Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH metr

 

NápovědaFórum » Technika » Nástroje a pomůcky 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
pH metr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2023 22:18 Muž Jozef [311] Re: Tomienovic
Keby bol môj dodávateľ taký vzorný (ja som si musel vyžiadať kompletný rozbor - za to je tam viac dát). Podľa tohto máš na vstupe 7,61 :)
www.bvsas.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2023 21:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomienovic
Všude v akváriích máš měření okolo pH 8 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2023 20:19 Muž Lojza007 [1204] Re: Tomienovic
Chce to zjistit pH u provozovatele vodovodu, ale pravděpodobně je prostě blbě zkalibrovaný měřič nebo je sonda KO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2023 19:54 Muž Tomienovic [9] - CichlidyRe: vaclav
neviem co je to 3 molarny roztok KCL ale predajca odporucil aby som do krytu sondy dal mokru hubku alebo vatu. Mam to tak od kupy a uz som to kalibroval 2x za posledne 2 tyzdne a stale sa mi zda ze to ukazuje uplne ine hodnoty ako papierik. Na papierikoch som mal od 7-7,4 a s touto sondou mam nad 8 stale a aj voda z vodovodu ma 8,4 co by nemala mat nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2023 12:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomienovic
Sondu bys měl mít stále namočenou v 3 molárním roztoku KCL jinak ti vyschne a rychle odejde. Hodně záleží na rychlosti ustálení hodnoty u starší sondy to trvá i dost dlouho. Také záleží, jak často měříš a když kalibruješ, jak velká odchylka tam je a jestli máš 1 nebo 2stupňovou kalibraci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2023 09:40 Muž Tomienovic [9] - Cichlidy
Ako často je dobré skalibrovat ph meter? Mám pocit, že ten čo som kúpil ja treba pred každým použitím? Je to možné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2022 17:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
Koupit si pH metr za 300 z Číny to se, jak je vidět hodně vyplatí už to nekecá o desetiny ale celé 1-2 pH. Pro CO2 a jeho měření na desetiny (0,3pH = 100% nárust CO2 ve vodě) dost důležité proto jsem i ty svoje zahodil a nebyly zrovna levné (Tělo 2000kč + sonda 1200) a koukám jen na drops checker v některých případech i s náplní za ty 3 stovky. PHmetr jsem si pořídil v době kdy drops checker byl u nás ještě neznámá věc a dneska bych už takovou blbost neudělal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 16:38 Muž Richo [11] Re: NHKG
Měřím přímo v akváriu. Teď jsem zkusil jsem změřit bokem ve skleničce a změřilo mi to stejně jak ve zhasnutým akvárku. Po zapnutí světla i filtru už to neskočilo o dvě čísla, ale jenom o jedno, nebo o jedno a tři desetiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 15:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Richo
Měříš pH ph vody v kelímku nebo přímo v akváriu? Na pH by čerpadlo nemělo mít moc vliv pokud nepoužíváš CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2022 12:37 Muž Richo [11] Re: zervajs
Ty jo, fakt! Mám teda nový tužkový PHmetr a po kalibraci naměřil v akvárku 10. Dneska jsem zkusil nejdřív vypnout filtr a fakt to skočilo o číslo dolů. Po zapnutí filtru zase nahoru. Osvětlení mám sice ledpásky, ale zkusil jsem vypnout i ty a skočilo to o další celé číslo dolů. Takže se zapnutým filtrem (vnitřní - čerpadlo) a s ledkama 10PH, po vypnutí 8PH.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2022 11:10 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
U dropchekeru je nižší cena vykoupena větší nepřesností,dána tloušťkou skla akvária, osvětlením ( a nakonec i volným CO2) a měněním náplně... to by mě nebavilo :-)

Tužkový "šmejd" z číny výdrží ty dva roky a za 200-250 kč je to nejlevnější řešení, levnější než kapkový, permanentní...
Ps: Václav to ví,to si tak ulevuju pro MarekP
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2022 10:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
Nevím jestli by šlo namíchat jinou kapalinu do drop checkeru to by bylo podstatně lacinější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2022 20:27 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
To je fakt :-)
Jen kdyby ta sonda nestála přesně jak ten celek...zhruba no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2022 20:26 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Richo
pH signál
• Propojení měrné a referentní sondy generuje elektrické napětí.
• Napětí na konektoru pH sondy se pohybuje v desítkách až stovkách mV, pH signál je tedy náchylný k okolním vlivům
(např. kabely 230 V).

Mám vyzkoušené, že u zářivek taky měří s odchylkou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 19:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MarekP
I když teda, když píšeš o životnosti 2 let, tak to mi přijde jako vyhozené peníze. Pokud to není pH metr s vyměnitelnou sondou tak jsou to vyhozené peníze. Přístroj ti zůstane a měníš jen sondy jinak to kupuješ celé znovu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 19:07 Muž Richo [11] Re: zervajs
To "elektro" nechápu. Co tím myslíš? Jinak ten tužkový má dole dvě elektrody. Nebo jednu elektrodu a druhý nějaký výstupek, který byl bílý a teď je hnědý, jakoby zkorodovaný. Ale původně vypadal jako plastový, tak nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 19:01 Muž Richo [11] Re: MarekP
Ten žlutý tužkový mám právě já. V nějakém článku jsem se dočet, že sondě vadí olejový film a že se má vyčistit 75% etanolem. No když je občas slepá hladina tak to může tu sondu obalit, ne? Jinak myslím, že měří dobře, když po dvou letech správně změřil kalibrační roztok. Jó, tady je o tom olejovém filmu: www.reverzni-osmozy.cz/…. A dá se koupit i levněji - do dvou stovek. Asi si ho koupím zas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2022 18:59 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Rovano
Papírkové testy na cokoliv jsem dávno zavrhl. To je tak orientační, že jsou k ničemu. Aspoň takovou mám zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2022 18:58 Muž MarekP [812] - MalawiRe: zervajs
Díky za tip i za nabídku. Jo, mně stačí jednou za čas, nepotřebuju denně, ani úplně přesně. Ještě se rozmyslím, co zvolím. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 18:54 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: MarekP
Nebo si kup za 180Kč 50 proužkových testů. Přesnost neznám. Dle hesla, není tam napsáno akvarijní, tak je to levnější.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 18:43 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: MarekP
Pokud budeš sledovat jen jednou týdně nebo co 14 dní tendence ph ( prostě jestli leze dolů nebo nahoru) stačí ten tužkový.
Vydrží i déle než 2 roky,ale o sondu je třeba se starat.
Ps:Ten volcraft se starou sondou ti mohu darovat ( sondu dokoupíš)
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 18:39 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ondra
Víc než rozpuštěné soli ( tvrdost ) má vliv kde měřím,jestli v akváriu nebo mimo něj.
Sondy jsou náchylné k okolnímu "elektru", je si to třeba vyzkoušet a podle toho se zařídit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 18:34 Muž MarekP [812] - MalawiRe: vaclav
Chápu, co se dá dělat. :) Nemáš tip na nějaký konkrétní pH metr, který by se alespoň částečně přibližoval mým požadavkům? Mě zaujaly tyto, ale vůbec nevím, jaký je v nich rozdíl:

www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…

A pak níže na fóru mě zaujal tento, o kterém jste si psali:

www.voltcraft.cz/…

I když teda, když píšeš o životnosti 2 let, tak to mi přijde jako vyhozené peníze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 18:30 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: vaclav
Nemůže mít na rychlost měření vliv tvrdost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 17:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MarekP
Bohužel jako teploměr to fungovat nebude problém je se sondou která se musí časem kalibrovat čistit a je s tím dost práce. Ty lepší stojí dost velké peníze, a i ty mají životnost okolo dvou let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 16:18 Muž MarekP [812] - Malawi – Jaký pH metr
Ahoj,

můžete mi doporučit nějaký pH metr, který by byl za "rozumný" peníz, který by byl jakžtakž přesný a bylo s ním co nejméně práce. Zkrátka něco, co prdnu do akvária a bude to fungovat de facto jako teploměr? Pročetl jsem si toho už spoustu, ale tomuto vůbec nerozumím. Nikdy jsem pH přesně nepotřeboval měřit, ale teď budu mít Tlamovce, kteří potřebují vysoké pH, tak to budu muset hlídat a upravovat vodu. V akváriu nejsou žádné rostliny. Děkuji. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 14:48 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Pokud nemáš dvoustupňovou kalibraci výsledek měření může mít dost velkou chybu. Prodávají se regenerční a čistící roztoky, ten rozdíl v délce měření by neměl být tak velký ale samozřejmě to může nějak i ovlivňovat akvarijní voda nebo i teplota. Já jsem tohle ale nikdy nepozoroval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 13:29 Muž Richo [11] Re: vaclav
Druhý kalibrační roztok nemám. Od oka jsem do destilované vody přidal kyselinu citronovou. Do půl minuty mi PHmetr s oplachem v destilované vodě i bez oplachu měřil 6,9 u kalibračního roztoku a 4,6 u kyselého roztoku. Jakmile jsem měřil v akvárku, hodnota z 4,6 pomalu stoupala během těch pěti minut k 6,8 (i s "kvedláním"). Žeby rychlost měření akvarijní vody negativně ovlivňovaly různé další chemikálie v akvarijní vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 11:53 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richo
Vyzkoušej i kalibraci na jiné Ph a uvidíš, jak rychle zareaguje jinak dva roky je na sondu už docela hraniční doba pro funkčnost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2022 10:42 Muž Richo [11] – Délka měření
Zdravím, mám dva roky starý elektronický žlutý PHmetr. V akváriu trvalo ustálení hodnoty takové tři až pět minut s občasným zakvedláním PHmetrem ve vodě (kvedlá se s ním, nebo ne?). Dneska jsem si namíchal kalibrační roztok 6,86PH a po ponoření PHmetru do roztoku to skočilo na hodnotu 6,9 během vteřiny. Neví někdo proč to v akvárku trvá tak dlouho a v kalibračním roztoku krátce? Dík
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2019 13:44 Maq Re: vaclav
Ty čisticí roztoky jsou většinou silně ředěná HCl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2019 13:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Čím starší sonda tím to trvá déle, jakmile hodnoty skáčou je po ní. Životnost je různá, ale déle než dva roky ty levné nevydrží a to ještě se s nimi musí dobře zacházet. V roztoku KCL by měla být namočená stále. Prodává se i čistící roztok, když jsem jí v tom zapnul ukazovalo to skoro 0. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2019 10:10 Muž PaJe68 [6] Re: Dzumigar
I tento bazénový PH metr se musí skladovat v roztoku? V návodu se nic takového nepíše. Zvýší se nějak moc životnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2019 20:50 Muž imax [47] – ADWA AD11
Prešlo pár ďalších mesiacov a mám novú skúsenosť s pH metrom ADWA AD11. Používam ho približne dva roky. V poslednej dobe meranie až do momentu, kým sa ustálilo na pevnej hodnote trvalo približne osem minút. Ak meraniu predchádzala kalibrácia, bolo prvých pár meraní s rozhodenými hodnotami. Po kalibrácii sa mi podarilo po sebe namerať rovnakú hodnotu až po štvrtom až piatom meraní. Pripisujem to časom "opotrebenej" elektróde. Zo začiatku používania som robil meranie niekoľko krát týždenne. Aktuálne urobím tak dve až štyri merania týždenne, nakoľko meriam dve nádrže. Keď pH meter nepoužívam, elektróda je trvalo ponorená v 3 mol roztoku KCl vo vrchnáku pH metra. Možno raz sa mi podarilo mať vo vrchnáku menej roztoku ako bolo treba.
Dnes som namontoval novú elektródu. Po kalibrácii trvalo meranie asi 30 sekúnd a už sa hodnota nepohla. Kontrolné meranie v kalibračných roztokoch dopadlo úspešne hneď na prvý pokus a potvrdilo hodnoty 7,0 a 4,0. Chcel by som sa opýtať na Vašu skúsenosť s týmto pH metrom. Ako dlho Vám trvá bežné meranie kým sa hodnota ustáli?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2019 21:22 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: imax
I půl kapky bude stačit. Jde o to zvednout vodivost vzorku nad 100 µS/cm, pak už ten pH metr funguje líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 19:39 Muž imax [47] Re: DavFM
Doslova kvapku? Merana vzorka vody z RO ma cca 50ml. Pred casom som sa snazil vygooglit pH hodnotu roztoku KCl, zial neuspesne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 19:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: imax
Pokud chceš měřit takhle měkkou vodu, tak do vzorku dej kapku právě toho konzervačního roztoku KCl. To pH to neovlivní a půjde to měřit spolehlivě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.01.2019 18:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Tak ph se bude měnit vlivem vzdušného CO2 a běžné Phmetry měří spolehlivě tak od 100 mikro/s a i u nízkých Ph můžou trochu kecat. Pročti si starší příspěvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 17:33 Muž imax [47] Re: vaclav
preco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 17:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
V ve vodě z osmózy budeš mít s běžnými phmetry s měřením PH problémy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 16:14 Muž imax [47] – ADWA AD11
Ahojte. Pouzivam pH meter ADWA AD11 uz nejaku dobu a v zasade som s nim spokojny. Obcasne kontrolne porovnanie s kvapkovym JBL meranim sa zhoduje. Kalibraciu robim kazde 4 tyzdne. Niekolko krat som vsak meral pH vody z RO a neviem co si mam mysliet. Vodivost tejto vody je pri par mesiacoch pouzivanych filtracnych naplniach 23 µS. pH cerstvo pripravenej vody ADWA vyhodnoti ako cca 7,6. Ked tu istu vzorku zmeriam hned po prvom teste, hodnota klesne na 6,8 a tak dalej. Pri siestom po sebe iducom merani sa hodnota ustali na 5,4 a dalej uz neklesa, co je hodnota, ktoru potvrdi aj kvapkovy JBL test. Kazde meranie trva 8 minut, kym sa merana hodnota dalej nemeni. Je to tesne pred intervalom, kedy sa pH meter automaticky vypne. Ked zmeriam pH kalibracnych roztokov 4,0 a 7,0 tak vyjdu spravne hodnoty. Date mi napovedu ako je to mozne? V krytke pH metra mam stale homemade 3 molovy roztok KCL, v ktorom je sonda pri uskladneni ponorena. Jeho pH je nieco nad 4.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 13:39 R Muž ctibum [6910] Re: Dzumigar
Nebo v kuchyni ukradni silikonovou formičku na muffiny a vystřihni to ze spodku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 09:41 Muž Dzumigar [20] Re: vaaclav
Darmo, skúsenosti hovoria samé za seba. To ma vôbec nenapadlo že z duše. Na to som absolútne zabudol. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.03.2018 09:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaaclav
Tohle je Františkův (RoFr) vynález a to těsnění jde udělat z duše nejlépe z auta i když v době bezdušových pneumatik to může být pro někoho problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 09:13 Muž Dzumigar [20] Re: vaaclav
Tak nejako, mi skŕsla myšlienka v hlave len nájsť nejaké tesnenie v tvare obdĺžnika. :)
Musím sa vybrať do korunového obchodu a prehrabať sa tam. Ďakujem za motiváciu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.03.2018 07:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dzumigar
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Musíš si vymyslet v čem to máčet, to co máš v tom to KCL dlouho nevydrží a vyschne zvlášť když to nakloníš nebo dokonce položíš. To co mám já ti sice nepomůže ale možná by to šlo udělat podobně. Důležité je na tom těsnění stačí gumové lépe silikonové.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 22:46 Muž Dzumigar [20] – Skladovanie
Fotka k příspěvku Celkom vhod, mi padla diskusia ako skladovať pH meter. Ja mam síce čínsky vid.fotka, keď dám do vrchnáku roztok KCL tak mám pocit, že to jednoducho nestačí. Máte náhodou nejakú fintu do čoho dať pH meter, tak že sonda bude skutočne namočena v KCL roztoku.
Nič normálne ma zatiaľ nenapadlo.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 13:10 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Ono ho tam asi ani není 10ml, je tam toho míň. Já to spíš vyčabrám, než že bych cíleně měnil. Prostě pak vezmu do pipety, naberu, doliju, přebytek se sam vytlačí ven (bez těsnění, to dám až pak) a hotovo. Namíchat litr roztoku KCl je skoro zadarmo a je to na dlouho, i kdybych to měnil při každém měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 13:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Tohle ti asi nikdo neřekne za jak dlouho musíš vyměnit roztok v nástavci to si musíš vyzkoušet sám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:28 Muž imax [47] Re: vaaclav
Ok, do krytky pH metru sa asi vojde o nieco viac ako 10ml. Roztok uz raz pouzity od posledneho merania treba vyliat a po merani pouzit dalsi zo zasobnej flase, alebo ho mozem pouzit niekolko krat? Snazim sa zistit ako dlho mi vydrzi 1L. O aky obrazok sa ma jednat?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 15163x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7323-ph-metr