jaký substrát je lepší? Kolik CO2 rostlinám stačí? Dokázal snad někdo (vědecky), že je nutné dodávat jim 35 mg/L ... nestačí jim třeba 15 mg/L? A kolik živin rostliny skutečně potřebují? Dal si už někdo tu práci a zkusil to zjistit? Takže když už jsme u toho náboženství, tak celý náš slavný akvaristický koníček je víceměné náboženskou záležitostí. Já, jakožto vystudovaný teolog, bych o tom mohl něco vědět. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2014 00:25 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Tomuhle se říká náboženství. Tedy víra bez důkazu ... já se ptal na důvod a ty na to "tak se to prostě dělá" a "dělej si to jak chceš". Pokud jsem tě dotazem urazil, neodpovídej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 22:31 Muž Mislow [304]
Chlapi, tek jste me dostali. V pondeli koupim destilku, zmerim, teda jsem svuj pH metr dlouho nepouzil a kalibracni roztok nemam, tak uvidime, ale i tak si vysledek zapisi, pak do destilky plivnu a necham stat otevrenou dva dny, jak se pH zmeni ..... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 21:58 Muž Priest [325] - CichlidyRe: jiri609
Přesně o to jde.Těžko jim budeš reklamovat destilku u které ti řeknou že jsi do ní neodbornou manipulací něco dostal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 21:55 Muž jiri609 [91] Re: Mislow
pokud by jsi na to přišel.... :-D pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 21:53 Muž Mislow [304] Re: jiri609
Jj, dobre, ale teda, kdyby me prodali pivo, ktery by melo byt 4 % a melo 3.8, tak bych se nastval. :-| :-D pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 21:48 Muž jiri609 [91] Re: Mislow
destilka bude mít vodivost cca 10-30mikroS. Dělali jsme vodu s vodivostí 0,5... ph měla třeba 6,8... průmyslově "destilka" se dělala přes ionexy, což teda není destilace :-P , ale je kvalitní. Jak lékárny dostávají udělanou netuším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 21:37 Muž Mislow [304] Re: jiri609
No, nikdy nevis, taky to tak spis vypada, protoze vyrobce kazdeho produktu nese zaruku, ze to co prodava je to co je. Pokud by prodaval destilovanou vodu v ramci zarucni doby nebyla destilovana, tak je to podvod. :-) Protoze destilovana voda je voda bez primesi a tudiz pH 7 a i obalove materialy a zpusob osetreni produktu, aby se tam zadne primesy nedostaly, by nemely toto ovlivnit v ramci zarucni doby.. :-) Ale na druhou stranu, prekvapi te, ze si koupis nekvalitni vyrobek? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 20:41 Muž jiri609 [91] Re: Mislow
za a/ bude správně... kdyby jsi třeba půjčil přístroj kamarádovi, ten si jej musí doma vykalibrovat - nové místo, nové podmínky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 20:28 Muž Mislow [304] Re: jiri609
Tak jasne to chapu, ale 7 a 6.35 je dost rozdil. To uz je bud opravdu nekalibrovany pristroj nebo nekvalitni destilka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 20:01 Muž jiri609 [91] Re: Mislow
záleží, jak je připravená... ale odchylka i v desetinách je možná, právě proto, že i malá příměs to může hodně ovlivnit... ale přesná čísla po mně nechtěj... ale destilkou opravdu nenakalibruješ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 19:57 Muž Mislow [304] Re: jiri609
Jj, ale o jake odchylce mluvime? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 19:42 Muž jiri609 [91] Re: Priest
nový přístroj, nová elektroda, vždy je nutná kalibrace. A měla by se provádět pravidelně....
Ph destilky není nikdy přesně 7,o... nikdy není úplně čistá, a tím že je téměř čistá, má větší snahu něco rozpouštět, třeba i ze vzduchu, obalu atd. A protože obsahuje malé množství rozpuštěných iontů, každá rozpuštěná látka ovlivní více pohyb ph než normálně...
PS.: Marcel G - v žádném postupu při kalibraci jsme neměli dáno stálé míchání roztoku, ten je homogení a neměnný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 14:51 Marcel G Re: ludvik
Správný způsob kalibrace je takový, kdy se elektroda ponoří do kalibračního roztoku, a ten roztok se tou elektrodou promíchává. V profi laboratořích na to mívají i speciální vibrační stojany → dáš elektrodu do stojanu, ponoříš do roztoku, a přístroj sondu v roztoku rozvibruje. Můžeš to samozřejmě dělat, jak chceš (třeba strkat elektrodu do roztoku v malé zkumavce ... když chceš ušetřit), ale neříkej tomu pak kalibrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 14:11 Muž Priest [325] - CichlidyRe: Mislow
No tak jsem ho testnul v laboratorní destilce-protočily se mi panenky při ceně 130kč za 0.5l-a naměřil jsem 6,35.Takže informace pro další potenciální kupující je že je přístroj neskalibrovaný.Pozn.: pokud mě neodrbali při koupi destilky v lékárně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 14:00 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Nějaký důvod, proč tolik? A pokud tedy použiju zkumavku od JBL testu a naleju tam toho jen tolik, aby bylo bezpečně ponořené to sklo sondy, tak je to špatně?
Marcel G napsal: ... Na jednu kalibraci spotřebuješ zhruba 50 mL kalibračního roztoku. Je dobré si sehnat nějaké malé úzké nádobky (ideálně o průměru tak 5cm a tak 10cm vysoké). Do těch si pak odliješ z lahvičky zhruba 50 mL kalibračního roztoku, a provedeš kalibraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 13:52 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Priest
je asi po 3 měsících jsem ho testnul v pufrech a odchylka jedna desetina.Už jedu na sondu 1,5 roku a už musím kalibrovat častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 11:25 Marcel G Re: Mislow
Pokud chceš pH metr používat jen na nějaké orientační sledování výkyvů v pH, tak ho asi kalibrovat nemusíš. Ale pokud ho budeš používat k nastavení nebo stanovení koncentrace CO2, nebo chceš prostě znát přesné hodnoty pH ve svém akváriu, tak bys ho zkalibrovat určitě měl. Nový pH metr bych zkalibroval na 100% (je sice pravděpodobné, že při tom zjistíš, že už zkalibrovaný je, ale také se ti klidně může stát, že narazíš zrovna na nějaký vadný kus, který bude naprosto mimo). A pokud nebudeš pH metr delší dobu používat, tak je vždycky lepší ho před měřením také zkalibrovat.

PS: Pokud vím, tak velmi kvalitní a levné kalibrační roztoky dělá česká firma ED Turnov. Tady je ceník: www.elektrochemicke-detektory.cz/… . Jen pro představu: Na jednu kalibraci spotřebuješ zhruba 50 mL kalibračního roztoku. Je dobré si sehnat nějaké malé úzké nádobky (ideálně o průměru tak 5cm a tak 10cm vysoké). Do těch si pak odliješ z lahvičky zhruba 50 mL kalibračního roztoku, a provedeš kalibraci. Takže 100 mL lahvička ti vystačí tak na 2 kalibrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2014 10:25 Muž Mislow [304] Re: Priest
Ahoj, mam jiny a ten skalibrovany byl. Pokud v manualu nepisou pri postupu pri prvnim pouzitim skalibrovat, tak by byt mel. Kazdopadne si to muzes overit zmerenim pH destilovane vody, coz by melo byt 7, pak mereni opakovat a pokud vykaze stejnou hodnotu, tak by ho povazoval za skalibrovany. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 15162x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7323-ph-metr?od=51