Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Biotop - určení, názory, zkušenosti

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Biotopy 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Biotop - určení, názory, zkušenosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2008 10:16 Muž isamik [180] Re: filipsi
Filipsi premyslim podle ceho by si chtel stavet "biotop", ja to zatim studoval z fotek. Ale ani tech sem prilis nesehnal. Treba zabery jednoho potoku z nekolika mist. Konkretne sem se zajimal o Sri Lanku. Jeste me zajima ta financni narocnost, podle ceho tak usuzujes?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2008 22:11 Nobody Re: filipsi
Šeredná,jak pro koho?Funkční být může. :)
Vysoké"finanční"nároky na provoz. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2008 10:13 Štěpán Re: frmol
Nevím, jestli se třeba málo snažím, ale konkrétní informace o přesném původu ryb, rostlin a podobě prostředí, kde v přírodě žijí, se mi moc nedaří najít. Pokud budu vycházet z informaci typu "původ Jižní Amerika" nebo "Jihovýchodní Asie", tak se mi může podařit složit akvárium z druhů, které se stejně v přírodě nepotkají, a takové "biotopní" akvárium bude mít stejnou hodnotu jako akvárium typu "celosvětová směska".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2008 09:16 Muž filipsi [1295] Re: Yirka
To je slovickareni, ja tomu "typu" klidne budu dal rikat biotop. Jen nesmi nikdo tvrdit, ze ma biotop, protoze je to z prirody a je to tak spravne, zatimco smichat asii a ameriku je spatne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2008 08:41 Muž Yirka [9126] Re: chicko
Diskuse se rozvinula docela zajímavě a prakticky všichni se shodujeme. Napadá mě proto otázka pro správce zda není trochu zavádějící údaj v základních informacích - BIOTOP -, zda by to nemělo být vyjádřeno trochu jinak -TYP...ani po ránu mě právě nenapadá nic lepšího, co by lépe vyjadřovalo úmysl a představu performátora.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 22:34 Muž chicko [124] Re: Johan
Podle mne, jak již bylo řečeno, 100% ani 90% biotop v akváriu nikdy nevytvoříte, prostě to nejde. To, že někdo chová rybky a pěstuje rostliny z jednoho místa a říká tomu biotop a přitom tam má vodu z vodovodu, el.filtr, umělé osvětlení atd. ..., je to pěkné, ale stále ne biotop, ale nazval bych to pokusem o biotopní akvárium(slovo akvárium je zde velice důležité) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2008 22:29 Muž filipsi [1295] Re: Usine
Ono taky, priznejme si, by biotop podle fotografii a vzhledu mista byl dost seredna a v akvariu vetsinou absolutne nefunkcni vec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:59 Muž frmol [14] Re: Usine
ja jsem v poho, jen mne (statisticky) zajimalo kolik lidi je pro to ci ono, nic vic.
libi se mi i spolecenska akvaria - sam co jsem mel byla spolecenska, koneckoncu vse kolem aq, delam to od detstvi,
ale stoji mi zbytek vlasu hruzou jak vidim v kramech jak prodavac ,doporucuje' zavojnatku, skalara a rajovce ... a nejlepe do koule s umelou rostlinou...kseft je kseft
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2008 21:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: wladys
bohužel biotopní nádrž se většinou rovná synonymu společenské akva. protože ty druhy spolu nic společného, krom toho, že jejich výskyt je ze společných nebo sobě blízkých oblastí. většinou se spolu ani nevyskytujou. pokud někdo nemá rád akvária o jednom nebo několika málo druzích roslin, tak "opravdový výřez" přírody mít nebud=((
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:43 Muž isamik [180] Re: wladys
Pseudobiotop je slovo ktere jsem videl u Ufinky a docela me zaujalo.

Vaclav to za me rekl naprosto presne, tak jsem to totiz mel namysli :-)

EDIT: ja nez to nadatluju, tak si me predbehl :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:42 Muž wladys [291] - CichlidyRe: isamik
V asii trochu "plavu" ,ale moc se mi líbí snaha ufinky www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:38 Usine Re: frmol
Cynismus a provokace v tom cítit nemusíš, jen zvědavost co z tebe vyleze. Biotop je totiž dost zneužívané slovo. Pokud máš konkrétní fotografie určitého místa nebo jsi tam dokonce byl a podle toho jsi si udělal akvárium tak na to jsme opravdu zvědaví a zajímá nás to. Pokud ale řekneš biotop Jižní Amerika nebo amazonie tak je to drobet nesmysl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:34 Muž isamik [180] Re: wladys
Cekal jsem takovou reakci :-).
Me slo o tu asii, vazne bych se moc rad podival na nejake povede biotopni asijske akvarium :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:31 Muž wladys [291] - CichlidyRe: isamik
Fotka k příspěvku Tady je má snaha o biotop jednoho jezírka. :)

Isamik...
...nepsal bych o pseudobiotopech.Spíš bych mluvil o snahách se co nejvíce danému biotopu přiblížit.Někdy se to podaří více někdy méně.Každopádně je to lepší než splácat hafo kytek a ryb zrůzných konců světa a navíc z různýma nárokama na vodu,světlo a tp. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:27 Muž isamik [180] Re: frmol
Mozna trosku, ale ja uz jsem takovej :-). Biotopnich akvarii sem totiz moc nevidel, kuprikladu biotop asie jeste poradne nikde zadnej na ceskych serverech. Bud sem spatne hledal nebo nejsou uplne biotopni, ja bych to nazyval pseudobiotopnimi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:19 Muž frmol [14] Re: isamik
dam znat
ale citm v tom podtext cinizmusu a provokace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:10 Muž isamik [180] Re: frmol
Googlit umim taky :-).
Ted uz je zbyva jen cekat na vase biotopni akvaria i ja se na biotop kouknu velice rad :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 21:03 Muž frmol [14] Re: isamik
dobra otazka... vazne
muze to 1 km2, ale taky sto tisic nebo i vic
wikipedia.cz
Biotop neboli stanoviště je biotické (živé) i abiotické (neživé) prostředí, ovlivněné a pozměněné živou složkou přírody - biotou. Můžeme ho chápat jako společné prostředí určitých složek biocenózy, tedy soubor všech vlivů, které vytvářejí životní prostředí všech zde žijících organismů.
Biotop se vztahuje k určitému druhu organismu - např. biotopem škeble velevrubu malířského jsou vodní nádrže a pomalu tekoucí vodní toky.
Synonymem pojmu biotop je stanoviště. Podle některých autorů je však pojem stanoviště užší než biotop. Např. v biotopu pomalu tekoucí vody je více stanovišť: dno, břeh apod. Pro rostliny se někdy používá i pojem ekotop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.02.2008 20:57 Muž isamik [180] Re: frmol
Prezentuj prosim akva, rad se na pekny biotop koukam.
Zajimalo by me, co si pod takovym sluvkem biotop predstavujete?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 20:40 Muž frmol [14] Re: Johan
samozrejme ze z uzemi, regionu, biotopu
pripada mi to prirozenejsi

mam novezalozenou - asi 14 dnu - 240 l amazonku (pro mnoho lidi fadni, ale do tercovcu a skalaru je temer kazdy blazen...)
zatim ani neni co ukazovat, odchazeji emerzni listy, voda jeste nema tu spravnou aq barvu, mam tam jen neonky cervene a tetry medene, aby neco vyprodukavaly pro rostliny
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 20:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: frmol
z jednoho kmene? jak to myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 20:36 Muž frmol [14] Re: Johan
dik, ja preferuju zivocichy ,z jednoho kmene'
ale proti gustu ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2008 19:42 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: frmol
vždyť přeci neznamená, když jsou zvířata nebo rosliny ze stejného kontinentu, nebo třeba ostrova, že mají stejné nároky, dost často naopak. to že se v přírodě přirozeně nemohou setkat, myslím že není překážkou aby jim v akváriu nebylo dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2008 18:22 Muž Yirka [9126] Re: frmol
Souhlasím s "filipsi". Tedy pokud se jedná o společenské akvarium. Přirovnal bych to ke kosmopolitnímu světu. V takovém Londýně vedle sebe žije nepřeberný počet národností, které pocházejí z různých částí světa, a taky jsou většinou v pohodě.
U rybek je třeba pochopitelně přihlédnout k osobitým nárokům, protože jejich přizpůsobivost není neomezená. Tolik tedy názor staršího........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.02.2008 18:02 Muž filipsi [1295] Re: frmol
Nemam proti tomu zadne vyhrady, kdyz se vybiraji ryby s podobnymi naroky, schopne spolu vychazet. Pak jim je uplne fuk, jestli jsou z asie nebo z marsu. Malokdo chce biotop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2008 17:59 Muž frmol [14] – biotop - nazory
obcas zajdu na toto forum, a ctu o kombinaci rybek a rostlin do aq ruznych velikosti
casto se tam cpou ryby z ruznzch kontinentu vyzadujici diametralne odlisne podminky pro chov (afrika s asii, asie s amerikou, i jesetr s neonkama)
rozmim ze mensi deti si vybiraji rybicky ktere se jim libi a zajima mne nazor dospelejsim akvaristu na michani rybek ... hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2007 10:59 roman Re: pytel
ok, vsem Vam dekuji za rady a nazory a budu se jimi ridit. urcite to neuspecham protoze tam chci mit pouze a jen kytky z jizni ameriky takze nez jich dost po kamaradech sezenu tak to bude nejaka doba. To same plati i u ryb takze Vam jeste jednou dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2007 22:22 pytel Re: rolandmynar
jeste k tem piranim: www.pbase.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2007 23:19 pytel Re: roman
hlavne pak ze zakladanim nadrze nespechej. jak jsem jiz uvedl ramirezky jsou docela narocne na kvalitu vody. dej je do akvaria jako posledni, az bude vse 100% fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2007 19:40 roman Re: pytel
no...nakonec to bude 100x50x50 a bude to tak 5 - 10 ramirezek, vetsi hejno neonek cervenych, pancernicci jeste nvm jaci,krunyrovci taky nvm no jeste je na to cas.V prve rade musim s tatikem vykoumat stojan takze zatim to ma cas
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.12.2007 15:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pytel
jsem neřek, že ty ryby jsou nějak náročné, jen to, že by takhle začínat neměl. je fakt že já mám asi trošku jinou představu o tom jak by měl akvarista začínat. ale i tak si myslím, že by základ měly být rostliny. opominu li knihy atd. to je asi úplný základ, tak by měl začínat s tím, že si v nádrži vyhraje s dizainem.. založit holou nádrž jen se štěrkem, kamenama,kořenama atd. tak, aby se mu fakt líbila a nechtěl tam nic měnic.. aby nádrž měla i dlouho po založení možnost se rozrůstat. ozkoušel jak mu funguje technika atd. až zjistí jaké může dát podmínky, postupně koupit rostliny.. a někdy začas, až se nádrž zaběhne a bude vše bez problémů začít s rybama. aby věděl jak se nádrž bez rostlin, bez ryb, a tím či oným přístupem chová. ale to je asi pro většinu lidí moc nudné. seznámit se dopodrobna se svojí nádrží a uvědomit si tímto přístupem jak je na akvaristovi "ekosystém akvária" závislý.
EDIT:no, ale to už je asi trochu off-topic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2007 14:59 pytel Re: Johan
proto pisu ze si musi vsechno rozmyslet a poradne nastudovat.
...ale procist spoustu knih by mel kazdy zacatecnik.

nemyslim si, ze by tento typ nadrze byl nejak prehnane narocny. az na ramirezky jsem doporucil same nenarocne ryby, casto doporucovane zacatecnikum. copak jimi tetry, krunyrovci a pancernicci nejsou? amazon akvarium je podle me vlastne jen esteticka uprava obycejneho akvaria, v ktere ziji bezne chovane ryby, kde tvori hlavni dominantu místo rostlin koreny.
ruku na srdce, zacatecnicke akvarium je velmi casto s jednim trsem spatne rostouci rostliny, prerybnene a mnohdy i nevkusne vybavene. neni lepsi dat zacinajicim akvaristovi navod jak dat akvariu raz hned ze zacatku bez starosti o rostliny? on si pak treba po case rekne ze by tam vetsi mnozstvi kytek prece jen chtel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.12.2007 14:56 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pytel
počítat můžeš. vše by vycházelo, máš pravdu.. ale uber vodu z vrcholu nádrže, přidej písek a kořeny a uber rostliny a už to není moc růžové... zvlášť když, jak sem z minulých příspěvků pochopil, to je začátečník. dobrá filtrace? no pokud tam bude vnitřní filtr tak nikdy nezaručí dostatečné množství filtrační hmoty, takže tuto nádrž bych začátečníkovi moc nedoporučoval. asi by měl dost problémů..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2007 14:45 pytel Re: Johan
abych to upřesnil. počítám s délkou akvárka 130cm. objem je tedy 325litrů. pojdme pocitat ramirezky 8*6=48cm,kancici 15*2=30cm,tetry 20*4=80cm,corydorasi 5*10=50cm,krunýřovci 3*10=30cm celkové délka je tedy 238cm rybích délek. uvedl jsem maximum co bych do takové nádrže dal. důležitá je dobrá fitrace a vyměna 1/3 vody každých 14dní. dobre zajete akvarium a neprekrmovat. kazdopadne tady platí pravidlo cim min tim lip.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2007 13:37 Muž Turok [18] Re: pytel
no jasně když dodržíš určité podmínky :))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.12.2007 13:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pytel
tak říkáš hlavně ji nepřeribnit a tady popisuješ sádky bez rostlin..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2007 12:01 pytel Re: roman
takze amerika: a chces tmave vody takrka bez rostlin s velkym mnozstvym korenu nebo vice rostlin. ja bych volil prvni variantu. slabe osvetleni, tmava voda-takova tajemna nadrž. nevyhoda ale je nutnost caste vymeny casti vody. u takovaho typu nadrze nesmis pretybnit! z rostlin je idealni jeden dva kusy nejakeho vetsiho echinodoru.
do ni ramirezky, videl bych to na skupinku 6-8ks, parek nejaky vetsich mirumilovnych cichlid(můj typ je kancik sikmopruhy- mesonauta festiva) hejno pancernicku rodu corydoras-druh podle libosti a financni situace (muj typ corydoras panda-krasni a aktivni, v kazdem pripade 10ks) skupinku krunyrovcu-druh podle libosti a financni situace(idealni je nektery z ruznych druhu ancistrusu 3ks),k tomu treba 20-30 nejakych tetricek jednoho druhu(vyber je preveliky).
vzhledem k tomu ze jsou ramirezky dost narocne na kvalitu vody a jeji castou vymenu je lepsi dat je do dobre zajeteho akvaria, takze si je porid az jako posledni. treba po pul roce od zalozeni nebo i vic.
pokud nebudes spechat a dobre si vsechno rozmyslis a jeste pred zalozeni sesbiras dost informace,melo by takove kavarium dlouhodobe fungovat.

ps:
precti si 8 cislo je tam super clanek o zakladani amazon akvaria.http://klub.akva.sk/akvarium.php
a pokud umis ospon trochu francozsky www.ivanov.ch/…

k tomu vasemu sprymovani o piranich. vite ze pirane se daji bez problemu chovat i s neonkami? samozrejme,kdyz dodrzite urcita pravidla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 21:14 Muž PT [89] Re: Nobody
No, podle me za zvazeni je nadrz na zpusob teto -
rybicky.net/nadrz.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 18:59 rolandmynar Re: Nobody
Plodožravá je jen podle názvu protože sežere i plody napadané do vody, jinak schramstne všechno od masa. Je jako masožravá, ale ráda si k topmu dá salát smich :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 18:55 Nobody Re: rolandmynar
Napřed rostlinožravou s několika rybkama,pak masožravou....
A pak stačí jen krmit tu jednu! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 18:51 rolandmynar Re: Nobody
Kdyby měl plodožravé, tak mu to ani nepřeroste. Moje ukously Anubias u samého substrátu. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 18:49 Nobody Re: rolandmynar
Skvělý nápad.Nebude přerybněno! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 18:36 rolandmynar Re: roman
Třeba Piraňa je z Ameriky. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 18:06 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: roman
klikni na rybicky.net/atlasrostlin/hledat/ zadej amerika a vybirej.To same u ryb. A NEBUD LINEJ a PROJDI SI poradne NET,nez se furt ptat kde,kolik,jak....je tu kotel temat zabivajici se touto problematikou.Zalozeni akva NENI otazka jednoho večera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 17:05 roman Re: Mrakoplash
to je jedno proste vas mam radsi :-D pls pridejte info co patri do biotop: amerika akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2007 17:01 R Muž Mrakoplash [1776] Re: bunda
Asi predpoklada ze mu odepisuji lidickove co uz z knih a internetu maji odfiltrovany ty spatny postupy. Jenze to tu bohuzel moc poznat nejde a nekdy ty rady stoji za starou backoru. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2007 16:57 Muž bunda [28] Re: roman
Založ si co se ti líbí. Jen pořád nevím proč píšeš že věříš více nám než knihám a internetu. Vždyť většina znás má své znalosti právě z knih ( kdysi dávno byly jen knihy ) a na interneru právě jsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2007 07:19 roman Re: georged
dobra, dam na vas a udelam z toho ameriku. jeste kouknu na net co by tam melo byt a co ne ( ale muzete mi to sem napsat vy - jak rikam verim vam vic nez kniham a internetu :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2007 22:42 Štěpán Re: roman
Ramirézky jsou snad bezproblémové, možná trochu choulostivé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2007 22:40 Muž georged [44] - ŽivorodkyRe: roman
Co takovou pěknou velkou Ameriku. Spoustu rostlin, pěkně barevné rybky - cichlidky... ;-) Amerika je dle mého názoru nejhezčí biotop smich :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [4] 5

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 3771x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6042-biotop-urceni-nazory-zkusenosti?od=151