Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Test Rataj & Sera

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Test Rataj & Sera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2010 10:09 tube – testy-
Vlastním digitální Ph metr a zkusil jsem následující .
Měření digitálem Ph v rozmezí 7.1- 6.9 .
Potom jsem zkusil testy Rataj na Ph a ty jednoznačně dle barvy 6.6Ph Je to možné ? taková odchylka?
Ještě dotázek jak uchovávat ruční digitální měřidlo (musí být konec ze sondou v roztoku třeba destilky nalité do krytu sondy nebo stačí jen zakrytovt na sucho)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2010 19:51 Muž technik [3] – Re: technik
POZOR!!!
Došlo k nečekanému zvratu! Jak jsem psal v příspěvkách z 31.01.10 20:21:27 a 31.01.10 20:46:05 o testech Rataj, problém byl někde jinde a proto tímto prosím i administrátory tohoto fóra o smazání těchto dvou příspěvků.

Nedalo mi to a zkoumal jsem čím by špatná selektivita testů NO3 mohla být. Nakonec jsem změřil jen tak dKH destilky co jsem používal k testům a ukázalo se, že to není destilovaná voda. Měla totiž 5°dGH, pro zajímavost výstup z RO (permeát má hodnotu cca 0,5°dGH). Tudíž destilovaná voda od výrobce MORAVIA CHEM(www.cinol.cz) měla 10x vyšší uhličitanovou tvrdost než voda z reverzní osmózy rozzureny.
Koukal jsem na jejich stránky a mají tam certifikát s platností do roku 2002.
Ať si o tom udělá úsudek každý sám.
Já ovšem již od fy. MORAVIA CHEM nic nekoupím(Už se nedivím, že odejdou autobaterie po dolití "destilované vody" a podobně).

Výsledky testů NO3 od Rataje jsou tudíž úplně někde jinde a zdají se být nyní v pořádku..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 20:44 Muž kortezhugo [983] Re: Yirka
Ja som tiez nemal problem... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 20:36 Muž Yirka [9126]
Tak mi připadá že jsem asi jediný, který neměl s kapkovými testy Rataj nikdy problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 18:49 Muž filipsi [1295] Re: Sid
Ale no tak, Side, cs.wikipedia.org/…
Neni to tak davno, co jste se sam divil, jaktoze "destilka" od pumpy nema Ph 7, tak se nepoustejte do te chemie prilis hluboko (bez urazky, jen s usmevem, ja take tapal a tapu v mnoha vecech)
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 13:47 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Acinonyx
U RO taky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 13:46 Acinonyx Re: Sid
Voda s takym pH ma tendenciou vznikat skor pri pouziti ionexov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 12:28 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
CO2?! hmm
Jak dalece ("o kolik") podle vás sníží CO2 pH permeátu? A hlavně - jakým mechanismem? :-)
Předpokládáte, že permeát bude obsahovat dostatek HCO3-, aby mohlo CO2 "měřitelně" ovlivnit pH?! To určitě ne. ;-) Nebo máte jiný nápad, odkud odjinud CO2 uvolní H+?!
Ono je to tak, jak jsem napsal - za snížením pH u permeátu je vodíkový kationt (H+), resp. oxoniový kationt (H3O+), ve který H+ ve vodě přechází.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 09:03 Muž kortezhugo [983] Re: filipsi
tak za tak...-uz tomu rozumiem ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.01.2010 08:58 Muž filipsi [1295] Re: kortezhugo
Cista h2o ma Ph 7. Problem ale je nejen tu cistou h2o ziskat, ale hlavne ji cistou udrzet. Rozpousti se v ni napr. plyny, i kdyz je uzavrena, potopis do ni sondu, co chces kalibrovat....
Proto se ke kalibraci pouziva "pufr", roztok namichany tak, aby to Ph7 drzel i kdyz se do nej dostane nejaka ta trocha neceho, co by jinak s Ph pohnulo.
Namichat pufr je otazka par korun, pokud se cloveku chce shanet potrebne veci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 08:52 Muž filipsi [1295] Re: Sid
co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 07:41 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
...ja ten Akvin mam - ale je pravda ze som ten "roztok pH7" este ani neotvoril...
ja som na to isiel "teoreticky" X-) - ak ma H2O "ciste" pH 7 ??? na co do toho este nieco pridavat???
a "destilka" sa da kupit "cista" aj v lekarni - sice ja nekupujem mam tam kamosa...a som pozeral ten dest.pristroj co tam maju - celkom pekny... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 23:38 jethro Re: Sid
Ak je pufrovany,tak by som ho mohol pouzit na kalibraciu meraku,hm?pocitam,ze by mohol byt Ph7 +-0,1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 21:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
Kterých plynech?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 21:31 Muž filipsi [1295] Re: Sid
Sid napsal:...prochází membránou kationt H+, (resp. H3O+)...

A oh- ne? Hledal bych ten duvod jinde, v plynech a jejich prostupnosti membranou ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 16:54 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Jrk
...Moje destilovaná voda pro technické účely má pH hodně pod 7, cca 5,6...
To bude tím, že vaše "destilovaná voda" nebyla vyrobena destilací, ale reverzní osmózou. Při ní prochází membránou kationt H+, (resp. H3O+), který způsobuje nízké pH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 16:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kortezhugo
...podla mna ten "roztok" je len cista destilovana voda...
To určitě ne. :-) Půjde o pufrační roztok s pH 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 15:44 Jack Re: kortezhugo
jo kapnout do destilky... cetl jsem to asi pred 2ma rokama... takze uz si to moc nepamatuju ale vim ze se to kape..:) ale jak rikaj ostatni pro kalibraci to asi neni to prave... prece jenom jsou to "kapky"..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 14:00 Muž Jrk [143] Re: kortezhugo
Moje destilovaná voda pro technické účely má pH hodně pod 7, cca 5,6. Při použití pH 7 z testu Akvin, tak jak píše Yirka funguje. V žádém případě bych ale já osobně neměl důvěru tímto roztokem kalibrovat digitální pH metr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 13:52 Muž Yirka [9126] Re: jethro, kortezhugo
Ten roztok je porovnávací a je třeba jej rovněž připravit.Je to jasně popsáno že se 0,5ml doplní do 5 ml destilkou a pak se kápnou 3 kapky Akvinu. Tak se získá zabarvení odpovídající pH 7.
V začátcích jsem párkrát použil a bylo to přesné.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 12:05 Muž kortezhugo [983] Re: Jack
...schvalne som to pozeral :-) si to trochu poplietol...tam sa nepise nikde ze "k.roztok" sa kvapka do vody X-)
...ale len ze roztok ma pH7... X-) -podla mna ten "roztok" je len cista destilovana voda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 09:55 Jack Re: kortezhugo
To by musela bejt hodne koncentrovana destilovana voda:))) kdyz je to v kapatku... A mas kapnout par kapek do normalni vody a potom zkontrolovat PH.. melo by mit presne 7...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 09:34 Muž kortezhugo [983] Re: jethro
..."zrovnavaci roztok"??? to neviem... :-) ale Destilovaná voda ma presne pH 7...
asi aj Rataj tam ma Destilovanu vodu X-) :-) ak je to "presne"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2010 22:53 jethro – meranie Ph
ahoj,Rataj dodava v krabicke na meranie Ph aj lahvinku s oznacenim Ph 7..je to zrovnavaci roztok.nevie niekto ci je presny a je to naozaj presne Ph7?ide mi o to ci si mozem podla toho nakalibrovat Ph meter

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 20:16 Muž Yirka [9126]
Takže dnes jsem měl možnost vlastnoručně provést a porovnat výsledky testů Rataj a SERA na PH a NO2. Výsledky byly naprosto totožné, takřka shodností jsem až překvapen. Na druhou stranu by to tak asi mělo být. (Ještě ktomu odpovídaly očekávaným hodnotám-pravidelně jsem měřil třičtvrtě roku a vím jak se hodnoty v průběhu mezi výměnami a odkalováním pohybují).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2009 18:56 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
Tak to promin, me ani ve snu nenapadlo, ze by to nekdo bral vazne.
Barva by mela byt stejna po deseti sekundach i minutach. V presnosti, ktere jsou podobne testy schopne dosahnout, je to uplne jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2009 18:41 Muž Yirka [9126] Re: prisavnik
Určitě, měřil jsem pravidelně celý loňský rok a ten čas se pohyboval 10-20 sec a výsledek se během těch pár vteřin nelišil. Čili 10 vteřin a dost je pro tuto činnost OK. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2009 18:37 Muž Eff [417] - RostlinyRe: prisavnik
Stačí 10 sekund. Kdyby to bylo tak jak píše PentueR, tak chudáci Japonci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2009 18:32 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Yirka
Mne ktomu prisiel aj slovensky.
Tak to mam odmerat za tych 10 sec.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2009 18:30 Muž Yirka [9126] Re: prisavnik
Test jsem kupoval vloni Akvin jsem kupoval vloni, návod je tam sice jen v CZ, PL, EN, GE, ale vevšech těch jazycích je uvedeno 10 sec.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2009 18:08 Muž prisavnik [51] - Rostliny
Vcera mi prisli test od rataja.Velmi ma zarazil test na Ph.Prisli mi ktomu dva navody,po slovensky a cesky(original). V slovenskom navode je napisane ze po premiesani mam to nechat 2-3 minuty az potom porovnat Ph podla stupnice.
V ceskom je za napisane ze to mam nechat len 10 sekund a porovnat (tak to je aj na krabicke napisane).Neviem co mam robit.Co je spravne?
Diki
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 11:54 Muž Jurasek [137] Re: Romiš
Mi naměřil i těch 50, ale musel jsem to tam nechat dýl. Po přidání prášku jsem čekal 10 minut, nakapal A, pak deset minut, nakapal B a po pěti minutách ta barva zhruba odpovídala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 01:13 Romiš Re: swimmer
Na co je mi u Ratajova Azotanu srovnávací roztok, když mi u permeátu naměří nějakých 30mg NO3/l...?! hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 14:01 swimmer – TEST Rataj & Sera
Co se týká spolehlivosti akvarijních testů musíte brát i ty nejznámější a také samozřejmě nejdražší výrobky s rezervou. Na archiv.korallenriff.de/… si schválně porovnejte hodnocení těch nejrenomovanějších  výrobců a uvidíte, že i světoznáme značky mnohdy dopadnou neslavně. Akvaristiku dělám přes dvacet let a dost se zabývám hlavně chemizmem vody. Podle mého názoru slouží test spíše ke kvalitativní než kvantitativní analýze. To znamená, že mi úplně stačí když mi test dá odpověď na tři základní otázky: A to zda, je sledovaný faktor nad limitem, v optimu nebo pod limitem.

Z tohoto pohledu ratajovy testy plně vyhovují. A navíc mají jednu podle mého názoru perfektní vychytávku, kterou zatím nemají žádné jiné testy. A to jsou srovnávací roztoky o známé koncentraci.. S jejich pomocí můžeme i u prošlých nebo jinak znehodnocených testů jejichž zbarvení již neodpovídá barevné stupnici zjistit skutečný stav. A to je super.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 15:24 Muž chicko [124] Re: prisavnik
Doporučuji testy AQUAR palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:19 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: prisavnik
Testy Rataj měří správně jen málokomu (aspoň z toho, co se doslýchám). Dá se to ale řešit tak, že si namícháte standardy o známém složení a podle nich si test zkalibrujete. Já si takhle např. "opravil" Azotan s tím, že pokud testem určený obsah vynásobím 1,7 a tak se dostanu poměrně blízko pravdy. Podle mě je ale lepší rovnou koupit kvalitní výrobek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:37 R Muž Silent [5949] Re: prisavnik
Zkus to třeba tady(abychom zůstali na Slovensku) www.akvaprodukt.sk/…;
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:34 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Silent
kde teto tetsty zozeniem??? V akvaristikach v meste nemaju skoro ziadne testy urcite nie tieto. Keby som ich objednal,jednak by boli strasne drahe a prisli by asi tak za 2 mesiace ako poznam nase akvaristiky.Takze je mi to potom na prd :-O Idem objednavat filter s e-shopu tam maju testy od rataja,takze sa mi to oplati.Kupim viac veci za jedno postovne.
Ale ked niekomu meraju dobre..... tak teda nwm co mam robit :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:32 Muž ezechiel [70] - Rostliny
Přidávám se se špatnou zkušeností s testy Rataj - zkoušel jsem většinu z nich na namíchaných standardech a vždy to dopadlo dost bídně... Příště koupím jiné. Na druhou stranu Rataj má dobrá hnojiva.

Aquar je super - jen v Brně je snad zcela nedostupný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:27 R Muž Silent [5949] Re: Dixon
Řekl bych, že nejlepší poměr kvalita a cena mají testy Aquar. Jsou poměrně přesné. Tedy v rámci možností amatérských kapkových testů. www.aquar.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:13 Muž Dixon [13] - SumciRe: prisavnik
Aj ja si chcem kupit od rataja,co mame robit ked su nanic? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 13:01 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Dixon
ako tu citam,tak som zistil ze rataj na nepresne testy.Potrvrdzuje to viac a viac akvaristov.Chcem kupit prave testy od rataja.Co mam teda robit,ked su na nic????? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 12:56 Muž Dixon [13] - Sumci
Chcem sa opytat co by som si ml kupit testy ph,gh,kh:od Rataja?alebo od Sery?cenou je Rataj vyhodnejsi,poradte..díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2008 21:57 DoctorT
Asi jsem divnej, ale testy na NO2 a 3 mám od rataje i sery a +- mi ukazují stejně. hop

Ale když bych měl volit, volil bych rataje, nevím proč, ale volil. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2008 22:14 Muž Snofrev [54] Re: filipsi
děkuji, vyzkouším ;-)
jinak CO-čko určitě bude z lahve s jehlovym ventilem, pokud seženu (mám ho slíbený) a s el.mag. ventilem

do kvasnic jsem se neodvážil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2008 21:05 Muž filipsi [1295] Re: Snofrev
Neznepokojovat. Jak sam vidis, pocitat obsah co2 podle techto testu je uplne zbytecne. El. pravidelne kalibrovany merak je pro rozumnejsi vysledky nutnost. Nebo - prilis nemerit, a koukat jen na rostliny, jak to jde.
Alkalitu zvedni pomoci sody cca na 4, a muzes zkusit s co2 pomaloucku, polehoucku zacit. A pozoruj. Ale jestli ti vse jde jak ma, rozmysli, jestli vubec zacinat.
S nizsi alkalitou bych co-ckoval pouze s rizenim, tj sonda + elmag ventil.
Permanentni test co2 nekupuj, funguje uplne na stejnem zaklade, mereni alkality + ph, pomoci "vodicek" dostanes se tam kde uz jses.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2008 17:34 Muž Snofrev [54]
prosím o radu
testuji vodu od založení akva, který mám 6 týdnů a 2.týden jsou v něm rybičky a krevetky
testuji hlavně papírkama od JBL, takže to beru s rezervou, ale ty testy jsou stále světlejší a světlejší
koupil jsem si na srvonání kapkový testy od Sery na pH a KH a ono to vychází cca stejně

JBL- pH: 6,4-6,6 KH: 0-3 GH: 4-7 NO2: 0 NO3: 10-25
SERA- pH: 6,5-7 (hrozný rozestupy v těch barvách, kdybych se pořádně podíval na net jakou tam maj stupnici, tak jsem si to nikdy nekoupil)
KH: 2 nebo 3 (nevím jestli stačí první lehké zežloutnutí a nebo jestli to má být výrazně žluté)

na začátku mi to podle papírků vycházelo pH: 6,8; KH: 3-6; GH: 7-14

měření prováděno obden a vždy ve stejnou dobu
nevím jestli se nějak znepokojovat a nebo si toho nevšímat a počkat jestli se voda ustálí
rád bych přidával CO-čko, ale když kouknu do kalkulátoru, tak jednou je tam toho moc a podruhý málo
jelikož nevzduchuji a rybičky se nijak nebouří, tak předpokládám, že toho CO-čka v akva moc nebude, navíc jsem doufal, že když přidám rybky a krevetky, tak nějaký CO2 vytvoří a tím prospějí kytkám, ale ony po přidání rybek svůj růst zpomalily
asi bych ještě zkusil koupit ten dlouhodobej test na CO2, nicméně dost mě zaráží ta karbonová tvrdost, je dost nízká a nevím jestli to raději nečím nezvednout, případně si do akva koupit terčáky :-D (to byla sranda, do tak malýho bych je nedal, by mi bylo smutněji jak jim)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2008 22:26 Muž ghostik [81] Re: Štěpán
No nevim snad i ta korenarka by to uhadla presneji :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2008 22:07 Štěpán Re: ghostik
Kdo Ratajovi ty testy vyrábí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2008 21:44 Muž ghostik [81] Re: ghostik
Dle rataje z jeho pufru jsem namichal kapalinu s obsahem 2,5mg/l fosforu
Testy ukazaly toto:
Rataj 0,5 mg/l
Sera 2-3 mg/l ( v tomto rozmezi ma jen stupnici 2 nebo 4mg)

Vysledek nemusim komentovat rozzureny

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 7250x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6180-test-rataj-sera?od=51