Test Rataj & Sera
Mrkni na datum spotřeby, nevím jak u pH a GH,ale u ratajoveho KH je stáří testu důležité.
Ph jsem před časem pravidelně měřil jak Ratajem tak Sera testy s totožnými a důvěryhodnými výsledky.
0 30.03.2015 17:11 Bohouš65 Jenom se zeptám, měříte někdo úspěšně Ph a dGH testy Rataj ? Nějak se nemohu dostat k nějakému uvěřitelnému výsledku.
Ak je silné svetlo a veľa rastlín, dusičnany sa míňajú jedna radosť
Do môjho prerybneného akvária musím týždenne pridávať cca 6 mg/l, aby som udržal vo vode úroveň aspoň 5 mg/l. Pre takéto nízke hodnoty je oveľa lepší test JBL, lebo má jemnejšiu stupnicu (0 / 1 / 5 / 10 / 20 / 40 / 80 / 160 / 240 mg/l) oproti stupnici Sera (0 / 10 / 25 / 50 / 100 mg/l).
Ďakujem, zdá sa, že budem dusičnany budem musieť pridávať, minimálne kým nezabehnem akvárium, keď pridám ryby, budem merať a uvidím. Akurát aj v predchádzajúcom akváriu kde boli aj ryby, boli stále dusičnany na minime...
Určite som sa nepomýlila, tak sa farbí od začiatku, aj tie stupnice na fotkách tomu napovedajú. Prvá fotka je NO2 a druhá a tretia NO3...
V kvalitnej pitnej vode sa to má správať presne takto. Ak by boli dusitany čo i len trošku do oranžova, je to problém - limit pre pitnú vodu je 0,5 mg/l, čo je na Sera teste hneď prvá nenulová hodnota (žltooranžová) a v akváriu je tiež treba mať hodnoty nižšie ako táto hodnota (ideálne nulové).
Dusičnany by oranžové byť mohli - limit povoľuje až 50 mg/l, ale tu na Slovensku máme výborné zdroje vody (aspoň čosi) a obvykle sú dusičnany do 10 mg/l. V akváriu by bolo dobré mať aspoň tých 5-10 mg/l, no nie viac ako 25 mg/l.
Môj test od Sery na NO2 sa sfarbil do ružova a bola to veľmi pekná ružová
Pozerám teraz na nete a fakt už sú teraz novšie a pravdu máte
Ratajův ano, ale tohle ....
Nepomýlil si sa? Test NO2 sa sfarbí do ružova
Vysvětloval bych si to tak, že se to prostě vejde do té barevné tolerance, tedy u těch dusitanů jen dobře a dusičnany to bude chtít vylepšit, třeba nějakým KNO3, tak aby se jejich hodnota pohybovala v akváriu někde do 10mg/l.
Starší reakce
Měl jsem test od Rataje a ukazoval 0mg/l tak jsem vyzkoušel JBL a ukazoval lehce pod 0,5mg/l a pak jsem koupil od sery a taky ukazuje správné hodnoty (snad). Tedy oproti Ratajovým testům aspoň ukazeje. Ty jeho vůbec. Vem raději od Sery
dobry vecer,rekne mi zde nekdo jestli je lepsi test od sery nebo rataje na FE? dekuji
Starší reakce
Proužkové testy mají dle našich měření ( a že měříme denně minimálně deset nádrží) NULOVOU vypovídací schopnost v parametrech NO2 a NO3.Ostatní parametry jsou orientační asi jako čtení z ruky.
Vzhledem k tomu, že jsou kapkové testy časově daleko náročnější, dala bych duši za papírkové testy, které by fungovaly s takovou přesností, jakou potřebuji....
Ale nejsou....
Starší reakce
Ale to mě nerozumíš, já to nedělím na s testovacíma, nebo bez testovacích, já tak akvárium prostě zakládám. Měním vždy. Ono pozor na jednu věc, až po třech nedělích naměříš prokazatelným měřením NULA dusitanů a buchneš tam najednou více ryb, tak máš stejně problém, neb to akvo nebude na takovou dávku producentů odpadních látek připravený a té výměně se posléze nevyhneš. Ale to jenom pro příklad.
Po týdnu nepotřebuješ nic měřit. Měň denně 1/3 vody a testovací ryby můžeš dát, ale měnit denně, jak před vpuštěním, tak po něm.
Můj názor:Nepoužívám už je.Zdály se mi příliš orientační.Mám vyzkoušenou pouze Tetru a Dajanu.
Proužkový, papírkový testy mají docela slušnou vypovídací schopnost, tedy pro naše hobby účely, trendy sledující třeba od Tetry, nebo od eSHy.
Proužkové testy jsou velmi, ale velmi orientační. Raději bych použil základní sadu testů kapkových. Jsou k dostání už za relativně pár korun a jako základ postačuje test na pH, uhličitany, dusitany a celkovou tvrdost.
Pěkně jsi to popsal tím přídavným jménem "rychlé proužkové testy".
Já jen dodám: "Práce kvapná, málo platná".
Kapkové jsou lepší.
Starší reakce
To je běžná věc. Taky jsem ho nedokázal rozluštit. Dám to ještě přítelkyni jestli něco vylaboruje a jinak napíšu přímo Ratajům jak se to má vlastně dělat.
je to tady sice už skoro mrtvé téma, ale přidávám se k nespokojeným uživatelům testu NO3 od Rataje... Prováděl jsem s ním několik měření a to ve dvou akváriích a vstupní vodě a stále mi barva testu vycházela jako žádná barvy, spíše čirá voda. a všude stejný výsledek dle stupnice 0-10, což bylo divné i díky tomu, že jsem hnojil metodou EI a do akva dodával týdně cca 30 mg. včera jsem se hecl a utratil přes 200,- za test NO3 os TETRY, byl zrovna jediný skladem a hned při prvním měření mi ukázal hodnoty kolem 30 mg.. Opětovně jsem ověřil Ratajem a zase nic... Tak rataj šel dnes do popelnice. Možná byl špatný jen ten můj test protože v tom prášku byly celkem velké krystaly a né jen jemný prášek, ale test ještě není prošly. Tak to je má zkušenost s testem od rataje, děkuji už nechci...
Starší reakce
Od Sera jsem nesehnala
a Dajanu nebudu u NO3 riskovat
Jsou testy, které nefungují tak, jak by měly, u uvedeného testu na NO3 je problém s dávkováním sypkého činidla...Doporučuji test od jiného výrobce,ze zkušenosti preferuju Sera.
...V čem je problém? ...A je rozdíl mezi destilovanou vodou, kterou koupím v obchodě a v lékárně?
Problém bude nejspíš v tom, že jste si koupila AZOTAN.
Příště zkuste test jiného výrobce.
Rozdíl těch dvou destilovaných vod? Poměrně často se objevuje konstatování, že "destilovaná voda pro technické účely" nebyla dokonale čistá...
Starší reakce
To že někdo v nově založené nádrži naměří NO2, bych řekl že je normální a to že někdo nenaměří NO3 taky.
NO2 - se tam tvoří z odpadních látek a NO3, tedy živiny, ty tam prostě nejsou - napsal jsem to hodně zjednodušeně.
Muj akvin byl zelenej,a vyhodil jsem ho,protože jsem asi barvoslepej
zkusil jsem test na NO2 u kamarádovo nově založenýho akva a malinko růžový to bylo,u mě nic,tak že,ten asi funguje a NO3 rataj jsem porovnával s testem od dajany,oba jsou..."velmi orientační" bych řekl.
Tak můj Akvin má taky zelenou a teda test je dost matoucí. Test na NO2 mi ukazuje něco malilinko a test NO3 absolutně nic! Dočetla jsem se, že je možná test nefunkční díky destilce a tak jsem šla do lékárny a koupila destilku co se dává přímo do žíly celkem drahou a neukazuje mi opět nic a porovnávací, kde má být krásně růžová taky nic, testy prošlé nejsou a tak říkám jen svůj názor, ale za mě koupit jiné!
opravdu jsem dělal test na NO3 4x a ani jednou nic, ono dát špetku je dost širokej pojem, že?
Starší reakce
no prave ze ten muj novy test je zeleny uz v lahvicce, ale dik
Test staršího data který občas používám je oranžové barvy. Zelená až po "kontaminaci" vodou na příslušnou hodnotu pH.
lidi jakou barvu ma tekutina v akvinu? muj stary test ktery mi dosel mel oranzovou (a rekl bych ze meril dobre) a ted jsem koupil novej a ten ma barvu zelenou a vsechno co namerim je stejne zeleny. wtf??
Starší reakce
Na test Fe pozor je tam v návodu čekat 15 min. a zezadu na stupnici čekat 1 hodinu.Platí ta hodina(nejméně).Trochu praxe je třeba získat hlavně s práškem.
Já budu taky asi bílá vrána. Hold mi taky ze začátku vadili ty prášky ale když se s tím člověk naučí tak pák si může udělat za pár korun i rozborový kufřík.
www.akvarista.cz/…
Martin Honzejk
Bílá vrána 2
Asi bych to nenapsal lépe,pokud tedy už měřím (málokdy) tak pouze NO2,NO3 .Samozřejmě si umím představit,že někdo potřebuje víc a Rataje bych se nebál
Asi jsem bílá vrána, ale se základními testy Rataje mám jen ty dobré zkušenosti. A to včetně testů na NO3. Chce to jen přesně postupovat. Ověřoval jsem si výsledky několikrát přes testy Sera a výsledky byly totožné. Nejdůležitější jsou testy NO2, NO3, PH, tvrdosti. Ostatní bych požadoval za nadstavbu pro fajnšmekry či pro řešení reálných problémů.
0 07.03.2011 16:00 zuzana – Testy od Rataje
Stojí za koupi? Jsou tak levné, že k nim mám nedůvěru. Co přesně měří antialgae test? JE k něčemu test na fosfor a železo? jaké máte zkušenosti?
Četla jsem, že test na dusičnany nefunguje a navíc se do něj musí sypat nějaký prášek.
Starší reakce
...Když dám malou špetku je to světlounce modrý. Dámli dvojnásobnou špetku je to modrý jak pes...
Ke sledování pohybu pH používám bromthymolovu modř. Mám vyzkoušeno, že svou funkci plní stejně, ať už jí do testovacího roztoku přidám tři, pět nebo třeba deset kapek. Jen ta barva roztoku je při vyšším počtu kapek přiměřeně "sytější" a tím pádem i "čitelnější".
OK, to co píšeš dává smysl, ještě to raději pořádně vyzkouším. Díky.
Ne, tenhle konkretni ratajuv test ne, ale mnoho podobnych vcetne mnoha dalsich ruznych titraci ano.
To, jestli je to modry svetlounce, nebo modry tmave jako "pes" (mimochodem, tmavomodry pes??), ma co delat pouze s mnozstvim acidobazickeho barviva (tedy prave tim, jestli ho dam spetku, nebo vetsi spetku). No a jak prikapavam cinidlo, dostavam roztok na Ph pri kterem konkretne tohle cinidlo prudce meni barvu. A je uplne jedno, jestli se odbarvi ze svetlemodre, nebo tmavemodre. Proste behem jedne kapky (pokud roztok pri kapani micham) je odbarveno, behem minule kapky se skoro nic nedeje (podle koncentraci cinidla, samozrejme, nechytat za slovo, muze to byt kapek vic, ale to kolik, nema zadnou souvislost s mnozstvim barviva).
Zkoušel jsi ten test? Když dám malou špetku je to světlounce modrý. Dámli dvojnásobnou špetku je to modrý jak pes. Pak mám teda celkovou tvrdost vody asi 40...
Ne, bud si opravdu jist tim, ze to je barvivo, tipnul bych si mozna bromthymolovou modr?
Samozrejme pokud ho budes planovite sypat 100x vic, nez se ma, trosku se to projevit muze. Ale jinak to v presnosti testu nemuze hrat vyznamnou roli.
Bohužel, zkoušel jsem přidat více tohoto "barviva" a pak je k odbarvení roztoku potřeba více kapek...
Takže test na dvě věci pokud neznám přesnou dávku...
Pokud by bylo davkovani kriticke a test ovlivnilo, ver, ze by to bylo pripravene tak, aby to fungovalo. Myslim, ze to je barvivo.
Mám všechny a asi je pošlu zpět....
Ty kde jsou jen kapalné složky jsou jakžtakž v pohodě = kapka z kapátka je celkem přesná dávka. Bohužel všechny testy kde je pořeba přidat pevnou látku - nejspíš nějaký hydroxid - je bohužel veliké zlo. Abych byl přesný tak například test tvrdosti vody Hardin (GH). V návodu je uvedeno že máte dát "špetku na špičku" takové plastové tyčky. Bohužel jsem sepochopil co to ta špetka je, protože ona tyčka je celkem široká a zmíněná špetka se dá nabrat v množství od jednoho zrnaka až po solidní vrchovatou porci.
Další postup testu je takový, že po přidání hydroxidu se předtím připravený roztok (akvarijní vody a nějaké kapaliny z lahvičky relativně přesně dávkované kapátkem) obarví do modra. Nyní máte kapáním jiné tekuté složky odbarvit připravený roztok, přičemž počítáte počet kapek potřebný k odbarvení. Výsledek vydělíte dvěma a máte vaši tvrdost.
Geniální test s jedinou drobnou chybkou. Pokud přidám dvojnásobek "na špičičky špetečky" hydroxidu, tak potřebuji na neutralizaci roztoku dvojnásobek kapek...
Pro mě z toho plyne fakt, že kromě tvrdosti mé vody výsledek ovlivní přesnost dávkování tohohle debilního testu, kde není toto dávkování vůbec přesně zajištěno. Přitom stačilo přidat něco podobného maličké plastové naběračce na kávu.
Rataj testy = chemikův splněný sen!
Srát na to a raději sledovat kytky jak rostou - je to přesnější...
Starší reakce
Co já vím, tak se tento postup týká všech pH sond bez rozdílu. Krátkodobě se dá uchovat v destilce, ale při delším kontaktu sondy s destilkou dochází k vyplavování elektrolytu ze sondy a ta rychle stárne. Destilka je vhodná k oplachování po použití, ale při skladování bych raději použil KCL.
Možná jsem to blbě napsal jedná se mi konkrétně o tento typ ručního Ph testeru.V návodu se píše skladovat s několika kapkami destilky v krytu sondy.Máte s tím nějaké zkušenosti.Praxe?
www.shopakva.sk/… Je to uplne normalni, nejen rataj, a nejen u mereni Ph.
Sonda na měření pH nesmí být dlouhodobě ponořená do destilky, ani být na suchu. V obou případech by došlo k jejímu znehodnocení. Pokud se sonda nepoužívá musí se ponořit do roztoku KCL. Ten se dá sehnat tam kde prodávají tyhle měřidla a na různých growshopech. Jak udržovat sondu je dobře popsáno tady:
www.akvarko.cz/… Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 7252x