Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přípravky pro snížení tvrdosti vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Přípravky pro snížení tvrdosti vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2008 00:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Jasnovidec
Aby vám mohl někdo rozumně odpovědět, musel byste si nejprve pořídit nějaké věrohodnější testy... ;-) Já jsem velmi spokojen s kapkami od AQUARu.
(A kdyby se náhodou potvrdilo, že vaše voda má tvrdost kolem 20 dGH, žádnou paniku! :-) Pokud v ní nehodláte neonku odchovávat, k chovu bude i pro tuto rybku "v normě".)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2008 21:58 Muž Jasnovidec [-3] – test 3in1
Tak jsem si dnes udělal test, no moc moudrej z toho nejsem. Test od fy. Dajana Pet 3in1 na pH, KH, GH. pH jsem ze stupnice určil na cca 7,2, KH už se poznávalo o něco hůře něco mezi 3-6, takže bych řekl tak 4, a určit GH, tak to je oříšek protože jejich stupnice je trochu omezená stupnice je na 0, 3, 7, 14, 28 a já mám něco mezi 14 - 28 a to je docela rozdíl myslím, spíš bych to viděl k horní hranici, takže bych to chtěl nějak snížit, ale má to smysl, když v akva mam momentálně jen Paví očka (myslím, že to je nezničitelná ryba), Platy, Ancíky a Neonku červenou, tý se asi tahle voda bude líbit nejméně myslím. Neměl by někdo spíše nějaký přírodní postup jak tu skálu změnit v H2O?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 08:57 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Nobody
Tu fotku sem dával už Tomm : rybicky.net/fotogalerie.php…
Do 10l kýble se to vejde. Čtvrtá "patrona" by mohl být anex, ale ta levná RO o které se tu bavíme má dva předfiltry a membránu, takže 3 válce. Cena v německým kšeftě aquasafe.de je kolem 1300 Kč, náhradní filtry 10 a 12 EUR.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 22:12 Muž filipsi [1295] Re: Nobody
Nejsou tam rozmery, ale treba neco takoveho by se tam vlezt mohlo, ne?
cgi.ebay.com/…
Ale spooky to urcite osvetli fotkou te sve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 22:02 Nobody Re: filipsi
Možné to je.
Nějak si ovšem nedokáži představit 4 patrony,které se vejdou do 10l vědra,jak psal spooky.
RO mám.Jen ty válce jsou vysoké asi 30cm,řazené za sebou...
Ta moje sestava možná vypadá malinko jinak: předfiltry,UV,membrány.Uhlík vynechán-vstupní voda NO2=0,NO3=0. :)
Ta účinnost,tak malých patron,asi nebude moc velká. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 21:42 Muž filipsi [1295] Re: Nobody
Mozna zde, ale opravdu v zahranicnich e-obchodech jsou ceny nesrovnatelne, takove, jako se zde pise.
spooky asi "patronami" mysli takove ty "valecky", obsahujici predfiltr, uhlik, ...., ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 21:22 Nobody Re:
Mám pocit,že se bavíte o různých přístrojích na úpravu vody.

spooky:"Čo sa týka veľkosti, tak mám 4 patrónovú osmózu "
Jaké patrony u RO?Nebo máte na mysli membrány? Nejspíš půjde o demi kolonu?

maznak007:"V kamenne prodejne to mozna sezenes. Ale i kdyby, tak za nekrestanske penize. Na zahranicnich internetovych obchodech to sezenez za hubicku (od nejakych 1500 i s postovnym). Tudiz moc nerozumim proc te zajimaji jenom prodejny..."

To samé! RO? Jen náhradní membrána(levná)stojí okolo 2-3000 Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 15:28 Muž maznak007 [12] Re: Ukas
V kamenne prodejne to mozna sezenes. Ale i kdyby, tak za nekrestanske penize. Na zahranicnich internetovych obchodech to sezenez za hubicku (od nejakych 1500 i s postovnym). Tudiz moc nerozumim proc te zajimaji jenom prodejny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 15:08 Ukas Re: Tomm
Děkuji za odkaz a fotku RO jeste by mne zajimalo ve kterem obchode u nás se dá pořídit.Nezajimaji mne internetove odkazy ale prodejny Diki
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 14:58 Muž spooky [11] - AsieRe: Eff
Tak presne takto to robím aj ja. :)
Čo sa týka veľkosti, tak mám 4 patrónovú osmózu a vlezie sa mi do 10 litrového vedra, v ktorom ju mám postavenú.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2008 13:58 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Ukas
Dá se umístit např. na zeď k vodovodnímu kohoutu pro pračku, kohoutek pro přepnutí vody pračka/RO bývá součástí dodávky (alespoň ta z německa to měla). Jedna hadička vede do nádoby pro permeat, druhá se připojí na odpad. Já jsem jsem byl zatím líný RO ke zdi připojit, takže ji mám ve skříni a jednou za týden ji večer vytáhnu, vstup našroubuju na kohout u vany, položím ji na 50l barel, do něj hodím jednu hadičku a druhou hadičku do odpadu ve vaně. Ráno mám barel plný měkké vody a RO vrazím nazpět do skříně. Jednoduchá manipulace, která nezabere žádný čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2008 20:22 Tomm Re: Ukas
rybicky.net/fotogalerie.php… koukni tady

Tímto se omlouvám majiteli fotografie, že jsem jí použil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2008 18:37 Ukas
Mám akvárium s vysokým PH a karbanovou tvrdostí.Píšete že nejlepsí na regulaci je REVERZNÍ OSMOZA.Zajímalo by mě kde se dá umístit a kolik zabere místa.Děkuji za odpoved

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 18:56 Kuki
Ahoj chci se zeptat jestli se musí voda ještě nejak doupravit(tvrdost, PH....)když je z reverzní osmozy? Nebo múžu vývodní hadičku z osmozy dát přímo do akvária a pustit osmozu.Chci titiž dolívat vodu po odkalení dna a vyčičtění akva cca co dva týdny.Studniční vodu použít nemůžu udelá se mi na hladině vždy po doliti zelený povlak.Prosím o radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 14:51 fanda Re: Odla
Osmozu RO 75 GPD jsem koupil přes polské ALLEGRO v internetovém obchodě Czysta Woda za 129,90 PLN
dopravné 30 PLN = 159,90 PLN včetně poplatku za převod přes PAY PAY jsem zaplatil 1168,30 Kč.
Vyřízení trvalo sice dost dlouho ale osmoza má výkon 75 galonů za 24 hodin což je dostačující.Kvalita vody před - 18-19 o německých - po 1,6 o německých.Tuto vodu míchám s vodovodní na cca 6-8 o německých. Za tu cenu je to nejlepší způsob snížení celkové tvrdosti vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 22:56 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Odla
...osmóza mi přijde jako šíleně drahý řešení...nikde sem jí neviděl pod 4000 kč...
Jak píše Spooky - solidní RO se dá sehnat levněji, než za vámi uváděnou cenu. :-)
Už mne také nebavilo tahat "destilku" od benzínky nebo z hypersupermarketů, tak jsem si pořídil tohle:
www.aquasafe.de/…
Celá tahle legrace stála i s dopravou a náhradními filtry (mechanický + uhlíkový) 2150,- Kč. :-)
(Díky, Effe, za spolupráci! ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 21:06 Muž spooky [11] - AsieRe: Odla
Akože nie je pod 4000 Kč?
Klikni sem: www.akvashop.cz v menu si klikni na reverzní osmóza
Mám tú osmózu za 3200 Kč a je úplne v pohode. Spraví reálne 7 litrov vody za hodinu, t.j. 168 osmotickej vody za deň.
Cena: 2800 Kč palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 20:33 Muž Horác [3942] Re: hanz
Ještě něco mě napadlo ... narvi akvárko vodním morem :) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 20:12 Muž hanz [27] Re: metal
Voda z potoka nic moc. Není nejhorší, ale take není nejlepší. Bych i rekl, že stejna jako vodovodni tady u nas...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 19:57 Muž Diego [72] Re: matlala
To u mě má zakruticha vrchní listy bíly.Důkaz toho,že kytky trochu změkčují vodu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 19:46 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Odla
ne nevyřešil, vyhovuje to, mám jen borarasky z importu a nejspíš se množit nebudou, ale heterandria formosa to vyhovuje a množí se a poslední testy mi odhalili jednu zajímavost:
vstupní voda 24gH a v akva kolísá os 18 do 20
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 19:37 Muž metal [96] - CichlidyRe: Odla
voda s potoka by mohla pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:42 Muž Odla [7] Re: matlala
Hm, presne stejny problem u me...vse ok, ale s mnozenim je to horsi...a vyresil jsi to nejak???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:40 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Olda
ztaky jsem dříve řešil podobný problém(voda 22°gH, pH 6,5, 8°kH) dešťovka pomohla, ovšem horší to bylo v zimě, to jsem ji přestal používat ale vše roste a už se k ní vracet nebudu. i při 50°gH rostou rostliny: horší je to ale s množením ryb a hlavně jikrám to nesvědčí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:35 Muž hanz [27] Re: Olda
Nebo třeba používat rozmraženou vodu. Moc se tvrdost nesníží, ale aspoň něco. Jenže teď jde o to, kde takové množství zmrazit. Jsem to jeden čas taky zkoušel, ale nic moc, dešťovka je lepší :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:30 Muž Odla [7] Re: spooky
Hm, tak to fakt nevím...to jsem asi v koncích...osmóza mi přijde jako šíleně drahý řešení...nikde sem jí neviděl pod 4000 kč. Je mi jasný, že to funguje, ale fakt drahota...sakra! Dešťovka je ok, ale ne vždy se to dá takhle řešit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:26 Muž hanz [27] Re: Horác
Ja sem tohle vyřešil dešťovkou. Ta má cca 2-4°dKH a ph je okolo 5,5-6 (Záleží na tom kde se nacházíš). Ale musíš jí chytat do věcí, které ti neovlivní chemismus. Nejlepší je to přes 100l odpadkový pytel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:18 Muž spooky [11] - AsieRe: Odla
Rašelina na zmäkčenie vody je slabota.
Mne sa veľmi osvedčila Terta pH/KH Minus.
Ale samozrejme najlepšia je reverzna osmoza. Zakupil som ju a som max. spokojny. Pripravky na zniženie pH alebo tvrdosti vo vode s kH nad cca. 6 účinkujú len dočasne a hodnoty sa po chvíli vrátia naspäť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:15 Muž Horác [3942] Re: Odla
Rašelina má, co se stálé tvrdosti týče jen omezené využití (funguje jako katex, tj. vychytává kationty vápníku a hořčíku, ale účinnost nic moc).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:08 Muž Odla [7] Re: Horác
Taky řešení...a co ta rašelina do filtru? Ta je na nic?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:06 Muž Horác [3942] Re: Odla
Tak už mě napadá jen dešťovka (a nemyslím tím žížalu :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 18:05 Muž Odla [7] Re: Horác
Jedná se mi o celkovou tvrdost, ne uhličitanovou...mám jí cca 22°dGH a potřeboval bych jí snížit alespoň na 15 °dGH a níž. Destilka mi přijde docela drahý řešení...mám akva 200 l a při ceně 50 kč za 5 l destilky to je docela drahá zaléžitost, když si vezmu, že měním 1 za 14 dní cca 40 l...a rozhodně bych bral něco o dost levnějšího než je reverzní osmóza...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 17:54 Muž Horác [3942] Re: Odla
Pokud jde o uhličitanovou tvrdost resp. alkalitu, tam lze použít chemii (jakákoliv kyselina silnější než kyselina uhličitá ji vytěsní z jejích solí - uhličitanů a hydrogenuhličitanů). Pokud jde o stálou (síranovou) tvrdost, tak tam pomůže jen ředění destilkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 17:47 Usine Re: Olda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2008 17:11 Muž Odla [7] – Nej připravky pro snížení tvrdosti vody ???
Jaké přípravky jsou opravdu nejlepší k snížení tvrdosti vody? Sera morena, destilka, nebo filtrace přes super peat rašelinu, nebo ???
Co mi kdo poradí...jedná se mi o něco, co je nejsnažší a trvalejšího rázu...dík předem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 22:14 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: jonny
ak nechceš ryby rozmnožovať( teda okrem živorodiek, ale aj iné ryby sa pritrafia ) tak to nechaj tak, nieje to až taká katastrofa,
Ale ak si chceš dať tú robotu, tak si zisti na stránke vašej vodárenskej spoločnosti aké máte hodnoty v celom meste a podľa toho sa rozhodni s kadial budeš brať vodu a riediť. Napr. u nás máme na jednom konci mesta 24GH( u nás rozzureny ), na druhom 3GH a ďalšom 12GH.
Alebo ešte to môžeš riešiť inými spôsobmi popísanými tu na fóre- samozrejme sú to pomerne drahé riešenia( RO,demi-kolóna)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 16:03 jonny
ahoj
my máme opravdu tvrdou vodu asi 22 GH myslím že uplně nej bude míchat to s nějakou měkkou jinak pH máme v pohodě a ta KH tvrdost je taky mírně vyoká co s tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2007 13:42 Muž Ludek [39] Re: Horác
Po prostudování Vašich názorů asi půjdu do RO jinak to nevidím. Z chemie mám obavu, že bych si místo akva udělal 360 litrů elektrolytu do baterií, což se sice na zimu hodí a neměl bych problém se studenými starty, na druhou stranu nabíječka má trošku menší rozměr :) A tvrdost vody řešit musím, tady je tak tvrdá, až to občas chrastí v trubkách ;-) Tak díky až bude nádrž k focení (zatím není co fotit, skleněnou bednu už asi viděl každý) tak si ji píchnu na profil. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2007 12:23 Muž Horác [3942] Re: Ludek
Nemám, co bych dodal ;-) ... odkaz na tu wikipedii je výborný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2007 11:29 Muž Ludek [39] Re: filipsi
Uff díky už jsem to vstřebal :) Bylo to vysilující, ale výživné ;-) Vzhledem k tomu, že se chystám "nějak" upravovat vodu a na opačném konci republiky, kde není voda tak tvrdá to brácha řešil katexem a nenapadlo nás měřit vodivost a ani se po ní pídit, předpokládal jsem, že to takový problém není.
Tak ještě jednou dík a snad se tento vskutku odborný výklad bude hodit i dalším - věcí neznalým potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2007 10:16 Muž filipsi [1295] Re: Ludek
Ano, vesmes take o pryskyrice.
Hledej vice info o tzv. "demi" kolone, pripadne demineralizacni jednotce. Iontomenice se zpravidla tam pouzivaji parove, anex a katex.
Pripadne se podivej take na reverzni osmozu (RO).
Jeste ke konduktometru - pro bezneho domaciho akvaristu, pokud nijak zvlast neupravuje vodu, to dulezite a nutne nijak neni. Jen v pripade, ze budes mit napr. tu demi kolonu, budes vedet co z ni leze, kdy je cas regenerovat nebo vymenit naplne.
Edit: Z tohoto to snad bude uplne jasne, i Mendelejev by mel radost :-) :
cs.wikipedia.org/…

A kratsi popis:
americkecichlidy.akva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2007 09:48 Muž Ludek [39] Re: filipsi, Horác
Děkuji za odpovědi a uvedení pojmů a věcí na pravou míru. Z předchozích debatách, které jsem tu procházel to ne vždy a každému bylo jasné, včetně mne ( chemie je sice zajímavá, ale Menděleva jsem za spolužáka neměl :) Pane Horác, mohl byste prosím ještě rozvést tu myšlenku o typech ionexů pracujícími v H a OH cyklech? Jedná se také o pryskyřice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2007 21:58 Muž Horác [3942] Re: Ludek
Pozor na záměnu pojmů změkčování a demineralizace - není to (nutně) jedno a totéž. Ke změkčování vody se totiž přednostně používají silné katexy pracující v Na-cyklu (výměna Ca a Mg za Na). V akvaristice se ovšem přednostně využívá demineralizace, při které se pracuje s jinými typy ionexů (pracujícími v H a OH cyklech).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2007 21:20 Muž filipsi [1295] Re: Ludek
cgi.ebay.com/…

Napriklad timhle, hledej konduktometr v cestine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2007 20:20 Muž Ludek [39] Re: RADOVAN
Tak to je zajímavý příspěvek, vidíš člověk ani neví co chlastá :-D No když už jsme se dostali až k vodivosti vody poradí mi někdo čím ji měřit pokud je to tak důležité pro chov ryb? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2007 18:02 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: Ludek
ano, ale Mn a Ca nahradza kationmi Na+ , co je na akvaristicke ucely nevhodne.
Inak povedane nameriate 0 tvrdost ale celkovy obsah soli sa nezmeni a vodivost ostane rovnaka.
Z technickeho hladiska OK , ale z akvaristickeho Nie!!!Pretoze tato "makka" voda je silno vodiva a je nevhodna pre ryby aj rastliny. Zatazenie organizmov ionmi sodika posobi toxicky.

viď.
Stanislav Frank, Sladkovodná akvaristika,Cesty,2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2007 13:58 Muž Ludek [39] – KATEX
Náhodou jsem při procházení těchto stránek narazil na tuto diskuzi a tak se připojím s troškou informací. Katexová pryskyřice, která se používá i třeba do změkčovačů před kávovary a nebo výrobníky ledu, tedy obecně řečeno, vodu z ní pijou i lidi a někteří i opakovaně :-) se dá sehnat za 300,- bez DPH/litr. 5,5 litru pryskyřice dokáže změkčit 1200 litrů vody 16°německé stupnice na přijatelnou hodnotu a pak je nutné ji zregenerovat 1 kg kuchyňské soli. Když to uděláte častěji nic se neděje ;-) Originál změkčovač je pouze nerez nádoba s dvěma ventily, v které je pryskyřice nasypaná, což je pro naše účely zbytečné. Pokud máte vnější filtr tak při zcela nové vodě můžete dát v silonce pryskyřici tam a pak při výměně vody spíš změkčovat v nádobách v kterých vodu necháte odstát. Ve filtru ani akvu bych ji trvale nenechával, není mi známo co všechno na sebe pryskyřice váže a co by ze "zajeté" vody zmizelo. Můžete však být klidní, nic se z ní neuvolňuje do vody, to by v potravinářství neprošlo ;-)
Jak už jsem uvedl, na 5,5 litru pryskyřice potřebujete 1 kg soli na regeneraci. Regenerujete tak v osmilitrové nádobě s takovým množstvím vody, aby zakryla všechnu pryskyřici, tedy bude to zcela nasycený roztok soli. Necháte to 40 minut. Pak důkladně propláchnout pod tekoucí studenou! vodou aspoň minutu!!! V horké vodě se pryskyřice speče dohromady!
No a pro ty, kteří by se mne nyní chtěli zeptat kde se to jako dá sehnat jsem umístil dvě velikosti balení do e-shopu. www.tega-shop.cz
Tam hledejte výraz "katex" nebo "pryskyřice"
Přeji hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2007 22:28 Muž filipsi [1295] Re: Clovicek
Ja nevim, jak presne tuto konkretni vec zregenerovat (doba, koncentrace ...). Postup by mel byt napsany v navodu. Vzhledem k tomu, ze "vyrobce" (ve skutecnosti balic do akvarijnich obalu) je na informace o skutecnem vyrobci a typu skoupy, nezbyva nez se spolehnout na navod.
Proc to moc nedoporucuju by bylo na dlouhatansky odstavec se spoustou polemik. Takze hledej, cti, a az budes presne vedet co to dela a jak, muzes si tady sam rozpoutat vasnivou diskuzi, kdo si o tom co mysli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2007 22:07 Clovicek Re: filipsi
Díky, že jsi mi to takto hezky vysvětlil, zeptám se jinde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2007 21:44 Muž filipsi [1295] Re: Clovicek
Souhlasim s Vaclavem. Zvlastni, ze se tady lide jsou schopni donekonecna bavit, jestli je skodliva polyuretanova pena, epoxyd atd, a klidne pouziji zmekcovac vody (odstranovac Ca + Mg iontu) o kterem evidentne nevedi, jak to dela, co s nimi pak dela, a co tam da misto nich.
Netvrdim, ze je skodlivy, jen proste nevhodny, ve velke vetsine pripadu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 7631x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6743?od=51