Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozsivky

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2013 10:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Toník
Spis ma domenka. Kdyz se podivame jen na prvni co se da najit: cs.wikipedia.org/… , vety jako: "Rozsivky (Diatomeae, syn Bacillariophyceae) jsou velkou skupinou jednobuněčných fotosyntetizujících organismů s dvojdílnou křemičitou schránkou, tradičně řazenou mezi hnědé řasy." nebo "Některé rozsivky žijí i v půdě.", navozuje to ve mne dojem takove dvojatosti. U rostlin se vetsinou nepise ze ziji a prave tak se o nich moc nepise jako o organismech.

A jinak to beru, treba jsem vedle, nejsem odbornik a rad si to dam vysvetlit. Vetsinou se v akvaristice setkavam s pojmenovanim "hneda rasa".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 23:59 Muž Toník [396] Re: Designer
To jste se dočetl kde, že rozsivky jsou "něco mezi rostlinou a živočichem"?! coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2013 17:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kaplan007
Koukl jsem na web, a o tom co potrebuji rozsivky k zivotu, se pisi cela vedcka pojednani. Je to jedna z nejrannejsich zivotnich forem na Zemi, pry se podilely na vzniku kysliku v atmosfere... takze kdyz to prezilo tak dlouho a vsechno co tady bylo, asi budou dost odolne :) .

Muzes se treba docist: "Jejich ekologické nároky jsou mnohdy druhově specifické – jednotlivé druhy mají různé nároky na obsah kyslíku ve vodě, rychlost proudění, obsah živin, pH atd. (indikační hodnota)."

Takze se pokus znicit ten druh, ktery mas. Zvys a nebo sniz proudeni vody, jestli hnojis nebo nehnojis - prestan nebo zacni, zkus zmenit i osvetleni (mas 2 LED pasy, treba jeden na tyden zhasni, co to udela). Jestli to Tve ryby snesou, hni vyrazne s pH, muzes take zkusit raselinu...

Mne pomohlo lecivo "Tetra Medica Lifeguard" (myslim ze 10 tablet je na 60l vody), coz nebylo umyslne, ale behem leceni timhle se zacaly rozsivky tak nejak "drolit", odpadavat z listu rostlin, a proste jsem je pak ze dna odsal jako furu svinciku. Nevim, jestli je to doporuceni hodny postup, ale lecivo se ukazalo jako velice setrne, rostliny na nej nijak nereagovaly (rostly stale stejne) a dokonce bohuzel prezili i sneci, coz jsem zase az tak neuvital (mam jich tam par, ale radeji bych je nemel vubec).

Ony rozsivky jsou podle popisu neco mezi rostlinou a zivocichem, takze mozna proto to lecivo nerady, ze se to do nich trefilo taky.

Mimochodem, mrkni na fotky v me nadrzi rybicky.net/nadrze/17109 . Na nekterych (i kdyz jsou ty fotky z mobilu fakt mizerne, potrebuju fotak), rozsivky uvidis (nekde u fotky je popsana jako hneda rasa a ze uz ustupuje, ale bohuzel tehdy neustoupila), myslim ze hlavne budou patrne na listech Valisnerie. A na posledni fotce jsou listy Valisnerie uz ciste a na dne, pokud se to da poznat, se vali rozsivky, ktere to vzdaly za poslednich par dni (uz musim odkalit).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 16:02 Muž Kaplan007 [51]
Rozsivky stále vládnou v mém akva. Založeno je od 12.3.2013. Ani bych to moc neřešil, kdyby mi neomezovaly růst rosltin. Původně jsem je zatím řešit nechtěl, ale když vidím, co mi dělají s kytkama tak nevím. Předpokládám, že časem zmizí. A chtěl bych se zeptat, zda mají kytky ještě šanci na rozjezd, nebo jestli jsou už předem odepsané? U některých se růst téměř zastavil.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 07:43 Muž Toník [396] Re: Toník
Ještě musím pro nejednoznačnost původního výroku upřesnit, že původním zdrojem byla "840", (v provozu pár týdnů), Oceanic Colour pak tím novým, "úspěšným". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 15:22 Martin71 Re: Toník
V jiném tématu se řešila výška akvária a to 1 metr a více, tak jsem si tak nějak vzpomněl na tu tabulku a ta je jen do poloviční výšky. :) Špinavá krycí skla uberou opravdu velice hodně světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 15:13 Muž Toník [396] Re: Martin71
Ano, něco takového. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 15:07 Martin71 Re: Toník
Fotka k příspěvku Myslíte něco takového? Stačí změna barevného spektra, špinavá krycí skla.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 15:02 Martin71 Re: grunda
Taky mám podobný názor u akvária kde se ze začátku nešetří na rostlinkách, svítí se a nepřerybňuje by to neměl být vážný problém. To že některá vstupní voda může mít hodně křemičitanu je docela možný. Voda není všude stejná a vodárny tohle neřeší. Ten kdo má opakovaný problém možná by tento test vody jen uvítal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 15:00 Muž Toník [396] Re: grunda
Chtěl jsem upřesnit, co vás zajímá - jestli způsoby likvidace hnědých řas nebo prostředky ke změření obsahu SiO2. Než jste se stihl vyjádřit, Martin71 celou věc shrnul. :-)
Tak jen pro zajímavost dodám, že "už staří Římané", pardon - akvaristé - hovořili (a psali) cosi o tom, že na hnědé řasy někdy platí i pouhé otočení krycích skel. Což je nutné individálně vyzkoušet, jestli zabere nebo ne.
Protože pracuji v podstatě jen s nádržemi bez krycích skel, nemám tyto letité teorie jak vyzkoušet, zato mám možnost testovat např. vliv zvýšení intenzity osvětlení nebo vliv "pouhé" záměny světelného zdroje.
Zatím poslední "experiment" - záměna "840" za Oceanic Colour. Výsledek nad očekávání dobrý! :-) (Možný vliv jiných okolností minimalizován na nejvyšší možnou míru = žádné další změny oproti stavu předcházejícímu výměnu zdrojů.)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 14:48 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Martin71
v mořském akvka to beru, ale ve sladkovodním? Myslím že je to zbytečnost, ten měsíc po startu je prostě párkrát utřu ze skla, pak už se většinou neobjeví. Další využití bych viděl u Malawi, ale znovu, v klasickém akva? Proč? Akva není chemická laborka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.03.2013 14:20 Martin71 Re: grunda
Pokud jste to opravdu četl tak by jste měl dostat odpověď už v tom článku. Ten kdo má problém se vstupní vodou bohatou na křemičitany - třeba.
Překrmuje má hodně ryb, akvárium bez rostlin nebo s minimem rostlin. Mořská akvária často mají tento problém hlavně při rozjedu i přesto že se v nich hodně svítí.
Sera má v nabídkách podobný druh filtračních medii.
www.akva-tera.cz/…

Filtrační media to není žádná ošklivá chemikálie. Dodávat do akvária mikroprvky nebo makroprvky pro rostliny je už pro mnoho lidí samozřejmé. A naopak je někdy z akvária, akvarijní vody potřeba z vody i něco odebrat přesněji snížit. O rozsivkách a co je způsobuje se dočtete i tady
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Filtrační media nejsou jediné řešení pokud se problém opakuje stačí změnit zdroj vody, nebo používat RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 13:55 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Martin71
už se stalo, každopádně otázkou je proč to vůbec do filtru dávat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 13:27 Martin71 Re: grunda
Do akvária nic neliješ, je to filtrační medium.
Než začneš reagovat tak si to nejdříve laskavě přečti. Je tam i popsáno co rozsivky způsobuje a jak se do vody dostává křemík. Včetně testu a optima SiO2 v akvarijní vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 13:13 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Martin71
neptám se na chemii, tyhle hnusy lít do akva - lepší je tomu předcházet. Mimochodem, neptal jsem se tebe, ale Tonika. Já s řasama problém nemám, jsem jen zvědavý ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 11:34 meleri Re: grunda
tak nevim, ale pokazde kdyz jsem posilila osvetleni, tak rozsivky zmizely. pak se ale objevil zabi vlas :-) ale to uz je jina....
ja fakt nevim cim to je, ted jsem si taky zoufala a vymenila jsem projistotu zarivku a jsou pryc, ale fakt nevim jestli mimo nove zalozene nadrze se tyto rasy vyskytuji i jinde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 06:16 Martin71 Re: grunda
www.akvariumonline.sk/… Návod máš dole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 05:26 Martin71 Re: grunda
Test
www.jbl.de/…

A filtrační medium
www.jbl.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 23:24 Muž Toník [396] Re: grunda
Měřit nebo se zbavit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 22:48 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Toník
jak?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 22:43 Muž Toník [396] Re: grunda
Křemičitany se sice dají změřit, ale nic nepotřebuji prokazovat, když vím, jak se těchto řas zbavit. ;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 22:41 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Toník
a jak to chceš v akva změřit - prokázat, že mají málo Si?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 22:39 Muž Toník [396] Re: grunda
U žádných řas nemůže nikdo s jistotou přesně říct, co je způsobuje.
Že rozsivky bez dostaku Si, který mají za makroprvek, nemohou přežít, je ale prokázano. ;-) (Čili nejde jen o nějakou hypotézu, jak je možné se dočíst na některých hobbystránkách. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 21:21 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: finnnp
to platí téměř pro všechny řasy, hnědá je tak trošku výjimka, stejně tak jako ruducha a další smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 21:19 finnnp
Já myslím,že je to ůplně obráceně.Řase se dobře daří v přesvětlených nádržích.Když chce někdo hodně svítit musí do nádrže rvát hodně hnojiva a CO2.Jinak rostliny začnou hladovět a tam začíná prostor pro řasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2013 21:13 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Toník
domnívat se můžeš, je jich tolik druhů, že zatím nikdo nedokáže přesně říct, co je způsobuje. Jediné, co můžu spolehlivě říct, že se téměř vždy objeví v čerstvých nádržích ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 21:07 Muž Toník [396] Re: grunda
Rozsivky se objevují tam, kde mají příznivé podmínky, zejména pak dostatek křemíku.
Na světlo nijak náročné nejsou, intenzivní osvětlení jim v akvarijních podmínkách evidentně nevyhovuje. Domnívám se, že jednou z příčin může být rychlé vyčerpání křemičitanů, bez nichž přežít nedokážou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.03.2013 20:41 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: meleri
to že jsou rozsivky ze slabého osvětlení je mýtus, hnědá řasa roste i v přesvětlených nárdžích
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 18:38 meleri Re: Kaplan007
ahoj mela jsem to minuly tyden, tyto rasy, moje akva ma jenom dva tydny. ja mam za to ze je to s nedostatecneho osvetleni. zmenila jsem zarivku, rozsivky odstranila rucne a zatim je klid.
ja teda hnojim dal. mam komercni hnojivo takze hnojim jednou tydne. urcite bych ti radila treba menit casteji vodu a odstranit to teda rucne, jde to uplne dobre.
ja myslim ze ti tyto rasy brzo zmizi...
hodne zdaru!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 15:12 Muž Kaplan007 [51]
Objevili se mi v akva rozsivky. Nedělám si z toho těžkou hlavu, protože je to v nově založené nádrži. Přesto se chci zeptat zda bych měl třeba přestat hnojit? Má na ně hnojení vliv? Hnojím velmi střídmě PMDD (0,5-1 ml na 150l). Nebo mám prostě pokračovat v běžné údržbě, hnojit dál a sama zmizí? Světla je dost a CO2 taky, jde mi jen o to hnojení. Jinak kytky rostou jako z vody.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 17:45 Muž Čapíno [32] Re: romant
romant napsal:jsou to špindírové.

To souhlasí, mám tam dva špunty a jsou jak živorodky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 16:42 Muž tardbas [19] Re: romant
ok ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 16:06 R Muž romant [27987] Re: tardbas
Nedávej tam ty ancíky všechny najednou. Před tím, než je tam budeš vpouštět, tak vyměň vodu a při dalším zarybňování znovu měnit. To, že je akvo 3 neděle zaběhnutý, neznamená, že nemůže nastat problém a tech ancíků bych tam všech 8 nedával, jsou to špindírové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 15:55 Muž tardbas [19] Re: Čapíno
..hodně štěstí palec ..já se s tím asi mordovat moc nebudu - ale je fakt, že jsem si taky zadělal na pěknej problém - s tím nepropráním aquaclay ground dna - vpustím v sobotu ancíky, ať to trochu ,,odrbají,, - jinak tím kalem přímo vybízím řasy k uchycení :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 14:50 Muž Čapíno [32] Re: tardbas
Douška už tam je, plus dalších několik rychlerostoucích nenáročných rostlin ;-) Zelená řasa se pomalu rozpadá a hnědá se zatím nešíří. Bohužel jsem na dnešek nepřepnul spínačky a svítilo se 24h nonstop (měl jsem noční) a zadělal si tak na dalších pár problémů :-|
Nicméně jsem přečetl dalších několik článků a už trochu vím co dělat tak uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2012 14:38 Muž tardbas [19] Re: Čapíno
dle mne je to spíš sinice - svítíš (svítil jsi) opravdu velkou watáží - rozsivky by to asi moc nesnášely :-O ...máte asi vodu dost ,,ohnojenou,, fosforem, dusíkem apod...já bych možná zkusil kromně ubrání světla něco dělat s tím fosforem a dusíkem - nejlepší by bylo hodit do akva trs doušky nebo bahnatky apod - co Ti ty ,,živiny,, rychle ,,vysají,, - zeptej se někoho zde - možná by stačilo filtrovat přes aktivní uhlí - co já vím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 18:42 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Nemyslim si ze veta nemela informacni hodnotu, vzhledem tematu neeni treba zabihat do vsech souvislosti... ano jsou zde uzivatele cobi neco znaji ale u tech neocekavam ze budou v tematu rozsivky resit do hloubky chemicke vazby vznikajici ve vode...

hmm hmm hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.10.2012 17:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Danila
...jsme řešili extrémně nízké pH v jeho nádrži s ADA substrátem... Vytržení ze souvislostí je v takových případech skutečně nešťastné... hmm
Xixao by měl podobnými výroky šetřit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 14:43 Žena Danila [4489] - SumciRe: Sid
To má Xixao ode mne - jsme řešili extrémně nízké pH v jeho nádrži s ADA substrátem...PH kolem pěti by se našim rybám při přesunu do jeho akva nelíbilo, proto to napsal jak to napsal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 14:16 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
tak je jasné že s KH to souvisí... chtěl jsem pouze nastínit kde může být problém, pak jsem si přečetl že uživatel nedávkuje CO2 tak jsem to již dále nerozváděl... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 13:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Xixao
Když napíšete nizke PH hure pro rybky, jde o velmi vágní výrok. Podobně, jako když já napíšu vysoké pH, hůře pro rybky a pro kytky také.
...myšlenka je o tom že CO2 nejde zvyšovat do nekonečna...
Jak jsem napsal - hluboká myšlenka.
Kdybyste ji dal do souvislosti třeba s alkalitou a víc se na dané téma rozepsal, pak klobouk dolů. Ale takhle... ? hmm :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 13:10 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Čapíno
nehnojíš, nepouštíš CO2 ... a svítíš... to je nepoměr... méně světla už máš, a hnoj tím že často budeš měnit vodu a při každém hnojení zkus na špejli namotat co nejvíce řas... možná bys mohl zkusit na dva dny zcela zakrýt akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 13:08 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
jinak řečeno: Čím více CO2 tím nižší PH, myšlenka je o tom že CO2 nejde zvyšovat do nekonečna a má sve limitní faktory, které ovlivnuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 11:01 Muž Čapíno [32]
Zelená mě tak moc netrápí, ubral jsem světlo tak už tolik bujet nebude, ale s tím hnědým bordelem je to blbý. Rozsivkám víc svítit a sinici nesvítit. Tak nevím sad Hodně jsem svítil do teď a akorát mi začala růst zelená a to hnědý bujelo tak uvidíme co to udělá s málo světlem, ale dost pochybuju o nějaký změně. Ani časté výměny vody nezabraly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 10:55 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Čapíno
Taky bych to viděl na sinice a na nich třeba ty rozsivky. :-O
(Tomu liliovníčku to na začátek tím vysazením v trsech zrovna dvakrát neusnadňujete... hmm )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 10:39 Žena Danila [4489] - Sumci
Podle mně je to zelená vláknitá a rozsivky... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 10:28 R Muž romant [27987] Re: Čapíno
Podle mě to nejsou rozsivky, ale sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 10:20 Muž Čapíno [32] Re: romant
Jde to dobře sundat, i odsát. Mazlavý to je, takovej sliz. A v proudu je toho víc, v podstatě na každý hraně, ať listů nebo kamenu, se to udělá během jednoho dne a pak už to jen roste. Ancistrusové na to kašlou :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 10:08 R Muž romant [27987] Re: Čapíno
Jde to z rostlin dobře odstraňovat a je to mazlavý? V tom proudu je toho víc nebo míň?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2012 10:02 Muž Čapíno [32]
Fotka k příspěvku Pro jistotu ještě fotka. Tohle se mi udělá za tři dny po tom co to zničím! A přijde mi, že jediný co má vliv na tvorbu je rychlost proudu vody z filtru.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 8

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8963x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6594-rozsivky?od=151