Riccia fluitans - pěstování
Chtělo by o fotku, ale nebude to biogenní odvápnění?
Starší reakce
Přidělat to na něco co budeš moct kdykoliv vyndat z akva, protože se musí dost často stříhat, Jinak spodek uhnije a máš ji zase na hladině.
a to misto nemusi byt az tak bez proudeni..... jinak docela dobry je kdyz je prorostla bublinatkou, ta ji trosku zpevni... proste potrebuje svetlo a ziviny, pak roste i pod hladinou
Na klidném místě vytvoří kompaktní polštáře i na hladině.
Nechat ji na hladině můžeš, ale jen v to případě že ti poroste a vytvoří kompaktní hmotu. Pokud ti ale nebude příliš prosperovat rozplizne se po hladině. Placatý kamen a nacpat do síťky a položit na dno. Vlasec velmi rychle proroste.
Díky, dostal jsem ji. Jen ještě nevím co s ní.
Po rekonstrukci čekám, které kytky se jak rozjedou a teprve potom budu akvárium přesazovat a vytvářet konečnou podobu. Ani tam aktuálně nemám žádnou dekoraci na kterou bych ji přichytil.
Mám ji nechat plavat na hladině, nebo bude lepší ji nechat ve sklenici vody a měnit jí tam vodu?
ano
Starší reakce
Ja som to len odstrihol a polozil na ricciu.Ono to casom prerastlo a drzalo v jednom kuse.A ked to chces drzat pod vodou - tak na to som pouzival sietku z ovocia.
perlinka tak té mám zrovna doma spoustu jelikož jsem ukončil zateplovačku hned to vyzkouším... máš s ní osobní zkušenost? jak ji zabalit do koule nebo to nějak sešít , díky
Na toto je dobra ta sietka co sa pouziva pri zateplovani budov.
Prosím vás jak řešíte riccii na hladině aby držela pohromadě??? Koupil jsem kousek a umístil do akva aby se rozrostla , ale proud z rozstřikovací rampy ji stále strháva pod hladinu a kousky riccie poletují po celém akva... vypadá to hrozně a riccie ještě hůř a do chomáčku má tedy daleko.. zkusím posunout rampu níž od hladiny aby se nevířila, ale nevím zda to nebude spíše na škodu kvůli CO2 které se rampou pomocí reaktoru rozstřikuje po akva a proud v akva je prý důležitý... co s ní? můžu je posbírat do nějaké síŤky a tu nechat plavat po hladině? poroste pak riccie v chomáči? díky za rady!!
Starší reakce
Mně rostla pod vodou jako blázen a to jsem měl snížené osvětlení.cca 56wattů což je asi 0,2w/litr. Na hladině taky rychle přibývala.Hodil jsem přebytky do velkého 30litrového květináče s vodou kde to tvořilo asi 15-20cm vrstvu.Čekal jsem,že spodky uhnijí a houby a to jsem tomu vůbec nesvítil jen denní světlo.V druhém akva mám samý křemenec,který obsahuje hodně vápence a ricie tam taky roste.Sice pomaleji u dna,ale na hladině celkem rychle.Takže si nedokážu představit podmínky v kterých by nerostla.Teď ji pořád vyhazuji a nejde se ji zbavit.Furt roste-stačí sebemenší kousíček.
jak komu, já s tím problém nemám, ale spousta jiných jo....
Já bych byl taky pro vyhození.
Starší reakce
A taky se dobře na cedníku zastřihává!
2 29.01.2012 17:53 Libcin – Vázané Riccie
Zdravím, chci se s vámi podělit o moji zkušenost s vázáním této rostlinky. Vážu ji na upravený nerezový cedník. Výhodou je to, že uhnívající rostlinky, které jsou po rozrostení vespod, propadávají cedníkem a dají se lehce odalit (nevýhoda 100,Kč za ks).Po navázání vytváří hned tvarem polokouli a nemusí se dlouho čekat, než bude vypadat efektně a esteticky.
Starší reakce
Já už potřebuju zakrýt jen vršek filtru, filtrační hmotu už mám schovanou, takže to je v pohodě...
uvidí se...
To není špatný nápad, myslíš že to bude vypadat hezky
Taky mě to napadlo, ale bála jsem se aby ten filt dobře filtroval, takže to nechám jen ňák zarůst.
Taky se s ním snažím zakrýt filtr
koukám, že řešíme dost podobné problémy...já jsem na to ještě vymyslel vychytávku, že jsem kolem filtru nechal mřížku a až mi vyrostou nové rostlinky (microsorium), tak je na tu mřížku zkusím nějak navázat...ale nevím, jak to bude vypadat
Už aby to zarostlo
chtělo by aby povyrostlo i to microsorium, a zakrylo ten filtr a topení, zatím to tam vypadá jak pěst na oko
Vlascem to je ok
Vypadá to pěkně
to se doladí, já musim taky ještě nějaký sehnat, mám tam mezery
Vlastcem na ryby
Moje akvárko vypadá jak prales, jen ještě budu muset dokoupit trochu jávského mechu, protože sem tam je vidět perlinka
Tak to jsem zvědavý
s ricií jste udělala dobře, ta by Vám na tom asi nedržela...čím jste to přišila?
Ták se musim pochlubit
Perlinka nakonec zvítězila, připěvnila jsem jí dole jen zasazením do písku a zezhora jsem jí přichytila plastovými hřbety na eko obaly. K perlince jsem přišila nakonec jávský mech a ne riccii. Riccie bylo málo a za moc draho. Za chvíli se pochlubím fotkou, teď musím uklidit bordel
Je nenáročná...čím budete mít silnější světlo, tím bude hustší...aspoň takovou mám zkušesnot já...
Potom z ní můžete udělat koberec (na to je lepší, když jí nějakou dobu necháte jen tak plavat a hladině pod silným osvětlením, aby zhoustla, líp se pak u dna udrží...)
Ještě bych se ráda zeptala, jestli nemáte někdo zkušenosti s Riccia fluitans. Ráda bych si jí pořídila, ale tady v sekci rosliny píšou, že je nenáročná. Pro jistotu jsem se dívala i na ostatní stránky kde naopak píšou, že potřebuje intenzivní světlo.
Starší reakce
djkoli napsal: mám velký kořen a potřebuju tam něco dát
Akvárko nemusí mít hned po založení finální podobu, stejně se tam toho ještě hodně změní
záleží jak dlouho bude bez vody, jestli jen 2-3 hodinky tak to ještě jde, bude ale lepší ho postřikovat vodou.
Co takhle dát mechy a ricii každý druh do jedné plastové vaničky třeba od zeleniny s dírkama dole a nechat to plavat na hladině.
Ricii je lepší přivazovat na menší části, pak se nebude prostředek zvedat, ricie časem proroste (roste dost rychle)
Osobně bych akva osázela ze začátku spíš velkým množstvím nenáročných stonkovek, počkala až si odbyde takové ty "dětské nemoci" a až pak začala experimentovat s pomalu rostoucími mechy a riccií, které se velmi rády řasí.
Starší reakce
No, tak takto jsem to myslel taky...asi jen nedorozumnění
Slovíčkaření to není. Pod hladinou musí být přizpůsobená vodnímu prostředí. Při plavání na hladině nemusí, protože má přímý kontakt s atmosférou.
No, tady toto jsem vypozoroval u své riccie...od tam, odkud ji mám mi bylo řečeno, že je to fluitans. Jístě, existují i jiné druhy a to, že se vznáší přímo pod hladinou a ne na hladině je jen slovíčkaření. Riccii fluitans některé stélky prostě stmavnou, nejspíš proto, že se nachází hlouběji, než je její přirozené stanoviště a začíná se měnit v neplovoucí formu, aspoň toto mi riccia částečně udělala. Když jsem ji pod vodou stříhal, tak jednotlivé stélky nevyplavávali na hladinu, ale poletovali ve vodním sloupci a nakonec klesly na dno, takže se museli buď odsát nebo vyzbírat. Má potom tmavě zelenou barvu a přestává vyplavávat na hladinu...spíš se tak převaluje po dně, když do ní nějaká ryba štouchne, takže se musí přivázat, nebo se nechá zarůstat do jemnolistých rostlin aby tvořila keř nebo koberce.
A kdo by na to vyvinul metodu? Kdo by to zaplatil... Jaký by se použil srovnávací materiál či při zjištění odlišností od naší Riccia fluitans (okometricky jsou odlišné, ale po mikroskopem si sou dost podobné), kde by byla hranice, že je to už něco jiného či ještě není... Rozhodně to není nic lehkého.
na to by mohlo odpovedet nejlip analyza DNA
0 01.06.2011 08:27 Johan [4950] - Rostliny tomas3000 napsal: Neplovoucí formu budeš shánět hodně těžko...
Prodává se jako R. f. Dwarf.
Jen pro zajímavost, Riccia fluitans takovéto psí kusy nedělá. Snad někdo někdy určí, co všechno za trhutky v akváriích máme.
Riccia fluitans po pobytu pod vodou mění svoji barvu na tmavě zelenou a tvar stélek je trochu jiný...je to dá se říct mutace tohoto druhu aby se adaptovala na podmínky pod hladinou, na které není primárně určená, protože se vyskytuje jako plovoucí... Takhle to rozhodně není. I když se píše, že je plovoucí, myslí se tím, že se vznáší pod hladinou. Čili pod hladinou je stále a vždy, takže pro růst pod vodou je přizpůsobena primárně
Ta přeměna stélek bude spíše sloužit pro klesnutí ke dnu z důvodů přezimování.
odkud jsi? nejaky nenarocny bych mel... i tu plovouci ricii mam (zrovna vcera jsem daroval plnou pixlu kolegovi)
pokud Pragl ci kladensko tak by to bylo v pohode....
jo kez by si vsici vyplnily v profilu z ketereho kousku republiky jsou....
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 7
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 5367x