Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

V noci svítí vypnuté světlo

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
V noci svítí vypnuté světlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2021 14:16 Aleskla Re: daren
Stačí dat mezi plus a minus (laicky řečeno) kondenzátor a je klid. Stoji asi 9 korun. Kapacitu zjistím pokud bude zájem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2021 22:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _ucx_
Tak hlavně by měl být proudový chránič, jinak dvojitá izolace je ti celkem k ničemu když ti světlo spadne do akvária nebo se ti někde propálí kabel a spousta dalších průšvihů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2021 21:43 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: vaclav
Pokud je na spotřebiči symbol dvojité izolace (viz například zde: levne-led-panely.cz/… ), není se ani tak čeho obávat. Pokud ne, vede k němu třížílový kabel vždy, leda by šlo o nějaký domácí bastl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2021 21:13 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: daren
V případě že spínačky vypínají nulu tak pokud je ke světlu 3žilový vodič nic tak hrozného než to slabé svícení se neděje, pokud by ale byl jen 2 žilový přívod je to už opravdu o život. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 22:06 Muž daren [408] Re: gabinka632
Mne tak v noci slabe sviti led reflektory na 220V :) Beru to jako ficuru, kamarad eletrikar mi to vysvetloval, proc tomu tak je, nepamatuji si to (pocitove bych rekl, ze na vodice k reflektorum se neco malo indukuje a tem ledkam to staci, aby to zhnulo, nebo prerusuju nulak misto faze, fakt uz nevim).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 19:49 Žena gabinka632 [14] Re: Roman.Kl
Ne, sviti to jen trosku, myslela jsem, ze je snad odraz svetla z venku a pak jsem zjistila, ze to jsou ty ledky. Necham to tak, nejspis uz to tak sviti dlouho a nevsimla jsem si. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 15:28 Muž Roman.Kl [27] Re: gabinka632
Já bych to takto nechal, pokud to v noci nesvítí příliš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 14:36 Žena gabinka632 [14] Re: Roman.Kl
Vsechno je original, mam casovac v prodluzce a kdyz to dam primo do prodluzky, tak to nesviti, kdyz to zhasnu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 13:19 Muž Roman.Kl [27] Re: gabinka632
A jak je řešené napájení? Na výstup časovače je napojený (originální) adapter a ke světlu jde kabelem 12 Volt? Nebo je to něco upravovaného?

Pokud by to mělo mít příčinu jak psal Václav v té přehozené fázi, mohla by být chyba již v zásuvce nebo prodlužovačce před časovačem. Když se stejný problém objevil s několika časovači. Nebylo by od věci si nechat od někoho (měl by to být elektrikář) nechat ověřit zapojení před časovačem.
Např. u prodluž.kabelů se dnes toto (fáze vlevo) nemusí dodržovat, ale pak to dělá "neplechu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 13:09 Žena gabinka632 [14] Re: Roman.Kl
Jo, jsou to ledky. Tak to se mi ulevilo, ze si nemusim do telefonu davat budik na svetla. :) moc vam vsem dekuji. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 11:58 Muž Roman.Kl [27] Re: vaclav
Pokud by to bylo tou fází, tak samozřejmě ano. Záleží, v čem je chyba v případě Gábinka632.
Mě to jen připomnělo můj případ s lampou a tam rozhodně fáze neprochází - zkoušel jsem. Je to původní zapojení, bez úprav, ta halogenová žárovka byla na 12V, tak jsem jen prohodil halogenovou za LEDkovou. Já myslím, že to je ne zcela zavřený zdroj po vypnutí, který LEDce posílá pár mA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 11:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roman.Kl
Tak v každém případě to může být i životu nebezpečná věc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2021 10:40 Muž Roman.Kl [27] Re: gabinka632
Jsou to LEDkový světla? Já před časem vyměnil halogenovou žárovku v pokojové stojací lampě za odpovídající LEDkovou a ta nyní svítí cca 5% i při vypnutém "knoflíku". Jak píše Anthrax, pokud to svítí takhle malinko, ničemu to nevadí.

Já nechávám úmyslně LEDky svítit přes noc na 3 %. Holt rybičky budou mít měsíc v úplňku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2021 09:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gabinka632
Ten časovač má obráceně fázi a nulák a tak ti jde do světla fáze a vypnutá je 0 kup si správný časovač co vypíná fázi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2021 07:23 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: gabinka632
...mam osvetleni pres casovac...
Projděte si toto vlákno. Jsem si jistý, že odpověď najdete rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 23:28 R Muž Anthrax [4762] Re: gabinka632
Pokud to svítí tak málo, že je to sotva znatelné, tak to rybám nevadí a na růst řasy to vliv pravděpodobně nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 23:27 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: gabinka632
Jaký je to časovač? Já mam ten obyčejný a jak to vypne je tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2021 23:17 Žena gabinka632 [14] – Casovac - osvetleni po vypnuti
Ahoj, mam osvetleni pres casovac a dnes jsem si nahodou v simla, kdyz jsem sla potme kolem velkyho akva, ze je v nem jakoby svetlo. Koukla jsem se bliz a uplne malinko to svitilo, jako by to osvetloval mesic. Vypla jsem to pres spinac na svetlech a je uplna tma, ale mam strach, ze to zas rano zapomenu zapnout. Zkusila jsem dva jine casovace a dela to taky. Vadi akvariu takove mirne svetlo, nejspis celodenne, kdy svitit nema? Muze to byt duvod, proc mam porad rasu? Driv jsem si toho nevsimla, takze nevim, jak dlouho uz to tak je. :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2008 12:22 Muž RadekCX [219] Re: krysikmouse
prosim te prestan sirit paniku - tech norem podle kterych jsou zapojeny zasuvky vsude mozne po cele CR je vic a nikde nam lidi houfne neumiraji

vetsina panelaku je tazena jen po dvou dratech (prestoze ze zasuvky na tebe kouka i ochranny kolik) a je uplne jedno z hlediska bezpecnosti kde ta faze zrovna je

to ze v soucasne dobe se montuje faze vlevo je jen aby v tom nebyl brajgl (jinak mnemotechnika pro ty co pamatuji 10tihalere - jednicka proste vlevo)

stejne tak vam bude svitit i usporka v lampicce kdyz ji sahnete na banku a je zrovna pripojena faze (hlavne hned po vypnuti) - neni to tim, ze by neco probijelo, ale je to jen tim, ze proste k doutnavemu vyboji staci velmi maly proud, ktery se uzavira kapacitni vazbou pres vase telo - dotekem se z vasi ruky stane kondenzator, ktery ma dostatecne nizkou impedanci a tece pres neho proud, ktery rozsviti zarivku. To same byva i v pripade, ze je svetlo (kostra) pripojena na ochranny vodic - pak zalezi jak je udelany bud predradnik nebo jaky je kondenzator pro vyrovnani uciniku

v zadnem pripade se NIC NEDEJE - je to jen kosmeticky problem

kdyby jsi mel tuseni co vsechno se ti muze objevit treba na 3f motorech pri nevyvazene zatezi fazi tak budes radeji chodit v holinkach a atombordelu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 13:32 Muž Ludek [39] Re: krysikmouse
No takový spotřebič by se zachoval stejně i v té přehozené rozdvojce, ale těch situací i při správném zapojení může být víc, to je na každém v jakém stavu má elektrozařízení. Myslím, že jsme to tu probrali do detailu, není co dodat ;-) Ještě že jsem elektrikář a že jsem proti úrazu el. proudem očkovaný smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 11:02 motýlek - jarda :-)
pokud si ještě pamatuji z doby, kdy jsem chodil do základky (už je to asi 43 let) ... tak pokud střídavý proud má na jednom drátu (fáze) na konci nějaký kondenzátor (to by mohl být u zářivky startér?), tak může nějaký proud nastat změnou polarizace - jakási indukce či co? ;-) ... ale odborník teda nejsem ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 09:09 artognov Re: Ludek
tyhle dvě zásuvky jsem si nechal vyvést přímo na světlo z rozvodné krabičky. No asi to přehodím. Prodlužováky a pod. vychytávky jsou u mně mimo jelikož zásuvky mam hodně vysoko na zdi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:57 Muž krysikmouse [11] Re: Ludek
no ne tak můžeš tam dát nějakej starej spotřebič, trochu bastlenej a může být pracovní nula na kostru a ta z nějakých příčin nebude spojená s PE, třeba že upadne od kolíku
a bude bum :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:54 Muž Ludek [39] Re: krysikmouse
No něco se může stát jen u vadného spotřebiče a to se může stát i u fáze nalevo. Ale jak říkáš, revizák by nám ruce urazil smich Ještě že už to nedělám a "jenom" projektuji :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:52 Muž Ludek [39] Re: artognov
Pak to udělat můžeš, bezpečnost ani funkce tím ohrožena nebude, ale já bych to stejně řešil jinak - aspoň půlmetrovým prodlužovákem s několikanásobným rozbočovačem a na něj osadil tu starou rozdvojku. Chápu, že třeba zasáhnout do spotřebiče v záruce může být problém. pokud to budeš přehazovat v zásuvce, přesvědč se, jestli není zásuvka nasmyčkovaná - tedy že z ní neodchází další tři vodiče do dalších zásuvek ať si to neproházíš všude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:49 Muž krysikmouse [11] Re: artognov
jak píší kolegové . Elektrikář by si to mohl dovolit, ale nikdy by to nikomu jinému nedělal a nikdy by nikomu neradil,že to tak má dělat. Ovšem pokud se rozhodneš že to tak uděláš , nikdo tě asi nezastaví :-) otázka je to , že třeba za rok na to zapomeneš, že to máš přehozené a píchneš tam nějaký spotřebič a může se třeba i stát že se něco stane - nikdy člověk neví. Ovšem vím že by mi revizák nikdy nepřebral zásuvku s fází napravo ... teda alespoň ten náš ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:45 artognov Re: wayn
zásuvku mam zapojenou třemi vodiči, rozdvojka se mě tam nevejde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:44 Muž Ludek [39] Re: artognov
Záleží na tom jak máš zásuvku zapojenou, jestli dvěma a nebo třemi vodiči. Ale jak jsem již napsal, český elektrikář to neudělá, vyřeší problém jinde - ve spotřebiči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:43 Muž wayn [79] Re: artognov
Když už to chceš řešit tímto způsobem, tak doporučuji použít starou rozdvojku, která má na jedné straně přehozený fáze. Jsou to ty co mají na obou stranách zemnící kolík nahoře (ty nové mají zemnící kolík na jedné straně nahoře a na druhé dole, fáze pak na obou stejně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:40 Muž Ludek [39] Re: krysikmouse
No to je pravda, to si sice můžu doma udělat, ale nebudu to nikomu radit. Pokud v tom někdo dělá a ví co může tak se nebude tady ptát a laikovi takto jistě radit nebudu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:34 artognov Re: krysikmouse
Takže v podstatě můžu přehodit fázi v zásuvce a nic se nestane...hodiny pak budou rozepínat fázi a já budu mít v noci vypnutý světlo... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:21 Muž krysikmouse [11] Re: Ludek
Jojo to je fakt . Norma je doporučující, a opravdu by mělo záležet na dovozci a na obchodní inspekci , zkušební ústav atd... Ovšem mě spíš zaráží tady nějaké rady na fóru , jak provrtávat hodiny, jak přeskřípnout kabel a dát tam čokoládu atd .... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:10 Muž Yirka [9126] Re: Ludek
Zeptám se laicky. Má tedy vůbec nějaký význam značka CE na výrobcích? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 08:02 Muž Ludek [39] Re: filipsi
Václav má pravdu, norma je v tomto ohledu benevolentní a je pouze doporučující. Pochopitelně český elektrikář fázi doprava nedá, ale pokud by tam byla a jinak vše bylo dobře zapojené, tak je zapojení bezpečné. Co se týče číňanů co to montují tak si myslím, že jejich vědomosti o Evropě jsou asi stejné jako naše o jejich provinciích smich
Ale na ně bych se tak nezlobil jako spíš na dovozce. To je jeho problém a jeho riziko, stejně tak jako atestace a uvádění do prodeje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 23:06 Muž filipsi [1295] Re: vaclav
To je zajimava diskuze. Take jsem myslel, ze to je nejak dane, a ze je to dane stejne v cele evrope (vsude tam, kde se pouzivaji "nase" zasuvky). Nekdo zminil, ze zbytek eu to ma obracene, takze vlastne my jsme ti, co necti "normu", nebo stale cti tu zrusenou.
A cinani vedi dobre, jak to ma byt?
Musim se nekdy mrknout, co z toho vyplyva za dusledky a nebezpeci ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 22:54 Usine Re: drakor
Bohužel nemáš pravdu dnes to norma neuvádí, způsob zapojení je jen doporučené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 18:31 Muž krysikmouse [11] Re: wayn
No dobrý :-)
On ten prodavač s tím stejně nic neudělá, jen mu to nějaký dodavatel doveze a ten to vozí bůhví odkud. Jen by asi prodavač v akvaristice měl mlčet o normách pro elektro, a rozpovídat se o rybách a šnecích co ? :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 00:36 drakor Re: wayn
Toho prodavače co tvrdí, že je jedno kde je fáze a že byla nějaké norma zrušena by to chtělo preventivně zastřelit. Takový člověk může svými neodbornými kydy někoho takhle zabít.
Jedno kde je fáze je u dvouvodičové vidlice, ale v zásuvce v české republice má být N vpravo L vlevo a ochr. kolík nahoře!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 23:23 Muž wayn [79] Re: krysikmouse
Inspekci jsem měl chuť poslat na toho prodavače... Navíc kdo si mi tvrdil, že ta norma určující na které straně má být fáze byla zrušena (ale nevím, neověřoval jsem to). Světla jsem měl do té doby vyráběný, tak jsem si říkal, že si koupím něco, co není dělané na koleně. No spálil jsem se (naštěstí ne doslova), ale teď už světla si zase vyrábím sám (ze svítidel nad kuch. linku).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 23:12 Muž krysikmouse [11] Re: Jurasek
Ano tak samozřejmě i tak jsem to myslel , pokud se vypíná N ve svítidle , tak je to o čem se tu mluví :-) některá levná popřípadě dovážená svítidla vypínají vestavěným spínačem klidně N. a ne L. potom to dělá ty problémy o kterých tu oba píšeme ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 23:08 Muž Jurasek [137] Re: krysikmouse
O elektrice toho trochu vím, takže Vás mohu ujistit, že to bylo zapojené dobře. Je to zapojené třemi vodiči. Asi to bylo opravdu udělané tak, že se rozepínal pracovní nulák, když to teď přestalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 22:59 Muž krysikmouse [11] Re: Jurasek
zajímavé . Pokud je správně provedená elektroinstalace, a fáze v zásuvce je vlevo , a vypínačem se přerušuje fázový vodič nemělo by nic blikat. POkud ale přerušíte nulový vodič, tak svítidlo je napojeno na fázi - je vlastně pod napětím ale proud neprochází . pak stačí jen dotek ruky na trubici a může trochu světélkovat, své dělá i vlhkost a voda pod ním ... Pokud tedy přerušíte fázi tak poblikávat nebude. Otázkou je u svítidel v plastovém krytu, ty mají onačení dvojitým čtverečkem. tam se nesmí žádná část zemnit a jsou udělané na plochou vidlici a tu mlůžete strčit do zásuvky jak chcete . jednou tedy přerušíte nulu podruhé fázi. POkud ale použijete spínací hodiny - nejaké rozumné a schválené , ty by měly odpojovat fázi takže zase by to nemělo blikat ... Proud je nevyzpytatelná věc a spíš mě zaráží jak tu někdo může neelektrikářům radit co kde a jak provrtat aby se to dalo otočit ... no nevím stačí jen aby to nebyl ten typ hodin co si někdo myslí že může provrtat a namotal vrtákem kabely vedoucí od kolíků vidlice a pomalu se to začlo přetížením přehřívat nebo zkratovat nevím nevím ale myslím že tohle bastlení sem nepatří ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 22:37 Muž Jurasek [137] Re: krysikmouse
To nemusí pomoct. Světlo, které mám nad akvárkem teď, bylo předtím pod linkou. Zapojené bylo dobře. Přesto blikalo. Pomohla mi až stará rozdvojka, která mi přehodila fázi v zásuvce. (Odpoledne jsem o tom, po přečtení tohoto vlákna, uvažoval, teď jsem to vyzkoušel, funguje to).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 22:31 Muž krysikmouse [11] Re: wayn
:-) na takového dovozce by měla platit asi obchodní inspekce. Atest žádný , vodiče poddimenzované celková konstrukce bývá podhodnocená a takové světlo má pak nad akva svítit 12 hod :-) docela risk že ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 22:27 Muž krysikmouse [11] Re: artognov
Vyřešíte to tím , že si rpostě nakoupíte rozdvojky co neotáčejí fáze. na jedné straně má kolík nahoru a na druhé dolu. Jiné už by se vyrábět neměly. A nebo si kupte vícenásobnou zásuvku s prodlužovacím přívodem, ta pokud ji koupíte v elektroprodejně a ne někde na tržnici , by Vám zásadně nemela nic otáčet. Jinak to co tu někteří popisují je teda šílenost. No nevím ale kolem akvária se Vám jistě motají děti - a proudový chránič na zásuvky v bytě jistě nemáte .... nevím nevím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 21:03 drakor Re: artognov
Jak tu již někteří poznamenali: Může to být opravdu tím, že se ten spínač odpojuje "pracovní nulovací" vodič (ten co má být podle české normy vpravo při pohledu na zásuvku, pokud je kolík nahoře).
To že zářivka světélkuje je způsobeno tím, že zářivka patří mezi výbojky(nízkotlaké) a na to světélkování jí stačí i svodový proud. Je to obdobné jako doutnavková zkoušečka (fázovka), ta také slabě svítí i když se palcem nedotknete kontaktní plošky. Stačí na to i ten malý proud co se uzavře přez kapacitní vazbu vzduchem.

Protože je to u akvária, tak je tam nebezpečí, že se ten proud uzavírá přes nějaké vlhko. Pokud máš v okolí elektrikáře (ale opravdového, ne takového kdo si na něj hraje) tak ho to nech prohlédnout. 230V a voda není žádná prdel, tady jde opravdu o život.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 21:02 Muž matrix069 [79] Re: wayn
Ja mám tiež Jebo na dve trubice a po rozobratí svetla(tiež mi v noci blikalo) som zistil,že na jednom vypínači rozpinali fázu a na druhom nulák. Tak som si to zapojil tak ako to má byť,no problém sa tým nevyriešil,lebo svetlo mi spínali spínacie hodiny(made in Germany-DIN norma) a tie mi rozpínali nulák.tak som to nakoniec vyriešil tak ako som uviedol nižšie.(I keď určitú dobu som ich mal aj v rozdvojke ako to tu popisujú-opačne zapojená,starý typ)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 21:00 artognov Re: matrix069
no můj dotaz byl už zodpovězen, ale souhlasím s matrixem co se týče tohoto typu je to bezpečně jelikož zemák(kolík) je stále zapojen. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 20:56 Muž wayn [79] Re: artognov
Ptal jsi se na příčinu, ale všichni tu řeší následky...
Příčinou je špatně zapojené světlo - přehozená fáze s nulákem. Taky jsem koupil takový šmejd značky JEBO, podařilo se ho strastiplně vyreklamovat: www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 20:55 Muž matrix069 [79] Re: Štěpán
Keď sa pozrieš na zásuvku v stene,tak by mala byť fáza-hnedý na ľavej strane,no Dpodľa DIN normy je to presne opačne,oni majú fázu na Pravej strane v zásuvke. ;-) X-)
Tak si ma zblbol,že som normálne musel rozmýšľať ktorá norma má kde fázu. smich

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2786x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6411