Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hřebík v akváriu

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Hřebík v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2022 18:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pablo KNM
Dal bych je k rostlinám kořeny k nim přirostou do filtru to nevím, jestli to bude něco platné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2022 09:59 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Pablo KNM
Není filtr jako filtr ( co se náplní týče) :-)
Připadá mi to jako "placebo efekt"... víra Tvá rostlinám i železo dá...
smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2022 22:42 Muž Pablo KNM [1]
Tomáš Koreň vo svojich videách dáva tieto hrdzave klince priamo do filtru k akvariu...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2020 20:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _ucx_
Tak hřebíky do dna nedávám ale cokoliv železného přivazuji k rostlinám a spouštím ke dnu. K velkému echináči jsem dokonce přivázal kolečka z autogenu. (ne ty co se po nich jezdí) aukro.cz/… smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2020 19:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: spajk17
Jasně, že není. Pokud to tam nedáš tak blbě, že se na to ryby napíchnou, tak jim tyhle čtyři hřebíky opravdu neublíží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.10.2020 19:41 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: jiri609
Těžko jej odkalit, když je to hluboko ve dně u kořenů rostlin. A ano, dvojmocné versus trojmocné železo, to je dlouhý zdroj sporů, nicméně zde mi celkem dává smysl Horácovo vysvětlení:

příroda není hloupá. Téměř všechno železo, které za ty miliardy let mohlo zoxidovat na Fe3+, už to dávno udělalo (mluvím o železe, které je dostupné rostlinám - tudíž vystavené působení kyslíku a vody) ... Kdyby byly rostliny odkázány na něco tak vzácného, jako je dvojmocné železo a nedokázaly si ho samy "vyrobit" ze železa trojmocného, byla by ze Země už dávno planeta smrti.

Pro nevěřící Tomáše tu mám jeden citát: "Stejně jako ostatní minerály, i železo přijímá rostlina s vodou z půdy. Fe3+ ionty jsou však obtížně rozpustné, proto rostlina vylučuje do svého okolí organické látky (cheláty), které se železem reagují. Tyto cheláty se vážou na buněčnou membránu, na které se železo redukuje z Fe3+ na Fe2+ enzymem Fe3+chelátreduktasou. Fe2+ pak vstupuje do buňky"


více viz www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2020 19:06 Muž jiri609 [91] Re: _ucx_
pánové, jen dávám svůj názor a nebudu se tu dohadovat..... ale železo v tomto prostředí, za těchto podmínek nedonutíte se rozpustit ani ve stopovém množství. Ano, zoxiduje, zrezaví a vy jej následně odkalíte s dalším kalem. Takže rostliny z něj nic nemají. Pokud by se mělo rozpouštět a být dostupné, potřebuje pH v kyselé oblasti..... a ještě doplním, rostliny NEUMÍ využít Fe v anorganické formě..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2020 18:24 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetkyRe: _ucx_
Fotka k příspěvku No není hrebik jako hrebik? Rybkam to nemůže ublížit ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2020 18:20 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: spajk17
Ano, do dna. Pět, deset, to už je na tobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2020 17:13 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetkyRe: _ucx_
A kam je dát ? Zahrabat do dna ? A kolik ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2020 14:38 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: vlka
Pokud je nádrž dobře prokysličená, zrezavějí už samy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2020 14:19 Muž vlka [3444] Re: spajk17
Ale totálně zrzavé, rezavé, zkorodované...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2020 09:50 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: spajk17
Můžeš. Ničemu to neuškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 22:51 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
Ahoj, mám dát do 14 dní založeného akvárka, 54 litrů, hřebíky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2013 07:42 replikant
nejsem si 100% jisty ale myslim že Fe3 vzniká jako odpad pri vypalovaní laserem. a pokudtomu tak je tak to bude pravděpodobne v čiste přirodni formně.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   18.03.2012 16:38 S Muž invalida [3881] Re: Ičin
Vymejšlíš kraviny...elektroda z hlediska kovu jde o čistej kov...třída dle typu elektrody většinou 10.11 tudíž konstrukční .. ale klidně může bejt i litina..poznáš to podle čísla. Obal elektrody je nejběžněji bazickej nebo rutilovej...ale klidně může bejt i celulozovej atd...je jich moře typů..dneska dokonce nemusí bejt jako kov uvnitř ocel...vem hřebík a nebo si to naštuduj sám a neotravuj s tím ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2012 16:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ičin
Z jejich obalem bych je do akvária moc nestrkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2012 15:50 Muž Ad@m [1051] Re: Ičin
To by som ale skúšal najskôr v akva bez rýb alebo napr. 1 gupkou. Ale klinec je osvedčený, takže ja by som zostal pri ňom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2012 15:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ičin
Teda viděl jsem je "z rychlíku", ale o té čisté oceli bych dost pochyboval. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2012 15:42 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Zkoušel někdo nebo aspoň přemýšlel o použití svářecích elektrod místo hřebíku? Jsou z čisté oceli. Mohlo by to fungovat stejně?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2011 23:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: karelchess
Za sebe: Ano, teď už to uzavřít můžeme. :-)
Došli jsme tam, kde jsem to potřeboval dostat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.08.2011 22:58 Muž karelchess [45] Re: Sid
Tak jsem si něco dostudoval. Ve dně probíhá zmíněná redukce, ale chelatizaci dvojmocného železa si zajistí až samotné rostliny siderofory vylučovanými kořeny. Podobné reakce jsou schopné i některé druhy bakterií.
Čili ne, denitrifikace nemá s cheláty nic společného, má neznalost a omluva. Pouze vytváří prostředí např. pro tu redukci nebo další chem. procesy.
Můžeme se na tomto shodnout a uzavřít to? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 20:58 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: karelchess
Ať to nemusím číst...
V tom materiálu je popsán vznik dvojmocného železa v anaerobním prostředí, o čemž se tu debata nevedla a nevede, nebo se tam dočtu o tom, jak se při denitrifikaci přeměňuje Fe2O3 na chelátové FeO, jak jste dřív napsal a na což jsem se ptal?! :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2011 12:31 Muž karelchess [45] Re: Sid
Mno tak tady by byl popsaný vznik dvojmocného železa v anaerobním prostředí web.natur.cuni.cz/… (str.35). Asi nejdůlešitější je věta "Ve sladkovodním prostředí je běžný přenos elektronů na Fe3+". Přiznám, že jsem se tady s chemií pustil na tenký led, protože raději fyziku :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.08.2011 14:48 Muž filipsi [1295] Re: karelchess
karelchess napsal: ..
Jen koukám, že chelát je Fe++, moje chyba. Ale ten vznikne jenom další redukcí FeO...


Nekterym chemickym teoriim se clovek nestaci divit :-D
Po dalsich clancich mrkni rozhodne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 13:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: karelchess
No, mne zajímal právě ten vznik chelátu Fe... :)
A po dalších článcích klidně mrkněte. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 10:10 Muž karelchess [45] Re: Sid
Stěžejní článek byl www.discus.cz/… , doma se kouknu po dalších. Když jsem se zajímal o denitrifikační filtry, tak jsem toho našel víc.
Netvrdím, že tam je přímo tahle věta, ale dává mi to tak smysl.
Jen koukám, že chelát je Fe++, moje chyba. Ale ten vznikne jenom další redukcí FeO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 08:51 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: karelchess
...Při denitrifikaci k těmto procesů, dochází (alespoň co jsem dohledal), tak proč by ne ve dně?...
No a to je právě to, co mě zajímá! :-)
Měl byste nějaký odkaz, kde bych si početl o tom, jak se při denitrifikaci přeměňuje Fe2O3 na chelátové FeO?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 22:20 Muž karelchess [45] Re: Sid
trochu jsem se nechal unést svými myšlenkovými pochody :)
Při denitrifikaci k těmto procesů, dochází (alespoň co jsem dohledal), tak proč by ne ve dně...?
Ty diskuze jsem myslel spíš všeobecně na dávání hřebíků do dna. Nebo už je to ověřený/neověřený?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2011 20:49 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: karelchess
...Ale stejně by mě to zajímalo, jestli a jak moc denitrifikační procesy ve dně mohou přeměnit Fe2O3 na chelátové FeO. Vede se kolem toho dost diskuzí...
Tak to by mě tedy taky zajímalo, jestli a jak moc denitrifikační procesy ve dně mohou přeměnit Fe2O3 na chelátové FeO. :)
Ty diskuse se vedou kde? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2011 16:30 Muž karelchess [45] Re: Usine
S tím souhlasím, pokud rostliny nevykazují nedostatky Fe, je to v pořádku. Ale stejně by mě to zajímalo, jestli a jak moc denitrifikační procesy ve dně mohou přeměnit Fe2O3 na chelátové FeO. Vede se kolem toho dost diskuzí.
Takže se to dá chápat taky tak, že běžné testy na Fe jsou jaksi...málo citlivé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2011 16:24 R Muž romant [27987] Re: karelchess
S tím naměřením má Vaclav naprostou pravdu. Podobný pokus jsem dělal a nikdy jsem nic nenaměřil, ale rostlinám se dařilo. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.07.2011 16:17 Usine Re: karelchess
Snažit se o měřitelné železo je většinou dost velký průšvih. Příroda si poradí většinou sama. Ovšem s pár hřebíky ve dně se nedá nic zkazit a asi ani naměřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2011 16:05 Muž karelchess [45] Re: Macrosek
Já chci udělat test, Fe jak chelátový tak celkový mám neměřitelný, rostliny sice nevykazují známky nedostatku, ale pár rezavých hřebíků dám do dna a budu sledovat hodnoty, hlavně cheláty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2011 14:39 Macrosek Re: Spiroo
ja mam ve sve 220 l nadrzi jeden dominantni echinodorus bleherae, cca 40 cm vysoky. Zapichl jsem mu primo do korenoveho systemu rezavej hrebik a zada se ze to pomohlo. je krasne zeleny a roste a roste. Jestli by rostl i bez nej nevim, kazdopadne tam ten hrebik necham

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 10:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Spiroo
Když jich dáte víc, nic se nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 10:46 Spiroo
Nikde se nepise kolik takovych hrebiku ma v akvariu byt? Staci par nahodne do dna nebo ke kazde blednouci rostlince? Dik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.05.2010 09:36 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Ja len vyslovujem súhlas s Johanom a NIKOM, je podivné, že najviac oponentov je z radu teoretikov. Keby svoje názory písali až potom, čo by to aspoň vyskúšali. Klinec, resp. hřebík rybkám absolútne neuškodí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 08:58 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: kortezhugo
No prakticky momentálne na nič, len by ma zaujímalo, že ak by bol ten klinec neustále obmývaný, či by sa z neho uvolňovalo železo a či by ho rastlinky vedeli využiť hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2010 23:50 Muž kortezhugo [983] Re: RadioactiWe
...no X-) -ale na co to potrebujes???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2010 23:36 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: kortezhugo
Hej mňa to len tak napadlo, že či by to v teoretickej rovine fungovalo aj týmto spôsobom :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2010 23:26 Muž kortezhugo [983] Re: RadioactiWe
...celkom som nepochopil otazku X-) -lebo ked to niekto dava-tak nikdy nie do filtra
teda ak "zelezo tak do dna" - ci je to na nieco dobre to neviem - ale ked je to pod strkom pravdepodobne nenastane ziadny problem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2010 18:41 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky
Pomohol by niečomu klinec vo filtri? Alebo na mieste kde bude neustále obmývaný vodou, namiesto zahrabania do piesku? Malo by to zmysel pre rastliny a neublížilo by to rybám? Niekde som čítal že nadbytok Fe môže spôsobiť slepotu rýb, nespomínam si však či to bolo dvojmocné alebo trojmocné...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.02.2009 10:51 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Usine
Usine napsal: Test si dobře schovej, nejraději tak, aby jsi ho už nenašel. :-)

To, že nic neukázal, neznamená, že rostiny železo k dispozici nemají. Myslím že václavova rada je nad zlato a pohled na listy rostlin, zda nevykazují známky chlorózy je nade všechny Ferriny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2009 07:40 Petr Re: Rebbie
I kdyby to fungovalo, tak pro některé kytky je to k ničemu. Pokud rychlerostoucí sázíš způsobem ustřihnout, staré vyhodit a nové špičky ponechat, tak ti hřebíky ve dně nepomohou. Stejně tak třeba kytkám na kořenech, plovoucím ...

Jinak co se týká testů, tak nevím, jak je na tom s přesností, ale SERA Fe test detekuje PMDD "naprosto" přesně. Po přidání spočítané dávky zhruba tolik ukazuje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 13:29 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: LangMaster
rostliny prijimaji Fe v chelatove forme-(komplexni sloucenina). Pokud se v teto forme Fe nenachazi rostliny dokazi vylucovat svymi koreny chelatory a tak se k vytouzenemu prvku dostat. Tak to chodi u suchozemskych, newim presne jak je to u vodnich,bahennich. Myslim, ze velky roszdil tam nebude. Myslim si ze pridavat rez do akva nema moc velky vyznam. Lepsi je koupit si praskovou formu chelatu Fe.Je taky potreba vedet pH v akva a podle nej zvolit typ chelatu. A taky je otazka: Opravdu potrebuju dodavat Fe? Je to stopovy prvek= potrebny pro rostliny v tisícině% a jeho obsah v rostline je stejne veliky.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 13:20 Acinonyx Re: LangMaster
To ako normalnu hrdzu? :-) No tak, po prve ak si dobre pamatam, tak nie je rozpustna vo vode, a po druhe rastliny prijimaju len komplexy kovov, a nie vo forme cistych ionov, takze neviem. Ale skusit to mozes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2008 12:38 Muž LangMaster [24] – Fe2O3 lze pridat do akva?
Chci se zeptat mám práškovou formu Fe2O3 a zajímalo by mě jestli ho mužu přidat do substrátu pod kořeny rostlin nebo někam jinam?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2008 16:45 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: věd.
O špenátu něco v tom smyslu, že se ještě dnes traduje dogma o "extrémním" obsahu železa v této plodině, ke kterémuž to závěru se došlo prostou matematickou chybou? :-)

Jak píšete - téma "hřebíky jako zdroj železa pro akvarijní rostlinky" už tu bylo. Máte něco nového k dané problematice?
Co se týče "varování p. Pelikána před některými názory o tom železu" - co máte konkrétně na mysli? Možnou souvislost mezi nadměrným přidáváním preparátů obsahujících železo, které má vést ve velkém množství případů ke zvýšenému výskytu tzv. černé štětičkové řasy nebo něco jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2008 12:52 věd. Re: Johan
Svádí mě myšlenky zmínit něco ve smyslu o špenátu , ale raději vtípky vynechám, atˇ mi zas na mysli příliš vážní pánové mch.sokolov a isamik "nejdou po krku" , že zahlcuji 'debatník' , třeba i s panem Sidem . / Tohle téma tu už v minulosti bylo. Kdo chce vědět víc , nalezne na str. Akvárium Pelikán: Výživa Akvarijních Rostlin - planta.aquariana.cz/vyziva.htm - o tom železu je tam psáno i varováno před některými názory. X-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10179x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5764