Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přípravky pro snížení tvrdosti vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Přípravky pro snížení tvrdosti vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2007 21:13 Clovicek Re: Usine
tento přípravek mi prodali ve Sklorexu v Brně a i tady v tomto tématu je zmoňován pro dobré výsledky. Jenom postup regenerace mi není příliš jasný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2007 21:00 Usine Re: Clovicek
Nevím jestli je takový způsob změkčování vody vhodný pro akváriu. To je dobré používat tak na mytí nádobí. Já jsem anex používal jen na odbourávání dusičnanů. Pro akvárium by jsi měl mít demi kolonu, nebo reverzní osmózu.
www.akvarista.cz/…
Nebo jednodušeji míchat z dešťovkou nebo jiný zdroj měkké vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2007 19:48 Clovicek
Ahoj, nevíte někdo jak regenerovat náplň Mutacalu? zatím jsem jej naložil do roztoku soli bez jodu, ale nevím ani koncentraci, ani jestli se to potom nějak proplachuje, nebo pouze procedí přes punčochu. Jde mi o to, aby sůl z roztoku nešla do akvárka. Nebo to nevadí? První náplň fungovala o 10 st. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 20:15 Muž Roman [100] - CichlidyRe: mirokr
No jak říkal blek, se po týdnu spíše usazuje bláto.To je v " pravda.Ani bych netvrdil že je to něco z tvrdé vody.Normálně se tvoří základ nové nádrže.Jsou to první shluky bakterií, řas, a kdovíčeho ještě.myslím si že pravidelné otírání houbičkou bude stačit.Časem až se rozjedou kytky a přibudou ryby, se to srovná. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 19:48 Muž matlala [798] - RostlinyRe: mirokr
jo a zapoměl jsi říct o které tvrdosti se mluví jestli o Gh nebo kH čili alkalitě
kh jde snížit snadno třeba rašelinou, ale Gh jde tak reverzní osmozou nebo iontoměničem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 19:30 DavidCZ Re: mirokr
Ahoj, ja sem zalozil druhe akvarium pred 2 mesici a dodnes se mi voda nestabilizovala, i kdyz sem zakladal pisek i vodu z prvniho akvaria. Neresil bych nejake tvrdosti po tydnu. Kup si magnetickou sterku na vodu, ktera se ti usazuje v akvariu a bud trpelivy:)) Voda se usadi za dloouho. Z vlastních zkusenosti, to neuspisis. Mame vodu studnicní, z brdských skal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 19:20 Usine Re: AmorFati
Kdyby bylo změkčování vody tak jednoduché jak popisuješ ty, dělal by to každý. Takže asi děláš někde chybu.
Tvrdá a měkká voda
Podle celkového obsahu solí rozpuštěných ve vodě rozlišujeme tyto
typy vod:
• voda velmi měkká (sněhová, destilovaná, demineralizovaná) s hodnotou
tvrdosti 0—4° dGH,
- 10 -
• voda měkká (dešťová, z tůněk na málo rozpustném podloží) s hodnotou
tvrdosti 4—8° dGH,
• voda polotvrdá (vodovodní, říční, rybniční apod.) s hodnotou tvrdosti 8—
12° dGH,
• voda tvrdá (například studniční) s hodnotou tvrdosti 12—18° dGH,
• voda velmi tvrdá (například studniční, pramenitá z krasových či vápencových
útvarů a oblastí apod.) s hodnotou tvrdosti 18—30° dGH i více.
Toto běžně používané dělení vod je z akvaristického hlediska velmi
nedokonalé a nepřesné, neboť se při něm nebere v úvahu síranová (stálá) a
uhličitanová (přechodná) tvrdost vody. Tento podíl má právě základní význam
nejen pro chov akvarijních ryb, ale především pro jejich aklimatizaci v
zajetí; o tom se zmíníme podrobněji v další části nazvané „Aklimatizace ryb v
akváriu". Akvaristy většinou především zajímá, jak získat kvalitní, velmi
měkkou vodu. V neprůmyslových krajích je to snadné; nasbírají sníh nebo
nachytají dešťovou vodu. V horách (Krkonoše, Šumava) je dostatek lesních
potůčků s vodou téměř bez tvrdosti. Horší to mají obyvatelé velkých měst.
Tam nezbývá, než si měkkou vodu přivézt z přírody, z míst často desítky až
stovky kilometrů vzdálených, nebo si ji připravit buď destilací (což je dost nákladné
— velká spotřeba elektrické energie a vody na chladiči), nebo pomocí
iontoměničů, umělých pryskyřic, tzv. katexů a anexů. Návod na jejich
regeneraci dodává přímo výrobce. Obecně se katexy regenerují zředěnou
kyselinou chlorovodíkovou (solnou, HCl), anexy zředěným hydroxidem
sodným (NaOH). Řídíme-li se přesně návodem výrobce, můžeme získat
vodu vysoce kvalitní, téměř bez vodivosti, a tu pak můžeme podle potřeby
pro daný druh ryb upravit buď přísadou vody surové (vodovodní, říční, potoční
atd.), nebo vhodným druhem čistých chemikálií. Z knihy Frank-Akvaristika. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2007 12:43 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: mirokr
Na změkčování vody používám pryskyřici Prodac Mutacal. Není nejlevnější, ale funguje. Během cca dvou týdnů jsem snížil tvrdost o cca 10°. Zmekcoval jsem brnenskou vodovodní vodu, abych mohl zároveň snížit pH na hodnotu odpovídající mému biotopu. Ze 16° jsem šel až na 5°, pH se mi daří snižovat Prodacem Mutaphi D z 7,8, které se dělá v akváriu (zdrojová voda má 7,6) na 7,0. Musí se s tím kvůli rybkám opatrně, chtěl bych ale až na 6,6.

Mutacal je nejlepší umístit v odpovídajícím množství do několika vrstev punčošky do externího filtru, nebo kamkoli, kde proudí voda (v akvárku bych se ale bál, že to budou rybicky ozuzlavat). Doporučuji neřídit se návodem a nechat to působit místo 24 hodin klidně 4 dny, snižuje to pořád. Regenerace solí funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 11:44 blek Re: mirokr
Týden po založení akvária se usazuje spíš bláto, než nějaké tvrdovodní složky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 09:43 Muž Eff [417] - RostlinyRe: mirokr
Moje rada:

1. přečíst VŠECHNY stránky dokumentu sweb.cz/… (je jich 5, tvrdostí vody se zabývá tato: sweb.cz/…). Je důležité porozumnět chemii vody předtím, než začneš cokoli měnit.

2. Provést testy tvrdosti, alkality, PH a porovnat je s potřebami tvých rostlin a ryb.

3. Pokud to bude nezbytné (tzn. voda je zcela nevyhovující), zařídit se podle rad ve výše uvedeném článku. Než ale začneš něco měnit, bude asi prospěšné na toto fórum napsat výsledky měření a probrat další kroky s přítomnými akvaristy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2007 09:34 mirokr – Jak změkčit tvrdost vody ?? a čím ??
Dobry den, mame tyden nove akvarko, napustili jsme tam mestskou vodu ale je tvrda a na stenach akvarka se zacina usazovat, jak se toho zbavit aby bylo krasne do nej videt ?? diky za radu Mirek

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 2 ...... [3]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 7631x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6743?od=101